Samozřejmě, že chceme, aby se vám líbily, ale to není to hlavní, co od ručníku očekáváme.
Je důležité, aby byl kvalitní, dlouho nám vydržel, ale přitom byl hebký a hladil naši kůži jako peříčko.
Jak tedy vybírat?
Jistě se budete poohlížet po takových, které se barevně či vzorem hodí do koupelny či k plavkám, ale to zdaleka není všechno. Nejdůležitější je, aby správně plnily svou funkci.
Musí snadno vsáknout vlhkost, měly by být příjemné na dotek a ideálně rychle schnout. Jaké materiály jsou dostupné a podle čeho ručníky vybírat?
Bavlna
Ručníky se vyrábějí v různých variantách. Mohou být hladké, ty se používají spíš jako pracovní na utření rukou, protože se dají vyvářet, rychle schnou a údržba není náročná.
Většina lidí ale miluje ručníky z bavlněného froté, které se vyrábí z dlouhých vláken a které skvěle nasávají vlhkost, jsou pevnější a mají dlouhou životnost.
Velmi žádané jsou ručníky vyráběné metodou AirSpin, což je technologie, při které se vytvoří v materiálu miniaturní komůrky, takže je vzdušný a lehký. Za nejkvalitnější bavlnu je považována egyptská, která má vynikající vlastnosti a je velmi jemná. Jedinou nevýhodou je, že si přece jen připlatíte.
Bio
Toto označení znamená, že nebyly použity pesticidy při pěstování bavlníku ani žádné chemické látky při výrobě. V tkanina je vhodná pro alergiky, lidi s ekzémem či velmi choulostivou pletí.
Bambus
Už několik let jsou ručníky a osušky z tohoto materiálu velmi oblíbené. Je to hlavně tím, že vlákna jsou dutá, a tak mají 3x větší savost než bavlněná. Díky tomu dýchají, a dokonce nepřijímají nepříjemné pachy.
Někdy je část froté sestříhaná a obvyklé smyčky chybí. Takovému froté se říká velur a je nejen velmi příjemný na dotek, protože připomíná samet, ale také se krásně leskne.
Asi nejdůležitější je, že ručníky z bambusových vláken dobře schnou, což ocení všichni, kteří mají koupelnu s horším odvětráváním. Bambus má také přirozené antibakteriální vlastnosti, a odolává i plísním, takže se hodí pro alergiky a kojence.
Nevýhodou je, že musíte při praní zvolit nižší teplotu, hlavně proto, aby nedocházelo k poškození a lámání vláken.
Len
Používá se jak samostatně, tak v kombinaci s jinými materiály (viz úvodní obrázek). Povrch může být hladký i froté.
Len je vhodný pro vlhké koupelny, protože má přirozeně antibakteriální vlastnosti, dobře saje, a i ve vlhkém prostředí uschne několikrát rychleji než bavlněný nebo bambusový materiál.
Výhodné je, že se dá prát na velmi vysoké teploty, takže snese i větší zašpinění.
Mikrovlákno
Jde o syntetický materiál, který je savý, a můžete z něj vyždímat až 90 % vody, takže uschne téměř okamžitě. Ručníky a osušky z něj jsou lehounké, dají se stočit do malého válečku, který se snadno vejde kamkoliv.
Proto je využívají hlavně sportovci, ale také lidé chodící na rehabilitace či do bazénu a sauny.
Modal
Vyrábí se z bukových vláken a dodává materiálu hebkost a savost. Většinou se používá ve směsi s bavlnou.
Nejdůležitější je péče
Aby nám ručníky dobře a dlouho sloužily, musíme se o ně správně starat.
Praní
Většina výrobců radí před použitím ručník dvakrát vyprat s podobně barevným prádlem a nechat uschnout. Tím se z látky uvolní volná vlákna a zbylá se zatáhnou, což je důležité kvůli životnosti.
Prát byste je měli při teplotě 60 °C. Pro praní používejte raději gely, prášek se nemusí dobře vypláchnout. Pokud máte doma někoho s citlivou pokožkou, zvolte dvojí máchání. Aviváž ručníkům škodí, i když reklamy říkají opak.
Prostě vlákna slepí k sobě a ručník obvykle ztratí všechny své dobré vlastnosti. S těmi starými už nic neuděláte, ale zkuste ji na nové ručníky nepoužívat. Pračku nepřeplňujte. Froté dokáže nasát velké množství vody.
Když pračku přeplníte, ručníky se nebudou moci v bubnu volně pohybovat, takže praní nebude moc účinné.
Jak často?
Obecně se tvrdí, že nejméně jednou týdně byste měli ručníky vyprat. Ale samozřejmě to záleží na tom, jak často je používáte. Malé ručníky na obličej byste měli prát po 3–4 použitích, protože se do nich zachytávají zbytky make-upu a pěny po holení.
Ručníky pro hosty, pokud je používá více osob, byste měli po použití hned vyprat.
Kde sušit?
Ideální je sušička prádla, protože horký vzduch vlákno nejen usuší, ale i načechrá. Téměř stejného efektu dosáhnete, když ručníky sušíte venku na šňůře. Pozor ale na slunce. Na něm vlákna tvrdnou.
Žehlit?
Ne. Zejména froté ručníky a osušky by se žehlit neměly. Pokud to děláte, zbavujete je měkkosti. Při žehlení totiž přimáčknete smyčky a sametový vzhled a hebkost zmizí v nenávratnu.
Foto: Shutterstock, matas, skantex, firstsport, mkluzkoviny (se souhlasem firem)