Asi jste se s tímto tvorečkem ještě nesetkali, protože ježka znáte jen z přírody, v horším případě z čítanek.
A přece takový pichláč, kterého můžete chovat doma, existuje. Africký trpasličí ježek, kříženec ježka bělobřichého s ježkem alžírským, ušatým a pustinným. Jak už jméno napovídá, pochází ježeček z Afriky, takže v naší přírodě samozřejmě nežije.
Zato v domácnostech je stále populárnější. Pokud byste měli pocit, že to je zvířátko právě pro vás, promyslete si pár věcí. A když si odpovíte ano, nic vám nebrání si takového čumáčka pořídit.
Co ježek potřebuje?
Samozřejmě vaši péči a ta není zase tak malá, jak by se mohlo zdát. Musíte mu zajistit:
Kvalitní krmivo a čistou vodu
Čištění ubikace minimálně 1x týdně
Stálou teplotu vyšší než 20 °C. Pokud jsou ježci chováni v nižších teplotách, nebo jsou vystaveni průvanu, mohou onemocnět a zemřít. Jestliže máte v bytě chladněji, musíte mu přitopit v příbytku.
Budete mu občas stříhat drápky, což se mu nebude líbit a bude protivný.
Malému ježečkovi se několikrát mění bodliny a než dostane ty dospělé, bude trochu na nervy a vy s ním, ale vydržte, protože jinak se naučí, že když je nevrlý, lidé ho nechají být.
Měli byste ho brát denně do rukou, i kdyby to mělo být pouze na pár minut. Rychle zapomínají a stejně tak, jako si na péči zvyknou, mohou si velmi rychle i odvyknout.
Měli byste být smířeni s tím, že když chce ježek zaregistrovat nové pachy, nasliní si téměř celá záda.
Zvykněte si, že ježek nikdy nebude aktivně vyhledávat společnost, ani vaši, natož cizí. Někteří ježci ano, ale většina pouze z toho důvodu, že lidé jsou dobrý terén pro lezení.
To zdaleka není všechno, ale pokud jste stále nakloněni si pichlavého kamaráda pořídit, musíte se na to pořádně připravit.
Bydlení
Nejmenší doporučovaná podlahová plocha pro jednoho ježka je 0,4 m² (přibližně 90 cm x 45 cm). Jako ubikaci můžete použít průhledný dostatečně velký box, ale určitě ne s mřížemi.
Ježci mají tendenci po nich lézt a mohou si přivodit zranění, ale také utéci a ustlat si třeba za skříní. Jako podestýlku je vhodné použít bezprašné hobliny nebo recyklovanou podestýlku s vysokou absorpcí tekutin a zápachu.
Měli byste také ježčí bydlení vybavit nějakým úkrytem (čepicí, hadrem). A trochu zábavy mu také pořiďte. Kupte mu kolotoč (použijte stejný jako pro hlodavce, největší velikost a musí mít plnou šlapací plochu) a přidejte domeček, kde se může schovat.
Ježkům se moc líbí hračky, na které mohou vyšplhat a nebo předměty, se kterými mohou manipulovat.
Strava
Ježek je hmyzožravec. Nicméně ježky chované v zajetí není nutné krmit pouze hmyzem, i když ten by měl tvořit podstatnou část jeho potravy.
Hmyz pro ježka lze koupit v každém obchodě s potřebami pro zvířata, popřípadě si ho doma chovat sám (např. moučné červy, šváby, cvrčky).
Někteří chovatelé nahrazují části denní dávky hmyzu kvalitními granulemi pro kočky s vysokým podílem bílkovin, které ovšem musí být málo tučné a neměly by obsahovat obilniny. Ale musí to být ty nejmenší, aby si ježek nepoškodil chrup.
Jídelníček mu můžete zpestřit upraveným vejcem, vařeným drůbežím masem, sladkým ovocem (banán, jahody, borůvky), zeleninou (vařená mrkev, syrová okurka), kočičí konzervou či kapsičkou. Vždy jídlo nakrájejte na drobné kousky.
A nezapomeňte, že se jedná pouze o občasný doplněk stravy, takže se ježkovi nabízí jen jednou nebo dvakrát týdně a druhy se musí střídat.
Na co pozor
Když se ježkovi něco nelíbí, stočí se do klubíčka a z jeho ostnů se rázem stane nebezpečná zbraň. Buďte si jisti, že vás v takové situaci nepříjemně popíchá.
Ježek je samotářské zvíře, takže pokud jich chcete chovat víc, určitě odděleně.
Nic pro ranní ptáčata
Asi je to jasné, ale raději se o tom zmíníme. Ježek značnou část dne prospí. Nepřítomností svého páníčka netrpí. Pomlaskává si a občas hlasitě zachrápe, bůhví, co se mu zdá. Zato v noci ožije.
Takže kamarád spíš pro ty, kdo přicházejí z práce až večer, nebo prostě pro klasické sovy, které ožívají s padajícím soumrakem.
Text: Eva Hořánková
Foto: Wikimedia Commons