Domů     Proč mě pořád tak bolí kolena?!
Proč mě pořád tak bolí kolena?!
8.5.2023

Kolena dostávají zabrat každý den, a to je ten hlavní problém. Aby si odpočinula a zahojila se, k tomu jim dáváme pramálo času. Potřebujeme se hýbat, i když to bolí.

Bolesti kolenou nejsou nechtěnou „výsadou“ staršího věku. Kdepak, ozvat se mohou už v dětství, zejména u sportovně aktivních dětí. Zvýšená námaha může zkomplikovat normální růst kloubu, což se projeví bolestí.

Ještě častější je ovšem poškození kloubů přetížením v dospělosti. Může za to nejen sport, ale mnohem více nadváha. Ta vede k nejčastější příčině chronické bolesti kolenou, kterou je s velkým odstupem před ostatními artróza. Více jí trpí ženy než muži, takže se předpokládá také hormonální vliv.

* Artóza: Když se poškodí chrupavka

Proč kolenům škodí nadváha? Protože přetížení kloubu dosedá na jeho „polstrování“, kterým je tenká vrstva chrupavky. Jak chrupavky ubývá, tak povrch kloubu ztrácí původní hladkost. Ta je přitom podmínkou bezbolestného pohybu.

Poškozování a úbytek chrupavky vede nejprve k pocitu ztuhlosti kolene a později ke stále silnější bolesti. Ta se typicky ozývá hlavně ráno při vstávání, ale když se rozpohybujete, zase ustoupí.

Je to tím, že pohybem narůstá produkce tekutiny, která snižuje tření v kloubu a tlumí jeho bolestivost. Jenže pohyb pomáhá jen do jisté míry. Celodenní zátěž se na kloubu opět podepíše, a tak se večer opět přihlásí intenzivní bolest. Namáháním při pohybu navíc postupuje úbytek chrupavky a potíže se zhoršují.

Léčba je komplikovaná

Medicína zatím nedokáže vrátit poškozenou chrupavku do původního stavu, proto je nutné začít s léčbou co nejdříve. V počátečních stadiích se snáze dosáhne zlepšení, včasná léčba navíc brání rychlému postupu artrózy.

Co pomáhá

– Nezní to populárně, ale zásadní roli hraje snížení nadváhy.

– Vhodný je také léčebný tělocvik. Zlepší kondici svalů, čímž se sníží zatížení kloubů. Pohyb navíc pomáhá tlumit bolest a udržovat kloub v co největším rozsahu pohyblivosti.

Operace jako krajní řešení

Pokud jde o léčbu, k dostání je řada volně prodejných přípravků. Přesto je vhodné poradit se s lékařem, neboť ne všechny jsou stejně účinné a u některých rozhoduje i délka užívání. Další jsou dostupné jen na lékařský předpis, takže se konzultace vyplatí.

Slibné výsledky má také ošetření injekcemi s kyselinou hyaluronovou, která zvyšuje pohyblivost kloubu a snižuje bolestivost. K dispozici jsou ale i jiné metody, například ošetření kloubu upravenou krevní plazmou nebo transplantace chrupavky.

Jejich vhodnost je ale nutné probrat s lékařem. Výměna kolenního kloubu je až krajním řešením u pokročilé artrózy.

* Revmatismus: Zánět léčit co nejdříve

Vedle mechanického poškození může bolest v kolenním kloubu vyvolat i zánět, i když to není zdaleka tak častý případ jako artróza. Ta sama ovšem může k zánětu přispět drážděním v kloubu s narušenou chrupavkou.

Častěji ale jde o proces spuštěný chybnou imunitní akcí – tedy o revmatismus, přesněji revmatickou artritidu. Kolena naštěstí nejsou kloubem, který by tato nemoc napadala přednostně, ale nevyhýbá se jim.

Imunitní systém pak začne považovat vnitřní povrch kloubního pouzdra za cizorodou tkáň a agresivním způsobem na něj zaútočí. Čím déle tento chybný imunitní proces trvá, tím výraznější bolestivost a změny kloubu způsobuje.

Jak poznat revmatismus

Typickým signálem hovořícím pro revmatoidní artritidu je symetrické postižení kloubů. Ty otékají a bolí nezávisle na zátěži, což může být i v noci nebo v brzké ranní hodiny, kdy ruší spánek.

A protože je revmatismus vždy celkovým onemocněním, projeví se kromě bolesti a otoku kloubů také celkovou slabostí, nevýkonností a lehce zvýšenou teplotou do 38 °C.

Co pomůže?

Bez léků se revmatoidní artritida zkrotit nedá a čím dřív se s léčbou začne, tím lépe. Pak je také největší šance na to, že se podaří kloub udržet dlouhodobě pohyblivý a bez bolesti.

Už vzniklé poškození v kloubu se sice odstranit nedá, ale terapie dokáže omezit další postup ničení kloubu a vznik deformací.

Prospívá

– Pohyb pomáhá udržet pohyblivost kloubů a tlumit bolest. Velmi vhodná je jóga, nordig walking i běžná chůze, cvičení ve vodě, tajči a pilates.

– Racionální jídelníček by měl kromě obecných zásad zdravé výživy klást důraz na potraviny přirozeně obsahující látky s protizánětlivým působením. K těm se řadí především vitaminy E, C a A včetně beta-karotenu, z minerálů hořčík, zinek, železo a selen.

Dále omega-3 tuky v rybách, lněném a ořechovém oleji. Speciální protizánětlivé složky obsahuje rovněž kurkuma, paprika a chilli, ananas, česnek a cibule.

Škodí

– Kouření, neboť toxiny obsažené v cigaretovém kouři zhoršují průběh nemoci a omezují účinky léků.

* Bursitida: Neznámá, nikoli vzácná

Nejspíš jste se s výrazem bursitida ještě nesetkali, přitom má na bolestech kloubů svůj podíl. A jde rovněž o zánětlivé onemocnění jako revmatismus, naštěstí nikoli chronické.

Bursy jsou malé váčky, které produkují mazlavou tekutinu pro zmenšení tření mezi svaly, šlachami a kostmi při pohybu. Pohyb je díky „promazávání“ hladší a bezbolestný. Jenže při přetížení se mohou bursy zanítit.

V kolenním kloubu jsou ohrožené bursy na přední straně, kde pomáhají hladkému pohybu čéšky vůči kůži. Právě v těchto místech se zánět ozve otokem a zatuhlostí, někdy bolestí.

Jak se jí vyhnout?

Zánět je v tomto případě reakcí na opakované podráždění váčku – což se vzhledem k jeho umístění především stává při dlouhodobém klečení, například při práci na zahradě. Jako prevence přitom stačí měkká podložka pod kolena.

Horší je to v případě, že trpíte dnou nebo revmatoidní artrididou kloubu, neboť ty rovněž dráždí bursy k otokům.

Pro úlevu je třeba klid

Při akutní bursitidě je třeba zůstat v klidu a přikládat na kolena chladivé obklady. Pokud se vydáte k lékaři, pravděpodobně dostanete předpis na protizánětlivé přípravky. Do týdne, nejdéle do dvou, by měly potíže zmizet.

Jestliže pokračují, pak je zánět komplikovanější, k poškození bursy se mohla např. přidružit bakteriální infekce, kterou je pak nutné léčit antibiotiky.

* Dna: Vyžaduje zodpovědnost

Máme ji stále v povědomí jako nemoc z blahobytu a přemíry masa na talíři, což je sice pravda, ale ne celá. Dnou mohou onemocnět i lidé stravující se střídmě, pokud mají tu smůlu, že sklon k této poruše zdědí v genech. Podstata je v obou případech stejná:

V krvi se začnou hromadit ostré krystalky kyseliny močové, kterou tělo není schopné vylučovat. Krystalky se usazují v kloubech a drážděním pak vyvolají zánět, který způsobí prudkou bolest. Říká se tomu dnavý záchvat. Bývá tak prudký, že je třeba ho zklidnit léky.

Po záchvatu nemoc nezmizí

Ztišení zánětu odstraní příčinu akutní bolesti, nikoli však dny. Sklon k hromadění krystalků kyseliny močové v krvi zůstává. Proto je nutné dlouhodobě užívat léky, které oddalují další záchvat a brání zhoršování stavu. Potlačují tvorbu kyseliny močové nebo podporují její vylučování s močí.

Bez diety to nejde

I jídelníček hraje významnou roli při snižování hladiny kyseliny močové v krvi. Omezit je třeba hlavně maso a určité typy mléčných výrobků, dále tučná jídla.

Obecně vhodné je ovoce a zelenina, i když s výjimkami – škodlivý je při této nemoci špenát a růžičková kapusta.

Jsou i další příčiny

Za chronickými bolestmi kolene se mohou skrývat i další rozmanité příčiny, například potíže s čéškou, zranění nebo degenerativní změny šlach a vazů, oslabení svalů zapojených do pohybu kolene.

Přenášet se na ně mohou i problémy se zády, kyčli nebo chodidly, kdy hledáme úlevovou polohu a při té kolena nepřirozeně zatěžujeme.

Důležité je uvědomit si, že kolena nemají schopnost samovolné regenerace a že čím déle potíže trvají, tím stále pokračuje poškozování kloubu. Proto se doporučuje vyhledat lékaře co nejdříve, při chronických bolestech po třech až šesti měsících.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
25.7.2024
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle nich chová podobně jako svaly - bez tréninku ochabuje. Z toho tedy vyplývá, že kondici mo
19.7.2024
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete novou vlasovou kosmetikou. Kupte si šampony bez paraben
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
epochaplus.cz
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět