Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj.
Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a rychlost jsou také důležité doplňkové funkce.

Jak vybrat vaflovač?
Podle rozměrů a hmotnosti
Asi první, co je třeba dobře promyslet, je velikost přístroje. Pokud se vám vaflovač nevejde na kuchyňskou linku a budete jej muset po každém použití uklízet, brzy ho přestanete používat a skončí uklizený natrvalo.
Roli může hrát i hmotnost, kterou mohou některé modely překvapit. Na druhou stranu jsou těžší přístroje stabilnější, což je důležité obzvláště, pokud je necháte obsluhovat dětem.
Na druhou stranu lze většinu vaflovačů skladovat jak v horizontální, tak i ve vertikální poloze.
Podle příkonu
Platí, že čím vyšší příkon, tím rychleji se plotýnky prohřejí a tím dříve jsou vafle na stole. Pro běžné domácí užití jsou optimální přístroje s příkonem kolem 1000 – 1400 W.
Podle velikosti i tvaru ploténky
Kulaté, hranaté, v podobě srdce nebo květiny? Výběr tvaru vaflí je záležitostí vkusu, ale i praktičnosti přístroje. V té vedou klasické hranaté plotýnky, protože nejlépe využijí prostor vaflovače, navíc se hodí i pro zapékání sendvičů.
Pokud jde o povrch, na výběr máte mezi teflonem a keramikou. Oba materiály jsou nepřilnavé, ale liší se svými slabinami. Teflon je křehký a snáze se poškrábe, na vyndání vaflí se proto nedoporučuje používat kovové nádobí, vidličky ani špachtle.
Keramika je mechanicky daleko odolnější, neodlupuje se a snáze se čistí, zato je dražší.
Velikost přístroje odpovídá počtu vaflí, které lze současně upéct. Standardní jsou čtyři, ale může být i jedna nebo také šest. Praktickou informací je i výška vafle. Příliš tenká nevypadá hezky, příliš silná může naopak zůstat uvnitř nepropečená. Optimální síla vafle je 1 cm.
Zaměřte se na funkce
Ačkoli vaflovač neumí nic jiného než péct, doplňkové funkce přípravu snídaně usnadní.
* Samozřejmostí by měla být kontrolka, která ohlídá, zda se vaflovač už dostatečně zahřál, takže je možné vlít těsto.
* Mnohem lépe se také peče v přístroji, který umožní regulaci teploty.
* Pro bezpečné používání je zejména v ranním shonu zásadní kontrolka, která vaflovač automaticky vypne, když se nebezpečně přehřeje.
* Izolovaná rukojeť zajistí, že si při obsluze přístroje nespálíte ruce.
* Šikovný je také odtokový žlábek, který zachytí přebytečné těsto a zabrání tomu, aby zateklo do těla přístroje.
* Víko může mít také bezpečnostní prvek, který zabrání otevření před dopečením.

Jak vybrat toustovač
Podle počtu pečicích desek
Pokud má přístroj jen jednu nebo dvě pečicí desky, pak si v něm pravděpodobně připravíte snídani pouze pro sebe. Snídáte-li ale společně celá rodina, bude se vám hodit přístroj, který udělá čtyři najednou, tedy má čtyři pečicí desky.
Ty mohou být navíc vyměnitelné podle toho, jaké jídlo si v něm budete připravovat.
V obchodě může být tento model označovaný jako „multifunkční toustovač“ – sendvičovací plotýnka slouží pro přípravu klasických toustů, vaflovací vám pomůže si upéct skvělé francouzské vafle a grilovací vám umožní ugrilovat si v něm maso i zeleninu.
Toustovače s výměnnými deskami jsou navíc velmi praktické, protože je snadno oddělíte od těla přístroje a samostatně umyjete. Jejich velkou výhodou také je, že šetří místo v kuchyni, protože místo několika spotřebičů vám bude stačit jenom jeden.
Tip: Při přípravě toustů si také můžete vybrat, zda mají mít čtvercový či trojúhelníkový tvar. Některé toustovače mohou mít i desku na dětské koláčky.
Všímejte si materiálu
Většina modelů má tělo vyrobené z plastu, který dobře izoluje, a tak nehrozí, že se o přístroj popálíte. Ale má i další výhody, je k dostání v široké paletě barev a snadno se o něj i pečuje. Faktem ovšem je, že méně kvalitní výrobky mohou časem a teplem změnit barvu.
Alternativou je nerez, což je materiál odolnější a mnohdy i elegantnější, ale bude na něm vidět každý otisk prstu. Existují i kovové topinkovače s tvrzeným sklem, kde můžete sledovat průběh pečení.
Pokud jde o povrch pečicích desek, ten může být podobně jako u vaflovačů teflonový nebo keramický. I nevýhody jsou srovnatelné, teflon má kratší životnost a snadno se dá poškrábat. Keramické plotýnky mají dlouhou životnost, nevýhodou je zase vyšší cena.
Hlídejte příkon
Hodnota, která naznačí, jak výkonný toastovač bude, má značné rozpětí, od 650 W až po špičkové o 2400 W. Rozhodně berte vyšší hodnoty.
Rozdílná výbava
Levnější modely mají pouze mechanické vysouvání toustu, takže si musíte sami pohlídat, kdy je hotový. V dražších přístrojích je zabudované již vysouvání automatické, takže pečivo nemusíte lovit v jejich hloubi.
Většina modelů má i zásobník na drobky, což je podlouhlá miska, do které padají drobky, které pak snadno vyhodíte. Měli byste si ale dopředu zjistit, jestli miska není příliš mělká, aby z ní drobky nevypadávaly.
Šikovný je také nástavec na rozpékání. Přístroje mají buď instalován rošt, který se vysune nad opékací otvory, nebo je rošt zvlášť a dá se umístit na horní část přístroje.
Starší pečivo, tedy rohlíky, housky nebo bagety, se buď ohřejí a změknou, nebo při delším čase rozpékání budou krásně křupavé jako z pekárny.
Tip: Na trhu jsou k dostání i takové topinkovače, které disponují variabilní šířkou štěrbin, díky čemuž si snadno nastavíte, zda chcete opékat tenký krajíc anebo celý kus pečiva.

Praktické funkce:
* Vyplatí se, aby přístroj měl možnost regulovat teplotu, signalizoval stav zahřátí a automaticky se vypínal při přehřátí.
* Rozmrazování je šikovná funkce, pokud ukládáte pečivo do mrazáku. Pečivo se v přístroji slabě ohřívá tak, aby se rozmrazilo. Neopéká se.
* Možnost nastavit udržování tepla se hodí, když potřebujete pečivo odebírat postupně, aby vám nevychladlo.
* Dražší přístroje mívají displej, který ukazuje průběh opékání, zbývající čas i stupeň propečení.
* Kontrola stupně opečení umožňuje, aby po stisknutí tlačítka tousty vyjely z topinkovače, takže je můžete zkontrolovat. Topná tělesa ale nepřestanou hřát, takže můžete hned pokračovat v opékání.

Připravte si vafle:
S ořechy a fíky
Potřebujete:
220 g hladké mouky * 1 lžičku kypřicího prášku do pečiva * špetku soli * 2 lžičky cukru * 300 ml polotučného mléka * 2 vejce * fíky * ořechy * med nebo javorový sirup
Postup:
Všechny ingredience na vafle dejte do mísy a prošlehejte metlou na jemné těstíčko. Rozehřejte pořádně vaflovač a v případě potřeby jej vymažte máslem.
Do jeho středu nalijte vždy jednu až dvě naběračky těsta (dle velikosti vaflovače), přiklopte a pečte dozlatova. Postupně takto spotřebujte všechno připravené těsto. Hotové posypejte nasekanými fíky a ořechy a přelité medem nebo sirupem.
Se skořicí a pomerančovou kůrou
Suroviny:
250 g mouky * 125 g másla* 125 g cukru * 1 vejce * 1 lžička skořice * 1 lžička kandované pomerančové kůry
Postup:
Mouku nasypte do mísy a přidejte skořici, vše promíchejte. Rozpuštěné máslo vyšlehejte s cukrem, pak do směsi přidejte mouku se skořicí. Zpracujte do hladka, pak vmíchejte celé vejce a nakonec přidejte pomerančovou kůru. Vytvořte kuličky velikosti ořechu a vložte je do vaflovače s malou mřížkou.