Na záhonech je nechceme. Ale ty veliké si domů pořídit nezdráháme. Jsou tak impozantní. A hodí se i pro lidi, kteří nemají moc času, jsou totiž nenáročné na péči.
Šnečku, šnečku… Ba ne! Na ulitu achatiny (nebo také česky oblovky) takto klepat nebudete. Spíš se budete obdivovat jejímu nádhernému zbarvení. A určitě také jejímu vzrůstu – však je také, co do velikosti, rekordmanem v říši suchozemských plžů.
Ale to je pouze jeden důvod, proč si ji do svého vlastního terária seženete. A jaké jsou další?
* investice k jejich pořízení i následnému chovu je velmi nízká (mládě achatiny se dá koupit již za 5–15 Kč),
* jejich chov je nenáročný, zvládne ho i začátečník,
* jsou vhodné i pro alergiky
* a rozhodně s nimi není nuda!
Oblovky se dají ochočit. Vlezou vám do dlaně, líbí se jim „šimrání“, když je začnete krmit, ochotně vylezou ze substrátu, jsou zvědavé a dokážou také vyluzovat slyšitelné „bublavé“ zvuky.
Nejdříve bydlení
Než si koupíte své první achatinky (ano, to množné číslo je správné, protože jedné by bylo moc smutno), připravte si pro ně nejprve „obýváček“.
Většina chovatelů doporučuje dostatečně velké skleněné terárium, i když někteří nezavrhují ani dobře odvětratelný plastový fauna box (nejsou na něm tak moc vidět šmouhy od slizu, které achatiny, ostatně jako každý jiný šnek, hojně produkují).
Dále si do „šnekária“ připravte podestýlku (vhodný je drcený materiál z kokosového ořechu lignocel, ale použít se dá pakticky vše, do čeho se může oblovka zavrtat a co dobře drží vlhkost). Vrstva by měla být aspoň 10 cm silná, substrát můžeme i vytvarovat do kopečků.
Správnou velikost terária si snadno vypočtete: na každý 1 cm délky ulity achatiny je třeba asi 1 litr terária. Například: Při počtu 6 achatin, z nichž každá má ulitu dlouhou 17 cm je zapotřebí terárium o velikosti 102 litrů (6 x 17).
Další podmínky
* Protože původním domovem achatin jsou tropické deštné pralesy, potřebují ke svému zdárnému vývoji teplo, nejlépe nad 22 °C. Když je delší dobu chladněji, zalezou do substrátu a zavřou za sebou dvířka ulity (zavíčkují se).
V chladnější místnosti jim můžeme přitápět žárovkou, nesmí se však dostat přímo k ní, aby se nespálily.
* Dále je pro spokojenost i zdraví achatin nezbytná vysoká vzdušná vlhkost přesahující 70 %. Tu zajistíme denním rosením substrátu i stěn. Pokud substrát navlhčíme důkladně, vlhkost se v přikrytém teráriu udrží i více dní.
* I větrání je důležité, ale větrací otvory musí být tak malé, aby šneci, kteří neznají vertikální překážky, jimi neprolezli.
* Achatiny milují vodu a rády se koupou. Dejte jim proto do terária mělkou keramickou misku s vodou. Jste-li romantické povahy, můžete vytvořit i jezírko nebo menší vodopád, který vám zajistí i potřebnou vzdušnou vlhkost.
Pestrý jídelníček
Na jídlo achatiny moc vybíravé nejsou. Radost jim udělá čerstvá okurka, salát, čínské zelí, cuketa, lilek… Nepohrdnou ani ovocem. V létě pampeliška, jitrocel a sedmikráska. A také vařené vajíčko, klidně i se skořápkou.
Pro krásnou ulitu totiž potřebují spoustu vápníku. Proto musejí mít stále k potřebě i sépiovou kost. A aby se vápník dobře vstřebal, dopřejte jim také vitamin D (nebo přímé sluníčko, ale vždy s možností schovat se před ním do stínu).
A co raději nedávat?
* S trávou můžete do terária zanést nejrůznější parazity, nebo může být pomočena psem či kočkou.
* Citrusové plody hlemýžďům leptají ulitu, pokud si ji o potravu otřou.
Tolik vajíček najednou!
Achatiny jsou hermafrodité, což znamená že jedinec má samčí i samičí pohlavní ústrojí. Když se dva jedinci spáří (poprvé ve věku kolem 8 měsíců), oba snesou krásné perlové vajíčka.
Problém je, že jich mají klidně oba na tři sta a že jejich líhnivost je takřka 100 %! Jo… a to celkem asi třikrát do roka! Takže je opravdu nutné vajíčka likvidovat. Nekompromisně a bez lítosti.
Určitě je ale nevyhazujte (třeba na kompost nebo do volné přírody) – vylíhnou se, mohou se přirozeně rozmnožit a časem by se mohla stát vážným biologickým problémem! Jak nadbytečná vajíčka zničit?
* Můžete je nabídnout chovatelům želv. Pro želvy jsou pochoutkou.
* Nebo je pečlivě vyberte z podestýlky a buď rozmačkejte, nebo zalijte vařící vodou.
Víte, že…
… se achatiny v zajetí dožívají až 8 let? Dorůstají rozměrů přes 20 cm délky a 10 cm šířky a jejich ulita mívá kolem 8 závitů a bývá v mnoha odstínech různých barev.
… se nemá oblovka nikdy nechovat samotná? Jako ideální počet se uvádí tři kusy, ale radost těm svým achatinkám uděláte, když jich budete mít i víc.