Také jste si po shlédnutí stejnojmenného filmu přáli vyjet alespoň na chviličku do věčného města? A co si takhle ten sen konečně splnit.
Dostat se do Říma není těžké a zvládne to každý. Buď s cestovkou, nebo po vlastní ose. Druhý způsob je určitě levnější a v době internetové není problém sehnat levné letenky, ubytování a něco si nastudovat o památkách, které byste rádi viděli.
Poslední bod doporučujeme nevynechávat, protože tím se bude řídit váš časový rozvrh i trasy. A protože je krásných míst v Římě spousta, budete muset pečlivě vybírat, protože všechno určitě nestihnete.
Cestování po městě
Máte několik možností. Můžete si koupit Roma Pass na 48 nebo 72 hodin za 28 nebo 38,50 eur. S ním se svezete zdarma městskou hromadnou dopravou a dostanete slevy na vstup do některých památek. Doporučujeme jejich seznam prostudovat.
(Najdete ho spolu s dalšími informacemi na www.rim.maweb.eu). Budou tam velmi pravděpodobně chybět právě ty pamětihodnosti, které chcete vidět nejvíc, a to už by se vám nemuselo vyplatit. Pak zvažte, jestli není výhodnější koupit jednotlivé jízdenky.
Jedna stojí 1, 50 a platí 100 minut. Svezete se s ní autobusem, metrem či tramvají. Pokud se vám nechce moc chodit, nebo ani ze zdravotních důvodů nemůžete, je pro vás jako dělaný některý z vyhlídkových autobusů.
Vybírejte takové, ve kterých můžete cestu přerušovat, prohlédnout si vybranou památku a zase se stejnou jízdenkou pokračovat dalším.
Chléb a hry
Kdo by nechtěl vidět Koloseum. Je úchvatné, a pokud to bude jen trochu možné, podívejte se dovnitř. V jeho aréně se odehrávaly velkolepé a krvavé hry – gladiátorské souboje, přehlídka divokých zvířat, divadlo, náboženské obřady, námořní bitvy i popravy.
A až budete stát na některém z ochozů, stačí na chvíli zavřít oči a představit si to. Zvířený prach, pach krve, burácení rozvášněného davu.
Poslední představení se tu konalo v roce 523. A netrvalo dlouho a Koloseum začalo sloužit jako zdroj stavebního materiálu pro různé paláce, ba i baziliku svatého Petra ve Vatikánu.
Nebýt papeže Benedikta XIV., který pustošení v 18. století zastavil, nebylo by co obdivovat. Přesto z původního amfiteátru zůstala neporušená pouhá třetina.
Forum Romanum
Nemůžete je přehlédnout, protože se rozkládá hned u Kolosea. Kdysi to bylo centrum veškerého dění. Právě tady stály významné veřejné budovy, baziliky, senát, právě tady se řečnilo a uzavíraly se významné dohody. A s pádem říše Římské přišel úpadek.
Dnes si však díky archeologickým vykopávkám můžeme udělat jasnou představu, o jak obrovský komplex se jednalo. Jeho středem procházela a dodnes prochází tzv. Via Sacra – Svatá cesta. Byla nejdůležitější tepnou fóra, a tím pádem také celého Říma.
Procházeli po ní úspěšní římští vojevůdci v průvodech, směřujících na pahorek Kapitol.
Kapitolské náměstí
Renesanční náměstí Piazza del Campidoglio se nachází na nejmenším ze sedmi římských pahorků, který byl v dobách starého Říma náboženským centrem. Na tomto místě kdysi stával chrám Jupitera – nejposvátnější místo v celém antickém Římě.
Dostanete se sem po stylových renesančních schodech, které jsou stejně jako celé náměstí dílem Michelangelovým. Z terasy Palazzo Senatori se vám naskytne nádherný pohled na trosky Fora Romana, vítězný oblouk Septima Severa a Titův oblouk s Koloseem v pozadí.
Celé náměstí, jehož hranice jsou tvořeny třemi paláci (Pallazo Senatorio, Pallazo Nuovo, Pallazo dei Conservatori), je také Michelangelovým dílem. Poslední dva jmenované paláce dohromady tvoří Kapitolská muzea.
Pantheon
Na náměstí Piazza della Rotunda se nachází nejlépe zachovalá památka antického Říma – Pantheon nebo-li „chrám všech bohů“. Původní Pantheon nechal v roce 27 př. n. l. Marcus Agrippa. Tato stavba byla však zničena ohněm a znovu ji nechal v roce 125 n. l.
vystavět císař Hadrián. Za doby vlády papeže Bonifáce IV. se stal Pantheon křesťanským chrámem, což jej zachránilo před vypálením a zničením.
Jsou zde pohřbeny vyznané osobnosti – např. Rafael nebo italští králové Vittorio Emanuele II. a Umberto I. Celý hlavní dóm je vystavěn z římského betonu bez výztuží, jehož výrobní postup není nikomu znám a dodnes nad touto stavbou kroutí mnoho inženýrů nevěřícně hlavou.
Jediným přívodem vzduchu a světla do chrámu je, kromě dveří, devítimetrový stropní otvor.
Fontána di Trevi
Fontána patří mezi nejnavštěvovanější místa v Římě. Pamětníci si možná vzpomenou na slavnou koupací scénu Marcella Mastroianniho a Anity Ekbergové ve filmu Sladký život. Vy se tu koupat nebudete, ale určitě do ní hoďte drobný peníz.
Podle pověry proto, abyste se do Říma zase vrátili. A protože je fontána stále v obležení, zvolte pro návštěvu brzké ranní hodiny nebo naopak noc.
Vatikán
Pokud budete mít možnost nejnavštěvovanější městský stát navštívit, neváhejte. Ale abyste si mohli všechno v klidu prohlédnout a nemuseli stát ve frontách celý den, opatřete si vstupenky předem přes internet (vaticanticket.org).
Pokud se vám to nepodaří, nezbývá, než si přivstat a přijít velmi brzo ráno. Přesto počítejte s tím, že budete potřebovat na prohlídku nejméně jeden den.
Vždyť vás čeká Bazilika svatého Petra a rozsáhlá Vatikánská muzea na konci se slavnou Sixtinskou kaplí a možná i rozsáhlé zahrady. A pokud se sem tentokrát nedostanete, budete mít alespoň o důvod víc se vrátit.
Foto: PX FUEL