Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken.
A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc rychle, ale ani pomalu, to vám řekne každý malíř.
A když není žádný v dosahu, možná dospějete k rozhodnutí, že to zvládnete sami. Proč ne? Máme pro vás pár šikovných tipů.
Dobře měřte
To je první, co musíte udělat. A není to tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Pravděpodobně si budete muset zopakovat trochu té geometrie ze základní školy.
Existují samozřejmě laserová měřidla, která vám práci ušetří, ale pro jednu akci se je nevyplatí kupovat. Takže přijde ke slovu obyčejný metr.
Nemusíte měřit na milimetry, když naměříte víc, nic se nestane, ale na tom, kolik vypočítáte plochy, závisí množství barvy, kterou budete muset koupit. Ideální je, když vám pomůže někdo z rodiny a pokud nikdo takový není, poproste kamaráda nebo kamarádku. Ve dvou vám to půjde líp a budete mít větší jistotu, že jste nic nespletli.
Naměřeno? Vyberte barvu
Nemáme na mysli odstín, to záleží na vašem vkusu i na interiéru, který se chystáte vymalovat. Spíš si ujasněte, co od ní očekáváte. Na trhu je jich totiž spousta. Některé umí například čistit vzduch, jiné dobře kryjí. Nedívejte se jen na cenu.
Například některé levné barvy jsou řídké a málo kryjí, takže jich spotřebujete více. Navíc nemusí dostatečně přilnout a rychle blednou. Pak byste museli malovat brzo znovu a to se nevyplatí. Určitě je lepší poradit se ve specializované prodejně.
Tam se také obraťte, když potřebujete namíchat nějaký odstín. A mějte na paměti, že na každý nátěr budete potřebovat jiné množství barvy, záleží, jakou zvolíte techniku. Určitě počítejte s rezervou.
A pokud by vám barva v průběhu malování došla, nakupte další od stejného výrobce, protože u každého se barvy mírně liší.
Nepodceňujte přípravu
Každý, kdo někdy maloval, ví, kolik si tím přidělal práce. Samotné malování je časově náročné, , takže čím lépe se na začátku připravíte, tím menší úklid vás potom čeká. Začněte tím, že vystěhujete veškerý nábytek.
Teď přijde na řadu maskovací páska a budete jí potřebovat pravděpodobně dost, tak na to při nákupu nezapomeňte. Vyrábějí se v různých šířkách a každou použijete na něco trochu jiného.
Ty širší se hodí na vypínače a zásuvky, které potřebujete zakrýt celé, užší vám stačí na různé lišty, okenní rámy a futra dveří. Nábytek, který vám v místnosti zůstal, zakryjte fólií a opět ji důkladně připevněte páskou.
Na podlahu se používá fólie silnější a pro jistotu ji ještě zakryjte lepenkou nebo rozloženými papírovými krabicemi. Nezapomeňte zakrýt také radiátory, ty se čistí obzvláště špatně.
Pokud chcete zakrýt celá okna nebo některou stěnu, například dřevěnou, podívejte se po fólii, jejíž součástí je páska, ulehčí vám práci. A nezapomínejte na sebe.
Hodí se vám montérky, overal nebo v nouzi starší oblečení a tenisky, protože barvu opravdu už dokonale nevyperete.
Štětku nebo váleček
Pokud chcete pracovat rychleji, vyberte si váleček. Práce s ním je jednodušší i pro začátečníka, protože nenaděláte žádné šmouhy. Navíc nebude tolik nepořádku, jako když malujete štětkou. Ale také záleží na typu omítky.
Pokud je hrubá, je lepší použít štětku, ta se hodí také tam, kde má omítka více vrstev a mohla by se olupovat a vy nechcete škrábat. A menší štětec budete potřebovat i k válečku.
Jaký váleček zvolit?
Záleží na povrchu. Na hladký se hodí z váleček z polyamidu s kratším vláknem, na hrubší omítku se vláknem delším. Polyamid je kvalitní materiál a můžete váleček použít opakovaně.
Existují ale i válečky z polyakrylu a polyesteru, ty se používají spíš jednorázově. V každém případě platí, že když kvalitní barva, tak kvalitní váleček.
A budete jich potřebovat víc, určitě jeden velký a další menší na těžko přístupná místa, jako jsou rohy nebo plochy u radiátorů. Tady vám pomůže i menší štětec. K válečku nezapomeňte koupit odkapávací mřížku, a pokud je to potřeba, teleskopickou tyč.
Škrábat nebo ne?
To zjistíte, když po stěně přejedete válečkem namočeným do teplé vody. Pokud se starý nátěr lepí na váleček, škrábat budete muset. K této nemilé proceduře se hodí jedna rada odborníků.
Místnost si rozdělte na čtvrtiny a pracujte na každé zvlášť. Nejprve zdi pomocí válečku s teplou vodou namáčejte 10–15 minut. A pak nátěr odstraňujte škrabkou Pokud to jen trochu jde, nevětrejte, vlhkost v místnosti vám pomůže.
Foto: Shutterstock