Domů     Nejen čistička vzduchu: Vychytávky pro alergiky
Nejen čistička vzduchu: Vychytávky pro alergiky
13.1.2025

Možná namítnete, že od toho, abychom doma dýchali čistý vzduch, máme moderní techniku. Současné čističky vzduchu jsou přece výkonné a mnohdy pracují neslyšně. Ale není lepší se znečištěnému prostředí raději vyhnout?

Ovzduší totiž obsahuje různé znečišťující látky – od pevných částeček po aerosoly, plyny či páry. A když je vdechneme, náš organismus na ně reaguje různě.

Větší částice (nad 5 µm) se zachytí v nose a horních dýchacích cestách a my je později vykašleme, vysmrkáme nebo se slinami spolkneme. Z žaludku, případně jater pak tyto škodliviny odejdou z těla.

Částice menší (pod 5 µm) však pronikají až do plicních sklípků, které mohou poškodit nebo z nich pronikat do krve a vytvářet prozánětlivý stav v těle.

Proto je například nutné pravidelně vytírat podlahu, zvlhčovat vzduch, větrat a používat antialergické ložní prádlo. Velmi účinná je i „zelená stěna“ z živých rostlin.

1. Proberte zařízení domácnosti

Aby váš byt nebyl lapačem prachu, zkuste všechno, co nepoužíváte, uklidit do skříní, šuplíků, krabiček nebo prostě vyhodit.

I pořádkumilovní lidé sice mají vystavené dekorace jako svíčky, květináče, sošky, lampy a cokoli, co dělá domov útulným, jenže všichni víme, jak špatně se z nich utírá prach. Méně v tomto případě znamená, že se vám bude doma dobře dýchat.

2. Pořiďte si lepší vysavač

Pokud si vyberete sáčkový, rozhodně by jeho systém neměl být takový, abyste při vysypávání sáčku rozvířený prach znovu nadechovali; v tomto směru vám poslouží typy, které dokážou uzavřít sáček už při otevření vysavače.

Hlídejte i účinnost filtrace a konstrukci hubice. Ani u moderních bezsáčkových vysavačů nevzniká velký problém kontaktu s nečistotami, pokud je budete z nádobky vysypávat až u popelnice, abyste doma nevířili prach.

Jaké typy nejvíc vyhovují?

* Hlavně pro alergiky je nepostradatelný antibakteriální speciální vysavač, který dokáže odstraňovat roztoče hloubkově z koberců, čalouněného nábytku i matrací. V tomto směru vám nejlépe jako filtrační médium poslouží voda, ve které se hrubé nečistoty zachytí.

Při nákupu si hlídejte, aby vysavače měly výstupní filtry, které zachytí vodní aerosol, na který se váží i nejjemnější částečky prachu, které jsou nejvíce alergizující a přitom nesmáčivé vodou. Tyto druhy vysavačů vám ušetří energii, ale jejich pořizovací cena bývá vyšší.

* Parní vysavače spojují výhody parního čističe, který dezinfikuje horkou párou, s vysáváním suchých nečistot. Některé vysavače se kombinují s parním mopem, takže pomocí nich můžete vysávat i vytírat.

Rozdíl mezi parním vysavačem a parním mopem spočívá v konstrukci a způsobu odstranění nečistot.

* Z pohledu kontaktu s prachem představuje ideál centrální vysavač. Pracuje na jednoduchém principu: Mimo obytnou část domu, například ve sklepě nebo garáži, je na zdi upevněna výkonná centrální jednotka.

Při vysávání jsou tak veškeré nečistoty včetně alergenů a kolonií roztočů sváděny potrubím do této centrální jednotky, kde jsou ukládány do prachového zásobníku.

Nemusíte tak dýchat zvířený prach, protože veškerý nasátý vzduch se odvádí trubkovým rozvodem mimo obytné prostory. Po přefiltrování se tento vzduch dokonce nevrací zpět do obytných prostor, ale odvádí mimo objekt, což ulehčuje život nejen alergikům.

3. Častěji perte ložní prádlo

Užitečné jsou zejména pračky s parní funkcí, které nejen oděvy dezinfikují, ale díky páře z nich odstraní téměř veškeré alergeny, které se ve vláknech usadí. Tyto pračky jsou na trhu již běžně dostupné, nejde tedy o žádný luxus.

Pára je schopná likvidovat roztoče, plísně, viry i další alergeny. Pokud tedy například strávíte nějaký čas v místnosti s domácím mazlíčkem nebo se budete pohybovat v prostředí plném pylu, není nutné jinak čisté oblečení ihned vyprat.

Když už jsme u klasického praní – mnohé tradiční spotřebiče jsou už dnes vybaveny speciálními programy pro alergiky. Nazvané jsou buď AlergiePlus, či AllergyCare.

Často využívají kromě páry aktivní kyslík či delší praní při vyšší teplotě, které prádlo dezinfikuje, a déle ho i máchá. Odstraní více než 99 % procent alergenů, jako jsou roztoči, plísně a další cizorodé látky.

Tip: Alergici dobře využijí i sušičku prádla. Věšet prádlo venku není dobrý nápad, domů si z venku spolu s ním totiž přinesete zase pyly.

4. Kupte si vhodnou matraci

Pro alergiky je zásadní, aby leželi na matraci z prodyšných materiálů, které dobře odvádějí pot. Vyšší vlhkost totiž vytváří příznivé podmínky pro množení roztočů, což je jedna z hlavních příčin jejich potíží.

Proto jsou pro ně vhodné takové typy matrací, které se doporučují i lidem trpícím výraznějším nočním pocením. Pokud jde o materiály, doporučuje se latex nebo antibakteriální pěna, která nepohlcuje prach a brání šíření mikroorganismů.

Z hlediska konstrukce jsou vhodné matrace lamelové, pružinové nebo taštičkové. Roli hraje také jejich potah. Vyberte takový, který bude slibovat ochranný účinek proti roztočům, ale také bakteriím a plísním.

Nezapomeňte matrace pravidelně vysávat a za dobrého počasí je aspoň jednou za tři měsíce vystavit slunečním paprskům venku nebo alespoň v místnosti u okna. Sluneční záření dokáže likvidovat mikroby.

Roztočům zase nesvědčí průvan a chladný vzduch. Nechte proto matrace za mrazivého suchého počasí větrat celý den venku, večer si ji odnesete do bytu takřka bez roztočů.

5. Zničte roztoče za pomocí čističek

Ovšem záleží na typu, vybavení a funkci čističky vzduchu, protože některé typy jsou všestranné: odstraňují alergeny z prostředí, jako jsou pyly, plísně a roztoče, takže vám pomohou zmírnit alergické a astmatické reakce organismu, ale ničí i bakterie a viry.

Dokáží také odstranit prach, kouř – včetně cigaretového, nebezpečné chemické látky, ale i zápach.

Jakou?

Kvalitní čistička vzduchu pro alergiky by měla zachytit alespoň 80 procent prachu. Dnešní přístroje s šesti až osmi filtry splňují toto kritérium téměř na sto procent. Podíl částic plísní se snižuje o 70 procent a podíl bakterií až o 30 procent.

Navíc raději vybírejte přístroj s větším výkonem; aby za hodinu stačil přefiltrovat veškerý vzduch alespoň jeden a půlkrát.

A co zelené čističky vzduchu?

Máme tím samozřejmě na mysli rostliny v bytě, které kromě dekorativní funkce mají i schopnost zlepšovat kvalitu vzduchu, protože jsou vybaveny důmyslným filtračním systémem.

Na spodních stranách listů mají průduchy, kterými nasávají vzduch i se všemi nečistotami, které obsahuje. Ten pak rozloží, ale uvolňují pouze kyslík, v noční fázi pak oxid uhličitý a čistou vodní páru.

Mezi výkonné rostliny v tomto směru patří zelenec (Chlorophytum) a dracena, které navíc vzduch zbavují i formaldehydu a xylenu (dracena dokáže vzduch vyčistit i od benzenu) anebo palma areka.

Monstera sice významně čistí vzduch, ale u citlivých lidí může způsobovat alergické vyrážky a dráždit sliznici.

Pozor na zahradě! Alergici by měli být opatrní v případě rostlin, které se rozmnožují pomocí větru. Tyto druhy mívají drobné květy, z nichž se uvolňuje velmi lehký pyl a rozprašuje se do okolí.

Mohou to být různé traviny včetně bambusu nebo také šáchor.

Nejvýznamnějším alergenem je fíkus drobnolistý (Ficus benjamina), někdy též označovaný jako „benjamínek“, a jemu příbuzné druhy, jako je například fíkus pryžodárný (Ficus elastica) lidově nazývaný „gumovník“.

K alergikům si ani nekupujte kapradiny, které se rozmnožují pomocí drobných spor, které mohou působit podobně jako pyl. Při kožní alergii vynechte i difenbachii nebo fíkusy či vánoční hvězdu.

Jaké mají výhody:

* Odpařováním vody rostliny optimalizují vlhkost vzduchu v místnosti.

* Uvolňované páry jsou obohaceny o vonné silice, které mají dezinfekční účinky na dýchací cesty.

* „Zelená cesta“ je určitě ekologičtější než další domácí spotřebič.

Nejen čistička vzduchu: Vychytávky pro alergiky

Foto: Shutterstock
Související články
12.6.2025
Dýchat čerstvý a zdravý vzduch chceme venku i doma. A tam hlavně, vždyť v budovách trávíme většinu života. Reálně ovšem doma míváme až pětkrát horší vzduch než je venku. Jak si doma zajistit stále čerstvý vzduch, aby se dobře dýchalo a nečíhaly na nás zákeřné viry a bakterie? Možností je celá řada, ideálního výsledku dosáhneme jejich kombinováním. Pomůže příroda i technika a my se tak zbavíme tře
30.5.2025
Ručníky používáme mnohokrát denně. Na tom, jak působí při kontaktu s naší pletí a pokožkou celého těla, i jejich funkčnosti proto hodně záleží. Chcete pohlazení nebo se škrábavou drátěnku? K tomu, abychom si příjemné chvíle při relaxační koupeli, rychlé očistné sprše nebo každodenní péči o pleť obličeje mohli protáhnout i na momenty poté, stačí dodržovat určité postupy a pravidla při nákupu ručn
11.5.2025
Správně vybraná komoda je poklad. Zútulní domov, schováme do ní spoustu různých věcí od oblečení po knihy, může se stát okrasnou dominantou místnosti i celého domu. Už před staletími je používali naše několikrát pra babičky na venkově, lidé v měšťanských domech i šlechtické rodiny na zámcích. Z těch historických se některé skvosty dochovaly dodnes. O tom, jak moc jsou praktické, svědčí i fakt, že
5.5.2025
Takových lidí je spousta, takže zoufat nemusíte. Z malého prostoru sice velký nevykouzlíte, ale je spousta věcí, které můžete udělat, aby tak působil. A na to existuje nespočet ověřených triků. Vymalujte světlými barvami V malých místnostech používejte světlé, chladné tóny, jako je bílá nebo tlumená béžová. Díky nim bude místnost vypadat větší. Můžete také namalovat strop o něco světlejší než st
3.4.2025
Vyrobíte ji z ekologické pryskyřice jesmonite, která byla sice původně používána ve stavebnictví, ale před pár lety se stala hitem tvořivých videí. Určitě si ji oblíbíte, protože práci s ní zvládne každý. Budete potřebovat: silikonovou formu na odlévání, suchou a tekutou směs na míchání pryskyřice, barevné pigmenty, brusnou houbičku, několik menších a větších kelímků, míchátko, barevné chipsy, vá
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
iluxus.cz
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
Legendární značka luxusních psacích potřeb a doplňků představuje svou novou kampaň Let's Write, v níž navazuje na výjimečnou spolupráci s režisérem Wesem Andersonem. Ten pro Montblanc opět vykreslil p
Když kvete louka, pomáhá klimatu
21stoleti.cz
Když kvete louka, pomáhá klimatu
Rostliny jsou víc než jen zelený porost naší krajiny. Hrají zásadní roli v koloběhu uhlíku, a tím i v ochraně klimatu. Nová studie vedená vědci z Biologického centra AV ČR ukazuje, že druhová pestrost
Jak vládla královna Hollywoodu?
historyplus.cz
Jak vládla královna Hollywoodu?
Její nevinný výraz a plachý pohled ji skvěle pasují do rolí mladičkých dívenek. Mary Pickfordová v nich poblázní doslova celý svět. V době, kdy se na profesi herce hledí ještě skrz prsty, se stane jednou z nejslavnějších žen nejen v USA a vyslouží si titul „královna Hollywoodu“. Herečkou z nouze Je jí sedm let, a
Ztracené osady Rychlebských hor a Králického Sněžníku: Hlas krajiny, která nezapomíná
epochanacestach.cz
Ztracené osady Rychlebských hor a Králického Sněžníku: Hlas krajiny, která nezapomíná
Když stoupáte hustým lesem nad Starým Městem pod Sněžníkem nebo se prodíráte mlhavým ránem Rychlebských hor, krajina tu šeptá. V každém pařezu, v zarostlém sadu, v pokřiveném ovocném stromě, který tu ještě vzdoruje větru, slyšíte ozvěny lidského života, který se ztratil – ale ne docela. Jsou místa, která z map zmizela, ale nikdy nezmizela z
Mřížkový koláč
nejsemsama.cz
Mřížkový koláč
Meruňky můžete nakombinovat i s lesním ovocem. Hodí se k nim i výrazné bylinky, jako je rozmarýn, tymián nebo levandule. Ingredience na 1 kulatou formu: Na těsto: ● 300 g hladké mouky ● 1 vejce ● 1 žloutek ● 150 g másla ● 1 lžička nastrouhané citronové kůry ● 2 lžíce řeckého jogurtu ● 100 g cukru Na dohotovení: ● 800 g meruněk ● 1 skořicový cukr Postup: Do mísy nasypte mouku, cukr a citronovou kůru. Přidejte
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
epochalnisvet.cz
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla? Ve středověké
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
nasehvezdy.cz
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
Smutný příběh. Je slavná, a navíc ikona krásy. Přesto herečka Angelina Jolie (51) zůstává opuštěná jako kůl v plotě. Po dramatickém rozvodu s Bradem Pittem (61) v roce 2016, kde nechyběla obvinění z
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
epochaplus.cz
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
Janovo evangelium jasně tvrdí: „Boha nikdy nikdo neviděl.“ Přesto se ve Starém zákoně objevují pasáže, které tuto premisu zpochybňují, popisujíce osobní setkání s Hospodinem. Jak je možné, že Kniha knih obsahuje tak zjevné rozpory v tak zásadní otázce? Ačkoliv novozákonní Janovo evangelium obsahuje pasáž, kde se doslova říká „Boha nikdy nikdo neviděl,“ (Jan 4:12), některé
Talentovaný Tony Cicoria: Piáno ovládne jako blesk z čistého nebe!
enigmaplus.cz
Talentovaný Tony Cicoria: Piáno ovládne jako blesk z čistého nebe!
Před klavírem sedí zkušený americký hudebník Tony Cicoria (*1952) a vypravuje: „Pamatuji si to, jako by to bylo dnes. V roce 1994 jsem působil jako ortoped v New Yorku. V té době ještě neexistovaly mo
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
skutecnepribehy.cz
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
Okno protějšího domu bylo zavřené celá léta. Jedné noci se to ale změnilo. Moje zvědavost se mi vymstila. Děsivý pohled strnulé figuríny se mi vrací ve snech doteď. Už dlouhá léta žiju v zapadlé části městského centra. Noci zde jsou však klidné, tiché. Ani na své sousedy jsem si nikdy nemohla stěžovat. I když, byla tu jedna věc,