Domů     Noční můry: Když vás probudí ledový pot…
Noční můry: Když vás probudí ledový pot…
26.7.2021

…pak vám mozek připravil sen jako z hororu. Občas se to stane každému. Jenže co když se noční můry vracejí?

Ačkoli je děj takového snu absurdní a rozhodně nepředpokládáte, že by se něco podobného mohlo reálně přihodit, zlý pocit vás celý den neopouští. Čím to? Noční můra totiž pracuje s emocemi a ty psychický stav ovlivňují silněji než myšlenky.

Proto se špatného pocitu, který vyvolala, dá tak špatně zbavit. Říct si „Byl to jen sen“ prostě nestačí. Z jednorázové zkušenosti s noční můrou se otřepete, ale pokud se vrací, vytváří velký stres a zátěž pro zdraví.

Nejčastější noční můry

– pád do hloubky

– útěk před pronásledovateli

– neschopnost pohnout se v nebezpečné situaci

Když jsou chronické

Každý takový sen si budete dlouho pamatovat. Pokud se ale noční můry začnou opakovat, dostanou vás brzy do špatného psychického stavu.

Po každém takovém nočním zážitku se lze jen obtížně soustředit na běžné denní povinnosti, protože psychika se zaobírá pocitem ohrožení. Stoupá hladina stresových hormonů a tím i úzkost, ačkoli je její důvod iracionální.

S opakujícími se nočními můrami narůstá i fyzická únava jako následek zhoršujícího se spánku. Usínání se stává stále větším problémem, protože se mu postižený ve strachu z dalšího děsivého zážitku vlastně brání.

Pokud takové sny přicházejí nejméně jednou týdně po dobu asi tří měsíců či déle, pak už jde o noční můry chronické a je nezbytné je léčit.

Co je příčinou?

Nejčastěji bývá spouštěcím momentem těžká životní situace, velká ztráta nebo strach z ní. U úzkostných lidí může takové sny vyvolat i přetížení sil, ať už fyzických, nebo duševních. Noční můry ale mohou signalizovat také rozvíjející se duševní onemocnění.

Léčba se proto zaměřuje na předpokládanou příčinu. U úzkostných lidí je cílem zvýšení důvěry ve vlastní schopnosti a nácvik zvládání každodenních úkolů beze strachu, jak vše dopadne.

Pokud se noční můry vracejí k určité traumatické životní události, pak se terapeut pokouší s pacientem tuto zátěž překonat. K odstranění nočních můr se tedy využívají především psychoterapeutické metody, i když v některých případech jsou nutné i léky.

Domácí první pomoc

Aby vás tíže jednorázové noční můry nepronásledovala i po probuzení řadu hodin, lze si nacvičit účinnou sebeobranu. Vychází z tzv. lucidního snění.

To je zvláštní typ snu, kdy jsme částečně při vědomí, a proto můžeme do jeho průběhu aktivně vstupovat a měnit ho. Možná jste už lucidní sen zažili, například při probouzení, kdy jste doznívající sen vědomě upravovali, aby se vám víc líbil.

Tuto techniku se lze ale také naučit. Vychází z hlubokého uvolnění při meditaci, kdy nedovolíte mozku, aby zcela usnul, přitom se v něm už rozvíjejí snové děje. K odbourávání noční můry ale postačí i stav hlubokého uklidnění, kdy je možné sen „předělávat“.

Jak na to

– Pohodlně se položte a zavřete oči. Přestaňte si všímat svých myšlenek a ty se tím budou zklidňovat a ustupovat.

– Soustřeďte se na svůj dech. Ten je spojením s bdělým vědomím. Když ho ztratíte, usnete. V takovém případě musíte po probuzení začít znovu.

– V hlubokém uvolnění, kdy máte zavřené oči a soustředíte se jen na dech, se začnou ve vědomí odehrávat krátké „filmy“. Přerušte je a vraťte se do noční můry, která vás vyděsila.

– Nejdříve zlý sen sledujte. Pak si ho začněte upravovat podle toho, čím vás děsil.

– Zdálo se vám, že se dusíte a nemůžete dýchat? Pak sen změňte a zhluboka se v něm nadechněte.

– Ve snech, kde vás někdo pronásleduje, nebo jste v nebezpečné situaci a nemůžete se hýbat, si můžete vypomoci postavou, které plně důvěřujete. Představte si, jak vám tento člověk přichází na pomoc. Pokud jste jako ochromení, pak vás odnáší do bezpečí.

– Novou verzi snu si opakujte tak dlouho, až se stane stejně živou jako původní noční můra.

– Sledujte, jak se s úpravou snu mění i váš psychický stav, jak klesá strach a vrací se klid.

Duševní hygiena

Pokud si chcete ušetřit další nepříjemnou zkušenost s nočním děsem, pokuste se zlehčit břemeno duševní zátěže, které životem vlečete.

– Podělte se o své starosti a úzkosti s bytostí vám blízkou, nenechávejte si je pro sebe. Pro věřící je ještě lepší rozmluva s duchovním, neboť díky své autoritě má schopnost lépe zátěž strachu odnímat.

– Omezte čas, kdy se zabýváte tím, co vás v životě děsí nebo drtí.

– Neprobírejte své obavy ve večerních hodinách.

– Před spaním si vzpomeňte, co vás toho dne potěšilo a udělalo vám radost, i když půjde o maličkosti.

Byliny pro klidný spánek

Kozlík lékařský – výborně tlumí nervové předráždění, stres a pomáhá při nespavosti z přepracování. Ale pozor – dodržujte doporučené dávkování, neboť při jeho překročení se podráždění naopak zvýší.

Mateřídouška obecná – zmírní psychické podráždění a bolesti hlavy, usnadní usínání.

Meduňka lékařská – působí jako mírné sedativum, rozpouští úzkost a zlepšuje spánek.

Třezalka tečkovaná – harmonizuje psychiku, pomáhá při podráždění i mírné depresi. Usnadňuje usínání. Třezalka ovšem ovlivňuje také účinek řady léků, proto se před jejím užitím poraďte v lékárně.

Levandule lékařská – uklidňuje nervové podráždění a zlepšuje spánek, účinná je nejen jako čaj, ale i ve formě koupelí.

Text: Lenka Korandová, foto: PX FUEL

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
28.11.2023
Mlčení mezi partnery může úplně rozvrátit vztah. Jak se tomu bránit? Pokud není mlčení následek hádky, pak se do vztahu obvykle vkrádá nenápadně a pomalu. Když si všimnete, že spolu takřka nepromluvíte, je už pozdě. Výzvy „Tak se mnou trochu mluv.“ mají stejný efekt jako „Přestaň už konečně kašlat.“ Prostě to nejde zastavit. Stejně jako kašel, tak i mlčení jsou jen příznakem problému. A ten je t
27.11.2023
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá také napravit špatné držení těla. Budete potřebov
17.11.2023
Nejprodávanější jsou matrace střední tvrdosti, což není překvapení. Odhadnout, jaký typ by nám osobně nejvíc vyhovoval, není vždy snadné, a tak volíme „zlatý střed“. Ne vždy je ideální. Více než na tvrdost bychom se ale měli zaměřit na materiál a způsob výroby matrace. Právě tyto faktory společně utvářejí vlastnosti matrace, které určují, pro jaké typy spáčů bude vhodná, či naopak nevhodná. Co
13.11.2023
Nálepka „přírodní“, nebo dokonce „bio“ okamžitě přidává kosmetickému přípravku body, neboť je bez „chemie“. Co už si neuvědomujeme, že i tyto produkty mají své slabiny a nevýhody. Iluzorní je už vlastní rozdělování na přípravky přírodního a chemického původu. I příroda totiž nepracuje s ničím jiným než s chemickými látkami, jen to s nimi mnohdy lépe umí. Jenže oproti produktům kosmetické chemie
8.11.2023
Už jste o něm určitě slyšeli. Jen si to vůbec nedovedete představit. Vždyť vaše práce i život vás baví, jste plni elánu, a najednou cítíte, že je něco jinak. Cítíte se neustále unavení, jakoby bez života. Ze začátku to přikládáte přemíře úkolů a starostí. Ale změna nepřichází, ani když si odpočinete. Může jít právě o syndrom vyhoření. A pozor, nemusí se týkat jen lidí nad čtyřicet a převážně že
reklama
reklama
Šikovné tipy
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu […]
Podzim se vybarvil
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit […]
Pořiďte si paludárium…
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium […]
Trochu jiné figurky z kaštanů
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kolik nakonec zaplatí za drbání na zádech?
nasehvezdy.cz
Kolik nakonec zaplatí za drbání na zádech?
Bývalá osobní asistentka Graham Chase Robinson, která pracovala před čtyřmi lety pro Roberta De Nira (80), svého chlebodárce žaluje. Tentokrát nejde o obvinění ze sexuálního deliktu, ale o krutou d
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
iluxus.cz
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
Lyžařský ráj David Sport představuje snow couture kolekci luxusní značky GOLDBERGH, kterou si díky jedinečnému stylu, špičkové kvalitě a dokonale funkčnímu zpracování oblíbila i řada módních osobností
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
epochalnisvet.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
Na oběžné dráze Země je v posledních letech dost rušno. Pohybuje se po ní totiž již několik tisíc satelitů. Podle záhadologů má být jedním z nich také Black Knight, tedy Černý rytíř. Na nebi byl údajn
VÁNOČNÍ JARMARK.
epochanacestach.cz
VÁNOČNÍ JARMARK.
Tradiční vánoční jarmark v Mnichově Hradišti s bohatou nabídkou vánočních dárků a pochutin ve stáncích se uskuteční 9. prosince na Masarykově náměstí. Můžete očekávat pestrý kulturní program místních škol, spolků a kapel na pódiu před budovou radnice. http://mnhradiste.cz
Modrá krev ostrorepa: Drahocenná surovina biomedicíny v ohrožení?
21stoleti.cz
Modrá krev ostrorepa: Drahocenná surovina biomedicíny v ohrožení?
„Každý muž, žena, dítě a domácí zvíře na této planetě, které užívá lékařské služby, je spojeno s ostrorepem,“ připomíná profesor zoologie Win Watson z UNH. Zatímco poptávka po modré, antibakteriální k
Vymění ho za tanečníka?
nasehvezdy.cz
Vymění ho za tanečníka?
První malé neshody se mají objevovat v manželství herce ze seriálu Pod hladinou Marka Adamczyka (35) a snowboardistky Evy Adamczykové (30). Rivalita v taneční show StarDance jim prý ve vztahu nedělá
Pohádkový poklad bývalého benediktinského kláštera: Bude někdy skutečně nalezen?
enigmaplus.cz
Pohádkový poklad bývalého benediktinského kláštera: Bude někdy skutečně nalezen?
Bývalý bohatý benediktinský klášter Opatovice nad Labem byl vypleněn v listopadu 1415 Otou z Bergova a Janem Měšteckým z Opočna. Přestože hlavní poklad, přísně střežený v klášterním podzemí, přes vešk
Byla jsem až moc sobecká
skutecnepribehy.cz
Byla jsem až moc sobecká
Spíš o tom čteme. Jak někdo neuměl stárnout s noblesou. Já to neviděla, dokud mne všichni neopustili. Jsem žena a ty se chtějí vždy líbit. Nepatřila jsem však mezi ty dámy, které by ve dvaceti nebo i ve třiceti šílely z prvních vrásek. Zde mám genetickou výhodu, v podstatě až ve čtyřiceti jsem si všimla, že tam
Záhadní jezuité v Čechách: Nelegální majetek se v Klementinu nenašel, ale provázela je špatná pověst
epochaplus.cz
Záhadní jezuité v Čechách: Nelegální majetek se v Klementinu nenašel, ale provázela je špatná pověst
Muž v černém hábitu zaklepe na dveře malého zednického domku kousek od Vltavy. Když se z nitra ozve rozpačitá pobídka ke vstupu, vezme za kliku. Cizinec sáhne do kapsy, vytáhne z ní kovově lesklý peníz a přisune ho zedníkovi před oči. „Nechtěl bys další?“ zeptá se. Když zedník kývne, muž ho pobídne, aby si vzal své nástroje a
Lilkové závitky se sýrem
tisicereceptu.cz
Lilkové závitky se sýrem
Pro milovníky italské kuchyně přinášíme originální recept na zapékané lilkové rolky. Suroviny na 2 porce 1 větší lilek 200 g ricotty 50 g parmezánu 50 g cottage sýru snítka tymiánu snítka r
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř