Domů     Mýty a fakta o schizofrenii
Mýty a fakta o schizofrenii
16.8.2019

Když se řekne schizofrenie, mnozí si představí nebezpečného agresora, jako byla mladá žena, která předloni zabila ve Žďáru nad Sázavou studenta střední školy.

Ve skutečnosti jsou schizofrenici lidé jako všichni ostatní, jen neměli štěstí a onemocněli vážnou chorobou. Ta se ovšem dá léčit.

Na schizofreniky společnost nahlíží s pohrdáním a ti, kteří svoji diagnózu netají, jsou vyčleňováni ze společnosti. A to jim škodí ještě více než nemoc samotná. Přitom při správné a včasné léčbě je možné žít normální život. Jak tedy tato vážná nemoc vypadá, jaké jsou její příznaky a průběh?

Podstata nemoci

Schizofrenie je psychotické onemocnění, které se projevuje poruchami myšlení (bludy), vnímání (halucinace), chování a změnami osobnosti. Většinou se objeví v pubertě, mezi 15. ž 19. rokem života, ale může to být až do 35. roku.

Pohlaví roli nehraje. Příčiny nejsou dosud přesně známé.

Na vině mohou být některé viry, stres, špatná rodinná komunikace, osamostatnění se od rodiny, úmrtí někoho blízkého, přepracovanost, nadměrné užívání alkoholu, vysoká hladina dopaminu v mozku nebo také drogy.

Není však pravda, že schizofrenii vyvolává např. kouření marihuany. Pokud zdravý člověk bez sklonů ke schizofrenii kouří marihuanu, nemoc to u něj nevyvolá.

Jestliže ale jde o jedince, který má dispozice k propuknutí nemoci, užívání drog u něj může tuto nemoc spustit.

Příliš informací

Schizofrenie je hlavně poruchou selektivity vnímání – nemocný vnímá mnohem více informací, než kolik potřebuje. Psycholožka Michaela Peterková (www.psyx.cz) to vysvětluje takto: „Když přecházíme ulici, zajímá nás, jestli něco nejede zprava či zleva.

Že se vedle nás baví dva lidé, že po chodníku skáče kos, že máme na sobě nové boty, to si neuvědomujeme, pro přecházení silnice to není důležité. Je to přirozená ochrana mozku proti přetížení nedůležitými informacemi.

U schizofrenie je tato ochrana narušená – schizofrenik vnímá všechno. Aby si v tom udělal pořádek, jeho mozek si vytvoří vlastní realitu. Bohužel z pohledu zdravého člověka jde většinou o bludné představy.“

Příznaky a projevy

Bludy a halucinace patří mezi nejčastější příznaky schizofrenie.

Někteří nemocní mohou mít pocit, že je neustále někdo pronásleduje a chce jim ublížit, mají sluchové halucinace, slyší hlasy, které komentují jejich chování či myšlení, případně jim nařizují, co mají dělat nebo vidí postavy, jež v reálu neexistují.

Jiní mohou působit zmateně, bez schopnosti se srozumitelně vyjádřit. Někdy se bizarně chovají, například používají nevhodná mimická gesta a grimasy bez zjevných příčin, mluví nesouvisle, opakují slova a vytvářejí slova zcela nová.

Příznaky schizofrenie mohou mít také podobu ztráty motivace, apatičnosti k okolnímu světu, nemožnost prožívat radost (nemocný se vůbec neusmívá a na okolí působí velmi chladně), velmi častá je plachost.

U dětí mohou schizofrenii předpovídat poruchy svalové koordinace a motoriky.

Často mívají vadné držení ruky a prstů, špatně koordinují pohyby, například při lezení, různých hrách a psaní – tím pádem neuvěřitelně „škrábou“, písmenka jim skáčou po lince, neudrží sklon a velikost písmen atd.

Aby lékař mohl diagnostikovat schizofrenii, musí její příznaky trvat alespoň jeden měsíc.

Prevence

Tomu, aby schizofrenie nepropukla, nebo abychom její vznik co nejvíce oddálili, můžeme zamezit zdravým životním stylem, psychickou pohodou, fyzickými aktivitami, pestrou stravou i tím, že nebudeme kouřit a pít alkohol.

Co se týká zmíněné psychické pohody, na prvním místě stojí klid v rodině, to znamená, že nikdo nebude vytvářet žádné dusné ani stresující prostředí.

Ze dne na den to není

Schizofrenie se nikdy neobjeví zničehonic, bez varování. Příznaky se projevují i několik měsíců před akutním propuknutím. Mezi varovné signály patří podrážděnost, vztahovačnost, nesoustředěnost či náladovost.

A protože se schizofrenie nejčastěji projevuje ve věku 15–19 let, je mnohdy pro rodinu a blízké těžké rozeznat příznaky nemoci od běžných postpubertálních projevů. Obtíže však pozvolna narůstají, až nemoc propukne naplno.

Jsou to nebezpeční násilníci?

Lékařské studie dlouhodobě potvrzují, že u pacientů se schizofrenií nedochází ve zvýšené míře k trestným činům.

Pro své okolí zpravidla nepředstavují nebezpečí, naopak se často sami stávají oběťmi, což potvrzuje i profesor MUDr. Jiří Raboch, DrSc., přednosta psychiatrické kliniky 1. LF UK: „V populaci odsouzených pro násilné činy představují osoby se schizofrenií jen velmi malé procento.

Z celospolečenského hlediska proto rozhodně nepředstavují to největší nebezpečí. Sklon k těmto deliktům mají neléčené osoby v aktivním stadiu nemoci, které trpí poruchou osobnosti a nadužívají drogy.

Smutným faktem také zůstává, že každý desátý schizofrenik spáchá sebevraždu.“ Podle údajů Policie ČR bylo u nás v roce 2014 spácháno 160 vražd a pouze jedné z nich se dopustila pachatelka pod vlivem závažné duševní poruchy. Ostatních 159 pachatelů žádnou duševní nemocí netrpělo.

Léčba

Schizofrenik si odmítá připustit, že je schizofrenik, takže mu někdo musí pomoci a dovést ho na psychiatrii. Bez odborné léčby, pouze s pomocí vlastní vůle, se schizofrenie překonat nedá. Je to sice vážné duševní onemocnění, lze ho ale léčit.

Pokud nemocní spolupracují s lékařem a správně užívají předepsaná antipsychotika, což jsou léky, které mají pozitivní dopad na myšlenkové pochody, zklidňují agresivní a divoké pacienty, tlumí bludy a zbavují je halucinací, mají velkou šanci dostat nemoc pod kontrolu a žít prakticky normálním životem. Do konce života však musí užívat léky, i když se cítí dobře.

Důležitá komplexní léčba

Bohužel hodně pacientů přestává brát léky, protože po nich přibírají na váze, nebo mají jiné problémy, např. nízký tlak, zrychlenou srdeční činnost (tachykardii), jsou moc utlumení, začnou mít sklony k epileptickým záchvatům, trpí třesem nebo zácpou. V takovém případě je třeba se poradit s lékařem, který by měl medikaci změnit, třeba i několikrát, dokud pacientovi nebude vyhovovat.

Zvláště významné je využití tzv. depotních antipsychotik v injekcích, kdy jedna dávka léku působí po dobu více týdnů. To je pro pacienta osvobozující, nemusí být pod neustálým tlakem, jestli si nezapomněl vzít tablety.

Velice důležité je, aby se nemocní léčili komplexně, to znamená, aby také mohli docházet na psychoterapie a psychosociální intervence, které mohou pomoci překonat psychologické a sociální překážky, jež jim brání získat zaměstnání a navrátit se do společenského života.

Kdo se vyléčí

Někteří schizofrenici se zcela vyléčí, u některých jde o chronický stav.

Asi 1/3 se vrátí do běžného života, u 1/3 se dosáhne jistého zlepšení, ale určité projevy nemoci člověka i tak obtěžují, případně se vracejí, a té nejméně šťastné třetině zůstanou schizofrenní symptomy jako chronické a nereagující na léčbu.

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Související články
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
13.6.2025
Přezdívá se mu sluneční vitamin. Možná nejen díky jeho nejvýznamnějšímu zdroji. Déčko je totiž také hlavní pojistkou pro dobrou náladu. Většina světové populace má vitaminu D nedostatek. Bacily a viry tak mají velkou šanci tělo napadnout a skolit. Co je vitamin D Řadí se mezi vitaminy, ale je to vlastně v tucích rozpustný hormon seco-steroid nezbytně důležitý pro správné fungování lidského tě
11.6.2025
O zdraví koluje nespočet mýtů. Mnoho z nich jsme slyšeli jako už děti a v dobré víře je pak v dospělosti předávali. Mnoho dalších pak přidala doba internetová… Řada z těchto rad má racionální jádro a spolehnlivý účinek. Vedle nich ovšem koluje spousta nepodložených nebo vysloveně nebezpečných mýtů. Místo abychom svému tělu prospěli, můžeme si jejich dodržováním naopak uškodit. 1. Pitný režim se
9.6.2025
Slovo tinnitus je odvozeno od latinského tinnire, což znamená znít nebo zvonit. Jenže tohle zvonění se bohužel odehrává ve vašich uších a vy byste dali nevím co za to, abyste se ho zbavili. Ale nejste v tom sami. S tímto nepříjemným problémem se potýká čím dál víc lidí, což se přisuzuje zvyšujícímu se hluku a stresu. Ale tinnitem trpěla i řada známých a slavných osobností, třeba Ludwig van Beetho
4.6.2025
Každý z nás pociťuje bolest trochu jinak. Není to jen záležitost vnitřní síly a sebeovládání, ale především drobných rozdílů ve fungování organizmu. Ty jsou také důvodem, proč ženám dává bolest zabrat více. Roli hrají především odlišnosti v reakci nervů a vliv hormonů. Pro ženy jsou nevýhodné: Od přírody mají nastavený nižší práh bolesti, což znamená, že i slabší podnět, kterého si muži ani nevš
reklama
Šikovné tipy
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Kosmetické tipy na jaro i léto
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
V zámeckém parku přebýval duch
skutecnepribehy.cz
V zámeckém parku přebýval duch
Pobyt v hotelu se proměnil v noční můru. Probudila jsem se, abych zabránila neštěstí. Mé dítě si vybral nebezpečný duch. K tomu letnímu pobytu jsem se nechala zlákat kamarádkou. Byl to ozdravný pobyt pro postižené děti, a já v něm měla zajistit příjemné večery s cvičením a meditací pro maminky a babičky. Svou malou dceru Kristýnku jsem vzala s sebou. Zabydlely jsme se
Nepečený melounový dort
tisicereceptu.cz
Nepečený melounový dort
Nemusíte ani zapínat troubu a přitom vytvoříte jedinečný dort s lehkým melounovým želé, který bude zejména během horkých letních dnů příjemným osvěžením pro malé i velké strávníky. Potřebujete 1
Jachtou na Seychely s Emerald Cruises
iluxus.cz
Jachtou na Seychely s Emerald Cruises
Společnost Emerald Cruises představuje tři seychelské itineráře na pozadí sametových pláží lemovaných žulovými monolity. Vybírat lze z 8denní, 10denní nebo 13denní plavby během níž cestovatelé objeví
Záhadné zlato z římské pevnosti: Byl to dar pro tajemného boha?
enigmaplus.cz
Záhadné zlato z římské pevnosti: Byl to dar pro tajemného boha?
Enigmatický artefakt je spojen s římskou pevností Gonio, na pobřeží Gruzie nedaleko Batumi. Pevnost byla postavena Římany v prvním století našeho letopočtu. Zde učiněný archeologický objev naznačuje,
Čistá pleť v létě? Zkuste 5 P…
nejsemsama.cz
Čistá pleť v létě? Zkuste 5 P…
Aby pleť zůstala zdravá a chráněná, má důkladné čištění v každodenní rutině prioritu zvláště v létě. Vždyť víme, že čistá pleť má lepší schopnost regenerace. V létě je čištění pleti o to důležitější, oč horčejší jsou dny. Sluníčko totiž dává pleti pořádně zabrat. Proč si máme dopřát čas na čištění pleti V létě se často opalujeme a mažeme opalovacími krémy, na pleti se tak
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
historyplus.cz
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán
Jóbovy slzy: Semena plná zdraví i prastará ozdoba
epochalnisvet.cz
Jóbovy slzy: Semena plná zdraví i prastará ozdoba
Biblický Jób měl dobrý důvod prolévat slzy. Podle nich získává jméno i tropická obilnina slzovka obecná, které se říká též Jóbovy slzy. Její semena totiž tvarem slzy skutečně připomínají a jsou využívány jako prostředek lidové medicíny, nutričně hodnotná potravina i ozdoba.   Rostlina pochází ze zemí jihovýchodní Asie, konkrétně z Myanmaru, Indie, Číny a Malajsie.
Atmosféra uvolněnosti a vysokého komfortu
rezidenceonline.cz
Atmosféra uvolněnosti a vysokého komfortu
Předměstská rezidence nedaleko Moskvy byla pro svého autora, architekta Olega Klodta, ojedinělým projektem. Výsledná elegance, lehkost a funkčnost interiérů jsou však také dílem skvělé spolupráce návrháře s investorem. „ “ Tvůrčímu týmu prošel rukama každičký jednotlivý aspekt promyšleného obytného prostoru. Atmosféra uvolněnosti a komfortu, jíž interiéry dýchají, pramení také ze zvláštní energie, která proudila mezi
Zvířata v ohrožení: Planeta plná plastů
epochaplus.cz
Zvířata v ohrožení: Planeta plná plastů
Dobu kamennou teprve relativně nedávno vystřídaly doba měděná, bronzová a železná. Se železem je v podstatě spjatá i celá moderní doba včetně průmyslové revoluce. Co se tedy plastů týče, historicky vzato jsou pro nás vlastně nedávným, avšak poněkud nebezpečným „módním výstřelkem“. Začaly se objevovat teprve v polovině 20. století. Zaplavená planeta Oproti plastům, jejichž nadpoloviční
Zdislavina studánka: Uzdravuje dodnes nemocné?
epochanacestach.cz
Zdislavina studánka: Uzdravuje dodnes nemocné?
Asi kilometr od státního zámku Lemberk se nachází Zdislavina studánka pojmenovaná podle zdejší šlechtičny, která prý měla zázračné nadání uzdravovat nemocné. Voda prý pomáhá dodnes. Česká šlechtična svatá Zdislava (1220–1252) má podivuhodné schopnosti už jako dítě. Stále se prý modlí a chce se stát poustevnicí. Rodiče ji nicméně provdají za Havla z Lemberka (asi 1210–1254) a
Tělesný pach podceňujeme. Průzkum odhalil, jak Češi (ne)řeší osobní vůni
21stoleti.cz
Tělesný pach podceňujeme. Průzkum odhalil, jak Češi (ne)řeší osobní vůni
Tělesná vůně je tichý, ale silný průvodce našich každodenních setkání. Podle 95 % Čechů ovlivňuje první dojem víc, než si uvědomujeme. Přesto mnozí z nás zanedbávají pravidelnou péči o svěžest. Co vše
Bojuje Sandeva o Prachaře s jeho bývalkou?
nasehvezdy.cz
Bojuje Sandeva o Prachaře s jeho bývalkou?
Toužila se vdát, teď ale Sara Sandeva (27) poslouchá, že její partner Jakub Prachař (41) stále patří jiné. Bude z toho svatba, nebo jen dvě zlomená srdce? Půvabná herečka Sara Sandeva (27) ze seriá