Domů     Půst je zdravý
Půst je zdravý
13.5.2022

Pradávné tajemství, jak si udržet zdraví, na které jsme tak nějak zapomněli, to je půst. Proto si ho možná spojujeme pouze s hladověním.

Pro naše předky přitom byl půst součástí života. Nejen proto, že v různých ročních obdobích měli k dispozici různé množství potravin, ale také z náboženských důvodů. Půst prostě patřil k životu a držely jej v různých obdobích miliony lidí na celém světě.

Dnes povídání o něm vzbuzuje spíš nedůvěřivé pohledy. Stravujeme se čím dál hůř, a to nemluvíme jen o kvalitě potravin, ale také o četnosti jídel. Ještě před pár desítkami let bylo normální jíst 3x denně. Všimněte si, že populace byla daleko štíhlejší.

Dnes jsou lidé přesvědčováni, aby jedli 5x až 6x, hlavní jídla prokládali svačinkami.

Když si to dobře spočítáte, zatímco při jídle 3x denně čas, kdy nic nekonzumujeme, trval minimálně 12 hodin, dnes při téměř nepřetržitém krmení na něj zbývá sotva 6 až 8. Něco je tedy špatně.

Co se děje, když jíme?

Přijímáme z jídla energii, kterou ovšem nedokážeme hned spotřebovat a tělo ji uloží na později. Klíčovým hormonem, který se účastní jak ukládání, tak získávání energie z potravy je inzulin, jehož hladina po jídle stoupá.

Inzulin tělu umožňuje, aby hned začalo využívat získanou energii, ale také pomáhá ukládat energii přebytečnou. Molekuly glukózy vytvářejí řetězce zvané glykogeny, které se ukládají v játrech.

Ale protože množství glykogenu, který může tělo uložit, je omezené, začne zbylý glykogen přeměňovat na tuk.

Co se děje, když držíme půst?

Proces získávání energie z potravy funguje během půstu opačně. Hladina inzulinu klesne, tělo dostane signál, aby začalo spalovat uloženou energii. Nejdostupnější je glykogen v játrech a játra ho ukládají tolik, aby nám poskytla energii zhruba na 24 hodin.

Potom tělo začne zpracovávat uložený tuk. Pokud konzumaci jídla a půstu vyvážíme, nemůže dojít k narůstání hmotnosti. Tedy, aby tělo začalo spalovat tuk, musí se stát dvě věci.

Musíte spotřebovat většinu uloženého glykogenu a hladina inzulinu musí klesnout dostatečně nízko, aby se tukové zásoby uvolnily.

Zdravotní účinky půstu

Zcela jasným přínosem je úbytek na váze. Ale půst má mnoho dalších pozitivních účinků. Jen si vzpomeňte, že se dřív postní období také nazývalo období očisty. Lidé věřili, že se tělo zbavuje škodlivých látek a omlazuje se. A vlastně měli pravdu. Půst:

Zlepšuje soustředění a bystří mysl.

Podporuje úbytek tělesného tuku.

Snižuje hladinu glukózy v krvi.

Zlepšuje citlivost na inzulinu.

Zlepšuje spalování tuku.

Působí proti stárnutí.

Zmírňuje záněty.

Výhody?

Půst je jednoduchý.

Zatímco o zdravém stravování existuje mnoho představ a nikdo neví, která je ta správná, půstu porozumí každý.

Nic nestojí

Většina diet nabádá ke kupování kvalitního jídla, které je dražší, nebo je dokonce založená na náhražkách stravy a potravinových doplňcích. Půst je zdarma.

Je pohodlný

Většina diet říká, co máme dělat, to znamená co nakoupit, uvařit atd. Půst dovoluje nedělat nic.

Můžete si užívat radosti

Na rozdíl od diet si můžete tu a tam zahřešit. Neznamená to krmit se neustále dortíky a zmrzlinou, ale stejně jako v životě při půstu se vlastně střídá období hojnosti s obdobím odříkání.

Takže pokud máte třeba svatbu nebo nějakou oslavu, nemusíte si připadat provinile, když si je užijete.

Je flexibilní

Můžete s ním začít a ukončit ho, kdykoliv se vám zachce, nebo třeba ve chvíli, kdy se necítíte dobře.

Bude fungovat, ať už se běžně stravujete jakkoliv

Ať už třeba nejíte maso nebo obiloviny, jste na cestách nebo doma, ať je vám kolik chce let. Půst totiž není založený na tom, co děláte, ale na tom, co neděláte.

Přerušovaný půst

Začíná se o něm mluvit jako o novodobém vynálezu, ale už podle předchozích řádek je jasné, že jde spíš o návrat k přirozenému stravování. Důležité je vědět, že délka postního období a následné běžné konzumace se může lišit.

Postních režimů existuje spousta a žádný není lepší než ten druhý. Půst může trvat 12 hodin, ale také 32 a více. Kratší se většinou praktikují častěji, třeba každý den, delší třeba 2x týdně.

Kratší půsty mají tu výhodu, že každý den něco jíte a snadněji je skloubíte s prací, delší jsou zase účinnější.

Dvanáctihodinový

Ještě v 70. letech minulého století normální model. Den začal snídaní, pak oběd a končil večeří. Takový režim pomáhá udržet váhu, pro zhubnutí je potřeba zvolit půst delší.

Šestnáctihodinový

Půst můžete držet například každý den od 19.00 do 11 hodin. U tohoto režimu se většinou vynechává snídaně. Ale je jen na vás, kolikrát se během osmihodinové pauzy najíte. Někdo si dá dvě jídla, jiný tři.

Pro větší účinek můžete půst kombinovat s nízkosacharidovou dietou. Váha bude ubývat pomalu a postupně.

Dvacetihodinový

Je trochu náročnější a důležité je načasování, kdy jíst. Podle některých studií zvýšená hladina inzulínu ve večerních hodinách vede k vyššímu ukládání tuku. Možná si vzpomenete, že se říká, že navečer bychom neměli jíst těžká jídla těsně před spaním. Je to proto, že se prostě nestačí strávit.

Samozřejmě ještě existují půsty mnohem delší. I v řádu dnů. Ale ty se měly držet výhradně pod lékařským dozorem. Sami se do nich raději nepouštějte.

Jak si jídlo načasovat?

Asi si kladete otázku, co bude vlastně hlavní jídlo, když režimy jsou různé. V 8 hodin ráno většinou hlad nemáme, takže nemá smysl se do velkého jídla nutit. Jíst pozdě večer také není dobrý nápad.

Kolem osmé večer má jídlo maximální vliv na vylučování inzulinu. Optimálním řešením je konzumace největšího jídla někdy mezi polednem a třetí hodinou. A večer si pak dát jen něco menšího.

Tento model s úspěchem praktikují národy ve Středozemí, které mají po obědě siestu.

Co můžete očekávat?

Při půstu se ze začátku obvykle rychle hubne, často průměrně půl kila až kilogram denně po několika prvních dnech. To ale bohužel není díky tomu, že bychom hubli tělesný tuk. Ztráta tuku se průměrně pohybuje kolem 220 g denně.

Pokud tedy denně zhubnete více, všechno kromě oněch 220 gramů je voda. Nebuďte tím nikterak zaskočeni, je to normální a neznamená to, že půst nefunguje.

Budu mít hlad?

To je zpravidla to první, čeho se lidé bojí. Obvykle nás hlad začne trápit asi po čtyřech hodinách po posledním jídle, a tak si představujeme, že to bude jenom horší a horší. Ale při půstu překvapivě hlad nesílí, ale naopak začne ustupovat.

Navíc všechno je v naší hlavě. Hlad je zčásti naučený. Jen si vzpomeňte, že když třeba hladoví nejste, ale ucítíte vůni steaku, co to s vámi udělá. Právě tak pokud jste zvyklí jíst v kině nebo u televize, vyvolá ve vás tato situace hlad.

Takových situací je nekonečně mnoho. Jedná se o podmíněné reflexy, které ale lze porazit. Jen si vzpomeňte na situaci, kdy jste měli tolik práce, že jste neměli čas na jídlo ani pomyslet.

To byla doba, kdy tělo prostě využilo něco z velkého množství energie, kterou má uloženu. Začněte tedy tím, že:

Nejezte na gauči.

Nejezte o přestávkách svačinky.

Jezte jen opravdové jídlo u stolu a vyhněte se náhodné konzumaci.

Nahraďte škodlivé zvyky něčím jiným. Třeba místo chroupání tyčinek a krekrů si dejte dobrý čaj.

Vyhněte se umělým sladidlům. Přestože neobsahují žádné kalorie, mohou podpořit pocit hladu a produkci inzulinu.

Zaměstnejte se něčím, co odvede vaše myšlenky od jídla.

9 užitečných tipů

1) Pijte vodu. Každé ráno jí vypijte dvě deci. Přes den můžete pít bylinné čaje nebo černý a zelený nebo oolong.Do vody si klidně přidejte citron nebo bylinky, nebo i ovoce, ale nejezte je.

2) Zaměstnejte se. Zkuste půst držet během nabitého pracovního dne.

3) Pijte kávu, protože mírně potlačuje chuť k jídlu. Stejně vám může pomoci i čaj nebo domácí vývar z kostí a zeleniny.

4) Svezte se na vlnách, ve kterých hlad přichází. Když vás přepadne, pomalu vypijte sklenici vody nebo horký šálek kávy.

5) Neříkejte ostatním, že držíte půst. Většina lidí vás začne odrazovat.

6) Dejte si měsíc čas. Než si tělo zvykne, chvíli to trvá. Prvních pár půstů bude náročných, časem to půjde snadněji.

7) V nepostní dny konzumujte stravu bohatou na živiny, ale s nízkým množstvím cukru a rafinovaných sacharidů.

8) Nepřejídejte se. Jezte normální vyváženou stravu.

9) Neměňte svůj život, abyste mohli držet půst. Přizpůsobte postní režim svému životnímu stylu. Nevyhýbejte se společnosti. Pokud nastanou chvíle, kdy se jednoduše půst držet nedá, třeba dovolená, svátky, klidně si je užijte.

Kdo nesmí půst držet

Každý, kdo má nějaký zdravotní problém, by se měl poradit s lékařem. To platí zvláště pro diabetiky. Postit se nesmí těhotné ženy, kojící matky, lidé trpící refluxem nebo jinými trávicími potížemi.

Pozor je třeba také dát, pokud máte předepsané léky, které se musí brát společně s jídlem. V každém případě, pokud byste se cítili špatně, okamžitě půst přerušte.

Text: Eva Hořánková podle knihy J. Funga a J Moora Kompletní průvodce půstem

Foto: Shutterstock, Kompletní průvodce půstem nakladatelství Jan Melvil

reklama
Související články
29.3.2024
Při náhlých zdravotních potížích saháme do domácí lékárničky. Zatímco u dospělých s tím nebývá problém, dětem by taková domácí léčba mohla uškodit. Dětský organizmus se od dospělého neliší jen váhou, rozdíly mohou nastat i v reakcích na léky, a to i na ty nejběžnější, které obvykle míváme doma. To jsou například tabletky a rozpustné nápoje s kyselinou acetylsalicylovou, užívané proti horečce neb
28.3.2024
Ozdravné kúry jsou jednou z pěkných tradic, které zejména my ženy na jaře rády dodržujeme. V návodech na ně se ovšem skrývá malý háček. Časy se od dob našich prababiček opravdu změily. Proto vám tentokrát nabízíme moderní verzi této tradice. Tradiční jarní kúry řešily dvě věci – především přetížení jater těžkými jídly přes zimu. V tom se dnešní doba neliší, jen jíme vydatně bohužel nejen v zimě.
25.3.2024
Selhávání ledvin je závažná choroba, a tak není divu, že se nemocní snaží zlepšit svůj zdravotní stav, jak se dá, například vitaminy v tabletkách. Někdy si však tím mohou ještě víc ublížit. Užívání vitaminů při onemocnění ledvin je záludné: Na jednu stranu dieta a dialýza nemocné o vitaminy obírají, takže je skutečně potřebují doplňovat. Jenže na druhou stranu se může nebezpečně zvyšovat jejich
21.3.2024
Poruchy koncentrace mohou být i v důsledku toho, že svůj mozek přetěžujete. Tento orgán také potřebuje odpočívat a více aktivit najednou mu nedělá dobře. Zjistili jste, že se nedokážete soustředit? Děláte zbytečné chyby, přehazujete číslice nebo písmenka ve slově, i když se vám to předtím nestávalo? Když si otevřete knížku, přečtete sotva první tři věty a už se v textu ztrácíte? Možná stačí, když
15.3.2024
Říká se jim také fytonutrienty. Najdete je v zelenině, ovoci a v zelených potravinách těsně pod slupkou. Tyto pro člověka velmi potřebné látky se teprve zkoumají. Přesto je dnes již prokázáno, jak významné pro nás jsou. Chrání tělo proti volným radikálům, a tím také proti degenerativním onemocněním a chorobám srdce. A zpomalují stárnutí buněk. Které potraviny bychom měli jíst, abychom měli těchto
reklama
reklama
Šikovné tipy
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Velký úklid knihovny
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, […]
Křehká krása lisovaných květů
Lisované květy mají trochu jiné kouzlo než sušené. V 2D verzi se stávají spíš ilustrací. A toho se dá využít k tvoření líbezných osobních i bytových doplňků. Zdlouhavé lisování květin zatížených knihami se dá urychlit za využití mikrovlnky. Potřebujete k tomu dvě destičky z překližky v rozměrech odpovídající prostoru mikrovlnky. Na destičku položte tři archy […]
Vyzkoušeli jsme: Jak se čistí ekologicky?
Přichází jaro, a tak snad není nikdo, kdo by je nechtěl přivítat s krásně uklizeným bytem. Ale že takový úklid pro nikoho, až na malé výjimky, není velká zábava, je také pravda. I proto se snažíme volit takové prostředky, které budou co nejúčinnější a práci nám usnadní. To je samozřejmě dobře, ale ještě na jednu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
DŮM A ZAHRADA
epochanacestach.cz
DŮM A ZAHRADA
Výstava Dům a zahrada, která se koná od 18. do 21. dubna 2024 na Výstavišti Diamant Expo v Lounech představí více než 300 prodejců okrasných rostlin, bylinek, keřů, zeleniny, cibulovin, zahradního nářadí, zahradní techniky, zahradního nábytku, hnojiv, postřiků, potravin, přírodních léčiv, ale i stavebního materiálů, topných systémů, tepelných čerpadel, fotovoltaiky, koupacích sudů, bazénů, saun a
Plněná vejce
nejsemsama.cz
Plněná vejce
Základním a tradičním symbolem Velikonoc jsou vajíčka. Váš sváteční stůl ozdobí a výborně chutnají třeba vejce plněná. Potřebujete: ✿ 5 vajec ✿ 50 g lučiny ✿ 1 lžíci majonézy ✿ 1 lžíce plnotučné hořčice ✿ 1 lžičku citronové šťávy ✿ sůl, bílý pepř ✿ špetku mleté sladké papriky ✿ hrst zelené petrželky nebo jiných bylinek 1. Vejce uvařte natvrdo, zchlaďte je a oloupejte.
Láska na konci sluchátka
skutecnepribehy.cz
Láska na konci sluchátka
S novým chytrým telefonem jsem to vůbec neuměla. Dvakrát jsem vyťukala špatné číslo. Místo švadleny to zvedl nějaký muž… Před dvěma lety jsem dostala nový moderní mobil. Jako žena nepolíbená moderními technologiemi jsem z toho nebyla moc nadšená. Vůbec jsem s ním neuměla pracovat. Jednou jsem dokonce popletla při přepisování kontaktu dvě čísla. Právě to mi
Zničí lásku Žilkové a Holomáče kladný vztah k hazardu?
nasehvezdy.cz
Zničí lásku Žilkové a Holomáče kladný vztah k hazardu?
Zdá se, že herečka Veronika Žilková (62), kterou známe například ze seriálu Sedm schodů k moci, má zase hlavu plnou starostí. Když totiž sundala růžové brýle, začaly jí na partnerovi, rockerovi Jose
Prokletý les sebevrahů na Smolné: Straší v něm duše mrtvých nešťastníků?
enigmaplus.cz
Prokletý les sebevrahů na Smolné: Straší v něm duše mrtvých nešťastníků?
Přibližně 20 kilometrů východně od Olomouce stojí zdánlivě obyčejný kopec Smolná, nazývaný dříve též Smolno. Říká se, že tato část Oderských vrchů je prokletá. Může na tom být něco pravdy?  
Nechte se okouzlit krásou orchidejí
epochalnisvet.cz
Nechte se okouzlit krásou orchidejí
Mezi nejčastěji prodávané patří orchideje rodu Phalaenopsis, Oncidium a Dendrobium. Aby se jim opravdu dařilo, musíte jim věnovat tu správnou péči.   Nejdůležitější je světlo Orchidejím se nejlépe daří na parapetech oken obrácených na jih. Roztáhněte i záclony a závěsy, nepoužívejte žaluzie. Pokud i přesto začnou zasychat poupata a žloutnout listy, mají světla málo. Větrejte
Velikonoce ve Francii: Jehněčí Gigot d’agneau
tisicereceptu.cz
Velikonoce ve Francii: Jehněčí Gigot d’agneau
Jehněčí maso nechybí na velikonočním stole ani ve Francii. Nejčastěji jde o Gigot d‘agneau (čti žigo daňó), pečená jehněčí stehna plněná česnekem. Potřebujete 200 ml kuřecího nebo zeleninového v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Ponorka Triton na palubě zážitkové discovery jachty Scenic Eclipse
iluxus.cz
Ponorka Triton na palubě zážitkové discovery jachty Scenic Eclipse
V srdci nekonečných oceánů, kde tajemství a divy čekají na své odhalení, přichází Scenic Eclipse s novinkou, která překreslí mapu luxusního průzkumu podmořského světa. Triton 660/9 AVA, nejnovější pří
Tragédie na South Forku: Smrtící kilometry ostnatého drátu
epochaplus.cz
Tragédie na South Forku: Smrtící kilometry ostnatého drátu
Skupina mužů s krumpáči a lopatami neúnavně uvolňuje zanesený odtok pensylvánské přehrady South Fork na řece Little Conemaugh. Intenzivní deště ani po několika dnech neustávají. Další početná skupinka se snaží upustit vodu z přeplněné hráze vykopáním dalšího odtoku. Dílo ale nedokončí.   „Nechte toho! Přehrada už nevydrží, musíme pryč!“ křičí jeden z pracantů. Je 31.
Napadli britskou flotilu žabí muži?
historyplus.cz
Napadli britskou flotilu žabí muži?
Řekli mu, že na jeho lodi dojde za půl hodiny k výbuchu. Podrobnosti však ze zadržených Italů nedostane. Kapitán britského bitevníku Valiant je na vážkách. Nakonec vydá rozkaz evakuovat alespoň spodní paluby…   Druhá světová válka ve Středomoří zuří naplno. Italové doposud schytali od Britů několik ponižujících porážek a touží po pomstě. Zaměří se na egyptskou
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
21stoleti.cz
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a vyplynulo z nich, že klíšťata v městských parc