Vhodným osvětlením zahradu nejen zútulníte, ale také z ní uděláte příjemné místo pro posezení u vínka s přáteli. Navíc se mezi světly budete cítit bezpečněji.
Koupili jste si pohodlný venkovní nábytek a teď chcete svou zahradu využívat i k večernímu posezení, ale nevíte, jak to zařídit s osvětlením? Architekti příliš nedoporučují osvětlovat jen jednu část zahrady, ale světla do ní rozmístit rovnoměrně.
Chybou je také zaměření světla příliš silné intenzity na jeden výrazný prvek – třeba strom, cestu či fontánu. Zbytek zahrady se totiž pak ponoří do pohlcující tmy.
Tomu se dá zabránit dalšími svítidly, která dokreslí atmosféru zahrady nebo zvýrazní její určitou část.
Už nikdy nezakopnete
Venkovní osvětlení má ale i bezpečnostní funkci, s kterou začínejte vždy jako s prvním bodem. Téměř nutností je tak osvětlení schodiště k domu, terasy, vchodů, bran, vjezdů, příjezdové cesty ke garáži a chodníku.
Nejčastěji se pro tyto účely prodávají tradiční sloupkové lampy o výšce 50 až 120 cm anebo venkovní stojací svítidla.
Někdo však dává přednost halogenovým reflektorům, a to přestože je architekti nemají příliš v lásce a tvrdí, že se hodí leda tak na pozemky výrobních, zemědělských a logistických budov.
Pokud ale reflektory podél cesty chcete mít, pak volte jen zápustné či pojezdové. Počítejte s nimi ovšem spíše jako s doplňkovým osvětlením.
Teprve až vyřešíte bezpečnostní část osvětlení, můžete se pustit do další etapy, kterou je osvětlení místa posezení a některých částí zahrady tak, aby se zvýraznily stíny a výsledky vašeho zahradnického snažení.
Vhodné je osvětlit:
* chodníky a cestičky
* místo s posezením
* okrasné záhony, květináče, různé stromy a keře, skalky
* solitérní prvky jako krmítka, pítka pro ptáky a velké kameny
* balkony, zídky, schody, terasy
Svítidla dokreslující atmosféru
Většinou zvýrazňují zahradní solitéry, zajímavé rostliny, rostlinná seskupení a skalky. Některé prvky můžete podsvítit, na jiné si posviťte seshora. Pro tyto případy jsou ideální svítidla solární, která se přes den dobíjejí.
Určitě by však nebylo rozumné svítit jimi zbytečně celou noc, takže si u nich zajistěte včasné vypnutí, čímž snížíte i množství světelného smogu.
Svítidla zvýrazňující
Jestliže chcete určité místo zahrady jen lehce zvýraznit, použijte k tomu světla bodová. Ta můžete zaměřit na skalky, vřesoviště, jezírka i japonské zahrady, i když sem se nejvíc hodí takzvané japonské lucerny mající podobu různých kamenných sošek.
U zvýrazňujících světel bývají velmi často čidla s časově programovatelnými spínači. Například chytrý spínač Switch Plus zase udělá z vašeho zahradního osvětlení inteligentní systém, který můžete ovládat přes aplikaci v mobilním telefonu.
Tip:
Pořiďte si soumrakový senzor. Spustí zahradní osvětlení, jakmile se začne stmívat. Umístěte jej proto na místo, kam dopadá slunce nejdéle, jinak by se světla spouštěla zbytečně brzy. Můžete si u nich regulovat i postupnou intenzitu světla.
Druhy svítidel
Zahradní lampy se zpravidla umisťují na terasy, pergoly a podél zahradních cest. Moderní jsou ve formě různých svítících sloupků.
Pokud však máte v zahradě vyšší stromy, hodí se k nim lampy extra vysoké, které svou výškou – někdy až dvou metrů – připomínají spíše lucerny. Některé z nich lze dokonce i na stromy zavěsit.
Závěsná, stojací venkovní, nástěnná a stropní svítidla upotřebíte všude tam, kde se nejvíc pohybujete, tedy na terase či uvnitř pergoly, a výběr je velmi bohatý, co se týče provedení, designu i barev.
Zajímavým prvkem jsou svítící koule a krychle, které vypadají dekorativně přes den i večer. Postavit je můžete na terasu nebo do trávy. Moderním prvkem jsou samotné designové žárovky, které můžete kolem terasy jen tak rozvěsit. Prodávají se i ve formě světelného řetězu.
Reflektory volte tehdy, když chcete osvětlit strom a vzrostlé rostliny. Ze stran je vhodné osvětlit především jehličnaté stromy, keře a okrasné traviny.
Mezi reflektory s halogenovými žárovkami velmi často najdete i ty v zapichovacím provedení, které prostě a jednoduše vsadíte do trávy či záhonů.
Zápustná svítidla využijete tam, kde byste rádi zvýraznili okraje balkonů či teras a betonové nebo štěrkové cestičky. Svítidla se silnějším zdrojem dobře osvítí i zahradní solitéry či stromy, zdi a fasády.
Vhodné jsou také k osvětlení listnatých stromů zespodu, kde krásně zvýrazní korunu a kmen.
Solární světla nemají kabely, můžete je tedy umístit kamkoli bez nutnosti řešení přívodu elektřiny, snadno je také přemístíte v případě potřeby na jiné místo. Solární osvětlení jsou nejen energeticky nenáročná, ale mívají i dlouhou životnost.
Vždy si ale u nich pohlídejte bezpečnost, tedy stupeň ochrany – ideální jsou voděodolná se stupněm ochrany proti vniknutí cizího tělesa udávaným mezi IP64 a IP69.
LED zdroje světla volte tehdy, jde-li o bodovky anebo žárovky. Spotřebují nejméně elektřiny, což oceníte hlavně v zimě, kdy potřebujete déle svítit a kdy se baterie solárních svítidel dobíjejí pomalu a nedostatečně.
LED technologie jsou také ideálním řešením při volbě různorodé intenzity osvětlení anebo jeho podoby – třeba LED svítidla s čočkami (i barevnými) umí na vybraném povrchu vykouzlit líbivý efekt ostře ohraničeného vzoru a některá světla se vyrábějí v zajímavých fascinujících tvarech.
Venkovní LED světla se dnes velmi často vyrábějí i s kombinací fotovoltaického panelu. Mají regulátor, který automaticky přepíná světlo sám do LED zdroje a přitom využívá uloženou energii.
Studené bílé, nebo teplé bílé?
Při osvětlování zahrad si můžete vybrat mezi dvěma barvami světla: mezi studenou bílou (5400-6500 °K) a teplou bílou (<3300 °K). Počítejte ovšem s tím, že halogenové žárovky a žárovky produkující teplé bílé světlo mají vyšší spotřebu.
Nejlepšího a energeticky nejúspornějšího výsledku dosáhnete různými druhy úsporných provedení, plynovými výbojkami a LED diodami. Jsou navíc dostupné jak s teplou, tak i se studenou barvou světla, takže s nimi můžete volit mix obou barev.
Řešte i technickou část
Osvětlení v zahradě lze pojmout jako nízkovoltové (nízkonapěťové vedení), takže kupříkladu rozvody na osvětlení do 12 voltů můžete zakopat jen do hloubky zhruba 30 centimetrů a ani v případě jejich poškození vám nebude hrozit úraz elektrickým proudem.
Lze je také snadněji opravit. Pro větší počet osvětlení a jiné zahradní přístroje už potřebujete vybudovat rozvody pro vysokonapěťové kabely. Zásuvky rozmístěné po zahradě se vám ale neztratí, uvítáte je třeba při sekání trávy. Výkopové rýhy musíte ovšem kopat alespoň do hloubky 70 centimetrů.