Domů     Pro krásný úsměv
Pro krásný úsměv
11.8.2020

Zanedbaný chrup pokazí dojem ze sebekrásnější tváře. Zdraví a barva zubů je sice z části dána geneticky, přesto platí, že jejich stav můžeme v mnohém ovlivnit sami.

Základem je zdravá zubní sklovina. Současný životní styl, který diktuje konzumaci co největšího množství ovoce, zeleniny a přírodních džusů a šťáv, jí však – i přes důkladnou ústní hygienu – neprospívá.

Většinou totiž zapomínáme, že kromě vitaminů a minerálů obsahují plody a šťávy i velké množství ovocných kyselin, které zubní sklovinu naleptávají. Pokud k tomu dochází dlouhodobě a opakovaně, nastává tzv. eroze, která sklovinu poškodí.

Co je zubní eroze?

Zubní eroze je rozrušení zubní skloviny kyselinami. K jejímu vniku je zapotřebí opakovaný a dlouhodobý kontakt skloviny s kyselými nápoji nebo potravinami. Může vznikat i při bulimii nebo jiných stavech, jež doprovází úporné zvracení (například těhotenství).

Eroze zubní skloviny se projevuje zežloutnutím zubu, zvýšenou citlivostí až bolestí při kontaktu s teplými, studenými, sladkými a kyselými potravinami či nápoji. Je narušená hladká plocha skloviny, která má zub chránit.

Na povrchu tak vznikají nerovnosti a rýhy, které usnadňují usazení bakterií způsobujících zubní kaz.

Co nejvíc škodí zubní sklovině?

Citrusové plody – Šťáva z citrusů je bohatým zdrojem vitaminu C a dalších prospěšných živin, bohužel pro zuby může být pohromou.

Vědci doporučují vyhnout se především džusům z citronů a grepů, které jsou zvláště kyselé a při pravidelné konzumaci mohou poškodit zubní sklovinu. Naopak z citrusů nejméně škodí šťáva z pomerančů.

Žvýkací bonbony – U sladkostí a bonbonů platí, že čím lepkavější, tím hůř pro zuby. Mezi nejhorší sladkosti tak patří karamely, gumoví medvídci, měkké ovocné bonbony, turecký med a podobné sladkosti.

Tyto sladkosti se přilepí na zuby a do mezizubních prostor, kde se drží dlouhou dobu a umožňují tak bakteriím v ústech pochutnávat si na cukrové náloži.

Tvrdé bonbony – Tvrdé cucavé bonbony se sice na zuby tolik nelepí, ale protože se v ústech pomalu rozpouštějí a oslazují ústa několik minut, mají bakterie spoustu času vyprodukovat nebezpečné kyseliny.

Většina tvrdých bonbonů je navíc ochucena i kyselinou citronovou – největším nepřítelem zubní skloviny.

Nakládaná zelenina – Kyselina v octě, která je nezbytná k zavařování okurek a nakládání další zeleniny a hub, také přímo působí na zubní sklovinu a poškozuje ji.

Pravidelná denní konzumace zeleniny v octovém nálevu zvyšuje pravděpodobnost opotřebení zubů o 85 %.

Limonády – To, že pití sladkých limonád výrazně přispívá ke vzniku zubního kazu, se ví už dlouho. Méně se ví, že perlivé nealkoholické nápoje poškozují zuby dokonce ještě víc než samotný cukr.

Proto i limonády bez cukru, jako je třeba dietní kola, obsahující kyselinu citronovou a fosforečnou, mohou při denní konzumaci výrazně poškodit sklovinu. Pokud si je neumíte odpustit, je vhodnější pít je během jídla než samostatně.

Jídlo totiž pomáhá kyseliny neutralizovat, a čas, kdy jsou zuby vystavené jejich působení, je tak mnohem kratší.

Víno – Podle odborníků na zdravou výživu je červené víno zdravější než bílé, ale toto tvrzení se rozhodně netýká zubů. Červené víno totiž obsahuje látky zvané chromogeny, které produkují pigmenty zabarvující zuby.

Taniny obsažené v červeném víně navíc mají tendenci vysušovat ústa, zuby tak zůstávají lepivé a jsou víc skvrnité. I bílé víno však může přispívat ke skvrnám.

Červené i bílé víno obsahuje erozivní kyselinu, která dovoluje skvrnám z jídla či pití proniknout hlouběji do zubu.

Krekry, čipsy a chuťovky – Myslíte, že když nejste na sladké a dáváte přednost slaným pochoutkám, máte vyhráno?

Nikoliv, rafinované sacharidy v sušenkách a dalších slaných pochutinách se velmi rychle přetvářejí ve slinách na cukr a poskytují tak živnou půdu bakteriím – hlavním viníkům zubních kazů.

Káva a čaj – Znáte ty usazeniny uvnitř šálku na kafe? Tak podobně působí pití kávy i na vaše zuby. Skvrny od kávy na zubech jsou dokonce vytrvalejší než skvrny od tabáku.

Navíc zuby s usazeninami kávy jsou lepkavější a nabalují tak částečky jídla a bakterie. Ani s čajem není vyhráno. Některé druhy černého čaje mohou zbarvit zuby ještě více než káva.

Stejně jako červené víno i černý čaj obvykle obsahuje hodně taninu, který podporuje zbarvení. Čaje s menším obsahem taninu, jako zelený, bílý a bylinné, nebarví zuby skoro vůbec.

Ovocné čaje – Pozor, ochucené ovocné čaje mohou být pro zubní sklovinu až třikrát nebezpečnější než třeba pomerančový džus. Jsou příliš kyselé, nejhorší jsou čaje s citronem nebo černým rybízem.

Oční kapky – I když se to zdá nepravděpodobné, i tento produkt může způsobovat tvorbu nebezpečného plaku, který podporuje kazivost zubů. Kapky způsobují vysychání v ústech, což znamená, že omezují přirozenou produkci slin.

A sliny působí jako bariéra, která chrání zuby před vlivem nebezpečných kyselin. Konzumujte proto speciální žvýkačky, pastilky nebo gely, které pomáhají podporovat produkci slin.

Plavání – Při častém plavání a koupání v bazénech dochází k poškození chrupu chlórem. Chlór má vliv na PH vody, dělá ji kyselejší, takže může při delším pobytu ve vodě dojít k erozi zubů. Výsledkem může být jejich žloutnutí. Tento problém se nevyskytuje příliš často.

Bělení zubů

Některé domácí bělicí sady mohou vážně narušit strukturu zubu. Nástavce, do nichž se dává bělidlo a které pak posléze působí na zuby a bělí je, bývají špatně sestaveny, a bělidlo tak může unikat a ohrožovat dásně.

Bylo také zjištěno, že častěji překračují povolené limity peroxidu vodíku, což samozřejmě také zuby více ohrožuje. Pokud opravdu chcete podstoupit bělení zubů, udělejte tak raději u odborného zubaře, který si bělicí prostředek většinou sám vyrábí, a riziko ohrožení je tak mnohem menší.

Správná péče může zuby zachránit

Pokud chceme uchránit zubní sklovinu před poškozením a vyvarovat se tvorbě zubního kazu, je třeba se zaměřit na prevenci. V tomto případě může pomoci správný výběr zubní pasty a zubního kartáčku. Obecně platí, že kartáček by měl být měkký, malý a rovný.

Takový tvar dokáže zub vyčistit po celé jeho ploše. Výhodou je pružná hlavice. K vyčištění mezizubních prostor se používají mezizubní štětinky nebo dentální nitě.

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Štítky:
Související články
21.10.2024
Záplava negativních informací v nás vytváří obraz světa, který je zraňující a šílený. Jak si v duši vytvořit opět schopnost věřit, že budoucnost ještě někdy přinese něco dobrého? Teroristické útoky, válka, hurikány - každý den prožíváme děsivé události světa, o nichž bychom ještě před lety neměli tušení. Ze srdceryvných lidských příběhů nás bodá u srdce a je nám smutno z toho, že chceme pomoci, a
8.10.2024
Fotografie modelek v bikinách v nás každé léto vzbuzují touhu zhubnout anebo vypadat mladší. Když to nejde přirozenou cestou, tak mnohdy zatoužíme po plastické operaci nebo „zkrášlujícím“ zásahu. Je to ale bezpečné? Bývalá topmodelka Linda Evangelista se rozhodla v roce 2016 bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy, tedy zákrokem, kdy se zmrazením redukují tukové buňky. Jenže místo očekávan
30.9.2024
Zakysané mléčné produkty jsou nejen výborným zdrojem bílkovin a vápníku, ale blahodárně působí i na naše střeva. Vyznáte se v nich? Na trhu jich objevíte hned několik. Všechny jsou pro naše zdraví přínosné, však se také řadí mezi superpotraviny. A to pro obsah prospěšných bakterií. Vedle vitaminů A, D a B a kvalitních bílkovin obsahují také fosfor. Množství vápníku je úplně stejné jako v mléce,
26.9.2024
Med se k pěstění krásy používá od nepaměti. A ve vlastnoručně vyrobené kosmetice budete mít jistotu, že je ho tam poctivá porce. Med umí hodně. Intenzivně hydratuje pleť i vlasy, hojí rty, regeneruje suchou pokožku, brání infekcím na kůži. Umí dokonce změkčit zatvrdlou kůži na patách. Hodí se pro všechny typy pleti, pozor jen při alergiích. Balzámy na rty * S kokosovým tukem Budete potřebov
25.9.2024
Šípky jsou nádherně dekorativní a současně plné látek prospívajících zdraví. Právě teď dozrávají a jsou v nejlepší kondici. Stačí si je jen natrhat. Aby si zachovaly co nejvíce vitaminu C, je ovšem nutné sušit rychle. Nejlepší je šípky nakrájet a dát do trouby zapnuté na 40 °C. Jaké má čaj z šípků léčivé schopnosti? * Prospívá při nachlazení, ale pijte ho jen mírně teplý a s medem. * N
reklama
Šikovné tipy
Poetické kamenné svícny
Také máte doma spoustu kamínků nasbíraných na výletech? Možná jsou mezi nimi i ty ploché, které omlela voda z potoka nebo ta mořská. A právě ty se budou hodit. Budete potřebovat: ploché kameny různých velikostí, lepidlo na kámen, svíčky. 1) Vyberte velký základní kámen a dejte na něj dostatečné množství lepidla. 2) Druhý kámen položte […]
Až skončí grilovací sezona
Čas běží jako splašený, a tak než se nadějeme, sezona grilování skončí. Přátelé se rozjedou do svých městských bytů a až na krátká občasná setkání zbydou jen vzpomínky na to hezké. A také jedna ne moc příjemná povinnost. Bude to chtít vyčistit gril. Co si budeme povídat, to je činnost, kterou nedělá rád snad nikdo […]
Vzpomínka na moře: 5 nápadů, co s mušlemi
Nic neoživí vzpomínky na báječné chvíle o dovolené tak, jako romantické dekorace v plážovém stylu. Není to nci složitého, máme pro vás pár tipů. Velké ulity můžete „osázet“ tillandsiemi, což jsou ty podivuhodné rostliny, které nepotřebují substrát a živiny si vytahují kořeny ze vzduchu. Ale pozor, to je teorie, která platí v jejich domovině. Aby […]
Obrazy z lisovaných květů
Chcete si na stěnu zavěsit skutečný originál? Není to nic nedostupného, dokonce si takovou dekoraci můžete vlastnoručně vyrobit. Inspirací vám může být tradiční japonské umění oshibana. Ačkoli je sušení a lisování květin pro radost a na ozdobu nejspíš skoro tak staré jako lidstvo samo, k dokonalosti a uměleckému směru ho dovedli až Japonci někdy v […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jachnické se nelíbil vlastní hlas
nasehvezdy.cz
Jachnické se nelíbil vlastní hlas
I když se v posledních letech objevuje Stanislava Jachnická (59) častěji i na televizní obrazovce, její hlas byl dlouho tím jediným, podle čeho ji diváci mohli poznat. A nutno říct, že herečku to nija
Český ráj uprostřed Indického oceánu
rezidenceonline.cz
Český ráj uprostřed Indického oceánu
Jeden z neluxusnějších resortů na světě vyrostl na nevelkém ostrově v severní části Malediv. Na neobydleném místě, kde domorodci donedávna pouze „externě“ pěstovali melouny a papáju. Úchvatný areál zahrnující třiačtyřicet soukromých vil s bazénem, pět rezidencí a jednu Romantic vilu vystavěl jeden z nejbohatších Čechů: Jiří Šmejc zaujímá podle Forbesu na prestižním českém žebříčku devátou příčku. Tropický Želví ostrov má pronajatý
Slavnostní otevření Kláštera minoritů Praha
epochanacestach.cz
Slavnostní otevření Kláštera minoritů Praha
Na přelomu září a října vstoupil KLÁŠTER MINORITŮ SV. JAKUBA do nové etapy své historie, která bude spojena se vzděláním, kulturou a podporou českého podnikání. Slavnostní otevření prostor prodchnutých unikátním geniem loci proběhlo 28. září za přítomnosti významných hostů. Podnikatelská platforma Helas byla přizvána ke správě a realizaci obnovy unikátních prostor KLÁŠTERA MINORITŮ SV. JAKUBA,
Jak dovolená změnila můj život
skutecnepribehy.cz
Jak dovolená změnila můj život
Když jsem chodila do první třídy, nastěhovala se do našeho domu rodina s malým synem. Tomík chodil do třetí třídy a nejvíce se kamarádil se mnou. Synovi našich nových sousedů jsem se líbila už tenkrát. Pamatuji si, že když jsme si s mojí sestřenicí a Tomíkem u nás hráli, můj kamarád řekl, že až budeme velcí, vezme si
Mystický Žižkův dub: Navracelo jeho dřevo mládí?
enigmaplus.cz
Mystický Žižkův dub: Navracelo jeho dřevo mládí?
Do malé jihočeské vesničky se vrací vetchý stařec. V nůši na zádech má chrastí a několik polen. Pocházejí ze stromu, pod nímž se narodil Jan Žižka z Trocnova. Jakmile se stařík dřeva dotkne, nestačí s
Uhrančivě zelený Worldtimer od Frederique Constant
iluxus.cz
Uhrančivě zelený Worldtimer od Frederique Constant
Až dosud byly hodinky Classic Worldtimer Manufacture laděny do tří dominantních barev na naší planetě: denní bílé, noční černé a oceánské modré. Nyní do série přibyly dvě nové limitované edice ve čtvr
Epidemie halucinací v americké nemocnici: Předávali si lidé přeludy jako nemoc?
epochalnisvet.cz
Epidemie halucinací v americké nemocnici: Předávali si lidé přeludy jako nemoc?
Pojmem halucinace označujeme poruchu vnímání, při které lidé vidí něco, co ve skutečnosti neexistuje. Je ale možné, aby mělo několik lidí stejnou halucinaci? Podle odborníků ne, jenže přesně to se před několika lety stalo a dodnes se tuto záhadu nepodařilo objasnit.   V roce 2016 zasáhla nemocnici ve městě Coos Bay v americkém Oregonu záhadná epidemie halucinací,
Ústní bakterie dokáže „rozpustit“ rakovinu
21stoleti.cz
Ústní bakterie dokáže „rozpustit“ rakovinu
Nedávný objev britských vědců přinesl zcela nový pohled na bakterii Fusobacterium, která se běžně vyskytuje v ústech. Tato bakterie, dříve spojovaná spíše s negativními účinky, například s progresí ra
Chilli con carne s vařenou rýží
tisicereceptu.cz
Chilli con carne s vařenou rýží
Luštěniny zasytí, obsahují bílkoviny a velké množství vlákniny. Ingredience 1 lžíce řepkového oleje 1 střední cibule 280 g hovězího mletého masa 1 lžička mleté sladké papriky ¼ lžičky kajens
Skončily Hitlerovy jaderné ambice na dně jezera?
historyplus.cz
Skončily Hitlerovy jaderné ambice na dně jezera?
Norský odbojář ze břehu bedlivě pozoruje vzdalující se plavidlo. „3… 2… 1…,“ odpočítává druhý s očima přilepenýma na vteřinovou ručičku hodinek. Pak se ozve mohutná exploze a z lodi se vyvalí sloup dýmu. Vyšlo to! Jejich radost z úspěšně vykonané operace však kazí výčitky. Na lodi totiž byli i jejich lidé.   Kdo první přijde s atomovou
České druhy rostlin z přírody mizí, nahrazují je nepůvodní
epochaplus.cz
České druhy rostlin z přírody mizí, nahrazují je nepůvodní
Tým botaniků odhalil významné změny v rozšíření druhů české květeny. Jejich studie analyzovala ústup i šíření jednotlivých druhů flóry na českém území od roku 1960. Nová studie vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR, Univerzitou Karlovou a Vídeňskou univerzitou a byla publikována v mezinárodním odborném časopise Biological Conservation.
Jak na to: Zdravé nehty jako ze salonu
nejsemsama.cz
Jak na to: Zdravé nehty jako ze salonu
Ostříhat, zapilovat, nalakovat a je to. Kéž by to bylo tak snadné! Pokud se vaše nehty pořád lámou a třepí, je potřeba se o ně trochu víc starat. Dokonale upravené nehty jsou naší vizitkou. Jenže ne vždycky jsou perfektní. Naučte se o ně správně pečovat a blýskněte se manikúrou jako ze salonu. Na co se zaměřit a co všechno změnit? 1.