Domů     Přírodní zbraně proti virózám
Přírodní zbraně proti virózám
16.3.2023

Ve stínu mnohem známějších přírodních „antibiotik“ zůstávají byliny potírající viry. Zajímá vás, které to jsou?

Pokud máte to štěstí, že jste dostali jen malou virovou nálož nebo jste onemocnění zachytili v počátcích, pak můžete zkusit šetrnou přírodní léčbu. Někdy zvládne sama infekci potlačit, jindy aspoň zkrátí délku nemoci.

Cist krétský

Tomuto keři se říká také skalní růže, neboť v období květu nápadně připomíná šípkovou růži. A jeho užitečnost nijak nezaostává za jeho malebností.

Cist obsahuje látky ze skupiny polyfenolů, které útočí na povrch viru a současně zmírňují přehnanou imunitní reakci na infekci.

To je jejich obrovská přednost, neboť obranná reakce může dosáhnout takové intenzity, až je stejně nebezpečná jako vlastní infekce a může závažně poškodit zdraví, nebo dokonce vést k smrti.

Muňa-wira

Jde o přírodní medicínu z jihoamerických And. Zahrnuje dvě byliny. Muňa muňa je keř podobný oreganu, odborně se nazývá Minthostachys setosa. Nálev z jeho listů má příjemně mentolovou chuť a vůni. Wira wira je Gnaphalium graveolens.

Obě rostliny obsahují látky intenzivně potírající virové infekce dýchacích cest, muňa muňa navíc působí i antibakteriálně. Obě mírní kašel, uvolňují hlen a usnadňují dýchání, tlumí bolestivost v průduškách i při otoku krku, snižují zánětlivou reakci. Ocení je i astmatici.

Pelargonium sidoides

Tato pelargonie, která zatím nemá český název, pochází z jihu Afriky, ale přípravky z ní jsou dostupné i u nás. Co slibuje? Působí jako alarm pro imunitu a zvyšuje její reakci při průniku virů do organizmu.

Komplikuje život i bakteriím, protože jim brání uchytit se na sliznicích. Kromě toho uvolňuje hlen a zlepšuje dýchání. Užívání obvykle zkracuje délku onemocnění.

Pozor: Bylinám zvyšujícím imunitní aktivitu by měli raději vyhnout lidé trpící autoimunitním onemocněním nebo zůstat jen u krátkodobého užívání. Jinak hrozí zhoršení autoimunitní poruchy.

Černý bez

To je bez debaty jedna z nejúčinnějších tuzemských léčivek proti virovým infekcím. Vhodné jsou jak květy, tak i šťáva z plodů. Černý bez rychle ulevuje při nachlazení a bronchitidách, podporuje léčení chřipky i oparů.

Určité obsahové látky současně zvyšují imunitní aktivitu, proto i pro černý bez platí varování uvedené u pelargonie. Kdo ovšem autoimunitním onemocněním netrpí, může černý bez užívat preventivně v období viróz.

Echinacea

Čili třapatka nachová. Její dobrá pověst jakožto přírodního prostředku proti virózám vychází ze šikovné kombinace schopností:

Třapatka obsahuje látku, která dokáže likvidovat viry (a vedle nich i bakterie a plísně), a kromě ní další, která povzbudí k vyšší aktivitě bílé krvinky. Velmi prospívá při zánětech dýchacích cest. Když je nevyléčí, pak aspoň zkrátí dobu nemoci. Usnadňuje také rekonvalescenci.

Mateřídouška

Je skvělým pomocníkem při počínajícím nachlazení se škrábáním v krku. Má totiž výrazné antiseptické účinky, které likvidují viry při kloktání a výplachu úst. Při včasném použití může tedy infekci zabránit, aby se rozvinula.

Kromě toho je mateřídouška užitečnou pomocí proti kašli. Podporuje tvorbu hlenu a celkově zklidňuje, čímž ulevuje při dráždivém kašli. Tlumí zánět a pomáhá obnovit průchodnost dýchacích cest.

Nedoporučuje se ale k dlouhodobému užívání, protože by mohla začít sliznice dráždit, problematická by pak mohla být také pro lidi s autoimunitním onemocněním.

Tip: Obdobné účinky má blízce příbuzný tymián.

Granátové jablko

Hodí se k preventivnímu popíjení v období viróz, je účinnější než čaj s medem a citronem. Kromě antivirových účinků je totiž organizmu užitečný tím, že doplní některé živiny – obsahuje vitaminy řady B, C, E a provitamin A, z minerálů hořčík či železo.

Ještě silnější je výtažek ze slupky, který při výzkumech prokázal účinek i proti původcům závažných virových infekcí, jako je chřipka, žloutenka nebo herpetické nákazy.

Bakterie, nebo viry?

Aneb: Proč antibiotika nepomáhají proti virózám? Vysvětlení je úplně prosté. Mezi oběma typy původců nemocí je totiž zásadní rozdíl.

Bakterie jsou sice jednoduché, ale plnohodnotné jednobuněčné organismy, zatímco viry zůstávají někde na pomezí mezi živou a neživou přírodou, je to pouhý genetický kód.

Antibiotika, která bakteriím ničí jejich vnější membránu, a buňka pak hyne, jim nemohou ublížit, neboť žádnou buňku nemají. Neohrozí je ani druhy antibiotik, které bakteriím brání v množení. Vir se vetře do našich vlastních buněk a ty použije ke svému množení. Proto je proti virům třeba úplně jiných léků než proti bakteriálním infekcím.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
21.11.2024
Věčná otázka „kam s tím“ nás trápí často, zejména když jde o věci drobné, které většinou tak dobře uklidíme, že je potom ne a ne najít. Vyřešit to mohou hezké kyblíčky. Budete potřebovat: plechové kyblíčky, barvy na kovy (zde bílá, červená, modrá), štětce, molitanový váleček, obyčejnou tužku, tavicí pistoli, špičatou špejli nebo drát, bezbarvý lak, libovolné stužky 1) Pomocí širšího plochého š
7.11.2024
Pěkné husté obočí je znamením mládí. A nejen to, jeho ladný oblouk dodá tváři úhlednost, takže pak vystačíte i jen s lehkým líčením. Naopak bez upraveného obočí to nikdy nebude úplně ono. Na internetu najdete podrobné návody, jak tvar obočí přizpůsobit rysům obličeje a vyrovnat disproporce. Jednodušší, přitom univerzálně slušivé je takzvané hollywoodské obočí. Vychází ze čtyř linií, které spojuj
5.11.2024
Ze švestek se dá uvařit tolik dobrot! A mohou být sladké i slané. Pojďte se s námi na některé podívat. NA SLANO Srnčí steak 4 srnčí steaky, 4 lžíce olivového oleje, 75 ml červeného portského nebo červeného vína, 1 lžíce balzamikového octa, 2 lžíce cukru, 1 lžička nasekaných lístků tymiánu a snítky na ozdobu, 8 velkých švestek, sůl a čerstvě mletý černý pepř 1) Nalijte portské nebo červené víno
1.11.2024
Proto se na internetu dají najít mnohé návody k jeho odstranění domáckými prostředky. Přitom zmírnění viditelnosti tetování je náročné i profesionálními metodami. Zájem o domácké prostředky je pochopitelný, jelikož profesionální ošetření rozhodně není zadarmo. A tak se kouknete na internet a řeknete si, no vida, jde to i podomácku a levně. Pravda je, že postupy z internetu skoro nic nestojí. Ale
16.10.2024
Také máte doma spoustu kamínků nasbíraných na výletech? Možná jsou mezi nimi i ty ploché, které omlela voda z potoka nebo ta mořská. A právě ty se budou hodit. Budete potřebovat: ploché kameny různých velikostí, lepidlo na kámen, svíčky. 1) Vyberte velký základní kámen a dejte na něj dostatečné množství lepidla. 2) Druhý kámen položte šikmo přes první. 3) Postupujte od největších po nejm
reklama
Šikovné tipy
Až skončí grilovací sezona
Čas běží jako splašený, a tak než se nadějeme, sezona grilování skončí. Přátelé se rozjedou do svých městských bytů a až na krátká občasná setkání zbydou jen vzpomínky na to hezké. A také jedna ne moc příjemná povinnost. Bude to chtít vyčistit gril. Co si budeme povídat, to je činnost, kterou nedělá rád snad nikdo […]
Vzpomínka na moře: 5 nápadů, co s mušlemi
Nic neoživí vzpomínky na báječné chvíle o dovolené tak, jako romantické dekorace v plážovém stylu. Není to nci složitého, máme pro vás pár tipů. Velké ulity můžete „osázet“ tillandsiemi, což jsou ty podivuhodné rostliny, které nepotřebují substrát a živiny si vytahují kořeny ze vzduchu. Ale pozor, to je teorie, která platí v jejich domovině. Aby […]
Obrazy z lisovaných květů
Chcete si na stěnu zavěsit skutečný originál? Není to nic nedostupného, dokonce si takovou dekoraci můžete vlastnoručně vyrobit. Inspirací vám může být tradiční japonské umění oshibana. Ačkoli je sušení a lisování květin pro radost a na ozdobu nejspíš skoro tak staré jako lidstvo samo, k dokonalosti a uměleckému směru ho dovedli až Japonci někdy v […]
Potáhnout dort dokonale? Jde to!
Obdivujete nádherné fondánem nebo marcipánem potažené dorty v kuchařkách i na internetu a přemýšlíte, že se do toho jednou také pustíte, ale pořád ne a ne se k tomu odhodlat? Obavy z toho, jestli potahování zvládnete, jsou pochopitelné, protože práce s marcipánem nebo fondánem už vyžaduje trochu cukrářských zkušeností, a tak by se vám možná […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
21stoleti.cz
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nech
Opečené škubánky s mákem
tisicereceptu.cz
Opečené škubánky s mákem
Jednoduché sladké jídlo připravené z mouky a brambor buď milujete, nebo nenávidíte. Specifickou chuť jídlu propůjčuje také mák, kterým se šišky sypou. Potřebujete 1 kg brambor 220 g hladké mouk
Nový život pro starobylou usedlost
rezidenceonline.cz
Nový život pro starobylou usedlost
Původní lovecký zámeček, už tak trošku trochu staromódní, byl zcela zrekonstruován, aby se proměnil v elegantní, moderní a příjemné útočiště. Jsou místa, která nás okouzlí na první pohled; mají ono těžko uchopitelné kouzlo přitažlivosti. Stejně tak tomu bylo i s malým, tak trochu zanedbaným zámečkem, vzdáleným několik málo kilometrů západně od francouzského Lyonu. Když mladí manželé poprvé tuto romantickou stavbu
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
enigmaplus.cz
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
Bezprostřední příčinou ke stavbě nového hradu Točníka byl bezpochyby požár, který roku 1395 poškodil původní králův hrad Žebrák. Nedlouho poté si tedy začal král Václav IV. stavět honosnější a pohodln
Nakonec neskončím sama!
skutecnepribehy.cz
Nakonec neskončím sama!
Když mi zemřel milovaný muž, nikoho jiného jsem si nehledala. Cesty osudu jsou někdy ale nevyzpytatelné. Roky jsem žila sama. Manžel mi zemřel na rakovinu. V den desátého výročí jeho úmrtí jsem uklízela knihovnu. Když jsem vzala do ruky jeho nejoblíbenější knížku o letadlech, vypadl z ní zvláštní vzkaz a peníze. Boj prohrál Nikdy v životě jsem netrpěla tolik jako
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
epochaplus.cz
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí
Pojďte se projít po mostě
epochanacestach.cz
Pojďte se projít po mostě
K čemu jsou mosty přes řeku? Aby měl člověk blíž k člověku přece! Mnohé z nich si zaslouží pro svou krásu, jedinečnost nebo architektonické provedení naši bližší pozornost. Často po nich projdeme a ani si jich nevšímáme. Přitom jsou tak zajímavé. Nejeden fotograf by možná kvůli jejich kráse a pořízení snímku před nimi padl i
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
historyplus.cz
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
Loď dánského kapitána si proráží cestu chladnými vlnami stále dál na sever. Všichni s napětím hledí kupředu. Postaví se lodi do cesty pevnina? Žádná tu ale není a cesta je volná. Svět se konečně dozví, že Asie není spojena s Amerikou. Rodina celního inspektora, do níž se v dánském přístavním městě Horsens narodil chlapec Vitus Bering (1681–1741),
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
iluxus.cz
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
V OC Arkády Pankrác byla otevřena unikátní kavárna BITmarkets Café by CAFÉ LEVEL, která propojuje lásku ke kvalitní kávě s fascinujícím světem kryptoměn a technologických inovací. Návštěvníci si zde m
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
nejsemsama.cz
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
Podzim přináší nejen chlad, ale i virózy a nachlazení a další nemoci. Můžete se jim ale vyhnout, když posílíte svou imunitu. Imunitní systém, pokud dobře funguje, nás chrání před škodlivými mikroorganismy. Pokud ale dojde k jeho oslabení, je potřeba mu pomoci. Jezte s rozmyslem Pestrý jídelníček je jedním z nejdůležitějších předpokladů. Zařaďte do něj co nejvíce čerstvé zeleniny a
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
epochalnisvet.cz
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
Rok 1514 je v životě německého renesančního umělce Albrechta Dürera nesmírně krutý. Umírá mu jeho milovaná matka. „Smutek, který jsem kvůli ní cítil, se nedá ani popsat,“ zaznamenává si tehdy. A pak stvoří Melancholii I, mědiryt zhruba ve formátu A4, který dodnes mate historiky umění.   Podle znalce renesančních umělců Giorgia Vasariho (1511–1574) Dürerova Melancholie
Šťastná novinka u Marešů?
nasehvezdy.cz
Šťastná novinka u Marešů?
Během dovolené v Las Vegas zamířil moderátor Leoš Mareš (48) do tetovacího salónu a na ruku si nechal zvěčnit jména svých tří dětí – Jakuba, Matěje a Alex. Pochlubil se tím svým fanouškům, kteří