Jarní počasí je jako na houpačce, ale v pivovaru je příjemně vždycky. Pojďte se s námi vypravit tam, kde se vaří neprovařené pivo.
Minipivovar v Kozlovicích
Valašský minipivovar má zajímavou prvorepublikovou atmosféru. Obslouží vás tu stylově oblečený personál, který roznáší domácí kvasnicové nefiltrované ležáky plzeňského typu.
Ke světlému Valašskému vojvodovi a tmavému Kozlovickému fojtovi a dalším druhům piva si můžete dát tradiční českou a moravskou kuchyni a ochutnat můžete i kozí sýr v několika kombinacích a příchutích. A kdo chce, může se tu věnovat i kultuře:
najdete tu autentickou malotřídku obecné školy z dob Rakousko-Uherska i sbírku lidového sakrálního umění.
Info: www.relaxvpodhuri.cz
Haličská kuchyně a pivo Moritz
Za českou nebo haličskou kuchyní a samozřejmě místním nefiltrovaným a nepasterizovaným pivem Moritz můžete vyrazit do Olomouce. V útulném hostinci tu na vás dýchnou třicátá léta.
Jeho součástí je i minipivovar, takže můžete sledovat, jak se vaří pivo, na vlastní oči. Kdo chce, může si tu dohodnout i exkurzi do pivovaru. Dokonce se tu dá objednat i jednodenní posezení spojené s uvařením jedné várky piva.
Info: tel.: 585 205 560, 724 284 772
Pivovarský dům v Praze
Co třeba banánové pivo? Pražský Pivovarský dům má v nabídce minimálně osm druhů piva:
V minipivovaru, který je součástí a dominantou interiéru restaurace, najdete kromě „Štěpána“, světlého a tmavého klasického českého ležáku, pivo pšeničné, kávové, višňové, kopřivové, banánové a nejméně jeden speciál měsíce.
Můžete vyzkoušet i „pivní sekt“ zvaný Šamp a pivní aperitiv Black Hill, nebo míchané nápoje, třeba Pivovici, Bloody Pepíka nebo Pivní likér.
Info: www.gastroinfo.cz, tel: 296 216 666
Šumavský pivovar Vimperk
Tenhle pivovar navázal na prastarou tradici vaření piva ve Vimperku a drží se tradičních receptů. Jako v mnohých jiných malých pivovarech i tady vám nabídnou nefiltrované a nepasterizované pivo: světlou jedenáctku, polotmavou dvanáctku a tmavou třináctku.
Někdy jsou v nabídce i pivní speciály. Pivo se vaří přímo v prostorách restaurace, kde jsou umístěny varny, a když se domluvíte s majiteli nebo se sládkem, můžete si celý pivovar prohlídnout. Restaurace je nekuřácká.
Info: www.sumavskypivovar.cz
Za filmovými Postřižinami
Dalešický pivovar se proslavil v roce 1982, kdy tu režisér Jiří Menzel natočil známé Hrabalovy Postřižiny. Pivo se tu vaří podle starého pivovarského zákona, a tak si můžete být jisti, že se do něj nepřidalo nic víc než voda, chmel, slad a kvasnice.
Vaří se tu světlá jedenáctka, polotmavý jazzový ležák Kouřící králík, světlý speciál Májový ležák 13° a tmavý speciál 13°. Samozřejmě si tu můžete prohlédnout i pivovar.
Info: www.pivovar-dalesice.cz
Šťáhlavský Radouš
Jeden z nejmenších průmyslových pivovarů v republice najdete ve Šťáhlavech. Pivo se tu vaří jen z českých surovin a podle osvědčených postupů. Nicméně tu najdete i různé speciály, třeba Pilsner Ilgner, Viliem Šejkspír nebo Radoush Stout.
Dokonce si tu můžete pod odborným dohledem uvařit vlastní pivo, třeba v rámci romantické noční várky.
Info: pivovar.stahlavy.com
Text: Kateřina Rodná
Foto: Shutterstock, archiv firem