Domů     Miroslav Táborský: „Byl jsem umanutej…“
Miroslav Táborský: „Byl jsem umanutej…“
3.9.2021

Nepřehlédnutelný. Tohle přídavné jméno je pro vystižení tohoto českého herce to pravé. Zapamatovatelné jsou i jeho malé roličky, o chudém metaři z Četnických humoresek, estébákovi z Kolji a nebo sadistickém Žabákovi ze Zdivočelé země ani nemluvě.

Miroslav Táborský se narodil v Praze, ale už po půldruhém roce se rodina přestěhovala do Hradce Králové. Tam prožil dětství:

„Byl jsem hodné, byť dost hyperaktivní dítě.“ Jednou vzpomínal, jakou měl radost, když mu dědeček, který vyráběl loutky, daroval loutkové divadlo. Možná právě to bylo to prvotní postrčení směrem ke kumštu.

Začalo to ochotníky

Devítku jsem zvládal takřka levou zadní. Ale pak přišel gympl a mat-fyz třída. To vymysleli rodiče proto, že bylo jasné, že z kádrových důvodů pro mě humanitní vysokoškolské obory nepřicházejí v úvahu.

Jenže mě ta matika a fyzika moc nebraly, navíc jsem už také hrál amatérské divadlo.“ Lásku k divadlu zřejmě podědil po rodičích, kteří v mládí také ochotničili.

Jaroslava Lukeše hrál v seriálu Místo nahoře (2004).
Jaroslava Lukeše hrál v seriálu Místo nahoře (2004).

Pro herectví trpěl

Po střední škole se hned hlásil na divadelní akademii, jenže ho nevzali. „A tak jsem šel na peďák.“ V dalších čtyřech letech se pak pokoušel dostat na DAMU ještě třikrát, než byl konečně přijat. Dokonce si kvůli tomu nechal předělat zuby!

„Já jsem míval mezi jedničkami nahoře mezeru, kterou utíkal vzduch, a to bylo znát na výslovnosti. A tak jsem si nechal zuby zbrousit a nasadit korunky. Zubař tenkrát plakal, že má brousit zdravé zuby, ale když já se moc chtěl na to herectví dostat.“

Kantor na jevišti

Než ho na DAMU vzali, stihl už téměř dostudovat učitelství. Téměř. Do konce mu zbýval rok. „A tak jsem dělal prvák s páťákem dálkově.

Nakonec se to tak sešlo, že jsem měl měsíc na to dodělat na peďáku všechny zápočty, zkoušky a navíc povinnou praxi na střední škole. A já to nestíhal…“

Zvládl to, ale za katedrou coby učitel od té doby nestál. Mimochodem – tehdy už měl nabídky z divadel, aby u nich nastoupil jako elév, takže i kdyby herectví nevystudoval, hrát by šel stejně. „Byl jsem prostě umanutej.“

Hráli v  pohádce Lotrando a Zubejda (1997).
Hráli v  pohádce Lotrando a Zubejda (1997).

Ubrat logiky, přidat citu!

Už během studií na DAMU hostoval v Národním divadle. „Ale ten přechod od fyziky k hraní mi zpočátku dělal potíže. Profesoři na akademii mi občas museli připomenout, abych ubral logiky a přidal citu.“ Po absolutoriu hrál rok na Kladně.

Po vojně pak vystřídal několik pražských divadel, až zakotvil v roce 1996 v Divadle v Dlouhé a zůstal dvacet sezon.

Penélope, Sigourney, Matt, Heath…

V 90. letech u nás točily zahraniční produkce jeden film za druhým a pořádaly castingy na menší role. „Občas jsem je něčím zaujal a dali mi i roli větší.“ To byl případ španělského filmu Dívka tvých snů, ve kterém hrála hlavní postavu Penélope Cruz.

„Celý štáb mi přišel skvělý. Všichni herci byli ve Španělsku hvězdami, a zároveň to byli báječní parťáci. Penélope byla jedním článkem té party.“ Za roli v tomto filmu dostal Táborský ve Španělsku Goyovu cenu, což je tamější obdoba Českých lvů!

Zahrál si také se Sigourney Weaver ve filmu Sněhurka – Příběh hrůzy: „Mezi natáčením jsme probrali děti i divadlo.“ A nebo s Mattem Damonem a Heathem Ledgerem v Kletbě bratří Grimmů:

Oba se ukázali jako hračičkové, kteří byli natěšení na každý nápad. Dalo se s nimi vymýšlet a blbnout. I fotbálek jsme si zahráli mezi karavany během pauzy. Vzpomínku mi kalí jen to, že Heath už nežije.“

Měl jsem období blbců…“

Svou dosavadní filmovou kariéru popisoval v jednom rozhovoru s nadhledem:

„Po DAMU jsem měl období blbců. Pak jsem měl období pétépáků. Pak bylo období padouchů. Kolem čtyřicítky se to začalo lámat a dostal jsem první kladné postavy.

Teď mám období, kdy převažují spíš komické postavy.“ Milovníka prý si zahrál jen párkrát, a to ještě jako ochotník. „Dost jsem se při tom trápil…“

S Barborou Munzarovou hrál ve válečném dramatu Operace Silver A (2007).
S Barborou Munzarovou hrál ve válečném dramatu Operace Silver A (2007).

Sám sobě režisérem

Už několik let je Miroslav Táborský na volné noze a jeho „akční rádius“ se značně rozšířil. Jsem ve věku, kdy ještě mám síly, a chtěl bych si na jevišti ještě tzv. užít.

Chci si teď víc vybírat úkoly, které mě baví, a stojí mi za to, věnovat jim čas a energii.“ Připravil také vlastní inscenaci. „V Divadle v Řeznické jsem udělal představení, které jsem sám režíroval, navrhl jsem kostýmy, scénu…“

Doma mezi Cimrmany

Miroslav Táborský je pyšný na to, že si zahrál od Kolji ve všech dalších filmech natočených podle scénářů Zdeňka Svěráka.

Ale nejen to! „Jednou mi Zdeněk Svěrák volal, jestli bych se s ním nestřídal ve hře Dlouhý, Široký a Krátkozraký.“ Řekl mu, že je to nesmysl.

Nakonec prý si dal podmínku, že se to naučí, že to nazkouší, a když se ukáže, že to nejde, tak že půjdou od toho. „No a jsem tam už sedmou sezonu.“ Dnes už hraje také doktora Vypicha ve hře Záskok.

„Tam, mezi těmi osmdesátníky, si uvědomuju, že mám přestat fňukat, když mě něco bolí. Jsou pro mě potvrzením toho, že dokud si chlap hraje, tak nejen nezlobí, ale asi ani nestárne. Jsou vzdělaní, chytří, hraví… Já se mezi ně vždycky hrozně těším.“

V seriálu Vinaři se Zdeňkem Junákem (2014-2015).
V seriálu Vinaři se Zdeňkem Junákem (2014-2015).

Najít toho pravého je štěstí

S manželkou, loutkoherečkou Kateřinou, se brali, když jemu bylo 33 a jí o tři míň. Předtím spolu pár let chodili, i když…Tápu, kdy to s Kačenkou bylo ještě kamarádství, a kdy už rande,“ přiznal jednou Táborský a dodal:

„Najít toho pravého pro společný život je štěstí a dar.

U nás to bylo tak, že jsme oba chtěli ten vztah vždycky pěstovat a udržet. Nemůžu říct, že jsme neměli krize. Nikdy nás ale nenapadlo je řešit jinak než pozitivně.“

S Taťánou Medveckou v pohádce Nejkrásnější hádanka (2008).
S Taťánou Medveckou v pohádce Nejkrásnější hádanka (2008).

Hlavně si neustlat!

Před několika lety se Miroslav Táborský nechal vyhecovat a začal jezdit na horském kole. Co jezdit – závodit! A hned v prvním závodě jsem pochopil, že kondice je něco úplně jiného, než jsem si do té doby myslel. Naštval jsem se na sebe, a tak se snažím být každý rok lepší a lepší.“

Trénuje, jezdí s ním syn, někdy prý i manželka, kolo používá také k dopravě po Praze.

„Při nějaké tréninkové projížďce si často přemýšlím o kdečem, ale při ostřejším tréninku nebo při závodě se hlava naprosto vyčistí a soustředí se jen tu jízdu, tělo, kolo, terén… Aby si člověk neustlal. Když dojedu, tak jsem jak vyluxovanej. Je to osvěžující.“

Foto: ČT, CSFD, Prima, Herminapress

Související články
4.12.2024
Po dlouhých letech hraní vedlejších rolí se kolem padesátky rozhodla vzít svůj herecký život do vlastních rukou. Našla si repertoár i spolupracovníky – a ono to funguje! Její Shirley Valentine viděli diváci už více než osmsetkrát a pořád je vyprodáno! „Moje dětství bylo překrásné, protože mě doma od všeho zlého uchránili a moji dětskou dušičku nezatěžovali problémy. Babiččin humor a veselost by
19.11.2024
Nebo jste o ní ještě neslyšeli? Ale ano, je to umění krasopisu. A možná si vzpomenete, že ještě vaši prarodiče se mu učili ve škole. Krasopis byl obávaným školním předmětem, a když někdo škrábal jako kocour, byla to ostuda. Naopak ten, kde měl písmo úhledné, byl oceňován, což mělo svůj důvod. Žádné počítače nebyly a úřední dokumenty byly psány rukou. Takže vyhlídka dobrého zaměstnání v teple úřad
31.10.2024
Někdejší hvězda jeviště brněnského Národního divadla, dnes jedna z opor pražského Divadla na Vinohradech. Když mu bylo pětatřicet, toužil po tom uspořádat si osobní život. A dnes? „Díky manželce prožívám opravdu šťastné období…“ Vzteklý sedlák a zároveň pytlák v Četnických humoreskách, táta Jan Horák v seriálu Horákovi, plukovník Jeřábek, ředitel kriminálky, v Případech 1. oddělení, a také bohatý
7.10.2024
Dcerka poštovního zřízence Pumplmě ve Vlaku dětství i naděje, Popelka z lékárny v Básnících a v poslední době hlavně vesničanka Jana v seriálu Slunečná. Má krásné tmavé oči, nepopiratelné charisma, dva České lvy a říká o sobě, že je pečovatelka. Hereckých genů dostala Tereza Brodská do vínku jako málokdo – však byl také jejím otcem Vlastimil Brodský a matkou je Jana Brejchová! Tereza se narodila
1.10.2024
Po prázdninách se do prostor pražské rozhlasové kavárny Radiocafé na Vinohradské 12 opět vrací populární talk show Hovory W, jejichž protagonisté a zároveň moderátoři Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros si do něho už tradičně zvou zajímavé hosty. Tento poněkud neobvyklý formát „dva na jednoho“ si pořad udržuje po celou dobu svého desetiletého trvání, a v Radiocafé, kde své hosty představuje
reklama
Šikovné tipy
Adventní věnec trochu jinak
Také každý rok přemýšlíte, jaký udělat věnec, aby se všem líbil? A co pro tentokrát udělat bábovkový? Budete potřebovat Formu na bábovku (nejlépe starší litinovou) * jakýkoliv papír * mech * kovové bodce * čtyři svíčky * celé lískové oříšky * badyán * širší stuhu s kostičkovým motivem * další libovolné užší stužky * krajky […]
Adventní kalendář s vánoční hvězdou
Adventní kalendář nemusí být jen radost pro děti, ale klidně i luxusní dekorace do obýváku. Přitom nemusí být drahá. Potřebovat budete slaměný korpus na věnec a koš stejného průměru z úpletového materiálu, slámy, mořské trávy, vodního hyacintu nebo bambusu. Koš poslouží jako obal na květináč vánoční hvězdy, které už jsou k dostání. Korpus ozdobte stuhou. […]
Očistná kúra pro koberce
Že musíte koberec pravidelně luxovat, aby se v něm nedržel prach a roztoči, je samozřejmé. Kromě toho je ale potřeba ho občas důkladně vyčistit do hloubky. Existuje několik způsobů čištění, ten nejvhodnější vždy vyberte podle materiálu koberce, délky vlasu a také podle jeho barevného provedení. Na výběr máte suché (čisticí prášek a suchá pěna) nebo […]
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
Věčná otázka „kam s tím“ nás trápí často, zejména když jde o věci drobné, které většinou tak dobře uklidíme, že je potom ne a ne najít. Vyřešit to mohou hezké kyblíčky. Budete potřebovat: plechové kyblíčky, barvy na kovy (zde bílá, červená, modrá), štětce, molitanový váleček, obyčejnou tužku, tavicí pistoli, špičatou špejli nebo drát, bezbarvý lak, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na hřbitově nikdy nekraďte, přijde trest!
skutecnepribehy.cz
Na hřbitově nikdy nekraďte, přijde trest!
Ty podivné zvuky děsily celou naší vesnici. Vycházely z opuštěné staré hrobky, ze které zmizel kamenný andělíček. Zloděj ho musel vrátit! Rány mě probraly ze zamyšlení. Stála jsem u hrobu svých rodičů a vzpomínala. Ten zvuk byl nepříjemný. A nebyl daleko. Vycházel z míst, kde stávaly staré, opuštěné hrobky po Němcích, kteří byli z kraje odsunuti. Už se smrákalo, bylo to
Fenomén jménem krampus: Kde se vzal?
enigmaplus.cz
Fenomén jménem krampus: Kde se vzal?
Zejména v Rakousku a v Bavorsku se můžeme setkat s původně alpským strašidlem, rohatou příšerou jménem krampus. Tato bytost bývá také nazývána koňský čert nebo horský čert. Rozhodně není prý radno dív
Cukroví ze světa: Francouzské madlenky
nejsemsama.cz
Cukroví ze světa: Francouzské madlenky
Sušenky Madeleine (čti: madlen) neboli madlenky vznikly v Lotrinsku, kde je prý upekla komorná Madeleine polskému králi Stanislavovi. Tomu tak zachutnaly, že je po ní také pojmenoval. Potřebujete: ✿ 85 g másla ✿ 160 g hladké mouky ✿ 1 lžičku kypřicího prášku ✿ 2 vejce ✿ 85 g cukru krupice ✿ špetku soli ✿ 1 lžičku vanilkového extraktu ✿
TAG Heuer slaví 20 let Oracle Red Bull Racing
iluxus.cz
TAG Heuer slaví 20 let Oracle Red Bull Racing
TAG Heuer představuje nový Formula 1 Chronograph x Oracle Red Bull Racing, limitovanou edici, která vzdává hold dvěma dekádám úspěchů týmu Oracle Red Bull Racing. Tento jedinečný model oslavuje závodn
Nehody jsou prokletím Janžurové
nasehvezdy.cz
Nehody jsou prokletím Janžurové
Nejspíš i herci očekávají, že nebezpečí na ně bude číhat spíše během natáčení někde v přírodě. Ale herečka Iva Janžurová (84) může dlouze vyprávět, že o život může jít i na prknech, která znamenají sv
Císař si spletl knížete Schwarzenberga s jelenem
historyplus.cz
Císař si spletl knížete Schwarzenberga s jelenem
Adam František ze Schwarzenbergu se prochází po pátém nádvoří svého sídla v Českém Krumlově a obhlíží monument, který zdědil docela nedávno po své tetě Marii Ernestině. Ve chvatu jej dostihne panoš se správou, která je chráněna císařskou pečetí. Kníže pečeť rozlomí zkušeně, jako již mnohé předtím, a čte. „Císař přijede do Čech! Uvítáme ho zde
Trudný život starověkých učenců:  Věřil Pythagoras v převtělování duší?
21stoleti.cz
Trudný život starověkých učenců: Věřil Pythagoras v převtělování duší?
Politik Solón vymyslel spoustu užitečných zákonů. Jenom díky němu se třeba občané mohli odvolat proti rozhodnutí úřadů. Nicméně všechny Solónovy reformy někdy zastiňuje poněkud přízemnější „výmysl“. „
Napoleona III. děsil pekelný bastard
epochalnisvet.cz
Napoleona III. děsil pekelný bastard
„Jaký nesmysl zas po mně bude chtít,“ povzdechne si císař Napoleon III. Právě mu oznámili, že jeho bratranec, hrabě Léon, žádá o přijetí. Tento nemanželský syn slavného Bonaparta nezná míru a nemá zábrany.   Charles Léon (1806–1881) byl prvním synem Napoleona Bonaparta (1769–1821), sice nemanželským, ale osudově důležitým. Stal se pro císaře důkazem, že je
Holandské masové kuličky bitterballen
tisicereceptu.cz
Holandské masové kuličky bitterballen
Tahle skvělá holandská masová chuťovka připomíná krokety, může mít třeba i podobu válečků. Potřebujete 8 lžic másla 120 g hladké mouky + na obalení 700 ml hovězího vývaru 2 lžíce čerstvé petr
Jak nám obrazy mohou pomoci?
epochaplus.cz
Jak nám obrazy mohou pomoci?
V arteterapii není potřeba, abyste oplývali bůhvíjakým talentem. Důležitější je chuť, fantazie a odvaha projevit se. Obrazy nás provázejí po celý život. Nejen ty přivěšené na zdi, ale také naše vnitřní obrazy – jako jsou například sny přicházející ve spánku. Mohou nám být příjemné, nebo se nám nelíbit, nebo nás dokonce děsit a strašit. Ve
Perly Saska
epochanacestach.cz
Perly Saska
Pro mnoho obyvatel je už běžné, že si do sousedního Německa zajedou na nákupy. Další turisté z Čech svou návštěvu Saska omezí jen na vánoční trhy v Drážďanech. Je to ale velká škoda. Samotné Drážďany i jejich okolí nabízejí tolik atraktivních míst, že se určitě vyplatí udělat si v Sasku delší dovolenou. Drážďany mají několik jasných turistických cílů
Luxusní sen proměněný v realitu
rezidenceonline.cz
Luxusní sen proměněný v realitu
Při vytváření obytného komfortu jsou lidé vedeni svými osobními potřebami a preferencemi s cílem dosáhnout esteticky vyváženého, harmonického prostředí a očekávaného obytného komfortu. Přesně to se také podařilo realizací návrhu, který svým německým klientům připravila žádaná ruská designérka Tatiana Boronina. Do posledního detailu úchvatný interiér domu v Hannoveru je mistrovskou kombinací minimalismu s vysoce dekorativními