Domů     Řekněte smutku sbohem
Řekněte smutku sbohem
od 9.2.2023

Každý z nás se musí někdy vypořádat s bolestí a strádáním, smutkem či hněvem. A někteří je pociťují silněji než jiní.

Cítí je jako vlnu, která je zaplaví, a často se jim zdá, že jejich nešťastná situace nebere konce. Svírá je krutá bolest a nevědí, jak se s ní vyrovnat. Bohužel to pak mívají v životě daleko těžší než ti, kteří se dokáží ovládat.

Nevyhnou se komplikacím ve vztazích, nebývají příliš oblíbení. Ví se, že to, do jaké míry jste schopni ovládat své emoce, je dané geneticky. Ale ani tak není nic ztraceno, protože zacházet se svými emocemi se můžete naučit.

Nešťastná řešení

Jistě uhodnete, že jsou to ta, která problém jen prohloubí a v žádném případě nepomohou. Jsou to berličky, ke kterým utíkáme vždy, když si nevíme rady. Vyjmenujeme jen některé a vy si sami budete umět dosadit další.

– Mnoho času trávíte úvahami o minulých chybách a trápení.

– Zneklidňuje vás budoucnost.

– Zkoušíte se otupit alkoholem či jinými návykovými látkami.

– Poddáváte se své bolesti a smířili jste se s tím, že vedete neuspokojivý a utrápený život.

Tohle sebedestruktivní jednání vede jen k tomu, že bolest přeroste v dlouhodobé utrpení. Navíc pokud se v některé situaci rozčílíte a rozzlobíte, snadno přehlédnete, co se děje skutečně. Slyšeli jste někdy výraz být zaslepený vztekem?

reklama

Často se to stává lidem, kteří emocím podlehnou. Člověk, který se neustále kritizuje nebo je přehnaně kritický vůči situaci, je na tom stejně jako ten, který nosí v tmavé místnosti sluneční brýle.

Nepostřehne podrobnosti a nevidí vše tak, jak je to ve skutečnosti. Jakmile se rozzlobíte a pomyslíte si, že taková situace nikdy neměla nastat, přehlédnete to, že se to skutečně stalo a vy se s tím musíte nějak vyrovnat.

To, že nastalou situaci přijmete, neznamená, že s ní souhlasíte, ale přestanete obviňovat sebe nebo okolí. Díky tomu můžete objevit způsob, jak své trápení zvládnout.

Věty, které pomohou

Uvedeme několik příkladů a vy si vyberte tu, kterou byste byli ochotni použít. To vám pomůže přijímat různé okamžiky života, aniž byste je hodnotili.

– Takhle to musí být.

– Nemohu změnit to, co se už stalo.

– Bojovat proti tomu, co se stalo, je ztráta času.

– Nemá cenu bojovat proti minulosti.

Odpoutejte pozornost

Jak? Nejlépe příjemnými činnostmi. Bolestné pocity totiž někdy lépe zapomenete, když děláte něco, při čem je vám příjemně. Nečekejte ale s příjemnými chvílemi až na okamžik, kdy vás zaplaví emoce. Vlastně byste se měli snažit dělat něco příjemného každý den.

A že vás nic nenapadá? Trochu vám pomůžeme.

– Hýbejte se. O pohybu se ví, že se při něm vyplavují endorfiny, které pomáhají tlumit bolest.

– Zatelefonujte kamarádce nebo kamarádovi a popovídejte si. Ještě lepší je sebrat se a zajít na návštěvu. Nebo je pozvěte k sobě domů.

– Vydejte se na dlouhou procházku do parku nebo na nějaké příjemné místo.

– Vyjděte ven a pozorujte mraky.

– Uvařte si něco, co jste ještě nedělali, nebo si zajděte do restaurace.

– Začněte se učit cizí jazyk.

– Poslechněte si oblíbenou hudbu.

– Začněte fotografovat.

– Zajděte do knihovny.

To jsou samozřejmě jen příklady. A teď si vezměte papír a napište si pár příjemných věcí, které rádi děláte nebo jste v minulosti dělali. Uvidíte, že ač se vám ten úkol bude zdát zbytečný a budete si říkat, že stejně na nic nepřijdete, vymyslíte spoustu věcí.

reklama

Možná si i vzpomenete na něco, co jste vždycky měli rádi a nějak jste na to v průběhu života v trápení zapomněli. Najednou se budete cítit o hodně lépe.

Příklad

Sedíte doma a myslíte na to, jak jste opuštění, vracíte se ke křivdám v rodině, připadáte si nejubožejší na celém světě… A teď přijde váš připravený plán. Víte, že vám vždycky pomáhal pohyb. Oblečte se a jděte na dlouhou procházku.

Dívejte se kolem sebe, poslouchejte zpěv ptáků, pozorujte pozorně okolí. Procházka sice nesmaže bolest, ale najednou jste klidnější a smutek vás tolik nesvírá.

Soustřeďte se na někoho jiného

To je další osvědčený způsob, jak přestat myslet na svou bolest. Zase vám navrhneme pár možností a vy si buď vyberte, nebo si vymyslete nějakou vlastní.

– Udělejte něco pro druhé. Zatelefonujte starším přátelům nebo příbuzným a zeptejte se, jestli nepotřebují s něčím pomoci.

– Nabídněte svou pomoc některé dobrovolnické organizaci, útulku pro zvířata nebo domovu seniorů.

– Myslete na ty, na kterých vám záleží. Mohou to být blízcí lidé, ale také někdo, koho obdivujete. Nemusíte ho znát osobně. Máte-li jeho fotografii, noste ji u sebe, a jakmile se vás zmocní sklíčenost, představte si klidný a léčivý rozhovor s oním člověkem.

Jste-li věřící, jistě takhle dokážete mluvit s Bohem. Představujte si, co by vám řekl, kdyby byl nablízku.

Zkuste myslet na něco jiného

Lidský mozek je úžasný a rojí se v něm tisíce myšlenek. Bohužel je nedokážeme všechny ovládnout. Představte si oblíbeného hrdinu z nějakého kresleného seriálu, se všemi podrobnostmi. Zavřete oči a myslete na něj patnáct sekund.

reklama

A teď se asi 30 sekund snažte na něj nemyslet. Nejde to? Všimněte si, jak často se k němu vaše myšlenky zatoulaly. Čím více se snažíte na něj nemyslet, tím víc se váš mozek snaží si ho zapamatovat. Proto je nemožné zapomenout na něco, co se vám přihodilo.

Zbavit se emocí, které nechcete. Místo abyste se snažili nějakou vzpomínku nebo myšlenku dostat z hlavy, pokuste se ji rozptýlit jinými představami či jinými vzpomínkami.

– Vzpomeňte si na události, které byly příjemné či veselé. Zkuste si vzpomenout na co nejvíce podrobností. Co jste dělali? S kým jste byli? Co se stalo?

– Představte si, že vás chválí někdo, na kom vám záleží. Co jste udělali? Co vám říká? Proč vám na jeho názoru záleží?

– Představte si, že jste hrdina a napravujete některé minulé nebo budoucí události ze svého života. Jak byste to udělali. Co by vám řekli lidé?

Odejděte, abyste přišli na jiné myšlenky

Odchod je to nejlepší, co můžete udělat, ocitnete-li se s někým ve velmi bolestné situaci a uvědomíte si, že vás patrně zaplaví nezvladatelné emoce a všechno bude ještě horší.

Nezapomeňte, že pokud už jste ve vleku emocí, bude obtížnější uvažovat o rozumném řešení problému. Bude lepší získat čas, uklidnit se a přemýšlet o dalších krocích. Získat odstup.

Věnujte se jiným věcem

Mnozí lidé nemají čas dělat něco pro sebe nebo pro své okolí. Pokud patříte mezi ně, máte příležitost. Bolestné emoce zkuste rozptýlit nějakou činností. Třeba tím, co jste dlouho odkládali. Tady je pár příkladů.

– Ukliďte ve skříni.

– Odmrazte lednici.

– Zajděte si na masáž.

– Posekejte trávník.

– Vyleštěte boty.

– Zajděte si na manikúru.

– Přesaďte květiny.

Sami už jistě máte stovky nápadů. Vzpomeňte si na ně, až vám zase bude úzko, a napište si nějaké další.

Počítejte

Je to jednoduchá činnost, která vám pomůže soustředit se na něco jiného než na svou bolest. Zde je pár možností.

– Pohodlně se posaďte, pomalu a dlouze dýchejte a počítejte nádechy a výdechy. To vám pomůže odpoutat pozornost.

– Počítejte cokoliv jiného: Třeba zvuky, které slyšíte, kolemjedoucí auta, nebo větve stromu, na který se díváte, počet oken ve velkém domě…

Existuje spousta věcí, pomocí kterých zvládnete svou úzkost. Další rady najdete v knize M. McKaye, J. C. Wooda a J. Brantleyho s názvem Emoce pod kontrolou, kterou vydalo nakladatelství Portál, www.portal.cz.

Text podle Knihy M. McKaye, J. C. Wooda a J. Brantleyho Emoce pod kontrolou nakladatelství Portál

Foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
22.3.2023
Staré bytelné kousky nábytku vydrží mnoho let. Jen je potřeba dát jim po čase nový kabát. A když už budete renovovat, přidejte i umělecký prvek. Nevadí, když neumíte malovat. Opotřebovanou stoličku určitě nevyhazujte. Můžete si z ní udělat praktický kousek do předsíně. Připravte si: smirkový papír * tmel * barvu na dřevo ve dvou odstínech + základní bílou * vhodný štětec * ochrannou pásku * ubr
16.3.2023
Ve stínu mnohem známějších přírodních „antibiotik“ zůstávají byliny potírající viry. Zajímá vás, které to jsou? Pokud máte to štěstí, že jste dostali jen malou virovou nálož nebo jste onemocnění zachytili v počátcích, pak můžete zkusit šetrnou přírodní léčbu. Někdy zvládne sama infekci potlačit, jindy aspoň zkrátí délku nemoci. Cist krétský Tomuto keři se říká také skalní růže, neboť v obdob
13.3.2023
Říká se, že jsou s námi od počátku věků. Dodnes s plísněmi bojujeme a stále ohrožují naše zdraví. Jací jsou ti nejúčinnější pomocníci proti nim? Jsou vysoce odolné a toxické. Víte, jak je odhalíte u sebe doma a co jejich výskyt způsobuje? Proč vznikají Plísně potřebují k životu (ostatně jako každý jiný živý organismus na zemi) dostatek potravy a vody. Jinak řečeno, výskyt plísní přímo souvisí s
1.3.2023
Zvlášť při výrobě sladkých zákusků není jedno, jaký použijete. Například krystal se hodí na sirup a džemy. Prostě tam, kde máte větší množství tekutin, které se budou vařit. Nejvšestrannější využití má cukr krupicový. Ušleháte s ním dobře bílkové a žloutkové krémy nebo smetanové náplně. A moučkový, ten se zase hodí na křehká těsta, fondán či marcipán. A co jiná sladidla? Možná chcete péci zd
24.2.2023
Krásnou zimní dekoraci, která vám rozhodně neroztaje, sice budete vyrábět celý den a pokud jste začínající pletařky, klidně i dva dny, těšit se z ní ale můžete až do konce zimy. A to stojí za to! Postavičku sněhuláka si udělejte z polystyrenových koulí. Aby byl kompletní, uháčkujte mu kulicha šálu a vyrobte koště. Materiál ° 3 polystyrenové koule různých velikostí + 2 menší na „ruce“ ° p
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel