Domů     Neznámá menopauza: 8 překvapivých důsledků přechodu
Neznámá menopauza: 8 překvapivých důsledků přechodu
19.4.2022

Návaly horka, změny nálad či přibývání na váze. To jsou běžně známé projevy menopauzy. Ženy však mezi 45. a 55. rokem života, kdy menstruace obvykle ustává, mohou na svém těle pociťovat i další změny.

Jde o problémy, které si s menopauzou vůbec nespojují, a přesto přímo souvisejí s kolísáním hladiny hormonů. Mezi překvapivé důsledky přechodu patří například pocit kovové chuti v ústech nebo mravenčení kůže.

Důsledky přechodu trápí většinu žen.

„Celkem osm z deseti žen pocítí alespoň některý z projevů klimakteria a čtvrtině přinese toto období takové potíže, že mohou významně ovlivnit kvalitu jejich života,“ upozorňuje renomovaný gynekolog a sexuolog Pavel Turčan.

Některé ženy si změny častokrát ani s klimakteriem nespojí, což jim zabraňuje v efektivnějším řešení či podniknutí podpůrných kroků. Proto jsme připravili přehled osmi překvapivých důsledků přechodu.

1. Suché nebo svědící oči

Prvním neobvyklým důsledkem menopauzy je pocit suchých očí, jejich pálení nebo svědění. Klesající hladina hormonů má totiž vliv na žlázy ve víčkách, které mají za úkol udržovat oči vlhké.

Žlázy v přechodu produkují méně tekutiny a následně jsou tak oči sušší. V tomto případě nezapomínejte na dostatečný odpočinek, může pomoci i použití zvlhčovače vzduchu nebo umělých slz ve formě kapek do očí.

Pokud běžně nosíte kontaktní čočky, může přinést úlevu i jejich častější střídání s brýlemi.

2. Tělesný zápach

Při menopauze klesá hladina estrogenu, což má za následek nadměrné pocení a návaly horka. Důsledkem tak může být nepříjemný tělesný zápach. Ke snížení tohoto projevu může napomoci zdravá strava a odbourání stresu. Dále se doporučuje nosit prodyšné oblečení a dbát na denní hygienu.

3. Pálení jazyka a kovová chuť v ústech

Estrogen hraje velmi důležitou roli při tvorbě slin. Klesání jeho hladiny může vést k nepříjemnému pálení jazyka či celých úst. „V menopauze mohou ženy v ústech cítit hořkou nebo kovovou pachuť, v některých případech dokonce mohou začít ztrácet chuť.

Doporučuji vyhýbat se kyselým potravinám či nápojům a dodržovat pravidelnou péči o zuby a ústní dutinu,“ radí lékař.

4. Mravenčení kůže

Estrogen má vliv i na hladinu bílkoviny kolagenu, která posiluje a stimuluje kůži. Výsledkem je tak tenčí a sušší kůže, která je náchylnější ke svědění.

Jedním z několika kožních projevů vyskytujících se v menopauze je nepříjemný pocit mravenčení, který vede ke škrábání. Zastavit svědění pomohou zvlhčující krémy, při silnějších projevech pak antihistaminika.

5. Padání vlasů a jejich ztenčování

Kůže není jedinou částí na těle, která se v důsledku menopauzy ztenčuje. Slábnout může také tloušťka vlasu, v horším případě mohou vlasy začít vypadávat.

Používejte proto raději šetrné šampony a hydratační kondicionéry, naopak se vyhněte fénování, kulmování či žehlení vlasů.

„Kvalitu vlasů ovlivňuje také zdravá strava, padání bývá často podpořeno nízkým příjmem železa, jódu, vitaminů skupiny B nebo zinku,“ popisuje Pavel Turčan. Proto je vhodné denní příjem o tyto látky obohatit.

S tím efektivně pomohou doplňky stravy, například produkt Sarapis plus, který přispívá k udržení normální hormonální aktivity a zároveň tělu dodává potřebné vitaminy.

6. Lámání nehtů

Zinek prospívá rovněž kvalitě nehtů, která je v období menopauzy ohrožena. Nehty jsou křehčí a začínají se snadněji lámat. Opět je na vině snižující se hladina estrogenu v těle.

Ke zmírnění těchto příznaků se doporučuje nevystavovat ruce účinku čisticích tekutin a saponátů, při úklidu se tedy vyplatí používat rukavice. Vhodné je také hydratovat ruce krémy a udržovat nehty krátké, což podpoří jejich zdravý růst.

7. Tinnitus

Nečekaným důsledkem přechodu může být tinnitus. Ten navozuje pocit, že slyšíte zvuky, které ve skutečnosti nejsou v prostoru přítomny. Nejčastěji jde o zvonění, šumění nebo cvakání. Může se jednat o mírně obtěžující až hluboce rušivý zvuk.

Kolísání intenzity tinnitu může souviset s vzestupem a poklesem hladiny hormonů. Přímá souvislost však ještě nebyla plně prokázána.

8. Změna vnímání prostoru

V ojedinělých případech může dojít i ke změnám ve vnímání hloubky vidění, což má dopad na pohyb v prostoru. Pro ženy v menopauze to může vést k většímu riziku nehod. „Pro období klimakteria je typická i snížená schopnost soustředění se.

K horší koncentraci přispívá suchost očí, zvýšená náladovost nebo zhoršení spánku,“ uzavírá výčet projevů ženského přechodu gynekolog Pavel Turčan.

Foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
17.6.2024
Máme jen sedět a čekat, až se štěstí na nás usměje, anebo je nutné se o něj přičinit? Známý americký spisovatel Nathaniel Hawthorne kdysi prohlásil, že štěstí je jako motýl: „Čím víc ho pronásledujeme, tím víc nám bude unikat. Pokud však upřeme pozornost jinam, přilétne a tiše se posadí na naše rameno.“ Tím je vlastně řečeno vše a téma bychom zde mohli uzavřít. Jenže ono to se štěstím není až tak
12.6.2024
Nevěříte? Je to nemoc kloubů, která dokonale využívá náš životní styl. Proto už dnes není spojována se stářím, ale se středním věkem. Artróza je degenerativní  onemocnění, které může trápit všechny klouby v těle. Projevuje se ztenčením či proděravěním kloubní chrupavky, což způsobuje tření nechráněných kostí a z toho vyplývající citelné bolesti. Postihuje až 17 % lidí do 45 let a 60 % lidí star
6.6.2024
To je zásadní otázka, protože potíže mohou být k nerozeznání podobné. S rychlým rozlišením obou stavů mohou mít problém také zdravotníci. A protože infarkt přímo ohrožuje život, dostává přednost léčebný postup pro záchrannu srdce. To ovšem člověku v záchvatu paniky nepomůže a naopak pacienta zbytečně zatíží. Pokud vás ani jeden z těchto velice nepříjemných stavů nepostihl, podívejte, čím se moho
reklama
reklama
Šikovné tipy
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
epochaplus.cz
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové,
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského