Chcete, aby vaše dítě milovalo pohyb a dobře prospívalo? Umožněte mu cvičit od malinka. Začněte třeba tím, že mu vybavíte pokoj prolézacím tunelem, provazovým žebříkem nebo houpačkou.
Dětem je pohyb přirozený stejně jako všem mláďatům, kterým lezení, skákání, houpání se, chytání předmětů a pobíhání umožňuje vyřádit se způsobem, jenž je zároveň baví. Ideální je přizpůsobit jim k tomu jejich vlastní pokoj.
Dáte jim tak šanci pořádně si protáhnout tělo a zpevnit svaly včetně zádových. Vzhledem k tomu, že problémy s páteří začínají vznikat už ve věku kolem dvou až tří let, je to nesmírně důležité.
Dostatek lákadel
Možná si říkáte, že děti by neměly sedět doma, ale měly by dovádět venku na čerstvém vzduchu. Na to ale pokaždé nemusí být dostatek času či vhodné počasí. Také okolí bydliště nemusí být zrovna ideální.
Vytvořte mu proto v pokojíčku dostatek podnětů a lákadel, která ho vtáhnou do hry. To, že při tom cvičí a posiluje ani nepostřehne. Že nemáte dostatečně velký prostor na hraní? Ani malá plocha bytu neznamená, že z vašeho dítěte musí vyrůst pecivál.
Vždyť ribstol a nafukovací míč se vejde do každého pokoje a švihadlo či sadu činek je možné uložit třeba pod postel. A v panelákovém pokoji není problém zavrtat do stropu dvě odpovídající hmoždinky a pověsit na ně houpačku, lano nebo provazový žebřík.
Přidáte-li pod ně měkkou podložku nebo žíněnku, na kterou může malý „Tarzan“ seskočit, pak se můžete spolehnout, že takové vybavení váš potomek neponechá bez povšimnutí.
Nechte mu fantazii
Pořizovat domácí fitness s přístroji na protažení těla pro své potomky zrovna nemusíte. Ponechte jejich fantazii dostatečnou volnost. Je zcela zbytečné vytvářet jim v pokoji dokonalou iluzi konkrétního prostoru, třeba kabiny vesmírné lodě či ponorky.
Šikmé plochy, provaz, bedny, ribstole se pro ně mohou změnit v pralesní liánu, pirátskou loď nebo vlez na rozhlednu. Má-li místnost vysoké stropy, větší děti ocení i koš na košíkovou.
V případě, že bydlíte v nájemním domě, dejte si pozor, abyste koš nepřipevnili na zeď sousedící s bytem vedle. Pravidelné údery míče by souseda určitě nenadchly.
Ke gymnastickým kouskům dobře poslouží dveřní hrazda s nastavitelnou šířkou a pro větší kluky boxovací pytel.
Různé míče
Skvělou pomůckou do každého prostoru, která se dá využít i jako židle, je gymnastický míč. Při sezení na obyčejné židli, nepracují žádné svaly, ale ten, kdo sedí na míči, musí vyrovnávat balanc, což nutí aktivovat spoustu svalů.
Velký míč se dá použít také na skákání, protahování se a kutálení po bytě. K dispozici je dobré mít i pár menších míčů. Dítko je může vrhat na terč, nebo si jen tak házet s vámi a tím rozvíjet motorické dovednosti, protože chytání je důležitá pohybová činnost.
Dá se při tom vymyslet spousta různých aktivit. Dítě může například vyhazovat jenom pravou a chytat levou rukou a pak si míček vždycky přehodit do druhé ruky. Házet se také dá pozadu, na čas, na body atd.
Balonky, obruče
Balonky si nemusíte pořizovat jen na narozeninové oslavy. Skvěle si s nimi vyhrajete v těsnějších interiérech. Můžete si s nimi pinkat, přepinkávat pomyslnou síť a podobně.
Jsou lehké a jejich pohyb je mnohdy nepředvídatelný, takže si s nimi užijete spoustu zábavy. Stejně tak s obručemi. Než se vás potomek naučí s nimi kroužit v pase, může skrz ně jen tak proskakovat nebo je na zemi překračovat.
Klouzačka, tunel, nafukovací schody
Menší děti ocení v pokoji cokoliv na prolézání. Takový látkový tunel jim nejen posílí fyzickou kondici, ale především naučí dítě překonávat strach z neznáma.
Výborná pomůcka na rozvoj motoriky jsou pěnové schody nebo jakákoliv skluzavka, na kterou děti musí nejprve vylézt. Pokud máte děti dvě a malý byt, určitě jim do pokojíčku pořiďte palandy, které mají na jedné straně žebřík a na druhé skluzavku.
Navíc je pod palandou prostor na další pomůcky. Vlastně tím vznikne jakýsi multifunkční hrací prostor.
Lano, postel, matrace
Každý rodič to zná – děti rády lezou do výšek, ale pak se neumějí dostat dolů. Naučit se to můžou nejen na hřišti, ale i ve vlastním pokoji. K získání patřičné zkušenosti skvěle poslouží třeba lano ukotvené u stropu, na kterém jsou uvázané uzlíky.
Lano se ale dá využít i tak, že ho natáhnete na podlahu dětského pokojíčku a zkusíte, jestli dítě dokáže chodit hlavně po něm a nepřepadávat mimo.
Dítě také můžete nechat skákat ze zvýšené postele. Nezapomeňte při tom na měkké dopadiště. Může to být třeba stará nebo nafukovací matrace. Ta se dá rovněž použit na kotouly, válení sudů a další hrátky.
Nebo zkuste jen tak položit v dětském pokoji na zem krycí podložku na matraci (bývá 5–10 cm silná). Uvidíte, že za chvíli na ni děti bez většího přemlouvání začnou dovádět.
Volná stěna
Při zařizování dětského pokoje platí, že dítěti by měl zbýt dostatek prostoru, kde může třeba jen tak tančit, když pustíte muziku. Dobré je pohlídat si, aby buď přímo v pokoji, nebo někde jinde v bytě zůstala aspoň jedna volná stěna. Pak stačí polštář a dítě se může pokoušet dělat třeba stoj na hlavě.
Bezpečnost
Při dětských hrách je nutné dávat zvýšenou pozornost na bezpečnost. Děti se na nářadí mohou rozdovádět a v zápalu hry ztratit představu o okolním prostoru. Potřeba je obzvlášť dávat na ostré hrany, například na nábytku. Je moudré zabezpečit tyto hrany ochrannými návleky.
Text: Marie Skrčená, Foto: Shutterstock