Domů     Rozsviťte stylově
Rozsviťte stylově
18.5.2023

Lustry a svítidla jsou neodmyslitelnou součástí našich domovů. Umíte si je správně vybrat? Jiné svítidlo bude v jídelně a jiné v obývacím pokoji nebo v koupelně.

Když si kupujeme lustr, chceme především, aby se nám líbil. A také, aby se hodil ke stylu, v jakém mám místnost zařízenou. To však mnohdy nestačí. Na co se tedy ještě zaměřit?

OBÝVACÍ POKOJ

Zpravidla to bývá největší místnost v bytě, a proto je také vhodné vedle centrálního osvětlení sem umístit svítidel více. Už dávno neplatí, že do obýváku patří pouze křišťálový lustr. Pokud se vám líbí a hodí se k nábytku, není žádný problém. Ale na výběr máte mnohem více možností.

Bod za bodem

Mezi kritéria, na která je třeba při nákupu myslet, patří:

* materiál – vyberete si kovový lustr, dřevěný, ze skla nebo kombinaci? Bát se nemusíte ani plastů, jsou už velmi kvalitní a svítidla z nich jsou přiměřeně stylu určitě vhodné.

* barva – může být stříbrný, mléčně bílý, zlatý… Opět vybírejte podle stylu, v jakém máte zařízenou místnost.

* počet ramen – kolik ramen bude lustr obsahovat, tolik žárovek použijete, což může mít vliv také na sytost osvětlení pokoje.

* délka – bude svítidlo přímo na stropě, nebo zavěšené na tyči či na řetízku? Ten se dá podle potřeby zkrátit, stejně, jako lanko. Tak si můžete světlo přizpůsobit výšce pokoje.

* velikost – zbytečně velký lustr v poměru k místnosti pocitově prostor zmenší, naopak nepřiměřeně malé svítidlo pokoj disproporčně rozladí. Vždy proto vycházejte z velikosti místnosti a k výpočtu optimální velikosti lustru použijte následující pravidlo:

Sečtěte výšku místnosti s jeho šířkou. Z tohoto čísla odečtěte 20 procent. Zbylých 80 procent vynásobte číslem 100. A výsledek nakonec vydělte 10. (příklad: výška pokoje: 2,50 m, šířka pokoje:

5,50 – součet čísel je 8, číslo vynásobíme – krát 100, to se rovná 800, odečteme mínus 20 %, výsledek je 640, toto číslo vydělíme 10 a vyjde 64. Váš lustr by měl být vysoký kolem 64 centimetrů).

Tip Paní domu: Nemůžete se rozhodnout mezi několika velikostmi, které se přibližují optimálnímu rozměru? Rada designérů zní: Zvolte si tu větší z nich.

A ještě něco

V neposlední řadě je důležité všímat si také úspory elektrické energii. Pomůže vám tzv. „chytré osvětlení“, kde si můžete navolit, kdy se světlo zhasne. Tak se nestane, že sami zapomenete a lustr bude zbytečně svítit třeba celou noc.

* Halogenová žárovka je asi o 30 % úspornější oproti klasické.

* LED žárovky jsou sice nejdražší, ale jsou nejhospodárnější. Mají vysokou životnost a energii zvládnou uspořit nejvíc ze všech typů.

* Vliv na úsporu má také barva stěn a nábytku. Protože čím je tmavší, tím více světla pohltí a tím výkonnější žárovky budete muset shánět.

* Obecně se do obýváku doporučují žárovky v teplé bílé barvě, která navozuje příjemnou atmosféru.

* Dopřejte si komfort a kupte si stmívatelný lustr. Umožní vám navolit si intenzitu světla podle momentální situace i nálady.

Místo lustru bodovky

* Do moderních interiérů zkuste použít vkusná svítidla do podhledu nebo různé bodové osvětlení.

Jsou to LED vestavná světla přímo určená pro instalaci do sádrokartonových stropů, podhledů nebo obkladových panelů. Jejich výhodou je, že jsou bezúdržbová.

Odpadá titěrné čištění jednotlivých skleněných kousků, které je zejména u křišťálových lustrů únavné a zdlouhavé.

* Módní jsou také tzv. stropnice.

Říká se jim také přisazená svítidla a jejich výhodou je, že nejsou náročné na prostor.

Výhodou stropnic s více světly je, že si můžete každým nasvítit jinou část místnosti, třeba obraz, zajímavé zákoutí, prosklenou skříňku s dekoracemi…

* Možná si oblíbíte vitrážové lustry, které jsou oblíbené i v moderních interiérech. Jsou vyráběny technikou Tiffany a vynikají kombinací výrazných barev. Tyto lustry se vyrábějí ručně.

JÍDELNA

V zásadě platí ve všech místnostech stejná pravidla. V jídelně se kromě toho zaměřte na tvar lustru. Jestli máte kulatý nebo oválný stůl, sáhněte po lustru s kulatým stínidlem. Naopak k hranatému stolu se bude hodit podlouhlé svítidlo. Obojí se vhodně doplní.

Chcete být kreativní? Nad čtvercový nebo obdélníkový stůl zavěste několik svítidel v jedné linii.

Bydlíte doma sami nebo jste jen dva? Pak vám úplně postačí k malému jídelnímu stolu malé svítidlo s jednou žárovkou.

Další vychytávky

* Postavte stůl tak, aby bylo svítidlo uprostřed stolu a rovnoměrně ho osvětlovalo.

* Vybírejte si polohovatelná svítidla, která vám umožní regulovat intenzitu světla.

* Jestli máte jídelnu spojenou s obývacím pokojem, můžete klidně zvolit slabší žárovku. Nebude vám u jídla ostře svítit do očí.

* Zaměřte se tak na materiál. Papírová nebo látková stínítka bývají nepraktická na údržbu a snadno se v nich uchytává prach, který může padat do jídla.

KOUPELNA

Tato místnost si zaslouží více pozornosti. Je totiž nutné vybírat sem speciální osvětlení přímo určené do koupelen, které splňuje příslušné normy. Je to velmi důležité z bezpečnostních důvodů.

Světla do koupelny kupujte jen v profi obchodech a při nákupu si nechte poradit odborníkem. Zajímejte se o tzv. IP, které udává stupeň těsnění proti vodě a páře. Zjednodušeně lze zónu v koupelně rozdělit takto:

* Žádné světlo nepatří do bezprostřední blízkosti vany nebo sprchového koutu, a to jak do prostoru, tak do výšky (do 2.25 m nad vanou).

* Světla, která budete dávat blízko vany nebo sprchového koutu (asi půl metru od vany nebo sprchy a více než 2,25 m výšky), by měla mít IP minimálně 44 a víc.

* Zbytek koupelny už má jen minimální omezení, přesto vybírejte světla s IP přesahujícím 21. Důvodem je kondenzace vodních par.

Co přesně

Osvětlení koupelny si dobře promyslete, aby v ní nevznikala temná zákoutí, kde byste mohli uklouznout. Vedle nástěnného svítidla si naplánujte také různé bodové osvětlení a pamatujte i na osvětlení zrcadla.

Zvlášť, když se u něj líčíte, potřebujete barevnost, která se blíží dennímu světlu. Hledejte 4 000 Kelvinů a více. Tuto informaci najdete na každé kvalitní žárovce. Osvětlení můžete mít jedno nad zrcadlem, nebo sérii bodovek podél rámu zrcadla.

Druhá varianta je rozhodně lepší, protože světlo nedopadá na vaši tvář jen seshora, takže nebude nevytvářet stíny a obraz bude nezkreslený.

Tip Paní domu: Praktické je stropní svítidlo se senzorem. Oceníte ho hlavně ráno, když jdete do koupelny ještě rozespalí. Automaticky se totiž rozsvítí při příchodu do koupelny, a po čase samo zhasne.

Foto: Shutterstock a archiv firem (ikea.cz, svet-svitidel.cz, esvetlo.cz)

reklama
Související články
6.6.2023
Je půvabná, má vlastní mikroklima a může sloužit jako dekorace i v obýváku. Hlavním rizikem skleněných nádob je zálivka. Nemůže odtékat a bude se hromadit u dna. To by rychle vedlo k zahnívání rostlin. Proto je nutné vytvořit dostatečně vysokou drenážní vrstvu, která vodu pojme a bude chránit kořeny. Potřebuje 3 vrstvy: * Na dno dobře vymyté nádoby naskládejte omyté oblázky. Vrstva by m
2.6.2023
Asi není mnoho lidí, kteří by řekli, že mytí oken je jejich vášeň. A většina stále hledá způsob, jak si tuhle protivnou činnost zjednodušit. Zkoušejí různé postupy, všelijaké mycí prostředky, které slibují lesk jako blesk, i hadříky, které zaručují lesk beze šmouh a také bez chemie. V poslední době se na trh dostal přístroj, který práci skutečně může usnadnit – vysavač na okna, který také bývá oz
31.5.2023
A také vám spraví náladu. Vnese totiž do vašeho příbytku slunce. Letos se navíc stala jednou z barev roku, doplněná neutrální šedou. Pusťte si ji do interiéru a uvidíte, co dokáže. Nejde jen o úpravu stěn, žlutý může být i nábytek, bytové doplňky a drobnosti. Při úvahách, jak žlutou využít, je důležité řídit se charakterem a velikostí bytu. Jinak se dá se žlutou pracovat v paneláku, jinak v histo
29.5.2023
Dnes už se staly nepostradatelnou součástí domácnosti, zejména v městských bytech, ale službu udělají i v domech a na chalupách. Odsají páru, ale i vůni různých jídel, která by se jinak šířila po celém bytě. A vyrábějí se stále nové a dokonalejší. Jenže na trhu je jich tolik, že není snadné se v nabídce zorientovat. Takže pokud chcete vyměnit tu dosluhující či právě budujete novou kuchyň, vyplatí
26.5.2023
Ratan, vodní hyacint, banánové listy a spol. – přírodní vyplétané materiály v nábytku a doplňcích dávají interiéru originální charakter, někdy prázdninový, jindy s nádechem exotiky. Vyplétaný nábytek se v posledních letech začal vracet na místa svého původního určení – tedy do bytů, nikoli jen do zahrad. V bytech je vyplétaným materiálům navíc lépe než venku, i přes povrchovou úpravu je slunce,
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Libštejn: Vězení nešťastného ducha
epochanacestach.cz
Libštejn: Vězení nešťastného ducha
Jen o pár kilometrů od Krašova nás uprostřed lesů zaujme vypínající se věž zříceniny hradu Libštejn. Byl založen ve 14. století a svého času býval také proslulým vězením. Pro obléhání však neměl ideální umístění, protože sice stál na vysokém kopci, ale několik ještě vyšších bylo poblíž, takže odtud mohlo nepřátelské dělostřelectvo pálit ostošest. V období vrcholného
Plněná vejce
tisicereceptu.cz
Plněná vejce
Vejce vařená natvrdo podáváme s různými přílohami, rozpůlená plníme nebo obkládáme, při jejich přípravě používáme pomazánky, saláty i pěny. Jsou proto velmi vděčnou variantou ultra rychlého pohoštění,
Tajemství Aljašského trojúhelníku: Kam zmizelo 16 000 lidí?
epochalnisvet.cz
Tajemství Aljašského trojúhelníku: Kam zmizelo 16 000 lidí?
Bermudský trojúhelník zná každý, ten Aljašský je tak trochu v jeho stínu. Přitom jen od roku 1988 v něm zmizí více než 16 000 lidí! I v tomto případě obestírají místo nejrůznější konspirační teorie, p
Spojila se s matkou před narozením?
skutecnepribehy.cz
Spojila se s matkou před narozením?
Když mi matka řekla, že za ní naše Lucka ve snu chodí, říkala jsem si, že se už zbláznila. Pak mi to ale po letech dcera potvrdila. V rodině jsem nikdy nezažila moc dobré vztahy. Zejména s matkou jsem si rozuměla docela špatně. Štvalo mě, jak mi do všeho mluví a jak je přehnaně emotivní, někdy téměř až
Čeští polárníci: Rakousko-uherská výprava měla jednu oběť z našich řad
epochaplus.cz
Čeští polárníci: Rakousko-uherská výprava měla jednu oběť z našich řad
Jeho druh každé sousto pečlivě a labužnicky přežvýkává. Trvá dlouho, než ho konečně spolkne. V civilizaci by mu kamarádovo chování nevadilo, ale tady ho přítelovy rituály dohánějí k šílenství. Ponorko
Rybí filety s bramborovou kaší
tisicereceptu.cz
Rybí filety s bramborovou kaší
Rybí maso je také lehké, zdravé a výživné, s kmínem si velmi dobře rozumí a s bramborovou kaší je to lahůdka. Potřebujete 800 g rybích filet (nebo filé) sůl drcený kmín mletou sladkou papriku
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Proč od sebe Frejová odhání chlapy?
nasehvezdy.cz
Proč od sebe Frejová odhání chlapy?
Co se týče vztahů, je herečka Kristýna Frejová (51) ze Zákonů vlka tajemná jako hrad v Karpatech. Šuškalo se, že randí s jakýmsi Honzou, tomu je však už, zdá se, konec. Nedávno se totiž nechala slyš
Zruší Písařovicová plánovanou svatbu?
nasehvezdy.cz
Zruší Písařovicová plánovanou svatbu?
Bude svatba? Anebo z ní vzhledem k nynějším politováníhodným událostem sejde? Zamilovaná Daniela Písařovicová (44) se již definitivně přestěhovala k Ondřeji Brzobohatému (40). Zdálo se tudíž, že j
Užijte si léto s bublinkami Cava Non Plus Ultra
iluxus.cz
Užijte si léto s bublinkami Cava Non Plus Ultra
Teplé letní dny jsou konečně tady, a jak si je lépe vychutnat než v příjemné společnosti. Ať už zamíříte ven s přáteli, s partnerem na romantickou večeři či si dopřejete chvilku o samotě v pohodlí dom
Pronikněte do molekul, vesmíru i přírody. Dnes začíná Veletrh vědy 2023
21stoleti.cz
Pronikněte do molekul, vesmíru i přírody. Dnes začíná Veletrh vědy 2023
Veletrh vědy, největší vědecká akce v České republice, otevírá své brány široké veřejnosti. Ode dneška se v areálu PVA EXPO PRAHA v Letňanech bude prezentovat více než 100 vědeckých pracovišť, firem i
VIDEO: Sezona kruhů v obilí začíná! Tady je letošní první obrazec z Anglie
enigmaplus.cz
VIDEO: Sezona kruhů v obilí začíná! Tady je letošní první obrazec z Anglie
První letošní kruh v obilí ve Velké Británii se objevil 28. května, když ho ráno našel farmář v Broad Hintonu v hrabství Wiltshire. Podle odborníků by mohl poukazoval na blížící se sluneční události,