Domů     Noční můry: Když vás probudí ledový pot…
Noční můry: Když vás probudí ledový pot…
26.7.2021

…pak vám mozek připravil sen jako z hororu. Občas se to stane každému. Jenže co když se noční můry vracejí?

Ačkoli je děj takového snu absurdní a rozhodně nepředpokládáte, že by se něco podobného mohlo reálně přihodit, zlý pocit vás celý den neopouští. Čím to? Noční můra totiž pracuje s emocemi a ty psychický stav ovlivňují silněji než myšlenky.

Proto se špatného pocitu, který vyvolala, dá tak špatně zbavit. Říct si „Byl to jen sen“ prostě nestačí. Z jednorázové zkušenosti s noční můrou se otřepete, ale pokud se vrací, vytváří velký stres a zátěž pro zdraví.

Nejčastější noční můry

– pád do hloubky

– útěk před pronásledovateli

– neschopnost pohnout se v nebezpečné situaci

Když jsou chronické

Každý takový sen si budete dlouho pamatovat. Pokud se ale noční můry začnou opakovat, dostanou vás brzy do špatného psychického stavu.

Po každém takovém nočním zážitku se lze jen obtížně soustředit na běžné denní povinnosti, protože psychika se zaobírá pocitem ohrožení. Stoupá hladina stresových hormonů a tím i úzkost, ačkoli je její důvod iracionální.

S opakujícími se nočními můrami narůstá i fyzická únava jako následek zhoršujícího se spánku. Usínání se stává stále větším problémem, protože se mu postižený ve strachu z dalšího děsivého zážitku vlastně brání.

Pokud takové sny přicházejí nejméně jednou týdně po dobu asi tří měsíců či déle, pak už jde o noční můry chronické a je nezbytné je léčit.

Co je příčinou?

Nejčastěji bývá spouštěcím momentem těžká životní situace, velká ztráta nebo strach z ní. U úzkostných lidí může takové sny vyvolat i přetížení sil, ať už fyzických, nebo duševních. Noční můry ale mohou signalizovat také rozvíjející se duševní onemocnění.

Léčba se proto zaměřuje na předpokládanou příčinu. U úzkostných lidí je cílem zvýšení důvěry ve vlastní schopnosti a nácvik zvládání každodenních úkolů beze strachu, jak vše dopadne.

Pokud se noční můry vracejí k určité traumatické životní události, pak se terapeut pokouší s pacientem tuto zátěž překonat. K odstranění nočních můr se tedy využívají především psychoterapeutické metody, i když v některých případech jsou nutné i léky.

Domácí první pomoc

Aby vás tíže jednorázové noční můry nepronásledovala i po probuzení řadu hodin, lze si nacvičit účinnou sebeobranu. Vychází z tzv. lucidního snění.

To je zvláštní typ snu, kdy jsme částečně při vědomí, a proto můžeme do jeho průběhu aktivně vstupovat a měnit ho. Možná jste už lucidní sen zažili, například při probouzení, kdy jste doznívající sen vědomě upravovali, aby se vám víc líbil.

Tuto techniku se lze ale také naučit. Vychází z hlubokého uvolnění při meditaci, kdy nedovolíte mozku, aby zcela usnul, přitom se v něm už rozvíjejí snové děje. K odbourávání noční můry ale postačí i stav hlubokého uklidnění, kdy je možné sen „předělávat“.

Jak na to

– Pohodlně se položte a zavřete oči. Přestaňte si všímat svých myšlenek a ty se tím budou zklidňovat a ustupovat.

– Soustřeďte se na svůj dech. Ten je spojením s bdělým vědomím. Když ho ztratíte, usnete. V takovém případě musíte po probuzení začít znovu.

– V hlubokém uvolnění, kdy máte zavřené oči a soustředíte se jen na dech, se začnou ve vědomí odehrávat krátké „filmy“. Přerušte je a vraťte se do noční můry, která vás vyděsila.

– Nejdříve zlý sen sledujte. Pak si ho začněte upravovat podle toho, čím vás děsil.

– Zdálo se vám, že se dusíte a nemůžete dýchat? Pak sen změňte a zhluboka se v něm nadechněte.

– Ve snech, kde vás někdo pronásleduje, nebo jste v nebezpečné situaci a nemůžete se hýbat, si můžete vypomoci postavou, které plně důvěřujete. Představte si, jak vám tento člověk přichází na pomoc. Pokud jste jako ochromení, pak vás odnáší do bezpečí.

– Novou verzi snu si opakujte tak dlouho, až se stane stejně živou jako původní noční můra.

– Sledujte, jak se s úpravou snu mění i váš psychický stav, jak klesá strach a vrací se klid.

Duševní hygiena

Pokud si chcete ušetřit další nepříjemnou zkušenost s nočním děsem, pokuste se zlehčit břemeno duševní zátěže, které životem vlečete.

– Podělte se o své starosti a úzkosti s bytostí vám blízkou, nenechávejte si je pro sebe. Pro věřící je ještě lepší rozmluva s duchovním, neboť díky své autoritě má schopnost lépe zátěž strachu odnímat.

– Omezte čas, kdy se zabýváte tím, co vás v životě děsí nebo drtí.

– Neprobírejte své obavy ve večerních hodinách.

– Před spaním si vzpomeňte, co vás toho dne potěšilo a udělalo vám radost, i když půjde o maličkosti.

Byliny pro klidný spánek

Kozlík lékařský – výborně tlumí nervové předráždění, stres a pomáhá při nespavosti z přepracování. Ale pozor – dodržujte doporučené dávkování, neboť při jeho překročení se podráždění naopak zvýší.

Mateřídouška obecná – zmírní psychické podráždění a bolesti hlavy, usnadní usínání.

Meduňka lékařská – působí jako mírné sedativum, rozpouští úzkost a zlepšuje spánek.

Třezalka tečkovaná – harmonizuje psychiku, pomáhá při podráždění i mírné depresi. Usnadňuje usínání. Třezalka ovšem ovlivňuje také účinek řady léků, proto se před jejím užitím poraďte v lékárně.

Levandule lékařská – uklidňuje nervové podráždění a zlepšuje spánek, účinná je nejen jako čaj, ale i ve formě koupelí.

Text: Lenka Korandová, foto: PX FUEL

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
22.5.2024
Se sílícím trendem veganství a vegetariánství se stále častěji stává tématem, a to jak zastánců, tak i odpůrců jídelníčku bez masa, ústřední otázka: Jak důležité je vlastně maso pro naše zdraví? Žijeme v zemi s tradičně vysokou spotřebou masa. A také s tradičně vysokým výskytem rakoviny střeva a srdečně-cévními nemocemi jako nejčastější příčinou úmrtí, což má vše prokazatelnou souvislost se zálib
19.5.2024
Tlak, tep a dokonce ani hladinu krevního cukru už nemusí lékař sledovat pouze v ordinaci, pomocí techniky si pacienta může zkontrolovat „na dálku“. Přes chytrý telefon či notebook. Každý obyvatel Česka navštíví průměrně jedenáctkrát za rok lékaře, oproti tomu v sousedním Rakousku je to polovina a ve Švédsku jde dokonce jen o tři kontakty ročně. Telemedicínou by ale šlo návštěvy u lékaře výrazně
12.5.2024
Proti nepříjemné tvorbě lupů je třeba zasáhnout co nejdříve. Než sáhnete po koupených přípravcích, zkuste pomocníky, které najdete doma. Pomohou vám i oplachy bylinkami. Za nadměrnou tvorbou lupů bývá většinou skryté doprovodné onemocnění nebo prostě jen nevhodný jídelníček. Někdy k vyřešení problému stačí zvýšit příjem vitaminů B. K tomu dobře poslouží pivovarské kvasnice, tedy pangamin. Do jíde
9.5.2024
Je to opravdu tak, že o výpadcích dýchání při chrápání nemusíte vůbec vědět. Jen se budíte nevyspalí a unavení. Tento jev se nazývá syndrom spánkové apnoe a je dost nebezpečný. Chrápete? Možná ano, ale ani to nevíte. Někdo se dokonce vlastním chrápáním vzbudí. A někomu o tom řekne partner. Chrápání je sice nepříjemné, hlavně pro lidi, kteří jsou blízko chrápajícího, mnohem větším problémem ale je
6.5.2024
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co vám to přinese? Kromě zlepšující se kondice pocítíte lepší n
reklama
reklama
Šikovné tipy
Už žádné zbytky!
Nejen proto, že zero waste nebo hezky česky od čumáčku po ocásek je moderní, ale pokud se budete snažit zpracovat každý kousek suroviny, nebudete nic vyhazovat, ušetříte a můžete vymyslet i opravdu zajímavou kulinární kreaci. Možná jste si toho už všimli. Nějak se vám nedaří spotřebovat všechno, co nakoupíte, a tak lecjaká surovina končí v koši. […]
Do boje proti vodnímu kameni!
Také vás zlobí, že se usazuje všude? Na dlaždičkách, ve varné konvici, v pračce, na všech místech, která přicházejí do kontaktu s vodou. Jeho odstranění nemusí být nijak složité, stačí jen dát pozor na některé citlivé povrchy a rozhodnout se, zda použijete chemii, nebo některý z domácích přírodních prostředků. 3 zásadní otázky: * Co je […]
Ať se to jen blýská!
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě […]
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Top Class hostil unikátní večeři s hodiářskou značkou Union Glashütte a posádkou slavného vozu Duckar
iluxus.cz
Top Class hostil unikátní večeři s hodiářskou značkou Union Glashütte a posádkou slavného vozu Duckar
Když se magazín Top Class spojil s ateliérem Chronoshop, bylo jasné, že se chystá něco výjimečného. Výsledkem byla nezapomenutelná večeře, která přilákala skutečně zajímavé hosty. Hlavní hvězdou večer
Tajemný Stonehenge nepřestává lákat
enigmaplus.cz
Tajemný Stonehenge nepřestává lákat
Tajemná kamenná stavba je jednou z nejznámějších turistických atrakcí Británie. Návštěvníků se líbí tajuplná atmosféra místa, jehož účel ani okolnosti vzniku dodnes nebyly objasněny. Co o podivuhodné
Chřestový krém s pošírovaným vejcem
tisicereceptu.cz
Chřestový krém s pošírovaným vejcem
Suroviny 25 g másla 350 g zeleného chřestu 3 šalotky 2 hrsti špenátu 2 stroužky česneku 700 ml zeleninového vývaru sůl 3 plátky chleba 4 vejce olivový olej Postup Máslo a olej rozehř
HI-TECH kuchyně
rezidenceonline.cz
HI-TECH kuchyně
Také pro jednu z nejdůležitějších součástí obytného prostoru je důležitá harmonie designu a technologií. Jen tak kuchyně získá nejen potřebnou funkčnost a komfort, ale také moderní estetickou přitažlivost. Jedním z nejvýraznějších trendů v kuchyňském designu je použití pastelových barev, jako je pudrově růžová, šeříková, broskvová nebo vanilková. Ostatně tři ze jmenovaných odstínů se staly uznávanými
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
historyplus.cz
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred. Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. Zato
Manžel Rybové nevyznává lásku?
nasehvezdy.cz
Manžel Rybové nevyznává lásku?
Nestárnoucí herečka ze seriálu Ulice Linda Rybová (48) už mnoho let tvoří pár s hercem ze seriálu Specialisté Davidem Prachařem (65). Za všechny společné roky se ale tak moc nespekulovalo o krizi jak
Studená letní polévka
nejsemsama.cz
Studená letní polévka
Suroviny: 250 ml jahodového džusu 250 ml vody 160 g cukru 500 g jahod 200 g bílého jogurtu špetka skořice Na ozdobu: 8 jahod lístky máty 100 ml smetany ke šlehání Postup: V rendlíku zahřejte jahodový džus se 150 ml vody, přidejte špetku skořice a cukr a pomalu zahřívejte. Jakmile se směs začne vařit, stáhněte
Syrovým mlékem proti ptačí chřipce? Rozhodně ne!
21stoleti.cz
Syrovým mlékem proti ptačí chřipce? Rozhodně ne!
Sociálními sítěmi se jako lavina šíří nový gastronomický „trend“. V jeho rámci lidé bez odborného vzdělání radí Američanům, aby konzumovali syrové kravské mléko. Údajně by totiž právě takto měli získa
Pánské tenisky pro každodenní stylizaci
epochanacestach.cz
Pánské tenisky pro každodenní stylizaci
Tenisky jsou obuv, kterou můžete nosit většinu roku. Na jaře a na podzim se v nich však budete cítit nejlépe. Hodit se budou i v létě během chladnějších večerů nebo při sportovních aktivitách, jako je jízda na kole, volejbal nebo basketbal.   K čemu můžete nosit pánské tenisky? Pánské tenisky jsou velmi univerzální obuví. Už
Jak se má starat o dítě, když neuvaří kakao?
skutecnepribehy.cz
Jak se má starat o dítě, když neuvaří kakao?
Příběh mé sestry je smutný. Ale je to ohromná bojovnice. Když se jedná o dítě, dokáže se s osudem pořádně poprat. Lidský život píše romány, někdy bohužel smutné a kruté. Takový je příběh mé sestry. Bývala to krásná holka, plná života, rozesmátá, kluci ze širokého okolí do ní byli zbláznění. Kolem osmnáctého roku to s ní začalo jít z kopce. Nejhorší
Námořní střet u Cušimy: Japonci proti Rusům oprášili Nelsonův manévr
epochalnisvet.cz
Námořní střet u Cušimy: Japonci proti Rusům oprášili Nelsonův manévr
Na palubě ruské vlajkové lodi Suvorov vládne veselí. „Ať žije car!“ připíjejí si důstojníci. Panovníkovy narozeniny se přece musejí oslavit i na moři. Zrovna když je zábava v nejlepším, však přijde obávaná zpráva: Japonské válečné lodě jsou na dohled…   Bylo by to krásné překvapení pro cara – rozdrtit Japonce, s nimiž se už několik měsíců
Tanya Kachová: Měsíce a roky v zajetí
epochaplus.cz
Tanya Kachová: Měsíce a roky v zajetí
K únosům dochází dnes se zvýšenou intenzitou po celém světě. Hlavně co se týče dětí. Někdy trvá i deset let, než jsou objeveny. To může potvrdit Tanya Kachová z USA, jež byla v zajetí deset let, nebo Fusako Sanová z Japonska. Ta mohla devět let jen sledovat televizi a nesměla se hnout se z domu.