Domů     Proč mě pořád tak bolí kolena?!
Proč mě pořád tak bolí kolena?!
8.5.2023

Kolena dostávají zabrat každý den, a to je ten hlavní problém. Aby si odpočinula a zahojila se, k tomu jim dáváme pramálo času. Potřebujeme se hýbat, i když to bolí.

Bolesti kolenou nejsou nechtěnou „výsadou“ staršího věku. Kdepak, ozvat se mohou už v dětství, zejména u sportovně aktivních dětí. Zvýšená námaha může zkomplikovat normální růst kloubu, což se projeví bolestí.

Ještě častější je ovšem poškození kloubů přetížením v dospělosti. Může za to nejen sport, ale mnohem více nadváha. Ta vede k nejčastější příčině chronické bolesti kolenou, kterou je s velkým odstupem před ostatními artróza. Více jí trpí ženy než muži, takže se předpokládá také hormonální vliv.

* Artóza: Když se poškodí chrupavka

Proč kolenům škodí nadváha? Protože přetížení kloubu dosedá na jeho „polstrování“, kterým je tenká vrstva chrupavky. Jak chrupavky ubývá, tak povrch kloubu ztrácí původní hladkost. Ta je přitom podmínkou bezbolestného pohybu.

Poškozování a úbytek chrupavky vede nejprve k pocitu ztuhlosti kolene a později ke stále silnější bolesti. Ta se typicky ozývá hlavně ráno při vstávání, ale když se rozpohybujete, zase ustoupí.

Je to tím, že pohybem narůstá produkce tekutiny, která snižuje tření v kloubu a tlumí jeho bolestivost. Jenže pohyb pomáhá jen do jisté míry. Celodenní zátěž se na kloubu opět podepíše, a tak se večer opět přihlásí intenzivní bolest. Namáháním při pohybu navíc postupuje úbytek chrupavky a potíže se zhoršují.

Léčba je komplikovaná

Medicína zatím nedokáže vrátit poškozenou chrupavku do původního stavu, proto je nutné začít s léčbou co nejdříve. V počátečních stadiích se snáze dosáhne zlepšení, včasná léčba navíc brání rychlému postupu artrózy.

Co pomáhá

– Nezní to populárně, ale zásadní roli hraje snížení nadváhy.

– Vhodný je také léčebný tělocvik. Zlepší kondici svalů, čímž se sníží zatížení kloubů. Pohyb navíc pomáhá tlumit bolest a udržovat kloub v co největším rozsahu pohyblivosti.

Operace jako krajní řešení

Pokud jde o léčbu, k dostání je řada volně prodejných přípravků. Přesto je vhodné poradit se s lékařem, neboť ne všechny jsou stejně účinné a u některých rozhoduje i délka užívání. Další jsou dostupné jen na lékařský předpis, takže se konzultace vyplatí.

Slibné výsledky má také ošetření injekcemi s kyselinou hyaluronovou, která zvyšuje pohyblivost kloubu a snižuje bolestivost. K dispozici jsou ale i jiné metody, například ošetření kloubu upravenou krevní plazmou nebo transplantace chrupavky.

Jejich vhodnost je ale nutné probrat s lékařem. Výměna kolenního kloubu je až krajním řešením u pokročilé artrózy.

* Revmatismus: Zánět léčit co nejdříve

Vedle mechanického poškození může bolest v kolenním kloubu vyvolat i zánět, i když to není zdaleka tak častý případ jako artróza. Ta sama ovšem může k zánětu přispět drážděním v kloubu s narušenou chrupavkou.

Častěji ale jde o proces spuštěný chybnou imunitní akcí – tedy o revmatismus, přesněji revmatickou artritidu. Kolena naštěstí nejsou kloubem, který by tato nemoc napadala přednostně, ale nevyhýbá se jim.

Imunitní systém pak začne považovat vnitřní povrch kloubního pouzdra za cizorodou tkáň a agresivním způsobem na něj zaútočí. Čím déle tento chybný imunitní proces trvá, tím výraznější bolestivost a změny kloubu způsobuje.

Jak poznat revmatismus

Typickým signálem hovořícím pro revmatoidní artritidu je symetrické postižení kloubů. Ty otékají a bolí nezávisle na zátěži, což může být i v noci nebo v brzké ranní hodiny, kdy ruší spánek.

A protože je revmatismus vždy celkovým onemocněním, projeví se kromě bolesti a otoku kloubů také celkovou slabostí, nevýkonností a lehce zvýšenou teplotou do 38 °C.

Co pomůže?

Bez léků se revmatoidní artritida zkrotit nedá a čím dřív se s léčbou začne, tím lépe. Pak je také největší šance na to, že se podaří kloub udržet dlouhodobě pohyblivý a bez bolesti.

Už vzniklé poškození v kloubu se sice odstranit nedá, ale terapie dokáže omezit další postup ničení kloubu a vznik deformací.

Prospívá

– Pohyb pomáhá udržet pohyblivost kloubů a tlumit bolest. Velmi vhodná je jóga, nordig walking i běžná chůze, cvičení ve vodě, tajči a pilates.

– Racionální jídelníček by měl kromě obecných zásad zdravé výživy klást důraz na potraviny přirozeně obsahující látky s protizánětlivým působením. K těm se řadí především vitaminy E, C a A včetně beta-karotenu, z minerálů hořčík, zinek, železo a selen.

Dále omega-3 tuky v rybách, lněném a ořechovém oleji. Speciální protizánětlivé složky obsahuje rovněž kurkuma, paprika a chilli, ananas, česnek a cibule.

Škodí

– Kouření, neboť toxiny obsažené v cigaretovém kouři zhoršují průběh nemoci a omezují účinky léků.

* Bursitida: Neznámá, nikoli vzácná

Nejspíš jste se s výrazem bursitida ještě nesetkali, přitom má na bolestech kloubů svůj podíl. A jde rovněž o zánětlivé onemocnění jako revmatismus, naštěstí nikoli chronické.

Bursy jsou malé váčky, které produkují mazlavou tekutinu pro zmenšení tření mezi svaly, šlachami a kostmi při pohybu. Pohyb je díky „promazávání“ hladší a bezbolestný. Jenže při přetížení se mohou bursy zanítit.

V kolenním kloubu jsou ohrožené bursy na přední straně, kde pomáhají hladkému pohybu čéšky vůči kůži. Právě v těchto místech se zánět ozve otokem a zatuhlostí, někdy bolestí.

Jak se jí vyhnout?

Zánět je v tomto případě reakcí na opakované podráždění váčku – což se vzhledem k jeho umístění především stává při dlouhodobém klečení, například při práci na zahradě. Jako prevence přitom stačí měkká podložka pod kolena.

Horší je to v případě, že trpíte dnou nebo revmatoidní artrididou kloubu, neboť ty rovněž dráždí bursy k otokům.

Pro úlevu je třeba klid

Při akutní bursitidě je třeba zůstat v klidu a přikládat na kolena chladivé obklady. Pokud se vydáte k lékaři, pravděpodobně dostanete předpis na protizánětlivé přípravky. Do týdne, nejdéle do dvou, by měly potíže zmizet.

Jestliže pokračují, pak je zánět komplikovanější, k poškození bursy se mohla např. přidružit bakteriální infekce, kterou je pak nutné léčit antibiotiky.

* Dna: Vyžaduje zodpovědnost

Máme ji stále v povědomí jako nemoc z blahobytu a přemíry masa na talíři, což je sice pravda, ale ne celá. Dnou mohou onemocnět i lidé stravující se střídmě, pokud mají tu smůlu, že sklon k této poruše zdědí v genech. Podstata je v obou případech stejná:

V krvi se začnou hromadit ostré krystalky kyseliny močové, kterou tělo není schopné vylučovat. Krystalky se usazují v kloubech a drážděním pak vyvolají zánět, který způsobí prudkou bolest. Říká se tomu dnavý záchvat. Bývá tak prudký, že je třeba ho zklidnit léky.

Po záchvatu nemoc nezmizí

Ztišení zánětu odstraní příčinu akutní bolesti, nikoli však dny. Sklon k hromadění krystalků kyseliny močové v krvi zůstává. Proto je nutné dlouhodobě užívat léky, které oddalují další záchvat a brání zhoršování stavu. Potlačují tvorbu kyseliny močové nebo podporují její vylučování s močí.

Bez diety to nejde

I jídelníček hraje významnou roli při snižování hladiny kyseliny močové v krvi. Omezit je třeba hlavně maso a určité typy mléčných výrobků, dále tučná jídla.

Obecně vhodné je ovoce a zelenina, i když s výjimkami – škodlivý je při této nemoci špenát a růžičková kapusta.

Jsou i další příčiny

Za chronickými bolestmi kolene se mohou skrývat i další rozmanité příčiny, například potíže s čéškou, zranění nebo degenerativní změny šlach a vazů, oslabení svalů zapojených do pohybu kolene.

Přenášet se na ně mohou i problémy se zády, kyčli nebo chodidly, kdy hledáme úlevovou polohu a při té kolena nepřirozeně zatěžujeme.

Důležité je uvědomit si, že kolena nemají schopnost samovolné regenerace a že čím déle potíže trvají, tím stále pokračuje poškozování kloubu. Proto se doporučuje vyhledat lékaře co nejdříve, při chronických bolestech po třech až šesti měsících.

Foto: Shutterstock

Související články
7.7.2025
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo "pitný režim", že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané nebo sladké jídlo si vyžádá důkladné zapití. Jenže tím končí výč
4.7.2025
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší je to už s hledáním příčiny, neboť z
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
reklama
Šikovné tipy
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových […]
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Regina Řandová prý přišla manželovi na milenku!
nasehvezdy.cz
Regina Řandová prý přišla manželovi na milenku!
Není to tak dávno, co zářila štěstím. Dokonce s manželem po 20 letech obnovili manželský slib. Jenže pohádka má zřejmě trhliny. Herečka Regina Řandová (57), známá ze seriálu Kamarádi, prý čelí kruté r
Sladké je prý sprosté slovo!
skutecnepribehy.cz
Sladké je prý sprosté slovo!
Celý život jsem si myslela, že rodina je o lásce, podpoře a sdílení radostí. Teď díky snaše vím, že je to o zdravém jídelníčku a celoživotním odříkání. Poslední roky mi dávají zabrat. Moje snacha Lenka je sice milá žena, ale její posedlost zdravou výživou mě přivádí k šílenství. Nejvíc mi ale láme srdce, když vidím, jak svými striktními názory bere
Roboti pod zemí: Jak ČVUT staví budoucnost tunelů a úložišť
21stoleti.cz
Roboti pod zemí: Jak ČVUT staví budoucnost tunelů a úložišť
Představte si robota, který se sám orientuje v temném podzemí, analyzuje stěny tunelu a rozpozná člověka i nečekanou trhlinu. Ne, to není sci-fi – to je JULBOT. A právě takoví roboti se dnes učí praco
Salát s pečenými meruňkami
nejsemsama.cz
Salát s pečenými meruňkami
Ovoce a salát v kombinaci se sýrem je vždy dokonalá pochoutka. Vyzkoušejte ji i s melounem, broskvemi nebo jahodami. Ingredience na 4 porce: ● 500 g meruněk ● 200 g krémového kozího sýra ● 1 vejce ● 200 g listového salátu ● 1 červená cibule ● sůl ● pepř ● olivový olej ● 2 lžíce medu ● 2 lžíce citronové šťávy ● 200 g sušené šunky Postup: Měkký kozí sýr prošlehejte s vejcem. Směs pak
Byl slepý básník Homér ve skutečnosti ženou?
enigmaplus.cz
Byl slepý básník Homér ve skutečnosti ženou?
Panovník ithackého království Odysseus odjíždí bojovat do trojské války. „Kdo tady teď bude vládnout?“ ptají se v tu chvíli dvořané. „Já,“ prohlásí rozhodným hlasem Odysseova manželka Pénelopé. Nikdo
V Dubaji vzniká rezidence s fotbalovou duší
epochalnisvet.cz
V Dubaji vzniká rezidence s fotbalovou duší
Když se fotbalový klub Chelsea rozhodne vstoupit do světa realit, nevznikne z toho jen obyčejný projekt. V Dubaji se právě chystá unikát, který spojuje vášeň pro sport, luxusní životní styl a architektonické ambice. Rezidenční mrakodrapy s výhledem moře nabídnou nejen prvotřídní zázemí pro regeneraci, ale dokonce i střešní fotbalové hřiště. V Dubaji jsme zvyklí na ledacos. Nekonečné skypooly
Praktický půvab ostrůvkových řešení
rezidenceonline.cz
Praktický půvab ostrůvkových řešení
Módní dispozice má své nesporné výhody, spočívající nejen ve výsledném vzhledu kuchyně, ale také z pohledu funkčnosti. Je ale náročná na prostor. Nesporným přínosem takto koncipované plochy je její vstřícnost k ideálnímu uspořádání, jež dbá na snadnou dostupnost a obsluhu všech jednotlivých zón kuchyně. Umožňuje totiž splnění nejdůležitější zásady, a sice minimalizaci počtu kroků a
Včely: Neúnavní pomocníci, kteří komunikují tancem!
epochaplus.cz
Včely: Neúnavní pomocníci, kteří komunikují tancem!
Jemné bzučení napovídá, že v okolí se pohybuje hmyz. Květinu zrovna navštívila včela, která po krátké chvílí míří zpět do úlu. Jakmile náklad odevzdá, předvádí zvláštní pohyby, skrze něž dává vědět ostatní, kde sehnat vydatný nektar. Malého živočicha v našich končinách nejvíce zpopularizuje kreslený seriál Včelka Mája, k němuž nazpívá píseň Karel Gott (1939–2019). Včely si pozornost zaslouží
Habáni na Moravě: Šlechta díky odpadlíkům od víry bohatla
historyplus.cz
Habáni na Moravě: Šlechta díky odpadlíkům od víry bohatla
Kdysi šťastná a prosperující obec náhle zeje prázdnotou. Tisíce lidí zanechávají své majetky napospas osudu a prchají ze země, aby splnily nemilosrdný panovníkův rozkaz. Jejich víra se od té povolené příliš liší. Hnutí novokřtěnců působí v církevním světě na počátku 16. století jako blesk z čistého nebe. Humanistický učenec Konrád Grebel (asi 1498–1526) a jeho kolega Felix
Rolls-Royce Motor Cars Prague vzdává hold kulturnímu odkazu modelu Phantom
iluxus.cz
Rolls-Royce Motor Cars Prague vzdává hold kulturnímu odkazu modelu Phantom
Model Phantom je od roku 1925 nejznámějším symbolem úspěchu. Po osm generací provázel královské rodiny, státníky, umělce a průmyslové magnáty, kteří byli přítomni u mnoha z nejvýznamnějších okamžiků m
Zelený ostrov Menorca
epochanacestach.cz
Zelený ostrov Menorca
Pokud nesnášíte velká vedra, nebo vám v létě na dovolenou nezbyl čas, nic není ztraceno. Menorka vám ráda otevře svou náruč. Název pochází z latinského Insula minor (Menší ostrov), který se používal pro odlišení od sousední Mallorky. Oba ostrovy patří k španělskému souostroví Baleáry. Od Mallorky se ostrov liší nejen velikostí, ale také rytmem života.
Grilovaný losos s borůvkami
tisicereceptu.cz
Grilovaný losos s borůvkami
Losos je jednou z nejoblíbenějších ryb na světě. Přidejte si k němu i omáčku, která ho skvěle doplní. Ingredience 150 až 200 g lososa na porci Marináda sušený česnek sůl a pepř šťáva z 1