Znají to všichni. Partner každou noc vydává zvuky, jako když řeže dříví. A nemylte se. Nemusí jít vždy o muže. Chrápat může i něžné pohlaví.
V každém případě je to pro soužití pořádná potíž. Probdělé noci na náladě nepřidají. Věčné stěhování se do jiného pokoje také není ideální. A tak si často klademe otázku, proč právě ten náš nebo naše chrápe a jestli se s tím dá něco dělat.
Příčin může být víc
Některé jsou jen přechodné a můžete si pomoci sami, jiné vyžadují odborný zákrok.
Málo průchodný nos
Důvodem může být křivá nosní přepážka, ať už od narození, nebo po úrazu. Výhodou je, že ta se dá spravit operací, stejně jako zúžení způsobené polypy.
Zduřelé mandle
Obvykle jde o zánět, virový nebo bakteriální, který se vyvinul z nachlazení a časem odezní. Pokud jsou ale mandle zvětšené trvale nebo se záněty opakují příliš často, stojí za úvahu poradit se s lékařem o jejich odstranění.
Alergie
Při nachlazení chrápe každý, protože má zúžené dýchací cesty. Větší problém nastane, pokud zduření nosu způsobuje alergie. Tady je třeba obrátit se na alergologa a léčit její příčinu.
Alkohol a kouření
Pokud to přeháníte s alkoholem, ve spánku se uvolní svaly na krku, tlačí na dýchací trubici, ta se zúží a vzduch nemůže proudit. U kuřáků jde zase o to, že jejich sliznice bývá permanentně zduřelá.
Navíc kuřáci jsou více ohroženi různými záněty, zvyšuje se u nich produkce hlenu a kouření samozřejmě dráždí plíce. To všechno pak zhoršuje dýchání.
Nadváha
Tuk se neusazuje jen na těle, ale i na krku a může tlačit na dýchací cesty. Jedinou pomocí je v tomto případě zhubnout.
Stárnutí
S přibývajícím věkem ochabují všechny svaly a tkáně ztrácejí pružnost. A tak i ti, kteří ještě před časem, většinou do padesáti let, neměli problém, mohou zjistit, že chrápou.
První pomoc na doma
Naučte se spát jinak: Pokud jste spali na zádech, zkuste polohu na boku. Pomoci vám v tom mohou různé ortopedické polštáře, které udrží tělo ve správné pozici.
Tip: Lidová rada doporučuje přišít na pyžamo na zádech malý míček, který spaní na boku nedovolí. Modernější variantou jsou chytré hodinky, které vás při chrápání vzbudí a donutí vás se otočit.
Zvlhčujte vzduch: V mnoha ložnicích bývá suchý, takže vaše sliznice se vysoušejí a to vede k chrápání.
Spát byste měli v čistém prostředí bez alergenů, což se sice nedá zařídit stoprocentně, ale rozhodně by v ložnici neměl být prach, pyl z rostlin nebo zvířecí chlupy.
Aromaterapie: Pomoci může například levandulový olej, který uvolňuje napětí. Stačí pár kapek do aromalampy. Majoránkový, tymiánový, eukalyptový a tea tree esenciální olej zase usnadňují dýchání. Můžete je nakapat do misky s horkou vodou a chvilku inhalovat.
Sprej proti chrápání: Je to sice jen podpůrný prostředek, ale podle recenzí uživatelů někdy opravdu pomáhá.
Když je situace vážnější
Pokud domácké prostředky nepomáhají, pak často nezbyde než vyhledat lékaře. Ten posoudí stav a navrhne řešení. Někdy stačí malý zákrok, jindy bude léčba složitější.
– Laser se obvykle používá, když chrápání vzniká vibrací měkkých tkání. Nejde o příliš bolestivý zákrok, i když asi týden vás bude trochu bolet v krku. Poté by se měl problém postupně upravit.
– Operace představuje náročnější zákrok, většinou znamená odstranění mandlí, plastiku nosní přepážky či měkkého patra.
Spánková apnoe
Je to vážnější diagnóza, ale vy už pravděpodobně tušíte, že se o tento problém jedná, protože jste ho museli zaznamenat. Buď vy, nebo váš partner.
Jako byste se topili
Především přerušovaným dýcháním ve spánku. Na okamžik nedýcháte a pak se zprudka musíte nadechnout. Pro pozorovatele to vypadá, jako byste se topili. Po probuzení pak trpíte dušností. Přes den býváte ospalí a nevýkonní, trpíte bolestmi hlavy.
Bohužel právě kvůli častým zástavám dechu se u vás mohou časem vyvinout závažná onemocnění. Ať už jde o onemocnění srdce nebo třeba cukrovku. A proto je tento stav třeba řešit včas.
Jak se dělá vyšetření?
Dříve se k vyšetření používaly spánkové laboratoře, dnes už převážná většina vyšetření probíhá ambulantně. Dostanete přístroj, který váš dech během spánku změří v domácích podmínkách.
Někdy to může být i přesnější, protože odpadá stres z nemocničního prostředí. Zaznamená frekvenci dechu, intenzitu chrápání i puls a zásobení krve kyslíkem.
Léčba
V méně závažných případech nejdřív lékař doporučí některá opatření, jako je například snížení váhy nebo abstinence. Ve vážnějších případech vás čeká spánek s maskou, tedy s přístrojem, který vám s dýcháním výrazně pomůže.
Maska těsně přiléhá k obličeji a je pod ní podtlak, takže vás nutí dýchat nosem. Většina lidí má obavy z nepohodlí při spánku, ale na masku si lze zvyknout a efekt je výrazný. Nejen že dobře spíte bez chrápání, ale zlepší se i váš zdravotní stav.
Ale pozor, přístroje už jsou dneska opravdu chytré, takže zaznamenají nejen spoustu údajů o vašem spánku, ale i to, že jste si masku nenasadili.
Foto: Shutterstock