Potřebujete si odpočinout? Zkuste vyrazit na Maltu, hlavní sezóna tu právě začíná, přitom tu ještě není tolik turistů, ale ani není ještě extrémní horko.
A tak se dá vyrazit jak obdivovat památky, tak na túru na kole a dokonce si i zaplavat v neuvěřitelně čistém moři.

Malta leží pouhých 280 km od severoafrických břehů, čemuž vděčí za suché subtropické klima. Léto tu začíná už v květnu, kdy se teploty snaží dotknout třicítky, ale velmi příjemné klima tu panuje už v březnu a dubnu.
To ještě není vysloveně horko a hlavní nápor turistů ještě nedorazil. Je to ideální čas pro bloumání malebnými historickými uličkami s nesčetnými památkami a útulnými kavárničkami i pro sportovní aktivity. Kam se vydat?
Valleta vás uchvátí
Pokud máte rádi historii, pak vás nadchne maltská metropole Valletta. Celé město je na seznamu kulturního dědictví lidstva UNESCO a unikátní je už samotný jeho původ. Valletta je totiž poměrně mladá, uvážíte-li, že je ostrov osídlený nějakých 4000 let.
Ale až mnohem později, v polovině 16. století, se tehdejší velmistr Maltézského řádu Jean Parisot de la Valette rozhodl, že dosavadní hlavní město Mdina postrádá velkolepost odpovídající významu řádu a že místo něj tedy vybuduje nové a krásnější.
A to skutečně nejen udělal, ale stihl to také v rekordně krátkém čase. Od rozhodnutí po dokončení jeho plánů uběhlo jen pouhých 15 let. Za tu dobu vyrostly paláce, chrámy, mohutné opevnění a skutečně celé fungující město.

Co navštívit?
* Určitě bývalý klášterní kostel maltézských rytířů sv. Jana, který se nachází v srdci Valletty. Tato vcelku nenápadná katedrála uvnitř ukrývá skutečné poklady:
Nádherně zdobené stěny, strop s unikátní freskovou malbou italského umělce Mattia Pretiho a hrobky velmistrů. Po prohlídce si můžete dopřát malou přestávku na kávu, protože v bezprostřední blízkosti katedrály je mnoho příjemných kaváren.
* Neméně skvostnou výzdobou ohromuje palác velmistra, kterému Malťané říkají jednoduše „il-Palazz“. Jeho nádherné prostory se často využívají k přijímání státních návštěv, ale zčásti jsou také přístupné návštěvníkům díky mnoha vzácným uměleckým pokladům.
Kromě velkého zasedacího a radního sálu je zajímavá i zbrojnice, kde je asi 6000 uniforem a zbraní připomínajících historii rytířského řádu.
* Pevnost Fort St. Elmo chránila město od 16. století před nájezdníky a během II. světové války sloužila jako bezpečný kryt, nyní střeží pouze vjezd do přístavů ve Vallettě.
* Impozantní bachratá kopule, kterou uvidíte na většině snímků Valletty a Malty patří bazilice Panny Marie z hory Karmel.
Při prohlídce vás asi překvapí, že jde o rekonstrukci z 2. poloviny 20. století, protože originální stavba byla zničena při náletech za II. světové války.
* Z Vallety se vyplatí vyrazit do oblíbeného výletního místa Marsaxlokk., které si stále zachovává autentickou atmosféru rybářského městečka a v přístavu se tu pohupují tradiční pestrobarevné rybářské čluny luzzu.

Nádherná bývalá metropole
Zatímco Valletta vznikla jako důkaz moci řádu Maltézských rytířů, Mdina byla prastarým svědkem historie osidlování ostrova.
Žili tu Féničané, Římané i Arabové, jenže z památek na ty časy se mnoho nezachovalo, protože koncem 16. století město zle poničilo zemětřesení. Na troskách vyrostla obnovená Mdina většinou už v barokním stylu.
Uličky jsou úzké, a tak je do města prakticky zakázán vjezd autům. Není to ale jediný důvod, proč si vysloužilo přezdívku Tiché město. Ve skutečnosti se tak Mdině říká už od dob, kdy jí nově postavená Valletta přetáhla obyvatele a ulice ztichly.
Přesto i tady uvidíte velkolepé paláce a u mnohých překvapí, že slouží k soukromému bydlení. A jaké památky tu navštívit? Určitě impozantní katedrálu Obrácení sv. Pavla, která byly po zemětřesení rovněž přestavěná.
Za návštěvu určitě stojí také Palazzo Falson, už proto, že jde o nejzachovalejší středověký palác v Mdině, který přežil zemětřesení, navíc je v něm k vidění mimořádná sbírka starožitných obrazů, stříbra, nábytku, brnění a dalších památek.

Kam na výlet?
Malta nadchne nejen milovníky historie, ale také aktivně strávené dovolené. V jarních měsících, kdy teploty sahají přes 20 °C se lze vyrazit na výlety na kole, k dispozici jsou stovky kilometrů cyklostezek, které jsou celkem pohodlně sjízdné.
I když první, co při příletu z okénka letadla uvidíte, jsou dramatické útesy na pobřeží, povrch ostrova není příliš zvlněný a nevytváří nároční terén. Nejvyšším vrcholem je Ta‘ Dmejrek u jižního pobřeží ostrova a ten má jen pouhých 253 metrů.
I proto lze Maltu lze celkem pohodlně objet na kole za den, přidružený ostrov Gozo za tři hodiny. Malta včetně svých menších ostrovů je navíc vyhlášenou lokalitou pro potápění.
Podmořský svět mimořádné krásy tu ukrývá vraky pokryté korály, barevné útesy a podvodní jeskyně. Pro vysloveně sportovní nátury je pak ještě možnost půjčit si kajak a obeplout pobřeží nebo se vydat na lezeckou trasu příkrých útesů.

Comino, nejmenší z obydlených maltských ostrovů, zase láká ke koupání do čarokrásné Modré laguny s bílým pískem a průzračnou tyrkysovou vodou.
Při jarní dovolené už bude voda dostatečně teplá, přitom na pláži nebudete muset bojovat o volné místo, laguna se totiž vyhlášenou turistickou atrakcí.

Doporučujeme: Pokud se na Maltu vydáte s dětmi, udělejte si výlet do Sweethaven Village. Je to vesnička, kterou na úpatí pobřežního útesu kdysi postavili filmaři pro natáčení muzikálu o Pepku námořníkovi.
Film sice zapadl, ale vesnička zůstala jako turistická atrakce pro děti. Přístupný je nejen celý areál, ale i domky, které filmaři vybavili. Konají se tu také produkce určené opět především pro děti.

Praktické tipy
* Malta je členem EU, platí se tu eury a takřka všude vystačíte s platební kartou.
* Pokud nepojedete s cestovní kanceláří a rozhodnete se pro ubytování v soukromí, pak by tam měla být také kuchyňka a možnost připravit si jídlo. Stravování pouze v restauracích může dovolenou nepříjemně prodražit.
* Na výlet vnitrozemí je lze vydat nejen pronajatým kolem nebo autem, ale také autobusem, na ostrově funguje hustá síť veřejné dopravy. Lístky lze koupit buď v automatech třeba ve Vallettě, nebo rovnou u řidičů.
Vyrazit autobusem je bezpečnější už z toho důvodu, že se na Maltě jakožto bývalé britském kolonii území stále jezdí vlevo.
* Na prohlídku Valletty i Mdiny se nehodí sandály, ale spíš kvalitní outdoorová obuv. I když je terén Malty spíš plochý, pro stavbu metropolí se záměrně vybíraly hůře dobytné pahorkaté lokality.
* Další podrobnosti o turistických cílech můžete najít na webech malta.com nebo popeyemalta.com.
