Perský koberec se po staletí považuje za vkusný a půvabný doplněk, za ozdobu každého interiéru. Navíc je výbornou investicí. Ovšem pouze, je-li pravý.
Tři zastavení nám o tomto orientálním skvostu napoví víc…
I. TYPY ORIENTÁLNÍCH KOBERCŮ
V zásadě rozlišujeme dva základní typy – vázaný ručně nebo strojově. Není třeba vysvětlovat, že ceněné jsou ty, které jsou vázané ručně. Však jsou vyráběny umělcem, který převzal své dovednosti od předků z několika generací.
Ovšem před 4 stoletími se v Evropě začaly vyrábět imitace ručně vázaných koberců. U kvalitních prodejců je rozeznáte podle označení. Ručně vázané jsou označené jako „orientální“, napodobeniny pak jen jako „koberce s orientálním vzorem“.
Kvalitu si ohlídejte
I ručně vázaných perských koberců je více druhů. Ať už podle materiálu, vzoru, techniky či místa výroby se odvíjí i jejich název (většinou je to podle oblastí, v nichž koberec vznikl).
Každý ručně vázaný koberec je unikát, protože tímto způsobem výroby se úplně shodná kopie nedá zhotovit. Pravost si můžete nechat ověřit. Nebo zkuste zátěžový test: Postavte se v botách na koberec a otočte se na patě.
Na pravém koberci by se vlákna měla vrátit okamžitě do původní polohy, na strojově vyrobeném zůstanou zatočená. Ke kvalitnímu koberci byste měli dostat certifikát pravosti.
Pokud kupujete koberec v hodnotě nad sto tisíc korun, požádejte o znalecký posudek pracovníky Umělecko-průmyslového muzea.
Tip Paní domu: Ručně vázaný koberec má vrchní vzor viditelný i na spodní straně.
II. JAK SI KOBEREC VYBRAT
Ručně vázaný orientální koberec je neporovnatelně kvalitnější. Jak se to pozná? Třeba podle hustoty vlasu. Bývá vyčíslena počtem uzlů na m². Kvalitní kus má nad 400 tisíc uzlů, luxusní od 800 tisíc výš.
Nejhustější vazby – přes milion uzlů – mohou dosáhnout jen celohedvábné koberce. Vedle hustoty se také pohlíží na barvy (ty přírodní mají vyšší hodnotu).
* Na světlou podlahu je nejlepší koberec tmavý, nebo s tmavou bordurou, na tmavou podlahu světlý koberec, nebo koberec se světlou bordurou. Oddělí se tak opticky od podlahy.
* Centrální motivy se nejlépe hodí do otevřeného prostoru, kde bude koberec ležet bez zakrytí nábytkem, nebo pouze s pár kusy po obvodu.
* Celoplošné vzory naproti tomu nijak neomezují v umístění koberce s nábytkem na něm.
Dalším kritériem je materiál
Materiál vybírejte podle toho, kam chcete koberec položit. Do předsíně (vysoká zátěž) sáhněte po vlněném s krátkým vlasem, který patří k nejodolnějším, do obývacího pokoje (střední zátěž) si vyberte dle libosti a v ložnici (nízká zátěž) si dopřejte hedvábný.
Vlna – používá se ovčí. Vedlejším produktem při stříhání vlny je lanolin. Obsahuje ho každý ručně vázaný koberec, čímž je chráněn od znečištění. Tyn nejkvalitnější vlněný koberec je na dotek velmi jemný, až sametový, má vysoký lesk a je velmi odolný.
Hedvábí – používá se přírodní hedvábí (z výměšků žláz motýla bource morušového), které v létě příjemně chladí, v zimě naopak hřeje.
Viskóza – je náhražkou hedvábí, proto se jí říká „umělé hedvábí“. Je to celulóza, získaná nejčastěji z bavlny nebo ze dřeva.
Polyester – je syntetickým výrobkem, jeho nejdůležitější vlastností je vysoká odolnost vůči světlu a mikroorganismům a také nízká nasákavost.
Jak vzniká cena koberce
Existují konkrétní kritéria sedmi základních vlastností s bodovým ohodnocením každé vlastnosti od 0 do 10. Navíc existuje koeficient důležitosti.
Vlastnost
Měřítko
Hodnocení
0 bodů
Hodnocení
10 bodů
Koeficient
důležitosti
hustota
uzly / cm²
<6
>105
11
materiál
vlas / podklad
bavlna/juta
hedvábí/hedvábí
7
vzorování
motivy
jednobarevné
zdobení
přesné, křivočaré vzory
na celém podkladu
6
barvevnost a
druh barviva
vzhled
nepřijatelné barvy
a odstíny
nejméně 15 barev
harmonicky sladěných
5
stáří
počet roků
<10
>100
3
stav
vzhled
roztrhaný,
nedá se opravit
“jako nový“
2
poptávka a
dosažitelnost
informace o trhu
masový výrobek na
nejnižší úrovni
vzácná starožitnost
2
III. JAK HO SPRÁVNĚ UDRŽOVAT
Čím je koberec kvalitnější, tím menší údržbu vyžaduje. Ručně vázaný koberec má hustý vlas a nečistota do něj vniká obtížně. Díky lanolinu, který odpuzuje vodu, se odolnost proti poškození a ušpinění ještě zvyšuje.
* Pro běžné čištění postačí koberec jednou za týden vysát, zásadně po směru vlasu. Nepoužívejte rotační kartáč nebo s klepač, mohlo by dojít k vytrhávání ovčího vlákna.
* V zimě ho můžete položit na sníh vlasem dolů a vyklepat.
* Vylitou vodu hned z koberce odsajte čistým, suchým a měkkým klůckem, nejlépe z bavlny. Ale netlačte. Nechte vodu do hadříku vsáknout. Nikdy nepoužívejte kartáč, jen skvrnu zvětšíte.
* Perské koberce neklepejte na klepadle, ale pouze ve vodorovné poloze.
* Chemické čištění nechte na profesionálních čistírnách koberců. Musí se provádět opatrně, aby se vlna neodmastila, ztratila by schopnost odpuzovat nečistoty. Poškodit můžete i barvy.
Připravila: Dana Pešková, Zdroje: orientalni-koberce.cz, buchara.cz, ariana-koberce.cz,ing. Miloslav Burdátš (www.antik-kant.cz) Foto: Shutterstock