Domů     Skleník: Ano, nebo ne?
Skleník: Ano, nebo ne?
30.3.2021

Skleník, pařník, foliovník… Víte, jaký je mezi nimi rozdíl, z jakého materiálu mohou být a co si zvolit na zahradu? A lze něco z toho dát i na balkón?

Ještě než jaro propukne v plné své síle, už si můžete předpěstovat sazeničky. Jestli jich máte malinko, úplně stačí okenní parapet. Když se ale rozhodnete pro pěstování vlastní zeleniny, určitě se vyplatí investice do „domečků pro sadbu“.

Ale který z nich si vybrat? Každý z nich má své výhody i nevýhody a tak bude nakonec rozhodnutí na vás. Pojďme si je tedy představit.

I. PAŘENIŠTĚ

Když to hodně zjednodušíme, je to takové „skleníkové miminko“. Využívá se pro pěstování rychle rostoucí zeleniny, především salátů, ředkviček, rukoly, řeřichy a dalších. Listy salátů jsou při rychlém růstu křehčí a chutnější. Vhodné je také k napěstování sazeniček.

Díky pařeništi můžeme začít vysévat hodně brzy. Celer, papriku a pórek už v únoru, v březnu přidáme saláty… Přirozené teplo si zajistíme vrstvou čerstvého hnoje (nejlépe koňského), který dáme na dno a na něj teprve nasypeme zeminu.

Hnůj při svém rozkladu uvolňuje teplo. Na podzim slouží pařeniště k zakrytí teplomilých rostlin. Toto vše zvládne i skleník nebo foliovník, ale pařeniště je mnohem levnější. Protože je i menší, lépe se s ním manipuluje a vejde se na zahrádku kamkoli.

Někteří zahradníci mají dokonce i pařník i skleník a používají oboje. Pařník má jednu nevýhodu – není vhodný pro pěstování vyšších rostlin.

II. SKLENÍK

Oproti pařeništi je vyšší a především nákladnější. Podléhá také stavebním předpisům. Můžeme si zvolit volně stojící nebo ho připojit k budově (tento využívá zbytkové teplo z budovy) foto 4. Skleník se vždy staví na podezdívku.

Může to být klasická betonová základna, ale také ztracené bednění. Podezdívku bychom měli stavět až tehdy, když už máme skleník koupený, abychom přesně dodrželi rozměry.

* Důležité je umístění skleníku. Odborníci radí postavit jej od severu k jihu, nutné je ale přihlédnout k celkovému vzhledu zahrady a přizpůsobit umístění tak, aby skleník nijak nerušil a přirozeně „zapadl“ do prostoru.

Místo by mělo mít co nejvíce slunečního svitu a nemělo by být ničím stíněno. Vyhněte se i místům, kde může ze střechy padat sníh, nebo ze stromu jablka, aby jejich váha skleník neponičila.

* Další volbou, před kterou budete stát, je výběr materiálu.

Můžete si vybrat klasické sklo (pak alespoň 4 mm tloušťky), dvojité vakuované sklo s výbornými tepelně izolačními vlastnostmi, speciální skleníkové sklo s efektem rozptýlení slunečních paprsků, speciální polykarbonátové desky, plast… Výhody a nevýhody mají všechny materiály.

Sklo se musí stínit, plasty zase pod vlivem exhalátů a prachu létajícího vzduchem postupně slepnou a prakticky se to nedá napravit. Sklo jen umyjete a máte zase vše skvělém ve stavu.

Ptejte se především na tepelně izolační vlastnosti, ale také na ochranu před UV zářením a další vlastnosti – odolnost proti rozbití a poškrábání, propustnost světla…Využijete skleník na pěstování již časně zjara?

Vybírejte skleník s větší prostupností světla v jarních měsících. Budete pěstovat jen od dubna do konce sezony? Pak je to prakticky jedno.

* Pozornost věnujte i dveřím. Měli byste se do nich pohodlně vejít, aniž byste se museli ohýbat. V létě slouží společně s okny také k větrání. Na výběr máte jednokřídlé a dvoukřídlé a otevírací s panty nebo posunovací.

* Na počtu oken zase závisí, jak kvalitní bude ventilace, která je v horkých dnech důležitá, aby se rostlinky nepřehřívaly nebo dokonce nespálily. Častým větráním také zajistíte jejich lepší opylení.

Tipy Paní domu: Okna by měla činit minimálně 10 % z plochy stěn a střechy. Aby se ve skleníku nehromadilo teplo, instalujte nejméně jedno okno ve střeše a jedno v boční stěně.

* Dobře zajištěná izolace vám umožní pěstování zimní zeleniny nebo přezimování nádobových rostlin citlivých na mráz.

Podle nového stavebního zákona nevyžadují skleníky do 40 m2 zastavěné plochy žádné povolení od stavebního úřadu. Platí to ale pouze v případě, že je skleník umístěný nejméně 2 m od hranice pozemku. V opačném případě je třeba si na stavebním úřadě potřebná povolení vyžádat.

III. FOLIOVNÍK

Je to takový „lehkomyslnější“ brácha skleníku. Když se rozhodnete jen pro pěstování zeleniny od jara do podzimu, pak vám úplně postačí. Je levnější, lehčí, jeho stavba je jednodušší, ale méně vydrží. Ale zase ho můžete na zimu složit a schovat.

Oproti skleníku nemá tak dobrou tepelnou izolaci, ale lze jej snadno přenášet z místa na místo a dopřát tak rostlinám změnu půdy.

Kdy si „domeček“ pro rostlinky nepořizovat?

Pokud víte, že mu nemůžete poskytovat péči, kterou potřebuje:

* pravidelná (denní) závlaha

* pravidelné (denní) větrání

* ochrana před ostrým sluncem

* pravidelná kontrola rostlinek a včasný, ekologický zásah proti škůdcům

* pravidelná údržba (odstraňování suchých či poškozených rostlinek, udržování čistoty, mytí oken)

* k údržbě patří i ochrana a prevence před plísní

Jako zvolit velikost?

Je jedno, zda se rozhodnete pro skleník nebo fóliovník, u obou se také musíte rozhodnout, jak budou velké. Když jste ve vaší domácnosti dva starší, dospělí lidé, pak si určitě vystačíte s menším modelem (2,5 x 3 m).

Ale až zjistíte, jak krásně vám ve skleníku dozrávají plody, možná budete později litovat, že jste nesáhli po větším typu (třeba 4 x 6 m). Proto si ještě před nákupem dobře rozmyslete, po čem nakonec sáhnete.

A pamatujte, že minimální rozměry skleníku by měly být alespoň 2,5 x 2 m, v menším je již obtížné pracovat.

A jaký tvar?

Kromě klasického skleníku s kolmými bočními stěnami a sedlovou střechou si můžete zvolit i z dalších tipů:

* Tzv. Japan má boční stěny zkosené. Je-li boční stěna skleníku šikmá, světelné paprsky dopadají kolmo a beze ztrát procházejí sklem. Šikmá boční stěna přitom nijak neomezuje rostliny uvnitř skleníku.

* Oblý tvar skleníku je výhodnější díky lepšímu proudění vzduchu a navíc se přes den tolik nepřehřívá. Je tak k rostlinám šetrnější. Ovšem pokud chcete raději sklo než polykarbonát, pak tyto skleníky mít nemůžete. Sklo totiž nelze ohýbat.

Nepodceňujte doplňky

Až budete mít ten „svůj“ skleník postavený, časem zjistíte, že do něj potřebujete také nějaké příslušenství. Přinejmenším regály a stolky.

* Závěsné regály a poličky umožňují maximální využití bočních stěn, můžete na ně umístit vysévací mísky a nádoby na pěstování bylinek. Úrodu tak můžete sklízet ze dvou poschodí. Také sem můžete odložit nářadí, které tak máte hned po ruce.

Tip Paní domu: Poličky si raději pořiďte plastové nebo plechové, dřevěné mohou chytit plíseň, která se snadno přenese na rostlinky a které se budete jen velmi těžko zbavovat.

* Pracovní stůl vám zaručí pohodlí při vysévání i při přesazování. Nemusíte se ohýbat a máte vše hned po ruce. Vysoký by měl být alespoň 90 cm.

* Úplně na závěr si položte následující otázky: Má být skleník vytápěný? Potřebuji sem přípojku na vodu? Je nutná přípojka na elektřinu? O všem se poraďte s odborníkem, který vám vysvětlí jejich výhody a přínos.

Text: Dana Pešková, Zdroj: skleniky-vp.cz, limes.cz, sklenik-expert.cz, dobrysklenik.cz, Foto a nákresy: skleniky-vp.cz, limes.cz, sklenik-expert.cz, dobrysklenik.cz, PX FUEL

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
25.4.2024
Každý byt a dům má svůj typický pach, který může cizí lidi odrazovat. Proto je dobré si místnosti provětrat vůněmi, které jsou příjemné všem. Nejlepší volbou je přírodní cesta bez chemie ve vzduchu. Skvělým pomocníkem bývají čerstvé květiny, jenže kupovat je pravidelně není zrovna levné. Čím dalším lze provonět byt? Sušené květiny Dlouho vydrží a navíc vás nebude omezovat jejich údržba. Mezi ty
18.4.2024
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe než ve váze. Sdílejí totiž se dřevem nostalgickou krá
9.4.2024
Máme pro starší osoby upravit byt, nebo ne? Vždyť to doteď stačilo. Odpověď zní ano. Už proto, aby byl bezpečný. Většinou člověk žije v bytě léta a vyhovuje mu. Jenže pak přijde třeba snížení pohyblivosti nebo nemoc a všechno je jinak. Své o tom vědí i daleko mladší ročníky, než jsou ti, kteří se počítají k seniorům. Takže až budete upravovat byt pro rodiče, myslete i na ten svůj. Někdy stačí mal
27.3.2024
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, nechte se inspirovat japonskou ike
26.3.2024
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, někam dozadu, to v lepším případě. Při namátkové prohlídce některé přece jen vyřadíme… Abycho
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Křehká krása lisovaných květů
Lisované květy mají trochu jiné kouzlo než sušené. V 2D verzi se stávají spíš ilustrací. A toho se dá využít k tvoření líbezných osobních i bytových doplňků. Zdlouhavé lisování květin zatížených knihami se dá urychlit za využití mikrovlnky. Potřebujete k tomu dvě destičky z překližky v rozměrech odpovídající prostoru mikrovlnky. Na destičku položte tři archy […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své
Objevena nejtěžší hvězdná černá díra v naší Galaxii
21stoleti.cz
Objevena nejtěžší hvězdná černá díra v naší Galaxii
Astronomové objevili dosud nejhmotnější hvězdnou černou díru v Mléčné dráze. Prozradila ji obíhající hvězda, která se kvůli ní při svém pohybu podivně "kymácí". Neunikla tak pozornosti mise Gaia Evrop
Tajemný slezský alchymista: Byl krůček od objevu kamene mudrců?
enigmaplus.cz
Tajemný slezský alchymista: Byl krůček od objevu kamene mudrců?
Na přelomu sedmnáctého a osmnáctého století pobýval ve Slezsku alchymista, který byl opravdovou autoritou v otázce takzvaného kamene mudrců. Pokud se prý někdo přiblížil objevu tohoto alchymistického
To na nose nenosíme
nejsemsama.cz
To na nose nenosíme
Černé tečky v obličeji, zejména na nose, představují častý kosmetický problém. Jejich tvorbu ovlivňuje kosmetická péče a používání kosmetiky, která ucpává póry. Nač si dát pozor? Zbavit se jich není jednoduché, ale při správné péči a používání správné kosmetiky se vám může podařit je alespoň minimalizovat. Co pomůže? Základem je pravidelné a důkladné čištění pomocí micelárních vod, pěny a gelů.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
iluxus.cz
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
V roce 2017 se značka Rado spojila s japonským módním vizionářem Kunihiko Morinagou, aby společně vytvořili limitovanou edici hodinek. Ty kombinují tradiční řemeslné umění značky s inovativní technolo
Chtěla mi odloudit manžela
skutecnepribehy.cz
Chtěla mi odloudit manžela
Moje sestra byla taková už odmalička. Dostala, čeho se jí zachtělo. Rodiče jí vždycky nadržovali a já jí vše odpouštěla. A z ní vyrostl sobec. Přestože byla moje sestra jen o pět let mladší, vypadala spíš jako moje dcera, kterou jsem nikdy neměla. Štíhlá a drobná, plavovlasá. Já byla vysoká a statná. Žáky jsem vždy milovala Pracovala jsem coby učitelka na
5 největších tlouštíků na trůnu: Jindřich VIII. vážil až 160 kilo!
historyplus.cz
5 největších tlouštíků na trůnu: Jindřich VIII. vážil až 160 kilo!
Jindřich VIII. odloží mastnou kýtu a otře si rukou koutky úst. K jídlu zasedl v sedm večer, a byť už je dávno po půlnoci, stoly se stále prohýbají pod vybranými pokrmy. „S večeří se přece nesmí pospíchat,“ usměje se na své hosty král a pokyne sluhům, aby donesli další pochoutky. Pro anglického krále je jídlo skutečným koníčkem.
Má Gottová v zahraničí milence?
nasehvezdy.cz
Má Gottová v zahraničí milence?
Vdova Ivana Gottová (48) před časem zainvestovala a momentálně se jí staví v pražské lokalitě Císařka luxusní vila. Původně se psalo, že by to měl být nový domov pro ni a její dcery Charlotte Ellu (
Krvežíznivé a pomatené: Když bolest způsobují ženy
epochaplus.cz
Krvežíznivé a pomatené: Když bolest způsobují ženy
Jediné, co chce, je v klidu si nakoupit a pak už běžet domů za rodinou. To ale netuší, že ve chvíli, kdy si bude vybírat zboží z regálu, k ní přistoupí žena, kterou před pár hodinami propustili z psychiatrické léčebny. V plánu má jediné. Vraždit! I něžné pohlaví v sobě dokáže občas najít nezměrnou krutost.
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml