Domů     Pro krásný úsměv
Pro krásný úsměv
11.8.2020

Zanedbaný chrup pokazí dojem ze sebekrásnější tváře. Zdraví a barva zubů je sice z části dána geneticky, přesto platí, že jejich stav můžeme v mnohém ovlivnit sami.

Základem je zdravá zubní sklovina. Současný životní styl, který diktuje konzumaci co největšího množství ovoce, zeleniny a přírodních džusů a šťáv, jí však – i přes důkladnou ústní hygienu – neprospívá.

Většinou totiž zapomínáme, že kromě vitaminů a minerálů obsahují plody a šťávy i velké množství ovocných kyselin, které zubní sklovinu naleptávají. Pokud k tomu dochází dlouhodobě a opakovaně, nastává tzv. eroze, která sklovinu poškodí.

Co je zubní eroze?

Zubní eroze je rozrušení zubní skloviny kyselinami. K jejímu vniku je zapotřebí opakovaný a dlouhodobý kontakt skloviny s kyselými nápoji nebo potravinami. Může vznikat i při bulimii nebo jiných stavech, jež doprovází úporné zvracení (například těhotenství).

Eroze zubní skloviny se projevuje zežloutnutím zubu, zvýšenou citlivostí až bolestí při kontaktu s teplými, studenými, sladkými a kyselými potravinami či nápoji. Je narušená hladká plocha skloviny, která má zub chránit.

Na povrchu tak vznikají nerovnosti a rýhy, které usnadňují usazení bakterií způsobujících zubní kaz.

Co nejvíc škodí zubní sklovině?

Citrusové plody – Šťáva z citrusů je bohatým zdrojem vitaminu C a dalších prospěšných živin, bohužel pro zuby může být pohromou.

Vědci doporučují vyhnout se především džusům z citronů a grepů, které jsou zvláště kyselé a při pravidelné konzumaci mohou poškodit zubní sklovinu. Naopak z citrusů nejméně škodí šťáva z pomerančů.

Žvýkací bonbony – U sladkostí a bonbonů platí, že čím lepkavější, tím hůř pro zuby. Mezi nejhorší sladkosti tak patří karamely, gumoví medvídci, měkké ovocné bonbony, turecký med a podobné sladkosti.

Tyto sladkosti se přilepí na zuby a do mezizubních prostor, kde se drží dlouhou dobu a umožňují tak bakteriím v ústech pochutnávat si na cukrové náloži.

Tvrdé bonbony – Tvrdé cucavé bonbony se sice na zuby tolik nelepí, ale protože se v ústech pomalu rozpouštějí a oslazují ústa několik minut, mají bakterie spoustu času vyprodukovat nebezpečné kyseliny.

Většina tvrdých bonbonů je navíc ochucena i kyselinou citronovou – největším nepřítelem zubní skloviny.

Nakládaná zelenina – Kyselina v octě, která je nezbytná k zavařování okurek a nakládání další zeleniny a hub, také přímo působí na zubní sklovinu a poškozuje ji.

Pravidelná denní konzumace zeleniny v octovém nálevu zvyšuje pravděpodobnost opotřebení zubů o 85 %.

Limonády – To, že pití sladkých limonád výrazně přispívá ke vzniku zubního kazu, se ví už dlouho. Méně se ví, že perlivé nealkoholické nápoje poškozují zuby dokonce ještě víc než samotný cukr.

Proto i limonády bez cukru, jako je třeba dietní kola, obsahující kyselinu citronovou a fosforečnou, mohou při denní konzumaci výrazně poškodit sklovinu. Pokud si je neumíte odpustit, je vhodnější pít je během jídla než samostatně.

Jídlo totiž pomáhá kyseliny neutralizovat, a čas, kdy jsou zuby vystavené jejich působení, je tak mnohem kratší.

Víno – Podle odborníků na zdravou výživu je červené víno zdravější než bílé, ale toto tvrzení se rozhodně netýká zubů. Červené víno totiž obsahuje látky zvané chromogeny, které produkují pigmenty zabarvující zuby.

Taniny obsažené v červeném víně navíc mají tendenci vysušovat ústa, zuby tak zůstávají lepivé a jsou víc skvrnité. I bílé víno však může přispívat ke skvrnám.

Červené i bílé víno obsahuje erozivní kyselinu, která dovoluje skvrnám z jídla či pití proniknout hlouběji do zubu.

Krekry, čipsy a chuťovky – Myslíte, že když nejste na sladké a dáváte přednost slaným pochoutkám, máte vyhráno?

Nikoliv, rafinované sacharidy v sušenkách a dalších slaných pochutinách se velmi rychle přetvářejí ve slinách na cukr a poskytují tak živnou půdu bakteriím – hlavním viníkům zubních kazů.

Káva a čaj – Znáte ty usazeniny uvnitř šálku na kafe? Tak podobně působí pití kávy i na vaše zuby. Skvrny od kávy na zubech jsou dokonce vytrvalejší než skvrny od tabáku.

Navíc zuby s usazeninami kávy jsou lepkavější a nabalují tak částečky jídla a bakterie. Ani s čajem není vyhráno. Některé druhy černého čaje mohou zbarvit zuby ještě více než káva.

Stejně jako červené víno i černý čaj obvykle obsahuje hodně taninu, který podporuje zbarvení. Čaje s menším obsahem taninu, jako zelený, bílý a bylinné, nebarví zuby skoro vůbec.

Ovocné čaje – Pozor, ochucené ovocné čaje mohou být pro zubní sklovinu až třikrát nebezpečnější než třeba pomerančový džus. Jsou příliš kyselé, nejhorší jsou čaje s citronem nebo černým rybízem.

Oční kapky – I když se to zdá nepravděpodobné, i tento produkt může způsobovat tvorbu nebezpečného plaku, který podporuje kazivost zubů. Kapky způsobují vysychání v ústech, což znamená, že omezují přirozenou produkci slin.

A sliny působí jako bariéra, která chrání zuby před vlivem nebezpečných kyselin. Konzumujte proto speciální žvýkačky, pastilky nebo gely, které pomáhají podporovat produkci slin.

Plavání – Při častém plavání a koupání v bazénech dochází k poškození chrupu chlórem. Chlór má vliv na PH vody, dělá ji kyselejší, takže může při delším pobytu ve vodě dojít k erozi zubů. Výsledkem může být jejich žloutnutí. Tento problém se nevyskytuje příliš často.

Bělení zubů

Některé domácí bělicí sady mohou vážně narušit strukturu zubu. Nástavce, do nichž se dává bělidlo a které pak posléze působí na zuby a bělí je, bývají špatně sestaveny, a bělidlo tak může unikat a ohrožovat dásně.

Bylo také zjištěno, že častěji překračují povolené limity peroxidu vodíku, což samozřejmě také zuby více ohrožuje. Pokud opravdu chcete podstoupit bělení zubů, udělejte tak raději u odborného zubaře, který si bělicí prostředek většinou sám vyrábí, a riziko ohrožení je tak mnohem menší.

Správná péče může zuby zachránit

Pokud chceme uchránit zubní sklovinu před poškozením a vyvarovat se tvorbě zubního kazu, je třeba se zaměřit na prevenci. V tomto případě může pomoci správný výběr zubní pasty a zubního kartáčku. Obecně platí, že kartáček by měl být měkký, malý a rovný.

Takový tvar dokáže zub vyčistit po celé jeho ploše. Výhodou je pružná hlavice. K vyčištění mezizubních prostor se používají mezizubní štětinky nebo dentální nitě.

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
16.4.2024
Bolesti mají různé příčiny, ale obvykle jen jedno společné řešení – tabletku. Ta ne vždy pomůže, zato při častějších bolestech uškodí především játrům a ledvinám. Proto se vyplatí dát šanci alternativním metodám tišení bolesti. Jak uvidíte, není jich málo. Pomáhá i obyčejný pohyb – a to zejména u nejrozšířenějších typů bolesti, které postihují hlavu nebo klouby. Má to svůj důvod: Bolesti hlavy ča
13.4.2024
Téměř každý z nás má v průběhu života zkušenosti s bolestí v zádech. S těmito potížemi navštěvujeme nejen praktické lékaře, ale i neurology, rehabilitační lékaře, ortopedy, revmatology či psychology, neboť do páteře se promítá i duševní bolest. Jak si uchovat zdravou páteř? Je několik věcí, jež by měl vědět každý, kdo si chce páteř uchovat zdravou přiměřeně svému věku. Být průtočným jezírkem V
12.4.2024
Někdy je to zkrátka vrozená kondice nervové soustavy, ale mnohdy se za nervozitou skrývají jiná onemocnění. Úleva při správném léčení tedy může být dvojnásobná. Vnitřní neklid dá zabrat nejen nervóznímu člověku, ale stejnou měrou i jeho okolí, zejména těm nejbližším. Psychické napětí se často ventiluje vztahovačností, útočností, ale i hektickou činorodostí nebo uzavřeností. Vztahy v rodině tím zn
10.4.2024
A to během šesti týdnů: Stačí k tomu úprava večerních rituálů a nácvik jednoduchých technik. Za potíže se spánkem mohou někdy zdravotní problémy a ty je samozřejmě třeba řešit s lékařem, většinou jsou však příčinou jen špatné návyky či přímo zlozvyky, které oddalují a kradou spánek. Dobrou zprávou je, že s trochou snahy a vytrvalosti je můžeme natolik změnit, že spánku už bránit nebudou. Zkuste
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
epochaplus.cz
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá,
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
epochanacestach.cz
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
Přejdeme-li od katedrále ulicí 1. máje a přes Náměstí republiky, po necelém kilometru se před námi otevře pohled na další významnou olomouckou církevní památku – kostel svatého Mořice. Ten je svou kapacitou 4000 věřících největší gotickou svatyní na Moravě a první písemná zmínka o něm pochází už z roku 1257, i když v 15. století bylo třeba
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
enigmaplus.cz
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v zemi, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti argentinských ufologů i ufologů z různých částí světa. Byl tak pojmenov
Salát z červeného zelí a pomeranče
tisicereceptu.cz
Salát z červeného zelí a pomeranče
Tenhle salát potěší nejen tělo, ale díky své krásné barvě i oči. Potřebujete 1 menší červené zelí 2 červené cibule 1 jablko 250 g vařené červené řepy 50 g vlašských ořechů 1 pomeranč 3 lží
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
historyplus.cz
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
Zadumaně si prohlíží fresky na stěnách rotundy sv. Kateřiny. Připomínají mu slavnou minulost jeho rodu. I Konrád II. Ota by se rád do historie dynastie Přemyslovců zapsal výrazným písmem. Ctižádost mu k tomu nechybí… Ambiciózní povahu nejspíš zdědil po svém otci. Konrád II. Ota (1136/1141–1191) totiž přichází na svět jako dědic vládce znojemského údělu Konráda
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
skutecnepribehy.cz
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
Chodila do sedmé třídy, byla velký samotář, podivín a věděla všechno dopředu – i své známky i to, že se stane neštěstí. Nikdy se nemýlila. Ve třídě bylo ticho jako v hrobě. Právě se ke svému cíli blížila hodina matematiky a žáci 7 C. psali náročný test. Následující hodinu jsem měla volno, a tak jsem se v kabinetě chtěla pustit do kontroly
Každá někdy „potřebujeme“
nejsemsama.cz
Každá někdy „potřebujeme“
Mluvit o potížích souvisejících s toaletou není vždy snadné. Jako by neměla močový měchýř každá žena. Jeho správná funkce může odrážet vaše celkové zdraví. Jak stárneme, mění se i močový měchýř. Elastická tkáň močového měchýře se stává méně pružnou, a měchýř najednou nedokáže pojmout tolik moči jako dříve. Musíte tedy chodit častěji na záchod. Navíc ochabuje stěna močového měchýře a svaly pánevního
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
iluxus.cz
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
Louis Vuitton uvádí novou kolekci kabelek Low Key, která zaujme elegantním a sofistikovaným designem. V úvodu se představují dva modely, které vynikají minimalistickým přístupem a nadčasovým stylem Lo
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
nasehvezdy.cz
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
Dokonalé štěstí prožívá herečka Beáta Kaňoková (35) ze seriálu Zlatá labuť, která má ve svém partnerovi, kameramanovi Tomášovi Kotasovi (35), velkou oporu. Anonymní zdroj z jejich blízkého okolí nám
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
21stoleti.cz
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidna
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
epochalnisvet.cz
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible!