Domů     Plot: Praktický, nebo krásný?
Plot: Praktický, nebo krásný?

Rozpadá se vám oplocení kolem domu, v rezavém pletivu zejí velké díry, zase vypadlo několik planěk a drolí se zídka? To už nový nátěr nebo oprava nezachrání – chce to nový plot!

Stejně jako rám umocňuje krásu obrazu, tak i plot kolem zahrady dokresluje její charakter a doplňuje celkovou kompozici domu s pozemkem.

Plot proto musí být sladěný barevně, a pokud možno i použitým materiálem, aby se navzájem se stavbou „netloukl“ a nekazil výsledný dojem. Současně by měl také chránit naše soukromí. Podle toho se odvíjí výška plotu.

Hodně vysoký a plný sice dokonale zajistí soukromí, ale zároveň přinese stín, především po ránu a k večeru. Naopak nechceme-li, aby náš dům působil jako pevnost, postačí oplocení do výšky 120–150 cm. Pak už zbývá rozhodnout, z čeho bude.

Drátěný plot (z pletiva)

Nejlevnější jsou drátěné ploty, které pořídíme za pár tisícovek. Tato varianta patří k nejrozšířenějším i proto, že je jeho stavba jednoduchá. Nejčastěji se používá strojové pletivo z pozinkovaného drátu.

Stále větší oblibu ale získává drátěné pletivo potažené plastem. Nevyžaduje totiž žádnou údržbu. Obojí se natahuje na ocelové sloupky, které by od sebe měly být vzdálené 2,5 až 3 metry. Nabízí se však i estetičtější varianty, například s mřížovou výplní.

Svařují se ze silných drátů a jsou různě tvarované. Výplně mají odlišné velikosti. Nejčastější velikost výplní je 120 na 200 cm. Podle typu se jejich cena obvykle pohybuje zhruba od 1000 do 3 000 Kč. Mřížové výplně je dobré osadit na podezdívce.

Jak budeme postupovat

Nejdřív pečlivě přeměříme skutečný obvod pozemku, abychom přesně zjistili, kolik materiálu budeme potřebovat.

Poté je nutné vyznačit místa, kde budou stát betonové sloupky. Místa vyznačíme už během měření obvodu pozemku, kdy každé 2–3 metry zapíchneme do země kolík.

Pak se už můžeme pustit do stavby betonových sloupků. Začneme v místech označených kolíky, kde vyhloubíme jámy minimálně 80 cm hluboké. Otvory vyplníme suchým betonem a do něj kolmo umístíme sloupky.

Na sloupky se pak přiváže vodicí drát, který budeme napínat až k poslednímu sloupku. Poté nám již zbývá natáhnout pletivo a máme hotovo.

Kovové ploty

Ve vilových čtvrtích, zvlášť u starých domů, stávají často kovové ploty. V posledních letech sestávají z aluminiových a nerez dílců. Ty totiž nepotřebují žádnou další povrchovou úpravu.

Povrch kovových plotů se totiž upravuje žárovým zinkováním a práškovou barvou – leštěným nebo broušeným komaxitem. Tento typ plotů má běžně životnost 50–60 let. Tomu ovšem odpovídají i ceny. Pohybují se přibližně mezi 4000–10000 Kč za běžný metr. Umělecky zpracovaná mříž ale může být výrazně dražší.

Plot z betonu

Estetické jsou i ploty postavené z betonu. Ovšem nejde o klasický beton. Dnes se pro ploty využívají ve většině případů betonové prefabrikáty. Vyrábí se moderními technologiemi a barví do mnoha odstínů.

K dostání je nepřeberně tvarů a velikostí – od klasických tvarovek přes prvky ve tvaru například kruhu, půlměsíce, či ve tvaru zcela nepravidelném, až po betonové desky. Ceny se liší právě podle tvaru, velikosti a barvy.

Nejjednodušší pořídíte zhruba za 35 Kč za kus, nejsložitější pak třeba za 180 Kč. Při standardní velikosti jich do metru čtverečního budete potřebovat osm. Betonová deska silná 5 cm, široká 40 cm a vysoká 2 m bude stát cca od 450 Kč.

Výhodou prefabrikátů je velmi jednoduchá stavba, kterou zvládnete i sami. Připomínají totiž stavebnici. Nezapomeňte ale na betonový základ.

Z kamene a cihel

Soukromí a částečně i ochranu před hlukem může zajistit plný plot z cihel či přírodního kamene. Takový plot vypadá velice hezky a rozhodně nenaruší kompozici zahrady a okolí domu. Zvolit můžeme třeba lícové cihly. Takový plot už není třeba dál upravovat.

Duté tvarovky ale bude nutné omítnout. Ideálně by měl být odstín omítky stejný jako na domě. V každém případě by měl alespoň barevně ladit.

Kombinace materiálů

Kámen můžeme zvolit buď umělý, nebo přírodní. Hezky vypadají například velké kameny kombinované s dřevěnými palisádami. Velkou výhodou takových plotů jsou kvalita a dlouhá životnost. Hotový plot nepotřebuje žádnou velkou péči.

Po jeho postavení zůstane bez velké údržby po dlouhou dobu v téměř původním stavu, jen časem získá přirozenou patinu a to je u kamenného plotu žádoucí. Jedinou nevýhodou je náročná stavba, proto ji přenecháme renomované firmě.

A od komplikovanější stavby plotu se také odvíjí jeho cena, kterou ve finále zaplatíte.

Dřevěný plot

Největší oblibě se ovšem stále těší ploty dřevěné. Jsou velmi elegantní a přitom nepůsobí nepatřičně k okolní přírodě a nejsou moc drahé. Navíc se nabízí mnoho variant. Je třeba se rozhodnout, jestli zvolíme celodřevěný, nebo s podezdívkou.

Pak přichází na řadu samotné řešení plotu. Nejjednodušší jsou svisle pokládané laťky nebo horizontálně kladená prkna. Podle hustoty latěk bude plot „průhledný“.

V obchodech pak lze zakoupit i různé polotovary, ať už plaňky nebo celé plotové díly nejrůznějších tvarů. Jejich ceny začínají od cca 1500–2000 Kč/m². Běžný metr obyčejného laťkového plotu lze pořídit zhruba od 300–400 Kč výše.

Výsledek ovlivní i odstín barevného laku (pro venkovní použití). Hezky působí lak bezbarvý. Dřevo si totiž díky němu zachová přírodní ráz.

Jak budeme postupovat

Dřevěný plot by neměl být vyšší než člověk, neměl by tedy být vyšší než dva metry.

Nejprve vyměříme místo pro krajní sloupky a ty spojíme provázkem.

Podle něj rozmístíme další sloupky, jen musíme dát pozor, abychom udrželi pravidelné rozestupy.

Sloupky poté můžeme zatlouct do země anebo stejně jako u pletivového plotu vykopeme jámu, kterou zalijeme do jedné čtvrtiny betonem. Do ní vložíme sloupky, zasypeme zeminou a opět přidáme vrstvu betonu.

Nakonec už jen mezi ukotvené sloupky vložíme rámy s dřevěnými lamelami.

Záleží jen na nás, jaký typ plotu zvolíme. Každý má své klady i zápory, a proto záleží jen na tom, co preferujeme a co se nám líbí.

Musíme mít stavební povolení?

Pokud se chystáte oplotit svůj dům, pak nezapomeňte, že i plot je považován za stavbu, a proto se na něj vztahují určitá pravidla.

Pomůže stavební úřad

Před tím, než se do stavby pustíte, byste si měli na příslušném stavebním úřadu zjistit, jaké předpisy musíte dodržet. Ty se mohou u každého stavebního úřadu trochu lišit, obvykle ale bývá stanovena maximální výška plotu.

Na straně směrem do ulice také může být předepsán jeho konkrétní typ, který musí korespondovat s okolím. Pro boční ploty, které směřují k sousedům či k nezastavěným pozemkům, platí mnohem volnější podmínky. Na podobě plotu je ale nutné se dohodnout i se sousedy.

Než kopneme poprvé…

Podle zákona je před zahájením stavebních prací nutné ohlásit záměr příslušnému stavebnímu úřadu.

Pokud budova, kterou chcete oplotit, stojí na chráněném území, nebo je zapsána na seznamu stavebních památek, musí ohlášení stavebnímu úřadu obsahovat také stanovisko Státní památkové péče.

Při volbě vhodného plotu je nutné vycházet ze stylu domu, z jeho tvaru a barvy fasády a také z prostředí, ve kterém se dům nachází. Dobré je brát v úvahu i životní styl rodiny, která v domě bydlí.

Řadu informací a tipů pro dům i jeho okolí najdete na stránkách rodinné bydlení.

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
reklama
Související články
21.6.2024
A přitom dokáže přinášet radost po převážnou část roku. Existuje spousta druhů, takže si vybere každý. A nebo si můžete na okně vytvořit celou sbírku. Když se o ni budete jen trochu starat, budou vás její květy těšit celá léta. Kde se vzala? Květina pochází z Tanzánie, kde ji v roce 1892 objevil baron Walter von Saint Paul-Illaire. Po něm také rostlina dostala své jméno Saintpaulia, což se v Če
10.6.2024
Petúnie jsou hned po muškátech nejoblíbenějším druhem truhlíkových rostlin. Osázet se jimi dají i mísy na terase, květináče na balkóně a dokonce i záhony. Každoročně se rozsáhlá nabídka petúnií a jejich nejbližších příbuzných surfinií rozrůstá o nové a nové druhy a kultivary. Ty se vzhledem buď prolínají a zdánlivě splývají, nebo se naopak výrazně liší od svých předchůdkyň. Jaké si vybrat? U p
30.5.2024
Milujete houby, ale do lesa už se nedostanete nebo chcete mít na talíři vždycky čerstvé, ať už je houbová sezona jakákoliv? Zkuste si je vypěstovat sami. Samozřejmě to nebudou hřiby, i když pokusy se v tomto směru dělají, jenže s nevalnými výsledky. Hřibovité houby totiž potřebují symbiózu s různými dřevinami a travinami a té v domácích podmínkách nedosáhnete. Vy potřebujete houby, které se živí
19.4.2024
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude mít tvar, jak bude velký i jaký mu určíte os
8.4.2024
Pokud máte rádi ten náš, určitě vaší pozornosti neuniklo japonské wasabi. Minimálně jste je zaznamenali, pokud jste si někdy dali japonské sushi nebo sashimi. V obchodech je nejčastěji dostanete v podobě pasty nebo prášku, ale možná netušíte, že pravého wasabi tyto výrobky obsahují minimum. Většinou je to křen s kořením a zeleným barvivem. To proto, že wasabi je drahé. Pokud je chcete opravdu och
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
enigmaplus.cz
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
Nepředstavitelné sumy peněz i lidské životy – to vše pohltila tzv. jáma pokladů na ostrůvku nedaleko kanadské provincie Nové Skotsko. Hledači pokladů totiž prahnou po zdejším tajemství ukrytém hluboko
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
skutecnepribehy.cz
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
Byla to láska z pionýrského tábora. Jardovi bylo devatenáct let a dělal vedoucího malým klukům. Byli z něj úplně paf a já taky. Zamilovala jsem se do něj na pionýrském táboře. Všechny holky to věděly, protože neumím udržet tajemství, všechno na sebe vykecám. Jsem odjakživa taková, máma byla to samé v bledě modrém. Byla jsem v oddíle nejstarších, patnáctiletých holek. Jardovi
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
epochaplus.cz
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
Dnes jsou z nich nezpochybnitelné špičky ve svých oborech. Jsou vážení a uznávaní. Je až s podivem, že se tak nějak pozapomnělo na jejich hříchy z mladických let. A pozor, čistý štít nemá ani boháč a mecenáš v jedné osobě Bill Gates! Caron Butler – špičkový basketbalista Bývalý profesionální hráč americké NBA a současný trenér
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
epochalnisvet.cz
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
William Henry Harrison sice původně studoval medicínu, v roce 1791 se ale rozhodne vstoupit do americké armády, která je zrovna plně zaneprázdněna boji proti indiánům.   O tři roky později se účastní slavné bitvy u Fallen Timbers, v níž vojáci USA triumfují. Když si v roce 1795 bere za ženu Annu Tuthill Symmesovou (1775–1864), zastává
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
iluxus.cz
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
V oblasti módy se barvy neustále mění a vyvíjejí, přičemž každá sezóna přináší nové odstíny a kombinace, které zaujmou a inspirují. Pro rok 2024 vyhlásila společnost Pantone Color Institut barvou roku
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
tisicereceptu.cz
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
Někdo to rád sladké – a tenhle známý zpěvák a herec velmi rád posnídá lívanečky s borůvkami. O linii se bát nemusí, protože se mj. věnuje například golfu. Potřebujete 200 g hladké mouky 2 lžíce
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
epochanacestach.cz
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
S příchodem léta se krumlovské centrum Port 1560 stává ideálním místem pro všechny, kteří touží po spojení kultury, gastronomie, dobrého piva a relaxace. Tento jedinečný areál nabízí návštěvníkům širokou škálu aktivit a zážitků, které si mohou užít také v nádherném prostředí prostorné zahrady z 16. století. Zábava a relax pod širým nebem Port 1560 se pyšní
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
historyplus.cz
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
Provdali ji sotva ve třech letech, zhruba ve třiceti už byla vdovou. Na muže haličská královna Salomena, jediná dcera polského knížete Leška Bílého, poté úplně zanevřela. Je rozhodnutá – složí slib čistoty a již nikdy se tělesně nesblíží s žádným mužem. To je ve středověku ve vznešených rodinách, kde sňatky slouží jako prostředek diplomacie i
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
21stoleti.cz
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo sil
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
nasehvezdy.cz
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
Příjemné překvapení pro své fanoušky přichystala herečka Tereza Brodská (56), která se po letech vrací do seriálu Ulice! Bok po boku se svou seriálovou dcerou Patricií Pagáčovou (35) znovu obnoví př
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
rezidenceonline.cz
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
Když se herec Steve McQueen v 70. letech mnulého století přestěhoval do Malibu, nebylo to zrovna kvůli zdejším úžasným možnostem surfování. Jedna z nejúspěšnějších a nejlépe placených filmových hvězd své generace tu totiž hledala především soukromí a ústraní. Dokonalé útočiště našel známý chlapák v rezidenci usazené vysoko na útesu nad pobřežím Tichého oceánu, nacházející se
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
nejsemsama.cz
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
Léto velí mít hladkou pokožku bez chloupků. Epilace sice není právě příjemná, ale s trochou šikovnosti ji jistě zvládnete. Vážně chcete zkusit epilaci cukrovou pastou? Nebo jste ji už zkusila a máte s ní špatnou zkušenost? Nezatracujte ji. Cukrovou pastu si můžete připravit doma. Přírodní a šetrná Cukrová pasta se k odstranění chloupků používala už ve starém Egyptě. Dnes