Domů     Martin Dejdar: „Když něco řeknu, tak to udělám“
Martin Dejdar: „Když něco řeknu, tak to udělám“
25.5.2023

Vyhlášený bavič, ale hlavně herec. A také člověk, kterého trápí špatné mezilidské vztahy, neúcta, netolerance, závist. Právě před těmito „neduhy“ utekl s rodinou na pár let za Velkou louži. Dnes říká: „Může se stát, že to nevyjde. Nevadí. Důležité je to zkusit.“

Vyrostl v Chrasti u Chrudimi, se sestrou Vendulou, která je o tři roky starší. Tatínek námořník se plavil na zaoceánských nákladních lodích, a tak často nebyl doma.

Vychovávaly nás maminka s babičkou – obě velice rázné ženy…“ Martin rád vzpomíná, jak jednou vyrazili všichni společně s tatínkem na cestu kolem Afriky na Filipíny a zpět. „To bylo úžasný! Padesát námořníků na lodi a dvě děti – já a ségra.

Ti chlapi nám tam udělali bazén, vymýšleli zábavu, bylo tam kino. S rodiči jsme se učili.“ Připouští, že leccos z té plavby už zapomněl, přeci jen byl malý kluk, prvňák, ale spoustu věcí si prý pamatuje. „I proto, že nás táta donutil psát si deník.

Jsou v něm i obrázky, fotky. Je úžasné ho dnes číst a vybavovat si to…“ Pár let na to tatínek kočovný život na moři opustil. „To kvůli nám dětem, aby mohl být doma.“

Učitel tance s Barborou Kodetovou (1994).
Učitel tance s Barborou Kodetovou (1994).

Od paluby na jeviště

Není divu, že malý Martin chtěl být po tátovi námořníkem. Pak ale začal se starší sestrou sportovat, chodit do hudební školy, hrát loutkové divadlo, pak skutečné divadlo… V příbuzenstvu mají hodně ochotníků, a tak Martinův zájem nikoho nepřekvapil.

Před maturitou dokonce sám napsal divadelní hru, sám ji zrežíroval a se spolužáky sehrál. To, že se pak rozhodl zkusit štěstí na DAMU, byl jen další logický krok.

Mimochodem – na zkoušky ho připravil Oldřich Kaiser, který tehdy jezdíval do Chrasti za svou budoucí ženou Naďou Konvalinkovou.

S Jiřím Schmitzerem v seriálu Zdivočelá země (1997).
S Jiřím Schmitzerem v seriálu Zdivočelá země (1997).

Ze dne na den Pražákem

Zkoušky udělal, a tak ho čekalo stěhování. Přechod z Chrasti do Prahy, to prý bylo jako přesednout z trabanta do lamborghiny! „První den ve škole: já přicházím v obleku z tanečních.

U vchodu do školy je o zeď opřená Bára Hrzánová, rozevláté batikované šaty, všude korálky, zapletené vlasy a v ruce cigáro. Kouká na mě, a jako by říkala:

Co je to za řepu??!“ Dalšími jeho spolužáky byli například Petr Vacek, Rostislav Čtvrtlík nebo Miroslav Hanuš. Právě s nimi si později zahrál první klasické představení – v Realistickém divadle se studenti ujali rolí zbrojnošů v dramatu Othello.

V pohádce Chladné srdce, skřítka hrála Aťka Janoušková (1996).
V pohádce Chladné srdce, skřítka hrála Aťka Janoušková (1996).

Angažmá díky divnosti

Hned po škole se dostal do Studia Ypsilon. Předpokladem vstupu do Ypsilonky byla jistá podivnost. Tam jsou divní všichni! Já jsem byl díky svému sportovnímu mládí asi fyzicky nejzdatnější. Taky jsem při představení třeba běhal po portálech.

Kolega Broňa Poloczek mi říkal Všudebyl.“ Členem souboru slavné Ypsilonky je Martin Dejdar dodnes, přes třicet let! A sportuje také dodnes, byť kondice už prý není, co bývala.

„Tenkrát jsem měl fyzičku výbornou a mrzí mě, že jsem neměl možnost ji plně uplatnit ve filmu.“ Svou kondici alespoň z části uplatnil třeba v Šakalích létech, v Učiteli tance a pak také ve Zdivočelé zemi.

Tam nejenže jezdil na koni, ale zvládl i běžet po jedoucím vlaku a další až kaskadérské kousky.

Zdivočelých 17 let

Seriál Zdivočelá země se měl poprvé natáčet už někdy koncem šedesátých let. A už tehdy jej měl režírovat Hynek Bočan. „Antonína Maděru měl hrát největší chlapák té doby Radek Brzobohatý. Pak to ale díky soudruhům nešlo.

Tu roli jsem tedy Radkovi Brzobohatém zdědil, což byla pro mě čest.“ Málem ale bylo všechno jinak. Autor předlohy a scénáře Jiří Stránský si totiž pro hlavní roli západního letce představoval Petra Formana.

„Já jsem pro něj byl moc pan Zábava.“ Režisér ale přesto vybral Martina Dejdara. „Po nějakém čase za mnou Jiří Stránský přišel a řekl, že bylo dobře, že Hynek Bočan prosadil, že jsem tu hlavní roli dostal já.

To mě velmi potěšilo.“ Seriál Zdivočelá země je úctyhodný, a to nejen obsahem, rozsahem a záběrem – natáčelo se sedmnáct let a vzniklo 45 dílů. Hlavnímu hrdinovi je zpočátku kolem třiceti a na konci pětasedmdesát!

Jako krčmář v pohádce Duch nad zlato, na foto s Radkem Holubem (2013).
Jako krčmář v pohádce Duch nad zlato, na foto s Radkem Holubem (2013).

Byl hodný kluk. A nezměnil se.

Se svou paní Danielou je Martin Dejdar už téměř třicet let, z toho šestadvacet let jsou manželé. Když se seznámili, ona končila práva, on byl začínající herec. „Já jsem tenkrát vůbec nevnímala, že je herec.

Pro mě to byl milý, hodný kluk,“ vzpomínala jednou paní Dejdarová. Studia dokončila, ale kariéru obětovala rodině. „Měli neustálý servis. Možná jsem je trochu rozmazlila…“ A jak dnes vidí svého muže? Martina sláva nezměnila.

A pořád chodí do věcí, u kterých já tuším, že si natluče. On do toho ale stejně půjde.“

Jako mladý kněz, který přichází vykonávat službu do nápravného zařízení ve filmu ČT Herbert v ringu (2009).
Jako mladý kněz, který přichází vykonávat službu do nápravného zařízení ve filmu ČT Herbert v ringu (2009).

Do Ameriky a zpět

Před časem se Dejdarovi přestěhovali do Ameriky, na Floridu. Začalo to tak: Syn Matěj už tehdy hrál dobře hokej, a tak se o prázdninách zúčastnil hokejového kempu v Detroitu. Rodiče se sestřičkou Sárou odletěli s ním a trávili na Floridě dovolenou.

„Pak jsme se vrátili domů a ten další rok byl špatný – pár hnusných věcí, hlavně šikana Matěje ve škole a články v novinách, které se otíraly právě o děti. Lži, dezinformace. Já už jsem toho měl dost a řekl jsem, že tady nechci nechat děti vyrůstat.

A tak jsme se rozhodli, že to zkusíme…“ Řekli to rodičům a za deset dní letěli. Sára byla po první třídě, anglicky neuměla, ale přesto rychle našli školu. Matěj začal studovat na hokejové akademii.

Paní Daniela pak zůstávala s dětmi, zatímco její muž létal za prací do Prahy a zpět. Zůstali asi čtyři roky a pak se vrátili. „Nebylo jednoduché vydělávat v korunách a živit rodinu v Americe v dolarech, ale kdyby na to přišlo, udělal bych to znova.

Tím víc, když dneska vidím, co to těm dětem přineslo.“ Dcera studuje a syn nejspíš zase studovat začne. Na hokejovou kariéru musel bohužel ze zdravotních důvodů zapomenout.

Hokej pro nemocné děti

Přesto si Matěj Dejdar čas od času hokej zahraje – s tátou v týmu HC Olymp. Tuhle charitativní hokejovou show organizuje Martin Dejdar dávno, od seriálu z hokejového prostředí Poslední sezona. „Když skončilo natáčení, bylo nám to líto.

Už proto, že jsme předtím dlouho trénovali. A tak jsme jako HC Olymp, což byl název týmu ve zmíněném seriálu, začali jezdit exhibice a vydělávat peníze pro Kapku naděje. Už je to přes 15 let!“

Foto: Herminapress, ČT, CSFD, Bonton, ypsilonka.cz

reklama
Související články
16.3.2023
Máte pocit, že vás v Čechách už nic nepřekvapí? Nechte se zlákat na výlet do královského města Kolína. Ať už přijedete na kole, vlakem, autem či dorazíte pěšky, čeká na vás řada krásných, dosud málo objevených míst. Historie kolínské židovské komunity Kolínský židovský klenot, Jeruzalém na Labi, představuje ojedinělý soubor židovských památek, bývalá židovská čtvrť právem náleží k nejcennějš
16.3.2023
Jarní veletrh krásy a zdraví FOR BEAUTY, který se koná ve dnech 24.–25. března v PVA EXPO PRAHA, se blíží. Na jednom místě najdete mnoho profesionálních značek ze světa kosmetiky, nail designu, pedikúry a vlasové péče. Kromě výhodných nákupů za veletržní ceny se návštěvníci mohou těšit i na bohatý doprovodný program. Tváří veletrhu se pro rok 2023 stala modelka a Česká Miss roku 2015 Nikol Švantne
15.3.2023
Kdysi v seriálu Hop, nebo trop předvedl, že na lyžích to fakt umí. Hrál v něm sportovního nadšence, místy až šílence. Ve skutečnosti to ale u něj se sportem není tak žhavé, tedy až na ty lyže – na těch vyrostl, a celoživotní fandění fotbalovému týmu z Teplic. Holt kluk od Krušných hor. Jako místo narození uvádí Ústí nad Labem, dětství však prožil v nedalekém Chlumci. Krušné hory na dosah, a tak n
3.3.2023
Jeho úkolem je chránit svého nositele a účinkuje pouze tehdy, když ho máte neustále při sobě. Vybírat si ho můžete podle svého znamení, nebo podle účelu, ke kterému je určen. Věříte na „cosi mezi nebem a zemí“? Na nadpřirozeno, které nás obklopuje? Na zlé síly, proti kterým je třeba se bránit? Jestli jste odpověděli, že ano, pak si určitě pořiďte amulet. Bude vás chránit před negativní energií
23.2.2023
Možná vás k tomu přemluvily děti a vy si říkáte, že to možná není špatný nápad, protože to nebude tak náročné. Ano i ne. Chov želvy není sice náročný, ale bez práce to rozhodně nebude. A počítat musíte s tím, že to bude starost na léta. Suchozemské želvy se totiž dožívají přibližně 30 let, ale někteří chovatelé uvádějí i 60. Jak si vybrat? Druhů, které se hodí pro chov v domácnosti, je ně
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Libštejn: Vězení nešťastného ducha
epochanacestach.cz
Libštejn: Vězení nešťastného ducha
Jen o pár kilometrů od Krašova nás uprostřed lesů zaujme vypínající se věž zříceniny hradu Libštejn. Byl založen ve 14. století a svého času býval také proslulým vězením. Pro obléhání však neměl ideální umístění, protože sice stál na vysokém kopci, ale několik ještě vyšších bylo poblíž, takže odtud mohlo nepřátelské dělostřelectvo pálit ostošest. V období vrcholného
Plněná vejce
tisicereceptu.cz
Plněná vejce
Vejce vařená natvrdo podáváme s různými přílohami, rozpůlená plníme nebo obkládáme, při jejich přípravě používáme pomazánky, saláty i pěny. Jsou proto velmi vděčnou variantou ultra rychlého pohoštění,
Tajemství Aljašského trojúhelníku: Kam zmizelo 16 000 lidí?
epochalnisvet.cz
Tajemství Aljašského trojúhelníku: Kam zmizelo 16 000 lidí?
Bermudský trojúhelník zná každý, ten Aljašský je tak trochu v jeho stínu. Přitom jen od roku 1988 v něm zmizí více než 16 000 lidí! I v tomto případě obestírají místo nejrůznější konspirační teorie, p
Spojila se s matkou před narozením?
skutecnepribehy.cz
Spojila se s matkou před narozením?
Když mi matka řekla, že za ní naše Lucka ve snu chodí, říkala jsem si, že se už zbláznila. Pak mi to ale po letech dcera potvrdila. V rodině jsem nikdy nezažila moc dobré vztahy. Zejména s matkou jsem si rozuměla docela špatně. Štvalo mě, jak mi do všeho mluví a jak je přehnaně emotivní, někdy téměř až
Čeští polárníci: Rakousko-uherská výprava měla jednu oběť z našich řad
epochaplus.cz
Čeští polárníci: Rakousko-uherská výprava měla jednu oběť z našich řad
Jeho druh každé sousto pečlivě a labužnicky přežvýkává. Trvá dlouho, než ho konečně spolkne. V civilizaci by mu kamarádovo chování nevadilo, ale tady ho přítelovy rituály dohánějí k šílenství. Ponorko
Rybí filety s bramborovou kaší
tisicereceptu.cz
Rybí filety s bramborovou kaší
Rybí maso je také lehké, zdravé a výživné, s kmínem si velmi dobře rozumí a s bramborovou kaší je to lahůdka. Potřebujete 800 g rybích filet (nebo filé) sůl drcený kmín mletou sladkou papriku
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Proč od sebe Frejová odhání chlapy?
nasehvezdy.cz
Proč od sebe Frejová odhání chlapy?
Co se týče vztahů, je herečka Kristýna Frejová (51) ze Zákonů vlka tajemná jako hrad v Karpatech. Šuškalo se, že randí s jakýmsi Honzou, tomu je však už, zdá se, konec. Nedávno se totiž nechala slyš
Zruší Písařovicová plánovanou svatbu?
nasehvezdy.cz
Zruší Písařovicová plánovanou svatbu?
Bude svatba? Anebo z ní vzhledem k nynějším politováníhodným událostem sejde? Zamilovaná Daniela Písařovicová (44) se již definitivně přestěhovala k Ondřeji Brzobohatému (40). Zdálo se tudíž, že j
Užijte si léto s bublinkami Cava Non Plus Ultra
iluxus.cz
Užijte si léto s bublinkami Cava Non Plus Ultra
Teplé letní dny jsou konečně tady, a jak si je lépe vychutnat než v příjemné společnosti. Ať už zamíříte ven s přáteli, s partnerem na romantickou večeři či si dopřejete chvilku o samotě v pohodlí dom
Pronikněte do molekul, vesmíru i přírody. Dnes začíná Veletrh vědy 2023
21stoleti.cz
Pronikněte do molekul, vesmíru i přírody. Dnes začíná Veletrh vědy 2023
Veletrh vědy, největší vědecká akce v České republice, otevírá své brány široké veřejnosti. Ode dneška se v areálu PVA EXPO PRAHA v Letňanech bude prezentovat více než 100 vědeckých pracovišť, firem i
VIDEO: Sezona kruhů v obilí začíná! Tady je letošní první obrazec z Anglie
enigmaplus.cz
VIDEO: Sezona kruhů v obilí začíná! Tady je letošní první obrazec z Anglie
První letošní kruh v obilí ve Velké Británii se objevil 28. května, když ho ráno našel farmář v Broad Hintonu v hrabství Wiltshire. Podle odborníků by mohl poukazoval na blížící se sluneční události,