Čas od času se nám prostě stane doma havárie. Ať už my nebo někdo z rodiny nechtěně udělá rýhu či škrábanec na nábytku a je z toho mrzutost. Ale není třeba se hned rozčilovat, když to jde napravit.
Znáte to, vždycky se něco přihodí právě tam, kde je to nejvíce vidět. Čert by vás vzal, protože máte pocit, že každý pohled směřuje na to místo.
Kolikrát už jste všem okolo říkali, že nemají jen tak pohazovat věci kolem sebe, nebo dokonce na nábytek pokládat nářadí. Na to jsou specialisté muži a zejména řemeslníci. Jenže už se stalo a vy se pokusíte postarat o nápravu.
Ale než začnete, je třeba pořádně setřít prach a odstranit špínu a mastnotu. Při použití domácích prostředků nezapomeňte postupovat podle barvy nábytku.
Babiččiny rady
Jde-li o dřevěný nelakovaný nábytek, asi nejjednodušší je zkusit postupovat jako naši předkové. Stačí mít doma ořechy. Lepší jsou ty ve skořápce, jsou čerstvější, ale i s těmi vyloupanými to jde. Ulomíte kousek a několikrát přejedete přes poškozené místo.
Samozřejmě je to jen dočasné řešení. Vlastně škrábanec jenom schováte. Ale než se dostanete k pořádné opravě, stačí to.
Na světlý dřevěný nábytek zkuste smíchat lžičku octa, lžičku oleje a rýhy směsí potřete.
Na obtisknutá dna skleniček můžete smíchat lžičku másla, majonézy a špetku cigaretového popela. Místo přetřete a pak vyleštěte měkkým hadříkem.
Na skvrny od vody, třeba po zalévání, smíchejte trochu obyčejné zubní pasty s jedlou sodou. Vyčistěte a pak opět vyleštěte měkkým suchým hadříkem.
Domácí pomocníci
Jód – naneste na vatovou tyčinku, vetřete do místa poškození.
Černý čaj – sáček černého čaje nechte vylouhovat v několika lžících horké vody. Čas louhování byste měli volit podle barvy nábytku. Poté naneste podobně jako v předchozím případě.
Olej a citron – roztok připravený z citronové šťávy a oleje na vaření naneste na čistý bílý hadřík a rozetřete. Tahle rada ovšem pomůže jen u velmi jemných a povrchových škrábanců.
Barva – podívat se můžete i do dětských zásob. Pokud najdete barvu na bázi oleje nebo temperu, zkuste jí místo pomocí štětečku potřít.
Krém na boty – v příslušné barvě naneste na hadřík a potřete. Poté vyleštěte.
Vosková pastelka – i tu můžete najít v dětských zásobách a měla by pomoci i na hlubší rýhy.
Instantní káva – z vody a kávy udělejte hustou pastu a potřete.
Drátěnka – je vhodná pro nelakované dřevo. Jemně přejeďte po povrchu a pak ošetřete leštidlem na olejové bázi, vhodným pro nábytek. Nechte vstřebat.
Leštěnka – čekáte-li návštěvu, je to první pomoc. Naneste a rozleštěte. Leštěnkou sice škrábanec nezmizí, ale stane se neviditelným.
Když to nejde podomácku
Pro větší povrchové rýhy je však nutné použít již profesionálnější péči a to broušení, nové lakování atd. Samozřejmě zvolte metodu podle povrchové úpravy.
Tužkové korektory a vosky
Dostanete je ve všech hobby marketech v různých odstínech. Aplikace je jednoduchá a rychlá. Hodí se zvláště na méně namáhaná místa, a to u mořeného, lazurovaného nebo matovaného povrchu.
Výhodou korektorů je barevná stálost, opravený povrch pak můžete i natřít nebo navoskovat. Za pomoci vosku lze opravit i praskliny. I když se vosky vyrábějí v mnoha odstínech, může se stát, že přesně takový odstín, jako má váš nábytek, neseženete.
Zkuste tedy zkombinovat několik odstínů. Uhlaďte hrany, škrábance či rýhy, aplikujte vosk špachtlí, případně rovnou vytlačte z voskové tyčinky a nadbytečný materiál nakonec odstraňte opatrně ocelovou vlnou.
Vyrábí se v devíti stupních hrubosti, takže vy samozřejmě použijte tu nejjemnější.
Větší poškození dřeva
Je-li rýha hlubší, případně se jedná o větší poškození, je třeba nejdříve povrch zbrousit smirkovým papírem. Poškozenou oblast vyplňte voskem nebo tmelem ve správném odstínu a povrch ošetřete buď voskem, nebo lakem, podle druhu nábytku. Někdy ale ani to už nepomůže.
Lamino jde také opravit
Kvalitně zpracované je často k nerozeznání od dřevěného nábytku, je levné, poměrně odolné proti poškrábání, ale když už se to stane, nastane problém. Ne však neřešitelný.
Drobné škrábance – opravují se měkkým opravným tmelem. Ten se používá podobně jako vosk za studena. Dají se tak opravit mělké rýhy a také začistit hrany.
Hlubší rýhy – či větší poškození se opravují tvrdým opravným voskem, který se musí nanést roztavený. Na to se skvěle hodí třeba špička staré žehličky. Nanesená vrstva vosku se nechá ztuhnout a pak se musí opatrně zaříznout nějakým ostrým nástrojem. Opravenou část pak jemně začistíte smirkovým papírem.
Podlahy
Oprava dřevěných podlah je velmi podobná opravě nábytku. Také se používají tmely, vosky a laky. Vzhledem k zatížení je ale dobře větší poškození nechat na odbornících.
U laminátových plovoucích podlah můžete vyměnit poškozený díl, což se vám ale nebude chtít, pokud to bude uprostřed místnosti. Jsou-li na podlaze škrábance, rýhy a odřené plochy, pak si k opravě obstarejte speciální prostředky.
Jedná se především o tvrdý vosk, který je vhodný pro větší a škrábance. Nanáší se pájkou a poté zarovná například žiletkou, či speciální retušovací fix (vhodný pro čistě povrchové úpravy).
Při volbě správného odstínu jsou opravená místa k nerozeznání, i když musíte počítat s tím, že po čase bude potřeba opravnou vrstvu opět obnovit, jelikož se z plovoucí podlahy užíváním a údržbou setře.
Na ostatní druhy podlah jako je vinyl, kámen, dlaždice existují také sady na opravu. Jaké vybrat vám samozřejmě nejlépe poradí ve specializovaných prodejnách.
Foto: Shutterstock