Chodí na vodítku jako pes, rád se mazlí jako pes a jako pes umí i pořádně kousnout. Ale jako k psovi se k psounovi rozhodně nemůžeme chovat. Psoun prériový je hlodavec příbuzný veverce a řadí se mezi divoká, i když ochočená zvířata.
Psouni jsou společenští tvorové a samotou velice trpí. V přírodě žijí ve smečkách, kde se neustále opečovávají, vzájemně se objímají, hladí, a dokonce se i líbají. Pokud je chováme v zajetí, musíme jim věnovat spoustu času a péče a smečku jim nahradit.
Psoun si k vám vytvoří velmi silné pouto a přijme vás za svou rodinu. Musíte mu však dát najevo, že vůdcem smečky jste vy, a ne on.
Nový člen rodiny?
Pokud se rozhodnete pořídit si psouna, musíte si uvědomit, že si pořizujete divoké zvíře, a proto bude potřebovat zvláštní přístup. Budete muset respektovat a hlavně pochopit jeho přirozené chování. A uvědomit si, že psoun s vámi bude žít třeba až 8 let.
Pro psouny budete autoritou, jakmile vás jednou přijmou za člena své smečky, ale nikdy nebudete mít nad psounem plnou moc, i když ho do jisté míry můžete ovládat.
Tip Paní domu: Cena za psouna se pohybuje v širokém rozpětí 4000–7000 Kč. Dají se koupit u soukromých chovatelů a v luxusnějších zverimexech.
Jak ho ochočit
Psoun potřebuje mnoho vaší pozornosti a lásky, kterou vám s radostí bude oplácet. Nejlepší je pořídit si mládě staré 7–9 týdnů, které si bude lépe zvykat a snáze vychovávat. Pokud se mu budete dostatečně věnovat, můžete ho naučit spoustě dovedností.
Chození na vodítku, přijít na zavolání, poprosit o pamlsek… To samozřejmě vyžaduje trénink a trpělivost. Musíte si ale uvědomit, že nejde o psa, a podle toho klást na zvíře požadavky. Psouna má vychovávat jen jeden člověk.
Jak správně krmit?
Psouni jsou býložravci a jejich potravou jsou všechny druhy trávy, seno, bylinky, kořeny, bulvy, oddenky, hlízy, květy, hlávkový salát, kapusta, zelí, brokolice, sladké brambory, mrkev, jablka, kukuřičné klasy nebo fazolové lusky.
V zajetí jim chutnají i kostky pro hlodavce či granule pro činčily, rádi si občas smlsnou také na drobném hmyzu. V přírodě se jejich chutě mění, proto je i v zajetí dobré krmit pestrou stravou a jídelníček často obměňovat.
Tip Paní domu: Psoun chovaný v zajetí má sklony k otylosti, proto je důležité, aby nebyl překrmován a měl dostatek pohybu. Obézní zvíře může onemocnět a pojít.
Nač dávat pozor
Nezapomínejte na stálý přísun čerstvé vody! Podávejte ji v pítku, nejdřív se ale přesvědčte, že z něho psoun dokáže pít.
Čas od času mu můžete dopřát i pamlsek, ale nesmí to být často, abyste zvířátku neublížili. Trochu směsi pro králíky, psí granule, ořechy nebo rozinky…
Pozor na sušenou vojtěšku, je kalorická a hlodavci po ní tloustnou!
Pokud se budete snažit připodobnit jídelníček psouní stravě v přírodě, vyhnete se zdravotním komplikacím. Jako doplněk podávejte vitaminové granule pro hlodavce.
Zajistěte, aby se psoun nedostal k čisticím prostředkům, nevhodným potravinám, elektrickým spotřebičům a kabelům. Pozor na otevřená okna.
Venkovní výběh – Pokud máte zahradu a dost místa, je ideální sestavit skupinu jednoho samce a několika samiček. Pro 3–4 psouny je vhodný prostor o velikosti 3 m2. Je nezbytné, aby základy (nejlépe betonové) sahaly do hloubky dvou metrů. Výběh zasypte těžkou jílovou půdou, ve které si psouni budou hloubit nory.
Pokojová klec – Klec pro jedno zvíře má mít rozměr alespoň 60x50x80 cm, nejlépe vyhovuje víceúrovňová klec pro fretky, kde je větší možnost pohybu. Klec je nutné čistit alespoň jednou týdně.
Dovnitř dejte seno, kukuřičnou podestýlku, látku, nejvhodnější je polyesterová tabulová vata do pokrývek, ze které si psoun udělá pelíšek. Rozhodně nevystýlejte starými bavlněnými triky, prostěradly, vatou ani ničím, co může pouštět vlákna.
Psouní organismus totiž není schopen vylučovat cizí částice, a zvíře by mohlo pojít.
Výbava klece
domeček na spaní (pro snadnější údržbu beze dna)
miska s pískem jako toaleta
2 nerez nebo kameninové misky na suché krmivo a zeleninu
2 pítka na vodu
bidýlko
kousek lana nebo hračka z provazu
krmítko na seno
kus dřeva na hlodání
Něco na zub?
Jako každý hlodavec musí i psoun stále co okusovat. Neustále mu totiž dorůstají řezáky, které musí obrušovat (přerostlé zuby se deformují). Pokud nemá jinou možnost, psoun si v bytě vypomáhá nábytkem, což není nejlepší varianta.
Na hlodání mu opatřete větve stromů, ale i mrkev, granuláty pro hlodavce nebo pár oblázků. Uspějete i s hračkami z tvrzené gumy z chovatelských potřeb.
Pozor na změny chování!
Od listopadu do března prožívají psouni období páření. Samičky si budují hnízda a nemají chuť se mazlit. Samečci značkují a nepříjemně zapáchají. Navíc o vás ztratí zájem. V té době rozhodně nejsou moc přátelští, spíš naopak – bývají agresivní a koušou.
Nejlepší ochranou jsou silné rukavice, ale rozhodně byste k nim neměli pouštět malé děti. S příchodem jara se vše vrátí k normálu.
Tip Paní domu: Když budete mít návštěvu, raději zvíře zavřete, mohl by ji „při obraně svého doupěte“ pokousat. Kousnutí je velice bolestivé a často vyžaduje lékařské ošetření.
Kdy navštívit veterináře
Kastrace – Pokud tomuto psounímu chování chcete předejít, je lepší nechat samce v prvním roce života a mimo páření vykastrovat. Pokud k tomuto kroku nepřistoupíte, musíte se smířit, že až do jara s vámi psoun kamarádit nebude.
Kastraci běžně provádí veterinář a není ani příliš nákladná – stojí přibližně 1000 Kč. Psoun nesmí být tlustý, operace by byla riskantní, protože by potřeboval vyšší dávku anestetika.
Holá místa v srsti – Může za to nevhodná, tučná strava s nedostatkem vlákniny. Pokud se v srsti zvířátka objeví holá místa, změňte jídelníček a začněte podávat doplňkovou stravu s obsahem mořských řas. Lysiny mohou být také způsobeny odřením o klec.
V tomto případě stravu neměňte a začněte podávat doplňky. Samozřejmě může být hlodavec nemocný.
Zánět dýchacího systému – Může být následkem nadměrné vlhkosti, vdechnutím cizích materiálů (froté, prach aj.), zubními problémy. Projevuje se namáhavým hlučným dýcháním, apatií, sníženou chutí k jídlu, výtokem z nosu.
Přerostlé zuby – Přílišný nárůst řezáků způsobí, že se psoun nemůže najíst. Dochází k poklesu váhy, zvíře má vlhký čenich. Přerostlé zuby je nutné oříznout do normální délky.
Kokcidióza – Průvodcem onemocnění jsou prvoci, kteří mohou žít ve střevě psounů, aniž by působili komplikace. Při jejich přemnožení však spolu s bakteriemi mohou způsobit zánět žaludku a střev.
Důsledkem je nechutenství, průjem, naježená a matná srst, ospalost, malátnost. Nejlepší prevencí je hygiena, vyvážená strava, dostatek vitaminu C.
Drápky – Pokud nemá psoun možnost si drápky sám obrušovat, budete je muset občas zkrátit, chce to zkušenost, takže pokud si netroufnete, raději navštivte veterináře.
Očkování – Jen proti vzteklině, protože při pokousání lékaři požadují vyšetření na vzteklinu. Pokud chováte psouna ve venkovní ubikaci, kde může dojít ke styku s jinými hlodavci, očkujte i na leptospirózu.
Odčervení – Zbavení parazitů můžeme provést preventivně, ale raději se doporučuje nechat nejprve vyšetřit trus a následně zvíře léčit. Odčervit má význam nově získaného psouna, případně psouny, kteří jsou chováni ve větších skupinách.
Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock