Domů     Pavel Trávníček: Jsem čím dál tím větší pedant
Pavel Trávníček: Jsem čím dál tím větší pedant
20.8.2020

Už dávno není sličným princem, který hledal v ukrutné zimě a závějích nožku hodící se do nalezeného střevíčku. Ale elán neztrácí. Má vlastní divadelní soubor, pro radost se nechá vozit Rolls-Roycem a už zase se oženil!

Rodištěm Pavla Trávníčka jsou Konice u Prostějova, po pěti letech se pak rodina přestěhovala do Moravské Třebové. Tatínek, který pocházel z Hané, byl vyučený krejčí a amatérský hráč na housle, dědeček měl dechovou kapelu. Otec vedl důsledně děti k hudbě.

Pavel se učil hrát na klavír a na trubku, jeho sestra Marta na flétnu a po večerech, doplněni ještě o jednoho otcova známého s violoncellem v kvartetu muzicírovali.

„Šmrdlali jsme malé drobnosti mistrů.“ Tatínek prý byl přísný, rodině dokonce kreslil plány, co kdo kde a kdy má dělat. Dnes Pavel Trávníček připouští, že spoustu věcí, které neměl na svém otci rád, zdědil. „Je ze mě čím dál větší pedant.

Uvědomuju si, že občas dělám věci, které jsem u táty nesnášel.“ A maminka? „Ta pocházela ze Slovenska a byla jedna velká tolerance, k ní jsme se chodili vypovídat. Maminka je pro každého náruč, peřina. Od toho jsou maminky maminkami.“

S Evou Trejtnarovou-Hudečkovou v historickém filmu Čas lásky a naděje (1976)
S Evou Trejtnarovou-Hudečkovou v historickém filmu Čas lásky a naděje (1976)

Divadlo v domě

Otec chtěl mít jeden čas z Pavla výpravčího, přál si, aby syn byl zajištěný a měl jisté zaměstnání s uniformou. Mladý Trávníček se ubránil a po základce šel studovat střední všeobecně-vzdělávací školu. Jenže v domě, kde Trávníčkovi bydleli, bylo divadlo.

„Jako děti jsme tam chodily šmejdit, i když se nehrálo, a ta atmosféra měla pro nás veliké kouzlo. Taky jsme se tajně koukali na jeviště okénky z provaziště – to jsme viděli hercům jen shora hlavy.

Představení jsme navštěvovali i s rodiči, takže já jsem vlastně v tom divadle vyrůstal a doopravdy mě chytlo.“ Měl také moc rád filmy, doma si potají přehrával oblíbené role.

A pak mu učitelka, u níž se učil hrát na piano, řekla, že by měl být „nějakým umělcem“ a doporučila mu studia na JAMU.

Šťastná studentská léta

Často vzpomíná, že jeho hereckým vzorem byla jeho babička z otcovy strany. „Uměla báječně vyprávět a měla úžasný smysl pro humor.“ Jinak nikdo z rodiny k divadlu neinklinoval. Ale on se rozhodl, připravil se a jel do Brna na zkoušky. A podařilo se.

I díky kvalitnímu hudebnímu vzdělání byl přijat. „Poprvé jsem docenil tatínka.

Zazpíval jsem Matuškovu Terezu, doprovodil se na piano a tím jsem získal u komise velké sympatie.“ Na škole se pak potkával s Pavlem Zedníčkem, Svatoplukem Skopalem, Miroslavem Donutilem o maličko výš byli Bolek Polívka, Karel Heřmánek, Jiří Bartoška, Eliška Balzerová, tehdy ještě Havránková, a další dnes úspěšní herci.

„To bylo jedno z nejhezčích období v mém životě. My jsme na té škole byli hrozně rádi.“

Slavná Popelka
Slavná Popelka

Hluboko zmražený princ

Už ve druhém ročníku na divadelní fakultě získal svou životní roli, prince ve Třech oříšcích pro Popelku. Bylo to jistě veliké štěstí, ale zároveň byl zařazen do škatulky, z níž se pak dlouho dostával.

Jednou prý mu řekl slavný „princ“ předchozí generace Vladimír Ráž:

„Jednou si zahraješ prince v úspěšném filmu a budeš princ do smrti.“ Při natáčení Popelky ale nikdo ze zúčastněných netušil, že vzniká film, který přežije generace a protagonistům zajistí uměleckou nesmrtelnost.

„Natáčení, zvlášť ta část šumavská, bylo velice náročné. Nejvíc si pamatuju strašnou zimu. Bylo dvacet pod nulou a my měli jen tenké bílé punčocháče. Ale byli jsme mladí a veselí, a tak jsme se tvářili, že nám to neva.

Když jsme se chtěli mezi záběry ohřát v autě, šetřilo se naftou. A tak nám zbýval jenom čaj, rum a koně,“ smál se jednou Pavel Trávníček. A dodal: „Všichni jsme byli zamilovaní do Libušky.

Ona má nádherné oči a výraz, a kam přišla, tam ji měli rádi…“ Zajímavé je, že v této pohádce namluvil Trávníčka jeho kolega, herec Petr Svojtka – Trávníčkův princ prý měl pro režiséra Vorlíčka příliš výrazný moravský akcent.

Hawkeye a ti druzí

Když se objevil na českých televizních obrazovkách americký seriál M.A.S.H. a kapitán Benjamin Franklin Pierce řečený Hawkeye promluvil hlasem Pavla Trávníčka, byl už tento herec zkušeným dabérem. „V dabingu se dá vytvořit role. Není to jen prostá reprodukce.

Jen si vezměme například Františka Filipovského. Proto mě to moc baví.“ Má „na repertoáru“ skutečné filmové hvězdy, například Terence Hilla, Alaina Delona, Johna Travoltu, Steva Guttenberga, Jasona Isaacse a samozřejmě i představitele Pierce Alana Aldu.

„Alan Alda se těžko dabuje. Je velice energický, eruptivní. Dokázal ze sebe nepředstavitelně rychle chrlit kaskády slovního humoru.

Měl jsem co dělat, abych stíhal mluvit tak závratným tempem jako on.“ Zajímavostí je, že v americké verzi seriálu M.A.S.H. zní smíchy, aby diváci věděli, že je to veselé. V české nikoli. „Při dabingu jsme dosáhli toho, že se ten smích vymazal.

Divákům nikdo radit nemusí.“ Později prý v Čechách byla Loretta Swit, představitelka „šťabajzny“ Houlihanové, a byla nadšená, že se český M.A.S.H. povinně nesměje.

Pánem svého života

V 90. letech si Pavel Trávníček řekl, že chce nadále o svém životě rozhodovat sám. O tom, co bude hrát, kde to bude hrát, s kým a za kolik. Založil divadlo Skelet.

„Řekl jsem si – poměry se změnily, a když to šlo dřív Oldřichu Novému, možná, že to půjde i mně.“ Divadlo našlo na pět let domov v pražské Opletalově ulici, v prostorách někdejšího Divadla hudby.

Pak Trávníček několik roků provozoval na místě dřívějšího Bia Illusion společnost Theathre Illusion Biograf. A nyní má zájezdové Divadlo Pavla Trávníčka, které hostuje na různých českých scénách. „Herec v angažmá je nevolník. Vyjde tzv.

ferman obsazení a tam se dočte, že hraje to a to, tehdy a tehdy. A musí poslechnout. Kdežto já si vyberu.“

Veterán se soškou na chladiči

„Mám rád staré věci. Proč je zahazovat, když jsou kvalitní?“ Před pár lety si Pavel Trávníček udělal radost a pořídil si vůz slovutné značky Rolls Royce.

Jde o model Silver Shadow z roku 1968. Naštěstí má technicky zdatného a nadšeného kamaráda, který se o automobil stará a hraje s Trávníčkem hru na řidiče a jeho pána. „Rolls Royce, to je tradice a přesná etiketa.

Žádný majitel vozu této značky by třeba neměl svůj vůz řídit, měl by mít řidiče. Můj kamarád mi také zdůrazňuje: Ať tě ani nenapadne, abys sám vystoupil!

To já musím vystoupit, zepředu obejít vůz a otevřít ti dveře.“ Herec se rád zúčastňuje i setkání autoveteránů a akcí Rolls-Royce & Bentley Clubu. „Je to zvláštní svět…,“ říká.

S Jaroslavou Adamovou si zahrál v TV filmu na motivy japonských pohádek Jamamba (1985).
S Jaroslavou Adamovou si zahrál v TV filmu na motivy japonských pohádek Jamamba (1985).

Manželky, přítelkyně, děti

„Já jsem byl dlouho svobodný chlapec, ve třiceti jsem pořád jen koukal na osudy ženatých, popřípadě už rozvedených spolužáků. A pak jsem to dorovnal.“ Oženil se s kolegyní Simonou Stašovou.

„Já si vzala prince a ono se s princema hrozně blbě žije,“ komentovala to později Stašová. I Pavel zavzpomínal: „Naše manželství vydrželo pět let. Pak se to zkazilo. Asi mojí vinou.

Ale bylo to hezké období.“ Potom měl za manželku baletku Evu Štefkovou, s ní má syna Adama. S herečkou a režisérkou Helenou Dytrtovou manželé nebyli, ale mají spolu syna Pavla.

Potřetí se pak Pavel Trávníček oženil s provozní divadla Skelet Lucií Vrbovou, ale vydrželi jen půl roku.

Ženáč do čtvrtice

Vloni v létě řekl Pavel Trávníček ono významné „ano“ počtvrté. Vzal si svou dlouholetou přítelkyni Moniku Fialkovou, se kterou se seznámil, když před lety moderoval pořad Do-re-mi a ona v něm soutěžila, to jí bylo sedmnáct let! Svatba to údajně byla velkolepá. Že by chtěl ženich nevěstě dopřát špetku své někdejší pohádkové slávy…?

Pavel Trávníček (65) ve zkratce:

• Narodil se v Konicích u Prostějova 26. října 1950

• 1972 – absolvoval na JAMU

• První angažmá v Divadle Bratří Mrštíků v Brně

• 1976 hostování v pražském Činoherním klubu, později angažmá v Divadle E. F. Buriana

• Od 1982 členem souboru Městských divadel pražských

• 1990-1993 uměleckým šéfem v Hudebním divadle v Karlíně

• Založil uměleckou agenturu Marcus, v r. 1998 i divadlo Skelet, pak provozoval společnost Theathre Illusion Biograf.

• Dnes má Divadlo Pavla Trávníčka.

• Filmy a TV: např. Tři oříšky pro Popelku (1973), Třetí princ (1982), Pozor, je ozbrojen (1985), O štěstí a kráse (1986), In flagranti (1997)

• Seriály: např. Hříchy pro diváky detektivek (1995), Vyprávěj (2006)

• Rodina: synové Adam (27) a Pavel (23), manželka Monika (29)

• Koníčky: lyžování, jízda na koni, tenis

• Kde ho můžete vidět: https://www.i-divadlo.cz/profily/pavel-travnicek/

Co řekl o…:

… o životě: „Člověk v životě potká lidi, na které v daném okamžiku slyší. Potkal jsem se v životě s několika lidmi, kteří mě nasměrovali lepším směrem, než jsem si myslel, že bych měl jít. Byli zkušenější, starší, vzdělanější.

Osvětlili mi, že věci na světě nefungujou tak, jak já si přeju, ale fungujou samy o sobě. Život si dělá s námi s lidmi co chce. A člověk se musí přizpůsobit a nastalou situaci zvládnout.“

… o snech: „Sny se mají ničit tím, že si je člověk splní. Ale když je to opravdu velký sen, byla by škoda zničit ho naráz, cesta k jeho naplnění by měla být co nejdelší.“

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
24.2.2024
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec a Werich“, vzpomínal na svého slavného hereckého př
14.2.2024
Spontánní i nejistá, optimistická, ikskrát denně připravená se pro něco nadchnout. V jednom rozhovoru podotkla: „Jsem takové šťastné pako, které letí životem…“ Jedna z opor hereckého souboru Národního divadla a také už trojnásobná babička! Češka, Pražačka křtěná Vltavou se slovenskými kořeny, hrdá občanka Prahy 6. Těmi kořeny jsou myšleni samozřejmě rodiče, kteří byli oba Slováci. Tatínek v Pra
2.2.2024
Moderátor a bavič Jiří Werich Petrášek svého otce nezapře, ale tentokrát svůj zevnějšek ještě vylepšil, když společně se svým uměleckým partnerem, zpívajícím nakladatelem a také autorem Pavlem Mészárosem zapózovali po své talk show HOVORY W, kam si pravidelně zvou své hosty. Tentokrát jím byl oblíbený herec Jaroslav Satoranský, který se v pořadu objevuje pravidelně, a diváky vždycky potěší svými v
25.1.2024
Víte, co to enneagram je? Zjednodušeně se dá vysvětlit jako nástroj, který vám pomůže pochopit, kdo jste vy a kdo jsou ti druzí. A proč nám to s těmi druhými někdy funguje a jindy zase ne. Stále ještě nemáte představu, o čem je řeč? Představte si systém, který dokáže odhadnout základní osobnostní typy lidí a jejich vzájemnou provázanost. A ještě to dokáže znázornit graficky. Když si název pocháze
17.1.2024
Herec. Zpěvák. Idol divaček nejen seriálu Slunečná, a to napříč věkovým spektrem. A také kluk, který to má v hlavě srovnané. No, copak může být za primadonu někdo, kdo má ze všech jídel nejradši bramborák? Marek je Ústečák a na dětství na severu Čech moc rád vzpomíná. Skoro osm let chodil do hudebky na klavír, ale cvičit doma ho prý strašně nebavilo. Tak se, když ho začaly víc bavit holky, na p
reklama
reklama
Šikovné tipy
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Obrázek ze starého šuplíku
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte […]
Kvítky z pistáciových skořápek
Skořápky z různých ořechů jsou sice výborné místo třísek na podpal, ale skvěle se hodí i na tvoření. Ty pistáciové jsou zvlášť vhodné na výrobu nejrůznějších kvítků. Začněte těmi nejjednoduššími a postupně můžete tvořit náročnější motivy. Co budete potřebovat: skořápky z pistácií * akrylové barvy * tavnou pistoli * tvrdý papír nebo karton * bezbarvý […]
I o šperky je třeba pečovat
Většina žen nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Třeba náušnice po babičce nebo řetízek, který dostaly k narození syna nebo dcery. Jak na to, aby neztratily svůj třpyt ani po letech? Existuje pár obecných tipů, které pomohou, aby ozdoby zůstaly čisté a zářivé. Některé jste možná už slyšeli, ale nevěnovali jste jim velkou pozornost. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
21stoleti.cz
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
Pod mikroskopem vypadá DNA jako zkroucený žebřík. Pro vědce ale znamená mnohem víc. Je jakousi nepsanou učebnicí lidstva, která i 71 let po odhalení svého potenciálu stále pomáhá přepisovat dějiny.
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky  jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
enigmaplus.cz
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
V období baroka se v kruzích polské šlechty objevila teorie takzvaného sarmatismu. Tvrdila, že polská aristokratická elita má svoje kořeny v prostředí starověkého národa Sarmatů, o kterém se zmiňoval
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
epochanacestach.cz
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům. Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
skutecnepribehy.cz
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
Chudák soused žil celá desetiletí se zlou ženou. Říkala jsem si, že se něco musí stát, že si ten muž přece také zaslouží být šťastný. Studené předjaří odhalilo, jaký mám na zahradě binec. Slezl sníh a ukázala se spousta neshrabaného listí. Šla jsem tu spoušť obhlédnout a všimla jsem si za plotem černých pichlavých očí, rentgenujících můj
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
epochalnisvet.cz
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
Dne 4. července 1849 se dvěma dětem zjevila ve vsi Mcely překrásná paní v zeleném dlouhém rouchu. Následně s nimi dokonce rozmlouvala a prohlásila se za matku Božího syna. Viděly snad děti Pannu Marii
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
iluxus.cz
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
V pořadí čtvrtá edice z celkových šesti, které jsou každoročně až do roku 2025 vydávány, 48letá ultraprémiová whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery Collection Chapter Four z původní irské palír
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
V otci má velkou oporu
nasehvezdy.cz
V otci má velkou oporu
Saxofonista Felix Slováček (80) by udělal cokoli proto, aby jeho dcera Anna Slováčková (28) byla znovu zdravá. Herečka se minulý rok v říjnu svěřila, že se jí vrátila rakovina, a znovu tak svádí nerov
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
epochaplus.cz
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
„Panoval samovládně jako zlostný králík,“ líčí saský kronikář Dětmar z Merseburku Přemyslovce Boleslava III. Ryšavého, který roku 999 usedl na český knížecí trůn. Během tříleté vlády proti sobě stihne) poštvat každého v zemi a lidé proti němu v létě roku 1002 povstanou. Kníže Boleslav III. Ryšavý (kolem r. 965–1037prchá do Bavorska k vévodovi Jindřichovi ze Schweinfurtu (asi 970–1017), který
Smažené mozzarellové kuličky
tisicereceptu.cz
Smažené mozzarellové kuličky
Sýrové kuličky ochucené česnekem a tymiánem jsou voňavé a lehce pikantní. Potřebujete 300 mozzarelly třešniček 2–3 stroužky česneku 1 větvičku tymiánu olej sůl, pepř 2 vejce strouhanku hl
Skončili spolu v posteli?
nasehvezdy.cz
Skončili spolu v posteli?
Sympatickému herci ze seriálu Smysl pro tumor Filipu Březinovi (28) jeho role změnila život. Stal se prakticky ze dne na den slavným a poznávají ho lidé na každém rohu. Bohužel to ale na jeho soukr
Jednohubky se salámem
tisicereceptu.cz
Jednohubky se salámem
Tady se fantazii žádné meze nekladou. Můžete použít klasickou česnekovou pomazánku a různé varianty uzenin, v časové tísni lze využít třeba i jen roztíratelný tavený sýr, ať s příchutí, či bez příchut