Domů     Skleník: Ano, nebo ne?
Skleník: Ano, nebo ne?
od 30.3.2021

Skleník, pařník, foliovník… Víte, jaký je mezi nimi rozdíl, z jakého materiálu mohou být a co si zvolit na zahradu? A lze něco z toho dát i na balkón?

Ještě než jaro propukne v plné své síle, už si můžete předpěstovat sazeničky. Jestli jich máte malinko, úplně stačí okenní parapet. Když se ale rozhodnete pro pěstování vlastní zeleniny, určitě se vyplatí investice do „domečků pro sadbu“.

Ale který z nich si vybrat? Každý z nich má své výhody i nevýhody a tak bude nakonec rozhodnutí na vás. Pojďme si je tedy představit.

I. PAŘENIŠTĚ

Když to hodně zjednodušíme, je to takové „skleníkové miminko“. Využívá se pro pěstování rychle rostoucí zeleniny, především salátů, ředkviček, rukoly, řeřichy a dalších. Listy salátů jsou při rychlém růstu křehčí a chutnější. Vhodné je také k napěstování sazeniček.

Díky pařeništi můžeme začít vysévat hodně brzy. Celer, papriku a pórek už v únoru, v březnu přidáme saláty… Přirozené teplo si zajistíme vrstvou čerstvého hnoje (nejlépe koňského), který dáme na dno a na něj teprve nasypeme zeminu.

reklama

Hnůj při svém rozkladu uvolňuje teplo. Na podzim slouží pařeniště k zakrytí teplomilých rostlin. Toto vše zvládne i skleník nebo foliovník, ale pařeniště je mnohem levnější. Protože je i menší, lépe se s ním manipuluje a vejde se na zahrádku kamkoli.

Někteří zahradníci mají dokonce i pařník i skleník a používají oboje. Pařník má jednu nevýhodu – není vhodný pro pěstování vyšších rostlin.

II. SKLENÍK

Oproti pařeništi je vyšší a především nákladnější. Podléhá také stavebním předpisům. Můžeme si zvolit volně stojící nebo ho připojit k budově (tento využívá zbytkové teplo z budovy) foto 4. Skleník se vždy staví na podezdívku.

reklama

Může to být klasická betonová základna, ale také ztracené bednění. Podezdívku bychom měli stavět až tehdy, když už máme skleník koupený, abychom přesně dodrželi rozměry.

* Důležité je umístění skleníku. Odborníci radí postavit jej od severu k jihu, nutné je ale přihlédnout k celkovému vzhledu zahrady a přizpůsobit umístění tak, aby skleník nijak nerušil a přirozeně „zapadl“ do prostoru.

Místo by mělo mít co nejvíce slunečního svitu a nemělo by být ničím stíněno. Vyhněte se i místům, kde může ze střechy padat sníh, nebo ze stromu jablka, aby jejich váha skleník neponičila.

* Další volbou, před kterou budete stát, je výběr materiálu.

Můžete si vybrat klasické sklo (pak alespoň 4 mm tloušťky), dvojité vakuované sklo s výbornými tepelně izolačními vlastnostmi, speciální skleníkové sklo s efektem rozptýlení slunečních paprsků, speciální polykarbonátové desky, plast… Výhody a nevýhody mají všechny materiály.

reklama

Sklo se musí stínit, plasty zase pod vlivem exhalátů a prachu létajícího vzduchem postupně slepnou a prakticky se to nedá napravit. Sklo jen umyjete a máte zase vše skvělém ve stavu.

Ptejte se především na tepelně izolační vlastnosti, ale také na ochranu před UV zářením a další vlastnosti – odolnost proti rozbití a poškrábání, propustnost světla…Využijete skleník na pěstování již časně zjara?

Vybírejte skleník s větší prostupností světla v jarních měsících. Budete pěstovat jen od dubna do konce sezony? Pak je to prakticky jedno.

* Pozornost věnujte i dveřím. Měli byste se do nich pohodlně vejít, aniž byste se museli ohýbat. V létě slouží společně s okny také k větrání. Na výběr máte jednokřídlé a dvoukřídlé a otevírací s panty nebo posunovací.

* Na počtu oken zase závisí, jak kvalitní bude ventilace, která je v horkých dnech důležitá, aby se rostlinky nepřehřívaly nebo dokonce nespálily. Častým větráním také zajistíte jejich lepší opylení.

Tipy Paní domu: Okna by měla činit minimálně 10 % z plochy stěn a střechy. Aby se ve skleníku nehromadilo teplo, instalujte nejméně jedno okno ve střeše a jedno v boční stěně.

* Dobře zajištěná izolace vám umožní pěstování zimní zeleniny nebo přezimování nádobových rostlin citlivých na mráz.

Podle nového stavebního zákona nevyžadují skleníky do 40 m2 zastavěné plochy žádné povolení od stavebního úřadu. Platí to ale pouze v případě, že je skleník umístěný nejméně 2 m od hranice pozemku. V opačném případě je třeba si na stavebním úřadě potřebná povolení vyžádat.

III. FOLIOVNÍK

Je to takový „lehkomyslnější“ brácha skleníku. Když se rozhodnete jen pro pěstování zeleniny od jara do podzimu, pak vám úplně postačí. Je levnější, lehčí, jeho stavba je jednodušší, ale méně vydrží. Ale zase ho můžete na zimu složit a schovat.

Oproti skleníku nemá tak dobrou tepelnou izolaci, ale lze jej snadno přenášet z místa na místo a dopřát tak rostlinám změnu půdy.

Kdy si „domeček“ pro rostlinky nepořizovat?

Pokud víte, že mu nemůžete poskytovat péči, kterou potřebuje:

* pravidelná (denní) závlaha

* pravidelné (denní) větrání

* ochrana před ostrým sluncem

* pravidelná kontrola rostlinek a včasný, ekologický zásah proti škůdcům

* pravidelná údržba (odstraňování suchých či poškozených rostlinek, udržování čistoty, mytí oken)

* k údržbě patří i ochrana a prevence před plísní

Jako zvolit velikost?

Je jedno, zda se rozhodnete pro skleník nebo fóliovník, u obou se také musíte rozhodnout, jak budou velké. Když jste ve vaší domácnosti dva starší, dospělí lidé, pak si určitě vystačíte s menším modelem (2,5 x 3 m).

Ale až zjistíte, jak krásně vám ve skleníku dozrávají plody, možná budete později litovat, že jste nesáhli po větším typu (třeba 4 x 6 m). Proto si ještě před nákupem dobře rozmyslete, po čem nakonec sáhnete.

A pamatujte, že minimální rozměry skleníku by měly být alespoň 2,5 x 2 m, v menším je již obtížné pracovat.

A jaký tvar?

Kromě klasického skleníku s kolmými bočními stěnami a sedlovou střechou si můžete zvolit i z dalších tipů:

* Tzv. Japan má boční stěny zkosené. Je-li boční stěna skleníku šikmá, světelné paprsky dopadají kolmo a beze ztrát procházejí sklem. Šikmá boční stěna přitom nijak neomezuje rostliny uvnitř skleníku.

* Oblý tvar skleníku je výhodnější díky lepšímu proudění vzduchu a navíc se přes den tolik nepřehřívá. Je tak k rostlinám šetrnější. Ovšem pokud chcete raději sklo než polykarbonát, pak tyto skleníky mít nemůžete. Sklo totiž nelze ohýbat.

Nepodceňujte doplňky

Až budete mít ten „svůj“ skleník postavený, časem zjistíte, že do něj potřebujete také nějaké příslušenství. Přinejmenším regály a stolky.

* Závěsné regály a poličky umožňují maximální využití bočních stěn, můžete na ně umístit vysévací mísky a nádoby na pěstování bylinek. Úrodu tak můžete sklízet ze dvou poschodí. Také sem můžete odložit nářadí, které tak máte hned po ruce.

Tip Paní domu: Poličky si raději pořiďte plastové nebo plechové, dřevěné mohou chytit plíseň, která se snadno přenese na rostlinky a které se budete jen velmi těžko zbavovat.

* Pracovní stůl vám zaručí pohodlí při vysévání i při přesazování. Nemusíte se ohýbat a máte vše hned po ruce. Vysoký by měl být alespoň 90 cm.

* Úplně na závěr si položte následující otázky: Má být skleník vytápěný? Potřebuji sem přípojku na vodu? Je nutná přípojka na elektřinu? O všem se poraďte s odborníkem, který vám vysvětlí jejich výhody a přínos.

Text: Dana Pešková, Zdroj: skleniky-vp.cz, limes.cz, sklenik-expert.cz, dobrysklenik.cz, Foto a nákresy: skleniky-vp.cz, limes.cz, sklenik-expert.cz, dobrysklenik.cz, PX FUEL

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
21.1.2023
Samozřejmě, že chceme, aby se vám líbily, ale to není to hlavní, co od ručníku očekáváme. Je důležité, aby byl kvalitní, dlouho nám vydržel, ale přitom byl hebký a hladil naši kůži jako peříčko. Jak tedy vybírat? Jistě se budete poohlížet po takových, které se barevně či vzorem hodí do koupelny či k plavkám, ale to zdaleka není všechno. Nejdůležitější je, aby správně plnily svou funkci. Musí sn
18.1.2023
4 tipy, na které se zaměřit, až si půjdete vybírat svou schránku na poštovní zásilky, aby sloužila naprosto perfektně. Co všechno by vám měla nabídnout? Jestli bydlíte v domě s byty, kde je poštovních schránek víc a prakticky jsou všechny stejné, asi její výběr moc řešit nebudete. Zato v rodinném domku je třeba si tu svou poštovní schránku vymazlit, aby splňovala všechno, co od ní vyžadujete. A
16.1.2023
Koupelny s bezbariérovými prvky jsou dnes trendem. Nepořizují se jen osobám s omezenou hybností. Jsou vhodné úplně pro každého. Hlavně proto, že jsou praktické. Oáza klidu a odpočinku. Tak se někdy říká koupelně, místu naší očisty a hygieny. Aby tomu tak opravdu bylo, zkuste si tu svou oázu zařídit podle nejnovějšího trendu – bezbariérově. A nemusíte být zrovna senior, abyste se k této přestavbě
14.1.2023
Pokojové květiny nám zpříjemňují život a dělají ho hezčím. Jenže někdy náhle zaznamenáme, že jim něco schází. A zjistit příčinu, nemusí být jednoduché. A přitom rostliny s námi mluví. Jen se musíme pokusit jejich způsobu komunikace porozumět. Pak jim také dokážeme pomoci. Pojďme se podívat na pár nejčastějších problémů. 1) Rostlina má hnědé listy. Většinou je to obvyklá součást procesu stárnu
31.12.2022
Zabořit se do pohodlného křesla s pěknou knížkou a šálkem kávy po ruce, to je jedna z radostí dlouhých večerů, kdy se brzy stmívá. Pro příjemnou pohodu pro čtení je ale třeba správné osvětlení. Možností, jak koutek ke čtení osvětlit, je vícero. Záleží na tom, kde čtete. Zda k tomu máte ušák vyhrazený právě k odpočinku nebo se s knihou raději uvelebíte na pohovce či v posteli. Zda je to vaše stálé
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zamilovaný Benjamin
iluxus.cz
Zamilovaný Benjamin
Benjamin je pro mnohé srdcová záležitost. Jedinečný koncept dělá z této fine dining restaurace český unikát. Řízená degustace u jednoho stolu, s kuchaři prezentujícími jednotlivé chody. Návštěva tohot
Jak uspořádat kuchyňskou linku, aby bylo vše po ruce?
21stoleti.cz
Jak uspořádat kuchyňskou linku, aby bylo vše po ruce?
Napadlo vás někdy, že i kuchyň je třeba uspořádat tak, aby se vám v ní dobře nejen vařilo, ale i pohybovalo? Cesta potraviny na talíř je dlouhá, když nemáte kuchyň dobře uspořádanou, dost možná vás to
První průmyslová revoluce: Těžba mědi zamořila životní prostředí
epochaplus.cz
První průmyslová revoluce: Těžba mědi zamořila životní prostředí
Průmyslovou revoluci máme vět spojenou s 19. stoletím, kdy rozvíjející se tovární výroba lákala lidi z venkova do měst na výdělek. Od základů se měnil jejich životní styl. Ovšem za skutečně prvním boo
Vstup do pekla na hradě Houska: Věřil v infernální bránu i Mácha?
enigmaplus.cz
Vstup do pekla na hradě Houska: Věřil v infernální bránu i Mácha?
Dnes patří k nejzachovalejším královským hradům z doby krále Přemysla Otakara II. (1233–1278), který jej nechává vybudovat na Kokořínsku ještě před tím, než začne stavět mocný Bezděz. Jde o typ s obvo
Jehněčí perkelt
tisicereceptu.cz
Jehněčí perkelt
Maďarská klasika, která nikdy neomrzí. I když si připadáte, že na takové jídlo nemáte dost zkušeností, buďte si jisti, že je jednodušší, než se zdá. Ingredience 2 kg jehněčího masa (kýta) 4 ks
Geometrie ve službách minimalismu
rezidenceonline.cz
Geometrie ve službách minimalismu
Jasná koncepce moderní vily dává vyznít architektonickému konceptu objektu a výhledům na okolní krajinu, rovněž však poskytuje maximum uživatelského komfortu. Architektonická firma TRAMA navrhla a p
Petra: Jak vzniklo tajemné skalní město?
epochalnisvet.cz
Petra: Jak vzniklo tajemné skalní město?
Leží v kotlině mezi třemi horami a patří bez sebemenších pochyb mezi ta neslavnější místa naší planety. Jordánské skalní město Petra uhrane každého návštěvníka množstvím kamenných staveb vytesaných do
Dolomitské hřebeny na skialpech
epochanacestach.cz
Dolomitské hřebeny na skialpech
Opustíte-li ruch lyžařských středisek a vydáte se do Jižního Tyrolska, narazíte na národní park Fanes-Sennes-Prags, rozprostírající se v samém centru Dolomit. Při cestě k horské chatě Rifugio Fanes,
Překročily jsme bludný balvan a zamířily mezi duchy
skutecnepribehy.cz
Překročily jsme bludný balvan a zamířily mezi duchy
K neznámým ženám, které se zjeví před vámi nenadále a vypadají jako z jiného světa, se chovejte vždy vlídně a uctivě. Opak by se vám vymstil. Byl krásný podvečer, který si říkal o procházku. Se sestrou a kamarádkami jsme vyrazily. To, co jsme zažily, bylo nad rámec chápání. Prožily jsme noc hrůzy a dodnes jsme šťastné, že jsme se z toho dostaly… Neznámá
Slané rohlíčky
tisicereceptu.cz
Slané rohlíčky
Chutnají také samotné, ale můžete si je upéct i jako přílohu. Ingredience 400 g hladké mouky 250 ml vlažné vody 50 ml oleje lžička cukru lžička soli 25 g droždí Postup Vše dáme do mix
Shání Jennifer Lopez kšefty pro manžela?
nasehvezdy.cz
Shání Jennifer Lopez kšefty pro manžela?
O rozruch se postaral herec Ben Affleck (50). Když si nic netušící zákazníci objednávali svou ranní  kávu v jistém řetězci, dostali ji přímo od Bena! Fanoušci se tak domnívali, že herec přišel na
Lenka Zahradnická svatbu dlouho odmítala
nasehvezdy.cz
Lenka Zahradnická svatbu dlouho odmítala
Zdá se, že Lenka Zahradnická (37), která nyní září v seriálu Jedna rodina, není až tak zamilovaná, jak by se mohlo na první pohled zdát. Ačkoli je s Michalem Vavrem (40) už dlouho a má s ním dvě krá