Domů     Bolest jako varování
Bolest jako varování
20.8.2020

Jak jsme jako lidé rozdílní, tak se liší i naše vnímání bolesti. Co jeden přejde zatnutím zubů, jiného ochromí, neboť nervový systém zprostředkovává jiný obraz bolesti.

Ovšem to, co bychom měli brát jako varování vždy, není jen intenzita bolesti, ale i její lokalizace v těle.

Záněty a kazy zubů mohou proměnit dny a noci v utrpení, přitom málokdy jde o problém, který by mohl vážně ohrozit zdraví i život.

U jiných bolestí si ale tak jistí být nemůžeme, proto jsme připravili pár tipů, které potíže určitě nepřehlížet a neodkladně řešit s lékařem.

Bolest v hrudníku

Nejčastěji je vyvolávají křeče zádového svalstva, potíže s ploténkami a chrupavkami, někdy i pálení žáhy a trávicí potíže, tedy obtíže chronické a bez akutního ohrožení života.

Přesto všichni okamžitě myslíme na infarkt a podobné akutní srdeční a oběhové stavy. Bolest může být stejná, v čem se od potíží pohybového aparátu a trávení ale nápadně liší, je silný pocit úzkosti a někdy také obtíže s dýcháním.

Akutních srdečně-cévních stavů je více a vždy vyžadují bezodkladnou lékařskou péči.

V čem je jejich nebezpečí:

Angina pectoris – bolest se objevuje náhle jako zjevný následek fyzické námahy. Když si odpočinete, začne ustupovat. Bylo by ale vážnou chybou spokojit se tím, že je vám lépe.

Záchvat bolesti byl vážným varováním, že věnčité tepny zásobující srdce jsou výrazně zúženy aterosklerózou. Kdykoli pak může dojít k srdečnímu infarktu.

Infarkt myokardu – od anginy pectoris se liší zejména tím, že klid nepomáhá, bolest neustupuje. Je to tím, že už byla poškozena část srdeční svaloviny, která odumřela kvůli nedostatku kyslíku.

Hrozí srdeční zástava a smrt.

Plicní embolie – tady bolest signalizuje ucpání plicní cévy krevní sraženinou. Pokud vnikne do velké plicní cévy rozměrnější sraženina, může způsobit náhlou smrt.

Menší uzávěry plicního řečiště se mohou projevovat bolestí na hrudi spojenou se suchým kašlem a dušností.

Disekce aorty – pod nepříliš známým názvem se skrývá roztržení hrudní aorty. Při něm dochází k mohutnému krvácení, což je ve většině případů smrtelný stav.

Je spojený s extrémně silnou bolestí na hrudi, která se prakticky nedá odlišit od infarktu.

Pozor: V hrudní partii se pronikavou bolestí projevuje také krvácení žaludečního vředu. I to je případ pro záchranku a okamžitý operativní zákrok, neboť hrozí rozsáhlé krvácení.

Jak tomu předejít?

Srdečně cévní onemocnění jsou v naší zemi nejčastější příčinou úmrtí, častější než onkologické choroby, takže i způsoby prevence jsou dobře známé. Značný vliv má jídelníček s omezením nejen tuků, ale i masa a masných výrobků.

Naopak prospívají některé rostlinné oleje, ořechy a vyšší podíl zeleniny. Vysoký krevní tlak pomáhá přirozeně snižovat pití šťávy z červené řepy a ibiškového čaje. Podstatnou roli hraje i pravidelná pohybová aktivita.

Bolesti v podbřišku

1. Mimoděložní těhotenství

Je jednou z nejzákeřnějších a nejnebezpečnějších příčin bolestí v této partii. Záludnost spočívá v tom, že oplodněné vajíčko představuje pro ženu nebezpečí už v samém počátku těhotenství. Uhnízdí se totiž mimo dělohu, obvykle ve vejcovodu.

Tam narušuje místní cévy, když se pokouší vytvořit si vlastní prokrvení. Bolestivost se liší případ od případu, někdy je nepatrná a ozývá se po dobu i několika týdnů, jindy překvapí prudkým záchvatem.

V čem je nebezpečí: Narušení cév může vyvolat nitrobřišní krvácení, které může být slabší i silné. Rychlý růst vejce ale může vést i k prasknutí vejcovodu, což vyvolá silné krvácení a následný šokový stav. Ten může ohrožovat život.

Jak tomu předejít?

Jedinou prevencí je ultrazvukové vyšetření v samém počátku těhotenství. Lékař lehce zjistí, že přes jasné příznaky těhotenství chybí v děloze plod. Pak následuje rychlý operační zákrok, protože mimoděložní těhotenství je vždy nebezpečné pro život matky.

2. Torze vaječníku

Ozve se prudkou bolestí v podbřišku na straně postiženého vaječníku. A je to porucha nejen bolestivá, ale také nebezpečná, kdy se hraje o čas. Vaječník je totiž ve své poloze udržován vazivem, které současně do vaječníku přivádí cévy.

Při torzi – což je něco jako přemet kolem vlastní osy – vaječník své vyživující cévy zaškrtí.

V čem je nebezpečí: Bez prokrvení začíná tkáň odumírat, hrozí sepse a šok.

Jak tomu předejít?

Někdy dochází k torzi bez příčiny, v zásadě ale vyšší riziko představuje vaječník s chorobnými změnami, s cystou nebo nádorem. V případě těchto nálezů vás bude gynekolog varovat před určitými pohyby, které pak mohou k torzi vést.

Bolest ve svalech nohou

Příčinou může být krevní sraženina v hlubokém žilním systému. Noha nejen bolí, ale otéká a ve srovnání s druhou, nepostiženou končetinou mění tvar i zabarvení kůže. To je stav, kdy nesmíte čekat, až sám přejde.

Obdobnými bolestmi se projevuje tzv. uzávěrová choroba končetinových tepen, což je většinou následek aterosklerózy. Nástup ale není tak prudký, zato potíže se stále stupňují. Bolesti jsou tu doprovázeny křečemi nedostatečně prokrvených svalů. Tato choroba může lehce vyústit též ve vznik sraženiny ohrožující život.

V čem je nebezpečí: Sraženiny v hlubokém žilním systému jsou nejčastější příčinou plicní embolie.

Jak tomu předejít?

Lékaři znají celkem přesně hlavní zdravotní rizika, která mohou vést ke vzniku trombózy. Na prvním místě je to kouření, neboť látky obsažené v cigaretovém kouři zužují cévy.

Dále je to omezená možnost pohybovat nohama, což se týká hlavně dlouhého cestování autem nebo letadlem. Vliv má i dehydratace a některé vrozené poruchy krve.

Bolest v břiše

1. Akutní zánět slinivky

Prudká bolest zhruba ve výši žaludku přichází obvykle nečekaně a neodchází. Její intenzita je značná, což samo o sobě donutí mnohé k bezodkladné návštěvě lékaře. A tam se pravděpodobně zjistí akutní zánět slinivky.

Utišit tyto potíže vyžaduje značnou trpělivost a disciplínu, slinivka se podílí na trávení, takže základem léčby je dieta. Zpočátku, při velmi prudkých bolestech, se obvykle nasazuje umělá výživa.

Proto je třeba důrazně dodržovat dietu a abstinenci, jinak zánět přejde do chronického stavu s občasným akutním vzplanutím, které pak může ohrožovat život.

V čem je nebezpečí: Zánět ničí tkáň slinivky. Kvůli nemoci se předčasně aktivuje trávicí šťáva už ve slinivce, zatímco v normálním stavu putuje nejdřív do tenkého střeva a tam se aktivuje. Kvůli zánětu enzymy tráví vlastní tkáň slinivky. Tento stav může vyústit až v bolestivou smrt.

Jak tomu předejít?

Především střídmostí v pití alkoholu, protože asi za polovinou případů je dlouhodobá konzumace tvrdého alkoholu, proto akutní zánět slinivky postihuje převážně muže. Ovšem další asi třetina případů vychází z onemocnění žlučových cest.

Při uvolnění žlučových kaménků může dojít k ucpání společného vývodu do tenkého střeva a tím trávicí šťáva nemůže ze slinivky odcházet a poškozuje ji. Poučení je tedy zjevné: nenechávat žlučníkové potíže dlouhodobě neřešené.

2. Neprůchodnost střev

Znamená to, že se pohyb střevního obsahu zastavil, což představuje přímé ohrožení života. Proč k tomu došlo? Tenké střevo se mohlo ucpat například žlučovým kamenem, případně se uzavřelo následkem pooperačních srůstů v břišní dutině.

Ovšem i bez cizího předmětu může dojít k neprůchodnosti, když se střevo nevhodným pohybem vchlípí samo do sebe či se přetočí a zaškrtí. Kromě těchto mechanických příčin může zastavení pohybu střeva vyvolat i cévní nebo nervová porucha.

Častější je neprůchodnost u tlustého střeva, příčinou nejčastěji bývají zúžení nebo zánětlivé pochody v této části. Opatrní proto musí být lidé, kteří trpí na chronická zánětlivá onemocnění jako Crohnova choroba a divertikulitida.

V čem je nebezpečí: V každém případě je nutný okamžitý lékařský zásah, ve střevní stěně nad místem ucpání narůstá tlak a hrozí, že dojde k prasknutí. Pak se dostanou střevní bakterie do břišní dutiny, což znamená otravu krve. Ta bez rychlé léčby v nemocnici vede k šokovému stavu a smrti.

Jak tomu předejít?

U těchto nemocí se dá těžko mluvit o prevenci. Tady je důležité hlavně neztrácet čas, když se bolesti ozvou. V každém případě se okamžitě vydejte k lékaři nebo do nemocnice, pokud je břicho současně viditelně zvětšené a tvrdé na dotek. Typické je i úporné zvracení.

Obecně: Při jakékoli prudké bolesti se závratí, pocením, třesem a výpadky vědomí okamžitě volejte záchranku.

Text: Lenka Korandová, Foto: Shutterstock

reklama
Související články
4.6.2023
Přemýšleli jste někdy, jak se liší veganské, vegetariánské, RAW a bezlepkové jídlo oproti tomu běžnému, klasickému? Víte, co v nich chybí a čím je vhodné nedostatky nahradit? Každý ví, že strava by měla být pestrá, rozmanitá, výživná a hlavně zdravá. Přesto máme své vyzkoušené recepty, které rádi a často opakujeme a střídáme. Ve spíži máme své oblíbené potraviny a – ruku na srdce – ne vždy je náš
1.6.2023
Víme, že játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů, a přesto se o ně většinou nestaráme tak, jak bychom měli. Spoléháme na to, že mají velkou schopnost regenerace. Jenže aby mohlo k jejich očistě a obnově dojít, musíme jim pomoci a ne jim škodit. Jak? Začněte stravou. Jsou totiž potraviny, které játrům škodí, nebo alespoň neprospívají, a jiné, které byste naopak jíst měli. A které to jsou? Seřa
30.5.2023
Pálení v očích sice zdraví neohrožuje, zato dokáže pěkně znepříjemnit život. Samo od sebe navíc přestane jen málokdy. Běžně si to sotva uvědomíme, ale během jediné minuty desetkrát, a někdy i častěji mrkneme. Tento drobný automatický pohyb je vysoce důležitý. Udržuje totiž povrch oka vlhký tím, že po něm roztírá tekutinu ze slzných váčků. Jak moc oči tuto vlhkost potřebují, zjistíme ve chvíli, k
28.5.2023
Zkusili jste někdy spočítat, kolikrát v životě ohnete chodidlo či našlápnete? Asi to nejde, ale jasné je, že naše nohy to nemají lehké. Proto bychom se o ně měli starat. A i když své nohy nezanedbáváte, věnujete jim péči doma nebo chodíte i na pedikúru, přesto se může stát, že zaznamenáte, že něco není v pořádku. Může jít o různé deformace prstů či vbočený palec, ale také zarůstající nehty, prask
23.5.2023
Aspoň zhubnu, napadne vás, když ve vás pohled na jídlo nevyvolá ani hlad, ani chuť. Pokud to ale pokračuje už několikátý den, není důvod k radosti, ale spíš ke starostem. Lidské tělo je cosi jako komplikovaný biologický stroj, v němž neustále probíhá nespočetně nejrůznější pochodů. Ty samozřejmě spotřebovávají energii. Pravidelné volání po jejím doplnění několikrát denně je tedy normální a napro
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
POHÁDKA O JEZERNÍ KRÁLOVNĚ A VODNÍKU TUTÍNKOVI.
epochanacestach.cz
POHÁDKA O JEZERNÍ KRÁLOVNĚ A VODNÍKU TUTÍNKOVI.
Srdečně Vás zveme na veselou pohádku O Jezerní královně a vodníku Tutínkovi, která se odehraje v předsálí, zahradách v barokních Grottách ploskovického zámku. Barunka a princ Jan se mají tajně už dlouho rádi, ale Barunka je jen chudá schovanka. Pan král o jejich lásce neví a pozval na zámek bohatou, ale rozmazlenou nevěstu – princeznu Veronu.
Pověsti hradu Valečov
enigmaplus.cz
Pověsti hradu Valečov
Lidé na skalním hradě Valečov na pokraji Českého ráje využívali jak skalní prostory či pukliny hradu, tak kombinace zděné zástavby a dřevěných přístřešků. V pískovci byly vybudovány i sklepy, zásobárn
Daně ve starověku: Prodražil se rozvod i pohřeb
epochaplus.cz
Daně ve starověku: Prodražil se rozvod i pohřeb
Zvyšování daní, rostoucí inflace, zkrátka ekonomika je dnes ožehavé téma. Na přetřes ale přicházelo už od starověku – dokonce i ve 3. tisíciletí před naším letopočtem. Zřejmě k historicky první zaz
Fusilli s kuřecím prsíčkem
tisicereceptu.cz
Fusilli s kuřecím prsíčkem
Zdravý a lehký těstovinový pokrm rozhodně existuje. Vyzkoušejte fusilli s orestovaným prsíčkem. Suroviny 2 kuřecí prsíčka 1/2 nadrcené sušené chilli papričky (lze vynechat) 2 stroužky česneku
Voda nad zlato i ve střední Evropě
21stoleti.cz
Voda nad zlato i ve střední Evropě
Bez vody by to nešlo, tedy, alespoň co se týče pozemského života. Vodní koloběh je přitom na naší planetě jemně vyladěn a jakýkoliv zásah do něj může způsobit problém. Jenže probíhající klimatické změ
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
iluxus.cz
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
Hodinky DS Action Diver od značky Certina se vynořují z temných hlubin oceánu a jsou nyní k dostání v černém provedení. Jako pravé potápěčské hodinky mají voděodolnost 300 metrů a jsou ideálně vybaven
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
epochalnisvet.cz
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
V roce 1860 objeví francouzský egyptolog Marquis d’Agrain v Údolí králů v Egyptě záhadný prsten, který do této kultury vůbec nezapadá. Podle legendy jej tam zanechal kněz z legendární Atlantidy. Jasno
Ženský křik mě paralyzoval
skutecnepribehy.cz
Ženský křik mě paralyzoval
Během studií jsem bydlela s kamarádkou v pronájmu. Když jsem tam jednou zůstala sama, zažila jsem něco, na co bych ráda zapomněla. Společně s kamarádkou Mirkou jsem bydlela v pronajatém bytě. V poklidu jsme tam žily asi dva roky. Majitelem bytu byl starší pán, kterého bych v klidu nazvala podivínem. Za tu dobu, co nám byt pronajímal, s námi prohodil sotva pět
Po svatbě s ním Rolins netouží
nasehvezdy.cz
Po svatbě s ním Rolins netouží
Rok a půl je zpěvačka Dara Rolins (50) šťastná po boku fotbalisty Pavla Nedvěda (50), otázky na svatbu jí už ale nejspíš lezou krkem. Nedávno se totiž nechala slyšet, že po svatbě s fotbalovou lege
Přijde Lucie Polišenská o chlapa?
nasehvezdy.cz
Přijde Lucie Polišenská o chlapa?
Vdala se! Ale odmítá ukázat manžela. Lucie Polišenská (37) , o níž se ještě donedávna psalo, že je sama jako kůl v plotě, je pěkná tajnůstkářka. Hvězda seriálu ZOO se v tichosti provdala, a navíc
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Kapr pečený v alobalu
tisicereceptu.cz
Kapr pečený v alobalu
Zkuste si rybu tentokrát upéct v alobalu. Příprava je sice trochu náročnější, ale výsledek vás potěší a na obal ze strouhanky si nejspíš ani nevzpomenete. Ingredience 4 porce kapra 100 g másla