Domů     Martin Dejdar: „Když něco řeknu, tak to udělám“
Martin Dejdar: „Když něco řeknu, tak to udělám“
25.5.2023

Vyhlášený bavič, ale hlavně herec. A také člověk, kterého trápí špatné mezilidské vztahy, neúcta, netolerance, závist. Právě před těmito „neduhy“ utekl s rodinou na pár let za Velkou louži. Dnes říká: „Může se stát, že to nevyjde. Nevadí. Důležité je to zkusit.“

Vyrostl v Chrasti u Chrudimi, se sestrou Vendulou, která je o tři roky starší. Tatínek námořník se plavil na zaoceánských nákladních lodích, a tak často nebyl doma.

Vychovávaly nás maminka s babičkou – obě velice rázné ženy…“ Martin rád vzpomíná, jak jednou vyrazili všichni společně s tatínkem na cestu kolem Afriky na Filipíny a zpět. „To bylo úžasný! Padesát námořníků na lodi a dvě děti – já a ségra.

Ti chlapi nám tam udělali bazén, vymýšleli zábavu, bylo tam kino. S rodiči jsme se učili.“ Připouští, že leccos z té plavby už zapomněl, přeci jen byl malý kluk, prvňák, ale spoustu věcí si prý pamatuje. „I proto, že nás táta donutil psát si deník.

Jsou v něm i obrázky, fotky. Je úžasné ho dnes číst a vybavovat si to…“ Pár let na to tatínek kočovný život na moři opustil. „To kvůli nám dětem, aby mohl být doma.“

Učitel tance s Barborou Kodetovou (1994).
Učitel tance s Barborou Kodetovou (1994).

Od paluby na jeviště

Není divu, že malý Martin chtěl být po tátovi námořníkem. Pak ale začal se starší sestrou sportovat, chodit do hudební školy, hrát loutkové divadlo, pak skutečné divadlo… V příbuzenstvu mají hodně ochotníků, a tak Martinův zájem nikoho nepřekvapil.

Před maturitou dokonce sám napsal divadelní hru, sám ji zrežíroval a se spolužáky sehrál. To, že se pak rozhodl zkusit štěstí na DAMU, byl jen další logický krok.

Mimochodem – na zkoušky ho připravil Oldřich Kaiser, který tehdy jezdíval do Chrasti za svou budoucí ženou Naďou Konvalinkovou.

S Jiřím Schmitzerem v seriálu Zdivočelá země (1997).
S Jiřím Schmitzerem v seriálu Zdivočelá země (1997).

Ze dne na den Pražákem

Zkoušky udělal, a tak ho čekalo stěhování. Přechod z Chrasti do Prahy, to prý bylo jako přesednout z trabanta do lamborghiny! „První den ve škole: já přicházím v obleku z tanečních.

U vchodu do školy je o zeď opřená Bára Hrzánová, rozevláté batikované šaty, všude korálky, zapletené vlasy a v ruce cigáro. Kouká na mě, a jako by říkala:

Co je to za řepu??!“ Dalšími jeho spolužáky byli například Petr Vacek, Rostislav Čtvrtlík nebo Miroslav Hanuš. Právě s nimi si později zahrál první klasické představení – v Realistickém divadle se studenti ujali rolí zbrojnošů v dramatu Othello.

V pohádce Chladné srdce, skřítka hrála Aťka Janoušková (1996).
V pohádce Chladné srdce, skřítka hrála Aťka Janoušková (1996).

Angažmá díky divnosti

Hned po škole se dostal do Studia Ypsilon. Předpokladem vstupu do Ypsilonky byla jistá podivnost. Tam jsou divní všichni! Já jsem byl díky svému sportovnímu mládí asi fyzicky nejzdatnější. Taky jsem při představení třeba běhal po portálech.

Kolega Broňa Poloczek mi říkal Všudebyl.“ Členem souboru slavné Ypsilonky je Martin Dejdar dodnes, přes třicet let! A sportuje také dodnes, byť kondice už prý není, co bývala.

„Tenkrát jsem měl fyzičku výbornou a mrzí mě, že jsem neměl možnost ji plně uplatnit ve filmu.“ Svou kondici alespoň z části uplatnil třeba v Šakalích létech, v Učiteli tance a pak také ve Zdivočelé zemi.

Tam nejenže jezdil na koni, ale zvládl i běžet po jedoucím vlaku a další až kaskadérské kousky.

Zdivočelých 17 let

Seriál Zdivočelá země se měl poprvé natáčet už někdy koncem šedesátých let. A už tehdy jej měl režírovat Hynek Bočan. „Antonína Maděru měl hrát největší chlapák té doby Radek Brzobohatý. Pak to ale díky soudruhům nešlo.

Tu roli jsem tedy Radkovi Brzobohatém zdědil, což byla pro mě čest.“ Málem ale bylo všechno jinak. Autor předlohy a scénáře Jiří Stránský si totiž pro hlavní roli západního letce představoval Petra Formana.

„Já jsem pro něj byl moc pan Zábava.“ Režisér ale přesto vybral Martina Dejdara. „Po nějakém čase za mnou Jiří Stránský přišel a řekl, že bylo dobře, že Hynek Bočan prosadil, že jsem tu hlavní roli dostal já.

To mě velmi potěšilo.“ Seriál Zdivočelá země je úctyhodný, a to nejen obsahem, rozsahem a záběrem – natáčelo se sedmnáct let a vzniklo 45 dílů. Hlavnímu hrdinovi je zpočátku kolem třiceti a na konci pětasedmdesát!

Jako krčmář v pohádce Duch nad zlato, na foto s Radkem Holubem (2013).
Jako krčmář v pohádce Duch nad zlato, na foto s Radkem Holubem (2013).

Byl hodný kluk. A nezměnil se.

Se svou paní Danielou je Martin Dejdar už téměř třicet let, z toho šestadvacet let jsou manželé. Když se seznámili, ona končila práva, on byl začínající herec. „Já jsem tenkrát vůbec nevnímala, že je herec.

Pro mě to byl milý, hodný kluk,“ vzpomínala jednou paní Dejdarová. Studia dokončila, ale kariéru obětovala rodině. „Měli neustálý servis. Možná jsem je trochu rozmazlila…“ A jak dnes vidí svého muže? Martina sláva nezměnila.

A pořád chodí do věcí, u kterých já tuším, že si natluče. On do toho ale stejně půjde.“

Jako mladý kněz, který přichází vykonávat službu do nápravného zařízení ve filmu ČT Herbert v ringu (2009).
Jako mladý kněz, který přichází vykonávat službu do nápravného zařízení ve filmu ČT Herbert v ringu (2009).

Do Ameriky a zpět

Před časem se Dejdarovi přestěhovali do Ameriky, na Floridu. Začalo to tak: Syn Matěj už tehdy hrál dobře hokej, a tak se o prázdninách zúčastnil hokejového kempu v Detroitu. Rodiče se sestřičkou Sárou odletěli s ním a trávili na Floridě dovolenou.

„Pak jsme se vrátili domů a ten další rok byl špatný – pár hnusných věcí, hlavně šikana Matěje ve škole a články v novinách, které se otíraly právě o děti. Lži, dezinformace. Já už jsem toho měl dost a řekl jsem, že tady nechci nechat děti vyrůstat.

A tak jsme se rozhodli, že to zkusíme…“ Řekli to rodičům a za deset dní letěli. Sára byla po první třídě, anglicky neuměla, ale přesto rychle našli školu. Matěj začal studovat na hokejové akademii.

Paní Daniela pak zůstávala s dětmi, zatímco její muž létal za prací do Prahy a zpět. Zůstali asi čtyři roky a pak se vrátili. „Nebylo jednoduché vydělávat v korunách a živit rodinu v Americe v dolarech, ale kdyby na to přišlo, udělal bych to znova.

Tím víc, když dneska vidím, co to těm dětem přineslo.“ Dcera studuje a syn nejspíš zase studovat začne. Na hokejovou kariéru musel bohužel ze zdravotních důvodů zapomenout.

Hokej pro nemocné děti

Přesto si Matěj Dejdar čas od času hokej zahraje – s tátou v týmu HC Olymp. Tuhle charitativní hokejovou show organizuje Martin Dejdar dávno, od seriálu z hokejového prostředí Poslední sezona. „Když skončilo natáčení, bylo nám to líto.

Už proto, že jsme předtím dlouho trénovali. A tak jsme jako HC Olymp, což byl název týmu ve zmíněném seriálu, začali jezdit exhibice a vydělávat peníze pro Kapku naděje. Už je to přes 15 let!“

Foto: Herminapress, ČT, CSFD, Bonton, ypsilonka.cz

reklama
Související články
28.5.2024
Se svým otcem, známým režisérem a hercem Miroslavem Macháčkem, který rodinu záhy opustil, měla Kateřina Macháčková vztah poměrně komplikovaný, a lze jej označit spíše za přátelský. „Svého tátu jsem vlastně poznávala až z pozůstalosti. Tehdy jsem pochopila jeho rozporuplnou osobnost, i to, že mě měl opravdu rád“, vzpomíná oblíbená herečka, která později zpracovala otcovy záznamy do knihy „Zápisky z
7.5.2024
Známý divadelník, fotograf a někdejší spoluzakladatel legendárního Kladivadla v těchto dnech pokřtil už pátý díl své pozoruhodné encyklopedie „Malý průvodce po hrobech velkých“, mapující místa posledního odpočinku slavných osobností českých dějin. Jak už napovídají koláže fotografií na všech pěti dílech, nejde jen o dějiny dávné, ale i ryze současné. Protože, jak říká sám autor: „Jde vlastně o nek
17.4.2024
„Publikum by mi neodpustilo, kdybych jim nedopřál aspoň dva prezidenty, kteří jsou pro každého imitátora skutečnou lahůdkou – a to jsou samozřejmě Václav Klaus a Miloš Zeman. Ostatní politiky fakt nedělám, protože to je nevděčné. A navíc máme takovou spoustu jiných, krásných hlasů“, prozradil populární bavič a imitátor Petr Martinák, který byl hostem březnového talk-show Hovory W. Tomuto pořadu pa
1.4.2024
Eva Hrušková a Pavel Mészáros stvořili zajímavé ohlédnutí za 50 lety od narozenin Popelky. Je to neuvěřitelné, ale s touo stále krásnou herečkou se můžete setkávat na různých akcích. Třeba na představení HOVORY W v Radiocafé  na pražských Vinohradech. Asi nikdo z těch, kteří se účastnili natáčení Popelky tehdy netušil, že se ta černobílá televizní pohádka stane legendou. Vznikala v době, která
19.3.2024
Kluk od Bohumína. Herec Národního divadla. Hraje kupř. prince, který kvůli úkladům mladšího bratra ztratil paměť, v pohádce Korunní princ. Také slyšíte to jeho překvapené: „Dobrý den...?“Je bytostný optimista, říká o něm jeho žena. Hlavně je však spokojený táta… Na dětství vzpomíná rád. Narodil se sice v Bohumíně, ale po pár letech – a odchodu otce – se s maminkou přestěhovali k prarodičům na ven
reklama
reklama
Šikovné tipy
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
nejsemsama.cz
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
Mnoho českých turistů každoročně vybírá pro letní dovolenou Chorvatsko. Která místa tu jsou ta nejlepší, a vyplatí se proto o nich přemýšlet? Dalmácie Naprostou většinu pláží v Dalmácii pokrývají drobné kamínky a pláže poměrně rychle klesají pod vodní hladinu. Příjemné okamžiky určitě strávíte na pláži Zlatni rat, která se nachází v Brači. Pozoruhodné je, že
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
historyplus.cz
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
Mladý litevský kníže se žení, aby posílil vztahy své země se sousedním mocným Polskem. Až bude o půl století později ležet na smrtelné posteli, bude jméno jeho rodu znát celá Evropa. Litevské velkoknížectví existuje už osm desítek let, když se vlády ujímá dynastie Gediminovců, odvozující svůj původ od knížete Gediminase (asi 1275–1341). Ten položí základy
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
epochalnisvet.cz
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
Tým botaniků odhalil významné změny v rozšíření druhů české květeny. Jejich studie analyzovala ústup i šíření jednotlivých druhů flóry na českém území od roku 1960. Nová studie vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR, Univerzitou Karlovou a Vídeňskou univerzitou a byla publikována v mezinárodním odborném časopise Biological Conservation.
Poznala Baroňová toho pravého?
nasehvezdy.cz
Poznala Baroňová toho pravého?
V nekonečné Ulici má po svém boku milujícího manžela a tři potomky. Ve skutečnosti ale představitelka Ivy Klímové takové štěstí v osobním životě nemá. Hana Baroňová (39) oslaví v listopadu jubileum
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
iluxus.cz
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
Pražská palírna Garage22 funguje teprve čtvrtým rokem, přesto se na nápojovou scénu už stihla zapsat výrazným písmem. A to nejen na tu českou. Letošní novinka z produkce holešovické destilerie je již
Libanonský tabbouleh
tisicereceptu.cz
Libanonský tabbouleh
Můžete si připravit i netradiční variantu, kdy místo bulguru použijete kuskus nebo quinou. Suroviny 150 g bulguru 4 rajčata 1 okurka 1 červená cibule 2 jarní cibulky 1 a ½ svazku hladkolist
Děsivý Bullebak: Mohl existovat fantom amsterdamských kanálů?
enigmaplus.cz
Děsivý Bullebak: Mohl existovat fantom amsterdamských kanálů?
Délka vodních kanálů v nizozemském Amsterdamu přesahuje sto kilometrů. Většina z nich je navíc splavná lodí. Klene se nad nimi přes jeden tisíc mostů. Když se z nich zadíváte na temnou vodu kanálů-gra
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
21stoleti.cz
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
V České republice je každoročně diagnostikováno více než 6 000 pacientů s rakovinou plic, více než 5 000 jich na zhoubný karcinom plic každý rok zemře. Tento typ rakoviny má relativně nízkou úspěšnost
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
epochanacestach.cz
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
Úcta k zemřelým se projevuje v každém koutě světa i naší republiky trochu jinak. Šumavští si osvojili velmi svérázný zvyk – stavění umrlčích prken, ze kterých se stalo podivné memento smrti a prostředek, jakým mrtvé uctívat a často i s nimi promlouvat. Mohla v sobě lože nebožtíků soustřeďovat negativní energii zemřelých a prostupovat i do
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
epochaplus.cz
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se
Poslední cinkání dědových klíčů
skutecnepribehy.cz
Poslední cinkání dědových klíčů
Dětství jsem strávila u prarodičů. Když děda ležel v nemocnici v kómatu, zažila jsem něco, co si nedokážu rozumově vysvětlit. S dědečkem Václavem jsme měli opravdu nádherný vztah. Byl spíš jako můj táta, kterého jsem nikdy nepoznala. Odmala jsme s bratrem a mamkou žili u prarodičů. Strávila jsem tam krásné dětství. Milovaný dědeček K bytovce, kde jsme žili, patřila rozlehlá zahrádka. Děda na
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –