Domů     Přírodní kosmetika má výhody i slabiny
Přírodní kosmetika má výhody i slabiny
13.11.2023

Nálepka „přírodní“, nebo dokonce „bio“ okamžitě přidává kosmetickému přípravku body, neboť je bez „chemie“. Co už si neuvědomujeme, že i tyto produkty mají své slabiny a nevýhody.

Iluzorní je už vlastní rozdělování na přípravky přírodního a chemického původu. I příroda totiž nepracuje s ničím jiným než s chemickými látkami, jen to s nimi mnohdy lépe umí.

Jenže oproti produktům kosmetické chemie je cíleně nevyvíjela pro péči o pleť a krásu. Obrovské množství látek, které každý rostlinný výtažek obsahuje, je proto obvykle nutné dále zpracovat a odstranit složky působící protichůdně, dráždivě nebo škodlivě.

Mimochodem: Právě obrovská pestrost složek v přírodních extraktech zvyšuje také riziko alergie. Čím více rozličných látek ve výtažku z jediné byliny je, tím narůstá pravděpodobnost, že na některou z nich zareaguje naše imunita podrážděním.

Například přírodní vůně růže se skládá ze zhruba 400 různých látek, riziko alergie je tedy mnohonásobně vyšší než u syntetické náhražky vůně o jediné molekule.

Pleťové krémy

+ Tukové složky jako jojobový olej nebo bambucké máslo jsou jednoznačně hodnotnější než jejich chemické náhražky. V přírodních pleťových krémech nenajdete ani parafin, vyráběný z ropy, který na kůži vytváří nepropustnou vrstvu.

– Slabinou je trvanlivost, neboť krém nechrání konzervanty a dezinfekční složky. Proto by měl být v bezdotykovém balení s pumpičkou. Do krému v běžné dóze totiž už při prvním použití zanesete bakterie, které ho začnou rozkládat.

Horší zkušenost s krémy přírodního původu mohou mít také lidé s velmi suchou kůží, protože se do nich jako syntetická složka nepřidává urea. Přitom právě tato látka dokáže nejúčinněji udržet v pokožce vlhkost.

Rtěnky

+ Nenajdete v nich parafin, syntetická barviva ani aromata. Vyrábějí se z přírodních látek, jako je včelí vosk nebo lanolin z ovčí vlny, a teoreticky jsou jedlé.

– Neslíbatelnou rtěnku přírodní kosmetika aspoň zatím neumí. Bez přídavku silikonů je výdrž zkrátka mnohem slabší.

Řasenky

+ Co do sytosti barvy si nezadá s řasenkami konvenční kosmetické produkce. Základem jsou přírodní rostlinné oleje.

– Rozdíly jsou znát ve výdrži. Přírodní řasenky nejsou voděodolné, protože neobsahují chemické polymery, které to dokážou. Absence parabenů, které jinak řasenky chrání před kontaminací mikroby, zase vede k rychlejší kazivosti produktu.

Deodoranty

+ Neobsahují soli hliníku ani problematický triclosan, látku, která má sice silné antibakteriální účinky, ale současně i špatnou pověst pro nepříznivý vliv na zdraví, zejména na hormonální systém.

Proti pachu nasazují přírodní deodoranty zpravidla výtažky z rostlin, ze šalvěje, meduňky nebo limetky.

– Ochranný efekt proti pachu je u těchto produktů krátký, takže je nutné používat je několikrát denně. Pro lidi trpící zvýšeným pocením se nehodí vůbec. Pocení totiž bez hliníkových solí nedokážou omezit, blokují jen vznik pachu, a to jen po určitou dobu.

Dezinfekční účinek má jen alkohol, u něj je ale nevýhodou značné vysušování kůže. Proto ho obsahují jen některé přírodní deodoranty.

Barvy na vlasy

+ Základem je henna v kombinaci s dalšími rostlinnými látkami, například heřmánkem nebo ořechovými slupkami. Proto ve srovnání s chemickými barvami, které jsou vysoce dráždivé pro kůži, působí šetrně a prospívají stavu vlasů i kůže.

Do vlasu nepronikají, ale obalují ho. Pak je silnější, ale současně ztrácí lesk. To se řeší přídavkem rostlinných olejů, které povrch vlasu opět uhladí a lesk mu vrátí.

– Přírodní barvy jsou dostupné pouze v teplých odstínech. Chladný blond nebo studenou hnědou příroda neumí. Nedokážou také zesvětlit přirozený tón vlasů ani kvalitně překrýt šediny.

Šampony a sprchové gely

+ Klasickou mycí složkou, která rozpouští maz a špínu, jsou tenzidy z minerálních olejů. Místo těch se v přírodních produktech používá jejich alternativa zvaná cukrové tenzidy, které se vyrábějí z kokosu, řepky nebo cukrové řepy.

Chybí také další silně odmašťující a současně dráždivé chemické látky, což prospívá zejména choulostivé a suché kůži.

– Cukrové tenzidy mají nižší mycí a pěnivou schopnost, spotřeba gelu nebo šamponu je tedy vyšší. Jako dezinfekční složka proti kažení šamponu se někdy přidává bioalkohol. Ten vysušuje a může dráždit. Dají se ale sehnat i přípravky bez bioalkoholu.

Nenaleťte: Výrobci přírodní kosmetiky, ale i konvenční kosmetiky se někdy snaží získat zákaznice tvrzením, že jejich produkty nejsou testované na zvířatech.

Ani nemohou být, protože v EU platí plošný zákaz testování kosmetických složek a přípravků na zvířatech už od roku 2009, o čtyři roky později vešel v platnost také zákaz takovou kosmetiku do EU dovážet.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
19.5.2024
Tlak, tep a dokonce ani hladinu krevního cukru už nemusí lékař sledovat pouze v ordinaci, pomocí techniky si pacienta může zkontrolovat „na dálku“. Přes chytrý telefon či notebook. Každý obyvatel Česka navštíví průměrně jedenáctkrát za rok lékaře, oproti tomu v sousedním Rakousku je to polovina a ve Švédsku jde dokonce jen o tři kontakty ročně. Telemedicínou by ale šlo návštěvy u lékaře výrazně
12.5.2024
Proti nepříjemné tvorbě lupů je třeba zasáhnout co nejdříve. Než sáhnete po koupených přípravcích, zkuste pomocníky, které najdete doma. Pomohou vám i oplachy bylinkami. Za nadměrnou tvorbou lupů bývá většinou skryté doprovodné onemocnění nebo prostě jen nevhodný jídelníček. Někdy k vyřešení problému stačí zvýšit příjem vitaminů B. K tomu dobře poslouží pivovarské kvasnice, tedy pangamin. Do jíde
9.5.2024
Je to opravdu tak, že o výpadcích dýchání při chrápání nemusíte vůbec vědět. Jen se budíte nevyspalí a unavení. Tento jev se nazývá syndrom spánkové apnoe a je dost nebezpečný. Chrápete? Možná ano, ale ani to nevíte. Někdo se dokonce vlastním chrápáním vzbudí. A někomu o tom řekne partner. Chrápání je sice nepříjemné, hlavně pro lidi, kteří jsou blízko chrápajícího, mnohem větším problémem ale je
6.5.2024
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co vám to přinese? Kromě zlepšující se kondice pocítíte lepší n
2.5.2024
Trénovat, trénovat, trénovat... To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění. A netýká se pouze starších lidí, ale ta
reklama
reklama
Šikovné tipy
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), […]
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
epochaplus.cz
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet