O svátcích se stále častěji a s oblibou vracíme ke zvykům předků. Co všechno je o Štědrém dni čekalo a které aktivity nesměly chybět?
Štědrý den, tedy spíše večer, byl v minulosti považován za dobu, v níž kouzla a magie měly větší sílu než kdykoli jindy a v níž se plnila tajná přání.
Lidé proto prováděli rituály, které jim měly předpovědět budoucnost, a dodržovali zvyklosti, o kterých věřili, že jim ochrání zdraví a přinesou bohatství.
Jak to tenkrát bylo?
Nevstávat od stolu, rozkrojit jablko, lít olovo, číst z kávové sedliny nebo sfouknout svíčku. Tohle a další rituály se během štědrovečerní večeře každoročně dodržovaly. Některé dodržujeme dodnes a k mnoha dalším se zase vracíme. Které to jsou?
Při prostírání a přípravě stolu
* Pod každý talíř patří mince a šupina. Mince má za úkol udržet, přinést nebo rozmnožit bohatství a peníze. Šupina přináší vedle peněz také štěstí. I proto by měly být tři kapří šupinky po celý rok v peněžence.
* Na stole nesmí chybět krajíc chleba, sůl a peněženka. Zajistí se tím dostatek jídla, hojnosti a peněz po celý následující rok.
* Talířů musí být sudý počet, i kdyby byl jeden talíř navíc. To zaručovalo, že se všichni dožijí ve zdraví dalších Vánoc.
* Jedním z chodů musí být čočka, a to na jakýkoliv způsob. Je to záruka, že nebudou chybět peníze. Čím víc čočky strávník sní, tím více mincí mu do kapsy přiteče.
* Nohy stolu se ovážou řetězem proto, aby rodina zůstala pohromadě a v laskavém soužití. Kdo nemá řetěz, může použít i provaz, ale dostatečně silný, aby pouto bylo pevné.
Během jídla
* Nikdo nesmí od stolu za žádnou cenu odejít, kromě hospodyňky, která se stará, aby všichni měli, co potřebují. Kdo by od stolu vstal, tomu podle pověry hrozí nebezpečí (nemoc, úraz, neštěstí…).
* Všichni musejí ochutnat od každého chodu, který se podává. I kdyby to bylo jen maličké, symbolické sousto. Jinak hrozí, že na toho, kdo tuto zásadu poruší, přijde „hladový rok“.
* Nakonec hodování si každý rozkrojí jablko. Hvězdička uvnitř plodu prozradí, jak na tom bude příští rok se svým zdravím.
* Jeden člen rodiny na závěr sfoukne svíčku. Podle toho, kam míří kouř, se pozná, jaké bude mít zdraví (kouř stoupá nahoru, míří „do nebíčka“ a bude dobře, kouř jde dolů nebo do strany – míří „do peklíčka“, což symbolizuje nemoc).
Po večeři
Ty opravdové vánoční rituály jsou na řadě až po štědrovečerním hodování. Někdo začne hned po jídle, v jiných rodinách vše vypuklo až po rozdání dárků.
* Kdo nedá nikomu žádný dárek, do roka skončí v bídě.
* Svobodná děvčata hází střevícem. Hodí ho za sebe.
Podle toho, kam míří špička střevíce, buď zůstane dívka „na ocet“ (tedy doma, když špička míří dovnitř pokoje), nebo si najde mládence (půjde do světa, když špička míří z pokoje ven, tedy ke dveřím nebo k oknu).
* Po vodě se pouští světýlka. Malinké svíčky uchycené ve skořápkách vlašských ořechů napoví, kdo zůstane doma (lodička se svíčkou se drží u kraje nádoby) a kdo půjde do světa (lodička se svíčkou pluje doprostřed nádoby). Komu hoří svíčka dlouho, bude dlouho živ.
* Lití olova je zvyk, který je dnes znovu v módě. Dají se koupit speciální sady na lití olova. Na lžíci roztavený kousíček olova se vhodí do studené vody, kde ztuhne. Z jeho tvaru se pak věští osud.
* Kávová sedlina se používala ke stejnému účelu.
Nakonec se vychází ven
* Zbytky jídla se zakopou do země u ovocného stromu. Zajistí tak příští rok bohatou úrodu. S tím je nutné počítat už při večeři a zajistit, aby něco z hostiny vždy zůstalo.
Je však třeba to stromu sdělit, říct mu, že je požehnaný čas a poprosit jej s pokorou o bohatou úrodu.
* Určitá část zbytků se musí spálit a něco se hodí do vody. Usmiřuje to hospodyni se živlem ohně a vody a oddaluje nebezpečí požáru a povodně.
* Nakrmit se musí i zvířata… Zvlášť o Vánocích, kdy se jim dopřálo více než jindy. Proměňte tento zvyk v obdarování psího nebo kočičího útulku, kam zaneste nějaké psí nebo kočičí dobroty.
A další zvyky
Na Štědrý den…
* … se nesmí věšet prádlo. Mohlo by to přinést smůlu někomu z rodiny.
* … se postíme, abychom večer viděli zlaté prasátko.
* … zpíváme koledy, které jsou oslavou malého Ježíška.
* … vystavujeme svůj betlém (nebo navštívíme jiný), který je připomínkou narození Krista.
* … se scházejí blízcí, rodina a přátelé, aby nikdo o Vánocích nezůstal sám.
* … se chodí na Půlnoční mši, která má neopakovatelné kouzlo.
Foto: Shutterstock