Domů     Psoun není pes
Psoun není pes
26.5.2020

Chodí na vodítku jako pes, rád se mazlí jako pes a jako pes umí i pořádně kousnout. Ale jako k psovi se k psounovi rozhodně nemůžeme chovat. Psoun prériový je hlodavec příbuzný veverce a řadí se mezi divoká, i když ochočená zvířata.

Psouni jsou společenští tvorové a samotou velice trpí. V přírodě žijí ve smečkách, kde se neustále opečovávají, vzájemně se objímají, hladí, a dokonce se i líbají. Pokud je chováme v zajetí, musíme jim věnovat spoustu času a péče a smečku jim nahradit.

Psoun si k vám vytvoří velmi silné pouto a přijme vás za svou rodinu. Musíte mu však dát najevo, že vůdcem smečky jste vy, a ne on.

Nový člen rodiny?

Pokud se rozhodnete pořídit si psouna, musíte si uvědomit, že si pořizujete divoké zvíře, a proto bude potřebovat zvláštní přístup. Budete muset respektovat a hlavně pochopit jeho přirozené chování. A uvědomit si, že psoun s vámi bude žít třeba až 8 let.

Pro psouny budete autoritou, jakmile vás jednou přijmou za člena své smečky, ale nikdy nebudete mít nad psounem plnou moc, i když ho do jisté míry můžete ovládat.

Tip Paní domu: Cena za psouna se pohybuje v širokém rozpětí 4000–7000 Kč. Dají se koupit u soukromých chovatelů a v luxusnějších zverimexech.

Jak ho ochočit

Psoun potřebuje mnoho vaší pozornosti a lásky, kterou vám s radostí bude oplácet. Nejlepší je pořídit si mládě staré 7–9 týdnů, které si bude lépe zvykat a snáze vychovávat. Pokud se mu budete dostatečně věnovat, můžete ho naučit spoustě dovedností.

Chození na vodítku, přijít na zavolání, poprosit o pamlsek… To samozřejmě vyžaduje trénink a trpělivost. Musíte si ale uvědomit, že nejde o psa, a podle toho klást na zvíře požadavky. Psouna má vychovávat jen jeden člověk.

Jak správně krmit?

Psouni jsou býložravci a jejich potravou jsou všechny druhy trávy, seno, bylinky, kořeny, bulvy, oddenky, hlízy, květy, hlávkový salát, kapusta, zelí, brokolice, sladké brambory, mrkev, jablka, kukuřičné klasy nebo fazolové lusky.

V zajetí jim chutnají i kostky pro hlodavce či granule pro činčily, rádi si občas smlsnou také na drobném hmyzu. V přírodě se jejich chutě mění, proto je i v zajetí dobré krmit pestrou stravou a jídelníček často obměňovat.

Tip Paní domu: Psoun chovaný v zajetí má sklony k otylosti, proto je důležité, aby nebyl překrmován a měl dostatek pohybu. Obézní zvíře může onemocnět a pojít.

Nač dávat pozor

Nezapomínejte na stálý přísun čerstvé vody! Podávejte ji v pítku, nejdřív se ale přesvědčte, že z něho psoun dokáže pít.

Čas od času mu můžete dopřát i pamlsek, ale nesmí to být často, abyste zvířátku neublížili. Trochu směsi pro králíky, psí granule, ořechy nebo rozinky…

Pozor na sušenou vojtěšku, je kalorická a hlodavci po ní tloustnou!

Pokud se budete snažit připodobnit jídelníček psouní stravě v přírodě, vyhnete se zdravotním komplikacím. Jako doplněk podávejte vitaminové granule pro hlodavce.

Zajistěte, aby se psoun nedostal k čisticím prostředkům, nevhodným potravinám, elektrickým spotřebičům a kabelům. Pozor na otevřená okna.

Venkovní výběh – Pokud máte zahradu a dost místa, je ideální sestavit skupinu jednoho samce a několika samiček. Pro 3–4 psouny je vhodný prostor o velikosti 3 m2. Je nezbytné, aby základy (nejlépe betonové) sahaly do hloubky dvou metrů. Výběh zasypte těžkou jílovou půdou, ve které si psouni budou hloubit nory.

Pokojová klec – Klec pro jedno zvíře má mít rozměr alespoň 60x50x80 cm, nejlépe vyhovuje víceúrovňová klec pro fretky, kde je větší možnost pohybu. Klec je nutné čistit alespoň jednou týdně.

Dovnitř dejte seno, kukuřičnou podestýlku, látku, nejvhodnější je polyesterová tabulová vata do pokrývek, ze které si psoun udělá pelíšek. Rozhodně nevystýlejte starými bavlněnými triky, prostěradly, vatou ani ničím, co může pouštět vlákna.

Psouní organismus totiž není schopen vylučovat cizí částice, a zvíře by mohlo pojít.

Výbava klece

domeček na spaní (pro snadnější údržbu beze dna)

miska s pískem jako toaleta

2 nerez nebo kameninové misky na suché krmivo a zeleninu

2 pítka na vodu

bidýlko

kousek lana nebo hračka z provazu

krmítko na seno

kus dřeva na hlodání

Něco na zub?

Jako každý hlodavec musí i psoun stále co okusovat. Neustále mu totiž dorůstají řezáky, které musí obrušovat (přerostlé zuby se deformují). Pokud nemá jinou možnost, psoun si v bytě vypomáhá nábytkem, což není nejlepší varianta.

Na hlodání mu opatřete větve stromů, ale i mrkev, granuláty pro hlodavce nebo pár oblázků. Uspějete i s hračkami z tvrzené gumy z chovatelských potřeb.

Pozor na změny chování!

Od listopadu do března prožívají psouni období páření. Samičky si budují hnízda a nemají chuť se mazlit. Samečci značkují a nepříjemně zapáchají. Navíc o vás ztratí zájem. V té době rozhodně nejsou moc přátelští, spíš naopak – bývají agresivní a koušou.

Nejlepší ochranou jsou silné rukavice, ale rozhodně byste k nim neměli pouštět malé děti. S příchodem jara se vše vrátí k normálu.

Tip Paní domu: Když budete mít návštěvu, raději zvíře zavřete, mohl by ji „při obraně svého doupěte“ pokousat. Kousnutí je velice bolestivé a často vyžaduje lékařské ošetření.

Kdy navštívit veterináře

Kastrace – Pokud tomuto psounímu chování chcete předejít, je lepší nechat samce v prvním roce života a mimo páření vykastrovat. Pokud k tomuto kroku nepřistoupíte, musíte se smířit, že až do jara s vámi psoun kamarádit nebude.

Kastraci běžně provádí veterinář a není ani příliš nákladná – stojí přibližně 1000 Kč. Psoun nesmí být tlustý, operace by byla riskantní, protože by potřeboval vyšší dávku anestetika.

Holá místa v srsti – Může za to nevhodná, tučná strava s nedostatkem vlákniny. Pokud se v srsti zvířátka objeví holá místa, změňte jídelníček a začněte podávat doplňkovou stravu s obsahem mořských řas. Lysiny mohou být také způsobeny odřením o klec.

V tomto případě stravu neměňte a začněte podávat doplňky. Samozřejmě může být hlodavec nemocný.

Zánět dýchacího systému – Může být následkem nadměrné vlhkosti, vdechnutím cizích materiálů (froté, prach aj.), zubními problémy. Projevuje se namáhavým hlučným dýcháním, apatií, sníženou chutí k jídlu, výtokem z nosu.

Přerostlé zuby – Přílišný nárůst řezáků způsobí, že se psoun nemůže najíst. Dochází k poklesu váhy, zvíře má vlhký čenich. Přerostlé zuby je nutné oříznout do normální délky.

Kokcidióza – Průvodcem onemocnění jsou prvoci, kteří mohou žít ve střevě psounů, aniž by působili komplikace. Při jejich přemnožení však spolu s bakteriemi mohou způsobit zánět žaludku a střev.

Důsledkem je nechutenství, průjem, naježená a matná srst, ospalost, malátnost. Nejlepší prevencí je hygiena, vyvážená strava, dostatek vitaminu C.

Drápky – Pokud nemá psoun možnost si drápky sám obrušovat, budete je muset občas zkrátit, chce to zkušenost, takže pokud si netroufnete, raději navštivte veterináře.

Očkování – Jen proti vzteklině, protože při pokousání lékaři požadují vyšetření na vzteklinu. Pokud chováte psouna ve venkovní ubikaci, kde může dojít ke styku s jinými hlodavci, očkujte i na leptospirózu.

Odčervení – Zbavení parazitů můžeme provést preventivně, ale raději se doporučuje nechat nejprve vyšetřit trus a následně zvíře léčit. Odčervit má význam nově získaného psouna, případně psouny, kteří jsou chováni ve větších skupinách.

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Další článek
Související články
24.3.2025
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s kdečím. Využijete ho dokonce i při úklidu automobilu. Takže kde se vám bude hodit?
20.3.2025
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. Pokud rozkvetlou kartičku zamýšlíte jako
19.3.2025
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem stromu s názvem tomel japonský. Dnes je najdeme v různých částech světa od Asie po Ameriku. K nám se většinou d
14.3.2025
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat jen novou vložku, šroubovák a pravítko a za pár minut máte hotovo.
13.3.2025
Ať už nosíte čepici, nebo pro krásu trpíte a chodíte bez ní, vlasy to odnášejí tak jako tak. Jsou suché, lámavé, nabité statickou elektřinou. Všechny tyto potíže se ale dají pravidelnou péčí odstranit. Čím je vzduch venku chladnější, tím méně vlhkosti se na povrchu vlasů udrží. Suchý vzduch ve vytápěných místnostech působí na vlasy obdobně. Klesá i produkce mazu, kůže je suchá a odlupuje se v šup
reklama
Šikovné tipy
K omrzlinám můžete přijít snadno…
… zvlášť při zimní dovolené a dlouhých výletech v neznámém terénu. Zrádná ale může být i nedělní procházka, třeba když uklouznete v čerstvém sněhu. Nejohroženější jsou diabetici, kterým riziko zdaleka nehrozí jen na horách. Pokud trpí syndromem diabetické nohy, což je nebezpečná kombinace zhoršeného stavu nervů a špatného prokrvení, pak se může stát, že necitlivá […]
Sypání ptáčkům připravte sami
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim […]
Tak trochu jiná nástěnka
Máte doma nebo na půdě nějaký starší rámeček, kterému chybí obraz, a k ničemu už se nehodí? Zkuste mu vdechnout nový život. Budete potřebovat: rámeček, nůžky, barevnou látku, různé druhy stužek a krajek, malé dřevěné kolíčky, tavicí pistoli 1) Vybranou látku nastříhejte na pruhy široké asi 10 centimetrů. Nejlépe se stříhají látky s kostičkovým vzorem […]
Upleťte si misku z novin
Ano, čtete správně, opravdu z novin. Možná se vám zprvu bude toto tvoření zdát složité, ale krok za krokem ho jistě zvládnete. Nejdříve je třeba připravit materiál, ze kterého budete plést. Novinové ruličky. Hodně ruliček. K nim budete dále potřebovat lepidlo v tyčince a špejli. Lze použít i svářecí drát nebo pletací jehlici. Při dokončovacích […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale