Domů     Pilulky s rizikem
Pilulky s rizikem
15.11.2024

Podle staré poučky může být každá látka jedem, záleží jen na množství. To samozřejmě platí i o lécích proti bolesti. Mrzuté ovšem je, že u nich k riziku stačí někdy malé množství.

Z toho důvodu je třeba přípravek proti bolesti správně vybrat a nespoléhat na svůj oblíbený, který míváte v lékárničce. I dlouhodobé užívání může být totiž příčinou potíží.

Důležité je podívat se do příbalového letáku na účinnou látku a přečíst si její účinky – ty žádoucí i nežádoucí. Které to mohou být?

Kyselina acetylsalicylová

Kdy se nejlépe hodí: Při bolestech spojených se zánětem, tedy typicky při nachlazení s bolestí hlavy. Zabrat mohou i při migréně.

Léky s touto látkou jsou osvědčenou klasikou ve většině domácích lékárniček. Jak vlastně účinkují? Blokují vznik určitého enzymu a s ním i přenos signálu bolesti do mozku. Neodstraní tedy bolest, ale její vnímání.

Současně ale blokádou zmíněného enzymu brání rozběhnutí zánětu a horečky. Právě proto tyto léky pomohou, když se nachladíte a cítíte se mizerně.

Ale pozor: Přednosti kyseliny acetylsalicylové doprovázejí neméně výrazná rizika. Především „ředí krev“, řečeno lidově. Proto se jí musí vyhýbat lidé užívající léky na ředění krve, a zapovězená je i před operacemi pro hrozbu velkého krvácení.

Navíc poškozuje sliznici žaludku a dvanáctníku, což nejen u citlivých osob vyvolává pálení a bolest. Pokud toto varování neposlechnete a přípravek budete dát užívat, sliznice může začít krvácet nebo se na ní vytvoří vřed – žaludeční nebo dvanáctníkový.

Paracetamol

Kdy se nejlépe hodí: U bolestí spojených s horečkou.

Přípravky s paracetamolem brání vnímání signálu bolesti v mozku. Od kyseliny acetylsalicylové se ale liší tím, že mají jen slabou schopnost tlumit zánět.

Pokud vás tedy bolí v krku, sáhněte spíš po acylpirinu, Jestliže ale chcete hlavně srazit horečku a s ní spojenou bolest hlavy, je paracetamol dobrým pomocníkem. Výhodou navíc je to, že nedráždí žaludek.

Ale pozor: Paracetamol je nebezpečný pro játra. Proto v žádném případě nezvyšujte dávkování. A pokud si koupíte různé přípravky proti nachlazení, například i v podobě horkých nápojů, pročtěte si, jestli náhodou neobsahují stejnou látku.

Pak může totiž lehce dojít k předávkování a poškození jater. To může skončit nejen závažným jaterním onemocněním, ale také jejich selháním a smrtí. Proto je paracetamol poměrně rizikovou látkou.

Přípravkům s ním by se měli vyhnout zejména lidé, kteří už trpí jaterními potížemi nebo se s nimi v minulosti léčili.

Ibuprofenum

Kdy se nejlépe hodí: Při bolestech vyvolaných zánětem, tedy hlavně svalů a kloubů, ale také infekčních zánětů, např. mandlí nebo středního ucha.

Ve srovnání s přípravky s kyselinou acetylsalicylovou je ibuprofenum mnohem razantnější v potlačování zánětu. Proto se používá při léčení revmatických potíží. Výhodou této látky je také fakt, že neovlivňuje ředění krve. A poměrně rychle naše tělo opouští, čímž mu také méně škodí.

Ale pozor: Při vysokém tlaku je nebezpečný, protože může přispět k infarktu. Při delším užíváním se může objevit krvácení v žaludku nebo ve střevě.

Diclofenacum

Kdy se nejlépe hodí: Ulevuje při bolestech zad a kloubů, chronických revmatických potížích i při zraněních nebo podvrknutí.

Jde o velmi účinné léky, některé z nich jsou pouze na předpis a pro injekční podání. Snižují bolest, otok a zánět. Protože se často používají místně, jak jsou dostupné také ve formě mastí.

Ale pozor: Nepříznivě reaguje s řadou léků, proto je nutné se v lékárně vždy informovat, pokud současně užíváte jiný přípravek. Nepříjemnou stránkou této látky je schopnost vyvolat průjem, zvracení a další potíže s trávením. K častým vedlejším účinkům pak paradoxně patří bolest hlavy.

Jen spolknout nestačí

Od pilulky proti bolesti chcete především, aby rychle zabrala a pak také neuškodila. Oba efekty ovšem ???

Po jídle: Některé léčivé látky se v různé míře nesnášejí s potravinami, jejich účinek pak klesá. Aby se to nestalo, je třeba polykat je s odstupem aspoň dvou něco chybí ovlivní způsob užití, zejména ve spojení s jídlem.

Proto najdete v každém příbalovém letáku přesné doporučení: hodin po posledním jídle, pokud v instrukcích není jiné doporučení.

Před jídlem: Odstup by měl být 30 minut. Když ho dodržíte, lék bude účinkovat rychleji, zatímco jídlo ho zpomalí nebo omezí.

Během jídla: To se doporučuje u léčivých přípravků, které dráždí žaludek. Jídlo v tomto případě funguje jako ochrana.

Foto: Shutterstock
Štítky:
Související články
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
10.3.2025
Dobrou zprávou je, že následky alkoholu tělo překoná dříve než kouření. Přesto si regenerace vyžádá čas a ten bude u různých orgánů a duševních i fyzických dějů jinak dlouhý. Duševní výkonnost: 2 a 3 týdny Abstinence se rychle promítne v metabolismu a ve zlepšení laboratorních hodnot krve. Ty se projeví i reálně. Pokles toxických látek a zátěže, kterou pro tělo představovaly, povede ke snížení p
4.3.2025
Téměř všichni, kteří opary na rtech trpí, vědí, jak jsou záludné. Vždycky se objeví v té nejnevhodnější chvíli. Třeba když se chystáte do společnosti a chcete, aby vám to slušelo, nebo už balíte na dovolenou, najednou se objeví bolestivé puchýřky. A děje se to nejen v létě, ale právě i v zimě, často na horách. Může za to zvýšené UV záření, které se odráží od sněhu. Ale na to, aby vám tenhle zálud
reklama
Šikovné tipy
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zbytečně ji zabila má hysterie
skutecnepribehy.cz
Zbytečně ji zabila má hysterie
Kdykoliv se vracím do svého rodiště, musím myslet na osudný den, kdy předčasně zemřela moje nejlepší kamarádka. A pořád to bolí. Pocit viny je stejný jako v osudný den. Neprávem jsem obvinila svoji nejlepší kamarádku Janu. Ta měla ještě o dva roky staršího bratra Miloše. Právě on byl mojí první láskou. Napřed jsme byli tříčlenná parta, ale
Nová edice per Montblanc Enzo Ferrari v ikonické žluté barvě
iluxus.cz
Nová edice per Montblanc Enzo Ferrari v ikonické žluté barvě
Montblanc využívá své mistrovství a cit pro vyprávění příběhů, aby zachytil další kapitolu jedné z největších legend automobilového závodění a technické inovace. Životní dílo Enza Ferrariho – jehož čá
Utajený rozchod Hybnerové s dalším partnerem?
nasehvezdy.cz
Utajený rozchod Hybnerové s dalším partnerem?
Bylo velkým překvapením, když se herečka ze seriálů Ulice a Jedna rodina Vanda Hybnerová (56) objevila na rozhovoru s novým partnerem Lukášem. Vypadalo to, že je pojí vášnivá láska a vzájemné porozum
Originální zázrak moderní architektury
rezidenceonline.cz
Originální zázrak moderní architektury
Uměleckým dílem v každém smyslu lze nazvat rezidenci, jejíž vnější i vnitřní podoba je svébytným odrazem představivosti a tvůrčích schopností člověka. Ať je to rozmarné, přála si paní domu. A hodně odvážné, doplnil ji manžel. Právě na základě těchto lakonických, leč striktně daných vodítek se světově proslulá firma Thompson Vaivoda & Associates pustila do navrhování
Ovocný pohár s vanilkovou šlehačkou
tisicereceptu.cz
Ovocný pohár s vanilkovou šlehačkou
Pohár rozhodně na dětské party nesmí chybět. Které ovoce na jeho přípravu použijete, je čistě na vás. Ingredience hrst jahod hrst borůvek 1 větší nektarinka nebo broskev 2 kiwi 300 ml šlehač
Ruský da Vinci neunikl stalinským čistkám
epochalnisvet.cz
Ruský da Vinci neunikl stalinským čistkám
Soudní tribunál nijak netrápí, že před ním stojí jeden z nejbrilantnějších vědců a filozofů tehdejší doby. „Odsuzuje se k smrti,“ zní verdikt. Životní cesta ruského da Vinciho tak končí na popravišti a jeho tělo v hromadném hrobě.   Své matematické i duchovní zaměření Pavel Alexandrovič Florenskij (1882–1937) podědil. Mezi předky má ortodoxního kněze, otec je železničním inženýrem. Po
Nešťastná Markéta Habsburská měla v lásce smůlu
historyplus.cz
Nešťastná Markéta Habsburská měla v lásce smůlu
Královské děti si hrají s míčem. Snaží se ho vhodit do koše. Zatímco Filip se ne a ne z předepsané vzdálenosti trefit, jeho mladší sestřička Markéta míč jednoduše vezme, dojde až těsně ke koši a míč do něj mrskne. Otec Maxmilián I. Habsburský se spokojeně usměje. „O budoucnost své dcery se nemusím strachovat. Bude vždycky
Kuřecí plátek se zeleninou
nejsemsama.cz
Kuřecí plátek se zeleninou
Toto jídlo je jednoduché a zvládnete si ho připravit i ráno do krabičky do práce. Zeleninu obměňujte podle sezony. Ingredience na 4 porce: ● 4 plátky kuřecího masa ● 4 avokáda ● 200 g mini mozzarelly ● lžíce bazalkového pesta ● 200 g cherry rajčátek ● hrst listového salátu ● 1 lžička uzené mleté papriky ● 1 limetka ● olivový olej ● sůl ● pepř Postup: Plátky masa potřete olejem, osolte, opepřete a posypte
3 české vynálezy, které dobyly svět: Vysouvací tužka, děrovaná taška a stiskací knoflík
epochaplus.cz
3 české vynálezy, které dobyly svět: Vysouvací tužka, děrovaná taška a stiskací knoflík
Češi jsou šikulové a mají opravdu zlaté ručičky. Důkazem je spousta různých vynálezů, které si z naší kotliny vyšlapaly cestičku daleko za humna. Seznamte se s nimi. Českobudějovická firma Koh-i-noor Hardtmuth pošle v roce 1946 na trh tužku s vysouvací tuhou zvanou verzatilka (přizpůsobivá). První vzorky, které měly ještě dřevěný plášť, ale byly v nabídce už před 2. světovou válkou
Tajemné podzemí Potštejna: Co objevil hrabě posedlý hledáním pokladu?
epochanacestach.cz
Tajemné podzemí Potštejna: Co objevil hrabě posedlý hledáním pokladu?
Přes třicet let pátral hrabě Chamaré ve zřícenině opuštěného hradu na východě Čech po bájném bohatství. Jeho hledání provázely tajemné symboly a nápisy na stěnách opevnění a zavedly jej až do podzemních chodeb. Jaká tajemství se tam dodnes skrývají? Čekají tam přeplněné truhly stále na svého nálezce? Starý kostelník se dožaduje mluvit s mladým zámeckým pánem.
5 věcí, které jste nevěděli o tajemném obrazu Poslední večeře: Je v něm zakreslen i rok, kdy skončí svět?
enigmaplus.cz
5 věcí, které jste nevěděli o tajemném obrazu Poslední večeře: Je v něm zakreslen i rok, kdy skončí svět?
Mnoha otazníky je obklopen jak renesanční umělec Leonardo da Vinci, tak i jeho dílo. Zejména pak slavný obraz Poslední večeře nacházející se v milánském kostele Santa Maria. Zde je pět největších taje
Syfilis: Nechtěný suvenýr z objevení Ameriky
21stoleti.cz
Syfilis: Nechtěný suvenýr z objevení Ameriky
Nedávný výzkum konečně rozluštil záhadu, s níž si medicína lámala hlavu po staletí: Odkud se vzala syfilis. Potvrdil spekulace, že infekci přivezli Kolumbovi námořníci, kteří se nakazili v nově objeve