Domů     Bolest jako varování
Bolest jako varování
od 20.8.2020

Jak jsme jako lidé rozdílní, tak se liší i naše vnímání bolesti. Co jeden přejde zatnutím zubů, jiného ochromí, neboť nervový systém zprostředkovává jiný obraz bolesti.

Ovšem to, co bychom měli brát jako varování vždy, není jen intenzita bolesti, ale i její lokalizace v těle.

Záněty a kazy zubů mohou proměnit dny a noci v utrpení, přitom málokdy jde o problém, který by mohl vážně ohrozit zdraví i život.

reklama

U jiných bolestí si ale tak jistí být nemůžeme, proto jsme připravili pár tipů, které potíže určitě nepřehlížet a neodkladně řešit s lékařem.

Bolest v hrudníku

Nejčastěji je vyvolávají křeče zádového svalstva, potíže s ploténkami a chrupavkami, někdy i pálení žáhy a trávicí potíže, tedy obtíže chronické a bez akutního ohrožení života.

Přesto všichni okamžitě myslíme na infarkt a podobné akutní srdeční a oběhové stavy. Bolest může být stejná, v čem se od potíží pohybového aparátu a trávení ale nápadně liší, je silný pocit úzkosti a někdy také obtíže s dýcháním.

Akutních srdečně-cévních stavů je více a vždy vyžadují bezodkladnou lékařskou péči.

V čem je jejich nebezpečí:

Angina pectoris – bolest se objevuje náhle jako zjevný následek fyzické námahy. Když si odpočinete, začne ustupovat. Bylo by ale vážnou chybou spokojit se tím, že je vám lépe.

reklama

Záchvat bolesti byl vážným varováním, že věnčité tepny zásobující srdce jsou výrazně zúženy aterosklerózou. Kdykoli pak může dojít k srdečnímu infarktu.

Infarkt myokardu – od anginy pectoris se liší zejména tím, že klid nepomáhá, bolest neustupuje. Je to tím, že už byla poškozena část srdeční svaloviny, která odumřela kvůli nedostatku kyslíku.

Hrozí srdeční zástava a smrt.

Plicní embolie – tady bolest signalizuje ucpání plicní cévy krevní sraženinou. Pokud vnikne do velké plicní cévy rozměrnější sraženina, může způsobit náhlou smrt.

Menší uzávěry plicního řečiště se mohou projevovat bolestí na hrudi spojenou se suchým kašlem a dušností.

Disekce aorty – pod nepříliš známým názvem se skrývá roztržení hrudní aorty. Při něm dochází k mohutnému krvácení, což je ve většině případů smrtelný stav.

Je spojený s extrémně silnou bolestí na hrudi, která se prakticky nedá odlišit od infarktu.

Pozor: V hrudní partii se pronikavou bolestí projevuje také krvácení žaludečního vředu. I to je případ pro záchranku a okamžitý operativní zákrok, neboť hrozí rozsáhlé krvácení.

Jak tomu předejít?

Srdečně cévní onemocnění jsou v naší zemi nejčastější příčinou úmrtí, častější než onkologické choroby, takže i způsoby prevence jsou dobře známé. Značný vliv má jídelníček s omezením nejen tuků, ale i masa a masných výrobků.

reklama

Naopak prospívají některé rostlinné oleje, ořechy a vyšší podíl zeleniny. Vysoký krevní tlak pomáhá přirozeně snižovat pití šťávy z červené řepy a ibiškového čaje. Podstatnou roli hraje i pravidelná pohybová aktivita.

Bolesti v podbřišku

1. Mimoděložní těhotenství

Je jednou z nejzákeřnějších a nejnebezpečnějších příčin bolestí v této partii. Záludnost spočívá v tom, že oplodněné vajíčko představuje pro ženu nebezpečí už v samém počátku těhotenství. Uhnízdí se totiž mimo dělohu, obvykle ve vejcovodu.

Tam narušuje místní cévy, když se pokouší vytvořit si vlastní prokrvení. Bolestivost se liší případ od případu, někdy je nepatrná a ozývá se po dobu i několika týdnů, jindy překvapí prudkým záchvatem.

V čem je nebezpečí: Narušení cév může vyvolat nitrobřišní krvácení, které může být slabší i silné. Rychlý růst vejce ale může vést i k prasknutí vejcovodu, což vyvolá silné krvácení a následný šokový stav. Ten může ohrožovat život.

Jak tomu předejít?

Jedinou prevencí je ultrazvukové vyšetření v samém počátku těhotenství. Lékař lehce zjistí, že přes jasné příznaky těhotenství chybí v děloze plod. Pak následuje rychlý operační zákrok, protože mimoděložní těhotenství je vždy nebezpečné pro život matky.

2. Torze vaječníku

Ozve se prudkou bolestí v podbřišku na straně postiženého vaječníku. A je to porucha nejen bolestivá, ale také nebezpečná, kdy se hraje o čas. Vaječník je totiž ve své poloze udržován vazivem, které současně do vaječníku přivádí cévy.

Při torzi – což je něco jako přemet kolem vlastní osy – vaječník své vyživující cévy zaškrtí.

V čem je nebezpečí: Bez prokrvení začíná tkáň odumírat, hrozí sepse a šok.

Jak tomu předejít?

Někdy dochází k torzi bez příčiny, v zásadě ale vyšší riziko představuje vaječník s chorobnými změnami, s cystou nebo nádorem. V případě těchto nálezů vás bude gynekolog varovat před určitými pohyby, které pak mohou k torzi vést.

Bolest ve svalech nohou

Příčinou může být krevní sraženina v hlubokém žilním systému. Noha nejen bolí, ale otéká a ve srovnání s druhou, nepostiženou končetinou mění tvar i zabarvení kůže. To je stav, kdy nesmíte čekat, až sám přejde.

Obdobnými bolestmi se projevuje tzv. uzávěrová choroba končetinových tepen, což je většinou následek aterosklerózy. Nástup ale není tak prudký, zato potíže se stále stupňují. Bolesti jsou tu doprovázeny křečemi nedostatečně prokrvených svalů. Tato choroba může lehce vyústit též ve vznik sraženiny ohrožující život.

V čem je nebezpečí: Sraženiny v hlubokém žilním systému jsou nejčastější příčinou plicní embolie.

Jak tomu předejít?

Lékaři znají celkem přesně hlavní zdravotní rizika, která mohou vést ke vzniku trombózy. Na prvním místě je to kouření, neboť látky obsažené v cigaretovém kouři zužují cévy.

Dále je to omezená možnost pohybovat nohama, což se týká hlavně dlouhého cestování autem nebo letadlem. Vliv má i dehydratace a některé vrozené poruchy krve.

Bolest v břiše

1. Akutní zánět slinivky

Prudká bolest zhruba ve výši žaludku přichází obvykle nečekaně a neodchází. Její intenzita je značná, což samo o sobě donutí mnohé k bezodkladné návštěvě lékaře. A tam se pravděpodobně zjistí akutní zánět slinivky.

Utišit tyto potíže vyžaduje značnou trpělivost a disciplínu, slinivka se podílí na trávení, takže základem léčby je dieta. Zpočátku, při velmi prudkých bolestech, se obvykle nasazuje umělá výživa.

Proto je třeba důrazně dodržovat dietu a abstinenci, jinak zánět přejde do chronického stavu s občasným akutním vzplanutím, které pak může ohrožovat život.

V čem je nebezpečí: Zánět ničí tkáň slinivky. Kvůli nemoci se předčasně aktivuje trávicí šťáva už ve slinivce, zatímco v normálním stavu putuje nejdřív do tenkého střeva a tam se aktivuje. Kvůli zánětu enzymy tráví vlastní tkáň slinivky. Tento stav může vyústit až v bolestivou smrt.

Jak tomu předejít?

Především střídmostí v pití alkoholu, protože asi za polovinou případů je dlouhodobá konzumace tvrdého alkoholu, proto akutní zánět slinivky postihuje převážně muže. Ovšem další asi třetina případů vychází z onemocnění žlučových cest.

Při uvolnění žlučových kaménků může dojít k ucpání společného vývodu do tenkého střeva a tím trávicí šťáva nemůže ze slinivky odcházet a poškozuje ji. Poučení je tedy zjevné: nenechávat žlučníkové potíže dlouhodobě neřešené.

2. Neprůchodnost střev

Znamená to, že se pohyb střevního obsahu zastavil, což představuje přímé ohrožení života. Proč k tomu došlo? Tenké střevo se mohlo ucpat například žlučovým kamenem, případně se uzavřelo následkem pooperačních srůstů v břišní dutině.

Ovšem i bez cizího předmětu může dojít k neprůchodnosti, když se střevo nevhodným pohybem vchlípí samo do sebe či se přetočí a zaškrtí. Kromě těchto mechanických příčin může zastavení pohybu střeva vyvolat i cévní nebo nervová porucha.

Častější je neprůchodnost u tlustého střeva, příčinou nejčastěji bývají zúžení nebo zánětlivé pochody v této části. Opatrní proto musí být lidé, kteří trpí na chronická zánětlivá onemocnění jako Crohnova choroba a divertikulitida.

V čem je nebezpečí: V každém případě je nutný okamžitý lékařský zásah, ve střevní stěně nad místem ucpání narůstá tlak a hrozí, že dojde k prasknutí. Pak se dostanou střevní bakterie do břišní dutiny, což znamená otravu krve. Ta bez rychlé léčby v nemocnici vede k šokovému stavu a smrti.

Jak tomu předejít?

U těchto nemocí se dá těžko mluvit o prevenci. Tady je důležité hlavně neztrácet čas, když se bolesti ozvou. V každém případě se okamžitě vydejte k lékaři nebo do nemocnice, pokud je břicho současně viditelně zvětšené a tvrdé na dotek. Typické je i úporné zvracení.

Obecně: Při jakékoli prudké bolesti se závratí, pocením, třesem a výpadky vědomí okamžitě volejte záchranku.

Text: Lenka Korandová, Foto: Shutterstock

reklama
Související články
6.2.2023
Dýchání je něco, co děláme automaticky a o čem příliš nepřemýšlíme. Přitom správný, vědomý dech je pro každého z nás klíčem ke zdraví a vitalitě. To nejdůležitější, co k životu potřebujeme, máme zadarmo. Většina lidí bere dech, výdech a nádech jako samozřejmost. Náš dech je však výborný nástroj pro ovlivňování naší psychiky i zdravotního stavu, a tím ovlivňuje zcela zásadně i délku našeho živo
4.2.2023
Příčinou je vyšší intenzita UV záření a přílišné slunění, ale jejich výsev může ovlivnit také stres nebo fyzická zátěž. Asi tušíte, že opar není jen kosmetický problém, ale že jde o infekční onemocnění. Vyvolává ho virus Herpes simplex, který má v těle většina lidí, tedy asi 90 %, už od dětství. Existují dva typy viru: HSV 1, který se objevuje především na rtech, ale i jinde v obličeji, a HSV 2,
3.2.2023
Naopak, čokoláda s vysokým podílem kakaa pleť hned několikerým způsobem zlepšuje. Zevně pomáhá udržovat v pokožce vlhkost, chránit ji před stárnutím a vznikem vrásek. Toho můžeme využít v maskách i masážích ideálních pro suchou pleť. Povzbuzující látky kromě toho zlepší prokrvení kůže a ta je pak lépe vyživována a růžovější. Pozoruhodné vlastnosti má také látka se složitým chemickým názvem, kt
2.2.2023
Kolikrát jste už tohle vyslechli, že? Jako by se člověk chtěl týrat stresem! Všichni ze zkušenosti víme, jak těžké je takovou reakci zastavit. Problém se stresem je v tom, že neprobíhá jen v rovině emocionální a myšlenkové, ale zapojuje se do něj hormonální řízení těla. Proto stres nedokážeme na povel vypnout, i když si to upřímně přejeme. V krvi koluje zvýšené množství stresového hormonu kortizo
26.1.2023
A to je na něm to zrádné. Zpočátku si třeba myslíte, že máte depresivní stavy, můžete přijít o čich nebo vás trápí bolesti ramen. Nemoc je vlastně následkem změn v mozku, při kterých ubývá neuropřenašeč dopamin. Ten ovlivňuje náladu, ale hlavně řídí pohyb. Nebezpečí je v tom, že zpočátku jsou příznaky onemocnění velmi nenápadné a projevují se pomalu. Tak se může stát, že zpozorní dříve rodina než
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zamilovaný Benjamin
iluxus.cz
Zamilovaný Benjamin
Benjamin je pro mnohé srdcová záležitost. Jedinečný koncept dělá z této fine dining restaurace český unikát. Řízená degustace u jednoho stolu, s kuchaři prezentujícími jednotlivé chody. Návštěva tohot
Jak uspořádat kuchyňskou linku, aby bylo vše po ruce?
21stoleti.cz
Jak uspořádat kuchyňskou linku, aby bylo vše po ruce?
Napadlo vás někdy, že i kuchyň je třeba uspořádat tak, aby se vám v ní dobře nejen vařilo, ale i pohybovalo? Cesta potraviny na talíř je dlouhá, když nemáte kuchyň dobře uspořádanou, dost možná vás to
První průmyslová revoluce: Těžba mědi zamořila životní prostředí
epochaplus.cz
První průmyslová revoluce: Těžba mědi zamořila životní prostředí
Průmyslovou revoluci máme vět spojenou s 19. stoletím, kdy rozvíjející se tovární výroba lákala lidi z venkova do měst na výdělek. Od základů se měnil jejich životní styl. Ovšem za skutečně prvním boo
Vstup do pekla na hradě Houska: Věřil v infernální bránu i Mácha?
enigmaplus.cz
Vstup do pekla na hradě Houska: Věřil v infernální bránu i Mácha?
Dnes patří k nejzachovalejším královským hradům z doby krále Přemysla Otakara II. (1233–1278), který jej nechává vybudovat na Kokořínsku ještě před tím, než začne stavět mocný Bezděz. Jde o typ s obvo
Jehněčí perkelt
tisicereceptu.cz
Jehněčí perkelt
Maďarská klasika, která nikdy neomrzí. I když si připadáte, že na takové jídlo nemáte dost zkušeností, buďte si jisti, že je jednodušší, než se zdá. Ingredience 2 kg jehněčího masa (kýta) 4 ks
Geometrie ve službách minimalismu
rezidenceonline.cz
Geometrie ve službách minimalismu
Jasná koncepce moderní vily dává vyznít architektonickému konceptu objektu a výhledům na okolní krajinu, rovněž však poskytuje maximum uživatelského komfortu. Architektonická firma TRAMA navrhla a p
Petra: Jak vzniklo tajemné skalní město?
epochalnisvet.cz
Petra: Jak vzniklo tajemné skalní město?
Leží v kotlině mezi třemi horami a patří bez sebemenších pochyb mezi ta neslavnější místa naší planety. Jordánské skalní město Petra uhrane každého návštěvníka množstvím kamenných staveb vytesaných do
Dolomitské hřebeny na skialpech
epochanacestach.cz
Dolomitské hřebeny na skialpech
Opustíte-li ruch lyžařských středisek a vydáte se do Jižního Tyrolska, narazíte na národní park Fanes-Sennes-Prags, rozprostírající se v samém centru Dolomit. Při cestě k horské chatě Rifugio Fanes,
Překročily jsme bludný balvan a zamířily mezi duchy
skutecnepribehy.cz
Překročily jsme bludný balvan a zamířily mezi duchy
K neznámým ženám, které se zjeví před vámi nenadále a vypadají jako z jiného světa, se chovejte vždy vlídně a uctivě. Opak by se vám vymstil. Byl krásný podvečer, který si říkal o procházku. Se sestrou a kamarádkami jsme vyrazily. To, co jsme zažily, bylo nad rámec chápání. Prožily jsme noc hrůzy a dodnes jsme šťastné, že jsme se z toho dostaly… Neznámá
Slané rohlíčky
tisicereceptu.cz
Slané rohlíčky
Chutnají také samotné, ale můžete si je upéct i jako přílohu. Ingredience 400 g hladké mouky 250 ml vlažné vody 50 ml oleje lžička cukru lžička soli 25 g droždí Postup Vše dáme do mix
Shání Jennifer Lopez kšefty pro manžela?
nasehvezdy.cz
Shání Jennifer Lopez kšefty pro manžela?
O rozruch se postaral herec Ben Affleck (50). Když si nic netušící zákazníci objednávali svou ranní  kávu v jistém řetězci, dostali ji přímo od Bena! Fanoušci se tak domnívali, že herec přišel na
Lenka Zahradnická svatbu dlouho odmítala
nasehvezdy.cz
Lenka Zahradnická svatbu dlouho odmítala
Zdá se, že Lenka Zahradnická (37), která nyní září v seriálu Jedna rodina, není až tak zamilovaná, jak by se mohlo na první pohled zdát. Ačkoli je s Michalem Vavrem (40) už dlouho a má s ním dvě krá