Na židli, samozřejmě. Právě ona patří k nejzákladnějšímu vybavení domácnosti a je to kousek nábytku, který máme jen a jen pro sebe… Vyberte si tu svou.
Jak má vypadat židle? Je určena k sezení, to je jasné… Ale má také za úkol podpírat tělo.
Její popis je prostý – má nosnou část (zpravidla nohy), sedák a opěradlo, někdy i opěradlo na ruce (říká se mu též područka).
Jenže všechno to jsou části, se kterými si designéři rádi hrají a proměňují mnohdy typické kousky v umělecká, často až abstraktní díla. Více než vzhled by vás ale měly zajímat jiné vlastnosti – pohodlí, funkčnost, údržba…
Židle versus křeslo
Kamarádem židle je křeslo, většinou je také určeno pouze jedné osobě. A zatímco židle ho může tak trochu napodobit, naopak to nejde. I když… Dnešní návrháři už i tyto rozdíly značně stírají. Podobně je to s rolemi a určením tohoto sedacího nábytku.
Křeslo má sloužit především k relaxaci a odpočinku (kromě toho popravčího, samozřejmě), židle má vedle toho i mnohem noblesnější roli. Je nám k dispozici také při honosných hostinách i při stolování s těmi nejbližšími v rodinném kruhu.
Hurá ke stolu
Koupit šest nebo čtyři? Počet židlí u jídelního stolu je přímo úměrný počtu členů domácnosti. Tedy – plus nějaká navíc pro hosty. S počtem židlí se pojí i velikost stolu.
Počítejte, že na jednu sesli je potřeba asi 60–70 cm místa u stolu, abyste měli potřebné pohodlí. A jestli chcete sedět u obdélníkových a čtvercových stolů „kolem dokola“, pak i víc, aby šly židle zasunout. Když si chcete sednout, vysunute židli asi o 75 cm.
A jestli máte za židlí další nábytek (třeba komodu nebo příborník), nebo přímo zeď, přidejte ještě 25 cm a zaokrouhlete potřebné místo přímo na 1 metr. U kuchyňské linky potřebujete kolem stolu průchod ještě větší – optimálně 120 cm. A dveře by měly být od stolu vzdáleny asi 150 cm.
Široká, dlouhá, pohodlná…
Rozměry židle stanovují normy. Dokonce se upravují s ohledem na nové antropologické studie. Přímo se v nich uvádí, že musí vyhovovat somatickým a individuálním potřebám uživatele. Co to vlastně znamená? Že židle nemá být ani velká, ani malá, ale tak akorát.
Má být pohodlná. A bezpečná. Když bude mít uživatel 130 kg a rozměr… ehm… řekněme boků… kolem stovky cm, musí ho ta jeho sesle zcela pojmout do svého sedáku tak, aby nic nepřečuhovalo, a hlavně ho udržet a nežuchnout pod ním jako padlý bojovník.
A konkrétně?
Nevěřili byste, co všechno normy sledují. Podle nich jsou pro sedací nábytek důležité tyto rozměry člověka, které se promítají do tvaru a velikosti jednotlivých částí židle:
výška dolního okraje lopatky – horní výška bederní opěrky
výška lokte vsedě (ve flexi) – výška opěrky paží
výška hýždí nad sedadlem – minimální dolní hranice opěradla
výška podkolení vsedě – výška sedadla
délka stehna k podkolení (hýždě-podkolení) – hloubka sedadla
šířka loktů vsedě (ve flexi) – vnitřní vzdálenost mezi opěrkami paží
šířka hýždí vsedě (šířka sedu) – šířka sedadla
hloubka břicha vsedě (hýždě-břicho) – délka opěrek
Ještě konkrétněji…
Když to úplně zjednodušíme, pak až si budete kupovat „tu svou“ židli, vyzkoušejte především, jestli:
pohodlně postavíte obě nohy na zem
je podsedák dostatečně hluboký, abyste bederní páteří dosáhli na opěradlo a přitom měli celá chodidla obou nohou stále na zemi
je šířka sedáku dostatečná pro vaše hýžďové svaly
jsou područky dostatečně dlouhé, pohodlně vysoké a přiměřeně daleko od sebe tak, abyste lokty neměli ani moc u těla, ale ani příliš roztažené
Jaký materiál zvolit
Teď, když už víte, jak velká má židle být, přichází na řadu materiál, ze kterého má být vyrobena. Na výběr je dřevo, kov, plast a dokonce i sklo a také kombinace všeho. Jaká kritéria zohlednit? Především váš vkus.
Berte to, co se vám líbí, co je vám příjemné a v čem se vám dobře sedí. Zamyslete se také, kde budete stolovat? Do malé jídelny spojené s kuchyní se určitě nehodí královská židle s vysokým opěradlem, se zámeckým polstrováním a zdobenými područkami.
Takovou ostatně nedávejte ani do moderního interiéru nebo do jídelny v provensálském nebo venkovském stylu. Naopak odlehčený plastový výlisek v pastelové barvě asi nepatří k mahagonovému stolu.
Měla by být praktická
Náročnost na údržbu je další důležité hledisko. Čalouněná židle je hodně pohodlná, měkoučká, ale čalounění se snadno ušpiní a musí se častěji čistit. Naopak celodřevěná židle bude dost tvrdá a asi není moc příjemná při dlouhém sezení.
Zútulnit si ji můžete látkovými podsedáky. Praktická židle není příliš těžká, takže se s ní dá snadno manipulovat – při každém zasednutí ke stolu ji odsunete a pak zase přisunujete…
Když je místa málo
Vedle klasických židlí si můžete koupit i ty, které se vám vejdou i do docela malého bytu. Na trhu jsou takové, které se dají buď štosovat jedna na druhou, nebo snadno rozložit a zavěsit.
Zdroj: Nábytkářský informační systém (normy), Foto: PX FUEL, www.n-i-s.cz (normy), www.yankodesign.com (designové židle)