Domů     Proč mě pořád tak bolí kolena?!
Proč mě pořád tak bolí kolena?!
8.5.2023

Kolena dostávají zabrat každý den, a to je ten hlavní problém. Aby si odpočinula a zahojila se, k tomu jim dáváme pramálo času. Potřebujeme se hýbat, i když to bolí.

Bolesti kolenou nejsou nechtěnou „výsadou“ staršího věku. Kdepak, ozvat se mohou už v dětství, zejména u sportovně aktivních dětí. Zvýšená námaha může zkomplikovat normální růst kloubu, což se projeví bolestí.

Ještě častější je ovšem poškození kloubů přetížením v dospělosti. Může za to nejen sport, ale mnohem více nadváha. Ta vede k nejčastější příčině chronické bolesti kolenou, kterou je s velkým odstupem před ostatními artróza. Více jí trpí ženy než muži, takže se předpokládá také hormonální vliv.

* Artóza: Když se poškodí chrupavka

Proč kolenům škodí nadváha? Protože přetížení kloubu dosedá na jeho „polstrování“, kterým je tenká vrstva chrupavky. Jak chrupavky ubývá, tak povrch kloubu ztrácí původní hladkost. Ta je přitom podmínkou bezbolestného pohybu.

Poškozování a úbytek chrupavky vede nejprve k pocitu ztuhlosti kolene a později ke stále silnější bolesti. Ta se typicky ozývá hlavně ráno při vstávání, ale když se rozpohybujete, zase ustoupí.

Je to tím, že pohybem narůstá produkce tekutiny, která snižuje tření v kloubu a tlumí jeho bolestivost. Jenže pohyb pomáhá jen do jisté míry. Celodenní zátěž se na kloubu opět podepíše, a tak se večer opět přihlásí intenzivní bolest. Namáháním při pohybu navíc postupuje úbytek chrupavky a potíže se zhoršují.

Léčba je komplikovaná

Medicína zatím nedokáže vrátit poškozenou chrupavku do původního stavu, proto je nutné začít s léčbou co nejdříve. V počátečních stadiích se snáze dosáhne zlepšení, včasná léčba navíc brání rychlému postupu artrózy.

Co pomáhá

– Nezní to populárně, ale zásadní roli hraje snížení nadváhy.

– Vhodný je také léčebný tělocvik. Zlepší kondici svalů, čímž se sníží zatížení kloubů. Pohyb navíc pomáhá tlumit bolest a udržovat kloub v co největším rozsahu pohyblivosti.

Operace jako krajní řešení

Pokud jde o léčbu, k dostání je řada volně prodejných přípravků. Přesto je vhodné poradit se s lékařem, neboť ne všechny jsou stejně účinné a u některých rozhoduje i délka užívání. Další jsou dostupné jen na lékařský předpis, takže se konzultace vyplatí.

Slibné výsledky má také ošetření injekcemi s kyselinou hyaluronovou, která zvyšuje pohyblivost kloubu a snižuje bolestivost. K dispozici jsou ale i jiné metody, například ošetření kloubu upravenou krevní plazmou nebo transplantace chrupavky.

Jejich vhodnost je ale nutné probrat s lékařem. Výměna kolenního kloubu je až krajním řešením u pokročilé artrózy.

* Revmatismus: Zánět léčit co nejdříve

Vedle mechanického poškození může bolest v kolenním kloubu vyvolat i zánět, i když to není zdaleka tak častý případ jako artróza. Ta sama ovšem může k zánětu přispět drážděním v kloubu s narušenou chrupavkou.

Častěji ale jde o proces spuštěný chybnou imunitní akcí – tedy o revmatismus, přesněji revmatickou artritidu. Kolena naštěstí nejsou kloubem, který by tato nemoc napadala přednostně, ale nevyhýbá se jim.

Imunitní systém pak začne považovat vnitřní povrch kloubního pouzdra za cizorodou tkáň a agresivním způsobem na něj zaútočí. Čím déle tento chybný imunitní proces trvá, tím výraznější bolestivost a změny kloubu způsobuje.

Jak poznat revmatismus

Typickým signálem hovořícím pro revmatoidní artritidu je symetrické postižení kloubů. Ty otékají a bolí nezávisle na zátěži, což může být i v noci nebo v brzké ranní hodiny, kdy ruší spánek.

A protože je revmatismus vždy celkovým onemocněním, projeví se kromě bolesti a otoku kloubů také celkovou slabostí, nevýkonností a lehce zvýšenou teplotou do 38 °C.

Co pomůže?

Bez léků se revmatoidní artritida zkrotit nedá a čím dřív se s léčbou začne, tím lépe. Pak je také největší šance na to, že se podaří kloub udržet dlouhodobě pohyblivý a bez bolesti.

Už vzniklé poškození v kloubu se sice odstranit nedá, ale terapie dokáže omezit další postup ničení kloubu a vznik deformací.

Prospívá

– Pohyb pomáhá udržet pohyblivost kloubů a tlumit bolest. Velmi vhodná je jóga, nordig walking i běžná chůze, cvičení ve vodě, tajči a pilates.

– Racionální jídelníček by měl kromě obecných zásad zdravé výživy klást důraz na potraviny přirozeně obsahující látky s protizánětlivým působením. K těm se řadí především vitaminy E, C a A včetně beta-karotenu, z minerálů hořčík, zinek, železo a selen.

Dále omega-3 tuky v rybách, lněném a ořechovém oleji. Speciální protizánětlivé složky obsahuje rovněž kurkuma, paprika a chilli, ananas, česnek a cibule.

Škodí

– Kouření, neboť toxiny obsažené v cigaretovém kouři zhoršují průběh nemoci a omezují účinky léků.

* Bursitida: Neznámá, nikoli vzácná

Nejspíš jste se s výrazem bursitida ještě nesetkali, přitom má na bolestech kloubů svůj podíl. A jde rovněž o zánětlivé onemocnění jako revmatismus, naštěstí nikoli chronické.

Bursy jsou malé váčky, které produkují mazlavou tekutinu pro zmenšení tření mezi svaly, šlachami a kostmi při pohybu. Pohyb je díky „promazávání“ hladší a bezbolestný. Jenže při přetížení se mohou bursy zanítit.

V kolenním kloubu jsou ohrožené bursy na přední straně, kde pomáhají hladkému pohybu čéšky vůči kůži. Právě v těchto místech se zánět ozve otokem a zatuhlostí, někdy bolestí.

Jak se jí vyhnout?

Zánět je v tomto případě reakcí na opakované podráždění váčku – což se vzhledem k jeho umístění především stává při dlouhodobém klečení, například při práci na zahradě. Jako prevence přitom stačí měkká podložka pod kolena.

Horší je to v případě, že trpíte dnou nebo revmatoidní artrididou kloubu, neboť ty rovněž dráždí bursy k otokům.

Pro úlevu je třeba klid

Při akutní bursitidě je třeba zůstat v klidu a přikládat na kolena chladivé obklady. Pokud se vydáte k lékaři, pravděpodobně dostanete předpis na protizánětlivé přípravky. Do týdne, nejdéle do dvou, by měly potíže zmizet.

Jestliže pokračují, pak je zánět komplikovanější, k poškození bursy se mohla např. přidružit bakteriální infekce, kterou je pak nutné léčit antibiotiky.

* Dna: Vyžaduje zodpovědnost

Máme ji stále v povědomí jako nemoc z blahobytu a přemíry masa na talíři, což je sice pravda, ale ne celá. Dnou mohou onemocnět i lidé stravující se střídmě, pokud mají tu smůlu, že sklon k této poruše zdědí v genech. Podstata je v obou případech stejná:

V krvi se začnou hromadit ostré krystalky kyseliny močové, kterou tělo není schopné vylučovat. Krystalky se usazují v kloubech a drážděním pak vyvolají zánět, který způsobí prudkou bolest. Říká se tomu dnavý záchvat. Bývá tak prudký, že je třeba ho zklidnit léky.

Po záchvatu nemoc nezmizí

Ztišení zánětu odstraní příčinu akutní bolesti, nikoli však dny. Sklon k hromadění krystalků kyseliny močové v krvi zůstává. Proto je nutné dlouhodobě užívat léky, které oddalují další záchvat a brání zhoršování stavu. Potlačují tvorbu kyseliny močové nebo podporují její vylučování s močí.

Bez diety to nejde

I jídelníček hraje významnou roli při snižování hladiny kyseliny močové v krvi. Omezit je třeba hlavně maso a určité typy mléčných výrobků, dále tučná jídla.

Obecně vhodné je ovoce a zelenina, i když s výjimkami – škodlivý je při této nemoci špenát a růžičková kapusta.

Jsou i další příčiny

Za chronickými bolestmi kolene se mohou skrývat i další rozmanité příčiny, například potíže s čéškou, zranění nebo degenerativní změny šlach a vazů, oslabení svalů zapojených do pohybu kolene.

Přenášet se na ně mohou i problémy se zády, kyčli nebo chodidly, kdy hledáme úlevovou polohu a při té kolena nepřirozeně zatěžujeme.

Důležité je uvědomit si, že kolena nemají schopnost samovolné regenerace a že čím déle potíže trvají, tím stále pokračuje poškozování kloubu. Proto se doporučuje vyhledat lékaře co nejdříve, při chronických bolestech po třech až šesti měsících.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
9.6.2023
Přírodě to v plném květu sluší, tak proč kousek její krásy nevyužít pro sebe. Mezi čerstvými bylinami se najde leckterá, která svědčí kůži i vlasům. Máme pro vás pár praktických návodů. Heřmánková péče Heřmánek báječně pomáhá na problémovou pleť – zklidňuje podráždění, regeneruje, urychluje hojení drobných oděrek i popraskané suché kůže. U té je třeba ale po koupeli kůži důkladně namazat mastným
8.6.2023
Koření obsahuje tolik éterických olejů, že už v nepatrném množství změní chuť jídla. A stejně mocně může působit na zdraví. Účinek se přirozeně liší druh od druhu, a to nejen v působení, ale i jeho intenzitě. Tentokrát jsme vybrali pět nejsilnějších druhů koření na nejběžnější neduhy. Skořice Ačkoli si toto koření spojujeme především s báječnou vůní moučníků a cukroví, dopřávat by si ho měli hl
6.6.2023
Zaměřit se na příjemné emoce, vracet se ke kladným životním zážitkům a zkušenostem. Rozvíjet své dobré vlastnosti – optimismus, smysl pro humor a sebedůvěru. O tom všem je pozitivní psychologie. Žijeme v uspěchané době, plné chaosu a stresových situací, která s sebou mimo jiné také nese potřebu svěřit se do péče psychologů, psychoanalytiků, koučů… Jestli o takové péči také uvažujete, zvolte odbor
4.6.2023
Přemýšleli jste někdy, jak se liší veganské, vegetariánské, RAW a bezlepkové jídlo oproti tomu běžnému, klasickému? Víte, co v nich chybí a čím je vhodné nedostatky nahradit? Každý ví, že strava by měla být pestrá, rozmanitá, výživná a hlavně zdravá. Přesto máme své vyzkoušené recepty, které rádi a často opakujeme a střídáme. Ve spíži máme své oblíbené potraviny a – ruku na srdce – ne vždy je náš
1.6.2023
Víme, že játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů, a přesto se o ně většinou nestaráme tak, jak bychom měli. Spoléháme na to, že mají velkou schopnost regenerace. Jenže aby mohlo k jejich očistě a obnově dojít, musíme jim pomoci a ne jim škodit. Jak? Začněte stravou. Jsou totiž potraviny, které játrům škodí, nebo alespoň neprospívají, a jiné, které byste naopak jíst měli. A které to jsou? Seřa
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Libštejn: Vězení nešťastného ducha
epochanacestach.cz
Libštejn: Vězení nešťastného ducha
Jen o pár kilometrů od Krašova nás uprostřed lesů zaujme vypínající se věž zříceniny hradu Libštejn. Byl založen ve 14. století a svého času býval také proslulým vězením. Pro obléhání však neměl ideální umístění, protože sice stál na vysokém kopci, ale několik ještě vyšších bylo poblíž, takže odtud mohlo nepřátelské dělostřelectvo pálit ostošest. V období vrcholného
Plněná vejce
tisicereceptu.cz
Plněná vejce
Vejce vařená natvrdo podáváme s různými přílohami, rozpůlená plníme nebo obkládáme, při jejich přípravě používáme pomazánky, saláty i pěny. Jsou proto velmi vděčnou variantou ultra rychlého pohoštění,
Tajemství Aljašského trojúhelníku: Kam zmizelo 16 000 lidí?
epochalnisvet.cz
Tajemství Aljašského trojúhelníku: Kam zmizelo 16 000 lidí?
Bermudský trojúhelník zná každý, ten Aljašský je tak trochu v jeho stínu. Přitom jen od roku 1988 v něm zmizí více než 16 000 lidí! I v tomto případě obestírají místo nejrůznější konspirační teorie, p
Spojila se s matkou před narozením?
skutecnepribehy.cz
Spojila se s matkou před narozením?
Když mi matka řekla, že za ní naše Lucka ve snu chodí, říkala jsem si, že se už zbláznila. Pak mi to ale po letech dcera potvrdila. V rodině jsem nikdy nezažila moc dobré vztahy. Zejména s matkou jsem si rozuměla docela špatně. Štvalo mě, jak mi do všeho mluví a jak je přehnaně emotivní, někdy téměř až
Čeští polárníci: Rakousko-uherská výprava měla jednu oběť z našich řad
epochaplus.cz
Čeští polárníci: Rakousko-uherská výprava měla jednu oběť z našich řad
Jeho druh každé sousto pečlivě a labužnicky přežvýkává. Trvá dlouho, než ho konečně spolkne. V civilizaci by mu kamarádovo chování nevadilo, ale tady ho přítelovy rituály dohánějí k šílenství. Ponorko
Rybí filety s bramborovou kaší
tisicereceptu.cz
Rybí filety s bramborovou kaší
Rybí maso je také lehké, zdravé a výživné, s kmínem si velmi dobře rozumí a s bramborovou kaší je to lahůdka. Potřebujete 800 g rybích filet (nebo filé) sůl drcený kmín mletou sladkou papriku
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Proč od sebe Frejová odhání chlapy?
nasehvezdy.cz
Proč od sebe Frejová odhání chlapy?
Co se týče vztahů, je herečka Kristýna Frejová (51) ze Zákonů vlka tajemná jako hrad v Karpatech. Šuškalo se, že randí s jakýmsi Honzou, tomu je však už, zdá se, konec. Nedávno se totiž nechala slyš
Zruší Písařovicová plánovanou svatbu?
nasehvezdy.cz
Zruší Písařovicová plánovanou svatbu?
Bude svatba? Anebo z ní vzhledem k nynějším politováníhodným událostem sejde? Zamilovaná Daniela Písařovicová (44) se již definitivně přestěhovala k Ondřeji Brzobohatému (40). Zdálo se tudíž, že j
Užijte si léto s bublinkami Cava Non Plus Ultra
iluxus.cz
Užijte si léto s bublinkami Cava Non Plus Ultra
Teplé letní dny jsou konečně tady, a jak si je lépe vychutnat než v příjemné společnosti. Ať už zamíříte ven s přáteli, s partnerem na romantickou večeři či si dopřejete chvilku o samotě v pohodlí dom
Pronikněte do molekul, vesmíru i přírody. Dnes začíná Veletrh vědy 2023
21stoleti.cz
Pronikněte do molekul, vesmíru i přírody. Dnes začíná Veletrh vědy 2023
Veletrh vědy, největší vědecká akce v České republice, otevírá své brány široké veřejnosti. Ode dneška se v areálu PVA EXPO PRAHA v Letňanech bude prezentovat více než 100 vědeckých pracovišť, firem i
VIDEO: Sezona kruhů v obilí začíná! Tady je letošní první obrazec z Anglie
enigmaplus.cz
VIDEO: Sezona kruhů v obilí začíná! Tady je letošní první obrazec z Anglie
První letošní kruh v obilí ve Velké Británii se objevil 28. května, když ho ráno našel farmář v Broad Hintonu v hrabství Wiltshire. Podle odborníků by mohl poukazoval na blížící se sluneční události,