Domů     Martin Dejdar: „Když něco řeknu, tak to udělám“
Martin Dejdar: „Když něco řeknu, tak to udělám“
25.5.2023

Vyhlášený bavič, ale hlavně herec. A také člověk, kterého trápí špatné mezilidské vztahy, neúcta, netolerance, závist. Právě před těmito „neduhy“ utekl s rodinou na pár let za Velkou louži. Dnes říká: „Může se stát, že to nevyjde. Nevadí. Důležité je to zkusit.“

Vyrostl v Chrasti u Chrudimi, se sestrou Vendulou, která je o tři roky starší. Tatínek námořník se plavil na zaoceánských nákladních lodích, a tak často nebyl doma.

Vychovávaly nás maminka s babičkou – obě velice rázné ženy…“ Martin rád vzpomíná, jak jednou vyrazili všichni společně s tatínkem na cestu kolem Afriky na Filipíny a zpět. „To bylo úžasný! Padesát námořníků na lodi a dvě děti – já a ségra.

Ti chlapi nám tam udělali bazén, vymýšleli zábavu, bylo tam kino. S rodiči jsme se učili.“ Připouští, že leccos z té plavby už zapomněl, přeci jen byl malý kluk, prvňák, ale spoustu věcí si prý pamatuje. „I proto, že nás táta donutil psát si deník.

Jsou v něm i obrázky, fotky. Je úžasné ho dnes číst a vybavovat si to…“ Pár let na to tatínek kočovný život na moři opustil. „To kvůli nám dětem, aby mohl být doma.“

Učitel tance s Barborou Kodetovou (1994).
Učitel tance s Barborou Kodetovou (1994).

Od paluby na jeviště

Není divu, že malý Martin chtěl být po tátovi námořníkem. Pak ale začal se starší sestrou sportovat, chodit do hudební školy, hrát loutkové divadlo, pak skutečné divadlo… V příbuzenstvu mají hodně ochotníků, a tak Martinův zájem nikoho nepřekvapil.

Před maturitou dokonce sám napsal divadelní hru, sám ji zrežíroval a se spolužáky sehrál. To, že se pak rozhodl zkusit štěstí na DAMU, byl jen další logický krok.

Mimochodem – na zkoušky ho připravil Oldřich Kaiser, který tehdy jezdíval do Chrasti za svou budoucí ženou Naďou Konvalinkovou.

S Jiřím Schmitzerem v seriálu Zdivočelá země (1997).
S Jiřím Schmitzerem v seriálu Zdivočelá země (1997).

Ze dne na den Pražákem

Zkoušky udělal, a tak ho čekalo stěhování. Přechod z Chrasti do Prahy, to prý bylo jako přesednout z trabanta do lamborghiny! „První den ve škole: já přicházím v obleku z tanečních.

U vchodu do školy je o zeď opřená Bára Hrzánová, rozevláté batikované šaty, všude korálky, zapletené vlasy a v ruce cigáro. Kouká na mě, a jako by říkala:

Co je to za řepu??!“ Dalšími jeho spolužáky byli například Petr Vacek, Rostislav Čtvrtlík nebo Miroslav Hanuš. Právě s nimi si později zahrál první klasické představení – v Realistickém divadle se studenti ujali rolí zbrojnošů v dramatu Othello.

V pohádce Chladné srdce, skřítka hrála Aťka Janoušková (1996).
V pohádce Chladné srdce, skřítka hrála Aťka Janoušková (1996).

Angažmá díky divnosti

Hned po škole se dostal do Studia Ypsilon. Předpokladem vstupu do Ypsilonky byla jistá podivnost. Tam jsou divní všichni! Já jsem byl díky svému sportovnímu mládí asi fyzicky nejzdatnější. Taky jsem při představení třeba běhal po portálech.

Kolega Broňa Poloczek mi říkal Všudebyl.“ Členem souboru slavné Ypsilonky je Martin Dejdar dodnes, přes třicet let! A sportuje také dodnes, byť kondice už prý není, co bývala.

„Tenkrát jsem měl fyzičku výbornou a mrzí mě, že jsem neměl možnost ji plně uplatnit ve filmu.“ Svou kondici alespoň z části uplatnil třeba v Šakalích létech, v Učiteli tance a pak také ve Zdivočelé zemi.

Tam nejenže jezdil na koni, ale zvládl i běžet po jedoucím vlaku a další až kaskadérské kousky.

Zdivočelých 17 let

Seriál Zdivočelá země se měl poprvé natáčet už někdy koncem šedesátých let. A už tehdy jej měl režírovat Hynek Bočan. „Antonína Maděru měl hrát největší chlapák té doby Radek Brzobohatý. Pak to ale díky soudruhům nešlo.

Tu roli jsem tedy Radkovi Brzobohatém zdědil, což byla pro mě čest.“ Málem ale bylo všechno jinak. Autor předlohy a scénáře Jiří Stránský si totiž pro hlavní roli západního letce představoval Petra Formana.

„Já jsem pro něj byl moc pan Zábava.“ Režisér ale přesto vybral Martina Dejdara. „Po nějakém čase za mnou Jiří Stránský přišel a řekl, že bylo dobře, že Hynek Bočan prosadil, že jsem tu hlavní roli dostal já.

To mě velmi potěšilo.“ Seriál Zdivočelá země je úctyhodný, a to nejen obsahem, rozsahem a záběrem – natáčelo se sedmnáct let a vzniklo 45 dílů. Hlavnímu hrdinovi je zpočátku kolem třiceti a na konci pětasedmdesát!

Jako krčmář v pohádce Duch nad zlato, na foto s Radkem Holubem (2013).
Jako krčmář v pohádce Duch nad zlato, na foto s Radkem Holubem (2013).

Byl hodný kluk. A nezměnil se.

Se svou paní Danielou je Martin Dejdar už téměř třicet let, z toho šestadvacet let jsou manželé. Když se seznámili, ona končila práva, on byl začínající herec. „Já jsem tenkrát vůbec nevnímala, že je herec.

Pro mě to byl milý, hodný kluk,“ vzpomínala jednou paní Dejdarová. Studia dokončila, ale kariéru obětovala rodině. „Měli neustálý servis. Možná jsem je trochu rozmazlila…“ A jak dnes vidí svého muže? Martina sláva nezměnila.

A pořád chodí do věcí, u kterých já tuším, že si natluče. On do toho ale stejně půjde.“

Jako mladý kněz, který přichází vykonávat službu do nápravného zařízení ve filmu ČT Herbert v ringu (2009).
Jako mladý kněz, který přichází vykonávat službu do nápravného zařízení ve filmu ČT Herbert v ringu (2009).

Do Ameriky a zpět

Před časem se Dejdarovi přestěhovali do Ameriky, na Floridu. Začalo to tak: Syn Matěj už tehdy hrál dobře hokej, a tak se o prázdninách zúčastnil hokejového kempu v Detroitu. Rodiče se sestřičkou Sárou odletěli s ním a trávili na Floridě dovolenou.

„Pak jsme se vrátili domů a ten další rok byl špatný – pár hnusných věcí, hlavně šikana Matěje ve škole a články v novinách, které se otíraly právě o děti. Lži, dezinformace. Já už jsem toho měl dost a řekl jsem, že tady nechci nechat děti vyrůstat.

A tak jsme se rozhodli, že to zkusíme…“ Řekli to rodičům a za deset dní letěli. Sára byla po první třídě, anglicky neuměla, ale přesto rychle našli školu. Matěj začal studovat na hokejové akademii.

Paní Daniela pak zůstávala s dětmi, zatímco její muž létal za prací do Prahy a zpět. Zůstali asi čtyři roky a pak se vrátili. „Nebylo jednoduché vydělávat v korunách a živit rodinu v Americe v dolarech, ale kdyby na to přišlo, udělal bych to znova.

Tím víc, když dneska vidím, co to těm dětem přineslo.“ Dcera studuje a syn nejspíš zase studovat začne. Na hokejovou kariéru musel bohužel ze zdravotních důvodů zapomenout.

Hokej pro nemocné děti

Přesto si Matěj Dejdar čas od času hokej zahraje – s tátou v týmu HC Olymp. Tuhle charitativní hokejovou show organizuje Martin Dejdar dávno, od seriálu z hokejového prostředí Poslední sezona. „Když skončilo natáčení, bylo nám to líto.

Už proto, že jsme předtím dlouho trénovali. A tak jsme jako HC Olymp, což byl název týmu ve zmíněném seriálu, začali jezdit exhibice a vydělávat peníze pro Kapku naděje. Už je to přes 15 let!“

Foto: Herminapress, ČT, CSFD, Bonton, ypsilonka.cz

reklama
Související články
24.2.2024
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec a Werich“, vzpomínal na svého slavného hereckého př
14.2.2024
Spontánní i nejistá, optimistická, ikskrát denně připravená se pro něco nadchnout. V jednom rozhovoru podotkla: „Jsem takové šťastné pako, které letí životem…“ Jedna z opor hereckého souboru Národního divadla a také už trojnásobná babička! Češka, Pražačka křtěná Vltavou se slovenskými kořeny, hrdá občanka Prahy 6. Těmi kořeny jsou myšleni samozřejmě rodiče, kteří byli oba Slováci. Tatínek v Pra
2.2.2024
Moderátor a bavič Jiří Werich Petrášek svého otce nezapře, ale tentokrát svůj zevnějšek ještě vylepšil, když společně se svým uměleckým partnerem, zpívajícím nakladatelem a také autorem Pavlem Mészárosem zapózovali po své talk show HOVORY W, kam si pravidelně zvou své hosty. Tentokrát jím byl oblíbený herec Jaroslav Satoranský, který se v pořadu objevuje pravidelně, a diváky vždycky potěší svými v
25.1.2024
Víte, co to enneagram je? Zjednodušeně se dá vysvětlit jako nástroj, který vám pomůže pochopit, kdo jste vy a kdo jsou ti druzí. A proč nám to s těmi druhými někdy funguje a jindy zase ne. Stále ještě nemáte představu, o čem je řeč? Představte si systém, který dokáže odhadnout základní osobnostní typy lidí a jejich vzájemnou provázanost. A ještě to dokáže znázornit graficky. Když si název pocháze
17.1.2024
Herec. Zpěvák. Idol divaček nejen seriálu Slunečná, a to napříč věkovým spektrem. A také kluk, který to má v hlavě srovnané. No, copak může být za primadonu někdo, kdo má ze všech jídel nejradši bramborák? Marek je Ústečák a na dětství na severu Čech moc rád vzpomíná. Skoro osm let chodil do hudebky na klavír, ale cvičit doma ho prý strašně nebavilo. Tak se, když ho začaly víc bavit holky, na p
reklama
reklama
Šikovné tipy
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Obrázek ze starého šuplíku
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte […]
Kvítky z pistáciových skořápek
Skořápky z různých ořechů jsou sice výborné místo třísek na podpal, ale skvěle se hodí i na tvoření. Ty pistáciové jsou zvlášť vhodné na výrobu nejrůznějších kvítků. Začněte těmi nejjednoduššími a postupně můžete tvořit náročnější motivy. Co budete potřebovat: skořápky z pistácií * akrylové barvy * tavnou pistoli * tvrdý papír nebo karton * bezbarvý […]
I o šperky je třeba pečovat
Většina žen nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Třeba náušnice po babičce nebo řetízek, který dostaly k narození syna nebo dcery. Jak na to, aby neztratily svůj třpyt ani po letech? Existuje pár obecných tipů, které pomohou, aby ozdoby zůstaly čisté a zářivé. Některé jste možná už slyšeli, ale nevěnovali jste jim velkou pozornost. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
21stoleti.cz
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
Pod mikroskopem vypadá DNA jako zkroucený žebřík. Pro vědce ale znamená mnohem víc. Je jakousi nepsanou učebnicí lidstva, která i 71 let po odhalení svého potenciálu stále pomáhá přepisovat dějiny.
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky  jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
enigmaplus.cz
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
V období baroka se v kruzích polské šlechty objevila teorie takzvaného sarmatismu. Tvrdila, že polská aristokratická elita má svoje kořeny v prostředí starověkého národa Sarmatů, o kterém se zmiňoval
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
epochanacestach.cz
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům. Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
skutecnepribehy.cz
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
Chudák soused žil celá desetiletí se zlou ženou. Říkala jsem si, že se něco musí stát, že si ten muž přece také zaslouží být šťastný. Studené předjaří odhalilo, jaký mám na zahradě binec. Slezl sníh a ukázala se spousta neshrabaného listí. Šla jsem tu spoušť obhlédnout a všimla jsem si za plotem černých pichlavých očí, rentgenujících můj
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
epochalnisvet.cz
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
Dne 4. července 1849 se dvěma dětem zjevila ve vsi Mcely překrásná paní v zeleném dlouhém rouchu. Následně s nimi dokonce rozmlouvala a prohlásila se za matku Božího syna. Viděly snad děti Pannu Marii
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
iluxus.cz
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
V pořadí čtvrtá edice z celkových šesti, které jsou každoročně až do roku 2025 vydávány, 48letá ultraprémiová whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery Collection Chapter Four z původní irské palír
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
V otci má velkou oporu
nasehvezdy.cz
V otci má velkou oporu
Saxofonista Felix Slováček (80) by udělal cokoli proto, aby jeho dcera Anna Slováčková (28) byla znovu zdravá. Herečka se minulý rok v říjnu svěřila, že se jí vrátila rakovina, a znovu tak svádí nerov
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
epochaplus.cz
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
„Panoval samovládně jako zlostný králík,“ líčí saský kronikář Dětmar z Merseburku Přemyslovce Boleslava III. Ryšavého, který roku 999 usedl na český knížecí trůn. Během tříleté vlády proti sobě stihne) poštvat každého v zemi a lidé proti němu v létě roku 1002 povstanou. Kníže Boleslav III. Ryšavý (kolem r. 965–1037prchá do Bavorska k vévodovi Jindřichovi ze Schweinfurtu (asi 970–1017), který
Smažené mozzarellové kuličky
tisicereceptu.cz
Smažené mozzarellové kuličky
Sýrové kuličky ochucené česnekem a tymiánem jsou voňavé a lehce pikantní. Potřebujete 300 mozzarelly třešniček 2–3 stroužky česneku 1 větvičku tymiánu olej sůl, pepř 2 vejce strouhanku hl
Skončili spolu v posteli?
nasehvezdy.cz
Skončili spolu v posteli?
Sympatickému herci ze seriálu Smysl pro tumor Filipu Březinovi (28) jeho role změnila život. Stal se prakticky ze dne na den slavným a poznávají ho lidé na každém rohu. Bohužel to ale na jeho soukr
Jednohubky se salámem
tisicereceptu.cz
Jednohubky se salámem
Tady se fantazii žádné meze nekladou. Můžete použít klasickou česnekovou pomazánku a různé varianty uzenin, v časové tísni lze využít třeba i jen roztíratelný tavený sýr, ať s příchutí, či bez příchut