Domů     Podologie není jen o nohách
Podologie není jen o nohách
28.5.2023

Zkusili jste někdy spočítat, kolikrát v životě ohnete chodidlo či našlápnete? Asi to nejde, ale jasné je, že naše nohy to nemají lehké. Proto bychom se o ně měli starat.

A i když své nohy nezanedbáváte, věnujete jim péči doma nebo chodíte i na pedikúru, přesto se může stát, že zaznamenáte, že něco není v pořádku.

Může jít o různé deformace prstů či vbočený palec, ale také zarůstající nehty, praskající paty nebo bolest při chůzi, jejíž původ nemusí být úplně jasný. Tehdy byste měli vyhledat podologa.

Proč podologie?

Pedikúra pomůže s péčí o nehty a pokožku nohou, ale na další problémy je krátká. Podologie se zabývá nohama komplexně. Tedy nejenom pedikúrou, ale i různými deformacemi a také, což je důležité, způsobem chůze.

To všechno totiž může stát za zdravotními problémy, které se projevují v jiných částech těla – třeba za bolestmi zad, hlavy nebo zubů.

Co vás čeká

Samozřejmě se nejprve podolog zeptá na problém, který vás přivádí. A vaše nohy prohlédne. Tedy především pokožku a nehty.

Zjistí, zda je třeba řešit například plísňové onemocnění, pak bude potřeba spolupráce s dermatologem, nebo zarůstání nehtů, které mohou vyřešit nehtové špony.

Součástí vyšetření je i prozkoumání nožní klenby a jejího zatížení i zatížení svalů, které se provádí jak ve stoje, tak v chůzi, naboso i v botách. Další problémy vyšetří na speciálním přístroji, který se jmenuje podoskop.

V čem spočívá?

Podoskop je přístroj, který pracuje s polarizovaným světlem. Postavíte se na něj a v jeho zrcadle se zobrazí otisky chodidel tak, že je hned vidět, jak nohu zatěžujete ve stoje. Pak následuje stoj na jedné noze, na špičkách a na patách.

Odhalí jak ploché nohy, tak různé odchylky od jejich správného postavení, třeba vbočené kotníky, ale i to, jaký vliv má zakřivení páteře. Na základě tohoto vyšetření podolog rozhodne o dalším postupu.

Může navrhnout různá cvičení, která budete provádět doma a která vás samozřejmě naučí, nebo tejpování kotníku, jímž se dosáhne lepšího postavení nohy. Většinou také doporučí speciální vložky do bot.

Vložky na míru

Samozřejmě že různé ortopedické vložky lze dnes koupit v obchodech s obuví i v lékárnách či drogeriích, ty ale obvykle řeší jen jednu konkrétní vadu, jako například ploché nohy.

Ale vložky vyrobené podle podologického vyšetření umí vyřešit problémy, které se týkají přímo vás. Nejsou jen pasivní oporou, ale měly by naučit nohu lépe pracovat a zlepšit zapojení svalů i postavení chodidla.

Umí i jiné věci

Při jejich výrobě se bere v úvahu také vaše běžná denní zátěž. Například podpoří nohu při celodenním stání, což se týká zaměstnání, jako jsou třeba kuchaři, číšníci, hostesky, ale i sezení, typicky práce v kanceláři.

Existují i vložky vyráběné do ne příliš vhodné společenské obuvi. A samozřejmě takové, které jsou určené pro různé druhy sportů. Bez speciálních vložek se neobejdou diabetici. Samozřejmostí by měla být průběžná kontrola toho, jak fungují, a případná úprava.

Vložky sice nejsou nejlevnější, ale při správné péči vydrží dlouho. A ještě něco. Měli byste se připravit na to, že si budete muset na chůzi s nimi zvyknout a zpočátku nemusí být příjemná.

A také na to, že se nemusejí vejít do vašich současných bot a budete si muset kupovat větší.

Za všechno mohou boty?

Podle odborníků většinou ano. Právě nevhodnou obuví si dokážeme během života chodidla poničit. A začíná to už v nejútlejším věku. Přitom problémům lze předejít správným výběrem. Na co se tedy soustředit při zkoušení?

Délka – bota by měla být vždy zhruba o jeden centimetr delší než vaše noha. Měřte ji od paty až po špičku nejdelšího prstu. Nejlepší je nohu obkreslit na papír a změřit obrázek.

Šířka – bota musí padnout v nejširším bodě nohy a prsty by se měly volně pohybovat. Nikdy by neměly být stlačené ve špičce. Lodičky se opravdu na dlouhé nošení nehodí.

Hloubka – nártní část boty by neměla tlačit na horní část nohy a na špičku. Musí být pružná, aby neomezovala pohyb.

Stélka – měla by podpírat nohu ve správných opěrných bodech. Pokud počítáte s vložením zdravotních vložek, musí být vyjímatelná.

Velikost – během života se mění a závisí také na tvaru bot a výrobci. Každá noha je také jinak veliká, takže vyzkoušejte obě boty. Při zkoušení si stoupněte a zkuste se projít. Rozhodně nespěchejte. A boty kupujte raději odpoledne, protože v té době je noha větší.

Podpatek – jeho výška má být maximálně 4 cm, u obuvi pro diabetiky 2,5 cm. Ideální nejsou na dlouhé nošení boty zcela bez podpatku jako například baleríny.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
12.4.2024
Někdy je to zkrátka vrozená kondice nervové soustavy, ale mnohdy se za nervozitou skrývají jiná onemocnění. Úleva při správném léčení tedy může být dvojnásobná. Vnitřní neklid dá zabrat nejen nervóznímu člověku, ale stejnou měrou i jeho okolí, zejména těm nejbližším. Psychické napětí se často ventiluje vztahovačností, útočností, ale i hektickou činorodostí nebo uzavřeností. Vztahy v rodině tím zn
10.4.2024
A to během šesti týdnů: Stačí k tomu úprava večerních rituálů a nácvik jednoduchých technik. Za potíže se spánkem mohou někdy zdravotní problémy a ty je samozřejmě třeba řešit s lékařem, většinou jsou však příčinou jen špatné návyky či přímo zlozvyky, které oddalují a kradou spánek. Dobrou zprávou je, že s trochou snahy a vytrvalosti je můžeme natolik změnit, že spánku už bránit nebudou. Zkuste
3.4.2024
Mozek je přirozeně hravý a nejvíce ho ubíjí rutina. Tedy když jeden den probíhá jako druhý a žádné nové výzvy nepřicházejí. Čelit tomu přitom můžete i maličkostmi. Prostě udělejte něco jinak nebo zkuste nacvičit novou dovednost. Začněte cvičit svou méně šikovnou ruku. Jste praváci? Pak si zkuste vyčistit zuby nebo se učesat levou rukou. U leváků samozřejmě naopak pravou. To je ale jen jedna z řa
2.4.2024
Probiotika v našem povědomí zakotvila jako přírodní prostředek pro zlepšení imunity. Tím skutečně jsou. Mnohem méně se ale ví, že je to jen jedna z jejich mimořádných schopností. Střevo obývá kolem 400 různých typů bakterií a ideální je stav, kdy převažují ty prospěšné, což jsou hlavně laktobacily a bifidobakterie. Ty svým metabolismem vytvářejí prostředí, které nesvědčí škodlivým bakteriím, a
29.3.2024
Při náhlých zdravotních potížích saháme do domácí lékárničky. Zatímco u dospělých s tím nebývá problém, dětem by taková domácí léčba mohla uškodit. Dětský organizmus se od dospělého neliší jen váhou, rozdíly mohou nastat i v reakcích na léky, a to i na ty nejběžnější, které obvykle míváme doma. To jsou například tabletky a rozpustné nápoje s kyselinou acetylsalicylovou, užívané proti horečce neb
reklama
reklama
Šikovné tipy
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Velký úklid knihovny
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mám zuby za všechny peníze
skutecnepribehy.cz
Mám zuby za všechny peníze
Nikdo mě nenutil, mohla jsem si pořídit skleničku a umělé zuby. Já ale toužila po hezkém chrupu. Spořila jsem, jak to šlo, ale ono to moc nešlo. Jako rozvedená s platem nic moc to dalo docela fušku. Když k tomu člověk přičte nájem a občas něco na sebe, zbylo mi sotva na jídlo a nějaké to
Indické karbanátky z červené čočky
tisicereceptu.cz
Indické karbanátky z červené čočky
Pokud se nechcete vzdát masa, můžete polovinu čočky nahradit mletým hovězím masem. Budete mít zdravější verzi klasických masových karbanátků. Suroviny 200 g červené čočky 2 velké mrkve 1 cibul
Nejoblíbenějším „domácím“ mazlíčkem argentinských lovců a sběračů byla liška
21stoleti.cz
Nejoblíbenějším „domácím“ mazlíčkem argentinských lovců a sběračů byla liška
V lokalitě Cañada Seca na západě Argentiny objevili vědci hrob, který vedle koster nejméně 24 lidí obsahoval i částečnou kostru vyhynulého druhu lišky. Zkoumání naznačují, že byla zřejmě oblíbeným „do
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Sportovní obuv – 5 tipů, jak vybrat ten nejlepší model pro vaše potřeby
epochanacestach.cz
Sportovní obuv – 5 tipů, jak vybrat ten nejlepší model pro vaše potřeby
Výběr správné sportovní obuvi může mít zásadní vliv na váš sportovní výkon i komfort během nošení. Ať už jste zapálený sportovec nebo hledáte pohodlnou obuv na běžné nošení, důležité je vybrat si model, který nejlépe odpovídá vašim potřebám. V následujících řádcích vám nabídneme pět zásadních tipů, jak na to. Zvažte typ vaší aktivity Prvním a
Když se luxusní hodinářství setká s divokou přírodou
iluxus.cz
Když se luxusní hodinářství setká s divokou přírodou
Od svého založení se značka Cartier etablovala v luxusním hodinářství jako synonymum pro inovace a eleganci . V roce 1914 Cartier poprvé představil design inspirovaný panterovou srstí na pouzdře hodin
Patrasovou napadl psychopat!
nasehvezdy.cz
Patrasovou napadl psychopat!
Oblíbená herečka Dagmar Patrasová (67) brzy oslaví své osmašedesáté narozeniny. Nedávno ale přiznala, že se jich vůbec nemusela dožít. Zaútočil na ni totiž psychicky nemocný muž, který ji chtěl dokonc
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
epochaplus.cz
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty
Zasáhlo do bitvy u Kadeše 5000 bojových vozů?
historyplus.cz
Zasáhlo do bitvy u Kadeše 5000 bojových vozů?
Planina na dohled od řeky připomíná mraveniště. Těmi mravenci jsou bojové vozy, jejichž posádky spolu svádějí krvavý boj na život a na smrt. Největší bitva válečných vozů v historii za sebou zanechá tisíce mrtvých, ale nepozná jednoznačného vítěze. Jen krátká a nejasná hranice na samém východním okraji Středozemního moře nedaleko dnešního syrského Damašku odděluje ve 13.
Horoskop starých Řeků
nejsemsama.cz
Horoskop starých Řeků
Už v dobách starověkého Řecka se i běžní Řekové řídili seskupením hvězd podle dvanácti znamení, které nazvali v souladu s antickými bohy. Víte, který z vládců Olympu nad vámi drží ochrannou ruku? Arés 21. 3. – 19. 4. Arés byl řeckým bohem války. Stejně jako on jste i vy odvážná a bojovná a umíte se srdnatě a s nasazením rvát za svoji pravdu. Žijete okamžikem, toužíte
Tajemství pláže Manzanita: Hledají zde duchové ztracený zlatý poklad?
enigmaplus.cz
Tajemství pláže Manzanita: Hledají zde duchové ztracený zlatý poklad?
Loď se zmítá v silné bouři. Kormidelník jen stěží udržuje galeonu v bezpečné vzdálenosti od skalisek. Náhle však přichází velká vlna. Ta největší, osudová! Ostrý útes párá trup lodi a ve vodní tříšti
Supermatky zvířecí říše
epochalnisvet.cz
Supermatky zvířecí říše
Lidští rodiče musí podstoupit nemalé oběti, aby si pořídili dítě. V těhotenství ženám rostoucí plod odčerpává živiny a při porodu je může i ohrozit na životě. Oba rodiče pak do dítěte investují nemalé finanční prostředky, svůj čas a často i nervy. V živočišné říši ovšem existují rodiče, kteří do svých potomků investují ještě více.