Domů     Paliativní péče: Jde hlavně o úlevu
Paliativní péče: Jde hlavně o úlevu
27.8.2020

Paliativní medicína a péče jsou názvy, s nimiž se seznámíte za nepříliš veselé situace: Věnují se zmírňování obtíží lidí s nevyléčitelným onemocněním v závěrečném stadiu.

Mohou přinést velkou úlevu jak nemocnému, tak jeho blízkým, kteří o něj pečují. I když se přirozeně upínáme k naději na obrat k lepšímu a vyléčení, je dobré se včas seznámit s tím, co může nabízet paliativní péče a jak ji zajistit.

Hospic, nebo nemocnice?

Hospic je známějším označením než paliativní péče a jde v zásadě o totéž: Hospicová péče zajišťuje nevyléčitelně nemocným, jimž zpravidla zbývá jen pár týdnů života, komfort v podobě tlumení obtíží zdravotních i psychických.

Hlavním cílem je celkově zlepšit kvalitu jejich života a úlevou od projevů nemoci jim poskytnout čas, který by mohli strávit se svými blízkými, aniž by přetěžovali jejich síly.

Proto také hospicová péče zahrnuje nejen nemocného, ale i jeho rodinu a blízké a také jim věnuje odbornou pomoc, a to i v období po úmrtí nemocného.

Jde to i doma

Hospicová péče má několik forem. Jednou je příslušné lůžkové zařízení, specializované na tišení projevů nevyléčitelných onemocnění, u nichž se nedaří zastavit postup nemoci.

Zpravidla jde o onkologické diagnózy, ale mohou to být i lidé s těžkými orgánovými chorobami, s AIDS nebo těžkou demencí. Ani věkově není hospic omezený, i když převažují starší lidé, mohou se tu postarat i o těžce nemocné děti.

V ČR je momentálně 14 takových zařízení, což je málo. Proto existují hospicová lůžka i v rámci některých nemocnic či zařízení pro denní pobyt, kdy se nemocný večer vrací domů.

Momentálně nejrozšířenější možností ale je mobilní hospicová péče, která je nemocným poskytována v jejich domově. Podmínkou ovšem je, aby rodina byla schopna zajistit 24hodinový dohled u nemocného.

Jak péče vypadá

Hospicová zařízení zaměstnávají zdravotníky různých specializací, a to lékaře, mezi nimiž je anesteziolog či jiný odborník na tlumení bolesti, dále sestry a pečovatelky.

První krokem hospicové péče pak bývá přezkoumání léků podávaných proti bolesti, lékař je může vyměnit za jiné, snížit nebo zvýšit dávkování. Cílem je, aby se nemocný cítil co nejpříjemněji, nebyl trápen nesnesitelnými bolestmi nebo naopak zbytečnou obluzeností.

Péče v lůžkových zařízeních je pro nemocné i ošetřovatele pohodlnější díky kompenzačním pomůckám, ovšem i mobilní hospice je na potřebnou dobu do domácností zapůjčují.

Mohou to být elektrické polohovací postele, matrace proti proleženinám, invalidní vozíky, WC křesla, chodítka, ale i speciální zdravotnické pomůcky jako infúzní pumpa, dávkovač morfinu, odsávačka nebo koncentrátor kyslíku.

Není tedy třeba mít obavy, že by péče o nemocného v domácích podmínkách byla jen omezená ve srovnání s lůžkovým zařízením.

Neformální režim

Oproti nemocničním oddělením panuje v lůžkových hospicích uvolněnější režim bez pravidelných časů pro vstávání, hygienu nebo jídlo. To vše si nemocní mohou posouvat podle svých potřeb. Na pokojích mohou své věci z vlastní domácnosti, k nimž mají vztah.

Kdykoli mohou přijít na návštěvu příbuzní a přátelé, lze tam i na přistýlce přespat. Někde nebývá ani problém domluvit si přítomnost domácího mazlíčka. Nemocný se má na čas, který mu zbývá, cítit co nejpříjemněji.

Osamělí mohou využít nabídky hospiců a nechat se navštěvovat dobrovolníky, kteří se zařízením spolupracují. Dobrovolníci mohou s nemocným trávit čas, povídat si s ním nebo mu třeba předčítat knihy.

Jsou církevní…

Část hospiců jsou skutečně církevní zařízení, ovšem pro nemocného z toho nevyplývají žádná omezení, která by si nepřál. Pohovor s duchovním hospic zprostředkuje jen na jeho výslovnou žádost.

Jinak se duchovní pozadí služby projevuje jen větším pochopením pro utrpení nemocného ve srovnání s běžným nemocničním prostředím.

Jak je to s placením?

Hospicová péče není plně hrazená. Průměrné denní náklady na pacienta na hospicovém lůžku se pohybují kolem 2000 Kč, z této částky proplácejí zdravotní pojišťovny jen položky za léčbu a ošetřování.

Úhrada za další služby je skládána z více zdrojů, ze státních dotací, grantů, darů soukromých osob nebo firem a poplatků klientů. Proto je nutné si předem zjistit podmínky u konkrétního zařízení, neboť mezi poplatky panují rozdíly. Někde je péče zcela zdarma.

Jak se tam dostat?

Prvním krokem bývá rozhodnutí o ukončení pobytu v nemocnici. Bývá to v případech, kdy léčba nezabírá a choroba postupuje do závěrečného stadia. Toto období chce většina nemocných prožít v příjemnějším prostředí domova.

Ovšem péče o těžce nemocného je vysilující, takže se rodina bez pomoci neobejde, vlastní síly a možnosti se brzy vyčerpají. Pak bývá obvyklým řešením návrat do nemocnice nebo léčebna dlouhodobě nemocných, alternativou pak hospic v některé z jeho podob.

Problémem u hospice bývá, že se rodina nemocného musí sama aktivně snažit získat si informace a vyhledat vhodné zařízení. Dostupné jsou na internetu, často včetně formulářů s žádostí o přijetí.

Zpravidla jsou to právě příbuzní, kteří o přijetí nemocného do hospicové péče požádají.

Kontakty

Hospicová zařízení všech tří druhů pracují v různých koutech republiky. Jejich seznam lze najít na webu www.hospice.cz, na mapě si je můžete vyhledat na www.umirani.cz. Na obou webech najdete současně mnoho dalších užitečných informací o této paliativní péči. Velmi přehledně jsou uspořádány také na webu asociacehospicu.cz.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
Související články
15.5.2025
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh může časem ustoupit, jenže ne každému se taková pa
13.5.2025
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až 15 podle toho, jak ho budete chtít hustý. Z lesklé lícové strany každ
28.4.2025
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud vám ale sněží na ramena nebo prosvítají ve vlasech, nastal probl
17.4.2025
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální sádrové rychloobvazy (mají vysoký nános sádry
15.4.2025
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem 55 mm Navlékneme korálky podle vzo
reklama
Šikovné tipy
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Peče, která ulehčí odchod
Smrt a umírání je pro mnoho lidí téma, o kterém nechtějí mluvit. I v důsledku toho je paliativní péče opředena řadou mýtů a domněnek. Přitom tomu tak být nemusí. Jedním z klasických mýtů je, že s paliativní péčí a hospicem nechci mít nic společného, protože to urychlí smrt tím, že se některé věci nebudou dělat […]
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
epochanacestach.cz
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
Zahrada, která vás vtáhne do světa zvířat a přírody – Zoo Jihlava je ideálním místem pro všechny, kteří hledají zážitky plné dobrodružství, poznání a zábavy. V srdci Vysočiny na necelých 10 hektarech se vydáte na expedici takřka celým světem. Více než 250 druhů zvířat a přes 1500 jedinců vytváří unikátní svět, kde si na své přijdou
Bez kapesníku ani ránu
nejsemsama.cz
Bez kapesníku ani ránu
Venku je už krásně teplo, a vy přesto pořád smrkáte a rýma vás ne a ne opustit? Nejspíš máte chronickou rýmu. Někdy se jen lehká viróza může protáhnout i na několik týdnů a vyústit v chronickou rýmu. Jak se s tímhle trápením co nejdříve poprat a co na chronickou rýmu zabírá? Rýmu, tu klasickou, dostane občas téměř každý. Může ji způsobit virová či bakteriální infekce, případně alergie. Většinou přejde
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
21stoleti.cz
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bav
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
enigmaplus.cz
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
Rudé náměstí v Moskvě je 19. března 1934 plné návštěvníků, z nichž většina míří do mauzolea ruského komunistického politika Vladimira Iljiče Lenina (1870–1924). Společně s davem pomalu kráčí i 46letý
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
skutecnepribehy.cz
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
Našla jsem skrýš s fotografiemi. Zjistila jsem, že mě s babičkou spojuje symbol draka, který mě zavedl na novou životní cestu. Když mi zemřela babička, bylo nutné vyklidit její domek. Já si vzala na starost půdu, kam by se rodičům špatně dostávalo. Byla plná prachu a krámů, žádné poklady jsem nenašla. Až když jsem měla
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
nasehvezdy.cz
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
Doby, kdy po ní muži šíleli a ženy jí záviděly její výjimečnou krásu, jsou už k její smůle dávno pryč. Bývalá hvězda amerického seriálu Melrose Place Heather Locklear (63), která má za sebou tvrdý bo
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
epochaplus.cz
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
Japonci si pochutnávají na jedovaté medúze ečizen kurage, na Jamajce zase riskují s nezralým ovocem ackee. A co teprve lesní houby, kde i v Česku může záměna skončit tragédií? Přečtěte si o pokrmech, které lákají svou chutí, ale mohou vás stát život. Ečizen kurage – je libo jedovatou medúzu? Ta chuť za riziko stojí, tvrdí
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
historyplus.cz
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
Korejské námořnictvo utrpělo v bitvě u Pusanu strašlivý debakl, zbyla mu jen hrstka lodí. Admirál I Sun-sin, jemuž král opět svěřil nejvyšší velení, se přesto nevzdává. Znovu prokáže své výjimečné schopnosti. Střetne se s velkou japonskou přesilou a slavně zvítězí! Hospodařit na malém kousku půdy jako jeho otec nebude. Dospívající Hidejoši Tojotomi (1537–1598) z rodné
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč