Také se každý večer těšíte do „hajan“ a přes den milujete chvilky, kdy se můžete oddat sladkému nicnedělání? Aby vám bylo pěkně teploučko a nic vás nerušilo, musíte být zachumlaní do těch správných dek a plédů.
Silnější přikrývka nehřeje víc
Málokdo ví, že kvůli nevhodně zvolené přikrývce se v noci může často budit a že mít tlustou deku neznamená, že vám bude větší teplo.
Důležité je, aby byla prodyšná a lehká, aby dokázala hřát nebo „chladit“ při změnách teploty v ložnici během roku, aby odváděla vlhkost, případně aby byla hypo nebo antialergenní.
Pod čím byste měli spát?
Milovníci přírodních materiálů určitě zvolí peří nebo ovčí vlnu, ti, kteří dávají přednost moderním materiálům, jistě sáhnou po přikrývkách z umělých vláken, mezi nimiž jsou nejoblíbenější dutá vlákna.
Klady a zápory náplní
Peří
I dnes, v době moderních mikrovláken, je péřová přikrývka stále oblíbená a žádaná. Dokáže skvěle pohlcovat vlhkost a odvádět ji od těla, vyniká také dlouhou životností.
Díky speciální úpravě se péřové přikrývky mohou i prát, aniž by se změnily jejich vynikající izolační vlastnosti a hřejivost. Přesto se při nákupu nezapomeňte ujistit, zda je peří certifikované kvůli praní a sterilizaci.
Obecně platí, že čím víc naplněná peřina je, tím víc hřeje. Cena: Liší se podle obsahu prachového peří.
Ovčí vlna
V souvislosti s prosazováním nových trendů zdravého životního stylu, zažívá přikrývka z ovčí vlny renesanci. Dokáže totiž absorbovat lidský pot a následně jej odpařit. Tím udržuje tělo v tzv. suchém teple, které zachovává stálou tělesnou teplotu.
V zimě nás proto tahle přikrývka krásně zahřeje a v létě udrží příjemnou teplotu. Vlna také obsahuje lanolin, což je voskovitý tuk, který zjemňuje a změkčuje pokožku, má antibakteriální a hypoalergenní vlastnosti.
I proto se přikrývky z ovčí vlny doporučují lidem s onemocněním kloubů, šlach, nemocemi močových cest, gynekologickými obtížemi, hemoroidy apod. Vyhnout by se jí ale měli lidé s alergií na zvířecí srst a roztoče.
Bohužel deka z ovčí vlny se špatně udržuje a čištění je velmi drahé. Cena: 2000 – 4000 Kč.
Duté vlákno
Přikrývka z dutého vlákna je ideální pro zimomřivé lidi, protože má velkou hřejivost. Jejími dalšími přednostmi jsou lehkost a jemnost, takže i pod relativně tenkou dekou je vám v zimě dostatečně teplo.
Tyhle přikrývky jsou odolné proti slehnutí a anatomicky se přizpůsobí vašemu tělu. A hlavně se dají snadno prát. Některé z nich jsou dokonce oboustranné – pro každé zimní období si zvolíte jinou stranu s odlišnou hřejivostí.
Mohou je mít i alergici, protože existují typy s antialergenní úpravou. Na trhu jsou k dispozici deky z vlákna dutého, kuličkového, silikonizovaného a z mikrovlákna. Cena: 900 – 2000 Kč.
K dobrému spaní patří dobrý polštář
Kvalita spánku závisí i na výběru kvalitního polštáře. Zatímco správný polštář zajišťuje oporu našemu krku a hlavě, ten proleželý působí problémy s usínáním a bolení hlavy. Dobrý polštář poznáme podle toho, že si stále zachovává původní tvar a pružnost.
V opačném případě ho rychle vyměníme za polštář z vysoce kvalitní paměťové pěny nebo z jemného hedvábí.
Kabátek pro ložní soupravu
Aby se peřina a polštář neničily, pořizujeme si na ně ložní povlečení. Nejžádanějším a nejvhodnějším materiálem je bavlna. Při výběru ale dávejte pozor na její jakost. Nekvalitní se pozná tak, že povrch je hrubý na omak a látka je řídká.
Povlečení utkané z nejkvalitnějších přízí má povrch hladký, jemný a při praní drží tvar, tzn. že jeho životnost je podstatně delší.
Módní trendy nám diktují, aby povlečení ladilo s interiérem, podle odborníků zase velmi záleží na barvách povlečení. Nedoporučují černou, šedou a tmavě hnědou, protože negativně působí na lidskou psychiku.
Přednosti a nevýhody jednotlivých materiálů
Bavlna – Dobře saje vlhkost, je měkká, hladká, v chladných měsících zahřeje. Nevýhodou je, že se mačká. Snadno se ale udržuje a snese praní i na 90 °C.
Krep – Pokud neradi žehlíte a nevadí vám krepatý povrch, pak není co řešit. Je to kvalitní tkanina z přírodního bavlněného materiálu s dobrými tepelnými i savými vlastnostmi.
Flanel – Je ideální pro zimní noci. Je stejně jemný jako bavlna, měkký a skvěle hřeje. Povrch má vlasový efekt.
Bavlněný satén – Lidi milují jemnost saténu na dotek a krásný lesk, za který vděčí tkanině z česaných přízí.
Od klasického chladného saténu ten bavlněný odlišuje a zvýhodňuje stoprocentně přírodní vlákno, materiál nesmírně hebký na omak s vysokým leskem, a přesto hřejivý.
Deka hřeje i zdobí
Vlněné, flanelové, z mikrovlákna. Zahřejí nás v zimních večerech, kdy v místnosti není moc teplo. Zdá se vám, že je deka z fleecu příliš tenká? Pravda, je slaboučká, ale je příjemná na dotek a hřeje víc než péřová duchna!
Deky nemusíte využívat jen pro zahřátí, díky neobyčejným vzorům a líbivým barvám jsou také perfektním doplňkem obývacího pokoje jako přehoz na sedačku, křeslo nebo přes postel, což dodá místnosti osobitý vzhled.
Plédy
Mají podobnou funkci jako deky, ale bývají z jiných materiálů a často také mají menší rozměr. Hodí se k zahalení při posezení u krbu, pro lehké přikrytí při sledování televize či četbu v křesle.
Pro svou hřejivost i měkkost stále více lidí používá plédy jako nové deky 21. století. Vlněný pléd udělá radost i jako krásný a luxusní dárek.
Text: Laura Skrčená, Foto: Shutterstock