Je tu jaro a s ním nejen toulky přírodou, ale také spousta práce na chatách a chalupách. Mezi nejčastější problémy, které po zimě objevíme, patří praskliny ve zdi.
Ale není to jen otázka venkovských stavení, i v bytě se nějaká ta prasklina vždycky najde a zejména před malováním je potřeba ji vyspravit. Možností, jak to udělat, je několik a závisí na místě i na velikosti.
Jsou totiž praskliny, se kterými si poradíme sami, a potom takové, na které sami nestačíme. Většinou jsou širší než půl centimetru, zasahují hluboko do omítky a stále se rozšiřují. Na ty už potřebujete statika a odbornou firmu. My se ale budeme věnovat těm prvním a možnostem, jak je opravit.
* Sádra
Každý ji zná. Je to bílý nebo šedý prášek, který se smíchá s vodou a vytvoří různě řídkou hmotu, se kterou pak pracujeme. Co ale možná nevíte je to, že existují různé druhy a liší se rychlostí, za kterou sádra ztvrdne.
Rychle tuhnoucí začne tvrdnout už za dvě minuty, normální za šest minut a pak existuje sádra, která tuhne až za dvacet minut.
Z toho je jasné, že vybírat budete jednak podle rozsahu oprav, ale také třeba podle toho, jak jste šikovní a jak moc si chcete pohrát, aby výsledek byl dokonalý. Práce se sádrou sice není složitá, ale trochu cviku to přece jen chce.
Malé opravy asi nejlépe zvládnete s normální sádrou. Většinou rychlost tuhnutí ovlivňuje také teplota, ale teď na jaře si starosti dělat nemusíte, protože do rozmezí 5 až 30 °se v pohodě vejdete.
Jak se to dělá?
Drobné trhlinky nejdřív proškrábněte, odstraňte části, které nedrží, a vymeťte je smetáčkem nebo štětcem. Pak nanášejte sádru. Řidší na drobné prasklinky, tužší použijte na větší a na rohy. Zejména tam pracujte pečlivě.
Když je sádra tuhá, měli byste ji zbrousit smirkovým papírem. Ještě šikovnější jsou brusné houbičky, které mají stejně jako smirkový papír různou hrubost. Jsou sice dražší, to ale na malých plochách nehraje takovou roli a lépe se s nimi pracuje.
* Šlehaný tmel
Je to skvělá alternativa nejen pro toho, kdo to se sádrou moc neumí. Výhodou je, že už je připravený k nanášení. Nemusíte mít tedy starosti jako u sádry, jestli ředíte málo či moc. Navíc si odeberete jen takové množství, které právě potřebujete.
Použít se dá venku i uvnitř a v podstatě na všechny materiály, tedy nejen na stěny, ale i na sádrokarton nebo dřevo. Výhodou je, že se po zatvrdnutí nesmršťuje.
Jak se to dělá?
První krok je stejný. Vyškrábněte spáru a tmel naneste špachtlí. Šikovné jsou špachtle z umělé hmoty, které jsou pružnější než ty kovové a lépe se s nimi pracuje. Zaspárovaný povrch pak vyhladíte namočeným štětcem.
Tmel ztuhne asi po dvou hodinách, ale můžete počkat do druhého dne, a je-li to potřeba, místo přebrousit. Pokud budete vyspravená místa natírat, použijte vodou ředitelné barvy.
* Akrylátový tmel
Nejčastěji dostanete bílý, ale existují i v různých barvách. Prodávají se v kartuších, ke kterým potřebujete výtlačnou pistoli. Pokud ji nemáte, nezapomeňte ji koupit. Použijete ji ještě mnohokrát na jiné opravy.
Pokud jde o malinké praskliny, pak vám stačí tmel v tubě. Na tmelu je vždycky napsáno, k čemu je určen, ale protože je jich na trhu opravdu velké množství, raději se poraďte s prodávajícím.
Akrylátové tmely se používají vně i uvnitř i na větší spáry, nejčastěji v rozích, nebo mezi stěnami a stropem a tam, kde jsou spojeny různé materiály, třeba okolo okenních parapetů nebo klasicky v koupelně mezi vanou či umyvadlem a dlaždičkami.
Jak se to dělá?
Spáry očistíte a tmel do nich vtlačíte. Na uhlazení použijete špachtli nebo plastovou stěrku. U malých spár vám stačí vlastní prst. Počítejte s tím, že se tmel trochu propadne, takže jej vtlačujte pořádně a hned ho dokonale uhlaďte.
K tomu se hodí takzvaná tmelařská stěrka, kterou se dobře dostanete i do rohů. Koupíte ji v každé specializované drogerii nebo v hobby marketu. Povrch čerstvě zatmelené spáry můžete ještě upravit navlhčeným štětcem.
* Páska
Používá se všude tam, kde potřebujete spravit větší praskliny a je potřeba je zpevnit. Může být buď z netkané textilie, nebo ze skelných vláken. Je samolepicí a dá se přetřít barvou.
Jak se to dělá?
Nejdříve na místě odstraňte vrstvy malby a místo dobře očistěte, protože jinak by páska nedržela, odpadla by i s barvou. Prasklinu vyplňte sádrou nebo šlehaným tmelem. Pak přiložte pásku, na ni opět aplikujte tmel a vyhlaďte ho.
Páska musí být celá pokryta. Po zaschnutí se obvykle povrch ještě přebrousí.
Foto: Shutterstock, hrabacek.com