Domů     Pro krásný úsměv
Pro krásný úsměv
11.8.2020

Zanedbaný chrup pokazí dojem ze sebekrásnější tváře. Zdraví a barva zubů je sice z části dána geneticky, přesto platí, že jejich stav můžeme v mnohém ovlivnit sami.

Základem je zdravá zubní sklovina. Současný životní styl, který diktuje konzumaci co největšího množství ovoce, zeleniny a přírodních džusů a šťáv, jí však – i přes důkladnou ústní hygienu – neprospívá.

Většinou totiž zapomínáme, že kromě vitaminů a minerálů obsahují plody a šťávy i velké množství ovocných kyselin, které zubní sklovinu naleptávají. Pokud k tomu dochází dlouhodobě a opakovaně, nastává tzv. eroze, která sklovinu poškodí.

Co je zubní eroze?

Zubní eroze je rozrušení zubní skloviny kyselinami. K jejímu vniku je zapotřebí opakovaný a dlouhodobý kontakt skloviny s kyselými nápoji nebo potravinami. Může vznikat i při bulimii nebo jiných stavech, jež doprovází úporné zvracení (například těhotenství).

Eroze zubní skloviny se projevuje zežloutnutím zubu, zvýšenou citlivostí až bolestí při kontaktu s teplými, studenými, sladkými a kyselými potravinami či nápoji. Je narušená hladká plocha skloviny, která má zub chránit.

Na povrchu tak vznikají nerovnosti a rýhy, které usnadňují usazení bakterií způsobujících zubní kaz.

Co nejvíc škodí zubní sklovině?

Citrusové plody – Šťáva z citrusů je bohatým zdrojem vitaminu C a dalších prospěšných živin, bohužel pro zuby může být pohromou.

Vědci doporučují vyhnout se především džusům z citronů a grepů, které jsou zvláště kyselé a při pravidelné konzumaci mohou poškodit zubní sklovinu. Naopak z citrusů nejméně škodí šťáva z pomerančů.

Žvýkací bonbony – U sladkostí a bonbonů platí, že čím lepkavější, tím hůř pro zuby. Mezi nejhorší sladkosti tak patří karamely, gumoví medvídci, měkké ovocné bonbony, turecký med a podobné sladkosti.

Tyto sladkosti se přilepí na zuby a do mezizubních prostor, kde se drží dlouhou dobu a umožňují tak bakteriím v ústech pochutnávat si na cukrové náloži.

Tvrdé bonbony – Tvrdé cucavé bonbony se sice na zuby tolik nelepí, ale protože se v ústech pomalu rozpouštějí a oslazují ústa několik minut, mají bakterie spoustu času vyprodukovat nebezpečné kyseliny.

Většina tvrdých bonbonů je navíc ochucena i kyselinou citronovou – největším nepřítelem zubní skloviny.

Nakládaná zelenina – Kyselina v octě, která je nezbytná k zavařování okurek a nakládání další zeleniny a hub, také přímo působí na zubní sklovinu a poškozuje ji.

Pravidelná denní konzumace zeleniny v octovém nálevu zvyšuje pravděpodobnost opotřebení zubů o 85 %.

Limonády – To, že pití sladkých limonád výrazně přispívá ke vzniku zubního kazu, se ví už dlouho. Méně se ví, že perlivé nealkoholické nápoje poškozují zuby dokonce ještě víc než samotný cukr.

Proto i limonády bez cukru, jako je třeba dietní kola, obsahující kyselinu citronovou a fosforečnou, mohou při denní konzumaci výrazně poškodit sklovinu. Pokud si je neumíte odpustit, je vhodnější pít je během jídla než samostatně.

Jídlo totiž pomáhá kyseliny neutralizovat, a čas, kdy jsou zuby vystavené jejich působení, je tak mnohem kratší.

Víno – Podle odborníků na zdravou výživu je červené víno zdravější než bílé, ale toto tvrzení se rozhodně netýká zubů. Červené víno totiž obsahuje látky zvané chromogeny, které produkují pigmenty zabarvující zuby.

Taniny obsažené v červeném víně navíc mají tendenci vysušovat ústa, zuby tak zůstávají lepivé a jsou víc skvrnité. I bílé víno však může přispívat ke skvrnám.

Červené i bílé víno obsahuje erozivní kyselinu, která dovoluje skvrnám z jídla či pití proniknout hlouběji do zubu.

Krekry, čipsy a chuťovky – Myslíte, že když nejste na sladké a dáváte přednost slaným pochoutkám, máte vyhráno?

Nikoliv, rafinované sacharidy v sušenkách a dalších slaných pochutinách se velmi rychle přetvářejí ve slinách na cukr a poskytují tak živnou půdu bakteriím – hlavním viníkům zubních kazů.

Káva a čaj – Znáte ty usazeniny uvnitř šálku na kafe? Tak podobně působí pití kávy i na vaše zuby. Skvrny od kávy na zubech jsou dokonce vytrvalejší než skvrny od tabáku.

Navíc zuby s usazeninami kávy jsou lepkavější a nabalují tak částečky jídla a bakterie. Ani s čajem není vyhráno. Některé druhy černého čaje mohou zbarvit zuby ještě více než káva.

Stejně jako červené víno i černý čaj obvykle obsahuje hodně taninu, který podporuje zbarvení. Čaje s menším obsahem taninu, jako zelený, bílý a bylinné, nebarví zuby skoro vůbec.

Ovocné čaje – Pozor, ochucené ovocné čaje mohou být pro zubní sklovinu až třikrát nebezpečnější než třeba pomerančový džus. Jsou příliš kyselé, nejhorší jsou čaje s citronem nebo černým rybízem.

Oční kapky – I když se to zdá nepravděpodobné, i tento produkt může způsobovat tvorbu nebezpečného plaku, který podporuje kazivost zubů. Kapky způsobují vysychání v ústech, což znamená, že omezují přirozenou produkci slin.

A sliny působí jako bariéra, která chrání zuby před vlivem nebezpečných kyselin. Konzumujte proto speciální žvýkačky, pastilky nebo gely, které pomáhají podporovat produkci slin.

Plavání – Při častém plavání a koupání v bazénech dochází k poškození chrupu chlórem. Chlór má vliv na PH vody, dělá ji kyselejší, takže může při delším pobytu ve vodě dojít k erozi zubů. Výsledkem může být jejich žloutnutí. Tento problém se nevyskytuje příliš často.

Bělení zubů

Některé domácí bělicí sady mohou vážně narušit strukturu zubu. Nástavce, do nichž se dává bělidlo a které pak posléze působí na zuby a bělí je, bývají špatně sestaveny, a bělidlo tak může unikat a ohrožovat dásně.

Bylo také zjištěno, že častěji překračují povolené limity peroxidu vodíku, což samozřejmě také zuby více ohrožuje. Pokud opravdu chcete podstoupit bělení zubů, udělejte tak raději u odborného zubaře, který si bělicí prostředek většinou sám vyrábí, a riziko ohrožení je tak mnohem menší.

Správná péče může zuby zachránit

Pokud chceme uchránit zubní sklovinu před poškozením a vyvarovat se tvorbě zubního kazu, je třeba se zaměřit na prevenci. V tomto případě může pomoci správný výběr zubní pasty a zubního kartáčku. Obecně platí, že kartáček by měl být měkký, malý a rovný.

Takový tvar dokáže zub vyčistit po celé jeho ploše. Výhodou je pružná hlavice. K vyčištění mezizubních prostor se používají mezizubní štětinky nebo dentální nitě.

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
4.6.2023
Přemýšleli jste někdy, jak se liší veganské, vegetariánské, RAW a bezlepkové jídlo oproti tomu běžnému, klasickému? Víte, co v nich chybí a čím je vhodné nedostatky nahradit? Každý ví, že strava by měla být pestrá, rozmanitá, výživná a hlavně zdravá. Přesto máme své vyzkoušené recepty, které rádi a často opakujeme a střídáme. Ve spíži máme své oblíbené potraviny a – ruku na srdce – ne vždy je náš
1.6.2023
Víme, že játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů, a přesto se o ně většinou nestaráme tak, jak bychom měli. Spoléháme na to, že mají velkou schopnost regenerace. Jenže aby mohlo k jejich očistě a obnově dojít, musíme jim pomoci a ne jim škodit. Jak? Začněte stravou. Jsou totiž potraviny, které játrům škodí, nebo alespoň neprospívají, a jiné, které byste naopak jíst měli. A které to jsou? Seřa
30.5.2023
Pálení v očích sice zdraví neohrožuje, zato dokáže pěkně znepříjemnit život. Samo od sebe navíc přestane jen málokdy. Běžně si to sotva uvědomíme, ale během jediné minuty desetkrát, a někdy i častěji mrkneme. Tento drobný automatický pohyb je vysoce důležitý. Udržuje totiž povrch oka vlhký tím, že po něm roztírá tekutinu ze slzných váčků. Jak moc oči tuto vlhkost potřebují, zjistíme ve chvíli, k
28.5.2023
Zkusili jste někdy spočítat, kolikrát v životě ohnete chodidlo či našlápnete? Asi to nejde, ale jasné je, že naše nohy to nemají lehké. Proto bychom se o ně měli starat. A i když své nohy nezanedbáváte, věnujete jim péči doma nebo chodíte i na pedikúru, přesto se může stát, že zaznamenáte, že něco není v pořádku. Může jít o různé deformace prstů či vbočený palec, ale také zarůstající nehty, prask
23.5.2023
Aspoň zhubnu, napadne vás, když ve vás pohled na jídlo nevyvolá ani hlad, ani chuť. Pokud to ale pokračuje už několikátý den, není důvod k radosti, ale spíš ke starostem. Lidské tělo je cosi jako komplikovaný biologický stroj, v němž neustále probíhá nespočetně nejrůznější pochodů. Ty samozřejmě spotřebovávají energii. Pravidelné volání po jejím doplnění několikrát denně je tedy normální a napro
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
POHÁDKA O JEZERNÍ KRÁLOVNĚ A VODNÍKU TUTÍNKOVI.
epochanacestach.cz
POHÁDKA O JEZERNÍ KRÁLOVNĚ A VODNÍKU TUTÍNKOVI.
Srdečně Vás zveme na veselou pohádku O Jezerní královně a vodníku Tutínkovi, která se odehraje v předsálí, zahradách v barokních Grottách ploskovického zámku. Barunka a princ Jan se mají tajně už dlouho rádi, ale Barunka je jen chudá schovanka. Pan král o jejich lásce neví a pozval na zámek bohatou, ale rozmazlenou nevěstu – princeznu Veronu.
Pověsti hradu Valečov
enigmaplus.cz
Pověsti hradu Valečov
Lidé na skalním hradě Valečov na pokraji Českého ráje využívali jak skalní prostory či pukliny hradu, tak kombinace zděné zástavby a dřevěných přístřešků. V pískovci byly vybudovány i sklepy, zásobárn
Daně ve starověku: Prodražil se rozvod i pohřeb
epochaplus.cz
Daně ve starověku: Prodražil se rozvod i pohřeb
Zvyšování daní, rostoucí inflace, zkrátka ekonomika je dnes ožehavé téma. Na přetřes ale přicházelo už od starověku – dokonce i ve 3. tisíciletí před naším letopočtem. Zřejmě k historicky první zaz
Fusilli s kuřecím prsíčkem
tisicereceptu.cz
Fusilli s kuřecím prsíčkem
Zdravý a lehký těstovinový pokrm rozhodně existuje. Vyzkoušejte fusilli s orestovaným prsíčkem. Suroviny 2 kuřecí prsíčka 1/2 nadrcené sušené chilli papričky (lze vynechat) 2 stroužky česneku
Voda nad zlato i ve střední Evropě
21stoleti.cz
Voda nad zlato i ve střední Evropě
Bez vody by to nešlo, tedy, alespoň co se týče pozemského života. Vodní koloběh je přitom na naší planetě jemně vyladěn a jakýkoliv zásah do něj může způsobit problém. Jenže probíhající klimatické změ
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
iluxus.cz
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
Hodinky DS Action Diver od značky Certina se vynořují z temných hlubin oceánu a jsou nyní k dostání v černém provedení. Jako pravé potápěčské hodinky mají voděodolnost 300 metrů a jsou ideálně vybaven
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
epochalnisvet.cz
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
V roce 1860 objeví francouzský egyptolog Marquis d’Agrain v Údolí králů v Egyptě záhadný prsten, který do této kultury vůbec nezapadá. Podle legendy jej tam zanechal kněz z legendární Atlantidy. Jasno
Ženský křik mě paralyzoval
skutecnepribehy.cz
Ženský křik mě paralyzoval
Během studií jsem bydlela s kamarádkou v pronájmu. Když jsem tam jednou zůstala sama, zažila jsem něco, na co bych ráda zapomněla. Společně s kamarádkou Mirkou jsem bydlela v pronajatém bytě. V poklidu jsme tam žily asi dva roky. Majitelem bytu byl starší pán, kterého bych v klidu nazvala podivínem. Za tu dobu, co nám byt pronajímal, s námi prohodil sotva pět
Po svatbě s ním Rolins netouží
nasehvezdy.cz
Po svatbě s ním Rolins netouží
Rok a půl je zpěvačka Dara Rolins (50) šťastná po boku fotbalisty Pavla Nedvěda (50), otázky na svatbu jí už ale nejspíš lezou krkem. Nedávno se totiž nechala slyšet, že po svatbě s fotbalovou lege
Přijde Lucie Polišenská o chlapa?
nasehvezdy.cz
Přijde Lucie Polišenská o chlapa?
Vdala se! Ale odmítá ukázat manžela. Lucie Polišenská (37) , o níž se ještě donedávna psalo, že je sama jako kůl v plotě, je pěkná tajnůstkářka. Hvězda seriálu ZOO se v tichosti provdala, a navíc
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Kapr pečený v alobalu
tisicereceptu.cz
Kapr pečený v alobalu
Zkuste si rybu tentokrát upéct v alobalu. Příprava je sice trochu náročnější, ale výsledek vás potěší a na obal ze strouhanky si nejspíš ani nevzpomenete. Ingredience 4 porce kapra 100 g másla