Domů     Rozsviťte stylově
Rozsviťte stylově
18.5.2023

Lustry a svítidla jsou neodmyslitelnou součástí našich domovů. Umíte si je správně vybrat? Jiné svítidlo bude v jídelně a jiné v obývacím pokoji nebo v koupelně.

Když si kupujeme lustr, chceme především, aby se nám líbil. A také, aby se hodil ke stylu, v jakém mám místnost zařízenou. To však mnohdy nestačí. Na co se tedy ještě zaměřit?

OBÝVACÍ POKOJ

Zpravidla to bývá největší místnost v bytě, a proto je také vhodné vedle centrálního osvětlení sem umístit svítidel více. Už dávno neplatí, že do obýváku patří pouze křišťálový lustr. Pokud se vám líbí a hodí se k nábytku, není žádný problém. Ale na výběr máte mnohem více možností.

Bod za bodem

Mezi kritéria, na která je třeba při nákupu myslet, patří:

* materiál – vyberete si kovový lustr, dřevěný, ze skla nebo kombinaci? Bát se nemusíte ani plastů, jsou už velmi kvalitní a svítidla z nich jsou přiměřeně stylu určitě vhodné.

* barva – může být stříbrný, mléčně bílý, zlatý… Opět vybírejte podle stylu, v jakém máte zařízenou místnost.

* počet ramen – kolik ramen bude lustr obsahovat, tolik žárovek použijete, což může mít vliv také na sytost osvětlení pokoje.

* délka – bude svítidlo přímo na stropě, nebo zavěšené na tyči či na řetízku? Ten se dá podle potřeby zkrátit, stejně, jako lanko. Tak si můžete světlo přizpůsobit výšce pokoje.

* velikost – zbytečně velký lustr v poměru k místnosti pocitově prostor zmenší, naopak nepřiměřeně malé svítidlo pokoj disproporčně rozladí. Vždy proto vycházejte z velikosti místnosti a k výpočtu optimální velikosti lustru použijte následující pravidlo:

Sečtěte výšku místnosti s jeho šířkou. Z tohoto čísla odečtěte 20 procent. Zbylých 80 procent vynásobte číslem 100. A výsledek nakonec vydělte 10. (příklad: výška pokoje: 2,50 m, šířka pokoje:

5,50 – součet čísel je 8, číslo vynásobíme – krát 100, to se rovná 800, odečteme mínus 20 %, výsledek je 640, toto číslo vydělíme 10 a vyjde 64. Váš lustr by měl být vysoký kolem 64 centimetrů).

Tip Paní domu: Nemůžete se rozhodnout mezi několika velikostmi, které se přibližují optimálnímu rozměru? Rada designérů zní: Zvolte si tu větší z nich.

A ještě něco

V neposlední řadě je důležité všímat si také úspory elektrické energii. Pomůže vám tzv. „chytré osvětlení“, kde si můžete navolit, kdy se světlo zhasne. Tak se nestane, že sami zapomenete a lustr bude zbytečně svítit třeba celou noc.

* Halogenová žárovka je asi o 30 % úspornější oproti klasické.

* LED žárovky jsou sice nejdražší, ale jsou nejhospodárnější. Mají vysokou životnost a energii zvládnou uspořit nejvíc ze všech typů.

* Vliv na úsporu má také barva stěn a nábytku. Protože čím je tmavší, tím více světla pohltí a tím výkonnější žárovky budete muset shánět.

* Obecně se do obýváku doporučují žárovky v teplé bílé barvě, která navozuje příjemnou atmosféru.

* Dopřejte si komfort a kupte si stmívatelný lustr. Umožní vám navolit si intenzitu světla podle momentální situace i nálady.

Místo lustru bodovky

* Do moderních interiérů zkuste použít vkusná svítidla do podhledu nebo různé bodové osvětlení.

Jsou to LED vestavná světla přímo určená pro instalaci do sádrokartonových stropů, podhledů nebo obkladových panelů. Jejich výhodou je, že jsou bezúdržbová.

Odpadá titěrné čištění jednotlivých skleněných kousků, které je zejména u křišťálových lustrů únavné a zdlouhavé.

* Módní jsou také tzv. stropnice.

Říká se jim také přisazená svítidla a jejich výhodou je, že nejsou náročné na prostor.

Výhodou stropnic s více světly je, že si můžete každým nasvítit jinou část místnosti, třeba obraz, zajímavé zákoutí, prosklenou skříňku s dekoracemi…

* Možná si oblíbíte vitrážové lustry, které jsou oblíbené i v moderních interiérech. Jsou vyráběny technikou Tiffany a vynikají kombinací výrazných barev. Tyto lustry se vyrábějí ručně.

JÍDELNA

V zásadě platí ve všech místnostech stejná pravidla. V jídelně se kromě toho zaměřte na tvar lustru. Jestli máte kulatý nebo oválný stůl, sáhněte po lustru s kulatým stínidlem. Naopak k hranatému stolu se bude hodit podlouhlé svítidlo. Obojí se vhodně doplní.

Chcete být kreativní? Nad čtvercový nebo obdélníkový stůl zavěste několik svítidel v jedné linii.

Bydlíte doma sami nebo jste jen dva? Pak vám úplně postačí k malému jídelnímu stolu malé svítidlo s jednou žárovkou.

Další vychytávky

* Postavte stůl tak, aby bylo svítidlo uprostřed stolu a rovnoměrně ho osvětlovalo.

* Vybírejte si polohovatelná svítidla, která vám umožní regulovat intenzitu světla.

* Jestli máte jídelnu spojenou s obývacím pokojem, můžete klidně zvolit slabší žárovku. Nebude vám u jídla ostře svítit do očí.

* Zaměřte se tak na materiál. Papírová nebo látková stínítka bývají nepraktická na údržbu a snadno se v nich uchytává prach, který může padat do jídla.

KOUPELNA

Tato místnost si zaslouží více pozornosti. Je totiž nutné vybírat sem speciální osvětlení přímo určené do koupelen, které splňuje příslušné normy. Je to velmi důležité z bezpečnostních důvodů.

Světla do koupelny kupujte jen v profi obchodech a při nákupu si nechte poradit odborníkem. Zajímejte se o tzv. IP, které udává stupeň těsnění proti vodě a páře. Zjednodušeně lze zónu v koupelně rozdělit takto:

* Žádné světlo nepatří do bezprostřední blízkosti vany nebo sprchového koutu, a to jak do prostoru, tak do výšky (do 2.25 m nad vanou).

* Světla, která budete dávat blízko vany nebo sprchového koutu (asi půl metru od vany nebo sprchy a více než 2,25 m výšky), by měla mít IP minimálně 44 a víc.

* Zbytek koupelny už má jen minimální omezení, přesto vybírejte světla s IP přesahujícím 21. Důvodem je kondenzace vodních par.

Co přesně

Osvětlení koupelny si dobře promyslete, aby v ní nevznikala temná zákoutí, kde byste mohli uklouznout. Vedle nástěnného svítidla si naplánujte také různé bodové osvětlení a pamatujte i na osvětlení zrcadla.

Zvlášť, když se u něj líčíte, potřebujete barevnost, která se blíží dennímu světlu. Hledejte 4 000 Kelvinů a více. Tuto informaci najdete na každé kvalitní žárovce. Osvětlení můžete mít jedno nad zrcadlem, nebo sérii bodovek podél rámu zrcadla.

Druhá varianta je rozhodně lepší, protože světlo nedopadá na vaši tvář jen seshora, takže nebude nevytvářet stíny a obraz bude nezkreslený.

Tip Paní domu: Praktické je stropní svítidlo se senzorem. Oceníte ho hlavně ráno, když jdete do koupelny ještě rozespalí. Automaticky se totiž rozsvítí při příchodu do koupelny, a po čase samo zhasne.

Foto: Shutterstock a archiv firem (ikea.cz, svet-svitidel.cz, esvetlo.cz)

reklama
Související články
9.4.2024
Máme pro starší osoby upravit byt, nebo ne? Vždyť to doteď stačilo. Odpověď zní ano. Už proto, aby byl bezpečný. Většinou člověk žije v bytě léta a vyhovuje mu. Jenže pak přijde třeba snížení pohyblivosti nebo nemoc a všechno je jinak. Své o tom vědí i daleko mladší ročníky, než jsou ti, kteří se počítají k seniorům. Takže až budete upravovat byt pro rodiče, myslete i na ten svůj. Někdy stačí mal
27.3.2024
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, nechte se inspirovat japonskou ike
26.3.2024
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, někam dozadu, to v lepším případě. Při namátkové prohlídce některé přece jen vyřadíme… Abycho
13.3.2024
Také jste vždycky toužili po houpacím křesle? Třeba si právě teď můžete tohle přání splnit. Jenže jaké vybrat? Možností je spousta. Například musíte vědět, kde je budete převážně používat. Venku, uvnitř nebo obojí? Ať už si vyberete jakékoliv, počítejte, že mu musíte vyhradit dostatek místa. Našli jsme pár kousků z různých materiálů, které by se vám mohly líbit. Ratanové Křeslo může být s
11.3.2024
Máte byt zařízený ve skandinávském stylu a rádi byste ho nějak oživili? Přidejte kousek japonského minimalismu a vznikne vám „japandi“. Styl, který právě frčí… Japandi je rébus, který snadno rozlousknete – slovo vzniklo spojením názvů Japonska a Skandinávie. Obě země mají v bydlení a interiérovém designu mnoho společného, a to praktičnost, jednoduchost, pohodlí a iluzi prostoru. Když se začnou ka
reklama
reklama
Šikovné tipy
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Křehká krása lisovaných květů
Lisované květy mají trochu jiné kouzlo než sušené. V 2D verzi se stávají spíš ilustrací. A toho se dá využít k tvoření líbezných osobních i bytových doplňků. Zdlouhavé lisování květin zatížených knihami se dá urychlit za využití mikrovlnky. Potřebujete k tomu dvě destičky z překližky v rozměrech odpovídající prostoru mikrovlnky. Na destičku položte tři archy […]
Vyzkoušeli jsme: Jak se čistí ekologicky?
Přichází jaro, a tak snad není nikdo, kdo by je nechtěl přivítat s krásně uklizeným bytem. Ale že takový úklid pro nikoho, až na malé výjimky, není velká zábava, je také pravda. I proto se snažíme volit takové prostředky, které budou co nejúčinnější a práci nám usnadní. To je samozřejmě dobře, ale ještě na jednu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mám zuby za všechny peníze
skutecnepribehy.cz
Mám zuby za všechny peníze
Nikdo mě nenutil, mohla jsem si pořídit skleničku a umělé zuby. Já ale toužila po hezkém chrupu. Spořila jsem, jak to šlo, ale ono to moc nešlo. Jako rozvedená s platem nic moc to dalo docela fušku. Když k tomu člověk přičte nájem a občas něco na sebe, zbylo mi sotva na jídlo a nějaké to
Indické karbanátky z červené čočky
tisicereceptu.cz
Indické karbanátky z červené čočky
Pokud se nechcete vzdát masa, můžete polovinu čočky nahradit mletým hovězím masem. Budete mít zdravější verzi klasických masových karbanátků. Suroviny 200 g červené čočky 2 velké mrkve 1 cibul
Nejoblíbenějším „domácím“ mazlíčkem argentinských lovců a sběračů byla liška
21stoleti.cz
Nejoblíbenějším „domácím“ mazlíčkem argentinských lovců a sběračů byla liška
V lokalitě Cañada Seca na západě Argentiny objevili vědci hrob, který vedle koster nejméně 24 lidí obsahoval i částečnou kostru vyhynulého druhu lišky. Zkoumání naznačují, že byla zřejmě oblíbeným „do
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Sportovní obuv – 5 tipů, jak vybrat ten nejlepší model pro vaše potřeby
epochanacestach.cz
Sportovní obuv – 5 tipů, jak vybrat ten nejlepší model pro vaše potřeby
Výběr správné sportovní obuvi může mít zásadní vliv na váš sportovní výkon i komfort během nošení. Ať už jste zapálený sportovec nebo hledáte pohodlnou obuv na běžné nošení, důležité je vybrat si model, který nejlépe odpovídá vašim potřebám. V následujících řádcích vám nabídneme pět zásadních tipů, jak na to. Zvažte typ vaší aktivity Prvním a
Když se luxusní hodinářství setká s divokou přírodou
iluxus.cz
Když se luxusní hodinářství setká s divokou přírodou
Od svého založení se značka Cartier etablovala v luxusním hodinářství jako synonymum pro inovace a eleganci . V roce 1914 Cartier poprvé představil design inspirovaný panterovou srstí na pouzdře hodin
Patrasovou napadl psychopat!
nasehvezdy.cz
Patrasovou napadl psychopat!
Oblíbená herečka Dagmar Patrasová (67) brzy oslaví své osmašedesáté narozeniny. Nedávno ale přiznala, že se jich vůbec nemusela dožít. Zaútočil na ni totiž psychicky nemocný muž, který ji chtěl dokonc
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
epochaplus.cz
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty
Zasáhlo do bitvy u Kadeše 5000 bojových vozů?
historyplus.cz
Zasáhlo do bitvy u Kadeše 5000 bojových vozů?
Planina na dohled od řeky připomíná mraveniště. Těmi mravenci jsou bojové vozy, jejichž posádky spolu svádějí krvavý boj na život a na smrt. Největší bitva válečných vozů v historii za sebou zanechá tisíce mrtvých, ale nepozná jednoznačného vítěze. Jen krátká a nejasná hranice na samém východním okraji Středozemního moře nedaleko dnešního syrského Damašku odděluje ve 13.
Horoskop starých Řeků
nejsemsama.cz
Horoskop starých Řeků
Už v dobách starověkého Řecka se i běžní Řekové řídili seskupením hvězd podle dvanácti znamení, které nazvali v souladu s antickými bohy. Víte, který z vládců Olympu nad vámi drží ochrannou ruku? Arés 21. 3. – 19. 4. Arés byl řeckým bohem války. Stejně jako on jste i vy odvážná a bojovná a umíte se srdnatě a s nasazením rvát za svoji pravdu. Žijete okamžikem, toužíte
Tajemství pláže Manzanita: Hledají zde duchové ztracený zlatý poklad?
enigmaplus.cz
Tajemství pláže Manzanita: Hledají zde duchové ztracený zlatý poklad?
Loď se zmítá v silné bouři. Kormidelník jen stěží udržuje galeonu v bezpečné vzdálenosti od skalisek. Náhle však přichází velká vlna. Ta největší, osudová! Ostrý útes párá trup lodi a ve vodní tříšti
Supermatky zvířecí říše
epochalnisvet.cz
Supermatky zvířecí říše
Lidští rodiče musí podstoupit nemalé oběti, aby si pořídili dítě. V těhotenství ženám rostoucí plod odčerpává živiny a při porodu je může i ohrozit na životě. Oba rodiče pak do dítěte investují nemalé finanční prostředky, svůj čas a často i nervy. V živočišné říši ovšem existují rodiče, kteří do svých potomků investují ještě více.