Domů     Martin Myšička: Mezi nebem a zemí něco je…
Martin Myšička: Mezi nebem a zemí něco je…
31.3.2021

Charismatický, s výraznýma očima, přemýšlivý introvert. Vystudoval herectví a jadernou fyziku. Násilník Eliáš z Ulice, reportér z filmu Ztraceni v Mnichově nebo flegmatický ředitel hotelu ze seriálu Čtvrtá hvězda. Ale hlavně umělecký šéf, herec a režisér Dejvického divadla.

Jako místo narození má v občance Příbram, ale rané dětství prožil ve vesnici Stará Huť u Dobříše. Po třech letech se rodina stěhovala do Žatce, a když mu bylo 12, tak do Staré Boleslavi.

„Byli jsme furt někde venku, hráli hokej s tenisákem, jezdili na kole, objevovali okolí, stavěli bunkry u řeky… Rád jsem četl verneovky, mayovky. Jeden čas jsem hrál házenou, pak mě bavila astronomie, pak jsem dělal amatérské divadlo.

A tyhle dva póly ve mně začaly rezonovat, na jedné straně věda, fyzika, na druhé straně divadlo a muzicírování.“

Od hvězd na „matfyz“…

Na střední už dojížděl do Prahy, studoval Gymnázium Wilhelma Piecka:

„Tam jsme byli ve třídě posbíraní z celých Čech, lidi, které bavila matika a fyzika, takže dobrá společnost.“ Rád dalekohledem sledoval hvězdy, chodil do planetária, hltal pořad astrofyzika Jiřího Grygara Okna vesmíru dokořán, ale nakonec se při volbě oboru vysokoškolského studia rozhodl pro jadernou fyziku.

„Ony se ty mikrorozměry a makrorozměry někde potkávají, ta jedna fyzika ovlivňuje tu druhou…“

Ve filmu Občanský průkaz
Ve filmu Občanský průkaz

… a také k divadlu

Po dvou letech studia fyziky se na první pohled iracionálně přihlásil také ke zkouškám na herectví na DAMU. Unáhlené rozhodnutí to však nebylo. „Případný umělecký talent nemám přímo po rodičích, ale asi po dědečkovi Burešovi, kterého jsem bohužel nepoznal.

Ten byl v rámci vesnice Stará Huť svého času známý divadelní ochotník.“ Martin stál poprvé před publikem ve druhé třídě, v rámci hodiny češtiny hrál pašíka v Kocouru Mikešovi.

S kamarády si pak vymýšleli scénky inspirované Felixem Holzmannem nebo Šimkem a Sobotou. Bavily ho i filmy s Tomášem Holým. „Trochu jsem se do něj projektoval a taky jsem toužil točit.

Jak jsem slyšel slovo Barrandov, ucítil jsem vnitřní chvění.“ Ve Staré Boleslavi hrál ochotnické divadlo. „To jsem ale bral dlouho jen jako zábavu. Jsem spíš stydlivý a introvertní – dodnes.

Nejsem typ, který by se chtěl předvádět, na to jsem musel sám sebe hodně překročit.

A když jsem byl ve druhém ročníku na matfyzu, tak jsem cítil, že mi něco chybí, že mě ta fyzika úplně nenaplňuje a divadlo pořád přitahuje.“ A tak si podal přihlášku na DAMU. V přijímací komisi na jaře 1990 pak byli režisér Pistorius, herečtí mistři Preiss, Rösner – „… a ti mě kupodivu vzali!“

Studentem na druhou

Na podzim pak šel do 3. ročníku na matfyzu a do prvního na DAMU. „Opravdu jsem se nedokázal rozhodnout, jestli to nebo ono.

Tak jsem si řekl, že budu chodit na DAMU a ve volném čase se budu snažit s tou fyzikou nějak pokračovat a čas ukáže…“ Ukázal – Martin Myšička dokázal dokončit obojí!

A to už během studia herectví hostoval v pražských divadlech – ve Studiu Divadla Labyrint, v Divadle Na zábradlí, v Ypsilonce, dokonce v Národním!

„Analytické myšlení prohlubuje sebereflexi, takže i autocenzuru, a tím pádem trému, takže pro mne, hlavně zpočátku, byl můj ,fyzikální původʻ spíše brzdou. Časem se mi daří lépe vyvažovat, kdy zapojit hlavu a kdy ne. Je to, jako když dva tahají za pilu:

když se hlava a srdce shodnou, pěkně to jde, když ne, tak se to kousne. Líbí se mi, když jsou v umění emoce a rozum vyvážené.“

Ztraceni v Mnichově
Ztraceni v Mnichově

20 let v Dejvickém divadle

Z hostování ve Zlaté kapličce bylo po absolutoriu první angažmá. Jenže po třech letech ho přesvědčili Ivan Trojan s Lukášem Hlavicou, abych šel s nimi do rodícího se souboru Dejvického divadla.

„Jsem rád, že jsem se takhle rozhodl.“ Letos to bude 20 let. Od loňského ledna má navíc na této veleúspěšné pražské scéně hned tři funkce – kromě hraní a příležitostného režírování se stal i uměleckým šéfem.

„Nejsem typ, který by najednou bouchnul do stolu a začal poroučet. Měl bych být jakýmsi koordinátorem, člověkem, který spíše spojuje, než rozděluje.

S většinou kolegů se znám dvacet let a budu vycházet i z jejich názorů.“ Co mu dnes, po letech připomíná studia fyziky? „Už jsem téměř všechno zapomněl.

Ale v inscenaci Teremin Petra Zelenky mám jako hudební experimentátor přednášku o tom, jak zhudebnit burzovní zprávy, a do ní jsem propašoval Schrödingerovu rovnici, což je jeden z pilířů kvantové mechaniky. S tím mám úspěch.“

Místo angličtiny manželka

Martin Myšička je ženatý, s rodinou žije v domě v městečku kousek od Prahy. Svou ženu prý našel na jazykovém kurzu. Ona totiž angličtinu učí a on o sobě jednou řekl, že je chronický začátečník.

„Absolvoval jsem tehdy 4 lekce angličtiny – a pak už jsem se učil mnoho jiných věcí… A stále se učíme a žijeme spolu s mojí manželkou Bárou dodnes.“ Vyženil tehdy 8letou, dnes již dospělou, dceru Veroniku, spolu s manželkou mají nyní 16letou Marjánku.

A jak je na tom s angličtinou? To v jednom rozhovoru komentovala jeho paní: Opravdu jsme měli jen ty čtyři hodiny… A jinou angličtinářku bych mu nedovolila.

Martin se samozřejmě tak nějak v případě nouze domluví, ale v tomhle směru jsem ho vážně neobohatila. Nicméně on na podobnou otázku odpovídá: Od své ženy jsem získal lekci života.“

Příběhy obyčejného šílenství
Příběhy obyčejného šílenství

Martin Myšička ve zkratce

Narodil se 9. března 1970 v Příbrami

Vystudoval subnukleární fyziku na Matematicko-fyzikální fakultě UK

1995 absolvoval herectví na DAMU

1993–1998 angažmá v Národním divadle v Praze

Od 1998 je členem souboru Dejvického divadla v Praze, občasným režisérem, od loňska i uměleckým šéfem

Filmy: např. Občanský průkaz (2010), Ztraceni v Mnichově (2015), Přání k mání (2017)

Seriály: např. Ulice (2005), Čtvrtá hvězda (2014), Kosmo (2016), Trpaslík (2016), Dabing Street (2018)

Ocenění: např. Cena Alfréda Radoka – talent roku (1995, za absolventské představení Idiot na DAMU)

Rodina: s manželkou Barbarou (učitelka angličtiny a autorka knih o jídle a o víně) má dceru Marjánku a nevlastní Veroniku

Kde ho můžete vidět: www.i-divadlo.cz/profily/martin-mysicka

Vražda krále Gonzaga
Vražda krále Gonzaga

Co řekl o…

… o nespokojenosti: „Pořád mě něco zajímá, ale přitom mě stále pronásleduje jistá nespokojenost a pochybovačnost. Může to být velký motor i velký jed.

Ať se mi podaří cokoliv, pořád vidím, co by se dalo ještě zlepšovat, což mi brání naplno si užít to příjemné. Nejde jen o divadlo, ale třeba navštívím nějaké místo a už ve mně hlodá, kde jsem všude nebyl.

… o relaxaci: „Volný čas rád trávím doma s rodinou. Ale také jsem rád sám. Něco si čtu, brnkám na piano, jdu si zaplavat, zaběhat, cvičím taj-či. Rád chodím po horách. Hodně pracuji na zahradě, fyzická práce mě uspokojuje.“

… o vědomí: „Přitahují mě otázky týkající se zkoumání mysli a různých stavů vědomí. A postupně jsem hledal cesty, jak se něco o tom dozvědět. Nejen z knih, nýbrž přímo, prožitkově.

Začalo to studiem herectví, pak jsem zkoušel holotropní dýchání a později jsem byl několikrát na čtrnáctidenním kurzu meditace vipassaná, tedy meditace vhledu. To jsou zkušenosti, které mne velmi ovlivnily.“

… o spiritualitě: „Vyrůstal jsem pod vlivem materialismu, což nám bylo, ať už přímo, nebo nepřímo vštěpováno od dětství nejen ve škole.

Ovšem sama věda, tedy fyzika, hlubším zkoumáním hmoty zjišťuje, že ta hmota není tak úplně hmotná, že energie a hmota jsou dvojí projev téhož. Že částice jsou zároveň vlny. A že se navíc vše řídí jakýmisi zákony, které postupně odhalujeme.

Jak třeba takový elektron ví, že je zrovna elektron a že má ty a ty vlastnosti? Co je to vědomí elektronu? Jsou to složité a fascinující otázky, na jejichž zkoumání už fyzika nestačí. Musel jsem prostě připustit, že je něco mezi nebem a zemí…“

… o rodině: „Nemám problém s tím, že pevný vztah a rodina přinášejí vedle příjemného zázemí i jistá omezení. A nemám pocit, že bych o něco přicházel.

Vazba a pevný vztah pro mě znamenají stabilitu, možnost budovat něco, co bych sám nezvládl, co mě jako jedince přesahuje. Vidím své pokračování v dětech, díky své ženě jsem uskutečnil mnoho věcí, na které bych sám neměl odvahu a sílu.“

… o ženách: „Já jsem dřív ženám hodně nadržoval, měl jsem pocit, že jsou dokonalejší. Teď už vím, že i ony mají své ego, že když říkají, že něco cítí, neznamená to nutně, že to je vždy objektivní pravda.

Jste zkrátka z masa a kostí jako my muži, jsme si rovni, každý přístup k životu má svá plus a minus, fungujeme komplementárně.“

… o hercích: „Pro herce je základní tzv. svatá trojice: hlava, srdíčko a – jak to říct slušně – přirození.“

Text: Helena Leitlová

Foto: Herminapress, ČT, CSFD, Dejvické divadlo

Předchozí článek
Související články
25.6.2025
Mistr slova! Několik generací tu rozesmál, tu nasměroval k zamyšlení. Autor či spoluautor písní, které zlidověly. Spoluzakladatel divadla, principál, textař, básník, zpěvák, herec… … skladatel, dramatik, spisovatel, grafik, sběratel… Renesanční muž mnoha zájmů a dovedností, kterým se věnuje s pílí a entuziasmem i ve svých více než devadesáti! Doma bylo v Klatovech „V Klatovech jsem objevoval s
23.6.2025
Květnové Hovory W, pravidelný hudebně zábavný pořad, jehož publikum vždy zaplní rozhlasovou kavárnu Radiocafé do posledního místečka, měl opět velmi atraktivního a hlavně vtipného hosta. Než se však jaksepatří „rozjel“, už v úvodu se svěřil moderátor Jiří Werich Petrášek publiku, že jej stačil Josef Fousek ještě před jeho začátkem pořádně naštvat, a to hned třikrát. Dlužno upřesnit, že tak činil s
27.5.2025
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní domu, a tak jsou pro vás připravené ty
27.5.2025
První opravdu podložená zmínka o rodu Kinských je skutečně úctyhodného data. Jde o závěť Bohuslava z Vchynic a Žernosek, kterou jmenovaný rozděluje majetek mezi své syny. Listina pochází z roku 1282, takže současného příslušníka rodu Františka Kinského dělí od jeho předka úctyhodný kus české historie. Pokud se jej optáte, zda ještě dnes něco cítí k místu, které je spjato s počátky tohoto slavného
20.5.2025
Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí. Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus. Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo během 24 hodin spoustu činností – mezi jiným má svůj čas spánku a jídla. P
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kosmetické tipy na jaro i léto
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
epochanacestach.cz
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část
Rusové museli USA uplatit, aby Aljašku koupily
historyplus.cz
Rusové museli USA uplatit, aby Aljašku koupily
Alexandr II. rázuje po místnosti sem a tam. Dobře ví, že mu teče do bot. Řada neúspěšných válek zemi zcela zdecimovala. Dluhy navíc začínají být neúnosné. „Prodejte Aljašku,“ rozhodne nakonec, „stejně slouží jen jako výběh pro lední medvědy!“ V médiích Aljašku označují všelijak – jako velkou zamrzlou hroudu ledu, ledárnu či Sewardovu ledničku. Ve Spojených státech
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
epochalnisvet.cz
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte?
Počítač a baterie steré 2000 let. Skutečně existovaly!
enigmaplus.cz
Počítač a baterie steré 2000 let. Skutečně existovaly!
Připadají vám hodinový strojek či baterie jako vymoženosti dnešní doby? Takzvaný počítač z Antikythéry objevil 17. března 1902 řecký archeolog Spiridon Spice (1859–1932) při prohledávání vraku římské
Z jiné hvězdné čtvrti: Sluneční soustavou prolétá mezihvězdná kometa
21stoleti.cz
Z jiné hvězdné čtvrti: Sluneční soustavou prolétá mezihvězdná kometa
Astronomové oznámili objev teprve třetího známého objektu, který k nám přilétl z jiného hvězdného systému. Tento návštěvník, nově označený jako 3I/ATLAS, byl poprvé spatřen teleskopem v Chile jako nez
Přivolejte si malé zázraky
nejsemsama.cz
Přivolejte si malé zázraky
Lidská přání a touhy se po tisíciletí příliš nemění a například snaha získat lásku a vysněného partnera je věčná. Malá domácí magie funguje, ať už si přejete svůj život obohatit čímkoli. Domácí magie je dnes často opomíjena kvůli exotičtějším způsobům čarování. A to je škoda. Kvůli tomu se zapomíná na malá kouzla, která znaly už
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Řeka přináší leccos, někdy dokonce i lásku
skutecnepribehy.cz
Řeka přináší leccos, někdy dokonce i lásku
Čas utekl jako voda, s Pepou, o kterého jsem kdysi tak stála, jsme se rozvedli. Byla jsem přesvědčena, že zůstanu sama, ale osud to tak nechtěl. Měl pro mě ještě jednu lásku. Koukala jsem z okna chaty na jez a myslela na to, že čas utekl jako ta voda. Jak je to dlouho, co jsem se na jezu producírovala,
Morávková drasticky hubne, aby zachránila manželství?
nasehvezdy.cz
Morávková drasticky hubne, aby zachránila manželství?
Co se to děje s oblíbenou herečkou ze seriálu Ordinace v růžové zahradě? Dana Morávková (53) vždy působila dojmem sebevědomé ženy, která by nesklouzla k malichernostem, jako je nesmyslné hladovění v t
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Bodie: Mrtvé město zlata, hříchu a zločinu, kde se zastavil čas
epochaplus.cz
Bodie: Mrtvé město zlata, hříchu a zločinu, kde se zastavil čas
Stovky „městeček duchů“ jsou rozesety po Spojených státech jako památka na období zlaté horečky, ale žádné není tak známé a zachovalé jako Bodie. Toto kdysi největší a nejmodernější městečko v Kalifornii, plné zlata, peněz, hříchu a krve, prožilo jen tři roky slávy, než se propadlo do desítek let úpadku. Dnes, jako národní historická památka, vypadá,
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me