reklama

Nestresujte se tolik!

Kolikrát jste už tohle vyslechli, že? Jako by se člověk chtěl týrat stresem! Všichni ze zkušenosti víme, jak těžké je takovou reakci zastavit.

Problém se stresem je v tom, že neprobíhá jen v rovině emocionální a myšlenkové, ale zapojuje se do něj hormonální řízení těla. Proto stres nedokážeme na povel vypnout, i když si to upřímně přejeme. V krvi koluje zvýšené množství stresového hormonu kortizolu, který omezuje naši schopnost racionálního myšlení a jednání. Spíše než přemlouvání pak pomáhají uklidňující procedury a metody.

Pár jsme jich pro vás posbírali, zkuste, co vám osobně bude vyhovovat.

Dechové cvičení

Zabírá velmi rychle a můžete ho provádět kdekoli, v nouzi i na ulici. Pohodlnější to ale budete mít v klidné místnosti, kde vás nikdo neruší. Cílená práce s dechem snižuje nervozitu a zmírňuje psychické napětí.

– Pokud jste v místnosti, posaďte se a vědomě uvolněte napětí v ramenou a šíji.

– Pak se zaměřte na určitý bod na podlaze. Soustředěně ho sledujte a současně pomalu dýchejte. Mezi nádechem a výdechem udělejte 2 vteřiny přestávku.

– Po chvíli zkuste dýchání ještě zpomalit a počítejte do pěti při nádechu i výdechu. Prodlužte také pauzu mezi nimi do míry, která vám bude ještě příjemná.

– Cvičení provádějte několik minut dvakrát až třikrát denně. Brzy zjistíte, že tímto způsobem dokážete lépe ovládnout myšlenky a vzbouřené emoce.

Akupresura proti stresu

Celý postup sestává ze dvou kroků a zabere nanejvýš 5 minut.

1. krok: Přivřeme oči a palcem a ukazováčkem sevřeme oblast těsně nad kořenem nosu mezi obočím. Obvykle citlivě reagujeme, protože jsou to reflexní body regulující strach a úzkost. Tiskneme 1 až 3 minuty, povolíme a několikrát opakujeme.

2. krok: Položíme ukazováček do středu lícní kosti pod okem a kroužením na ni tlačíme a střídavě povolujeme.

Masáže prstů

Je to nenáročná technika pro rychlé uvolnění, která pochází z Japonska. Její výhodou je fakt, že se nemusíte na nic soustředit, jen masírujete prsty čili jde jen o pohyb. A ten za stresové situace zvládáme lépe než myšlení. Pro celou masáž potřebujete asi 10 minut.

– Najděte si klidné místo, kde se můžete posadit.

– S masáží začněte od palce. Prsty druhé ruky ho pevně uchopte a pak držte asi 1 minutu. Vnímejte, jak v něm pulzuje krev.

– Pak pomalu palec ze sevření vytáhněte a současně si představujte, jak z něj snímáte veškerou tíhu stresu, který na vás doléhá.

– Totéž pak opakujte s dalšími prsty. Poté pokračujte s prsty druhé ruky.

Růžový olej

Vůně růže je balzám pro nervy, však ji také rozmanité esoterické tradice doporučovaly jako hojivý lék na bolesti srdce, což má ke stresu velmi blízko. Výhodou je, že účinkuje okamžitě. Jak olej používat? Nejintenzivnější účinek má v aromalampě nebo v koupeli. Ještě praktičtější je pořídit si tradiční růžový olejíček z Bulharska, k dostání je i u nás na internetu.

Olejíček můžete nosit s sebou a podle potřeby natřít pár kapek za uši nebo na krk.

Pohyb pro uklidnění

Do pohybu nás nutí už samotné působení stresového hormonu kortizolu. Jeho původním úkolem je připravit tělo na boj nebo útěk. Když nutkání k pohybu poslechnete, okamžitě se vám uleví, míra stresu poněkud klesne. Pokud to jde, vydejte se rychlou chůzí na procházku, můžete i běžet. Účinný je také jakýkoli sport, který provozujete.

Proto je po stresujícím dni doma nebo v práci nejlepší jít se odreagovat do tělocvičny, poté uvidíte své záležitosti opět v optimističtějším světle.

Byliny na uklidnění

Velice příjemným prostředkem na uklidnění je meduňka, nejlépe je popíjet ji jako čaj, protože má velmi lahodnou chuť. Zklidňuje, pomáhá usnout, přitom působí tak šetrně, že se smí používat i v těhotenství.

Silnější účinek má kozlík, tradičně připravovaný v kapkách. Pozor ale při dávkování, které je nutné přesně dodržovat. Komu vadí pach kozlíku, může zkusit přípravky v kapslích, tabletách nebo sirupech, především mučenku. K mání jsou také směsi, ke zmíněným bylinám obsahují obvykle také levanduli, chmel nebo mateřídoušku.

Banánová kúra

Banány jsou dostupný prostředek pro posílení nervů. Obsahují totiž vitaminy řady B a hodně draslíku a hořčíku, což jsou živiny důležité pro zklidnění nervové soustavy. K tomu si přičtěte látku zvanou tryptofan, která v těle slouží jako surovina k produkci tzv. hormonu štěstí serotoninu. Největší užitek z banánu budete mít, když si ho dáte s tmavou čokoládou s vyšším obsahem kakaa.

Kakao totiž obsahuje rovněž hodně hořčíku.

A ještě tip navíc: Báječným balzámem na bolavou duši jsou domácí mazlíčci. Jejich bezpodmínečná příchylnost a láska je pohlazením u srdce, které v obdobích stresu náramně pomáhá.

FOTO: PX FUEL

Štítky: , , ,
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Na bustu od Myslbeka se stály fronty
epochalnisvet.cz

Na bustu od Myslbeka se...

Ošetřovatel, který do Myslbekova ateliéru...
Světový den ginu se blíží
21stoleti.cz

Světový den ginu se blíží

V sobotu 11. června si vyznavači vůně a...
Jak na klidnou dovolenou? Správně vybavená cestovní lékárnička ušetří spoustu starostí
epochanacestach.cz

Jak na klidnou dovolenou? Správně...

Cestování vyžaduje...
Císařský trhanec s borůvkami
tisicereceptu.cz

Císařský trhanec s borůvkami

Po hlavním jídle následuje dezert, který jsme si...
Jantarová komnata: Je legendární poklad už navždycky ztracen?
epochaplus.cz

Jantarová komnata: Je...

Potápěči prohledávají vrak lodi křížem...
Našla konečně spřízněnou duši?
nasehvezdy.cz

Našla konečně spřízněnou duši?

Sympatická ANEŽKA RUSEVOVÁ (35)...
Jsou chrámy spánku důkazem, že jsme dříve měli o jeden smysl víc?
enigmaplus.cz

Jsou chrámy spánku důkazem, že...

Říká se, že staré civilizace zřejmě vnímaly...
Chtěla jsem velkou rodinu!
skutecnepribehy.cz

Chtěla jsem velkou rodinu!

Téměř celý život jsem...
Proč se co říká? Sovy v Athénách, Medardova kápě i smutný osud Lotovy ženy
epochaplus.cz

Proč se co říká? Sovy v...

V každodenním životě se setkáváme s mnoha...
Šikovně tají svou životní lásku?
nasehvezdy.cz

Šikovně tají svou životní...

Věčně usměvavá herečka nedávno...
Známka luxusu a dobrého vkusu
rezidenceonline.cz

Známka luxusu a dobrého vkusu

Drahý kámen neodmyslitelně patří k bydlení a jeho...
Slavnostní párty na lodi Hublot Loves Summer
iluxus.cz

Slavnostní párty na lodi...

Švýcarská hodinářská značka Hublot uspořádala pro...
0 shares