Domů     Bolest jako varování
Bolest jako varování
20.8.2020

Jak jsme jako lidé rozdílní, tak se liší i naše vnímání bolesti. Co jeden přejde zatnutím zubů, jiného ochromí, neboť nervový systém zprostředkovává jiný obraz bolesti.

Ovšem to, co bychom měli brát jako varování vždy, není jen intenzita bolesti, ale i její lokalizace v těle.

Záněty a kazy zubů mohou proměnit dny a noci v utrpení, přitom málokdy jde o problém, který by mohl vážně ohrozit zdraví i život.

U jiných bolestí si ale tak jistí být nemůžeme, proto jsme připravili pár tipů, které potíže určitě nepřehlížet a neodkladně řešit s lékařem.

Bolest v hrudníku

Nejčastěji je vyvolávají křeče zádového svalstva, potíže s ploténkami a chrupavkami, někdy i pálení žáhy a trávicí potíže, tedy obtíže chronické a bez akutního ohrožení života.

Přesto všichni okamžitě myslíme na infarkt a podobné akutní srdeční a oběhové stavy. Bolest může být stejná, v čem se od potíží pohybového aparátu a trávení ale nápadně liší, je silný pocit úzkosti a někdy také obtíže s dýcháním.

Akutních srdečně-cévních stavů je více a vždy vyžadují bezodkladnou lékařskou péči.

V čem je jejich nebezpečí:

Angina pectoris – bolest se objevuje náhle jako zjevný následek fyzické námahy. Když si odpočinete, začne ustupovat. Bylo by ale vážnou chybou spokojit se tím, že je vám lépe.

Záchvat bolesti byl vážným varováním, že věnčité tepny zásobující srdce jsou výrazně zúženy aterosklerózou. Kdykoli pak může dojít k srdečnímu infarktu.

Infarkt myokardu – od anginy pectoris se liší zejména tím, že klid nepomáhá, bolest neustupuje. Je to tím, že už byla poškozena část srdeční svaloviny, která odumřela kvůli nedostatku kyslíku.

Hrozí srdeční zástava a smrt.

Plicní embolie – tady bolest signalizuje ucpání plicní cévy krevní sraženinou. Pokud vnikne do velké plicní cévy rozměrnější sraženina, může způsobit náhlou smrt.

Menší uzávěry plicního řečiště se mohou projevovat bolestí na hrudi spojenou se suchým kašlem a dušností.

Disekce aorty – pod nepříliš známým názvem se skrývá roztržení hrudní aorty. Při něm dochází k mohutnému krvácení, což je ve většině případů smrtelný stav.

Je spojený s extrémně silnou bolestí na hrudi, která se prakticky nedá odlišit od infarktu.

Pozor: V hrudní partii se pronikavou bolestí projevuje také krvácení žaludečního vředu. I to je případ pro záchranku a okamžitý operativní zákrok, neboť hrozí rozsáhlé krvácení.

Jak tomu předejít?

Srdečně cévní onemocnění jsou v naší zemi nejčastější příčinou úmrtí, častější než onkologické choroby, takže i způsoby prevence jsou dobře známé. Značný vliv má jídelníček s omezením nejen tuků, ale i masa a masných výrobků.

Naopak prospívají některé rostlinné oleje, ořechy a vyšší podíl zeleniny. Vysoký krevní tlak pomáhá přirozeně snižovat pití šťávy z červené řepy a ibiškového čaje. Podstatnou roli hraje i pravidelná pohybová aktivita.

Bolesti v podbřišku

1. Mimoděložní těhotenství

Je jednou z nejzákeřnějších a nejnebezpečnějších příčin bolestí v této partii. Záludnost spočívá v tom, že oplodněné vajíčko představuje pro ženu nebezpečí už v samém počátku těhotenství. Uhnízdí se totiž mimo dělohu, obvykle ve vejcovodu.

Tam narušuje místní cévy, když se pokouší vytvořit si vlastní prokrvení. Bolestivost se liší případ od případu, někdy je nepatrná a ozývá se po dobu i několika týdnů, jindy překvapí prudkým záchvatem.

V čem je nebezpečí: Narušení cév může vyvolat nitrobřišní krvácení, které může být slabší i silné. Rychlý růst vejce ale může vést i k prasknutí vejcovodu, což vyvolá silné krvácení a následný šokový stav. Ten může ohrožovat život.

Jak tomu předejít?

Jedinou prevencí je ultrazvukové vyšetření v samém počátku těhotenství. Lékař lehce zjistí, že přes jasné příznaky těhotenství chybí v děloze plod. Pak následuje rychlý operační zákrok, protože mimoděložní těhotenství je vždy nebezpečné pro život matky.

2. Torze vaječníku

Ozve se prudkou bolestí v podbřišku na straně postiženého vaječníku. A je to porucha nejen bolestivá, ale také nebezpečná, kdy se hraje o čas. Vaječník je totiž ve své poloze udržován vazivem, které současně do vaječníku přivádí cévy.

Při torzi – což je něco jako přemet kolem vlastní osy – vaječník své vyživující cévy zaškrtí.

V čem je nebezpečí: Bez prokrvení začíná tkáň odumírat, hrozí sepse a šok.

Jak tomu předejít?

Někdy dochází k torzi bez příčiny, v zásadě ale vyšší riziko představuje vaječník s chorobnými změnami, s cystou nebo nádorem. V případě těchto nálezů vás bude gynekolog varovat před určitými pohyby, které pak mohou k torzi vést.

Bolest ve svalech nohou

Příčinou může být krevní sraženina v hlubokém žilním systému. Noha nejen bolí, ale otéká a ve srovnání s druhou, nepostiženou končetinou mění tvar i zabarvení kůže. To je stav, kdy nesmíte čekat, až sám přejde.

Obdobnými bolestmi se projevuje tzv. uzávěrová choroba končetinových tepen, což je většinou následek aterosklerózy. Nástup ale není tak prudký, zato potíže se stále stupňují. Bolesti jsou tu doprovázeny křečemi nedostatečně prokrvených svalů. Tato choroba může lehce vyústit též ve vznik sraženiny ohrožující život.

V čem je nebezpečí: Sraženiny v hlubokém žilním systému jsou nejčastější příčinou plicní embolie.

Jak tomu předejít?

Lékaři znají celkem přesně hlavní zdravotní rizika, která mohou vést ke vzniku trombózy. Na prvním místě je to kouření, neboť látky obsažené v cigaretovém kouři zužují cévy.

Dále je to omezená možnost pohybovat nohama, což se týká hlavně dlouhého cestování autem nebo letadlem. Vliv má i dehydratace a některé vrozené poruchy krve.

Bolest v břiše

1. Akutní zánět slinivky

Prudká bolest zhruba ve výši žaludku přichází obvykle nečekaně a neodchází. Její intenzita je značná, což samo o sobě donutí mnohé k bezodkladné návštěvě lékaře. A tam se pravděpodobně zjistí akutní zánět slinivky.

Utišit tyto potíže vyžaduje značnou trpělivost a disciplínu, slinivka se podílí na trávení, takže základem léčby je dieta. Zpočátku, při velmi prudkých bolestech, se obvykle nasazuje umělá výživa.

Proto je třeba důrazně dodržovat dietu a abstinenci, jinak zánět přejde do chronického stavu s občasným akutním vzplanutím, které pak může ohrožovat život.

V čem je nebezpečí: Zánět ničí tkáň slinivky. Kvůli nemoci se předčasně aktivuje trávicí šťáva už ve slinivce, zatímco v normálním stavu putuje nejdřív do tenkého střeva a tam se aktivuje. Kvůli zánětu enzymy tráví vlastní tkáň slinivky. Tento stav může vyústit až v bolestivou smrt.

Jak tomu předejít?

Především střídmostí v pití alkoholu, protože asi za polovinou případů je dlouhodobá konzumace tvrdého alkoholu, proto akutní zánět slinivky postihuje převážně muže. Ovšem další asi třetina případů vychází z onemocnění žlučových cest.

Při uvolnění žlučových kaménků může dojít k ucpání společného vývodu do tenkého střeva a tím trávicí šťáva nemůže ze slinivky odcházet a poškozuje ji. Poučení je tedy zjevné: nenechávat žlučníkové potíže dlouhodobě neřešené.

2. Neprůchodnost střev

Znamená to, že se pohyb střevního obsahu zastavil, což představuje přímé ohrožení života. Proč k tomu došlo? Tenké střevo se mohlo ucpat například žlučovým kamenem, případně se uzavřelo následkem pooperačních srůstů v břišní dutině.

Ovšem i bez cizího předmětu může dojít k neprůchodnosti, když se střevo nevhodným pohybem vchlípí samo do sebe či se přetočí a zaškrtí. Kromě těchto mechanických příčin může zastavení pohybu střeva vyvolat i cévní nebo nervová porucha.

Častější je neprůchodnost u tlustého střeva, příčinou nejčastěji bývají zúžení nebo zánětlivé pochody v této části. Opatrní proto musí být lidé, kteří trpí na chronická zánětlivá onemocnění jako Crohnova choroba a divertikulitida.

V čem je nebezpečí: V každém případě je nutný okamžitý lékařský zásah, ve střevní stěně nad místem ucpání narůstá tlak a hrozí, že dojde k prasknutí. Pak se dostanou střevní bakterie do břišní dutiny, což znamená otravu krve. Ta bez rychlé léčby v nemocnici vede k šokovému stavu a smrti.

Jak tomu předejít?

U těchto nemocí se dá těžko mluvit o prevenci. Tady je důležité hlavně neztrácet čas, když se bolesti ozvou. V každém případě se okamžitě vydejte k lékaři nebo do nemocnice, pokud je břicho současně viditelně zvětšené a tvrdé na dotek. Typické je i úporné zvracení.

Obecně: Při jakékoli prudké bolesti se závratí, pocením, třesem a výpadky vědomí okamžitě volejte záchranku.

Text: Lenka Korandová, Foto: Shutterstock

reklama
Související články
28.11.2023
Mlčení mezi partnery může úplně rozvrátit vztah. Jak se tomu bránit? Pokud není mlčení následek hádky, pak se do vztahu obvykle vkrádá nenápadně a pomalu. Když si všimnete, že spolu takřka nepromluvíte, je už pozdě. Výzvy „Tak se mnou trochu mluv.“ mají stejný efekt jako „Přestaň už konečně kašlat.“ Prostě to nejde zastavit. Stejně jako kašel, tak i mlčení jsou jen příznakem problému. A ten je t
27.11.2023
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá také napravit špatné držení těla. Budete potřebov
17.11.2023
Nejprodávanější jsou matrace střední tvrdosti, což není překvapení. Odhadnout, jaký typ by nám osobně nejvíc vyhovoval, není vždy snadné, a tak volíme „zlatý střed“. Ne vždy je ideální. Více než na tvrdost bychom se ale měli zaměřit na materiál a způsob výroby matrace. Právě tyto faktory společně utvářejí vlastnosti matrace, které určují, pro jaké typy spáčů bude vhodná, či naopak nevhodná. Co
13.11.2023
Nálepka „přírodní“, nebo dokonce „bio“ okamžitě přidává kosmetickému přípravku body, neboť je bez „chemie“. Co už si neuvědomujeme, že i tyto produkty mají své slabiny a nevýhody. Iluzorní je už vlastní rozdělování na přípravky přírodního a chemického původu. I příroda totiž nepracuje s ničím jiným než s chemickými látkami, jen to s nimi mnohdy lépe umí. Jenže oproti produktům kosmetické chemie
8.11.2023
Už jste o něm určitě slyšeli. Jen si to vůbec nedovedete představit. Vždyť vaše práce i život vás baví, jste plni elánu, a najednou cítíte, že je něco jinak. Cítíte se neustále unavení, jakoby bez života. Ze začátku to přikládáte přemíře úkolů a starostí. Ale změna nepřichází, ani když si odpočinete. Může jít právě o syndrom vyhoření. A pozor, nemusí se týkat jen lidí nad čtyřicet a převážně že
reklama
reklama
Šikovné tipy
Podzim se vybarvil
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit […]
Pořiďte si paludárium…
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium […]
Trochu jiné figurky z kaštanů
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým […]
Květináč z papírových ruliček
Také se vám doma hromadí staré noviny, reklamní letáky i použité balicí papíry? Nejsou jen pro zlost, kdepak, papír se dá stočit do ruliček a ty lze pak splétat podobně jako proutí. Základní postup je zcela jednoduchý. Papír stačí nastříhat na pruhy a těsně navíjet na pletací jehlici nebo špejli. Pak jehlici vytáhněte a máte […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Den díkůvzdání není jediný: 5 svátků bohaté úrody
epochaplus.cz
Den díkůvzdání není jediný: 5 svátků bohaté úrody
Když je úroda pod střechou, je čas slavit a vzdávat díky. Někde se oslavy podobají našim dožínkám, jinde jsou zvyky naprosto odlišné. Víte, kde nechávají překypět hrnec s rýží, proč krocan dostává milost a kdo bydlí v přístřešcích z listí? Milost pro krůtu Název: Den díkůvzdání Země: USA Jedním z nejznámějších svátků je Den díkůvzdání,
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
21stoleti.cz
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
Od náhodného objevení penicilinu v roce 1928, jsou léčiva považována za zázrak, který uleví prakticky od jakéhokoli problému. Při nesprávném užívání ale mohou na dalších pár zadělat. Známe to nejsp
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Originální dárek na poslední chvíli
iluxus.cz
Originální dárek na poslední chvíli
Anela, česká značka vysoce kvalitní přírodní kosmetiky, vychází zákazníkům vstříc po celý rok. Před Vánoci nabízí dárkové balíčky určené ke komplexní péčí o pleť, celé tělo nebo o miminko. [caption
Skrývá, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Skrývá, že je těhotná?
Ještě nedávno to vypadalo, že intenzivně probíhají svatební přípravy. Jenže teď nám anonymní zdroj poskytl informace, že je krásná herečka ze seriálu Zlatá labuť Marta Dancingerové (32) v očekávání.
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
skutecnepribehy.cz
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
S kamarádkou jsme si v našem parku povídaly o vnucích a přípravách Vánoc. Najednou si k nám přisedla cizí žena. Kamarádka ji ale neviděla. Já i můj muž jsme byli vždycky aktivní, hodně jsme cestovali a vedli k takovému životu i naše děti. Když jsme nastoupili do důchodu, snažili jsme se dál alespoň trochu sportovat. Manžel ale před pěti lety zemřel na mrtvičku a já
Nemilosrdná válka o tučné alimenty!
nasehvezdy.cz
Nemilosrdná válka o tučné alimenty!
Slavný hollywoodský herec Al Pacino (83) se stal ve svém věku počtvrté otcem. A přijde ho to draho! Soud totiž rozhodl, kolik musí své bývalé partnerce Noor Alfallah (29) platit. Málo to není. Na p
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
epochalnisvet.cz
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
Nenápadná německá obec Bodenwerder na počátku 18. století nebyla ničím víc než zapadlou vískou. Když tu na jaře roku 1720 v rodině podplukovníka kavalérie přichází na svět další z osmi dětí, nikdo dva
Lilkové závitky se sýrem
tisicereceptu.cz
Lilkové závitky se sýrem
Pro milovníky italské kuchyně přinášíme originální recept na zapékané lilkové rolky. Suroviny na 2 porce 1 větší lilek 200 g ricotty 50 g parmezánu 50 g cottage sýru snítka tymiánu snítka r
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
enigmaplus.cz
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
Malá Dorothy se s rodiči prochází po britském muzeu v jeho egyptské části. Z ničeho nic se zastaví u obrazu chrámu faraona Sethiho I. a začne volat: „Tady je můj domov!“ Diví se také, že na fotografii
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
epochanacestach.cz
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
Chrám na křižovatce pozitivní energie… Stavba gotického chrámu nikdy nebyla dokončena, přesto působí monumentálně a patří k nejvzácnějším památkám. A navíc stojí na místě, které svou pozitivní energií dokáže léčit. Když se český rytíř Plichta ze Žerotína v roce 1316 rozhodl v Panenském Týnci vybudovat gotický chrám, rozhodně netušil, že jeho stavba zůstane navěky nedokončena. Nejprve na místě nechal