Domů     Sezona jarních léčivek vrcholí
Sezona jarních léčivek vrcholí
17.5.2023

Všude kolem to roste a voní a příroda láká k procházkám. Tak proč nespojit příjemné s užitečným?

Nadýcháte se čerstvého vzduchu, trocha pohybu taky neuškodí a k tomu si nasbíráte nějaké bylinky. To, abyste byli připraveni, kdyby vás přece jen přepadly nějaké neduhy.

Můžete je samozřejmě usušit na čaj, ale některé můžete jíst čerstvé, třeba v salátech, z jiných zase vyrobíte masti, olejíčky nebo tinktury. Uvidíte, že se neztratí.

Bříza

Sbírají se pupeny nebo mladé listy. Čaj pomáhá při onemocnění močových cest, podporuje metabolismus, takže se hodí při jarních očistných kúrách, pomáhá snížit cholesterol, doporučuje se také při revmatismu, stejně jako koupel, do které se přidá odvar z listů. Pro vnitřní použití si můžete také udělat tinkturu, která vám vydrží déle.

Tinktura

1) Sklenici naplňte nakrájenými březovými lístky a zalijte alkoholem tak, aby byly ponořené. Dobře uzavřete a nechte na slunci 4 týdny macerovat. Často protřepávejte.

2) Nakonec přeceďte přes plátýnko a nalijte do lahviček z tmavého skla.

Vnitřně se užívá 15 kapek ve 200 mililitrech vlažné vody 1x denně. Po třech týdnech je ale potřeba užívání přerušit.

Fialka

Neboli violka vonná se kdysi užívala při bolesti hlavy. Stačilo si prý přivonět. Dnes se doporučuje především proti kašli. Čaj z oddenku i natě pomáhá rozpouštět hleny a podporuje vykašlávání. Léčí astma a pomáhá při chrapotu.

Má i močopudné a potopudné účinky. Při revmatismu, dně a zánětech svalstva se doporučuje tinktura, která se vtírá do pokožky na bolavých místech. Na suchý kašel zase sirup.

Sirup

1) Tři hrsti květů natrhaných za plného slunce vložte do uzavíratelné sklenice, zalijte 1 litrem převařené vody a nechte do druhého dne.

2) Sceďte a z květů vymačkejte co nejvíce šťávy. Tekutinu dejte do hrnce, přisypte 1,5 kg cukru. Vařte do sirupové konzistence. Nakonec můžete přidat pár kapek citronu.

Sirup pak užívejte samotný po lžičkách 2x denně, nebo ho můžete přidávat do různých nápojů.

Kostival

Vysoká bylina s fialovými nebo bílými kvítky roste hlavně tam, kde je vlhko – na březích potoků, řek i na okrajích lesů. Ale klidně se vám může z ničeho nic usadit i na zahradě.

Používá se kořen, který se sbírá právě na jaře, nebo potom až na podzim v září a v říjnu. Bylina mírní bolesti, podporuje hojení ran. Hodí se na vředy, modřiny, výrony a vyvrtnutí. Léčí i popáleniny a také pokožku spálenou od slunce.

Dříve se používal vnitřně třeba na žaludeční vředy, dělalo se z něj dokonce i víno. Bohužel rostlina obsahuje některé jedovaté látky, které mohou poškodit játra, proto by se měla používat jen zevně, ať už ve formě tinktury, masti nebo obkladů.

Mast

1) 250 g čerstvého kostivalového kořene nasekaného na kousky vložte do 250 g rozehřátého vepřového sádla (nejlepší je samozřejmě domácí, ideálně vnitřní). Přes noc nechte uležet.

2) Druhý den opět rozehřejte a sceďte přes gázu do sterilních uzavíratelných nádobek.

3) Uložte v chladničce a při kloubních potížích potírejte několikrát denně bolestivá místa.

Mast se dá vyrobit i ze sušeného kořene, pak ho musíte rozemlít na prášek a použít asi 50 gramů.

Obklad

1) 1 díl drceného kořene, 1 díl slunečnicového oleje a 1/5 objemu lihu smíchejte. Kašičku naneste na plátno a přiložte na bolestivé místo.

2) Převažte suchým obvazem a nechte působit 1–2 hodiny. Opakujte 2–3 x denně.

Jitrocel

Roste sice celé léto, ale právě teď na jaře má největší sílu. Že je to bylinka, která hojí rány a pomáhá na štípance, asi ví každý. Stačí přiložit list. Jitrocel je močopudný, takže se hodí při zánětech močového měchýře, ale i na onemocnění žaludku.

Nejčastěji se užívá při nachlazení, protože pomáhá odkašlávání, čistí průdušky a uleví i astmatikům. Samozřejmě si můžete připravit čaj, ale lepší bude sirup, který vydrží, a navíc chutná dětem.

Ještě je důležité vědět, že existují dva druhy jitrocele, většinou se sbírá ten s úzkými listy, ale léčivé jsou oba.

Sirup

1) 3 plné hrsti jitrocele pokrájejte na malé kousky. A dávejte po vrstvách do sklenice. Vždycky 1 centimetr listů, jeden centimetr cukru. Tak pokračujte, dokud nebude sklenice plná. Nakonec zasypte cukrem.

2) Sklenici dejte na teplé slunné místo a nechte pár dní odpočinout. Cukr se rozpustí a vytáhne z jitrocele šťávu. Tu pak přeceďte do čisté sklenice.

Při nachlazení podávejte 5x denně lžičku. Jitrocel by neměly užívat těhotné ženy.

Tinktura

1) Listy nakrájejte na menší kousky, dejte do uzavíratelné nádoby a zalijte alkoholem tak, aby byly zcela ponořené.

3) Nechte 3–4 týdny macerovat na tmavém místě a každý den protřepte. Poté slijte a užívejte vnitřně po kapkách.

Užívá se 3x denně 20 kapek do vody či čaje.

Mast

1) 2 hrsti listů nakrájejte na menší kousky.

2) Ve vodní lázni si ve velké nádobě rozpusťte 300 g sádla nebo kokosového, kakaového či bambuckého másla, nasypte do něj jitrocel a nechte macerovat asi čtyři hodiny. Všechny listy by měly být ponořené pod hladinou tuku.

Pak nádobu vyndejte, obsah nechte vychladnout a na týden uložte na temné a chladné místo.

3) Po týdnu znovu pozvolna rozehřejte a následně přeceďte přes jemné plátýnko nebo gázu.

4) Nalijte do čisté a suché skleničky nebo plastového kelímku. V lednici vám bez problémů vydrží rok.

Mast hojí popáleniny i řezné rány. Pokožku skvěle regeneruje, poradí si i s akné. Použít ji můžete na povrchové záněty žil i na proleženiny.

Kontryhel

Tuhle rostlinu, které se také říkalo perlová bylina, určitě znáte, jen možná nevíte, že se tak jmenuje. Je to ta, která má poránu v úžlabí listů kapičku, která vypadá jako rosa. Tu kapičku si ovšem tvoří rostlina sama a dříve se jí říkalo nebeská rosa.

A na co se hodí? Říká se, že je to ženská bylinka. To proto, že užívaná vnitřně jako čaj pomáhá při léčbě menstruačních problémů a pro posílení a hojení po porodu. To ale není všechno.

Zlepšuje zažívání, pomáhá proti průjmu, dokáže ulevit i od bolestí žaludku a křečí. Můžete si ale udělat také tinkturu nebo olejíček.

Tinktura

1) 2 hrsti kontryhele dejte do sklenice, zalijte alkoholem tak, aby bylinka byla zcela ponořena a nechte macerovat asi 2–4 týdny na světlém místě.

2) Poté přeceďte, nalijte do tmavých lahviček a uchovávejte v temnu.

Olej

1) Kvetoucí nať nejprve nechte zavadnout a pak přelijte kvalitním rostlinným olejem lisovaným za studena.

2) Nechte v oleji macerovat asi 2–4 týdny, potom přeceďte a olej přelijte do tmavé lahve. Při uchování v temnu vydrží i dva roky.

Olejíček využijete k potírání ekzémů a vyrážek, při lupence, ale také na drobná poranění či podlitiny.

Hluchavka bílá

Podobá se kopřivě, takže pokud právě nekvete, mohli byste ji zaměnit. Ale poznáte ji podle toho, že vás na rozdíl od kopřivy nežahne. Sbírají se květy i nať. Z mladých rostlinek můžete odstřihnout celou vrchní část.

Použít se dá do různých nádivek, nebo ji usušíte na čaj. Pomáhá při nepravidelné nebo bolestivé menstruaci, při průjmech a zažívacích potížích, zklidňuje i různé vyrážky a štípance.

Tinktura z květů

1) 5 lžic sušených květů zalijte 200 ml 40 % alkoholu a nechejte 2–3 týdny odstát.

2) Poté přeceďte a nalijte do skleniček. Uchovávejte v chladu.

Pomáhá celkovému zklidnění a také při nespavosti. Užívejte 10–20 kapek na noc ve sklence vody.

Pár rad do začátku

– Místo, kde budete sbírat, vybírejte pečlivě. Vyhněte se okrajům polí a hnojeným loukám, stejně jako místům u silnic či oblastem v blízkosti továren či skládek.

– Pokud se sběrem bylin teprve začínáte, vybírejte ty, které znáte a nemůžete si je splést. Neuškodí také, když se poradíte s někým zkušenějším, nebo si obstaráte vhodnou literaturu.

– Léčivky sbírejte jen za suchého a ještě lépe slunečného počasí. Nikdy ne po ránu, když je rosa a po dešti. Mohly by se zapařit nebo zplesnivět.

– Trhejte jen přiměřené množství. Vždy na místě nějaké ponechte, aby se mohly dál rozmnožovat.

– Vezměte si na sběr košík nebo papírový sáček. V igelitové tašce nebo mikrotenovém sáčku by se vám zapařily.

– Rostliny stříhejte ostrými nůžkami.

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
4.3.2024
Dotěrné mouchy, komáři i vosy se brzy probudí ze zimního spánku. A z loňska si pamatujete, jak dokážou pěkně znepříjemnit život. Stačí jen na chvilku otevřít dveře či okno a hmyz si rychle najde cestu do vaší domácnosti. Zachránit vás mohou sítě. Takže, pokud jste je dosud neinstalovali, je na ně ta správná doba. Uvidíte, že se budete divit, proč jste to neudělali již dříve. Na suchý zip
29.2.2024
Počasí brzy začne lákat k posezení na zahradě. Chcete být pěkně pod střechou a přitom na čerstvém vzduchu, i když prší? Nebo si udělat posezení i s místem na vaření? To všechno vám může altán poskytnout. Jen si musíte promyslet několik věcí, bez kterých se při stavbě určitě neobejdete. Altán Syros je zcela otevřený do všech stra
26.2.2024
Přemýšlíte o zahradním jezírku a chtěli byste v něm mít i nějaké ryby? Módní jsou koi kapři, ale v pohodě můžete chovat i jiné druhy. Co ještě můžete ve svém jezírku mít? Zahrada, která žije… To je dnešní trend, a je to tak dobře. Návrat k přirozeným zahradám, ve kterých mají své místo a domov nejrůznější živočichové, je v souladu s ekologií a přírodou. A navíc zahánějí nudu a budete z nich mít o
19.1.2024
Jen si to představte. Sedíte v teple, venku zima a vy pozorujete ptáčky. Není to báječné? Tolik druhů ptáků byste možná ani nečekali, některé snad ani neznáte. Udělejte krmítko A nevymlouvejte se, že to nestojí za to. Do jara je ještě pěkně daleko. Můžete je koupit, ale i vyrobit, a to celkem bez námahy ze dřeva, plechu, plastových hmot, oceli i ze skla. Důležité je vyhnout se ostrým hranám, drá
8.1.2024
Pusťte se s chutí do tvoření, které vám připomene rozkvetlé léto…Milou dekoraci do bytu i do zahrady si vyrobíte z obyčejných houbiček na nádobí. Vlastnoručně vyrobené kvítky potěší nejen na podzim, kdy ostatní květiny pomalu odkvétají, ale také na jaře, než se příroda probudí ze zimního spánku. Ostatně parádu vám mohou dělat po celý rok. Co budete potřebovat ploché pěnové houbičky na
reklama
reklama
Šikovné tipy
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Obrázek ze starého šuplíku
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte […]
Kvítky z pistáciových skořápek
Skořápky z různých ořechů jsou sice výborné místo třísek na podpal, ale skvěle se hodí i na tvoření. Ty pistáciové jsou zvlášť vhodné na výrobu nejrůznějších kvítků. Začněte těmi nejjednoduššími a postupně můžete tvořit náročnější motivy. Co budete potřebovat: skořápky z pistácií * akrylové barvy * tavnou pistoli * tvrdý papír nebo karton * bezbarvý […]
I o šperky je třeba pečovat
Většina žen nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Třeba náušnice po babičce nebo řetízek, který dostaly k narození syna nebo dcery. Jak na to, aby neztratily svůj třpyt ani po letech? Existuje pár obecných tipů, které pomohou, aby ozdoby zůstaly čisté a zářivé. Některé jste možná už slyšeli, ale nevěnovali jste jim velkou pozornost. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
21stoleti.cz
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
Pod mikroskopem vypadá DNA jako zkroucený žebřík. Pro vědce ale znamená mnohem víc. Je jakousi nepsanou učebnicí lidstva, která i 71 let po odhalení svého potenciálu stále pomáhá přepisovat dějiny.
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky  jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
enigmaplus.cz
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
V období baroka se v kruzích polské šlechty objevila teorie takzvaného sarmatismu. Tvrdila, že polská aristokratická elita má svoje kořeny v prostředí starověkého národa Sarmatů, o kterém se zmiňoval
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
epochanacestach.cz
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům. Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
skutecnepribehy.cz
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
Chudák soused žil celá desetiletí se zlou ženou. Říkala jsem si, že se něco musí stát, že si ten muž přece také zaslouží být šťastný. Studené předjaří odhalilo, jaký mám na zahradě binec. Slezl sníh a ukázala se spousta neshrabaného listí. Šla jsem tu spoušť obhlédnout a všimla jsem si za plotem černých pichlavých očí, rentgenujících můj
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
epochalnisvet.cz
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
Dne 4. července 1849 se dvěma dětem zjevila ve vsi Mcely překrásná paní v zeleném dlouhém rouchu. Následně s nimi dokonce rozmlouvala a prohlásila se za matku Božího syna. Viděly snad děti Pannu Marii
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
iluxus.cz
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
V pořadí čtvrtá edice z celkových šesti, které jsou každoročně až do roku 2025 vydávány, 48letá ultraprémiová whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery Collection Chapter Four z původní irské palír
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
V otci má velkou oporu
nasehvezdy.cz
V otci má velkou oporu
Saxofonista Felix Slováček (80) by udělal cokoli proto, aby jeho dcera Anna Slováčková (28) byla znovu zdravá. Herečka se minulý rok v říjnu svěřila, že se jí vrátila rakovina, a znovu tak svádí nerov
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
epochaplus.cz
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
„Panoval samovládně jako zlostný králík,“ líčí saský kronikář Dětmar z Merseburku Přemyslovce Boleslava III. Ryšavého, který roku 999 usedl na český knížecí trůn. Během tříleté vlády proti sobě stihne) poštvat každého v zemi a lidé proti němu v létě roku 1002 povstanou. Kníže Boleslav III. Ryšavý (kolem r. 965–1037prchá do Bavorska k vévodovi Jindřichovi ze Schweinfurtu (asi 970–1017), který
Smažené mozzarellové kuličky
tisicereceptu.cz
Smažené mozzarellové kuličky
Sýrové kuličky ochucené česnekem a tymiánem jsou voňavé a lehce pikantní. Potřebujete 300 mozzarelly třešniček 2–3 stroužky česneku 1 větvičku tymiánu olej sůl, pepř 2 vejce strouhanku hl
Skončili spolu v posteli?
nasehvezdy.cz
Skončili spolu v posteli?
Sympatickému herci ze seriálu Smysl pro tumor Filipu Březinovi (28) jeho role změnila život. Stal se prakticky ze dne na den slavným a poznávají ho lidé na každém rohu. Bohužel to ale na jeho soukr
Jednohubky se salámem
tisicereceptu.cz
Jednohubky se salámem
Tady se fantazii žádné meze nekladou. Můžete použít klasickou česnekovou pomazánku a různé varianty uzenin, v časové tísni lze využít třeba i jen roztíratelný tavený sýr, ať s příchutí, či bez příchut