Domů     Pavel Trávníček: Jsem čím dál tím větší pedant
Pavel Trávníček: Jsem čím dál tím větší pedant
20.8.2020

Už dávno není sličným princem, který hledal v ukrutné zimě a závějích nožku hodící se do nalezeného střevíčku. Ale elán neztrácí. Má vlastní divadelní soubor, pro radost se nechá vozit Rolls-Roycem a už zase se oženil!

Rodištěm Pavla Trávníčka jsou Konice u Prostějova, po pěti letech se pak rodina přestěhovala do Moravské Třebové. Tatínek, který pocházel z Hané, byl vyučený krejčí a amatérský hráč na housle, dědeček měl dechovou kapelu. Otec vedl důsledně děti k hudbě.

Pavel se učil hrát na klavír a na trubku, jeho sestra Marta na flétnu a po večerech, doplněni ještě o jednoho otcova známého s violoncellem v kvartetu muzicírovali.

„Šmrdlali jsme malé drobnosti mistrů.“ Tatínek prý byl přísný, rodině dokonce kreslil plány, co kdo kde a kdy má dělat. Dnes Pavel Trávníček připouští, že spoustu věcí, které neměl na svém otci rád, zdědil. „Je ze mě čím dál větší pedant.

Uvědomuju si, že občas dělám věci, které jsem u táty nesnášel.“ A maminka? „Ta pocházela ze Slovenska a byla jedna velká tolerance, k ní jsme se chodili vypovídat. Maminka je pro každého náruč, peřina. Od toho jsou maminky maminkami.“

S Evou Trejtnarovou-Hudečkovou v historickém filmu Čas lásky a naděje (1976)
S Evou Trejtnarovou-Hudečkovou v historickém filmu Čas lásky a naděje (1976)

Divadlo v domě

Otec chtěl mít jeden čas z Pavla výpravčího, přál si, aby syn byl zajištěný a měl jisté zaměstnání s uniformou. Mladý Trávníček se ubránil a po základce šel studovat střední všeobecně-vzdělávací školu. Jenže v domě, kde Trávníčkovi bydleli, bylo divadlo.

„Jako děti jsme tam chodily šmejdit, i když se nehrálo, a ta atmosféra měla pro nás veliké kouzlo. Taky jsme se tajně koukali na jeviště okénky z provaziště – to jsme viděli hercům jen shora hlavy.

Představení jsme navštěvovali i s rodiči, takže já jsem vlastně v tom divadle vyrůstal a doopravdy mě chytlo.“ Měl také moc rád filmy, doma si potají přehrával oblíbené role.

A pak mu učitelka, u níž se učil hrát na piano, řekla, že by měl být „nějakým umělcem“ a doporučila mu studia na JAMU.

Šťastná studentská léta

Často vzpomíná, že jeho hereckým vzorem byla jeho babička z otcovy strany. „Uměla báječně vyprávět a měla úžasný smysl pro humor.“ Jinak nikdo z rodiny k divadlu neinklinoval. Ale on se rozhodl, připravil se a jel do Brna na zkoušky. A podařilo se.

I díky kvalitnímu hudebnímu vzdělání byl přijat. „Poprvé jsem docenil tatínka.

Zazpíval jsem Matuškovu Terezu, doprovodil se na piano a tím jsem získal u komise velké sympatie.“ Na škole se pak potkával s Pavlem Zedníčkem, Svatoplukem Skopalem, Miroslavem Donutilem o maličko výš byli Bolek Polívka, Karel Heřmánek, Jiří Bartoška, Eliška Balzerová, tehdy ještě Havránková, a další dnes úspěšní herci.

„To bylo jedno z nejhezčích období v mém životě. My jsme na té škole byli hrozně rádi.“

Slavná Popelka
Slavná Popelka

Hluboko zmražený princ

Už ve druhém ročníku na divadelní fakultě získal svou životní roli, prince ve Třech oříšcích pro Popelku. Bylo to jistě veliké štěstí, ale zároveň byl zařazen do škatulky, z níž se pak dlouho dostával.

Jednou prý mu řekl slavný „princ“ předchozí generace Vladimír Ráž:

„Jednou si zahraješ prince v úspěšném filmu a budeš princ do smrti.“ Při natáčení Popelky ale nikdo ze zúčastněných netušil, že vzniká film, který přežije generace a protagonistům zajistí uměleckou nesmrtelnost.

„Natáčení, zvlášť ta část šumavská, bylo velice náročné. Nejvíc si pamatuju strašnou zimu. Bylo dvacet pod nulou a my měli jen tenké bílé punčocháče. Ale byli jsme mladí a veselí, a tak jsme se tvářili, že nám to neva.

Když jsme se chtěli mezi záběry ohřát v autě, šetřilo se naftou. A tak nám zbýval jenom čaj, rum a koně,“ smál se jednou Pavel Trávníček. A dodal: „Všichni jsme byli zamilovaní do Libušky.

Ona má nádherné oči a výraz, a kam přišla, tam ji měli rádi…“ Zajímavé je, že v této pohádce namluvil Trávníčka jeho kolega, herec Petr Svojtka – Trávníčkův princ prý měl pro režiséra Vorlíčka příliš výrazný moravský akcent.

Hawkeye a ti druzí

Když se objevil na českých televizních obrazovkách americký seriál M.A.S.H. a kapitán Benjamin Franklin Pierce řečený Hawkeye promluvil hlasem Pavla Trávníčka, byl už tento herec zkušeným dabérem. „V dabingu se dá vytvořit role. Není to jen prostá reprodukce.

Jen si vezměme například Františka Filipovského. Proto mě to moc baví.“ Má „na repertoáru“ skutečné filmové hvězdy, například Terence Hilla, Alaina Delona, Johna Travoltu, Steva Guttenberga, Jasona Isaacse a samozřejmě i představitele Pierce Alana Aldu.

„Alan Alda se těžko dabuje. Je velice energický, eruptivní. Dokázal ze sebe nepředstavitelně rychle chrlit kaskády slovního humoru.

Měl jsem co dělat, abych stíhal mluvit tak závratným tempem jako on.“ Zajímavostí je, že v americké verzi seriálu M.A.S.H. zní smíchy, aby diváci věděli, že je to veselé. V české nikoli. „Při dabingu jsme dosáhli toho, že se ten smích vymazal.

Divákům nikdo radit nemusí.“ Později prý v Čechách byla Loretta Swit, představitelka „šťabajzny“ Houlihanové, a byla nadšená, že se český M.A.S.H. povinně nesměje.

Pánem svého života

V 90. letech si Pavel Trávníček řekl, že chce nadále o svém životě rozhodovat sám. O tom, co bude hrát, kde to bude hrát, s kým a za kolik. Založil divadlo Skelet.

„Řekl jsem si – poměry se změnily, a když to šlo dřív Oldřichu Novému, možná, že to půjde i mně.“ Divadlo našlo na pět let domov v pražské Opletalově ulici, v prostorách někdejšího Divadla hudby.

Pak Trávníček několik roků provozoval na místě dřívějšího Bia Illusion společnost Theathre Illusion Biograf. A nyní má zájezdové Divadlo Pavla Trávníčka, které hostuje na různých českých scénách. „Herec v angažmá je nevolník. Vyjde tzv.

ferman obsazení a tam se dočte, že hraje to a to, tehdy a tehdy. A musí poslechnout. Kdežto já si vyberu.“

Veterán se soškou na chladiči

„Mám rád staré věci. Proč je zahazovat, když jsou kvalitní?“ Před pár lety si Pavel Trávníček udělal radost a pořídil si vůz slovutné značky Rolls Royce.

Jde o model Silver Shadow z roku 1968. Naštěstí má technicky zdatného a nadšeného kamaráda, který se o automobil stará a hraje s Trávníčkem hru na řidiče a jeho pána. „Rolls Royce, to je tradice a přesná etiketa.

Žádný majitel vozu této značky by třeba neměl svůj vůz řídit, měl by mít řidiče. Můj kamarád mi také zdůrazňuje: Ať tě ani nenapadne, abys sám vystoupil!

To já musím vystoupit, zepředu obejít vůz a otevřít ti dveře.“ Herec se rád zúčastňuje i setkání autoveteránů a akcí Rolls-Royce & Bentley Clubu. „Je to zvláštní svět…,“ říká.

S Jaroslavou Adamovou si zahrál v TV filmu na motivy japonských pohádek Jamamba (1985).
S Jaroslavou Adamovou si zahrál v TV filmu na motivy japonských pohádek Jamamba (1985).

Manželky, přítelkyně, děti

„Já jsem byl dlouho svobodný chlapec, ve třiceti jsem pořád jen koukal na osudy ženatých, popřípadě už rozvedených spolužáků. A pak jsem to dorovnal.“ Oženil se s kolegyní Simonou Stašovou.

„Já si vzala prince a ono se s princema hrozně blbě žije,“ komentovala to později Stašová. I Pavel zavzpomínal: „Naše manželství vydrželo pět let. Pak se to zkazilo. Asi mojí vinou.

Ale bylo to hezké období.“ Potom měl za manželku baletku Evu Štefkovou, s ní má syna Adama. S herečkou a režisérkou Helenou Dytrtovou manželé nebyli, ale mají spolu syna Pavla.

Potřetí se pak Pavel Trávníček oženil s provozní divadla Skelet Lucií Vrbovou, ale vydrželi jen půl roku.

Ženáč do čtvrtice

Vloni v létě řekl Pavel Trávníček ono významné „ano“ počtvrté. Vzal si svou dlouholetou přítelkyni Moniku Fialkovou, se kterou se seznámil, když před lety moderoval pořad Do-re-mi a ona v něm soutěžila, to jí bylo sedmnáct let! Svatba to údajně byla velkolepá. Že by chtěl ženich nevěstě dopřát špetku své někdejší pohádkové slávy…?

Pavel Trávníček (65) ve zkratce:

• Narodil se v Konicích u Prostějova 26. října 1950

• 1972 – absolvoval na JAMU

• První angažmá v Divadle Bratří Mrštíků v Brně

• 1976 hostování v pražském Činoherním klubu, později angažmá v Divadle E. F. Buriana

• Od 1982 členem souboru Městských divadel pražských

• 1990-1993 uměleckým šéfem v Hudebním divadle v Karlíně

• Založil uměleckou agenturu Marcus, v r. 1998 i divadlo Skelet, pak provozoval společnost Theathre Illusion Biograf.

• Dnes má Divadlo Pavla Trávníčka.

• Filmy a TV: např. Tři oříšky pro Popelku (1973), Třetí princ (1982), Pozor, je ozbrojen (1985), O štěstí a kráse (1986), In flagranti (1997)

• Seriály: např. Hříchy pro diváky detektivek (1995), Vyprávěj (2006)

• Rodina: synové Adam (27) a Pavel (23), manželka Monika (29)

• Koníčky: lyžování, jízda na koni, tenis

• Kde ho můžete vidět: https://www.i-divadlo.cz/profily/pavel-travnicek/

Co řekl o…:

… o životě: „Člověk v životě potká lidi, na které v daném okamžiku slyší. Potkal jsem se v životě s několika lidmi, kteří mě nasměrovali lepším směrem, než jsem si myslel, že bych měl jít. Byli zkušenější, starší, vzdělanější.

Osvětlili mi, že věci na světě nefungujou tak, jak já si přeju, ale fungujou samy o sobě. Život si dělá s námi s lidmi co chce. A člověk se musí přizpůsobit a nastalou situaci zvládnout.“

… o snech: „Sny se mají ničit tím, že si je člověk splní. Ale když je to opravdu velký sen, byla by škoda zničit ho naráz, cesta k jeho naplnění by měla být co nejdelší.“

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
28.5.2024
Se svým otcem, známým režisérem a hercem Miroslavem Macháčkem, který rodinu záhy opustil, měla Kateřina Macháčková vztah poměrně komplikovaný, a lze jej označit spíše za přátelský. „Svého tátu jsem vlastně poznávala až z pozůstalosti. Tehdy jsem pochopila jeho rozporuplnou osobnost, i to, že mě měl opravdu rád“, vzpomíná oblíbená herečka, která později zpracovala otcovy záznamy do knihy „Zápisky z
7.5.2024
Známý divadelník, fotograf a někdejší spoluzakladatel legendárního Kladivadla v těchto dnech pokřtil už pátý díl své pozoruhodné encyklopedie „Malý průvodce po hrobech velkých“, mapující místa posledního odpočinku slavných osobností českých dějin. Jak už napovídají koláže fotografií na všech pěti dílech, nejde jen o dějiny dávné, ale i ryze současné. Protože, jak říká sám autor: „Jde vlastně o nek
17.4.2024
„Publikum by mi neodpustilo, kdybych jim nedopřál aspoň dva prezidenty, kteří jsou pro každého imitátora skutečnou lahůdkou – a to jsou samozřejmě Václav Klaus a Miloš Zeman. Ostatní politiky fakt nedělám, protože to je nevděčné. A navíc máme takovou spoustu jiných, krásných hlasů“, prozradil populární bavič a imitátor Petr Martinák, který byl hostem březnového talk-show Hovory W. Tomuto pořadu pa
1.4.2024
Eva Hrušková a Pavel Mészáros stvořili zajímavé ohlédnutí za 50 lety od narozenin Popelky. Je to neuvěřitelné, ale s touo stále krásnou herečkou se můžete setkávat na různých akcích. Třeba na představení HOVORY W v Radiocafé  na pražských Vinohradech. Asi nikdo z těch, kteří se účastnili natáčení Popelky tehdy netušil, že se ta černobílá televizní pohádka stane legendou. Vznikala v době, která
19.3.2024
Kluk od Bohumína. Herec Národního divadla. Hraje kupř. prince, který kvůli úkladům mladšího bratra ztratil paměť, v pohádce Korunní princ. Také slyšíte to jeho překvapené: „Dobrý den...?“Je bytostný optimista, říká o něm jeho žena. Hlavně je však spokojený táta… Na dětství vzpomíná rád. Narodil se sice v Bohumíně, ale po pár letech – a odchodu otce – se s maminkou přestěhovali k prarodičům na ven
reklama
reklama
Šikovné tipy
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
nejsemsama.cz
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
Mnoho českých turistů každoročně vybírá pro letní dovolenou Chorvatsko. Která místa tu jsou ta nejlepší, a vyplatí se proto o nich přemýšlet? Dalmácie Naprostou většinu pláží v Dalmácii pokrývají drobné kamínky a pláže poměrně rychle klesají pod vodní hladinu. Příjemné okamžiky určitě strávíte na pláži Zlatni rat, která se nachází v Brači. Pozoruhodné je, že
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
historyplus.cz
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
Mladý litevský kníže se žení, aby posílil vztahy své země se sousedním mocným Polskem. Až bude o půl století později ležet na smrtelné posteli, bude jméno jeho rodu znát celá Evropa. Litevské velkoknížectví existuje už osm desítek let, když se vlády ujímá dynastie Gediminovců, odvozující svůj původ od knížete Gediminase (asi 1275–1341). Ten položí základy
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
epochalnisvet.cz
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
Tým botaniků odhalil významné změny v rozšíření druhů české květeny. Jejich studie analyzovala ústup i šíření jednotlivých druhů flóry na českém území od roku 1960. Nová studie vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR, Univerzitou Karlovou a Vídeňskou univerzitou a byla publikována v mezinárodním odborném časopise Biological Conservation.
Poznala Baroňová toho pravého?
nasehvezdy.cz
Poznala Baroňová toho pravého?
V nekonečné Ulici má po svém boku milujícího manžela a tři potomky. Ve skutečnosti ale představitelka Ivy Klímové takové štěstí v osobním životě nemá. Hana Baroňová (39) oslaví v listopadu jubileum
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
iluxus.cz
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
Pražská palírna Garage22 funguje teprve čtvrtým rokem, přesto se na nápojovou scénu už stihla zapsat výrazným písmem. A to nejen na tu českou. Letošní novinka z produkce holešovické destilerie je již
Libanonský tabbouleh
tisicereceptu.cz
Libanonský tabbouleh
Můžete si připravit i netradiční variantu, kdy místo bulguru použijete kuskus nebo quinou. Suroviny 150 g bulguru 4 rajčata 1 okurka 1 červená cibule 2 jarní cibulky 1 a ½ svazku hladkolist
Děsivý Bullebak: Mohl existovat fantom amsterdamských kanálů?
enigmaplus.cz
Děsivý Bullebak: Mohl existovat fantom amsterdamských kanálů?
Délka vodních kanálů v nizozemském Amsterdamu přesahuje sto kilometrů. Většina z nich je navíc splavná lodí. Klene se nad nimi přes jeden tisíc mostů. Když se z nich zadíváte na temnou vodu kanálů-gra
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
21stoleti.cz
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
V České republice je každoročně diagnostikováno více než 6 000 pacientů s rakovinou plic, více než 5 000 jich na zhoubný karcinom plic každý rok zemře. Tento typ rakoviny má relativně nízkou úspěšnost
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
epochanacestach.cz
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
Úcta k zemřelým se projevuje v každém koutě světa i naší republiky trochu jinak. Šumavští si osvojili velmi svérázný zvyk – stavění umrlčích prken, ze kterých se stalo podivné memento smrti a prostředek, jakým mrtvé uctívat a často i s nimi promlouvat. Mohla v sobě lože nebožtíků soustřeďovat negativní energii zemřelých a prostupovat i do
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
epochaplus.cz
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se
Poslední cinkání dědových klíčů
skutecnepribehy.cz
Poslední cinkání dědových klíčů
Dětství jsem strávila u prarodičů. Když děda ležel v nemocnici v kómatu, zažila jsem něco, co si nedokážu rozumově vysvětlit. S dědečkem Václavem jsme měli opravdu nádherný vztah. Byl spíš jako můj táta, kterého jsem nikdy nepoznala. Odmala jsme s bratrem a mamkou žili u prarodičů. Strávila jsem tam krásné dětství. Milovaný dědeček K bytovce, kde jsme žili, patřila rozlehlá zahrádka. Děda na
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –