I kdybychom se rýmě a kašli letos nedokázali úplně vyhnout, neházejme flintu do žita. Bylinky nám pomůžou od mnoha nepříjemných projevů chřipky a nachlazení.
Prevence v období chřipek
Vždy je v hodné raději svůj organismus preventivně posilovat. Vhodné jsou různé bylinné čaje, které doplní do organismu vitaminy, minerály, ale taky další důležité látky.
Můžete je samozřejmě koupit v lékárně nebo od bylinkáře, anebo si nějaký čaj sami sestavit z jednotlivých bylinek. Dobrý je třeba odvar z měsíčku lékařského, ten pijte co nejteplejší. Zdravé dýchací cesty pomůže udržet i osvědčený černý bez a podběl. Oba najdete v mnoha čajových směsích proti nachlazení nebo v sirupech.
Tip: zázvor a jablko
Jako prevence v chladných dnech poslouží zázvor s jablkem. Kořen zázvoru i jablko nastrouháme na struhadle, pečlivě promícháme a můžeme přidat i trochu skořice. Jíme čerstvé.
Proti bolestem v krku a chrapotu
Při zaníceném krku, ochraptění a škrabání v krku jsou výborné průduškové čaje, sirupy nebo pastilky, které obsahují islandský lišejník. Hlenovité látky, které obsahuje, vytvoří na sliznici ochranný povlak.
Islandský lišejník nám pomůže i proti suchému dráždivému kašli. Úlevu přinese v čajové směsi v kombinaci například s lipovým květem.
Šalvěj
Aromatické šalvějové listy obsahují třísloviny, které potlačují choroboplodné zárodky a chrání sliznice úst a hrtanu. Šalvějové bonbony jsou účinné proti bolesti v krku.
Šalvějový čaj:
1 lžičku najemno nasekaných lístků zalijeme vroucí vodou, necháme deset minut vyluhovat a nakonec scedíme. Šalvějový čaj můžeme pít (třeba oslazený medem) nebo kloktat.
Tip Paní domu
Islandský lišejník najdete například v účinném průduškovém čaji pro období zimních viróz. Obsahuje kromě lišejníku i lipový květ, podběl a černý bez. Porcovaný nebo sypaný čaj koupíte za cenu od 40 Kč.
Přírodní antibiotika
Česnek
Možná nebudete tak úplně vonět, ale antimikrobiální účinky česneku za trochu nepohodlí stojí. Právě ta jeho složka, kvůli které nemůžeme jít po jeho konzumaci do společnosti, dokáže zablokovat enzymy, které umožňují virům a plísním napadat tkáně.
Teplem se tato účinná složka ničí, takže česnečka nám pomůže jedině v případě, že do ní česnek prolisujeme až těsně před podáváním.
Grepová jádra
Vynikajícím antibiotikem je také výtažek z grepových jader, jehož účinky byly objeveny teprve nedávno.
Pomáhá proti virovým i bakteriálním onemocněním a na rozdíl od běžných antibiotik je šetrné, protože neničí střevní mikroflóru a tělo si s ním dokáže snadno poradit a odbourat ho, na rozdíl od „průmyslově vyráběných“ antibiotik.
Tip Paní domu
Extrakt z grepových jader koupíte třeba pod obchodním názvem Grepavit. 25 ml stojí 95 Kč.
Na bolest na hrudi a průdušky
Zázvor
Zázvor je všeuměl. Podporuje vylučování trávicích šťáv a je účinný proti bolesti. Má také protizánětlivé účinky a používá se při nachlazení. Uvolňuje totiž křečovité sevření průdušek, a tak pomáhá ulevit od bolestí na hrudníku způsobených nachlazením.
Příprava čaje je úplně snadná: 1 lžička nastrouhaného zázvoru zbaveného kůry vystačí na jeden šálek čaje. Přelít vařicí vodou, počkat, až trochu vychladne, abychom nezničili vitamin C, a potom přidat citronovou šťávu a med na oslazení. Citron ani med nemá smysl přidávat do čaje teplejšího než 50 °C.
Odvar z cibule a medu
Osvědčený recept Dr. Popova: Vezměte 2 až 3 cibule, dejte je do ½ litru vody a vařte. Pak vodu sceďte do hrnku, nechte vychladnout na 40-45 °C a doslaďte medem. Je to ideální nápoj, který vám pomůže na vykašlávání.
Inhalace proti nachlazení
Vdechování páry nad hrncem je generacemi osvědčený způsob, jak uvolnit dýchací cesty. Pomáhá proti kašli, uvolňuje ucpaný nos, vedlejší nosní dutiny i průdušky a zvlhčuje podrážděné sliznice.
Do vody můžeme přidat na radu lékaře předepsaný lék, nebo bylinky či éterické oleje.
Při použití éterického oleje (například máta, eukalyptus) stačí nakapat jen několik kapek do vody. Bylinky můžeme přidat čerstvé i sušené: několik lžic sušených bylinek přelijeme vařicí vodou.
Pozor: Éterické oleje, především ty s obsahem mentolu, nepoužívejte, jestliže máte astma. Mohli byste podráždit dýchací cesty a přivolat astmatické problémy. I malé děti mohou mít potíže s dýcháním, když se dostanou do kontaktu s těmito látkami.
Bude jim stačit, když nakapete několik kapek oleje (třeba eukalyptového) na papírový kapesníček a položíte ho vedle postýlky, mimo dosah dítěte.
K inhalaci se hodí například:
Anýz – pomáhá při zánětu průdušek, uvolňuje hlen.
Eukalyptus – univerzální prostředek při všech nachlazeních, uvolňuje hlen, podporuje odkašlávání, působí proti choroboplodným zárodkům.
Fenykl – používá se při zánětu průdušek a kašli. Rozpouští hlen.
Heřmánek – „klasika“ s protizánětlivým účinkem.
Máta – účinná při nachlazení i bolesti hlavy.
Šalvěj – při zánětech hrtanu a zapálených mandlích.
Mateřídouška – pomáhá proti zánětu průdušek, kýchání a křečovitému kašli, uvolňuje hlen a dezinfikuje.
Text: Kateřina Rodná
Foto: Shutterstock