Domů     Sója: Opravdu je tak zdravá?
Sója: Opravdu je tak zdravá?
24.3.2020

Vlna zájmu o sóju, která se zvedla v 90. letech, už dávno opadla. Zjistili jsme, že na ni nejsme chuťově zvyklí a že s ní neumíme v kuchyni pracovat, takže ji rodina odmítá. Nabídka výrobků ze sóji se přesto rozšiřuje. Má smysl je na jídelníček prosazovat?

Jednoduše řečeno, smysl to určitě má, ať už finanční nebo zdravotní. Sojové produkty v roli náhražky masa vyjdou levněji a současně jimi omezíte příjem živočišných tuků.

Jednou týdně sójové jídlo a dvakrát ryba tak mohou zlepšit cholesterolovou bilanci a přirozeně také snížit kalorický příjem. A to je teprve začátek. Pro ženy, zejména zralejšího věku, je sója zajímavá i z dalších důvodů.

Co umí fytohormony

Tím důvodem jsou především isoflavonoidy, látky, na něž je sója bohatá a které po průchodu zažívacím traktem získávají estrogenní účinky. Z těch mají užitek zejména ženy s nepravidelným cyklem nebo v přechodu.

Fytohormony dokážou jemně simulovat vliv přirozených estrogenů a tím zmírňovat potíže, vzniklé jejich nedostatkem.

Pozor. Estrogenní účinky má sója v každém věku, proto se nedoporučuje pro kojence a malé děti. Rovněž muži by měli konzumaci sójových produktů omezit.

Čím pomáhají:

• Mají ochranný vliv na srdeční činnost, což je důležité hlavně pro ženy, u nichž klesá přirozená hladina estrogenu. Současně snižují riziko cholesterolových usazenin v cévách a brání vzniku aterosklerózy.

• Hormonálně působí proti osteoporóze ve vyšším věku. Tento účinek pak ještě posiluje vysoký obsah vápníku v sóje.

• Chrání proti rozvoji rakoviny, a to zvláště rakoviny prsu, ale také tlustého střeva, vaječníků a u mužů prostaty. Má to souviset s tím, že zabraňují nádorům, aby si pro svou výživu tvořily cévy.

• Pomáhají udržovat mladší vzhled pleti ve zralém věku.

A další bonusy

Přes nezvyklost a zdánlivou chudost této potraviny je sója bohatá na kvalitní bílkoviny, jen o něco méně využitelné než bílkoviny z libového masa. Obsahuje i nemálo minerálů, především železo, draslík a vápník, a také vitaminy skupiny B.

Pro štíhlost

Sója se řadí k nemnoha potravinám, které přirozeně brání tvorbě tukových polštářků.

Princip je úplně jednoduchý: Sója napodobuje účinky tzv. hormonu sytosti – leptinu – a po jídle hlásí, že máme dost. A stejně jako tento hormon zmírňuje pocit hladu. Tento efekt podporuje i další svou vlastností – zpomaluje odbourávání cukru v krvi.

Právě pokles hladiny cukru v krvi vyvolává náhlý hlad. Právě před tím sója chrání.

Díky obsahu fytohormonu pak sója pomáhá také ženám v přechodovém věku a zmírňuje sklon k rychlému nabírání kil.

Co se sójou v kuchyni?

Doby, kdy se v regálech obchodů dalo objevit leda tak několik druhů sójového masa, jsou

tytam. Nabídka se navíc rozšířila příjemným způsobem, protože zahrnuje lehce zpracovatelné a využitelné potraviny jako tofu. Právě tofu je ideální formou, jak zařadit sóju na jídelníček. Patří totiž k výrobkům fermentovaným, vyráběným z máčené sóji.

Právě těm se doporučuje dávat přednost. Bobtnáním, kvašením a varem se ničí látka, kterou sója v neupraveném stavu komplikuje trávení. Fermentované výrobky navíc patří k výživově nejkvalitnějším, protože zachovávají nejvíce z původní suroviny.

Tofu

Vyrábí se máčením sojových bobů, které se pak melou a vysrážejí podobnou metodou jako tvaroh z mléka. Tofu je vlastně koncentrát sójových živin, na rozdíl od bobů je lehce stravitelné a snadno upravitelné nasladko i naslano.

V obchodech uvidíte zejména vakuované balíčky váženého tofu v nálevu, a to buď ve variantě přírodní, nebo ochucené (kořeněné, česnekové, marinované, uzené a další).

Předností je dobrá chuť, slabinou pak některé přísady, kterými je dosažena – tofu může obsahovat i drožďový extrakt, což je forma glutamátu. Proto je nutné číst složení a vybírat jen kvalitní produkty.

Tempeh

Jde opět o sójový sýr, tentokrát fermentovaný v plackách do zakouřené až oříškové chutě a pak prorůstaný bílou plísní. Jde o zdraví nejprospěšnější sójovou potravinu, bohužel hůře dostupnou než tofu. Tempeh se dá přidat do polévek, do těstovin, můžete ho smažit i zapékat.

Sojové mléko

Má výbornou chuť, ovšem za to vděčí ochucovadlům a sladidlům. Vyplatí se číst etikety a hledat co nejjednodušší složení s co nejmenším množstvím příměsí. Ovšem i tak je nutné mít na paměti, že jde o nápoj, takže obsahuje živiny hodně zředěné. Odrazující je i vyšší cena.

Sojové dezerty

Připomínají pudinkové dezerty a jejich kvalita se mění podle výrobce. Platí o nich totéž, co o sojovém mléku, a sice že chuť je výrazně upravena vylepšujícími příměsmi.

Sojové maso

Jeho jedinou výraznou předností je nízká kalorická hodnota, vyrábí se totiž z odtučněných sojových vloček. Bohužel původní podoba živin ze sojových bobů byla při výrobě natolik proměněna, že nemůžeme čekat stejné zdravotní účinky. Také chuťově výrazně zaostává za jinými sojovými výrobky.

Lahůdkové výrobky

Sojanéza se připravuje z tofu, rozmixovaného s olejem a ochucovadly. Její hlavní výhoda je v tom, že neobsahuje cholesterol. Slabinou je – stejně jako u sojových salámů – příměs látek zlepšujících chuť a vzhled, bez nichž se neobejdou.

Prospěšnost zdraví je pak někdy sporná. Vždy je ale nutné číst složení konkrétního produktu.

Vyzkoušejte: Lasagne s tofu

Budete potřebovat: 200 g tofu (uzeného nebo marinovaného) + 1 konzerva sekaných rajčat + 1 cibule + 1 stroužek česneku + 12 plátů lasagní + 1 kelímek smetany na vaření + koření + 3 lžíce strouhanky + 200 g sýra + olej

Postup:

1. Tofu nakrájíme nadrobno a ještě rozdrtíme vidličkou. Pak promícháme s kořením a strouhankou. K okořenění se hodí bazalka, tymián, oregano nebo pepř.

2. Na pánvi necháme zesklovatět cibuli a pak přidáme připravené tofu. Jen krátce opékáme, pak přidáme konzervovaná rajčata. Trochu podlijeme, přidáme malý kousek bujónové kostky a pak dusíme, až se tekutina vypaří.

2. Trochu omáčky nalijeme na dno zapékací misky a pokryjeme plátem lasagní a pak obvyklým způsobem střídáme vrstvy omáčky a těstovin. Povrch zalijeme ještě smetanou, posypeme strouhaným sýrem a dáme péct asi na 30 minut.

Foto: Shutterstock

Související články
20.1.2025
Možná už jste měli po použití nového krému pleť jako v ohni. A když jste si přečetli jeho složení, nestačili jste se divit. Namísto heřmánku jste v něm našli plno neznámých názvů. Na zadní straně každého kosmetického výrobku najdete buď zkratku INCI, nebo slovo Ingredients čili Složky. Pod ním jsou vyjmenované látky, které obsahuje, z nichž však některé mohou být pro naše tělo škodlivé a nebezpe
2.1.2025
Být asertivní je synonymum pro zdravou míru otevřenosti ve vztahu k okolí a ohledy na něj, nikoli prosazování svých názorů nebo sebe sama za každou cenu. Malý příklad: Chcete-li řešit nepříjemnou záležitost asertivně, zeptejte se své pletichářské kamarádky přímo, co svým chováním sleduje a co si konkrétně přeje, či nepřeje. A pokud asertivitu zabudujete do svého vzorníku běžného chování, jasněj
31.12.2024
Kocovině je lépe předcházet, než ji léčit. A pokud se ptáte, jak ji léčit, tak receptů, rad a návodů je mnoho. Ovšem efekt je individuální – na každého totiž platí něco jiného. K typickým příznakům kocoviny patří bolesti hlavy, průjem, nechutenství, třes, únava a nevolnost. Každý z nich vám naruší běžné denní činnosti. Co dělat, aby vás nepřeválcovaly? 7 rad „před“ i „po“: * Alkohol prokládejte
27.12.2024
Vánoce a Silvestr jsou svátky rodinného setkávání, ale také dobrého jídla a pití. A málokdo dokáže odolat různým lákadlům a laskominám. Víme, že už máme dost, ale oči a mlsný jazyk nás nutí hodovat dál. A tak není nic divného, že může nastat nějaký problém. Pálí nás žáha, bolí žlučník, třeští hlava… První pomoc lze najít ve spíži. Pálení žáhy Příčinou je většinou překyselení žaludku, které jsme
26.12.2024
Jak se ozve odvrácená strana kofeinu? Nervózně šmátráte po oušku šálku s vaší čtvrtou kávou, a když ho nedostanete, klepou se vám prsty. Patříte mezi kávové milovníky, anebo „závisláky“? Kofein oddaluje spánek, umí potlačit fyzickou únavu, zvyšuje tlak, zlepší prokrvení mozku. Mimo kávu ho skrývá pravý černý a zelený čaj, pod starým názvem tein (který je někdy mylně považován za odlišnou látku
reklama
Šikovné tipy
Jak si kdo lehne, tak se vyspí
Každý z nás má svou oblíbenou polohu při spánku. Že je oblíbená, ovšem zdaleka neznamená, že tělu prospívá. Pro dobrý spánek a regeneraci těla i psychiky hraje důležitou roli nejen správná matrace, ale také poloha při spánku. Pokud se v noci často neklidně převracíte v posteli a ráno se probouzíte s bolestivě ztuhlými svaly, pak […]
Líčení, které ubere roky
Touha být krásná s roky nevyvane, spíš ji nahrazuje rezignace. Nepodléhejte jí, i ve zralém věku vám šikovné líčení udělá radost při pohledu do zrcadla. Signálem mládí je hladká pružná pleť. Ta se sice vrátit nedá, ale šikovně použitým make-upem lze opticky zmírnit nápadnost povadlosti pokožky a nerovnoměrnou pigmentaci, což jsou hlavní známky přibývajících let. […]
Pečicí papír má mnoho talentů
Bez pečicího papíru se žádná hospodyňka neobejde. A určitě také ví, že se dá využít nejen v troubě, ale i v domácnosti k jiným účelům. Které to jsou? Pečicí papír můžete použít na vyložení jakékoliv nádoby, aby se její obsah nepřichytil na stěnu a nepřipálil. Když ho položíte na váhu, suroviny na ni pak můžete […]
Svícny z hrníčků
Skvělé je, že jejich výrobu zvládne každý a nezabere příliš času. Stačí jen zapojit fantazii. A většinu věcí, které budete potřebovat, najdete doma. Připravte si * různé hrníčky * balicí papír * mech * modřínové či jiné větvičky * drobné šišky * kousky kůry pokryté mechem * různé druhy a velikosti svíček * krajky * […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Místo vojáků dobyli Egypt Napoleonovi vědci
historyplus.cz
Místo vojáků dobyli Egypt Napoleonovi vědci
Kopyta koní se noří do rozpáleného egyptského písku. Trojice mužů tvoří předvoj armády, která se plouží za nimi. Náhle jeden z nich zvolá: „Voda!“ Na horizontu se zaleskne stříbrná hladina, která však vzápětí zmizí…   Francouzského geometra Gasparda Mongea (1746–1818), vynálezce deskriptivní geometrie, optický klam neodradí. Sesedne z koně, otře si zpocené čelo a vytáhne zápisník,
Modern Palazzo s italskými doteky
rezidenceonline.cz
Modern Palazzo s italskými doteky
Prostor pro bydlení, práci, relaxaci, přijímání návštěv… Interiér soudobého paláce s velkými otevřenými prostory vyzařuje harmonickou a elegantní atmosféru. Dvoupodlažní vila ve varšavské rezidenční čtvrti Wilanow skrývá za svou klasickou fasádou překvapivě dynamický interiér, vybavený luxusním nadčasovým nábytkem s trendovými prvky moderního designu. Přesně v duchu hesla „prostor je pro nás inspirací“ se autorskému duu
Záhada nápisů v Adršpašsko-teplických skalách: svá jména zde vytesali Britové zajatí u Dunkerque
epochanacestach.cz
Záhada nápisů v Adršpašsko-teplických skalách: svá jména zde vytesali Britové zajatí u Dunkerque
Nádherná příroda a unikátní atmosféra jednoho z největších skalních měst v Evropě přímo vybízí k jedinečným výletům, procházkám či jen k zastavení a odpočinku. Byly však i časy, kdy Adršpašsko-teplickými skalami procházela historie, neméně dramatická jako zdejší prostředí skalních masivů. Za druhé světové války zde pracovali váleční zajatci, řada z nich zadržených německou armádou během slavné bitvy u Dunkerque. Mediálně
Mýty a pravdy o pupeční šňůře
epochalnisvet.cz
Mýty a pravdy o pupeční šňůře
Pupeční šňůra je často vnímána jako spojení mezi matkou a dítětem, ale je to mnohem víc…Jde o jedinečný životodárný orgán, který spojuje vyvíjející se plod s placentou v děloze matky, kdy zajišťuje výživu, okysličení a odvod odpadních látek během těhotenství.   Za staletí se kolem ní vytvořila řada mýtů, pověr a tradic. Některé z nich
Špízy z lososa
tisicereceptu.cz
Špízy z lososa
Kdo by neměl rád jemné maso lososa! Úprava na grilu je šetrná a zachová jeho cenné látky. Potřebujete 600 g lososa bez kůže 2 citrony (nebo papriku, cuketu ) 60 ml olivového oleje 2 stroužk
Místo svatby přijde u Aničky Slováčkové rozchod?
nasehvezdy.cz
Místo svatby přijde u Aničky Slováčkové rozchod?
Vypadají jako dvě zamilované hrdličky. Jenže to nemusí dlouho trvat. Anna Slováčková (29) totiž přiznala, že to s partnerem mají občas vachrlaté. Podruhé bojuje Anna Slováčková (29) s rakovinou a s
Grizzlymu tváří v tvář: Je tohle poslední, co uvidíte?
epochaplus.cz
Grizzlymu tváří v tvář: Je tohle poslední, co uvidíte?
Medvěd grizzly je považován za vysoce agresivní druh. Obvykle je samotář, přes zimu se ukládá k zimnímu spánku a na jaře má hlad. A právě tehdy, roku 2021, jednoho takového zachytila fotopast amerického fotografa Zacka Clothiera. Snímek pořízený těsně předtím, než se medvěd na fotoaparát vrhl, nahání husí kůži. Cenu za nejlepší fotografii zvířat v jejich přirozeném
Hojení ran a rakovina: Vědci odhalili překvapivou podobnost procesů
21stoleti.cz
Hojení ran a rakovina: Vědci odhalili překvapivou podobnost procesů
Hojení ran je klíčovým biologickým procesem, který umožňuje tělu regenerovat poškozené tkáně a obnovit svou funkčnost. Nedávný výzkum však odhalil překvapující skutečnost – mechanismy, které stojí za
Buřtguláš
nejsemsama.cz
Buřtguláš
Klasika, která chutná skvěle i druhý den. Do buřtguláše použijte kvalitní uzeninu. Bude chutnat i jen tak, ale s chlebem s křupavou kůrkou bude dokonalý. Ingredience: ● 300 g brambor ● 2 buřty ● 1 cibule ● 1 lžíce sladké mleté papriky ● ½ lžíce uzené mleté papriky ● ½ lžičky drceného kmínu ● 700 ml vývaru ● 1 červená paprika ● 1 červená feferonka ● 1 lžíce hladké mouky ● 1 lžíce
Nová trofej Tiffany & Co. x FIFA Club World Cup
iluxus.cz
Nová trofej Tiffany & Co. x FIFA Club World Cup
Tiffany & Co. a FIFA se spojily, aby oslavily odhalení první trofeje FIFA Club World Cup ve vlajkovém obchodě Tiffany Landmark v New Yorku. FIFA odhalila novou oficiální trofej FIFA Club World
Copak by ta holčička chtěla, ptával se táta
skutecnepribehy.cz
Copak by ta holčička chtěla, ptával se táta
Dostávala jsem od táty fantastické dárečky, celá škola mi záviděla. Ale oděvů už byla plná skříň, a tak jsem si přála něco úplně jiného. pro vévodkyni. A já když jsem ti tuhle koupila šaty, dostala jsi záchvat smíchu a řeklas, že si to na sebe nevezmeš.“ No jasně, byly to šaty z textilu na náměstí, tak nepodobné oslňujícím oděvům
Tajemství zámořských objevů: Dopluli do Jižní Ameriky jako první Féničané?
enigmaplus.cz
Tajemství zámořských objevů: Dopluli do Jižní Ameriky jako první Féničané?
Před tím, než Jižní Ameriku v 16. století kolonizovali evropští dobyvatelé, navštívili tento kontinent možná ještě jiní cestovatelé. Archeologické nálezy totiž naznačují, že sem již před naším letopoč