reklama

Bolest jako varování

Jak jsme jako lidé rozdílní, tak se liší i naše vnímání bolesti. Co jeden přejde zatnutím zubů, jiného ochromí, neboť nervový systém zprostředkovává jiný obraz bolesti. Ovšem to, co bychom měli brát jako varování vždy, není jen intenzita bolesti, ale i její lokalizace v těle.

Záněty a kazy zubů mohou proměnit dny a noci v utrpení, přitom málokdy jde o problém, který by mohl vážně ohrozit zdraví i život. U jiných bolestí si ale tak jistí být nemůžeme, proto jsme připravili pár tipů, které potíže určitě nepřehlížet a neodkladně řešit s lékařem.

Bolest v hrudníku Nejčastěji je vyvolávají křeče zádového svalstva, potíže s ploténkami a chrupavkami, někdy i pálení žáhy a trávicí potíže, tedy obtíže chronické a bez akutního ohrožení života. Přesto všichni okamžitě myslíme na infarkt a podobné akutní srdeční a oběhové stavy.

Bolest může být stejná, v čem se od potíží pohybového aparátu a trávení ale nápadně liší, je silný pocit úzkosti a někdy také obtíže s dýcháním.

Akutních srdečně-cévních stavů je více a vždy vyžadují bezodkladnou lékařskou péči.

V čem je jejich nebezpečí: Angina pectoris – bolest se objevuje náhle jako zjevný následek fyzické námahy. Když si odpočinete, začne ustupovat. Bylo by ale vážnou chybou spokojit se tím, že je vám lépe. Záchvat bolesti byl vážným varováním, že věnčité tepny zásobující srdce jsou výrazně zúženy aterosklerózou. Kdykoli pak může dojít k srdečnímu infarktu.

Infarkt myokardu – od anginy pectoris se liší zejména tím, že klid nepomáhá, bolest neustupuje.

Je to tím, že už byla poškozena část srdeční svaloviny, která odumřela kvůli nedostatku kyslíku.

Hrozí srdeční zástava a smrt.
Plicní embolie – tady bolest signalizuje ucpání plicní cévy krevní sraženinou. Pokud vnikne do velké plicní cévy rozměrnější sraženina, může způsobit náhlou smrt. Menší uzávěry plicního řečiště se mohou projevovat bolestí na hrudi spojenou se suchým kašlem a dušností.

Disekce aorty – pod nepříliš známým názvem se skrývá roztržení hrudní aorty. Při něm dochází k mohutnému krvácení, což je ve většině případů smrtelný stav. Je spojený s extrémně silnou bolestí na hrudi, která se prakticky nedá odlišit od infarktu.

Pozor: V hrudní partii se pronikavou bolestí projevuje také krvácení žaludečního vředu. I to je případ pro záchranku a okamžitý operativní zákrok, neboť hrozí rozsáhlé krvácení.

Jak tomu předejít? Srdečně cévní onemocnění jsou v naší zemi nejčastější příčinou úmrtí, častější než onkologické choroby, takže i způsoby prevence jsou dobře známé. Značný vliv má jídelníček s omezením nejen tuků, ale i masa a masných výrobků. Naopak prospívají některé rostlinné oleje, ořechy a vyšší podíl zeleniny.

Vysoký krevní tlak pomáhá přirozeně snižovat pití šťávy z červené řepy a ibiškového čaje.

Podstatnou roli hraje i pravidelná pohybová aktivita.

Bolesti v podbřišku1. Mimoděložní těhotenství Je jednou z nejzákeřnějších a nejnebezpečnějších příčin bolestí v této partii. Záludnost spočívá v tom, že oplodněné vajíčko představuje pro ženu nebezpečí už v samém počátku těhotenství. Uhnízdí se totiž mimo dělohu, obvykle ve vejcovodu. Tam narušuje místní cévy, když se pokouší vytvořit si vlastní prokrvení.

Bolestivost se liší případ od případu, někdy je nepatrná a ozývá se po dobu i několika týdnů, jindy překvapí prudkým záchvatem.

V čem je nebezpečí: Narušení cév může vyvolat nitrobřišní krvácení, které může být slabší i silné. Rychlý růst vejce ale může vést i k prasknutí vejcovodu, což vyvolá silné krvácení a následný šokový stav. Ten může ohrožovat život.

Jak tomu předejít?
Jedinou prevencí je ultrazvukové vyšetření v samém počátku těhotenství. Lékař lehce zjistí, že přes jasné příznaky těhotenství chybí v děloze plod. Pak následuje rychlý operační zákrok, protože mimoděložní těhotenství je vždy nebezpečné pro život matky.

2. Torze vaječníku
Ozve se prudkou bolestí v podbřišku na straně postiženého vaječníku. A je to porucha nejen bolestivá, ale také nebezpečná, kdy se hraje o čas. Vaječník je totiž ve své poloze udržován vazivem, které současně do vaječníku přivádí cévy. Při torzi – což je něco jako přemet kolem vlastní osy – vaječník své vyživující cévy zaškrtí.

V čem je nebezpečí: Bez prokrvení začíná tkáň odumírat, hrozí sepse a šok.

Jak tomu předejít?
Někdy dochází k torzi bez příčiny, v zásadě ale vyšší riziko představuje vaječník s chorobnými změnami, s cystou nebo nádorem. V případě těchto nálezů vás bude gynekolog varovat před určitými pohyby, které pak mohou k torzi vést.

Bolest ve svalech nohou
Příčinou může být krevní sraženina v hlubokém žilním systému. Noha nejen bolí, ale otéká a ve srovnání s druhou, nepostiženou končetinou mění tvar i zabarvení kůže. To je stav, kdy nesmíte čekat, až sám přejde.

Obdobnými bolestmi se projevuje tzv. uzávěrová choroba končetinových tepen, což je většinou následek aterosklerózy. Nástup ale není tak prudký, zato potíže se stále stupňují. Bolesti jsou tu doprovázeny křečemi nedostatečně prokrvených svalů. Tato choroba může lehce vyústit též ve vznik sraženiny ohrožující život.

V čem je nebezpečí: Sraženiny v hlubokém žilním systému jsou nejčastější příčinou plicní embolie.

Jak tomu předejít?
Lékaři znají celkem přesně hlavní zdravotní rizika, která mohou vést ke vzniku trombózy. Na prvním místě je to kouření, neboť látky obsažené v cigaretovém kouři zužují cévy. Dále je to omezená možnost pohybovat nohama, což se týká hlavně dlouhého cestování autem nebo letadlem. Vliv má i dehydratace a některé vrozené poruchy krve.

Bolest v břiše1. Akutní zánět slinivky Prudká bolest zhruba ve výši žaludku přichází obvykle nečekaně a neodchází. Její intenzita je značná, což samo o sobě donutí mnohé k bezodkladné návštěvě lékaře. A tam se pravděpodobně zjistí akutní zánět slinivky. Utišit tyto potíže vyžaduje značnou trpělivost a disciplínu, slinivka se podílí na trávení, takže základem léčby je dieta.

Zpočátku, při velmi prudkých bolestech, se obvykle nasazuje umělá výživa. Proto je třeba důrazně dodržovat dietu a abstinenci, jinak zánět přejde do chronického stavu s občasným akutním vzplanutím, které pak může ohrožovat život. V čem je nebezpečí: Zánět ničí tkáň slinivky.

Kvůli nemoci se předčasně aktivuje trávicí šťáva už ve slinivce, zatímco v normálním stavu putuje nejdřív do tenkého střeva a tam se aktivuje. Kvůli zánětu enzymy tráví vlastní tkáň slinivky.

Tento stav může vyústit až v bolestivou smrt.

Jak tomu předejít? Především střídmostí v pití alkoholu, protože asi za polovinou případů je dlouhodobá konzumace tvrdého alkoholu, proto akutní zánět slinivky postihuje převážně muže. Ovšem další asi třetina případů vychází z onemocnění žlučových cest.

Při uvolnění žlučových kaménků může dojít k ucpání společného vývodu do tenkého střeva a tím trávicí šťáva nemůže ze slinivky odcházet a poškozuje ji.

Poučení je tedy zjevné: nenechávat žlučníkové potíže dlouhodobě neřešené.

2. Neprůchodnost střev Znamená to, že se pohyb střevního obsahu zastavil, což představuje přímé ohrožení života. Proč k tomu došlo? Tenké střevo se mohlo ucpat například žlučovým kamenem, případně se uzavřelo následkem pooperačních srůstů v břišní dutině. Ovšem i bez cizího předmětu může dojít k neprůchodnosti, když se střevo nevhodným pohybem vchlípí samo do sebe či se přetočí a zaškrtí.

Kromě těchto mechanických příčin může zastavení pohybu střeva vyvolat i cévní nebo nervová porucha. Častější je neprůchodnost u tlustého střeva, příčinou nejčastěji bývají zúžení nebo zánětlivé pochody v této části. Opatrní proto musí být lidé, kteří trpí na chronická zánětlivá onemocnění jako Crohnova choroba a divertikulitida.

V čem je nebezpečí: V každém případě je nutný okamžitý lékařský zásah, ve střevní stěně nad místem ucpání narůstá tlak a hrozí, že dojde k prasknutí. Pak se dostanou střevní bakterie do břišní dutiny, což znamená otravu krve.

Ta bez rychlé léčby v nemocnici vede k šokovému stavu a smrti.

Jak tomu předejít?
U těchto nemocí se dá těžko mluvit o prevenci. Tady je důležité hlavně neztrácet čas, když se bolesti ozvou. V každém případě se okamžitě vydejte k lékaři nebo do nemocnice, pokud je břicho současně viditelně zvětšené a tvrdé na dotek. Typické je i úporné zvracení.

Obecně: Při jakékoli prudké bolesti se závratí, pocením, třesem a výpadky vědomí okamžitě volejte záchranku.

Text: Lenka Korandová, Foto: Shutterstock

Štítky: , ,
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Noc vědců v Národním zemědělském muzeu: zemědělská věda všemi smysly
epochanacestach.cz

Noc vědců v Národním zemědělském...

Už pošesté se Národní...
Být poslušná se mi v životě vymstilo
skutecnepribehy.cz

Být poslušná se mi v životě...

Pro své nejbližší bych...
Přijde nakonec Patrasová o všechno?
nasehvezdy.cz

Přijde nakonec Patrasová o...

Má problémy s alkoholem,...
Krátkozrakost: Nová epidemie na obzoru?
21stoleti.cz

Krátkozrakost: Nová...

Technologická revoluce pomalu, ale jistě začíná...
Je zamilovaná, nebo dráždí ex?
nasehvezdy.cz

Je zamilovaná, nebo dráždí ex?

Herečka Veronika Žilková...
Barokní malíř Petr Brandl neplatil dluhy
epochaplus.cz

Barokní malíř Petr Brandl...

Bohém Petr Brandl má obrovský talent a stává se v době...
Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...
Česká příjmení zavedla Marie Terezie
epochaplus.cz

Česká příjmení zavedla...

Příjmení vznikají od 14. do 18. století...
Kamery zachytily tajemného tvora: Texaské město prosí veřejnost o pomoc
epochalnisvet.cz

Kamery zachytily tajemného...

Představitelé města Amarillo v oficiální tiskové...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Dračí ochránce jezera Brosno: Stráží ho už dlouhá staletí?
enigmaplus.cz

Dračí ochránce jezera Brosno:...

Jezero Brosno leží zhruba 400 km na jih od...
BMW INVELT se připojil k oslavám sportovní divize M
iluxus.cz

BMW INVELT se připojil k...

Před 50 lety dala značka BMW zelenou...
0 shares