Domů     Sója: Opravdu je tak zdravá?
Sója: Opravdu je tak zdravá?
24.3.2020

Vlna zájmu o sóju, která se zvedla v 90. letech, už dávno opadla. Zjistili jsme, že na ni nejsme chuťově zvyklí a že s ní neumíme v kuchyni pracovat, takže ji rodina odmítá. Nabídka výrobků ze sóji se přesto rozšiřuje. Má smysl je na jídelníček prosazovat?

Jednoduše řečeno, smysl to určitě má, ať už finanční nebo zdravotní. Sojové produkty v roli náhražky masa vyjdou levněji a současně jimi omezíte příjem živočišných tuků.

Jednou týdně sójové jídlo a dvakrát ryba tak mohou zlepšit cholesterolovou bilanci a přirozeně také snížit kalorický příjem. A to je teprve začátek. Pro ženy, zejména zralejšího věku, je sója zajímavá i z dalších důvodů.

Co umí fytohormony

Tím důvodem jsou především isoflavonoidy, látky, na něž je sója bohatá a které po průchodu zažívacím traktem získávají estrogenní účinky. Z těch mají užitek zejména ženy s nepravidelným cyklem nebo v přechodu.

Fytohormony dokážou jemně simulovat vliv přirozených estrogenů a tím zmírňovat potíže, vzniklé jejich nedostatkem.

Pozor. Estrogenní účinky má sója v každém věku, proto se nedoporučuje pro kojence a malé děti. Rovněž muži by měli konzumaci sójových produktů omezit.

Čím pomáhají:

• Mají ochranný vliv na srdeční činnost, což je důležité hlavně pro ženy, u nichž klesá přirozená hladina estrogenu. Současně snižují riziko cholesterolových usazenin v cévách a brání vzniku aterosklerózy.

• Hormonálně působí proti osteoporóze ve vyšším věku. Tento účinek pak ještě posiluje vysoký obsah vápníku v sóje.

• Chrání proti rozvoji rakoviny, a to zvláště rakoviny prsu, ale také tlustého střeva, vaječníků a u mužů prostaty. Má to souviset s tím, že zabraňují nádorům, aby si pro svou výživu tvořily cévy.

• Pomáhají udržovat mladší vzhled pleti ve zralém věku.

A další bonusy

Přes nezvyklost a zdánlivou chudost této potraviny je sója bohatá na kvalitní bílkoviny, jen o něco méně využitelné než bílkoviny z libového masa. Obsahuje i nemálo minerálů, především železo, draslík a vápník, a také vitaminy skupiny B.

Pro štíhlost

Sója se řadí k nemnoha potravinám, které přirozeně brání tvorbě tukových polštářků.

Princip je úplně jednoduchý: Sója napodobuje účinky tzv. hormonu sytosti – leptinu – a po jídle hlásí, že máme dost. A stejně jako tento hormon zmírňuje pocit hladu. Tento efekt podporuje i další svou vlastností – zpomaluje odbourávání cukru v krvi.

Právě pokles hladiny cukru v krvi vyvolává náhlý hlad. Právě před tím sója chrání.

Díky obsahu fytohormonu pak sója pomáhá také ženám v přechodovém věku a zmírňuje sklon k rychlému nabírání kil.

Co se sójou v kuchyni?

Doby, kdy se v regálech obchodů dalo objevit leda tak několik druhů sójového masa, jsou

tytam. Nabídka se navíc rozšířila příjemným způsobem, protože zahrnuje lehce zpracovatelné a využitelné potraviny jako tofu. Právě tofu je ideální formou, jak zařadit sóju na jídelníček. Patří totiž k výrobkům fermentovaným, vyráběným z máčené sóji.

Právě těm se doporučuje dávat přednost. Bobtnáním, kvašením a varem se ničí látka, kterou sója v neupraveném stavu komplikuje trávení. Fermentované výrobky navíc patří k výživově nejkvalitnějším, protože zachovávají nejvíce z původní suroviny.

Tofu

Vyrábí se máčením sojových bobů, které se pak melou a vysrážejí podobnou metodou jako tvaroh z mléka. Tofu je vlastně koncentrát sójových živin, na rozdíl od bobů je lehce stravitelné a snadno upravitelné nasladko i naslano.

V obchodech uvidíte zejména vakuované balíčky váženého tofu v nálevu, a to buď ve variantě přírodní, nebo ochucené (kořeněné, česnekové, marinované, uzené a další).

Předností je dobrá chuť, slabinou pak některé přísady, kterými je dosažena – tofu může obsahovat i drožďový extrakt, což je forma glutamátu. Proto je nutné číst složení a vybírat jen kvalitní produkty.

Tempeh

Jde opět o sójový sýr, tentokrát fermentovaný v plackách do zakouřené až oříškové chutě a pak prorůstaný bílou plísní. Jde o zdraví nejprospěšnější sójovou potravinu, bohužel hůře dostupnou než tofu. Tempeh se dá přidat do polévek, do těstovin, můžete ho smažit i zapékat.

Sojové mléko

Má výbornou chuť, ovšem za to vděčí ochucovadlům a sladidlům. Vyplatí se číst etikety a hledat co nejjednodušší složení s co nejmenším množstvím příměsí. Ovšem i tak je nutné mít na paměti, že jde o nápoj, takže obsahuje živiny hodně zředěné. Odrazující je i vyšší cena.

Sojové dezerty

Připomínají pudinkové dezerty a jejich kvalita se mění podle výrobce. Platí o nich totéž, co o sojovém mléku, a sice že chuť je výrazně upravena vylepšujícími příměsmi.

Sojové maso

Jeho jedinou výraznou předností je nízká kalorická hodnota, vyrábí se totiž z odtučněných sojových vloček. Bohužel původní podoba živin ze sojových bobů byla při výrobě natolik proměněna, že nemůžeme čekat stejné zdravotní účinky. Také chuťově výrazně zaostává za jinými sojovými výrobky.

Lahůdkové výrobky

Sojanéza se připravuje z tofu, rozmixovaného s olejem a ochucovadly. Její hlavní výhoda je v tom, že neobsahuje cholesterol. Slabinou je – stejně jako u sojových salámů – příměs látek zlepšujících chuť a vzhled, bez nichž se neobejdou.

Prospěšnost zdraví je pak někdy sporná. Vždy je ale nutné číst složení konkrétního produktu.

Vyzkoušejte: Lasagne s tofu

Budete potřebovat: 200 g tofu (uzeného nebo marinovaného) + 1 konzerva sekaných rajčat + 1 cibule + 1 stroužek česneku + 12 plátů lasagní + 1 kelímek smetany na vaření + koření + 3 lžíce strouhanky + 200 g sýra + olej

Postup:

1. Tofu nakrájíme nadrobno a ještě rozdrtíme vidličkou. Pak promícháme s kořením a strouhankou. K okořenění se hodí bazalka, tymián, oregano nebo pepř.

2. Na pánvi necháme zesklovatět cibuli a pak přidáme připravené tofu. Jen krátce opékáme, pak přidáme konzervovaná rajčata. Trochu podlijeme, přidáme malý kousek bujónové kostky a pak dusíme, až se tekutina vypaří.

2. Trochu omáčky nalijeme na dno zapékací misky a pokryjeme plátem lasagní a pak obvyklým způsobem střídáme vrstvy omáčky a těstovin. Povrch zalijeme ještě smetanou, posypeme strouhaným sýrem a dáme péct asi na 30 minut.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
24.4.2024
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se svým problémem nevyhledá lékaře a snaží se situaci řešit samo. A to přestože jim
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
16.4.2024
Bolesti mají různé příčiny, ale obvykle jen jedno společné řešení – tabletku. Ta ne vždy pomůže, zato při častějších bolestech uškodí především játrům a ledvinám. Proto se vyplatí dát šanci alternativním metodám tišení bolesti. Jak uvidíte, není jich málo. Pomáhá i obyčejný pohyb – a to zejména u nejrozšířenějších typů bolesti, které postihují hlavu nebo klouby. Má to svůj důvod: Bolesti hlavy ča
13.4.2024
Téměř každý z nás má v průběhu života zkušenosti s bolestí v zádech. S těmito potížemi navštěvujeme nejen praktické lékaře, ale i neurology, rehabilitační lékaře, ortopedy, revmatology či psychology, neboť do páteře se promítá i duševní bolest. Jak si uchovat zdravou páteř? Je několik věcí, jež by měl vědět každý, kdo si chce páteř uchovat zdravou přiměřeně svému věku. Být průtočným jezírkem V
12.4.2024
Někdy je to zkrátka vrozená kondice nervové soustavy, ale mnohdy se za nervozitou skrývají jiná onemocnění. Úleva při správném léčení tedy může být dvojnásobná. Vnitřní neklid dá zabrat nejen nervóznímu člověku, ale stejnou měrou i jeho okolí, zejména těm nejbližším. Psychické napětí se často ventiluje vztahovačností, útočností, ale i hektickou činorodostí nebo uzavřeností. Vztahy v rodině tím zn
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
enigmaplus.cz
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
Už dlouhou dobu se spekuluje, že se přímo ve Vatikánu nachází jedno z hlavních center výzkumu mimozemského života. Přísně tajná skupina zvaná Secretum Omega údajně sbírá informace u UFO a předává je p
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
iluxus.cz
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
Dakarskou kachnu, se kterou zvládla česká děvčata, Barbora Holická a Lucie Engová, dojet jako první Citroën 2CV do cíle Dakar rallye, můžete vidět v rámci nově otevřené pop artové galerie Josefa Rataj
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
21stoleti.cz
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále ví
Sekaná s houbami
nejsemsama.cz
Sekaná s houbami
Není nad domácí sekanou, a když ji ještě vylepšíte houbami… Ingredience na 6 porcí: ● 800 g mixu vepřového a hovězího masa ● 100 g strouhaného uzeného sýra ● 200 g hub ● 2 lžíce másla ● 100 ml mléka ● 4 vejce ● 2 jarní cibulky ● 1 střední cibule ● 1 červená paprika ● sůl ● čerstvě mletý pepř Postup: V míse smíchejte mleté maso s mlékem a polovinou najemno
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
epochalnisvet.cz
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie
Dostane ji Gránský do postele?
nasehvezdy.cz
Dostane ji Gránský do postele?
Pohledný herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) je sice už několik let ženatý, ale dlouhodobě se o něm říká, že je to svůdník. Krásné ženy mu nedopřejí klidného spaní a momentálně je prý úplně vedl
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
skutecnepribehy.cz
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
Objevila jsem strom s puklinou, do které jsem se podívala. Neměla jsem to dělat. Následovalo něco, co mě málem připravilo o život. Když je hezky, vyrážíme s dětmi na výlety. Snažím se v nich už od narození probudit lásku k přírodě, protože město je možná pohodlné a všechno máte na dosah, ale člověk potřebuje přijít i na jiné myšlenky. Jeden z našich výletů
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
historyplus.cz
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
Zatímco na povrchu řidiči v kolonách netrpělivě troubí a tramvaje se vlečou, pod zemí to sviští stále stejně rychle a spolehlivě. Praha právě nyní slaví 50 let od chvíle, kdy se první cestující svezli podzemní dráhou. Nápad od Rotta První pokus o výstavbu pražského metra učiní už v roce 1898 známý pražský obchodník a majitel železářství Ladislav
Expolicista znásilňoval a vraždil. Odsedí si 28 let!
epochaplus.cz
Expolicista znásilňoval a vraždil. Odsedí si 28 let!
S nožem v ruce si od bývalé přítelkyně vynucuje pohlavní styk. Pak si ještě vyfotí její intimní partie a fotografiemi ji vydírá. Není ale jediná, na koho si expolicista dovoluje. Znásilnit chce dokonce i vlastní matku. Sousedka jeho běsnění nepřežije. Nejprve se zdá, že se Martin K. (36) trestu za veškeré spáchané ohavnosti vyhne. Někteří
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned