Domů     Ostruhy dokážou potrápit
Ostruhy dokážou potrápit
8.11.2022

Bolí vás každý krok. Je to jako by se vám do paty zabodávaly jehly. V takovém případě může jít o kostní výrůstek nazývaný ostruha.

A je to pořádná bolest. Cítíte ji už od prvních ranních kroků, někdy je vyšší při zátěži, ale přihlásí se, i když v práci dlouho sedíte a pak se dáte do pohybu. V noci vás bolí pata na dotek, je oteklá a načervenalá.

Mezi chůzí po městské dlažbě a chůzí po měkkém terénu není rozdíl. Bolí to stále.

Jak vzniká?

Při dlouhodobém zatěžování vazivového aparátu začnou vápenatět úpony a šlachy pod patní kostí. Tkáň se málo okysličuje a je omezen přítok živin a odvod odpadních látek z postiženého místa. Dochází k zánětu kvůli nedostatečné výživě měkkých tkání.

Vzniká jakýsi kostní výrůstek, jenž roste dovnitř. Takže je to jako byste došlapovali na malou jehličku. Bodavá bolest vystřeluje buď z paty do chodidla, nebo po Achillově šlaše do lýtka. To se však nestane najednou. Ostruha vzniká postupně a může to trvat i několik měsíců.

Co ji způsobí?

Nevhodná obuv – na vině mohou být boty s úzkou špičkou, nebo nepružnou podešví, příliš vysoký podpatek. Nevhodné jsou ale také boty bez podpatku, zvláště tenisky s tenkou podrážkou. Pozor by si měli dát i ti, kteří si oblíbili takzvanou bosou obuv. Ta se nehodí zejména na dlouhodobou chůzi po městské dlažbě.

Opakované a dlouhodobé zatěžování nohy – může to být běh, ale i chůze po tvrdém podkladu či dlouhodobé stání.

Deformace nohy – plochá noha, propadlá příčná klenba a deformace kostí. Příčinou může být i úraz chodidla nebo Achillovy šlachy či revmatické onemocnění.

Vadné držení bederní páteře – nevhodné pohybové návyky ovlivňují i další svalové skupiny.

Pěnové vložky do bot
Pěnové vložky do bot

První pomoc

Nejjednodušším opatřením je snížení zátěže. Můžete si pořídit gelové či pěnové vložky do bot, které tlumí nárazy.

Vhodná je i ortopedická obuv, která má měkkou stélku a dostatečný prostor pro chodidlo. Vždy je vhodné ji kupovat ve specializovaných prodejnách.

Pokud máte nadváhu, měli byste upravit životosprávu a zhubnout.

Vhodné je cvičení, které pomůže uvolnit lýtkový sval a svaly v chodidle. Pomoci vám může masážní molitanový míček nebo míček s bodlinkami. Doporučuje se i hnětení chodidla prsty.

Zkusit můžete i relaxační koupele nebo pro uvolnění teplé obklady lýtka. Ty se ale nesmí aplikovat ve fázi akutního zánětu, protože by ho mohly zhoršit.

Někdy pomůže kineziotaping, ten by ovšem měl aplikovat fyzioterapeut.

Vzniknout mohou i přílišným běháním, případně špatnou technikou běhu či výběrem nevhodných běžeckých bot.
Vzniknout mohou i přílišným běháním, případně špatnou technikou běhu či výběrem nevhodných běžeckých bot.

Babské rady

Lze je použít jen v případě, že bolest není ještě tak intenzivní. Zkusit můžete tújový olej, který uvolňuje otoky. Třezalkový olej či olšová mast zlepšují zánětlivé stavy. Někteří bylinkáři doporučují obklady ze zelných listů.

Stačí zelný list nahřát, aby pustil šťávu, přiložit na bolavé místo, připevnit a nechat působit přes noc. Účinné jsou i výluhy a masti z kostivalu nebo masti s konopím.

Konzervativní léčba

Většinou se využívají masti, tablety, injekční obstřiky na tlumení bolesti či zánětu. Někdy se používá rentgenové ozařování, které ovšem zatěžuje organismus. Lékař může předepsat i další procedury, jako je laser, ultrazvuk nebo magnetoterapie.

Léčba rázovými vlnami

Speciální přístroj s hlavicí vysílá rázové vlny, které působí na postižené místo. Možnosti jsou dvě:

Radiální – působí sérií silných akustických rázů. Nejvyšší energii má v místě dotyku hlavice s kůží, odkud se rozbíhá do stran.

Fokusovaná – energie se naopak koncentruje až pod povrchem těla a působí pouze v místě aplikace ve velmi malé oblasti.

Operace

Pokud všechny neinvazivní metody selžou, lékař rozhodne o artroskopické operaci, která pacienta tolik nezatíží. K úponu v patě pod rentgenem zavede artroskop a odstraní zánětem změněný obal šlachového úponu, případně ho částečné protne.

Může odbrousit i kostní výrůstek. Po operaci je potřeba dodržovat klidový režim asi 6 týdnů a chodit s berlemi. Plné zatížení je možné asi po třech měsících. Po této době se většinou můžete vrátit i ke sportu.

Léčba vlastní krví

Jde o terapii růstovými faktory filtrovanými z vlastní krevní plasmy. Ty jsou injekcí aplikovány do místa bolesti. Nedochází ovšem k odstranění kostního výběžku, ale léčí se pouze zánět. Proto se potíže mohou časem vrátit. A jak vypadá?

Speciální dvoukomorovou injekční stříkačkou je odebrána krev ze žíly a ihned je zpracována odstředěním v centrifuze, kde dojde během 5 minut k oddělení červených a bílých krvinek od krevních destiček a růstových faktorů.

Plazma je nasáta do vnitřní stříkačky a ihned se aplikuje do místa bolesti. Počet aplikací závisí na závažnosti onemocnění. Tato léčba ovšem není hrazena zdravotními pojišťovnami.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
16.4.2024
Bolesti mají různé příčiny, ale obvykle jen jedno společné řešení – tabletku. Ta ne vždy pomůže, zato při častějších bolestech uškodí především játrům a ledvinám. Proto se vyplatí dát šanci alternativním metodám tišení bolesti. Jak uvidíte, není jich málo. Pomáhá i obyčejný pohyb – a to zejména u nejrozšířenějších typů bolesti, které postihují hlavu nebo klouby. Má to svůj důvod: Bolesti hlavy ča
13.4.2024
Téměř každý z nás má v průběhu života zkušenosti s bolestí v zádech. S těmito potížemi navštěvujeme nejen praktické lékaře, ale i neurology, rehabilitační lékaře, ortopedy, revmatology či psychology, neboť do páteře se promítá i duševní bolest. Jak si uchovat zdravou páteř? Je několik věcí, jež by měl vědět každý, kdo si chce páteř uchovat zdravou přiměřeně svému věku. Být průtočným jezírkem V
12.4.2024
Někdy je to zkrátka vrozená kondice nervové soustavy, ale mnohdy se za nervozitou skrývají jiná onemocnění. Úleva při správném léčení tedy může být dvojnásobná. Vnitřní neklid dá zabrat nejen nervóznímu člověku, ale stejnou měrou i jeho okolí, zejména těm nejbližším. Psychické napětí se často ventiluje vztahovačností, útočností, ale i hektickou činorodostí nebo uzavřeností. Vztahy v rodině tím zn
10.4.2024
A to během šesti týdnů: Stačí k tomu úprava večerních rituálů a nácvik jednoduchých technik. Za potíže se spánkem mohou někdy zdravotní problémy a ty je samozřejmě třeba řešit s lékařem, většinou jsou však příčinou jen špatné návyky či přímo zlozvyky, které oddalují a kradou spánek. Dobrou zprávou je, že s trochou snahy a vytrvalosti je můžeme natolik změnit, že spánku už bránit nebudou. Zkuste
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
epochaplus.cz
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá,
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
epochanacestach.cz
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
Přejdeme-li od katedrále ulicí 1. máje a přes Náměstí republiky, po necelém kilometru se před námi otevře pohled na další významnou olomouckou církevní památku – kostel svatého Mořice. Ten je svou kapacitou 4000 věřících největší gotickou svatyní na Moravě a první písemná zmínka o něm pochází už z roku 1257, i když v 15. století bylo třeba
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
enigmaplus.cz
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v zemi, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti argentinských ufologů i ufologů z různých částí světa. Byl tak pojmenov
Salát z červeného zelí a pomeranče
tisicereceptu.cz
Salát z červeného zelí a pomeranče
Tenhle salát potěší nejen tělo, ale díky své krásné barvě i oči. Potřebujete 1 menší červené zelí 2 červené cibule 1 jablko 250 g vařené červené řepy 50 g vlašských ořechů 1 pomeranč 3 lží
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
historyplus.cz
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
Zadumaně si prohlíží fresky na stěnách rotundy sv. Kateřiny. Připomínají mu slavnou minulost jeho rodu. I Konrád II. Ota by se rád do historie dynastie Přemyslovců zapsal výrazným písmem. Ctižádost mu k tomu nechybí… Ambiciózní povahu nejspíš zdědil po svém otci. Konrád II. Ota (1136/1141–1191) totiž přichází na svět jako dědic vládce znojemského údělu Konráda
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
skutecnepribehy.cz
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
Chodila do sedmé třídy, byla velký samotář, podivín a věděla všechno dopředu – i své známky i to, že se stane neštěstí. Nikdy se nemýlila. Ve třídě bylo ticho jako v hrobě. Právě se ke svému cíli blížila hodina matematiky a žáci 7 C. psali náročný test. Následující hodinu jsem měla volno, a tak jsem se v kabinetě chtěla pustit do kontroly
Každá někdy „potřebujeme“
nejsemsama.cz
Každá někdy „potřebujeme“
Mluvit o potížích souvisejících s toaletou není vždy snadné. Jako by neměla močový měchýř každá žena. Jeho správná funkce může odrážet vaše celkové zdraví. Jak stárneme, mění se i močový měchýř. Elastická tkáň močového měchýře se stává méně pružnou, a měchýř najednou nedokáže pojmout tolik moči jako dříve. Musíte tedy chodit častěji na záchod. Navíc ochabuje stěna močového měchýře a svaly pánevního
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
iluxus.cz
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
Louis Vuitton uvádí novou kolekci kabelek Low Key, která zaujme elegantním a sofistikovaným designem. V úvodu se představují dva modely, které vynikají minimalistickým přístupem a nadčasovým stylem Lo
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
nasehvezdy.cz
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
Dokonalé štěstí prožívá herečka Beáta Kaňoková (35) ze seriálu Zlatá labuť, která má ve svém partnerovi, kameramanovi Tomášovi Kotasovi (35), velkou oporu. Anonymní zdroj z jejich blízkého okolí nám
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
21stoleti.cz
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidna
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
epochalnisvet.cz
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible!