Domů     Plot: Praktický, nebo krásný?
Plot: Praktický, nebo krásný?

Rozpadá se vám oplocení kolem domu, v rezavém pletivu zejí velké díry, zase vypadlo několik planěk a drolí se zídka? To už nový nátěr nebo oprava nezachrání – chce to nový plot!

Stejně jako rám umocňuje krásu obrazu, tak i plot kolem zahrady dokresluje její charakter a doplňuje celkovou kompozici domu s pozemkem.

Plot proto musí být sladěný barevně, a pokud možno i použitým materiálem, aby se navzájem se stavbou „netloukl“ a nekazil výsledný dojem. Současně by měl také chránit naše soukromí. Podle toho se odvíjí výška plotu.

Hodně vysoký a plný sice dokonale zajistí soukromí, ale zároveň přinese stín, především po ránu a k večeru. Naopak nechceme-li, aby náš dům působil jako pevnost, postačí oplocení do výšky 120–150 cm. Pak už zbývá rozhodnout, z čeho bude.

Drátěný plot (z pletiva)

Nejlevnější jsou drátěné ploty, které pořídíme za pár tisícovek. Tato varianta patří k nejrozšířenějším i proto, že je jeho stavba jednoduchá. Nejčastěji se používá strojové pletivo z pozinkovaného drátu.

Stále větší oblibu ale získává drátěné pletivo potažené plastem. Nevyžaduje totiž žádnou údržbu. Obojí se natahuje na ocelové sloupky, které by od sebe měly být vzdálené 2,5 až 3 metry. Nabízí se však i estetičtější varianty, například s mřížovou výplní.

Svařují se ze silných drátů a jsou různě tvarované. Výplně mají odlišné velikosti. Nejčastější velikost výplní je 120 na 200 cm. Podle typu se jejich cena obvykle pohybuje zhruba od 1000 do 3 000 Kč. Mřížové výplně je dobré osadit na podezdívce.

Jak budeme postupovat

Nejdřív pečlivě přeměříme skutečný obvod pozemku, abychom přesně zjistili, kolik materiálu budeme potřebovat.

Poté je nutné vyznačit místa, kde budou stát betonové sloupky. Místa vyznačíme už během měření obvodu pozemku, kdy každé 2–3 metry zapíchneme do země kolík.

Pak se už můžeme pustit do stavby betonových sloupků. Začneme v místech označených kolíky, kde vyhloubíme jámy minimálně 80 cm hluboké. Otvory vyplníme suchým betonem a do něj kolmo umístíme sloupky.

Na sloupky se pak přiváže vodicí drát, který budeme napínat až k poslednímu sloupku. Poté nám již zbývá natáhnout pletivo a máme hotovo.

Kovové ploty

Ve vilových čtvrtích, zvlášť u starých domů, stávají často kovové ploty. V posledních letech sestávají z aluminiových a nerez dílců. Ty totiž nepotřebují žádnou další povrchovou úpravu.

Povrch kovových plotů se totiž upravuje žárovým zinkováním a práškovou barvou – leštěným nebo broušeným komaxitem. Tento typ plotů má běžně životnost 50–60 let. Tomu ovšem odpovídají i ceny. Pohybují se přibližně mezi 4000–10000 Kč za běžný metr. Umělecky zpracovaná mříž ale může být výrazně dražší.

Plot z betonu

Estetické jsou i ploty postavené z betonu. Ovšem nejde o klasický beton. Dnes se pro ploty využívají ve většině případů betonové prefabrikáty. Vyrábí se moderními technologiemi a barví do mnoha odstínů.

K dostání je nepřeberně tvarů a velikostí – od klasických tvarovek přes prvky ve tvaru například kruhu, půlměsíce, či ve tvaru zcela nepravidelném, až po betonové desky. Ceny se liší právě podle tvaru, velikosti a barvy.

Nejjednodušší pořídíte zhruba za 35 Kč za kus, nejsložitější pak třeba za 180 Kč. Při standardní velikosti jich do metru čtverečního budete potřebovat osm. Betonová deska silná 5 cm, široká 40 cm a vysoká 2 m bude stát cca od 450 Kč.

Výhodou prefabrikátů je velmi jednoduchá stavba, kterou zvládnete i sami. Připomínají totiž stavebnici. Nezapomeňte ale na betonový základ.

Z kamene a cihel

Soukromí a částečně i ochranu před hlukem může zajistit plný plot z cihel či přírodního kamene. Takový plot vypadá velice hezky a rozhodně nenaruší kompozici zahrady a okolí domu. Zvolit můžeme třeba lícové cihly. Takový plot už není třeba dál upravovat.

Duté tvarovky ale bude nutné omítnout. Ideálně by měl být odstín omítky stejný jako na domě. V každém případě by měl alespoň barevně ladit.

Kombinace materiálů

Kámen můžeme zvolit buď umělý, nebo přírodní. Hezky vypadají například velké kameny kombinované s dřevěnými palisádami. Velkou výhodou takových plotů jsou kvalita a dlouhá životnost. Hotový plot nepotřebuje žádnou velkou péči.

Po jeho postavení zůstane bez velké údržby po dlouhou dobu v téměř původním stavu, jen časem získá přirozenou patinu a to je u kamenného plotu žádoucí. Jedinou nevýhodou je náročná stavba, proto ji přenecháme renomované firmě.

A od komplikovanější stavby plotu se také odvíjí jeho cena, kterou ve finále zaplatíte.

Dřevěný plot

Největší oblibě se ovšem stále těší ploty dřevěné. Jsou velmi elegantní a přitom nepůsobí nepatřičně k okolní přírodě a nejsou moc drahé. Navíc se nabízí mnoho variant. Je třeba se rozhodnout, jestli zvolíme celodřevěný, nebo s podezdívkou.

Pak přichází na řadu samotné řešení plotu. Nejjednodušší jsou svisle pokládané laťky nebo horizontálně kladená prkna. Podle hustoty latěk bude plot „průhledný“.

V obchodech pak lze zakoupit i různé polotovary, ať už plaňky nebo celé plotové díly nejrůznějších tvarů. Jejich ceny začínají od cca 1500–2000 Kč/m². Běžný metr obyčejného laťkového plotu lze pořídit zhruba od 300–400 Kč výše.

Výsledek ovlivní i odstín barevného laku (pro venkovní použití). Hezky působí lak bezbarvý. Dřevo si totiž díky němu zachová přírodní ráz.

Jak budeme postupovat

Dřevěný plot by neměl být vyšší než člověk, neměl by tedy být vyšší než dva metry.

Nejprve vyměříme místo pro krajní sloupky a ty spojíme provázkem.

Podle něj rozmístíme další sloupky, jen musíme dát pozor, abychom udrželi pravidelné rozestupy.

Sloupky poté můžeme zatlouct do země anebo stejně jako u pletivového plotu vykopeme jámu, kterou zalijeme do jedné čtvrtiny betonem. Do ní vložíme sloupky, zasypeme zeminou a opět přidáme vrstvu betonu.

Nakonec už jen mezi ukotvené sloupky vložíme rámy s dřevěnými lamelami.

Záleží jen na nás, jaký typ plotu zvolíme. Každý má své klady i zápory, a proto záleží jen na tom, co preferujeme a co se nám líbí.

Musíme mít stavební povolení?

Pokud se chystáte oplotit svůj dům, pak nezapomeňte, že i plot je považován za stavbu, a proto se na něj vztahují určitá pravidla.

Pomůže stavební úřad

Před tím, než se do stavby pustíte, byste si měli na příslušném stavebním úřadu zjistit, jaké předpisy musíte dodržet. Ty se mohou u každého stavebního úřadu trochu lišit, obvykle ale bývá stanovena maximální výška plotu.

Na straně směrem do ulice také může být předepsán jeho konkrétní typ, který musí korespondovat s okolím. Pro boční ploty, které směřují k sousedům či k nezastavěným pozemkům, platí mnohem volnější podmínky. Na podobě plotu je ale nutné se dohodnout i se sousedy.

Než kopneme poprvé…

Podle zákona je před zahájením stavebních prací nutné ohlásit záměr příslušnému stavebnímu úřadu.

Pokud budova, kterou chcete oplotit, stojí na chráněném území, nebo je zapsána na seznamu stavebních památek, musí ohlášení stavebnímu úřadu obsahovat také stanovisko Státní památkové péče.

Při volbě vhodného plotu je nutné vycházet ze stylu domu, z jeho tvaru a barvy fasády a také z prostředí, ve kterém se dům nachází. Dobré je brát v úvahu i životní styl rodiny, která v domě bydlí.

Řadu informací a tipů pro dům i jeho okolí najdete na stránkách rodinné bydlení.

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
reklama
Související články
8.4.2024
Pokud máte rádi ten náš, určitě vaší pozornosti neuniklo japonské wasabi. Minimálně jste je zaznamenali, pokud jste si někdy dali japonské sushi nebo sashimi. V obchodech je nejčastěji dostanete v podobě pasty nebo prášku, ale možná netušíte, že pravého wasabi tyto výrobky obsahují minimum. Většinou je to křen s kořením a zeleným barvivem. To proto, že wasabi je drahé. Pokud je chcete opravdu och
27.3.2024
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, nechte se inspirovat japonskou ike
4.3.2024
Dotěrné mouchy, komáři i vosy se brzy probudí ze zimního spánku. A z loňska si pamatujete, jak dokážou pěkně znepříjemnit život. Stačí jen na chvilku otevřít dveře či okno a hmyz si rychle najde cestu do vaší domácnosti. Zachránit vás mohou sítě. Takže, pokud jste je dosud neinstalovali, je na ně ta správná doba. Uvidíte, že se budete divit, proč jste to neudělali již dříve. Na suchý zip
29.2.2024
Počasí brzy začne lákat k posezení na zahradě. Chcete být pěkně pod střechou a přitom na čerstvém vzduchu, i když prší? Nebo si udělat posezení i s místem na vaření? To všechno vám může altán poskytnout. Jen si musíte promyslet několik věcí, bez kterých se při stavbě určitě neobejdete. Altán Syros je zcela otevřený do všech stra
26.2.2024
Přemýšlíte o zahradním jezírku a chtěli byste v něm mít i nějaké ryby? Módní jsou koi kapři, ale v pohodě můžete chovat i jiné druhy. Co ještě můžete ve svém jezírku mít? Zahrada, která žije… To je dnešní trend, a je to tak dobře. Návrat k přirozeným zahradám, ve kterých mají své místo a domov nejrůznější živočichové, je v souladu s ekologií a přírodou. A navíc zahánějí nudu a budete z nich mít o
reklama
reklama
Šikovné tipy
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velký úklid knihovny
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, […]
Křehká krása lisovaných květů
Lisované květy mají trochu jiné kouzlo než sušené. V 2D verzi se stávají spíš ilustrací. A toho se dá využít k tvoření líbezných osobních i bytových doplňků. Zdlouhavé lisování květin zatížených knihami se dá urychlit za využití mikrovlnky. Potřebujete k tomu dvě destičky z překližky v rozměrech odpovídající prostoru mikrovlnky. Na destičku položte tři archy […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
enigmaplus.cz
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka. A přestože se nacházíme na Zemi, ma
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
epochalnisvet.cz
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr.
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
epochaplus.cz
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
epochanacestach.cz
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn