Domů     Podologie není jen o nohách
Podologie není jen o nohách
28.5.2023

Zkusili jste někdy spočítat, kolikrát v životě ohnete chodidlo či našlápnete? Asi to nejde, ale jasné je, že naše nohy to nemají lehké. Proto bychom se o ně měli starat.

A i když své nohy nezanedbáváte, věnujete jim péči doma nebo chodíte i na pedikúru, přesto se může stát, že zaznamenáte, že něco není v pořádku.

Může jít o různé deformace prstů či vbočený palec, ale také zarůstající nehty, praskající paty nebo bolest při chůzi, jejíž původ nemusí být úplně jasný. Tehdy byste měli vyhledat podologa.

Proč podologie?

Pedikúra pomůže s péčí o nehty a pokožku nohou, ale na další problémy je krátká. Podologie se zabývá nohama komplexně. Tedy nejenom pedikúrou, ale i různými deformacemi a také, což je důležité, způsobem chůze.

To všechno totiž může stát za zdravotními problémy, které se projevují v jiných částech těla – třeba za bolestmi zad, hlavy nebo zubů.

Co vás čeká

Samozřejmě se nejprve podolog zeptá na problém, který vás přivádí. A vaše nohy prohlédne. Tedy především pokožku a nehty.

Zjistí, zda je třeba řešit například plísňové onemocnění, pak bude potřeba spolupráce s dermatologem, nebo zarůstání nehtů, které mohou vyřešit nehtové špony.

Součástí vyšetření je i prozkoumání nožní klenby a jejího zatížení i zatížení svalů, které se provádí jak ve stoje, tak v chůzi, naboso i v botách. Další problémy vyšetří na speciálním přístroji, který se jmenuje podoskop.

V čem spočívá?

Podoskop je přístroj, který pracuje s polarizovaným světlem. Postavíte se na něj a v jeho zrcadle se zobrazí otisky chodidel tak, že je hned vidět, jak nohu zatěžujete ve stoje. Pak následuje stoj na jedné noze, na špičkách a na patách.

Odhalí jak ploché nohy, tak různé odchylky od jejich správného postavení, třeba vbočené kotníky, ale i to, jaký vliv má zakřivení páteře. Na základě tohoto vyšetření podolog rozhodne o dalším postupu.

Může navrhnout různá cvičení, která budete provádět doma a která vás samozřejmě naučí, nebo tejpování kotníku, jímž se dosáhne lepšího postavení nohy. Většinou také doporučí speciální vložky do bot.

Vložky na míru

Samozřejmě že různé ortopedické vložky lze dnes koupit v obchodech s obuví i v lékárnách či drogeriích, ty ale obvykle řeší jen jednu konkrétní vadu, jako například ploché nohy.

Ale vložky vyrobené podle podologického vyšetření umí vyřešit problémy, které se týkají přímo vás. Nejsou jen pasivní oporou, ale měly by naučit nohu lépe pracovat a zlepšit zapojení svalů i postavení chodidla.

Umí i jiné věci

Při jejich výrobě se bere v úvahu také vaše běžná denní zátěž. Například podpoří nohu při celodenním stání, což se týká zaměstnání, jako jsou třeba kuchaři, číšníci, hostesky, ale i sezení, typicky práce v kanceláři.

Existují i vložky vyráběné do ne příliš vhodné společenské obuvi. A samozřejmě takové, které jsou určené pro různé druhy sportů. Bez speciálních vložek se neobejdou diabetici. Samozřejmostí by měla být průběžná kontrola toho, jak fungují, a případná úprava.

Vložky sice nejsou nejlevnější, ale při správné péči vydrží dlouho. A ještě něco. Měli byste se připravit na to, že si budete muset na chůzi s nimi zvyknout a zpočátku nemusí být příjemná.

A také na to, že se nemusejí vejít do vašich současných bot a budete si muset kupovat větší.

Za všechno mohou boty?

Podle odborníků většinou ano. Právě nevhodnou obuví si dokážeme během života chodidla poničit. A začíná to už v nejútlejším věku. Přitom problémům lze předejít správným výběrem. Na co se tedy soustředit při zkoušení?

Délka – bota by měla být vždy zhruba o jeden centimetr delší než vaše noha. Měřte ji od paty až po špičku nejdelšího prstu. Nejlepší je nohu obkreslit na papír a změřit obrázek.

Šířka – bota musí padnout v nejširším bodě nohy a prsty by se měly volně pohybovat. Nikdy by neměly být stlačené ve špičce. Lodičky se opravdu na dlouhé nošení nehodí.

Hloubka – nártní část boty by neměla tlačit na horní část nohy a na špičku. Musí být pružná, aby neomezovala pohyb.

Stélka – měla by podpírat nohu ve správných opěrných bodech. Pokud počítáte s vložením zdravotních vložek, musí být vyjímatelná.

Velikost – během života se mění a závisí také na tvaru bot a výrobci. Každá noha je také jinak veliká, takže vyzkoušejte obě boty. Při zkoušení si stoupněte a zkuste se projít. Rozhodně nespěchejte. A boty kupujte raději odpoledne, protože v té době je noha větší.

Podpatek – jeho výška má být maximálně 4 cm, u obuvi pro diabetiky 2,5 cm. Ideální nejsou na dlouhé nošení boty zcela bez podpatku jako například baleríny.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
2.10.2023
Tahle nebeská pochoutka obsahuje kakaové boby, které v sobě mají velké množství flavonoidů, látek, jež tělo zbavují škodlivin a také regenerují a zpevňují cévy. To samozřejmě není hlavní a jediný důvod, proč saháme po tmavě hnědé, tenké a omamně vonící tabulce, abychom z ní s jemným křupnutím odloupli čtvereček a téměř rituálním způsobem si ho vložili do úst a nechali rozplynout na jazyku. Co ná
30.9.2023
Je běžně v regálech – balíček nepřichuceného kakaového prášku. Stejného, kterého si staří Aztékové a Mayové vysoce cenili pro jeho mimořádné účinky. Některé jsou spíš bájné, ale další už věda potvrdila. * Proti stárnutí Za stárnutí víc než plynutí času může klesající schopnost buněk bránit se poškození, které jim způsobují agresivní volné radikály. Ty jsou všudypřítomné, jsou uvnitř těla stejn
25.9.2023
Možná nevěřícně kroutíte hlavou. Každý přece ví, jak starý je. Omyl. Biologický věk se – podle odborníků – může značně lišit od data v rodném listě. Proč někdo stárne, jak se zdá, rychleji a někoho máte touhu zeptat se, kde koupil elixír mládí? To je právě otázka biologického věku. Věku, který dokáže určit skutečné stáří vašeho těla a prozradí na vás, jak dobře (nebo nedobře) se o něj staráte.
21.9.2023
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený dopředu. 2) Jemně zaklánějte hlavu směrem dozadu, takže pohled očí míř
19.9.2023
Tvrdá pravda o migréně – žádné „bolení hlavy“. Kdo tento krutý stav nikdy nezažil, neumí si představit, jak paralyzující bolest spojenou s dalšími nepříjemnými jevy nemocný prožívá. Každý desátý člověk trpí migrénou. Naprostou většinu tvoří ženy. Je to závažné neurologické onemocnění, které doprovází nevolnost, poruchy vidění, citlivost na světlo a zvuky, pocení, extrémní únava a depresivní sta
reklama
Šikovné tipy
Zažloutlé nehty a zplihlé vlasy? Zkuste tyhle kosmetické tipy
Fígl na zažloutlé nehty! Pokud si lakujete nehty, pak už víte, že jednu barvu musí vzápětí nahradit nová. Jinak po odlakování zůstane na nehtech nepěkná zažloutlá stopa, někdy až do oranžova. Je to kvůli vpíjení zejména červených pigmentů do vrchní keratinové vrstvy nehtů. A teď ten fígl: Pokud nechcete pro zakrytí zažloutlého nádechu hned nanášet […]
Vydejte se na jeřabiny
Když se na podzim začervenají, je to krása. Možná teprve v tu chvíli si uvědomíte, kolik jich kolem nás roste. Oranžové bobule lákají ptáky, my si je spíše nosíme domů jako dekoraci a to je škoda, protože jeřabiny jsou zdravé. Jen je nesmíte jíst syrové, tedy alespoň ne ve velkém množství, protože obsahují látky, které mohou […]
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Plzeňské pivo si oblíbil i František Palacký
epochaplus.cz
Plzeňské pivo si oblíbil i František Palacký
Co si vybavíte, když se řekne Plzeň? Jednoznačně pivo. Dějiny piva se v tomhle městě táhnou zpátky v čase až do roku 1292, kdy král Václav II. poskytl 260 plzeňským měšťanům právo várečné. Nejslavnější pivařská kapitola ale začíná v 19. století. Obyvatelé Plzně si v roce 1839 zakládají Měšťanský pivovar. Bavorský sládek Josef Groll v něm první pivo uvaří
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Síla motivace: Co ovlivňuje myšlení?
21stoleti.cz
Síla motivace: Co ovlivňuje myšlení?
Přežeňme tu metaforu V seriálu The last of us napadne lidstvo cizopasná houba, která mění myšlení i chování a přinutí člověka, aby jednal v souladu s cíli vetřelce, které nutno říci nejsou zrovna m
W Restaurant & Whiskey Bar: Chrám, kde se gastronomie potkává s byznysem
iluxus.cz
W Restaurant & Whiskey Bar: Chrám, kde se gastronomie potkává s byznysem
V Praze se nachází hodně vytříbených restaurací, které poskytují vhodné zázemí pro obchodní jednání. Jedna z nich je ale v lecčems unikátní. W Restaurant & Whiskey Bar v Maiselově ulici je podnik
Kavky si mě tehdy vybraly, a zahnaly tak mou samotu
skutecnepribehy.cz
Kavky si mě tehdy vybraly, a zahnaly tak mou samotu
Našla jsem ji zraněnou v parku a vzala domů. Kavka se rychle uzdravila, přivolala ale celou svou rodinu. Věděla, jak moc mě trápí, že jsem osamělá. Od chvíle, kdy jsem nastoupila do důchodu, jsem začala žít samotářský život. Plánovala jsem si toho hodně, co budu dělat a na co budu mít čas, najednou bylo ale toho času až
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Tajemná místa z celé planety: Kde se magie cítí jako doma?
enigmaplus.cz
Tajemná místa z celé planety: Kde se magie cítí jako doma?
Jsou místa, která nás nechávají naprosto chladnými. A pak jsou taková, která jsou skrz naskrz prodchnutá tajemnou energií. ENIGMA PLUS vás provede destinacemi, které vyhledávají okultisté z celého svě
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Lásce je konec!
nasehvezdy.cz
Lásce je konec!
Herečka Simona Lewandowská (24) ze Zlaté labutě prožívala donedávna romanci jako z pohádky. S partnerem, hercem Goranem Maiellem (24), začali brzy společně bydlet, klapalo jim to a malovali si pohádko
Ježíšův kříž: Kam se poděla slavná relikvie?
epochalnisvet.cz
Ježíšův kříž: Kam se poděla slavná relikvie?
Náboženské relikvie jsou již od středověku žádaným zbožím mezi obyčejnými věřícími i církví, ty nějak spojované s Kristem obzvlášť. Těch je ale zároveň jen velmi málo. Často se jedná o fragment kříže,
SKOČTE SI DO PARDUBIC
epochanacestach.cz
SKOČTE SI DO PARDUBIC
Podzimní městské slavnosti nabízejí bohatý program: Spanilá jízda kočárů, vystoupení zpěvačky Moniky Absolonové, staročeské tržiště, Pigy a Lily, kapela Electrophonix, HORSE SHOW,  Saxana dětem, Ivana Korolová s kapelou, Oldtimer Corso veteráni, T.J. Sokol Pardubice, Šlapeto, PM Stars, Dny medu, lampionový průvod, Běh Univerzity Pardubice, ELÁN KontraBand, Vinařský minifestival, poutové atrakce, Laserová a světelná show. http://pardubice.eu/podzimni-mestske-slavnosti-6-7-10-2023
Kvůli milenci dostal ihned padáka
nasehvezdy.cz
Kvůli milenci dostal ihned padáka
Když Filip Rajmont (45) začal po škole učit na DAMU, náramně si to užíval; jenže jen chvíli. Praskl na něj totiž poměr se studentem, a dostal okamžitě padáka. Tím nebyl nikdo jiný než herec Ivan Lu