Nejlépe oba typy, že? Abychom měli prostírání pro dny všední i sváteční. I pak je vícero možností, z nichž se dá vybírat.
V praxi se navíc rozdíl mezi „krásné“ a „praktické“ může stírat.
Nejjednodušší polypropylenové prostírání je totiž k dostání v tak obrovské rozmanitosti potisků nejrůznějšího stylu, že stačí vybrat dekor, který bude dobře ladit se stylem místnosti, a punc lacinosti se rázem ztratí.
Sladění vzorů a barev tak přidá k praktickým přednostem polypropylenového prostírání, tedy snadné údržbě, odolnosti a dlouhé životnosti a také estetické kvalitě.
Půvab přírodních materiálů
Stylově se hodí do většiny tradičních interiérů, ale překvapivě dobře působí i v kuchyni či jídelně zařízené podle moderního minimalistického trendu, který zjemní, aniž by mu vzaly jeho čistotu.
Výborně ladí také s dřevěnými prvky v místnosti, především se stolem a dalším nábytkem z masivu.
* Prostírání pletená z kukuřičného šustí, vodního hyacintu, mořské trávy, rákosu nebo slámy mají prosté kouzlo přírodního materiálu, ale také jeho křehkost, takže je třeba počítat s jejich kratší trvanlivostí, protože se časem začnou drolit.
Esteticky jsou univerzální, a tak poslouží hlavně jako rezerva pro případ, že se používané prostírání znečistí nebo poškodí.
* Bambus je odolnější materiál, k dostání jsou především tradiční typy, které se dají srolovat nebo použít k přípravě suši.
Tlumená, někdy jemně kolorovaná barevnost v přírodních tónech a ornamentální prošívání dávají bambusovému prostírání klidný elegantní ráz s nádechem asijské exotiky.
* Korek sice seženete i v čistě přírodní podobě, ale na oblibě si získává spíš jako nosná část pod laminovaný povrch s dekorem tištěném na uměleckém papíru. Může tak imitovat vzhled starého gobelínu, kresbu z herbáře nebo fotku.
Ale pozor, kvalita motivů je velmi rozmanitá, od noblesních a elegantních až po kýčovité. Každopádně laminování dává korku navíc praktickou výhodu ve vyšší odolnosti vůči drolení.
Tip: Přírodní korek může posloužit i jako základ pro vlastní tvoření. Můžete si s ním pohrát a ozdobit si ho podle svého vkusu ubrouskovou metodou.
Pro svátek textil
Textilní prostírky v sadě s ubrusem nemají pro slavnostní příležitosti konkurenci. Tradiční barvou je sice nepraktická, ale krásná bílá.
Doplňkové textilie jako středový ubrus naperon nebo podélný běhoun či šál by měly být v odlišné barvě, kontrastující s ubrusem a prostírkami.
Slabinou textilu je údržba. Výrobci i u bavlny a lnu doporučují praní na nízké teploty, což k odstranění mastných skvrn nemusí stačit.
Jednodušeji lze udržovat prostírky ze syntetických vláken, ty tekutiny nevsakují a mnohdy ani nepropouštějí, takže je stačí jen otřít vlhkým hadříkem.
Tip: Chcete originál?
Snadno a rychle se dá unikátní prostírání vyrobit pomocí křišťálové pryskyřice. Ta se prodává v obchodech s výtvarnými potřebami. Sestává ze dvou tekutých složek, které se před nanášením smíchají.
Jako podklad se dají použít dřevěné tácy nebo prkénka, pryskyřice je potáhne vrstvou podobnou sklu. Můžete ji nechat čirou nebo tónovat vitrážovými barvami na sklo.
Pokud máte tác s vyššími okraji, můžete do pryskyřice zalít různé přírodniny, kamínky, sušené květy, mušle, klasy, ale třeba i tkaninu. Na plochá prkénka můžete dát fotky.
Aby se barvy obrázku narozpily, potřete ho nejprve lakem na polymerové hmoty a až po zaschnutí naneste pryskyřici.
Foto: Shutterstock, Bonami, Jimi Textil, Pimpernel