Ať už se snažíte jakkoliv, v zimě prostě rostliny nemají ideální podmínky k růstu, a tak snadno podlehnou různým škůdcům.
Je to jednoduché. Rostliny mají málo světla, většinou vyžadují při přezimování snížení teploty, což také někdy nemůžeme dodržet, ve většině bytů je i suchý vzduch a jejich oslabení přímo přitahuje různé breberky.
Abychom proti nim mohli úspěšně zasáhnout, musíme květiny pravidelně kontrolovat a také škůdce poznat. Protože když už je některá z rostlin zasažená moc a dlouhou dobu, bývá boj nesnadný nebo marný.
Jako prevence pomáhá rosení rostlin.
Postřik z heřmánku – Šest lžic heřmánkového květu zalijete horkou vodou a necháte louhovat. Přecezený odvar potom zřeďte v poměru 1:5 a stříkejte na rostlinu každé 3 až 4 dny. Musíte to ale vydržet 3–4 týdny.
Mšice – ty si nemusíme zvlášť představovat. Snad jen řekneme, že napadají hlavně mladé, ještě nevyvinuté listy, a další křehké části rostlin, které vysávají. Napadené části jsou zdeformované a pokryté lepkavou látkou – medovicí.
Proti mšicím existuje spoustu babských rad, jež můžete vyzkoušet. Třeba:
Tekuté mýdlo – stačí ve 2,5 litrech vody rozpustit 1–2 polévkové lžíce saponátu, roztok nalít do postřikovače a aplikovat na rostliny.
Olej – v litru vody rozpustíte jeden decilitr řepkového oleje a rostliny tímto roztokem postříkáte. Účinný je i koncentrovaný postřik z levandulového oleje. Ten navíc krásně voní.
Tabák – nemusíte být kuřáci. Stačí zakoupit ten nejlevnější tabák, hrstičku svařit ve vodě a nechat pár hodin vylouhovat. Přeceďte a vzniklý postřik pomocí rozprašovače nanášejte na rostliny i spodní strany listů.
Puklice – jsou 3–4 mm velké a opravdu připomínají malé pokličky. Najdeme je přisáté na různých částech těla rostlin, často i pod zemí na kořenech. Dospělé většinou zůstávají po celý život přisáté na jednom místě a usilovně kladou vajíčka.
Jenže jejich potomci se rozlézají a hledají si nové bydlení. A v tom je problém. Mohou nejen zničit jednu rostlinu, ale dokáží se přenést i na další. Léčka není vůbec jednoduchá.
Izolujte postiženou rostlinu od zdravých. A zvažte, jestli nebude lepší ji vyhodit.
Nejprve mechanicky pomocí nehtu nebo nože odstraňte všechny puchýřky. Postupujte opatrně, abyste už tak oslabenou rostlinu dále nepoškozovali. Další fází je pak likvidace všech vajíček a zárodků.
Použijte mýdlovou vodu nebo lihový roztok – ideálně v poměru 1:1 – které nanášejte na napadenou rostlinu pomocí vatičky nebo štětce. Použít můžete i některý ze speciálních přípravků.
Červci – poznáte je tak, že se chrání obalem v podobě jakési bílé vatičky usazené většinou v úžlabí listů, stonků, na kořenech a v substrátu.
Uvnitř tohoto obalu se skrývá několik milimetrů dlouhý, oválný, bělavý až tmavě rudě zbarvený živočich vysávající rostlinné šťávy a také produkující medovici.
Červci na rozdíl od puklic nezůstávají trvale přisáti na jednom místě, ale často se volně pohybují po celé rostlině a čile vyhledávají i další rostlinné oběti. Zákeřní jsou hlavně tím, že se usazují i na kořenech rostlin a zamoří tak postupně celý substrát. Takže jak na ně?
Mechanicky můžete část odstranit, a poté použít smáčelo (voda s jarem). Výsledek je ovšem nejistý.
Jsou-li v substrátu, žádný postřik na ně nepůsobí. Je třeba koupit speciální přípravky, které se vpravují do země, rostlina je nasaje a hmyz se zneškodní nasátím šťávy z rostlin.
Pokud je najdete na orchidejích, zkuste štěteček a kapku lihu.
Molice – asi 1,5 mm velký, jasně bílý, okřídlený hmyz se živí sáním rostlinných šťáv. I tito škůdci produkují lepkavou medovici. Najdeme je převážně na spodcích listů v různých vývojových stádiích od vajíček a bezkřídlých larev až po okřídlené dospělé jedince.
Ti se při větším vyrušení – například při přenášení či postřiku rostlin – okamžitě rozlétávají do okolí. Co pomůže?
Kopřivový odvar – teď sice ještě kopřivy nejsou, ale stejně stojí za to uložit v paměti. Louhujte 12–24 hodiny v 5 litrech asi 1/2 kg čerstvě natrhaných kopřiv. Neřeďte, nalijte do rozprašovače a aplikujte na napadené rostliny.
Tabákovo-česnekový výluh – použije se 200 g tabáku a 200 g česneku, povařte v 1l vody. Nechte 1 den odstát, potom nařeďte 1:10, nalijte do rozprašovače a aplikujte na rostliny.
Olivový výluh– smíchejte 2 díly tekutého mýdla s 1 dílem olivového oleje. Potom použijte 100 ml tohoto roztoku na 1 l vody.
Pár rad na závěr
Nejlepší ochrana před škůdci je samozřejmě prevence. Pokud kupujete nové rostliny, dobře si je prohlédněte.
Rostliny nepřelévejte – v zimě potřebují mnohem méně vody než v létě
Udržujte vysokou vzdušnou vlhkost, vhodné je rosení a odpařovací misky.
Nevystavujte rostliny náhlým změnám teplot při větrání, chraňte je před průvanem.
Máte-li podezření na výskyt nevítaných návštěvníků, zkuste nejlevnější a ekologickou variantu – žluté lepové desky. Ty vám pomohou v boji se smutnicemi, molicemi i mšicemi. Problém sice nevyřeší, jen výskyt omezí, ale dobře poslouží k identifikaci.
Foto: PX FUEL, SHUTTERSTOCK, GETTY IMAGES