Domů     Plot: Praktický, nebo krásný?
Plot: Praktický, nebo krásný?
od 4.8.2020

Rozpadá se vám oplocení kolem domu, v rezavém pletivu zejí velké díry, zase vypadlo několik planěk a drolí se zídka? To už nový nátěr nebo oprava nezachrání – chce to nový plot!

Stejně jako rám umocňuje krásu obrazu, tak i plot kolem zahrady dokresluje její charakter a doplňuje celkovou kompozici domu s pozemkem.

Plot proto musí být sladěný barevně, a pokud možno i použitým materiálem, aby se navzájem se stavbou „netloukl“ a nekazil výsledný dojem. Současně by měl také chránit naše soukromí. Podle toho se odvíjí výška plotu.

reklama

Hodně vysoký a plný sice dokonale zajistí soukromí, ale zároveň přinese stín, především po ránu a k večeru. Naopak nechceme-li, aby náš dům působil jako pevnost, postačí oplocení do výšky 120–150 cm. Pak už zbývá rozhodnout, z čeho bude.

Drátěný plot (z pletiva)

Nejlevnější jsou drátěné ploty, které pořídíme za pár tisícovek. Tato varianta patří k nejrozšířenějším i proto, že je jeho stavba jednoduchá. Nejčastěji se používá strojové pletivo z pozinkovaného drátu.

reklama

Stále větší oblibu ale získává drátěné pletivo potažené plastem. Nevyžaduje totiž žádnou údržbu. Obojí se natahuje na ocelové sloupky, které by od sebe měly být vzdálené 2,5 až 3 metry. Nabízí se však i estetičtější varianty, například s mřížovou výplní.

Svařují se ze silných drátů a jsou různě tvarované. Výplně mají odlišné velikosti. Nejčastější velikost výplní je 120 na 200 cm. Podle typu se jejich cena obvykle pohybuje zhruba od 1000 do 3 000 Kč. Mřížové výplně je dobré osadit na podezdívce.

Jak budeme postupovat

Nejdřív pečlivě přeměříme skutečný obvod pozemku, abychom přesně zjistili, kolik materiálu budeme potřebovat.

Poté je nutné vyznačit místa, kde budou stát betonové sloupky. Místa vyznačíme už během měření obvodu pozemku, kdy každé 2–3 metry zapíchneme do země kolík.

reklama

Pak se už můžeme pustit do stavby betonových sloupků. Začneme v místech označených kolíky, kde vyhloubíme jámy minimálně 80 cm hluboké. Otvory vyplníme suchým betonem a do něj kolmo umístíme sloupky.

Na sloupky se pak přiváže vodicí drát, který budeme napínat až k poslednímu sloupku. Poté nám již zbývá natáhnout pletivo a máme hotovo.

Kovové ploty

Ve vilových čtvrtích, zvlášť u starých domů, stávají často kovové ploty. V posledních letech sestávají z aluminiových a nerez dílců. Ty totiž nepotřebují žádnou další povrchovou úpravu.

Povrch kovových plotů se totiž upravuje žárovým zinkováním a práškovou barvou – leštěným nebo broušeným komaxitem. Tento typ plotů má běžně životnost 50–60 let. Tomu ovšem odpovídají i ceny. Pohybují se přibližně mezi 4000–10000 Kč za běžný metr. Umělecky zpracovaná mříž ale může být výrazně dražší.

Plot z betonu

Estetické jsou i ploty postavené z betonu. Ovšem nejde o klasický beton. Dnes se pro ploty využívají ve většině případů betonové prefabrikáty. Vyrábí se moderními technologiemi a barví do mnoha odstínů.

K dostání je nepřeberně tvarů a velikostí – od klasických tvarovek přes prvky ve tvaru například kruhu, půlměsíce, či ve tvaru zcela nepravidelném, až po betonové desky. Ceny se liší právě podle tvaru, velikosti a barvy.

Nejjednodušší pořídíte zhruba za 35 Kč za kus, nejsložitější pak třeba za 180 Kč. Při standardní velikosti jich do metru čtverečního budete potřebovat osm. Betonová deska silná 5 cm, široká 40 cm a vysoká 2 m bude stát cca od 450 Kč.

Výhodou prefabrikátů je velmi jednoduchá stavba, kterou zvládnete i sami. Připomínají totiž stavebnici. Nezapomeňte ale na betonový základ.

Z kamene a cihel

Soukromí a částečně i ochranu před hlukem může zajistit plný plot z cihel či přírodního kamene. Takový plot vypadá velice hezky a rozhodně nenaruší kompozici zahrady a okolí domu. Zvolit můžeme třeba lícové cihly. Takový plot už není třeba dál upravovat.

Duté tvarovky ale bude nutné omítnout. Ideálně by měl být odstín omítky stejný jako na domě. V každém případě by měl alespoň barevně ladit.

Kombinace materiálů

Kámen můžeme zvolit buď umělý, nebo přírodní. Hezky vypadají například velké kameny kombinované s dřevěnými palisádami. Velkou výhodou takových plotů jsou kvalita a dlouhá životnost. Hotový plot nepotřebuje žádnou velkou péči.

Po jeho postavení zůstane bez velké údržby po dlouhou dobu v téměř původním stavu, jen časem získá přirozenou patinu a to je u kamenného plotu žádoucí. Jedinou nevýhodou je náročná stavba, proto ji přenecháme renomované firmě.

A od komplikovanější stavby plotu se také odvíjí jeho cena, kterou ve finále zaplatíte.

Dřevěný plot

Největší oblibě se ovšem stále těší ploty dřevěné. Jsou velmi elegantní a přitom nepůsobí nepatřičně k okolní přírodě a nejsou moc drahé. Navíc se nabízí mnoho variant. Je třeba se rozhodnout, jestli zvolíme celodřevěný, nebo s podezdívkou.

Pak přichází na řadu samotné řešení plotu. Nejjednodušší jsou svisle pokládané laťky nebo horizontálně kladená prkna. Podle hustoty latěk bude plot „průhledný“.

V obchodech pak lze zakoupit i různé polotovary, ať už plaňky nebo celé plotové díly nejrůznějších tvarů. Jejich ceny začínají od cca 1500–2000 Kč/m². Běžný metr obyčejného laťkového plotu lze pořídit zhruba od 300–400 Kč výše.

Výsledek ovlivní i odstín barevného laku (pro venkovní použití). Hezky působí lak bezbarvý. Dřevo si totiž díky němu zachová přírodní ráz.

Jak budeme postupovat

Dřevěný plot by neměl být vyšší než člověk, neměl by tedy být vyšší než dva metry.

Nejprve vyměříme místo pro krajní sloupky a ty spojíme provázkem.

Podle něj rozmístíme další sloupky, jen musíme dát pozor, abychom udrželi pravidelné rozestupy.

Sloupky poté můžeme zatlouct do země anebo stejně jako u pletivového plotu vykopeme jámu, kterou zalijeme do jedné čtvrtiny betonem. Do ní vložíme sloupky, zasypeme zeminou a opět přidáme vrstvu betonu.

Nakonec už jen mezi ukotvené sloupky vložíme rámy s dřevěnými lamelami.

Záleží jen na nás, jaký typ plotu zvolíme. Každý má své klady i zápory, a proto záleží jen na tom, co preferujeme a co se nám líbí.

Musíme mít stavební povolení?

Pokud se chystáte oplotit svůj dům, pak nezapomeňte, že i plot je považován za stavbu, a proto se na něj vztahují určitá pravidla.

Pomůže stavební úřad

Před tím, než se do stavby pustíte, byste si měli na příslušném stavebním úřadu zjistit, jaké předpisy musíte dodržet. Ty se mohou u každého stavebního úřadu trochu lišit, obvykle ale bývá stanovena maximální výška plotu.

Na straně směrem do ulice také může být předepsán jeho konkrétní typ, který musí korespondovat s okolím. Pro boční ploty, které směřují k sousedům či k nezastavěným pozemkům, platí mnohem volnější podmínky. Na podobě plotu je ale nutné se dohodnout i se sousedy.

Než kopneme poprvé…

Podle zákona je před zahájením stavebních prací nutné ohlásit záměr příslušnému stavebnímu úřadu.

Pokud budova, kterou chcete oplotit, stojí na chráněném území, nebo je zapsána na seznamu stavebních památek, musí ohlášení stavebnímu úřadu obsahovat také stanovisko Státní památkové péče.

Při volbě vhodného plotu je nutné vycházet ze stylu domu, z jeho tvaru a barvy fasády a také z prostředí, ve kterém se dům nachází. Dobré je brát v úvahu i životní styl rodiny, která v domě bydlí.

Řadu informací a tipů pro dům i jeho okolí najdete na stránkách rodinné bydlení.

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
reklama
Související články
12.2.2023
Nezapomněli jste na ně? Je to zvláštní, krmítka vidíme na každé i sebemenší zahrádce či na balkoně, ale že ptáci potřebují vodu, nás často nenapadne. Tedy možná napadne, ale spoléháme se na to, že ji najdou v přírodě nebo v různých bobulích. Jenže je čím dál větší sucho, a tak to nestačí. A naši opeření kamarádi buď hynou žízní, nebo hledají vodu tam, kde jim hrozí utonutí, třeba v kašnách a ji
5.2.2023
A radost udělají zvlášť ty, které si vyrobíte sami. Mohou být například z betonu nebo ze zbytků silnějších větví. Chce to jen trpělivost a návod, jak na to. Někdo si kytičky sází přímo do záhonu, jiný je raději dává do různých nádob a další oboje střídá. Něco do záhonku, něco do květináče. Udělejte si obaly na květináče, které vaši zahradu ozdobí a v nichž bude květinám dobře. Ze starých hadrů…
15.1.2023
Nenechte se mýlit náklonností k bylinkám, i příroda může škodit. Opatrnosti je třeba i při užívání i těch nejběžnějších léčivek jako třeba levandule nebo kozlík. Aby mohly byliny léčily, musí obsahovat účinné látky a s těmi je stejný problém jako u léků. Ve větším množství nebo při dlouhodobém užívání se projeví jejich nežádoucí účinky. U bylin je situace tím komplikovanější, že oproti farmaceuti
14.1.2023
Pokojové květiny nám zpříjemňují život a dělají ho hezčím. Jenže někdy náhle zaznamenáme, že jim něco schází. A zjistit příčinu, nemusí být jednoduché. A přitom rostliny s námi mluví. Jen se musíme pokusit jejich způsobu komunikace porozumět. Pak jim také dokážeme pomoci. Pojďme se podívat na pár nejčastějších problémů. 1) Rostlina má hnědé listy. Většinou je to obvyklá součást procesu stárnu
15.11.2022
Je k tomu příhodné období. Takže pokud máte kus vhodného místa, neváhejte. Odmění se vám chutnými plody, ale i stínem v parném létě. Sázet můžete kromě choulostivých druhů broskvoní a meruněk prakticky všechny u nás běžné ovocné stromky. A není to žádná věda. Dostanete koupit spoustu předpěstovaných sazenic, někdy i v kontejneru (u těch nemusíte hledět až tak na datum výsadby). Přesto je podzim s
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel