Domů     Perla Středomoří: Kypr
Perla Středomoří: Kypr
15.1.2020

Zatímco se u nás jarní sluníčko teprve nesměle rozpaluje na obloze, teplého počasí vhodného ke koupání bychom si už teď mohli užít na dovolené na Kypru.

Na nejvýchodnějším ostrově Středozemního moře najdete téměř vše – úžasné pláže, divoké pohoří a spoustu rozmanitých památek. Ostrovem kráčely dějiny, osídlený byl už sedm tisíc let před Kristem.

Jméno údajně získal podle mědi (latinsky se řekne cuprum), kterou v horách těžili už Římané. Jižní pobřeží je rájem koupání. K vlídnému klimatu tady navíc přispívá celková geografie.

Středem protáhlého ostrova od východu na západ se vypíná pohoří, které brání případným studeným větrům a dešťům ze severu.

Bílé pláže a tyrkysová voda

Podle turistických průvodců je nejkrásnějším a nejnavštěvovanějším letoviskem Agia Napa. Pláž Nissi s bílým pískem a průzračně modrou vodou nemá v Evropě konkurenci. V sezoně však bývá dost obsazená.

Kromě fantastického koupání s možností provozování snad všech vodních sportů to tu žije i bohatým nočním životem. Bary, diskotéky, kluby,… Ale i přes den má místo nezaměnitelnou atmosféru.

Navštívit lze klášter Agia Napa z 16. století, poblíž letoviska zas nádherný útes Mys (Cape) Gkreko. Skaliska vybíhající do vody patří k nejfocenějším místům ostrova a ve skutečnosti jsou snad ještě krásnější než na pohlednicích.

Vrstvy bílého a sytě růžového vápence se odrážejí v blankytné vodě, tříštící se pod útesy do šlehačkové pěny.

Starověké skvosty

Kromě pláží se ostrov pyšní starobylými památkami, často pocházejícími z období římské nadvlády. Blízko Limassolu se dochovalo nově zrestaurované divadlo Kourion. Z jeho hlediště se nabízí krásný pohled do okolní krajiny. Stojí tu i zachovalý středověký hrad.

V něm se během třetí křížové výpravy oženil v květnu 1191 král Richard Lví srdce s navarskou princeznou Berengarií.

Napůl řecká, napůl turecká

Pokud se rozhodnete strávit dovolenou na Kypru, rozhodně musíte navštívit jeho hlavní město – Nikósii, která je posledním evropským městem rozděleným po turecké invazi na dvě části (podobně, jako byl Berlín) patřící různým státům.

Historický střed metropole je obehnaný mohutnými hradbami (4,5 km), které na přelomu 15. a 16. století postavili Benátčané, obávající se turecké expanze. Kruhové opevnění rozděluje jedenáct bastionů.

Některé se zachovaly dodnes, jiné slouží jako parkoviště, další jsou zbořené. Úchvatné centrum je však už desítky let rozpůlené přesně v polovině.

Celý ostrov se rozdělil na dvě části, řeckou a tureckou, už před 35 lety, nyní se však už jedná o jeho opětovném sloučení.

Kontrast Evropy a Orientu

Chvíli procházíte hlavní třídou v Nikósii, všude kolem jsou terasy restaurací či obchody s luxusním zbožím. Stačí však dojít na konec a najednou se ocitnete v  polorozbořeném „území nikoho“.

Projdete dvěma celnicemi, a za chvíli už kráčíte po orientálním arabském bulváru, lemovaném bazary a stánky s gyrosem, čajovnami a kavárničkami s muži kouřícími vodní dýmky. Je to jiný svět.

Minarety se prolínají s gotickými chrámy, ozývá se muezzin svolávající k modlitbě. Prostředí je drsnější, působí exotičtěji, ale vše je také špinavější.

Nenechte si ujít

V turecké části rozhodně stojí za návštěvu starý zájezdní hostinec Büyük Han, který je jednou z nejkrásnějších staveb celého ostrova, nebo Katedrála sv. Sofie z 13. století, postavená ve stylu lusignanské gotiky, přestavěná na mešitu i s minaretem.

Vnitřní gotická výzdoba zmizela a nahradily ji kaligrafie z koránu. Místo lavic před oltářem tu leží modlitební koberce. Turisty láká i další atrakce, takzvaný karavan serail.

Nocležiště pro zvířata, nad kterými v patře odpočívali jejich majitelé, se dnes proměnilo v obchůdky se suvenýry. Sousední uličky obléhají prodavači čínského textilu a celá atmosféra dýchá Orientem.

Výlet k bohyni

Na ostrově se rozhodně musíte zastavit v městečku Paphos, nedaleko něhož se podle legendy zrodila z mořské pěny nejkrásnější antická bohyně Afrodita.

V místě jejího zrození stojí nedaleko břehu tři skaliska, která musí obeplout každá návštěvnice ostrova, protože se jí podle pověry umažou z tváří vrásky.

A pokud usilujete o potomka, stačí tu na keříky uvázat kapesník, a Afrodita – bohyně plodnosti – už práci udělá za vás. V Paphosu jsou prosebné keře ovázané stovkami kapesníčků.

Ve městě si můžete prohlédnout i ruiny antického města a slavné hrobky králů v systému chodeb a jeskyní vytesaných do skály.

Na čem si pochutnáte?

Řecká kuchyně patří k nejlepším a nejzdravějším na světě. V žádné domácnosti nikdy nechybí zelenina, maso, sýr, olivový olej a víno. Pokud si chcete dát typické kyperské jídlo, běžte do tzv. taverny. Dřevěné uhlí je základ pro přípravu každého pokrmu.

Na plodech moře si nejvíce pochutnáte v místních rybárnách. I známý gyros a kebab tu chutnají lépe než u nás.

• Halloumi – zapečený grilovaný sýr s čerstvou zeleninou a chlebem

• Moussaka – vrstvy mletého masa, baklažánu, cukety a brambor zalité bešamelem

• Pastisjo – nákyp z mletého masa, makarónů a bešamelu

• Souvlaki – špíz z několika druhů masa

• Pita – slaný koláč plněný špenátem, šunkou či sýrem

Kleopatřino víno

Každý, kdo navštíví Kypr, by měl ochutnat jedno z nejslavnějších vín světa – sladkou commandarii. Tohle víno milovala už samotná Kleopatra a říkala o něm, že je sladké jako láska. Ostatně právě egyptská kráska dostala ostrov darem od Caesara.

Na Kypru stejně jako v celém Středomoří se pije výborné Ouzo (pálenka) a na venkově kyperské brandy. Kávu i čaj místní konzumují ve velkém. Pije se i pivo – Keo a Carlsberg. Voda je všude pitná a balenou si můžete koupit na každém rohu.

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
Související články
6.5.2025
Potřebujete si odpočinout? Zkuste vyrazit na Maltu, hlavní sezóna tu právě začíná, přitom tu ještě není tolik turistů, ale ani není ještě extrémní horko. A tak se dá vyrazit jak obdivovat památky, tak na túru na kole a dokonce si i zaplavat v neuvěřitelně čistém moři. Že je Marsaxlokk stále živým rybářským městečkem, o tom se můž
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
reklama
Šikovné tipy
Dřevo opět v plné kráse: Jak jej renovovat?
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
epochanacestach.cz
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
Zahrada, která vás vtáhne do světa zvířat a přírody – Zoo Jihlava je ideálním místem pro všechny, kteří hledají zážitky plné dobrodružství, poznání a zábavy. V srdci Vysočiny na necelých 10 hektarech se vydáte na expedici takřka celým světem. Více než 250 druhů zvířat a přes 1500 jedinců vytváří unikátní svět, kde si na své přijdou
Bez kapesníku ani ránu
nejsemsama.cz
Bez kapesníku ani ránu
Venku je už krásně teplo, a vy přesto pořád smrkáte a rýma vás ne a ne opustit? Nejspíš máte chronickou rýmu. Někdy se jen lehká viróza může protáhnout i na několik týdnů a vyústit v chronickou rýmu. Jak se s tímhle trápením co nejdříve poprat a co na chronickou rýmu zabírá? Rýmu, tu klasickou, dostane občas téměř každý. Může ji způsobit virová či bakteriální infekce, případně alergie. Většinou přejde
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
21stoleti.cz
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bav
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
enigmaplus.cz
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
Rudé náměstí v Moskvě je 19. března 1934 plné návštěvníků, z nichž většina míří do mauzolea ruského komunistického politika Vladimira Iljiče Lenina (1870–1924). Společně s davem pomalu kráčí i 46letý
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
skutecnepribehy.cz
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
Našla jsem skrýš s fotografiemi. Zjistila jsem, že mě s babičkou spojuje symbol draka, který mě zavedl na novou životní cestu. Když mi zemřela babička, bylo nutné vyklidit její domek. Já si vzala na starost půdu, kam by se rodičům špatně dostávalo. Byla plná prachu a krámů, žádné poklady jsem nenašla. Až když jsem měla
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
nasehvezdy.cz
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
Doby, kdy po ní muži šíleli a ženy jí záviděly její výjimečnou krásu, jsou už k její smůle dávno pryč. Bývalá hvězda amerického seriálu Melrose Place Heather Locklear (63), která má za sebou tvrdý bo
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
epochaplus.cz
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
Japonci si pochutnávají na jedovaté medúze ečizen kurage, na Jamajce zase riskují s nezralým ovocem ackee. A co teprve lesní houby, kde i v Česku může záměna skončit tragédií? Přečtěte si o pokrmech, které lákají svou chutí, ale mohou vás stát život. Ečizen kurage – je libo jedovatou medúzu? Ta chuť za riziko stojí, tvrdí
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
historyplus.cz
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
Korejské námořnictvo utrpělo v bitvě u Pusanu strašlivý debakl, zbyla mu jen hrstka lodí. Admirál I Sun-sin, jemuž král opět svěřil nejvyšší velení, se přesto nevzdává. Znovu prokáže své výjimečné schopnosti. Střetne se s velkou japonskou přesilou a slavně zvítězí! Hospodařit na malém kousku půdy jako jeho otec nebude. Dospívající Hidejoši Tojotomi (1537–1598) z rodné
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč