Pokud se chystáte cestovat do zahraničí a společníka vám bude dělat váš čtyřnohý přítel, pořiďte mu včas nový cestovní pas!
Od konce roku 2015 začali veterináři vystavovat našim zvířecím mazlíčkům zbrusu nové cestovní doklady. Bez nově upraveného petpasu už do ciziny se svým páníčkem nebudou smět psy, kočky, fretky, ani další domácí zvířata.
Ale nemusíte spěchat, platnost všech dosavadních cestovních dokladů ještě úplně neskončila a nemusíte okamžitě staré pasy narychlo měnit.
Doklady, které byly vystaveny před loňským 29. prosincem se totiž už dřív vyhotovovaly podle požadavků EU, a proto ještě prozatím budou považované za platné a vaše zvíře s nimi bude moci cestovat po světě.
Jak petpasy vypadají?
Cestovní doklady jsou nyní v celé Evropské unii stejné, aby se v jednotlivých dokumentech nelišily kolonky a úředníkům na hranicích to zbytečně nemotalo hlavu. Nové pasy jsou částečně zatavené ve fólii a jsou vyplněné ve dvou jazycích.
Údaje o zvířeti jsou vždy uvedeny anglicky, a potom v úředním jazyce státu, který doklad vystavil – tedy u nás v češtině.
Hlavní změny jsou tyto
1. Snížil se počet kolonek pro uvedení majitele ze tří na dvě, a majitel je povinen údaje v pase, vyplněné veterinářem, potvrdit svým podpisem.
2. První strana s identifikací zvířete (tj. stránka s uvedeným číslem mikročipu nebo tetování) je po vepsání údajů přelepená samolepicí fólií, aby nemohlo docházet k omylům, například aby nebylo možné přepisovat nebo přelepovat identifikační čísla zvířete.
Tím se zamezí možné záměně identity zvířete s jiným, a snižuje se tak i riziko možného podvodu.
3. Přibyly kolonky pro zapsání kontaktních údajů soukromého veterinárního lékaře (jméno, adresa, telefon), který pas vystavil.
Tyto úpravy samozřejmě pas o něco prodraží, v řádu o pár desetikorun, takže majitele zvířat to příliš nepostihne. EU se rozhodla vylepšit pasy nejen proto, aby se znesnadnilo falšování, ale měly by také poskytovat cestujícím se zvířetem větší komfort.
Čipování je povinné
Pro vydání pasu je už dnes povinné čipování zvířat. Dřív bylo možné přidělit pas i zvířeti označenému tetováním. Jenže bez trvalého označení by na petpas mohlo cestovat prakticky jakékoli zvíře stejné rasy a pohlaví.
Pro jeho identifikaci je proto třeba porovnat číslo uvedené na čipu s údaji v pasu. Čipem, stejně jako cestovním pasem vybaví vašeho miláčka za poplatek veterinář.
Registrační číslo petpasu vašeho zvířete si také můžete kdykoliv ověřit u Komory veterinárních lékařů ČR.
Co musí zvíře podstoupit?
Do většiny zemí v Evropské unii stačí majitelům pořídit zvířeti platný cestovní pas, čip a očkování proti vzteklině. To platí stejně i v dalších nečlenských zemí v Evropě (Andorra, Lichtenštejnsko,
Monako, Norsko, San Marino, Švýcarsko, Vatikán). Některé státy EU si však vymínily ještě další podmínky:
Při cestě na Kypr nebo do Finska je tak třeba nechat zvíře ošetřit také proti echinokokóze a klíšťatům.
Do Itálie, Lotyšska, Polska či Francie se zase nesmějí vůbec vozit mláďata mladší tří měsíců.
Velká Británie, Irsko a Malta požadují u cestujících zvířat vyšetření hladiny protilátek proti vzteklině provedené aspoň půl roku před jejich návštěvou země a odčervení provedené den až dva před příjezdem do zmíněné země.
Rezervace předem
Při přeletech na jiné kontinenty, do Austrálie, USA či na Nový Zéland, musíte počítat s přísnými pravidly, podobnými, jako jsou ta britská. S testy na různé choroby musí chovatel začít už zhruba půl roku před cestou.
Například na palubu mezinárodních linek Českých aerolinií se zvíře bez pasu vůbec nedostane. Živá zvířata mohou být přepravována jen do zemí, kam to povolují předpisy navštíven země a jen za podmínek stanovených touto zemí.
Přepravu zvířat je nutné dopravci předem nahlásit a rezervovat mu místo. Není přitom důležité, zda zvíře cestuje se svým pánem v kabině letadla nebo jako odbavené zavazadlo v nákladovém prostoru.
Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock