Domů     Řekněte smutku sbohem
Řekněte smutku sbohem
9.2.2023

Každý z nás se musí někdy vypořádat s bolestí a strádáním, smutkem či hněvem. A někteří je pociťují silněji než jiní.

Cítí je jako vlnu, která je zaplaví, a často se jim zdá, že jejich nešťastná situace nebere konce. Svírá je krutá bolest a nevědí, jak se s ní vyrovnat. Bohužel to pak mívají v životě daleko těžší než ti, kteří se dokáží ovládat.

Nevyhnou se komplikacím ve vztazích, nebývají příliš oblíbení. Ví se, že to, do jaké míry jste schopni ovládat své emoce, je dané geneticky. Ale ani tak není nic ztraceno, protože zacházet se svými emocemi se můžete naučit.

Nešťastná řešení

Jistě uhodnete, že jsou to ta, která problém jen prohloubí a v žádném případě nepomohou. Jsou to berličky, ke kterým utíkáme vždy, když si nevíme rady. Vyjmenujeme jen některé a vy si sami budete umět dosadit další.

– Mnoho času trávíte úvahami o minulých chybách a trápení.

– Zneklidňuje vás budoucnost.

– Zkoušíte se otupit alkoholem či jinými návykovými látkami.

– Poddáváte se své bolesti a smířili jste se s tím, že vedete neuspokojivý a utrápený život.

Tohle sebedestruktivní jednání vede jen k tomu, že bolest přeroste v dlouhodobé utrpení. Navíc pokud se v některé situaci rozčílíte a rozzlobíte, snadno přehlédnete, co se děje skutečně. Slyšeli jste někdy výraz být zaslepený vztekem?

Často se to stává lidem, kteří emocím podlehnou. Člověk, který se neustále kritizuje nebo je přehnaně kritický vůči situaci, je na tom stejně jako ten, který nosí v tmavé místnosti sluneční brýle.

Nepostřehne podrobnosti a nevidí vše tak, jak je to ve skutečnosti. Jakmile se rozzlobíte a pomyslíte si, že taková situace nikdy neměla nastat, přehlédnete to, že se to skutečně stalo a vy se s tím musíte nějak vyrovnat.

To, že nastalou situaci přijmete, neznamená, že s ní souhlasíte, ale přestanete obviňovat sebe nebo okolí. Díky tomu můžete objevit způsob, jak své trápení zvládnout.

Věty, které pomohou

Uvedeme několik příkladů a vy si vyberte tu, kterou byste byli ochotni použít. To vám pomůže přijímat různé okamžiky života, aniž byste je hodnotili.

– Takhle to musí být.

– Nemohu změnit to, co se už stalo.

– Bojovat proti tomu, co se stalo, je ztráta času.

– Nemá cenu bojovat proti minulosti.

Odpoutejte pozornost

Jak? Nejlépe příjemnými činnostmi. Bolestné pocity totiž někdy lépe zapomenete, když děláte něco, při čem je vám příjemně. Nečekejte ale s příjemnými chvílemi až na okamžik, kdy vás zaplaví emoce. Vlastně byste se měli snažit dělat něco příjemného každý den.

A že vás nic nenapadá? Trochu vám pomůžeme.

– Hýbejte se. O pohybu se ví, že se při něm vyplavují endorfiny, které pomáhají tlumit bolest.

– Zatelefonujte kamarádce nebo kamarádovi a popovídejte si. Ještě lepší je sebrat se a zajít na návštěvu. Nebo je pozvěte k sobě domů.

– Vydejte se na dlouhou procházku do parku nebo na nějaké příjemné místo.

– Vyjděte ven a pozorujte mraky.

– Uvařte si něco, co jste ještě nedělali, nebo si zajděte do restaurace.

– Začněte se učit cizí jazyk.

– Poslechněte si oblíbenou hudbu.

– Začněte fotografovat.

– Zajděte do knihovny.

To jsou samozřejmě jen příklady. A teď si vezměte papír a napište si pár příjemných věcí, které rádi děláte nebo jste v minulosti dělali. Uvidíte, že ač se vám ten úkol bude zdát zbytečný a budete si říkat, že stejně na nic nepřijdete, vymyslíte spoustu věcí.

Možná si i vzpomenete na něco, co jste vždycky měli rádi a nějak jste na to v průběhu života v trápení zapomněli. Najednou se budete cítit o hodně lépe.

Příklad

Sedíte doma a myslíte na to, jak jste opuštění, vracíte se ke křivdám v rodině, připadáte si nejubožejší na celém světě… A teď přijde váš připravený plán. Víte, že vám vždycky pomáhal pohyb. Oblečte se a jděte na dlouhou procházku.

Dívejte se kolem sebe, poslouchejte zpěv ptáků, pozorujte pozorně okolí. Procházka sice nesmaže bolest, ale najednou jste klidnější a smutek vás tolik nesvírá.

Soustřeďte se na někoho jiného

To je další osvědčený způsob, jak přestat myslet na svou bolest. Zase vám navrhneme pár možností a vy si buď vyberte, nebo si vymyslete nějakou vlastní.

– Udělejte něco pro druhé. Zatelefonujte starším přátelům nebo příbuzným a zeptejte se, jestli nepotřebují s něčím pomoci.

– Nabídněte svou pomoc některé dobrovolnické organizaci, útulku pro zvířata nebo domovu seniorů.

– Myslete na ty, na kterých vám záleží. Mohou to být blízcí lidé, ale také někdo, koho obdivujete. Nemusíte ho znát osobně. Máte-li jeho fotografii, noste ji u sebe, a jakmile se vás zmocní sklíčenost, představte si klidný a léčivý rozhovor s oním člověkem.

Jste-li věřící, jistě takhle dokážete mluvit s Bohem. Představujte si, co by vám řekl, kdyby byl nablízku.

Zkuste myslet na něco jiného

Lidský mozek je úžasný a rojí se v něm tisíce myšlenek. Bohužel je nedokážeme všechny ovládnout. Představte si oblíbeného hrdinu z nějakého kresleného seriálu, se všemi podrobnostmi. Zavřete oči a myslete na něj patnáct sekund.

A teď se asi 30 sekund snažte na něj nemyslet. Nejde to? Všimněte si, jak často se k němu vaše myšlenky zatoulaly. Čím více se snažíte na něj nemyslet, tím víc se váš mozek snaží si ho zapamatovat. Proto je nemožné zapomenout na něco, co se vám přihodilo.

Zbavit se emocí, které nechcete. Místo abyste se snažili nějakou vzpomínku nebo myšlenku dostat z hlavy, pokuste se ji rozptýlit jinými představami či jinými vzpomínkami.

– Vzpomeňte si na události, které byly příjemné či veselé. Zkuste si vzpomenout na co nejvíce podrobností. Co jste dělali? S kým jste byli? Co se stalo?

– Představte si, že vás chválí někdo, na kom vám záleží. Co jste udělali? Co vám říká? Proč vám na jeho názoru záleží?

– Představte si, že jste hrdina a napravujete některé minulé nebo budoucí události ze svého života. Jak byste to udělali. Co by vám řekli lidé?

Odejděte, abyste přišli na jiné myšlenky

Odchod je to nejlepší, co můžete udělat, ocitnete-li se s někým ve velmi bolestné situaci a uvědomíte si, že vás patrně zaplaví nezvladatelné emoce a všechno bude ještě horší.

Nezapomeňte, že pokud už jste ve vleku emocí, bude obtížnější uvažovat o rozumném řešení problému. Bude lepší získat čas, uklidnit se a přemýšlet o dalších krocích. Získat odstup.

Věnujte se jiným věcem

Mnozí lidé nemají čas dělat něco pro sebe nebo pro své okolí. Pokud patříte mezi ně, máte příležitost. Bolestné emoce zkuste rozptýlit nějakou činností. Třeba tím, co jste dlouho odkládali. Tady je pár příkladů.

– Ukliďte ve skříni.

– Odmrazte lednici.

– Zajděte si na masáž.

– Posekejte trávník.

– Vyleštěte boty.

– Zajděte si na manikúru.

– Přesaďte květiny.

Sami už jistě máte stovky nápadů. Vzpomeňte si na ně, až vám zase bude úzko, a napište si nějaké další.

Počítejte

Je to jednoduchá činnost, která vám pomůže soustředit se na něco jiného než na svou bolest. Zde je pár možností.

– Pohodlně se posaďte, pomalu a dlouze dýchejte a počítejte nádechy a výdechy. To vám pomůže odpoutat pozornost.

– Počítejte cokoliv jiného: Třeba zvuky, které slyšíte, kolemjedoucí auta, nebo větve stromu, na který se díváte, počet oken ve velkém domě…

Existuje spousta věcí, pomocí kterých zvládnete svou úzkost. Další rady najdete v knize M. McKaye, J. C. Wooda a J. Brantleyho s názvem Emoce pod kontrolou, kterou vydalo nakladatelství Portál, www.portal.cz.

Text podle Knihy M. McKaye, J. C. Wooda a J. Brantleyho Emoce pod kontrolou nakladatelství Portál

Foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
19.7.2024
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete novou vlasovou kosmetikou. Kupte si šampony bez paraben
18.7.2024
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže vytvořit a udržet ochranný mastný
16.7.2024
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám nelíbí. Ačkoliv jsou rozmanitě laděné, obvykle vyn
12.7.2024
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čist
10.7.2024
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, proto se ozve tak palčivá boles
reklama
reklama
Šikovné tipy
Velký úklid v lednici! Jak na něj?
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice […]
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
enigmaplus.cz
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
Hrad Svojanov patří mezi naše nejtajemnější hrady. Koluje o něm celá řada záhadných legend a pověstí. Pravděpodobně nejznámější z nich jsou pověsti o tragických osudech místních žen jménem Kateřina
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Láska v duchu feng-šuej
nejsemsama.cz
Láska v duchu feng-šuej
Jste už dlouho sama a nedaří se vám potkat vhodného partnera? Zkuste to podle moudrého učení feng-šuej, které vám může pomoci nejen tipy, jak udělat domov kouzelnějším, ale také jak potkat pana Božského. Když to v dávných dobách nešlo jinak, lidé se uchylovali k milostné magii. A dělají to i dnes. Existují metody, jak přivábit
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
historyplus.cz
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
„Heil Hitler!“ ozývají se 20. února 1939 halasné výkřiky z davu shromážděného v newyorské hale Madison Square Garden. Paže účastníků švihají nahoru v nacistickém pozdravu. Na 22 000 Němců, naturalizovaných v USA, protestuje proti židovskému spiknutí…   Na shromáždění, konaném u příležitosti blížícího se výročí narození prvního amerického prezidenta George Washingtona (1732‒1799), se vedle sebe objevuje jeho
Randová se strachuje o své blízké
nasehvezdy.cz
Randová se strachuje o své blízké
Hvězda seriálu Ulice je prostě smolařka v lásce. Ač Martina Randová (52) vypadá rok od roku stále lépe, toho pravého pořád ne a ne najít. Ještě před dvěma lety otevřeně říkala, že je přesvědčená o
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Matka mi pořád mluví do života
skutecnepribehy.cz
Matka mi pořád mluví do života
Asi nejsem jediná, koho to potkalo. Ale až příliš pozdě jsem zjistila, že mi moje matka řídí život a já tak žiju ten její, nikoliv svůj. Moje máma byla doma vždy generál a táta byl typický podpantoflák… Máma ho jen úkolovala a on ani neodporoval. Rozhodovala o všem Když jsem byla trošku starší, dali mě na výběrovou školu s rozšířenou
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
Houby a těstoviny k sobě pasují jako rajče a bazalka! Takhle je nejraději vaříme my. Ingredience na 4 porce 1 balení oblíbených těstovin 100 g čerstvých hub 1 šalotka 5 snítek tymiánu 300 ml
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
21stoleti.cz
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
Soužití dvou organismů, kdy jeden žije uvnitř těla druhého, se označuje jako endosymbióza. Pokud dojde k jejich splynutí, změní se jednodušší organismus v organelu druhého. Za celou historii naší plan
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
epochaplus.cz
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
Češi si k trávení své dovolené vybírají čím dál exotičtější země. Kromě obohacujícího zážitku si s sebou domů však mohou přivézt i nechtěný suvenýr – některou ze život ohrožujících nemocí, které se u nás nevyskytují, nebo zde již byly vymýceny. Jak tomu zabránit? Vedle úrazů, které jsou nejčastější zdravotní komplikací, postihující turisty na cestách, se jich velká
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,