Červotoč je nepříjemný návštěvník. Přichází bez pozvání, usídlí se v dřevěném nábytku, krovech či dveřích a totálně je zničí. Jeho zákeřnost je ale v tom, že rozsah poškození není na první pohled patrný. Poradíme vám, jak se tohoto nezvaného hosta zbavit.
Zlí jazykové tvrdí, že nemovitost napadenou červotočem je nejlepší rychle prodat. Existuje však několik způsobů, jak se tohoto škůdce zbavit. Buď pomocí chemických prostředků, mikrovlnného nebo gamma záření, nebo roztoky uvařenými podle rad našich babiček.
Jak poznat, že máte v nábytku červotoče
Kromě viditelných dírek také podle toho, že se z napadeného dřeva sype jemný dřevěný prach. V úplném tichu můžete červotoče dokonce i slyšet. Zvuk, který se ozývá, když ničí dřevo, se podobá chroupání nebo jemnému tikání.
Larvy se hmotou prokousávají skrz naskrz až do slabé vrstvy pod povrchem, takže se ze dřeva postupně stane drolící se „perník“. Na povrchu se však objevují jen tzv. výletové chodbičky, které prokousal již dospělý hmyz.
Jakmile tyhle chodbičky najdete, znamená to, že destrukce materiálu už byla dokončena.
Prevence je základ
Nový nábytek se dnes už prodává s dostatečnou povrchovou úpravu, která působí jako prevence před dřevokazným hmyzem.
Časem se však může objevit trhlina, která je ideálním cílem pro nakladení vajíček červotoče, proto musíte alespoň jednou ročně projít místnosti a podkroví se střešními trámy a hledat, zda se tam nově neobjevily asi dvoumilimetrové dírky a hromádky dřevěného prachu.
Velký pozor si také dávejte při koupi staršího nábytku z bazaru. Pořádně ho zkontrolujte, abyste si s ním do bytu nepřinesli i červotoče.
Našli jste nezvané hosty?
Musíte jednat okamžitě! Nejdříve odstavte napadený nábytek od dalších, snad ještě nenapadených kusů a rychle ho odvezte někam, kde budete červotoče hubit. Aroma používaných prostředků je totiž hodně výrazné.
Likvidace červotoče
Osvědčeným postupem, který se využívá již léta, je využití domácích přípravků, jež má běžně každý z vás k dispozici.
Důležitý je také postup – kromě potírání dřeva je nejúčinnější, ale také nejpracnější vpravování přípravku injekční stříkačkou přímo do chodbiček. Menší kusy, lze je do prostředků namáčet, čímž se látka snadněji dostane pod povrch dřeva.
1.Babiččiny „recepty“
* Smíchejte mycí přípravek na nádobí s koncentrovaným octem v poměru 10:1 a přisypte pepř. Vše důkladně promíchejte a roztokem potřete napadená místa. Doporučuje se použít opravdu velké množství roztoku, aby byl dostatečně účinný. Červotočů se tímto způsobem zbavíte snadno, rychle a hlavně levně.
* Osvědčený je i tento podobný recept: svařte kuchyňskou sůl s pepřem, hořčičným semínkem, natí pelyňku a octem. Přefiltrujte a čistý odvar nechte jeden den odležet. Pak tímto roztokem natřete napadené dřevo.
*Jako alternativu můžete zvolit roztok z louhového mýdla nebo dřevo napustit rozehřátým naftalínem.
*Jiný, doslova ďábelský odvar, lze připravit z černého a bílého pepře, česneku, feferonek a horké vody. Nesmí chybět ani sůl a zhruba čtvrt litru octa.
*Vyhráno máte v zimě za vysokých suchých mrazů. Napadený nábytek vyneste ven a nechte ho pořádně vymrznout. Je to velmi účinné.
2. Chemické přípravky
V dnešní době se dají k hubení červotočů využít nejrůznější chemické přípravky, které jsou běžně k dostání v drogeriích. Nanesou se na poškozená místa a nechají se po určitou dobu působit.
Jde o účinné řešení jen v případě, že se červotoč nedostal příliš hluboko do dřeva. Pokud se larvy červotočů cítí být ohroženy, prokoušou se hlouběji do dřeva a pak už je problém chemicky je zničit.
3. Mikrovlnné záření
Červotočů se můžeme zbavit také mikrovlnným zářením (malé předměty lze ošetřit přímo v mikrovlnce). Nechrání však dřevo proti dalšímu případnému napadení. Nábytek či trámy je tak nutné co nejdříve poté opatřit impregnací ochrannými prostředky.
Tento typ ozařování se však nehodí se na všechno, protože teplota místy dosahuje až 90 °C, nemůže být tedy aplikováno na lakované a lepené předměty a na starožitnosti.
4. Gama paprsky
Nejúčinnější je ošetření gama zářením v ozařovací komoře, které zničí červotoče ukryté i hluboko ve dřevě a nezanechá na něm žádné stopy. Gama zářením se dnes zachraňují nejrůznější historické umělecké předměty. Ozařovnu naleznete v Roztokách u Prahy.
Text: Laura Skrčená, Foto: Shutterstock