Domů     Neznámá menopauza: 8 překvapivých důsledků přechodu
Neznámá menopauza: 8 překvapivých důsledků přechodu
19.4.2022

Návaly horka, změny nálad či přibývání na váze. To jsou běžně známé projevy menopauzy. Ženy však mezi 45. a 55. rokem života, kdy menstruace obvykle ustává, mohou na svém těle pociťovat i další změny.

Jde o problémy, které si s menopauzou vůbec nespojují, a přesto přímo souvisejí s kolísáním hladiny hormonů. Mezi překvapivé důsledky přechodu patří například pocit kovové chuti v ústech nebo mravenčení kůže.

Důsledky přechodu trápí většinu žen.

„Celkem osm z deseti žen pocítí alespoň některý z projevů klimakteria a čtvrtině přinese toto období takové potíže, že mohou významně ovlivnit kvalitu jejich života,“ upozorňuje renomovaný gynekolog a sexuolog Pavel Turčan.

Některé ženy si změny častokrát ani s klimakteriem nespojí, což jim zabraňuje v efektivnějším řešení či podniknutí podpůrných kroků. Proto jsme připravili přehled osmi překvapivých důsledků přechodu.

1. Suché nebo svědící oči

Prvním neobvyklým důsledkem menopauzy je pocit suchých očí, jejich pálení nebo svědění. Klesající hladina hormonů má totiž vliv na žlázy ve víčkách, které mají za úkol udržovat oči vlhké.

Žlázy v přechodu produkují méně tekutiny a následně jsou tak oči sušší. V tomto případě nezapomínejte na dostatečný odpočinek, může pomoci i použití zvlhčovače vzduchu nebo umělých slz ve formě kapek do očí.

Pokud běžně nosíte kontaktní čočky, může přinést úlevu i jejich častější střídání s brýlemi.

2. Tělesný zápach

Při menopauze klesá hladina estrogenu, což má za následek nadměrné pocení a návaly horka. Důsledkem tak může být nepříjemný tělesný zápach. Ke snížení tohoto projevu může napomoci zdravá strava a odbourání stresu. Dále se doporučuje nosit prodyšné oblečení a dbát na denní hygienu.

3. Pálení jazyka a kovová chuť v ústech

Estrogen hraje velmi důležitou roli při tvorbě slin. Klesání jeho hladiny může vést k nepříjemnému pálení jazyka či celých úst. „V menopauze mohou ženy v ústech cítit hořkou nebo kovovou pachuť, v některých případech dokonce mohou začít ztrácet chuť.

Doporučuji vyhýbat se kyselým potravinám či nápojům a dodržovat pravidelnou péči o zuby a ústní dutinu,“ radí lékař.

4. Mravenčení kůže

Estrogen má vliv i na hladinu bílkoviny kolagenu, která posiluje a stimuluje kůži. Výsledkem je tak tenčí a sušší kůže, která je náchylnější ke svědění.

Jedním z několika kožních projevů vyskytujících se v menopauze je nepříjemný pocit mravenčení, který vede ke škrábání. Zastavit svědění pomohou zvlhčující krémy, při silnějších projevech pak antihistaminika.

5. Padání vlasů a jejich ztenčování

Kůže není jedinou částí na těle, která se v důsledku menopauzy ztenčuje. Slábnout může také tloušťka vlasu, v horším případě mohou vlasy začít vypadávat.

Používejte proto raději šetrné šampony a hydratační kondicionéry, naopak se vyhněte fénování, kulmování či žehlení vlasů.

„Kvalitu vlasů ovlivňuje také zdravá strava, padání bývá často podpořeno nízkým příjmem železa, jódu, vitaminů skupiny B nebo zinku,“ popisuje Pavel Turčan. Proto je vhodné denní příjem o tyto látky obohatit.

S tím efektivně pomohou doplňky stravy, například produkt Sarapis plus, který přispívá k udržení normální hormonální aktivity a zároveň tělu dodává potřebné vitaminy.

6. Lámání nehtů

Zinek prospívá rovněž kvalitě nehtů, která je v období menopauzy ohrožena. Nehty jsou křehčí a začínají se snadněji lámat. Opět je na vině snižující se hladina estrogenu v těle.

Ke zmírnění těchto příznaků se doporučuje nevystavovat ruce účinku čisticích tekutin a saponátů, při úklidu se tedy vyplatí používat rukavice. Vhodné je také hydratovat ruce krémy a udržovat nehty krátké, což podpoří jejich zdravý růst.

7. Tinnitus

Nečekaným důsledkem přechodu může být tinnitus. Ten navozuje pocit, že slyšíte zvuky, které ve skutečnosti nejsou v prostoru přítomny. Nejčastěji jde o zvonění, šumění nebo cvakání. Může se jednat o mírně obtěžující až hluboce rušivý zvuk.

Kolísání intenzity tinnitu může souviset s vzestupem a poklesem hladiny hormonů. Přímá souvislost však ještě nebyla plně prokázána.

8. Změna vnímání prostoru

V ojedinělých případech může dojít i ke změnám ve vnímání hloubky vidění, což má dopad na pohyb v prostoru. Pro ženy v menopauze to může vést k většímu riziku nehod. „Pro období klimakteria je typická i snížená schopnost soustředění se.

K horší koncentraci přispívá suchost očí, zvýšená náladovost nebo zhoršení spánku,“ uzavírá výčet projevů ženského přechodu gynekolog Pavel Turčan.

Foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
25.9.2023
Možná nevěřícně kroutíte hlavou. Každý přece ví, jak starý je. Omyl. Biologický věk se – podle odborníků – může značně lišit od data v rodném listě. Proč někdo stárne, jak se zdá, rychleji a někoho máte touhu zeptat se, kde koupil elixír mládí? To je právě otázka biologického věku. Věku, který dokáže určit skutečné stáří vašeho těla a prozradí na vás, jak dobře (nebo nedobře) se o něj staráte.
21.9.2023
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený dopředu. 2) Jemně zaklánějte hlavu směrem dozadu, takže pohled očí míř
19.9.2023
Tvrdá pravda o migréně – žádné „bolení hlavy“. Kdo tento krutý stav nikdy nezažil, neumí si představit, jak paralyzující bolest spojenou s dalšími nepříjemnými jevy nemocný prožívá. Každý desátý člověk trpí migrénou. Naprostou většinu tvoří ženy. Je to závažné neurologické onemocnění, které doprovází nevolnost, poruchy vidění, citlivost na světlo a zvuky, pocení, extrémní únava a depresivní sta
11.9.2023
I když jsou si slova podobná a často se zaměňují, je tu rozdíl. To první nám může prospět, před druhým bychom se měli chránit. Samotu si totiž můžete dobrovolně vybrat, prožívat ji jen na chvíli nebo na dobu nezbytně nutnou, osamění se může vplížit nenápadně a ochromit vaše tělo i vaši duši. Chci být sám Každý to někdy vysloví a obvykle tím nemyslí nic tak strašného. Vždyť kolik lidí vám s 
7.9.2023
Léto je čas výletů. Ne vždy je ale po cestě otevřené občerstvení. Proto se láhev hodí. Ve vedrech ji oceníte dvojnásob, i když jdete jen na koupaliště. Navíc vás může hřát pocit, že nepoužíváte jednorázové PET lahve, a tím pomáháte životnímu prostředí. Takže jakou vybrat? Materiálů a provedení je spousta, od skleněných, kovových po plastové. Láhve mají různé povrchy i tvar, takže se podívej
reklama
Šikovné tipy
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Ze staré lavice nová
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Domácí pasta na terase
iluxus.cz
Domácí pasta na terase
Terasa U Prince disponuje jedním z 15. nejkrásnějších výhledů na celém světě. Pražský klenot na Staroměstském náměstí prolíná historii s novodobou gastronomií. Díky vyhřívání a zastřešení terasy je zd
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Zrádný „alzheimer“: Začíná vše už v děloze?
epochalnisvet.cz
Zrádný „alzheimer“: Začíná vše už v děloze?
Jako jedno z prvních vás připraví o schopnost se dorozumět, posléze také o orientační smysl, a nakonec o vlastní „já“. Ačkoli účinný lék stále neexistuje, vědci nepřestávají pátrat   Což
Už nemám síly, musela jsem překonat svou hrdost
skutecnepribehy.cz
Už nemám síly, musela jsem překonat svou hrdost
Pořád jsem si to nechtěla připustit a jakoukoli pomoc odmítala, ale teď už nemohu dál. Moje nezlomná hrdost se mi málem vymstila. Vždycky jsem byla přesvědčená o tom, že se dokážu o sebe postarat. Celý život jsem na tom poctivě pracovala. Nikdy jsem nelenošila. Dovedla jsem se postarat o domácnost, pět dětí, manžela i hospodářství. Jeden čas jsem měla u sebe
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Snaží se utajit rozchod s partnerem?
nasehvezdy.cz
Snaží se utajit rozchod s partnerem?
Herečke ze seriálu Ordinace v růžové zahradě 2 Lucie Zedníčková (54) v posledních třech letech tvořila pár se sympatickým zvukařem a osvětlovačem Miroslavem Ollém. K nám do redakce se ovšem dostaly i
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čínští vědci geneticky upravili bource morušového, aby produkoval materiál budoucnosti
21stoleti.cz
Čínští vědci geneticky upravili bource morušového, aby produkoval materiál budoucnosti
O pavoučím hedvábí, což je proteinové vlákno z výměšků pavouků rodu Argiope a Nephila, se jako o materiálu budoucnosti hovoří již dlouho. Zhotovení textilie z něj je však extrémně nákladné a zdlouhavé
Věčné ohně planety Země: Záhadné plameny jsou místy legend i zázraků!
enigmaplus.cz
Věčné ohně planety Země: Záhadné plameny jsou místy legend i zázraků!
Na světě jich najdeme stovky, hoří na povrchu i pod ním, mnohdy už tisíce let. Většinou je pohání podzemní uhlí, plyny či ropa, ale ne všude je to tak jednoduché. Pro některé věčné ohně nemá vysvětlen
Z nerozlučných přátel rivalové: Čím Strauss převálcoval Lannera?
epochaplus.cz
Z nerozlučných přátel rivalové: Čím Strauss převálcoval Lannera?
Johann Strauss a Josef Lanner jsou každý jiný. Johann je melancholik se sklonem ke smutným náladám, zatímco Josef se rád baví ve společnosti. Možná právě proto se skvěle doplňují a orchestru se daří. Johann Strauss starší (1804–1849) doplní v roce 1819 trio houslisty Josefa Lannera (1801–1843). Dá se říci, že spolu s bratry Karlem a Janem Drahánkovými tvoří
Skončila zase sama?
nasehvezdy.cz
Skončila zase sama?
Rusovlasá herečka ze seriálu Dobré zprávy Natálie Halouzková (22) strávila několik posledních týdnů na Srí Lance. Cestovala tam sama, nejspíš to brala jako velkou výzvu. Těžko ale říct, jaký to měl
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk