Domů     Mýty a fakta o schizofrenii
Mýty a fakta o schizofrenii
16.8.2019

Když se řekne schizofrenie, mnozí si představí nebezpečného agresora, jako byla mladá žena, která předloni zabila ve Žďáru nad Sázavou studenta střední školy.

Ve skutečnosti jsou schizofrenici lidé jako všichni ostatní, jen neměli štěstí a onemocněli vážnou chorobou. Ta se ovšem dá léčit.

Na schizofreniky společnost nahlíží s pohrdáním a ti, kteří svoji diagnózu netají, jsou vyčleňováni ze společnosti. A to jim škodí ještě více než nemoc samotná. Přitom při správné a včasné léčbě je možné žít normální život. Jak tedy tato vážná nemoc vypadá, jaké jsou její příznaky a průběh?

Podstata nemoci

Schizofrenie je psychotické onemocnění, které se projevuje poruchami myšlení (bludy), vnímání (halucinace), chování a změnami osobnosti. Většinou se objeví v pubertě, mezi 15. ž 19. rokem života, ale může to být až do 35. roku.

Pohlaví roli nehraje. Příčiny nejsou dosud přesně známé.

Na vině mohou být některé viry, stres, špatná rodinná komunikace, osamostatnění se od rodiny, úmrtí někoho blízkého, přepracovanost, nadměrné užívání alkoholu, vysoká hladina dopaminu v mozku nebo také drogy.

Není však pravda, že schizofrenii vyvolává např. kouření marihuany. Pokud zdravý člověk bez sklonů ke schizofrenii kouří marihuanu, nemoc to u něj nevyvolá.

Jestliže ale jde o jedince, který má dispozice k propuknutí nemoci, užívání drog u něj může tuto nemoc spustit.

Příliš informací

Schizofrenie je hlavně poruchou selektivity vnímání – nemocný vnímá mnohem více informací, než kolik potřebuje. Psycholožka Michaela Peterková (www.psyx.cz) to vysvětluje takto: „Když přecházíme ulici, zajímá nás, jestli něco nejede zprava či zleva.

Že se vedle nás baví dva lidé, že po chodníku skáče kos, že máme na sobě nové boty, to si neuvědomujeme, pro přecházení silnice to není důležité. Je to přirozená ochrana mozku proti přetížení nedůležitými informacemi.

U schizofrenie je tato ochrana narušená – schizofrenik vnímá všechno. Aby si v tom udělal pořádek, jeho mozek si vytvoří vlastní realitu. Bohužel z pohledu zdravého člověka jde většinou o bludné představy.“

Příznaky a projevy

Bludy a halucinace patří mezi nejčastější příznaky schizofrenie.

Někteří nemocní mohou mít pocit, že je neustále někdo pronásleduje a chce jim ublížit, mají sluchové halucinace, slyší hlasy, které komentují jejich chování či myšlení, případně jim nařizují, co mají dělat nebo vidí postavy, jež v reálu neexistují.

Jiní mohou působit zmateně, bez schopnosti se srozumitelně vyjádřit. Někdy se bizarně chovají, například používají nevhodná mimická gesta a grimasy bez zjevných příčin, mluví nesouvisle, opakují slova a vytvářejí slova zcela nová.

Příznaky schizofrenie mohou mít také podobu ztráty motivace, apatičnosti k okolnímu světu, nemožnost prožívat radost (nemocný se vůbec neusmívá a na okolí působí velmi chladně), velmi častá je plachost.

U dětí mohou schizofrenii předpovídat poruchy svalové koordinace a motoriky.

Často mívají vadné držení ruky a prstů, špatně koordinují pohyby, například při lezení, různých hrách a psaní – tím pádem neuvěřitelně „škrábou“, písmenka jim skáčou po lince, neudrží sklon a velikost písmen atd.

Aby lékař mohl diagnostikovat schizofrenii, musí její příznaky trvat alespoň jeden měsíc.

Prevence

Tomu, aby schizofrenie nepropukla, nebo abychom její vznik co nejvíce oddálili, můžeme zamezit zdravým životním stylem, psychickou pohodou, fyzickými aktivitami, pestrou stravou i tím, že nebudeme kouřit a pít alkohol.

Co se týká zmíněné psychické pohody, na prvním místě stojí klid v rodině, to znamená, že nikdo nebude vytvářet žádné dusné ani stresující prostředí.

Ze dne na den to není

Schizofrenie se nikdy neobjeví zničehonic, bez varování. Příznaky se projevují i několik měsíců před akutním propuknutím. Mezi varovné signály patří podrážděnost, vztahovačnost, nesoustředěnost či náladovost.

A protože se schizofrenie nejčastěji projevuje ve věku 15–19 let, je mnohdy pro rodinu a blízké těžké rozeznat příznaky nemoci od běžných postpubertálních projevů. Obtíže však pozvolna narůstají, až nemoc propukne naplno.

Jsou to nebezpeční násilníci?

Lékařské studie dlouhodobě potvrzují, že u pacientů se schizofrenií nedochází ve zvýšené míře k trestným činům.

Pro své okolí zpravidla nepředstavují nebezpečí, naopak se často sami stávají oběťmi, což potvrzuje i profesor MUDr. Jiří Raboch, DrSc., přednosta psychiatrické kliniky 1. LF UK: „V populaci odsouzených pro násilné činy představují osoby se schizofrenií jen velmi malé procento.

Z celospolečenského hlediska proto rozhodně nepředstavují to největší nebezpečí. Sklon k těmto deliktům mají neléčené osoby v aktivním stadiu nemoci, které trpí poruchou osobnosti a nadužívají drogy.

Smutným faktem také zůstává, že každý desátý schizofrenik spáchá sebevraždu.“ Podle údajů Policie ČR bylo u nás v roce 2014 spácháno 160 vražd a pouze jedné z nich se dopustila pachatelka pod vlivem závažné duševní poruchy. Ostatních 159 pachatelů žádnou duševní nemocí netrpělo.

Léčba

Schizofrenik si odmítá připustit, že je schizofrenik, takže mu někdo musí pomoci a dovést ho na psychiatrii. Bez odborné léčby, pouze s pomocí vlastní vůle, se schizofrenie překonat nedá. Je to sice vážné duševní onemocnění, lze ho ale léčit.

Pokud nemocní spolupracují s lékařem a správně užívají předepsaná antipsychotika, což jsou léky, které mají pozitivní dopad na myšlenkové pochody, zklidňují agresivní a divoké pacienty, tlumí bludy a zbavují je halucinací, mají velkou šanci dostat nemoc pod kontrolu a žít prakticky normálním životem. Do konce života však musí užívat léky, i když se cítí dobře.

Důležitá komplexní léčba

Bohužel hodně pacientů přestává brát léky, protože po nich přibírají na váze, nebo mají jiné problémy, např. nízký tlak, zrychlenou srdeční činnost (tachykardii), jsou moc utlumení, začnou mít sklony k epileptickým záchvatům, trpí třesem nebo zácpou. V takovém případě je třeba se poradit s lékařem, který by měl medikaci změnit, třeba i několikrát, dokud pacientovi nebude vyhovovat.

Zvláště významné je využití tzv. depotních antipsychotik v injekcích, kdy jedna dávka léku působí po dobu více týdnů. To je pro pacienta osvobozující, nemusí být pod neustálým tlakem, jestli si nezapomněl vzít tablety.

Velice důležité je, aby se nemocní léčili komplexně, to znamená, aby také mohli docházet na psychoterapie a psychosociální intervence, které mohou pomoci překonat psychologické a sociální překážky, jež jim brání získat zaměstnání a navrátit se do společenského života.

Kdo se vyléčí

Někteří schizofrenici se zcela vyléčí, u některých jde o chronický stav.

Asi 1/3 se vrátí do běžného života, u 1/3 se dosáhne jistého zlepšení, ale určité projevy nemoci člověka i tak obtěžují, případně se vracejí, a té nejméně šťastné třetině zůstanou schizofrenní symptomy jako chronické a nereagující na léčbu.

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Související články
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
10.3.2025
Dobrou zprávou je, že následky alkoholu tělo překoná dříve než kouření. Přesto si regenerace vyžádá čas a ten bude u různých orgánů a duševních i fyzických dějů jinak dlouhý. Duševní výkonnost: 2 a 3 týdny Abstinence se rychle promítne v metabolismu a ve zlepšení laboratorních hodnot krve. Ty se projeví i reálně. Pokles toxických látek a zátěže, kterou pro tělo představovaly, povede ke snížení p
4.3.2025
Téměř všichni, kteří opary na rtech trpí, vědí, jak jsou záludné. Vždycky se objeví v té nejnevhodnější chvíli. Třeba když se chystáte do společnosti a chcete, aby vám to slušelo, nebo už balíte na dovolenou, najednou se objeví bolestivé puchýřky. A děje se to nejen v létě, ale právě i v zimě, často na horách. Může za to zvýšené UV záření, které se odráží od sněhu. Ale na to, aby vám tenhle zálud
27.2.2025
Jsou náchylné k prochladnutí a případný zánět není nic, o co by člověk stál. Ale o ledviny bychom tak jako tak měli pečovat celoročně. Pro tělo jsou nesmírně důležité a mají více funkcí než jen filtrování a vylučování škodlivin. Například produkují hormony, které ovlivňují krevní tlak i tvorbu červených krvinek. Udržují v rovnováze minerály jako jsou draslík a sodík. Podílejí se i na tvorbě důlež
reklama
Šikovné tipy
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Krásné vlasy přes zimu trpěly
Ať už nosíte čepici, nebo pro krásu trpíte a chodíte bez ní, vlasy to odnášejí tak jako tak. Jsou suché, lámavé, nabité statickou elektřinou. Všechny tyto potíže se ale dají pravidelnou péčí odstranit. Čím je vzduch venku chladnější, tím méně vlhkosti se na povrchu vlasů udrží. Suchý vzduch ve vytápěných místnostech působí na vlasy obdobně. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Interiér podle filozofie Zen
rezidenceonline.cz
Interiér podle filozofie Zen
Jednoduché minimalistické prostředí vytváří dnes tolik potřebný klid a uvolnění. To byl také cíl designérky Li Jianmei, autorky zdařilé realizace. Na okraji Chengdu, hlavního města čínské provincie Sichuan, vznikl unikátní projekt Eco-City. Citlivý přístup k přírodě a udržitelnosti životního prostředí se promítá nejenom do jeho architektury, ale také způsobu bydlení. Hektický životní styl zůstává za
Kostel Matky Boží v Telči: Panna Marie volá ze zvonice nejkrásnějším hlasem
epochanacestach.cz
Kostel Matky Boží v Telči: Panna Marie volá ze zvonice nejkrásnějším hlasem
Město Telč je prodchnuto slavnou historií, takže když je zdejší kostel nejstarším ve městě, něco už to znamená. Přesně takový je kostel Matky Boží na Starém městě, z jehož věže už po staletí zní starobylý zvon jménem Panna Marie. O tom, že historické jádro Telče je městskou památkovou rezervací a je zapsáno do Seznamu světového kulturního
Co nevíte o podivuhodných žížalách
epochalnisvet.cz
Co nevíte o podivuhodných žížalách
Na vlhkém chodníku se klikatí dešťovky. „Fůj, žížaly!“ povykuje holčička a odmítá se hnout z místa. Však mohou dorůst až do délky 30 cm. A to je ještě nic. Zatím rekordním kouskem je jedinec dlouhý 6,7 metru a vážící 1,5 kg! Africké žížaly Microchaetus rappi běžně dorůstají do 1,5metrové délky. Ovšem onen 6,7metrový kousek je
Maršál Lannes prolil pro Napoleona nejvíc krve
historyplus.cz
Maršál Lannes prolil pro Napoleona nejvíc krve
Je pondělí 10. dubna 1769, když ve vesničce Lectoure v jižní Francii přichází na svět dítě, jež při křtu dostane jméno Jean. Jeho otec je drobným obchodníkem, který bohatstvím neoplývá. Sám chlapec se později vyučí na barvíře. Revoluce ale rozdá karty tak, že jednou bude udávat směr dějin. Vyhlídky prostého nádeníka nejsou růžové. Mladý barvíř
Kouzlo s dopisem opravdu úspěšně fungovalo
nejsemsama.cz
Kouzlo s dopisem opravdu úspěšně fungovalo
Považovala jsem to psaní za hru nebo za vtip, ale stal se skutečně zázrak. Můj příběh se stal už před mnoha lety, kdy si ještě lidé běžně posílali dopisy. Vzpomínám si, jak jsem se každý den dívala do poštovní schránky. Občas jsem tam našla pohled z dovolené nebo psaní od vzdálených příbuzných. A jednoho dne
Závod míru má konečně nástupce – Evropskou jízdu míru. Letos pojede také Jan Ullrich
iluxus.cz
Závod míru má konečně nástupce – Evropskou jízdu míru. Letos pojede také Jan Ullrich
Už popáté projede letos na podzim po českých silnicích peloton Evropské jízdy míru. Nesoutěžní oslava radosti z cyklistiky a ohlédnutí k idejím Závodu míru. Pořadatelé mají posledních pár míst pro čes
Zkoušela jsem svou lásku uhranout kouzlem
skutecnepribehy.cz
Zkoušela jsem svou lásku uhranout kouzlem
Ezoterice jsem tehdy úplně propadla a našla jsem si kamarádky, které magie také lákala. Už jen najít někoho, na kom si kouzla vyzkoušíme… Po maturitě jsem zamířila z rodného města rovnou do Prahy. A tady se mi otevřel nový svět. Nemám na mysli jen to, že jsem si zvykala na život ve velkoměstě, ale také jsem objevila kouzlo
Až vymřou včely… budou létat roboti
21stoleti.cz
Až vymřou včely… budou létat roboti
Tento rychlý a obratný robotický hmyz by mohl v budoucnu pomáhat s mechanickým opylováním. Díky novému designu byl robot velikosti hmyzu schopen létat 100krát déle než předchozí verze. [caption id=
Peníze v ohrožení: Okradou nás tajné služby úplně o všechno?
enigmaplus.cz
Peníze v ohrožení: Okradou nás tajné služby úplně o všechno?
Muž středního věku přichází k bankomatu. „Konečně mi přišla výplata,“ říká si. Když však zadá PIN ke svému účtu, nevěřícně vyvalí oči. Jeho konto je prázdné! „Někdo mi sebral všechny mé peníze!“ křičí
Nechal Decastelo kvůli téhle blondýně?
nasehvezdy.cz
Nechal Decastelo kvůli téhle blondýně?
Podivnosti okolo rozchodu herečky Evy Decastelo (46) ze seriálu Kamarádi a Tomáše Třeštíka (47) nabírají na obrátkách. Známý fotograf se na sociálních sítích ukázal ve vřelém objetí s Hedvikou Liškovo
Medové sušenky
tisicereceptu.cz
Medové sušenky
Tyto sušenky jsou křehké, křupavé, sladké tak akorát a oříšky nebo mandle jim dodávají skvělý šmrnc. Potřebujete 180 g másla 60 g cukru krupice 6 lžic medu 2 lžičky kypřicího prášku 240 g hl
Aféra s čokoládovými pastilkami: Markýz de Sade otrávil lehké ženy
epochaplus.cz
Aféra s čokoládovými pastilkami: Markýz de Sade otrávil lehké ženy
Francouzský šlechtic markýz de Sade miluje extravagantní sexuální praktiky a také čokoládu. Za svoje hrátky, označované dnes po něm jako sadismus, stráví spoustu let ve vězení. Jakmile Donatien Alphonse François, markýz de Sade (1740–1814) ale skončí v cele, hned píše manželce Renée-Pélagie de Montreuil (1741–1810), aby mu zajistila další přísun čokolády. Se svým sluhou Latourem dorazí