Domů     Skleník: Ano, nebo ne?
Skleník: Ano, nebo ne?
30.3.2021

Skleník, pařník, foliovník… Víte, jaký je mezi nimi rozdíl, z jakého materiálu mohou být a co si zvolit na zahradu? A lze něco z toho dát i na balkón?

Ještě než jaro propukne v plné své síle, už si můžete předpěstovat sazeničky. Jestli jich máte malinko, úplně stačí okenní parapet. Když se ale rozhodnete pro pěstování vlastní zeleniny, určitě se vyplatí investice do „domečků pro sadbu“.

Ale který z nich si vybrat? Každý z nich má své výhody i nevýhody a tak bude nakonec rozhodnutí na vás. Pojďme si je tedy představit.

I. PAŘENIŠTĚ

Když to hodně zjednodušíme, je to takové „skleníkové miminko“. Využívá se pro pěstování rychle rostoucí zeleniny, především salátů, ředkviček, rukoly, řeřichy a dalších. Listy salátů jsou při rychlém růstu křehčí a chutnější. Vhodné je také k napěstování sazeniček.

Díky pařeništi můžeme začít vysévat hodně brzy. Celer, papriku a pórek už v únoru, v březnu přidáme saláty… Přirozené teplo si zajistíme vrstvou čerstvého hnoje (nejlépe koňského), který dáme na dno a na něj teprve nasypeme zeminu.

Hnůj při svém rozkladu uvolňuje teplo. Na podzim slouží pařeniště k zakrytí teplomilých rostlin. Toto vše zvládne i skleník nebo foliovník, ale pařeniště je mnohem levnější. Protože je i menší, lépe se s ním manipuluje a vejde se na zahrádku kamkoli.

Někteří zahradníci mají dokonce i pařník i skleník a používají oboje. Pařník má jednu nevýhodu – není vhodný pro pěstování vyšších rostlin.

II. SKLENÍK

Oproti pařeništi je vyšší a především nákladnější. Podléhá také stavebním předpisům. Můžeme si zvolit volně stojící nebo ho připojit k budově (tento využívá zbytkové teplo z budovy) foto 4. Skleník se vždy staví na podezdívku.

Může to být klasická betonová základna, ale také ztracené bednění. Podezdívku bychom měli stavět až tehdy, když už máme skleník koupený, abychom přesně dodrželi rozměry.

* Důležité je umístění skleníku. Odborníci radí postavit jej od severu k jihu, nutné je ale přihlédnout k celkovému vzhledu zahrady a přizpůsobit umístění tak, aby skleník nijak nerušil a přirozeně „zapadl“ do prostoru.

Místo by mělo mít co nejvíce slunečního svitu a nemělo by být ničím stíněno. Vyhněte se i místům, kde může ze střechy padat sníh, nebo ze stromu jablka, aby jejich váha skleník neponičila.

* Další volbou, před kterou budete stát, je výběr materiálu.

Můžete si vybrat klasické sklo (pak alespoň 4 mm tloušťky), dvojité vakuované sklo s výbornými tepelně izolačními vlastnostmi, speciální skleníkové sklo s efektem rozptýlení slunečních paprsků, speciální polykarbonátové desky, plast… Výhody a nevýhody mají všechny materiály.

Sklo se musí stínit, plasty zase pod vlivem exhalátů a prachu létajícího vzduchem postupně slepnou a prakticky se to nedá napravit. Sklo jen umyjete a máte zase vše skvělém ve stavu.

Ptejte se především na tepelně izolační vlastnosti, ale také na ochranu před UV zářením a další vlastnosti – odolnost proti rozbití a poškrábání, propustnost světla…Využijete skleník na pěstování již časně zjara?

Vybírejte skleník s větší prostupností světla v jarních měsících. Budete pěstovat jen od dubna do konce sezony? Pak je to prakticky jedno.

* Pozornost věnujte i dveřím. Měli byste se do nich pohodlně vejít, aniž byste se museli ohýbat. V létě slouží společně s okny také k větrání. Na výběr máte jednokřídlé a dvoukřídlé a otevírací s panty nebo posunovací.

* Na počtu oken zase závisí, jak kvalitní bude ventilace, která je v horkých dnech důležitá, aby se rostlinky nepřehřívaly nebo dokonce nespálily. Častým větráním také zajistíte jejich lepší opylení.

Tipy Paní domu: Okna by měla činit minimálně 10 % z plochy stěn a střechy. Aby se ve skleníku nehromadilo teplo, instalujte nejméně jedno okno ve střeše a jedno v boční stěně.

* Dobře zajištěná izolace vám umožní pěstování zimní zeleniny nebo přezimování nádobových rostlin citlivých na mráz.

Podle nového stavebního zákona nevyžadují skleníky do 40 m2 zastavěné plochy žádné povolení od stavebního úřadu. Platí to ale pouze v případě, že je skleník umístěný nejméně 2 m od hranice pozemku. V opačném případě je třeba si na stavebním úřadě potřebná povolení vyžádat.

III. FOLIOVNÍK

Je to takový „lehkomyslnější“ brácha skleníku. Když se rozhodnete jen pro pěstování zeleniny od jara do podzimu, pak vám úplně postačí. Je levnější, lehčí, jeho stavba je jednodušší, ale méně vydrží. Ale zase ho můžete na zimu složit a schovat.

Oproti skleníku nemá tak dobrou tepelnou izolaci, ale lze jej snadno přenášet z místa na místo a dopřát tak rostlinám změnu půdy.

Kdy si „domeček“ pro rostlinky nepořizovat?

Pokud víte, že mu nemůžete poskytovat péči, kterou potřebuje:

* pravidelná (denní) závlaha

* pravidelné (denní) větrání

* ochrana před ostrým sluncem

* pravidelná kontrola rostlinek a včasný, ekologický zásah proti škůdcům

* pravidelná údržba (odstraňování suchých či poškozených rostlinek, udržování čistoty, mytí oken)

* k údržbě patří i ochrana a prevence před plísní

Jako zvolit velikost?

Je jedno, zda se rozhodnete pro skleník nebo fóliovník, u obou se také musíte rozhodnout, jak budou velké. Když jste ve vaší domácnosti dva starší, dospělí lidé, pak si určitě vystačíte s menším modelem (2,5 x 3 m).

Ale až zjistíte, jak krásně vám ve skleníku dozrávají plody, možná budete později litovat, že jste nesáhli po větším typu (třeba 4 x 6 m). Proto si ještě před nákupem dobře rozmyslete, po čem nakonec sáhnete.

A pamatujte, že minimální rozměry skleníku by měly být alespoň 2,5 x 2 m, v menším je již obtížné pracovat.

A jaký tvar?

Kromě klasického skleníku s kolmými bočními stěnami a sedlovou střechou si můžete zvolit i z dalších tipů:

* Tzv. Japan má boční stěny zkosené. Je-li boční stěna skleníku šikmá, světelné paprsky dopadají kolmo a beze ztrát procházejí sklem. Šikmá boční stěna přitom nijak neomezuje rostliny uvnitř skleníku.

* Oblý tvar skleníku je výhodnější díky lepšímu proudění vzduchu a navíc se přes den tolik nepřehřívá. Je tak k rostlinám šetrnější. Ovšem pokud chcete raději sklo než polykarbonát, pak tyto skleníky mít nemůžete. Sklo totiž nelze ohýbat.

Nepodceňujte doplňky

Až budete mít ten „svůj“ skleník postavený, časem zjistíte, že do něj potřebujete také nějaké příslušenství. Přinejmenším regály a stolky.

* Závěsné regály a poličky umožňují maximální využití bočních stěn, můžete na ně umístit vysévací mísky a nádoby na pěstování bylinek. Úrodu tak můžete sklízet ze dvou poschodí. Také sem můžete odložit nářadí, které tak máte hned po ruce.

Tip Paní domu: Poličky si raději pořiďte plastové nebo plechové, dřevěné mohou chytit plíseň, která se snadno přenese na rostlinky a které se budete jen velmi těžko zbavovat.

* Pracovní stůl vám zaručí pohodlí při vysévání i při přesazování. Nemusíte se ohýbat a máte vše hned po ruce. Vysoký by měl být alespoň 90 cm.

* Úplně na závěr si položte následující otázky: Má být skleník vytápěný? Potřebuji sem přípojku na vodu? Je nutná přípojka na elektřinu? O všem se poraďte s odborníkem, který vám vysvětlí jejich výhody a přínos.

Text: Dana Pešková, Zdroj: skleniky-vp.cz, limes.cz, sklenik-expert.cz, dobrysklenik.cz, Foto a nákresy: skleniky-vp.cz, limes.cz, sklenik-expert.cz, dobrysklenik.cz, PX FUEL

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
9.7.2024
I taková nádoba na nepotřebné věci, obaly a zbytky od jídla může vystihnout váš smysl pro humor, přístup k životu anebo kreativitu. Nejčastěji si pořizujeme odpadkové koše s výklopným víkem, protože zabraňují šíření nepříjemných pachů. Ty klasické se otevírají ručně nebo pomocí pedálu, moderní typy se samy otevřou a po určité době zase zavřou díky senzoru, který registruje pohyb. Některé koše býv
28.6.2024
Jak dobrý oráč musel být ten, který vyoral řádky manšestru, píše Ramón Goméz de la Serna ve své knize Gregérie. A manšestr je opravdu látka, která inspiruje a zároveň hladí. Také rádi přejíždíte prsty po jejích rovných liniích? Provází nás od dětství. A jen málokdo může říci, že neměl někdy nějaký ten manšestrový kousek oděvu. Že nejde o materiál minulosti, dokazuje i to, že se stále znovu vrací
24.6.2024
I koupelnu můžeme proměnit v zelenou oázu, je-li v ní alespoň malé okénko. Představujeme vám nejhezčí rostliny, ze kterých si určitě vyberete. V koupelně se daří i jiné zeleni, než je plíseň na zdi. Světlá koupelna je ideálním místem pro pěstování vlhkomilných rostlin. Většina z nich totiž kromě vlhkého vzduchu ocení i polostín. Šáchor  Šáchory patří mezi obyvatele bažin a vodu potřebují i
22.6.2024
Motivy zvířat v interiéru nemusejí být kýčovité, stačí zvolit správný vzor a materiál a z domova vykouzlíte místo s nádechem exotiky. Mezi zvířecími vzory si vyberte jen jednoho favorita, který se vám opravdu líbí. Velmi efektní bývá například motiv leoparda nebo zebry. Pravidlem však bývá nekombinovat jej s dalšími zvířecími vzory a hledat vkusné kousky. Přizpůsobujte stylu V první řadě si j
17.5.2024
Chladný, elegantní, s dokonale hladký povrchem. Díky těmto vlastnostem je porcelán stále ještě nepřekonaným materiál pro stolní nádobí, ale okouzlí i na doplňcích. Bubble váza s s nástavcem v podobě děrované koule, která slouží k uchycení stonků ve správné poloze. K dostání ve dvou velikostech a s povrchovou úpravou bílou, perleťovou, zlacenou a platinovou. Autorský porcelán Luckavo.cz, cena o
reklama
reklama
Šikovné tipy
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Velký úklid v lednici! Jak na něj?
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice […]
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Benátská! s Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! s Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Zůstala Krejčíková s dětmi na všechno sama?
nasehvezdy.cz
Zůstala Krejčíková s dětmi na všechno sama?
O problémech ve vztahu herečky Anety Krejčíkové (32) s tělocvikářem Ondřejem Rančákem (39) se snad šušká od začátku, co jsou spolu. Hvězda seriálu Ulice totiž neměla být jedinou, pro kterou často a 
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
epochaplus.cz
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
Doba bronzová a železná je v plném proudu a na dnes turisticky oblíbených ostrovech Mallorca a Menorca drží otěže moci společnost, kterou dnes nazýváme Talajotickou kulturou.   Zhruba mezi 1. a 2. tisíciletím před Kristem se pustí do budování talajotů, megalitických památek, o jejichž účelu se dnes můžeme jen dohadovat. Předcházejí jim takzvané tumuly, které
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Jaký muž se k vám hodí?
nejsemsama.cz
Jaký muž se k vám hodí?
Nauka o číslech – numerologie – vám poradí, s kým stvoříte ideální pár. Stačí jen znát, kdy se muž, co vás zajímá, narodil. Pak porovnejte své životní číslo s jeho číslem, a hned budete mít jasno. Omystické povaze čísel psali do hliněných tabulek již staří Sumerové. Spojitost čísel s člověkem a lidským osudem je nabíledni, každý jsme se „někdy“ narodil. To
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Konal se první orientační závod v Rakousku-Uhersku?
historyplus.cz
Konal se první orientační závod v Rakousku-Uhersku?
Sedm cyklistů se v prvním orientačním závodě světa pouští nazdařbůh do terénu jen s mapou a vírou ve své schopnosti. Zvítězí ale opravdu ten, který dokáže najít nejkratší možnou cestu k cíli? Orientační závody, během nichž dostane soutěžící mapu a musí překonat stanovenou trasu, se dnes konají v běhu, na kolech i na lyžích po celém světě. Za kolébku
Doktor Kittel: Severočeský Faust z Jizerských hor?
enigmaplus.cz
Doktor Kittel: Severočeský Faust z Jizerských hor?
V Libereckém kraji, nedaleko Jablonce nad Nisou, se nachází obec Pěnčín-Krásná. Právě zde pobýval věhlasný doktor Kittel, který je přirovnáván k legendárnímu doktoru Faustovi. Byl to bezesporu člověk,
Rolky s medvědím česnekem
tisicereceptu.cz
Rolky s medvědím česnekem
Můžete využít i jiné čerstvé bylinky. Rolky jsou skvělé třeba s bazalkou nebo špenátem. Suroviny 3 hrnky hladké mouky 1 hrnek vlažné vody 3 lžičky cukru krystal ½ lžičky soli 1 vejce 3 lžíc
Utekla jsem sektě právě včas
skutecnepribehy.cz
Utekla jsem sektě právě včas
S Blankou jsem se seznámila hned první den na vysoké. Dali nás na koleji do jednoho pokoje a sedly jsme si kupodivu okamžitě. Ještě ten večer jsme vyrazily na pivo a náš pokoj jsem pokřtila nocí strávenou na záchodě. Brzy jsem pochopila, že Blanka není úplně šťastný člověk. Než nastoupila na univerzitu, žila s mámou, která hodně pracovala, hodně
Zemřel muž, který strávil 72 let v železných plicích
21stoleti.cz
Zemřel muž, který strávil 72 let v železných plicích
Než byla v roce 1955 vytvořena první vakcína, byla dětská obrna obávanou nemocí. V jejím důsledku mohlo u dětí dojít k ochrnutí dýchacích a polykacích svalů. V takovém případě se jejich jedinou nadějí