Domů     Nestresujte se tolik!
Nestresujte se tolik!
od 2.2.2023

Kolikrát jste už tohle vyslechli, že? Jako by se člověk chtěl týrat stresem! Všichni ze zkušenosti víme, jak těžké je takovou reakci zastavit.

Problém se stresem je v tom, že neprobíhá jen v rovině emocionální a myšlenkové, ale zapojuje se do něj hormonální řízení těla. Proto stres nedokážeme na povel vypnout, i když si to upřímně přejeme.

V krvi koluje zvýšené množství stresového hormonu kortizolu, který omezuje naši schopnost racionálního myšlení a jednání. Spíše než přemlouvání pak pomáhají uklidňující procedury a metody. Pár jsme jich pro vás posbírali, zkuste, co vám osobně bude vyhovovat.

Dechové cvičení

Zabírá velmi rychle a můžete ho provádět kdekoli, v nouzi i na ulici. Pohodlnější to ale budete mít v klidné místnosti, kde vás nikdo neruší. Cílená práce s dechem snižuje nervozitu a zmírňuje psychické napětí.

– Pokud jste v místnosti, posaďte se a vědomě uvolněte napětí v ramenou a šíji.

– Pak se zaměřte na určitý bod na podlaze. Soustředěně ho sledujte a současně pomalu dýchejte. Mezi nádechem a výdechem udělejte 2 vteřiny přestávku.

reklama

– Po chvíli zkuste dýchání ještě zpomalit a počítejte do pěti při nádechu i výdechu. Prodlužte také pauzu mezi nimi do míry, která vám bude ještě příjemná.

– Cvičení provádějte několik minut dvakrát až třikrát denně. Brzy zjistíte, že tímto způsobem dokážete lépe ovládnout myšlenky a vzbouřené emoce.

Akupresura proti stresu

Celý postup sestává ze dvou kroků a zabere nanejvýš 5 minut.

1. krok: Přivřeme oči a palcem a ukazováčkem sevřeme oblast těsně nad kořenem nosu mezi obočím. Obvykle citlivě reagujeme, protože jsou to reflexní body regulující strach a úzkost. Tiskneme 1 až 3 minuty, povolíme a několikrát opakujeme.

2. krok: Položíme ukazováček do středu lícní kosti pod okem a kroužením na ni tlačíme a střídavě povolujeme.

Masáže prstů

Je to nenáročná technika pro rychlé uvolnění, která pochází z Japonska. Její výhodou je fakt, že se nemusíte na nic soustředit, jen masírujete prsty čili jde jen o pohyb. A ten za stresové situace zvládáme lépe než myšlení. Pro celou masáž potřebujete asi 10 minut.

– Najděte si klidné místo, kde se můžete posadit.

– S masáží začněte od palce. Prsty druhé ruky ho pevně uchopte a pak držte asi 1 minutu. Vnímejte, jak v něm pulzuje krev.

reklama

– Pak pomalu palec ze sevření vytáhněte a současně si představujte, jak z něj snímáte veškerou tíhu stresu, který na vás doléhá.

– Totéž pak opakujte s dalšími prsty. Poté pokračujte s prsty druhé ruky.

Růžový olej

Vůně růže je balzám pro nervy, však ji také rozmanité esoterické tradice doporučovaly jako hojivý lék na bolesti srdce, což má ke stresu velmi blízko. Výhodou je, že účinkuje okamžitě. Jak olej používat? Nejintenzivnější účinek má v aromalampě nebo v koupeli.

reklama

Ještě praktičtější je pořídit si tradiční růžový olejíček z Bulharska, k dostání je i u nás na internetu. Olejíček můžete nosit s sebou a podle potřeby natřít pár kapek za uši nebo na krk.

Pohyb pro uklidnění

Do pohybu nás nutí už samotné působení stresového hormonu kortizolu. Jeho původním úkolem je připravit tělo na boj nebo útěk. Když nutkání k pohybu poslechnete, okamžitě se vám uleví, míra stresu poněkud klesne.

Pokud to jde, vydejte se rychlou chůzí na procházku, můžete i běžet. Účinný je také jakýkoli sport, který provozujete.

Proto je po stresujícím dni doma nebo v práci nejlepší jít se odreagovat do tělocvičny, poté uvidíte své záležitosti opět v optimističtějším světle.

Byliny na uklidnění

Velice příjemným prostředkem na uklidnění je meduňka, nejlépe je popíjet ji jako čaj, protože má velmi lahodnou chuť. Zklidňuje, pomáhá usnout, přitom působí tak šetrně, že se smí používat i v těhotenství.

Silnější účinek má kozlík, tradičně připravovaný v kapkách. Pozor ale při dávkování, které je nutné přesně dodržovat. Komu vadí pach kozlíku, může zkusit přípravky v kapslích, tabletách nebo sirupech, především mučenku.

K mání jsou také směsi, ke zmíněným bylinám obsahují obvykle také levanduli, chmel nebo mateřídoušku.

Banánová kúra

Banány jsou dostupný prostředek pro posílení nervů. Obsahují totiž vitaminy řady B a hodně draslíku a hořčíku, což jsou živiny důležité pro zklidnění nervové soustavy. K tomu si přičtěte látku zvanou tryptofan, která v těle slouží jako surovina k produkci tzv.

hormonu štěstí serotoninu. Největší užitek z banánu budete mít, když si ho dáte s tmavou čokoládou s vyšším obsahem kakaa. Kakao totiž obsahuje rovněž hodně hořčíku.

A ještě tip navíc: Báječným balzámem na bolavou duši jsou domácí mazlíčci. Jejich bezpodmínečná příchylnost a láska je pohlazením u srdce, které v obdobích stresu náramně pomáhá.

FOTO: PX FUEL

Další článek
reklama
Související články
21.3.2023
Když začíná pleť stárnout? Prý už brzy po dvacítce. Viditelné stopy se ale ukážou mnohem později. A pak nastane nejvyšší čas se o pleť pořádně starat, pokud ji chcete v dobré kondici udržet co nejdéle. Co se na pleti podepisuje * STRES: Vytváří nejen strhaný výraz, ale poškozuje také vnitřní strukturu pleti. Je to tím, že hormon kortizol, který se při stresu dostává do krve ve vyšším množství,
18.3.2023
Máte v rodině sklon k vysokému krevnímu tlaku, revmatismu nebo potížím s cévami? K problémům s játry nebo ekzémem? To je jen krátký výčet nemocí, kde může být správný jídelníček skoro všelékem. Společným jmenovatelem těchto a desítek dalších chorob je prozánětlivý stav v těle. Asi už jste o něm slyšeli. Protizánětlivá dieta je totiž momentálně obrovským hitem. Má to dva důvody. Za prvé není slož
16.3.2023
Ve stínu mnohem známějších přírodních „antibiotik“ zůstávají byliny potírající viry. Zajímá vás, které to jsou? Pokud máte to štěstí, že jste dostali jen malou virovou nálož nebo jste onemocnění zachytili v počátcích, pak můžete zkusit šetrnou přírodní léčbu. Někdy zvládne sama infekci potlačit, jindy aspoň zkrátí délku nemoci. Cist krétský Tomuto keři se říká také skalní růže, neboť v obdob
12.3.2023
Nějak se necítíte dobře a jste celí rozpálení. Teploměr potvrdí, co už sami víte. Máte horečku. Není potřeba hned propadat panice. Horečkou se vaše tělo brání a bojuje s infekcí. I mnozí lékaři vám řeknou, že nemusíte hned sahat po lécích a snažit se teplotu snižovat. Zvlášť pokud jde o takzvanou zvýšenou teplotu, tedy do 38 °C. Tehdy stačí ulehnout do postele, hodně pít, spát. Prostě ji vyležet.
11.3.2023
Nakonec proč ne. Všichni sice víme, že nejlepší pro zdraví je pestrá a vyvážená strava, jenže touha zbavit se několika kil trochu rychleji, je velká. Žádná dieta ovšem není všespásná. Bude to chtít nějaké to odříkání a je tu také riziko jojo efektu. Navíc ne všechny se hodí pro každého. Takže kterou vybrat? Pojďme se na některé z nich podívat podrobněji. Podle glykemického indexu Nejdříve si m
Nenechte si ujít další zajímavé články
Slavnostní paštika se slaninou
tisicereceptu.cz
Slavnostní paštika se slaninou
Ochutnejte drůbeží paštiku se slaninou, červeným vínem a zavařenými třešněmi. Ingredience 500 g drůběžích jater 3 velké cibule 250 g slaniny 2,5 dcl červeného vína 150 ml smetany na vaření
Hacienda Nápoles Pabla Escobara: Narkobaronův odkaz?
epochaplus.cz
Hacienda Nápoles Pabla Escobara: Narkobaronův odkaz?
Denně vydělal až 60 milionů amerických dolarů. Bála se ho policie i politici. V žebříčku časopisu Forbes trůnil roku 1989 na osmém místě nejbohatších lidí planety. Řeč je o nechvalně proslulém narkoba
Zapečená bageta à la caprese
tisicereceptu.cz
Zapečená bageta à la caprese
Hledáte inspiraci na rychlou večeři? Pak vsaďte na osvědčenou italskou klasiku, která nezklame vás ani žádnou vaši návštěvu. Máte ji připravenou za pár minut, navíc se hodí například i jako příloha
Patrasová to přepískla. Ostuda v přímém přenosu
nasehvezdy.cz
Patrasová to přepískla. Ostuda v přímém přenosu
Tohle se nemělo stát! Ostuda jako Brno. Dagmar Patrasová (66) byla hostem Víkendové Snídaně na Nově, kam se dostavila v problematickém stavu. Moderátoři Miluše Bittnerová (45) a Pavel Svoboda (53)
Nový gin Hapusa na českém trhu
iluxus.cz
Nový gin Hapusa na českém trhu
Pokud jste milovníkem ginu, na českém trhu se nalézá bohatá nabídka, ze které si jistě vyberete. Pokud však toužíte po něčem skutečně exkluzivním, novinka v podobě ginu Hapusa je to pravé pro vás. Ten
Omyl naší sousedky mi přivedl lásku
skutecnepribehy.cz
Omyl naší sousedky mi přivedl lásku
Žila jsem v tom domě krátce a neznala všechny nájemníky. Když jsem poznala paní sousedku, zdála se mi milá, jen trošku zmatená… Nastěhovala jsem se do bytu po babičce. Byl to krásný byt, ale zoufale volal po úklidu. Babi byla typický zástupce starší generace, skladovala vše, co už nepotřebovala, pro případ, že by se to mohlo někdy
Chlapy schvalují Kaňokové kamarádky
nasehvezdy.cz
Chlapy schvalují Kaňokové kamarádky
Herečka ze Zlaté labutě Beáta Kaňoková (34) konečně našla novou lásku a s kameramanem Tomášem Kotasem si užívá chvíle zamilovanosti i mnohých poprvé. Než se tak ale stalo, prošla si krutým obdobím.
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Tajemný případ Hazel Drewové: Vražda, která inspiruje Twin Peaks
epochalnisvet.cz
Tajemný případ Hazel Drewové: Vražda, která inspiruje Twin Peaks
Henry Rollman s manželkou se v koňském povozu kodrcají po prašné cestě nedaleko newyorského městečka Sand Lake. „No není rozkošná?“ usměje se paní Rollmanová, když minou dívku oblečenou podle viktoriá
Mystické Žluticko a Toužimsko: Zámek Valeč
epochanacestach.cz
Mystické Žluticko a Toužimsko: Zámek Valeč
Kraj živých vod vítá návštěvníky, kteří touží po zklidnění nervů, léčivých účincích minerálních vod a poznávání bohaté historie. Oblastí vede celá řada zajímavých stezek pro pěší i cyklisty. Vynech
Úspěch z Brna: O další kus blíže k české vlajce na Měsíci
21stoleti.cz
Úspěch z Brna: O další kus blíže k české vlajce na Měsíci
Evropská vesmírná agentura (ESA) potvrdila pokračování mezinárodní mise Lunar Geology Orbiter (LUGO), tím se projekt přesouvá do další fáze, během které mezinárodní tým vedený brněnskou společností TR
Má můří muž mimozemský původ?
enigmaplus.cz
Má můří muž mimozemský původ?
Nacházíme se 8 kilometrů severně od města Point Pleasant na severovýchodě Spojených států, píše se 15. listopad roku 1966 a právě tudy projíždí Roger Scarberry společně se svou ženou Lindou a dvěma př