Seznamte se se svým novým partnerem pro tanec. Je to velmi zábavný společník, který vás opravdu nikdy nezklame.
Že tančit neumíte a do žádných tanečních se přihlásit nehodláte? Ani nemusíte. Řeč je totiž o vysoce moderní intenzivní pohybové aktivitě a velmi účinné rehabilitační technice zvané hooping neboli cvičení s obručí. A tím novým partnerem je docela obyčejná obruč.
Hula hoop!
No, ona ta obruč zas tak „obyčejná“ není. Tzv. hula hoop obruč se sice podobá té, kterou jste možná jako malé děti používali při skotačení. Jenže tahle není hračkou (i když používat jí je fakt zábava, legrace a radost!).
Je větší (pro začátečníky optimálně 95 – 105 cm v průměru dle výšky a typu postavy) a těžší. Díky tomu je kroužení s ní snadnější! Opravdu.
Větší průměr a vyšší váha totiž zaručí pomalejší rotaci obruče a tak je snadnější ji v pase (kde se nejčastěji točí) udržet.
Tip Paní domu: Vyberte si cestovní variantu obruče, kterou můžete jednoduše rozložit na díly a díky tomu snadno přenášet.
Hoopingem je možné spálit až 600 kalorií za 1 hodinu. Navíc má kroužení výrazný masážní efekt, zlepšuje koordinaci těla a zvyšuje sebedůvěru.
Obruč, která je k smíchu!
Jestli máte spíše pesimistickou povahu a starostí plnou hlavu, určitě si hula hoop obruč pořiďte. Vaše prvotní pokusy o její roztočení a udržení při těle vás totiž dokonale uvolní a sprcha endorfinů vyvolá bouřlivé záchvaty smíchu.
Roztočíte, zavlníte se, zvednete obruč ze země… a tak stále dokola, do úplného vysílení. Ani si při tom neuvědomujete, jak báječně posilujete a úspěšně gumujete své centimetry v pase. A na nějaké starosti či splín při tom nezbude čas.
Tip Paní domu: Když si při „točení“ pustíte svou oblíbenou hudbu, připravíte si příjemnou relaxaci a docílíte dokonalého uvolnění. Všímejte si, jak se při točení barvy na obruči krásné míhají…
V každém věku
Protože hooping zatěžuje klouby jen minimálně, je určený opravdu pro každého. Pohyb však může být natolik intenzivní, že brzy dosáhnete podobných výsledků jako při ostatních aerobních cvičeních.
Přitom:
zbavíte své tělo přebytečného tuku na problémových partiích, jako jsou břicho, hýždě, boky, nohy a prostě zhubnete
krouživými pohyby s obručí pozitivně ovlivňujete funkci kyčlí, kříže a celé oblasti páteře
pravidelným cvičením docílíte účinného posilování celého těla
zapojujete střed těla, takže budujete svaly, které podporují správné držení těla
po čase dokonale vytvarujete svůj pas, zvýšíte si kondičku a dokonale vyplavíte stres a negativní emoce
a hlavně se budete na „točení“ těšit, protože se při něm pokaždé zasmějete a přinese vám vždy dobrou náladu
Tip Paní domu: Pozvěte kamarády a „točte“ spolu – nejlépe venku (na zahradě, v parku, na pláži). Radost a zábava se znásobí.
Jestli váháte, zda je pro vás hooping vhodný, poraďte se s lékařem nebo navštivte speciální
hula hoop kurzy, kde budete pod vedením zkušených lektorů.
Jak na to?
K roztočení obruče nekroužíte pánví, ale jen obruč odrážíte ve dvou bodech, takzvaných power point. Důležitý je i správný postoj, díky němuž protahujete a také posilujete svaly.
Takže začínáme:Postavte se a mírně se rozkročte (měli byste mít kolem sebe dostatečný prostor, alespoň .3 x 3 metry)
Uchopte obruč do obou rukou a její vnitřní stranu přiložte na bederní část zad.
Švihem obou rukou rozhýbejte obruč na svém těle a následně se ji malými krouživými pohyby pánví snažte udržet v pohybu co nejdéle.
S obručí nemusíte jenom kroužit. Můžete s ní dělat výpady, hýbat se v prostoru, otáčet se, měnit pozice i strany.
Tip Paní domu: Nelekejte se, pokud vás bude po „točení“ bolet celé tělo, je to opravdu klasické, intenzivní posilování, i když to tak nevypadá. Nadměrné používání obruče může způsobit menší modřiny.
Foto: Shutterstock