Domů     Řekněte smutku sbohem
Řekněte smutku sbohem
9.2.2023

Každý z nás se musí někdy vypořádat s bolestí a strádáním, smutkem či hněvem. A někteří je pociťují silněji než jiní.

Cítí je jako vlnu, která je zaplaví, a často se jim zdá, že jejich nešťastná situace nebere konce. Svírá je krutá bolest a nevědí, jak se s ní vyrovnat. Bohužel to pak mívají v životě daleko těžší než ti, kteří se dokáží ovládat.

Nevyhnou se komplikacím ve vztazích, nebývají příliš oblíbení. Ví se, že to, do jaké míry jste schopni ovládat své emoce, je dané geneticky. Ale ani tak není nic ztraceno, protože zacházet se svými emocemi se můžete naučit.

Nešťastná řešení

Jistě uhodnete, že jsou to ta, která problém jen prohloubí a v žádném případě nepomohou. Jsou to berličky, ke kterým utíkáme vždy, když si nevíme rady. Vyjmenujeme jen některé a vy si sami budete umět dosadit další.

– Mnoho času trávíte úvahami o minulých chybách a trápení.

– Zneklidňuje vás budoucnost.

– Zkoušíte se otupit alkoholem či jinými návykovými látkami.

– Poddáváte se své bolesti a smířili jste se s tím, že vedete neuspokojivý a utrápený život.

Tohle sebedestruktivní jednání vede jen k tomu, že bolest přeroste v dlouhodobé utrpení. Navíc pokud se v některé situaci rozčílíte a rozzlobíte, snadno přehlédnete, co se děje skutečně. Slyšeli jste někdy výraz být zaslepený vztekem?

Často se to stává lidem, kteří emocím podlehnou. Člověk, který se neustále kritizuje nebo je přehnaně kritický vůči situaci, je na tom stejně jako ten, který nosí v tmavé místnosti sluneční brýle.

Nepostřehne podrobnosti a nevidí vše tak, jak je to ve skutečnosti. Jakmile se rozzlobíte a pomyslíte si, že taková situace nikdy neměla nastat, přehlédnete to, že se to skutečně stalo a vy se s tím musíte nějak vyrovnat.

To, že nastalou situaci přijmete, neznamená, že s ní souhlasíte, ale přestanete obviňovat sebe nebo okolí. Díky tomu můžete objevit způsob, jak své trápení zvládnout.

Věty, které pomohou

Uvedeme několik příkladů a vy si vyberte tu, kterou byste byli ochotni použít. To vám pomůže přijímat různé okamžiky života, aniž byste je hodnotili.

– Takhle to musí být.

– Nemohu změnit to, co se už stalo.

– Bojovat proti tomu, co se stalo, je ztráta času.

– Nemá cenu bojovat proti minulosti.

Odpoutejte pozornost

Jak? Nejlépe příjemnými činnostmi. Bolestné pocity totiž někdy lépe zapomenete, když děláte něco, při čem je vám příjemně. Nečekejte ale s příjemnými chvílemi až na okamžik, kdy vás zaplaví emoce. Vlastně byste se měli snažit dělat něco příjemného každý den.

A že vás nic nenapadá? Trochu vám pomůžeme.

– Hýbejte se. O pohybu se ví, že se při něm vyplavují endorfiny, které pomáhají tlumit bolest.

– Zatelefonujte kamarádce nebo kamarádovi a popovídejte si. Ještě lepší je sebrat se a zajít na návštěvu. Nebo je pozvěte k sobě domů.

– Vydejte se na dlouhou procházku do parku nebo na nějaké příjemné místo.

– Vyjděte ven a pozorujte mraky.

– Uvařte si něco, co jste ještě nedělali, nebo si zajděte do restaurace.

– Začněte se učit cizí jazyk.

– Poslechněte si oblíbenou hudbu.

– Začněte fotografovat.

– Zajděte do knihovny.

To jsou samozřejmě jen příklady. A teď si vezměte papír a napište si pár příjemných věcí, které rádi děláte nebo jste v minulosti dělali. Uvidíte, že ač se vám ten úkol bude zdát zbytečný a budete si říkat, že stejně na nic nepřijdete, vymyslíte spoustu věcí.

Možná si i vzpomenete na něco, co jste vždycky měli rádi a nějak jste na to v průběhu života v trápení zapomněli. Najednou se budete cítit o hodně lépe.

Příklad

Sedíte doma a myslíte na to, jak jste opuštění, vracíte se ke křivdám v rodině, připadáte si nejubožejší na celém světě… A teď přijde váš připravený plán. Víte, že vám vždycky pomáhal pohyb. Oblečte se a jděte na dlouhou procházku.

Dívejte se kolem sebe, poslouchejte zpěv ptáků, pozorujte pozorně okolí. Procházka sice nesmaže bolest, ale najednou jste klidnější a smutek vás tolik nesvírá.

Soustřeďte se na někoho jiného

To je další osvědčený způsob, jak přestat myslet na svou bolest. Zase vám navrhneme pár možností a vy si buď vyberte, nebo si vymyslete nějakou vlastní.

– Udělejte něco pro druhé. Zatelefonujte starším přátelům nebo příbuzným a zeptejte se, jestli nepotřebují s něčím pomoci.

– Nabídněte svou pomoc některé dobrovolnické organizaci, útulku pro zvířata nebo domovu seniorů.

– Myslete na ty, na kterých vám záleží. Mohou to být blízcí lidé, ale také někdo, koho obdivujete. Nemusíte ho znát osobně. Máte-li jeho fotografii, noste ji u sebe, a jakmile se vás zmocní sklíčenost, představte si klidný a léčivý rozhovor s oním člověkem.

Jste-li věřící, jistě takhle dokážete mluvit s Bohem. Představujte si, co by vám řekl, kdyby byl nablízku.

Zkuste myslet na něco jiného

Lidský mozek je úžasný a rojí se v něm tisíce myšlenek. Bohužel je nedokážeme všechny ovládnout. Představte si oblíbeného hrdinu z nějakého kresleného seriálu, se všemi podrobnostmi. Zavřete oči a myslete na něj patnáct sekund.

A teď se asi 30 sekund snažte na něj nemyslet. Nejde to? Všimněte si, jak často se k němu vaše myšlenky zatoulaly. Čím více se snažíte na něj nemyslet, tím víc se váš mozek snaží si ho zapamatovat. Proto je nemožné zapomenout na něco, co se vám přihodilo.

Zbavit se emocí, které nechcete. Místo abyste se snažili nějakou vzpomínku nebo myšlenku dostat z hlavy, pokuste se ji rozptýlit jinými představami či jinými vzpomínkami.

– Vzpomeňte si na události, které byly příjemné či veselé. Zkuste si vzpomenout na co nejvíce podrobností. Co jste dělali? S kým jste byli? Co se stalo?

– Představte si, že vás chválí někdo, na kom vám záleží. Co jste udělali? Co vám říká? Proč vám na jeho názoru záleží?

– Představte si, že jste hrdina a napravujete některé minulé nebo budoucí události ze svého života. Jak byste to udělali. Co by vám řekli lidé?

Odejděte, abyste přišli na jiné myšlenky

Odchod je to nejlepší, co můžete udělat, ocitnete-li se s někým ve velmi bolestné situaci a uvědomíte si, že vás patrně zaplaví nezvladatelné emoce a všechno bude ještě horší.

Nezapomeňte, že pokud už jste ve vleku emocí, bude obtížnější uvažovat o rozumném řešení problému. Bude lepší získat čas, uklidnit se a přemýšlet o dalších krocích. Získat odstup.

Věnujte se jiným věcem

Mnozí lidé nemají čas dělat něco pro sebe nebo pro své okolí. Pokud patříte mezi ně, máte příležitost. Bolestné emoce zkuste rozptýlit nějakou činností. Třeba tím, co jste dlouho odkládali. Tady je pár příkladů.

– Ukliďte ve skříni.

– Odmrazte lednici.

– Zajděte si na masáž.

– Posekejte trávník.

– Vyleštěte boty.

– Zajděte si na manikúru.

– Přesaďte květiny.

Sami už jistě máte stovky nápadů. Vzpomeňte si na ně, až vám zase bude úzko, a napište si nějaké další.

Počítejte

Je to jednoduchá činnost, která vám pomůže soustředit se na něco jiného než na svou bolest. Zde je pár možností.

– Pohodlně se posaďte, pomalu a dlouze dýchejte a počítejte nádechy a výdechy. To vám pomůže odpoutat pozornost.

– Počítejte cokoliv jiného: Třeba zvuky, které slyšíte, kolemjedoucí auta, nebo větve stromu, na který se díváte, počet oken ve velkém domě…

Existuje spousta věcí, pomocí kterých zvládnete svou úzkost. Další rady najdete v knize M. McKaye, J. C. Wooda a J. Brantleyho s názvem Emoce pod kontrolou, kterou vydalo nakladatelství Portál, www.portal.cz.

Text podle Knihy M. McKaye, J. C. Wooda a J. Brantleyho Emoce pod kontrolou nakladatelství Portál

Foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
21.2.2024
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je kvalitní materiál, který může vydržet celé generace, ať
19.2.2024
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte si: Překližku
4.2.2024
Skořápky z různých ořechů jsou sice výborné místo třísek na podpal, ale skvěle se hodí i na tvoření. Ty pistáciové jsou zvlášť vhodné na výrobu nejrůznějších kvítků. Začněte těmi nejjednoduššími a postupně můžete tvořit náročnější motivy. Co budete potřebovat: skořápky z pistácií * akrylové barvy * tavnou pistoli * tvrdý papír nebo karton * bezbarvý lak * různé kamínky na výstelku * misky nebo
31.1.2024
Většina žen nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Třeba náušnice po babičce nebo řetízek, který dostaly k narození syna nebo dcery. Jak na to, aby neztratily svůj třpyt ani po letech? Existuje pár obecných tipů, které pomohou, aby ozdoby zůstaly čisté a zářivé. Některé jste možná už slyšeli, ale nevěnovali jste jim velkou pozornost. Další budou pro vás novinkou. Kam s nimi Jedno
19.1.2024
Jen si to představte. Sedíte v teple, venku zima a vy pozorujete ptáčky. Není to báječné? Tolik druhů ptáků byste možná ani nečekali, některé snad ani neznáte. Udělejte krmítko A nevymlouvejte se, že to nestojí za to. Do jara je ještě pěkně daleko. Můžete je koupit, ale i vyrobit, a to celkem bez námahy ze dřeva, plechu, plastových hmot, oceli i ze skla. Důležité je vyhnout se ostrým hranám, drá
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vyrobte si samy: Zahradní květiny, které vydrží věčně
Pusťte se s chutí do tvoření, které vám připomene rozkvetlé léto…Milou dekoraci do bytu i do zahrady si vyrobíte z obyčejných houbiček na nádobí. Vlastnoručně vyrobené kvítky potěší nejen na podzim, kdy ostatní květiny pomalu odkvétají, ale také na jaře, než se příroda probudí ze zimního spánku. Ostatně parádu vám mohou dělat po celý rok. Co budete […]
Druhý život prázdných sklenic
Po sezoně zavařování zbyde pár prázdných sklenic, které už nebyly potřeba. Mohou počkat do příštího léta, anebo ještě lépe – být na parádu. Zde je pár tipů pro inspiraci. Ledová krása (viz úvodní foto) Světelné LED řetězy jsou báječný ozdobný prvek s jedinečným kouzlem. A vejdou se i do sklenice od kompotu. Usadit se dají […]
Štěně nevybírejte podle módy
I když to svádí sáhnout po štěněti plemene, která jsou v trendu, je rozumné odolat a zvážit, co vlastně od psa očekáváte. Má dělat společníka babičce nebo dětem? Má hlídat nebo s vámi sportovat? Má to být mazlíček nebo obránce? S módním plemenem lze šlápnout vedle nejen proto, že se mohou jeho potřeby a očekávání […]
Se správným příborem to jde lépe
To platí nejen u ryb, ale i některých mořských plodů. Neméně důležité je ale umět příbory používat. Jak tedy na to? Měli byste znát jedno základní pravidlo a to, že rybu na talíři nekrájíme. Její maso bychom měli jemně odlupovat od kostí. K tomu právě slouží speciální příbor, tedy tupý širší nůž se zalomenou špičkou, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemný grimoár Johna Dee: Obsahuje seznam andělů a poselství Adamovi?
enigmaplus.cz
Tajemný grimoár Johna Dee: Obsahuje seznam andělů a poselství Adamovi?
Anglický učenec a okultista John Dee se může chlubit mnoha záhadnými artefakty. Obsidiánovým zrcadlem počínaje a křišťálovou koulí, jíž je prý možné nahlížet do budoucnosti, konče. Údajně také vla
Heraldika: Erb jako podpis
epochaplus.cz
Heraldika: Erb jako podpis
Erby různých šlechtických rodů nás dodnes fascinují svými barvami i motivy. Ale není to jen pastva pro oči, skrývá se za nimi mnohem hlubší význam. A jejich tvorba má svá jasně daná pravidla, která se dodržují už v minulých staletích. Původně přitom slouží jako druh podpisu i prostředek k identifikaci. Napadá vás, co mohou mít
Kuřecí hranolky s dipem
tisicereceptu.cz
Kuřecí hranolky s dipem
Pokud chcete připravit variantu bez masa, vyzkoušejte nakrájenou cuketu nebo kedlubnu. Obalte stejně jako maso a podávejte s dipy různých příchutí. Ingredience 500 g kuřecích prsních řízků hlad
Co je to Business Intelligence?
epochalnisvet.cz
Co je to Business Intelligence?
Prozkoumejte klíčové aspekty a nástroje Business Intelligence, které manažerům a analytikům umožňují nejen optimalizovat výdaje a identifikovat nové obchodní příležitosti, ale také lépe porozumět tržn
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kufr si sbalil sám, nebo mu pomohla?
nasehvezdy.cz
Kufr si sbalil sám, nebo mu pomohla?
Už delší dobu se spekuluje o tom, že herečka Linda Rybová (48) ze seriálu Ulice a David Prachař (65) řeší manželské problémy. Očividně to ale nikam nevede. Důvodem má být prý Prachařova žárlivost a s
Robotické milenky a virtuální realita: Jak umělá inteligence a robotika mění erotický průmysl?
21stoleti.cz
Robotické milenky a virtuální realita: Jak umělá inteligence a robotika mění erotický průmysl?
Už jsme zažili několik sexuálních revolucí, ta nadcházející a přicházející ale poprvé bude mít nádech tak trochu „umělého sexu“. Podle expertů se během 15–20 let stanou běžnou součástí sexuálního živo
Neobyčejná schopnost se dědí
skutecnepribehy.cz
Neobyčejná schopnost se dědí
Babička Jarmila mi vždycky říkala, že jsem jako ona. Význam těchto slov jsem pochopila až ve chvíli, kdy zemřela. Když jsem byla malá, babička Jarmila mi často opakovala, že jsem jako ona. Tehdy jsem to nechápala. Dneska mi to už dává větší smysl. Vnitřní hlas Po smrti milované babičky jsem totiž okamžitě poznala, že se
Den v růžovém na zámku Doudleby nad Orlicí 22.6.2024
epochanacestach.cz
Den v růžovém na zámku Doudleby nad Orlicí 22.6.2024
Premiéra na zámku Doudleby nad Orlicí – skvělá růžová vína a frizzante, historie, zámecká kuchyně i zahrada… Vstupné již od 250 Kč. E-katalog on-line aplikace pro vaše chytré telefony obsahující katalog vín… Během odpoledne Vás čeká pultová degustace rosé a frizzante. Těšit se můžete výhradně na špičková růžová a perlivá vína z Moravy a Čech.
Svatba je za dveřmi?
nasehvezdy.cz
Svatba je za dveřmi?
Zamilovaná herečka ze seriálu ZOO do toho možná znovu praští. O svém partnerovi Josefu Holomáčovi (63) sice ještě nedávno mluvila jako o dobrém kamarádovi, teď to ale vypadá, že se ledy konečně hnuly
Jarní úklid pleti
iluxus.cz
Jarní úklid pleti
Česká značka Maat se specializuje na ruční výrobu aromaterapeutické kosmetiky v malých objemech, což je zárukou, že se k zákaznikovi dostane vždy čerstvý a živý produkt. Nejlepší vzpruhu pro pleť unav
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g